PDA

View Full Version : Φτερακι πισω ροδας αξιζει;



Ληστης
06/01/2009, 10:08
Σκεφτομαι να βαλω το μικρο φτερακι που καλυπτει την ροδα με την αλυσιδα.Αναρωτιεμαι ομως αν αξιζει.Ποιος εχει την εμπειρια να μου πει τα υπερ του;

SVX
06/01/2009, 10:25
σε περιπτωση που εχεις FENDER ELIMINATOR ή αλλιως UNDERTAIL....

αν δηλαδη δεν υπαρχει πλεον ο 'λασπωτηρας' πανω στον οποιο βιδωνει η πινακιδα, το φτερακι αυτο εκτος απο εμφανιση χρησιμευει και στην προστασια οσο το δυνατον απο νερα και λασπες...

και αν εισαι 2καβαλος εξυπηρετει λιγο στην γκρινια του συνεπιβατη..για τις λασπες και τα νερα..:cry:

liakaros
06/01/2009, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
σε περιπτωση που εχεις FENDER ELIMINATOR ή αλλιως UNDERTAIL....

αν δηλαδη δεν υπαρχει πλεον ο 'λασπωτηρας' πανω στον οποιο βιδωνει η πινακιδα, το φτερακι αυτο εκτος απο εμφανιση χρησιμευει και στην προστασια οσο το δυνατον απο νερα και λασπες...

και αν εισαι 2καβαλος εξυπηρετει λιγο στην γκρινια του συνεπιβατη..για τις λασπες και τα νερα..:cry:

προστατευει και το αμορτισερ απο τα πολλα πολλα...

thalasinos
06/01/2009, 22:20
Επειδη ειχα βαλει, θα ελεγα οτι ειναι περισσοτερο θεμα αισθητικης, και οχι λειτουργικοτητας επειδη δεν καλυπτει μεχρι πισω παρα μεχρι το μισο του πανω μερος της πισω ροδας! Το ειχα πληρωσει 150+50 το βαψιμο. Νομιζω σε οn-off και γενικα σε τουρισταδικες μηχανες, εκει που ειναι, δεν φαινεται, και νομιζω πως ειναι (Γνωμη μου)περιτο!! ενω σε γυμνα και super sport φαινονται πολυ ομορφα!

sakisvolos
06/01/2009, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Σκεφτομαι να βαλω το μικρο φτερακι που καλυπτει την ροδα με την αλυσιδα.Αναρωτιεμαι ομως αν αξιζει.Ποιος εχει την εμπειρια να μου πει τα υπερ του;

Αν το βρίσκεις και σε καλή τιμή βάλτο κάνει αρκετά καλή δουλειά προστατεύει το αμορτισέρ
και γλυτώνεις και κάποια από τα νερά που πετάει ο πίσω τροχό όχι όλα αλλά κάνει δουλεία!
Τώρα αν το θέλεις μόνο για το look περί ορέξεως..........!:wave2: :wave2: :wave2:

Locksmith
07/01/2009, 12:53
Εγώ είμαι της άποψης ότι δεν σου γλιτώνει τίποτα, άντε 10-20 % του νερού και της λάσπης, κι αυτό λίγο απ τα πόδια των επιβατών, διότι μειώνει το spray στα πλάγια και όχι τις σταγόνες που εκτινάσονται από πίσω. Όσον αφορά το αμορτισέρ και το ψαλίδι, δεν κάνει καμία μα καμία διαφορά. Έτσι κι αλλιώς στις περισσότερες street/sport/ss το αμορτισέρ βγαίνει κι από κάτω απ το ψαλίδι. Και επειδή οι τιμές ξεκινάνε άνω των 100 ευρώ, προσωπικά το θεωρώ μια περιττή πολυτέλεια. :smilea:

power hornet
07/01/2009, 13:38
οντος δεν αξιζει και εγω που εχω παρει ενα απο το ebay,τσαμπα λεφτα εδωσα.
το ειχα παρει πιο πολυ για τα νερα για τον συνεπιβατη αλα τιποτα δεν κανει τα τρωει κανονικα.