PDA

View Full Version : ΜΙΑ ΙΔΕΑ.......μοντερεϊτορς πλιζ ρηντ.



DrBig
07/01/2009, 03:39
Ελπιζω να το σκεφτειτε σοβαρα πριν με κραξετε, μετα ελευθερα.

Λοιπον, σε αυτο το φορουμ υπαρχει αρκετος κοσμος που σκαμπαζει απο τεχνικα θεματα και εχει ορεξη να κανει πραγματα μονος, αντι να πληρωνει τον ενα και τον αλλο μαστορα (πολλες φορες με αμφιβολα αποτελεσματα).

Προσφατα αρχισα να ψαχνω πληροφοριες σχετικες με διαχειρηση καυσιμου. Υπαρχουν διαφορα εγκεφαλακια, το πλεον διαδεδομενο ειναι το PCIIIusb. Θα αναφερθω σε μερικες τεχνικες λεπτομερειες για οσους δεν τις γνωριζουν, οι υπολοιποι ας με συγχωρησουν, θα ειμαι συντομος.
Αυτο λοιπον ειναι ενα συστημα open loop, που σημαινει οτι χρειαζεται προσεκτικο σεταρισμα σε δυναμομετρο. Η εναλλακτικη λυση ειναι να προμηθευτει καποιος ενα wideband module, να συνδεσει το wideband λαμδα sensor στη θεση του υπαρχοντος και με αφετηρια τον βασικο χαρτη που προμηθευει η powercommander, να κανει αλλαγες για τη δικια του μηχανη ωστε να επιτυχει το βελτιστο αποτελεσμα. Και αυτο γιατι το παραπανω γκατζετακι μας δινει ανα πασα στιγμη σε πραγματικο χρονο την αναλογια καυσιμου βασει της οποιας ρυθμιζουμε το μειγμα μας. Εμπεριεχεται επισης data logger ωστε να επεξεργαστουμε τα στοιχεια αυτα στον υπολογιστη και αναλογως να κανουμε ρυθμισεις στο PCIII. Η λυση αυτη ειναι καλλιτερη και απο δυναμομετρηση, διοτι το τεστ γινεται στον δρομο και σε πραγματικες συνθηκες. Υπαρχουν ομως και αλλα πλεονεκτηματα. Για παραδειγμα, μπορουμε να παραγουμε πολλαπλους χαρτες, ενα για οικονομια, ενα για επιδοσεις, η ακομα και για μεγαλυτερο υψομετρο κοκ.

Στο προκειμενο.
Ενω το PCIIIusb πρεπει να βρισκεται μονιμως πανω στη μηχανη, το wideband module το χρειαζομαστε μονο για να παραγουμε ενα χαρτη, δεν χρειαζεται δηλαδη να ειναι μονιμως συνδεδεμενο στη μηχανη. Κοστιζει καπου 500 (αν θυμαμαι καλα) ντολαρς στη αμερικη, επομενως εδω αρκετα παραπανω.
Τι θα λεγατε λοιπον να μαζευομασταν καμποσοι και να αγοραζαμε ενα απο κοινου? Αν υπαρχει ενδιαφερον, τοτε ειμαι σιγουρος οτι με λιγη καλη θεληση θα τα βρουμε στις λεπτομερειες. Ετσι θα μπορουσαμε κιολας να αλληλοβοηθουμαστε, να ανταλλασουμε χαρτες εμπειρια και αλλα πολλα. Ετσι κι αλλιως δηλαδη το κανουμε, αλλα μπορουμε να το κανουμε ακομα καλλιτερα και επι του πολυ πρακτικου.

Προς το παρον θα προτεινα να περιοριστουμε στη εκδηλωση ενδιαφεροντος και να μην αναλωθουμε στο ποιος θα το εχει, για ποσο θα το εχει κλπ.


Τι λετε?

Road67
07/01/2009, 08:43
Άρα μετατροπή του ηλεκτρονικού φόρουμ σε λέσχη, άρα ύπαρξη ας πούμε αρχηγείου... Ξέρω το πάω μακρύτερα αλλά το ένα φέρνει το άλλο. Καλή ιδέα γενικά.
Όσον αφορά την αγορά του πράγματος που προαναφέρεις δεν ενδιαφέρομαι . Πρώτον γιατί μαζεύω λεφτά για καινούργια μηχανή και δεύτερον δε μου αρέσουν γενικά οι επεμβάσεις.

road spirit
07/01/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Άρα μετατροπή του ηλεκτρονικού φόρουμ σε λέσχη, άρα ύπαρξη ας πούμε αρχηγείου... Ξέρω το πάω μακρύτερα αλλά το ένα φέρνει το άλλο. Καλή ιδέα γενικά.
Όσον αφορά την αγορά του πράγματος που προαναφέρεις δεν ενδιαφέρομαι . Πρώτον γιατί μαζεύω λεφτά για καινούργια μηχανή και δεύτερον δε μου αρέσουν γενικά οι επεμβάσεις.

πως συμπεράνεις ότι με μια ομαδική αγορά (που στο παρελθόν έχει γίνει και άλλες φορές) μετατρέπεται το φόρουμ σε λέσχη, ήθελα να ήξερα...

αρχηγείο ?

:bawl:

Road67
07/01/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πως συμπεράνεις ότι με μια ομαδική αγορά (που στο παρελθόν έχει γίνει και άλλες φορές) μετατρέπεται το φόρουμ σε λέσχη, ήθελα να ήξερα...

αρχηγείο ?

:bawl: Γράφω Ξέρω το πάω μακρύτερα αλλά το ένα φέρνει το άλλο οτι κάτι τέτοιο μπορεί να οδηγήσει σ' αυτό που λέω.

road spirit
07/01/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Γράφω Ξέρω το πάω μακρύτερα αλλά το ένα φέρνει το άλλο οτι κάτι τέτοιο μπορεί να οδηγήσει σ' αυτό που λέω. οκ

δεν υπάρχει θέμα πάντως. Ομαδικές αγορές έχουν γίνει στο παρελθόν και σε άλλα φόρουμ

:wave2: