PDA

View Full Version : Πού υπηρετήσατε;;;;;;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10

g_m900
15/05/2013, 13:25
2002Α ΕΣΟ

Παρουσιαστηκα Θηβα
Μεταθεση στην 96 ΜΕΘ ΧΙΟΥ
Αποσπαση στα φυλακια Οινουσσων και Ψαρρων
Μεταθεση στην Δ/κηση Π/Β στην Αργυρουπολη Κιλκις.

nikos_abel
15/05/2013, 13:38
Που τα θυμάστε ρπμ, ούτε τι σειρά ήμουνα δε θυμάμαι. Πάλι καλά που θυμάμαι που ήμουνα :lol:

CPretenteriS
15/05/2013, 14:57
Στρατό ξηράς

- 6ο Σύνταγμα Πεζικού (Κόρινθος) --> 50 ημέρες
- 625 ΤΠ-ΕΚΕ (Ιωάννινα) --> 1+ μήνα
- 290 Μ/Κ ΤΠ (Λιβαδοχώρι, Λήμνος) --> 9 μήνες
- Κ.Ε.Τ.Ε.Σ (Αθήνα) --> 6 μήνες

Σειρά 271 ! (2001 Β' ΕΣΣΟ)

spyrakos35
15/05/2013, 15:00
πω πω ποντικάκια εδω μέσαααααααααααααααα :p

taskon
15/05/2013, 15:05
Στρατό ξηράς

- 6ο Σύνταγμα Πεζικού (Κόρινθος) --> 50 ημέρες
- 625 ΤΠ-ΕΚΕ (Ιωάννινα) --> 1+ μήνα
- 290 Μ/Κ ΤΠ (Λιβαδοχώρι, Λήμνος) --> 9 μήνες
- Κ.Ε.Τ.Ε.Σ (Αθήνα) --> 6 μήνες

Σειρά 271 ! (2001 Β' ΕΣΣΟ)

Μπας και είχες τον Παπαχρηστο λοχαγό? ήμουν δόκιμος στο 290 αλλά σειρά νομιζω 260 (99Γ εσσο). Φυλακιο Φακου πηγαινες? Μετα απο λημνο πηγα κορινθο

montechristo
15/05/2013, 15:09
126 ΤΕ...

Ηταν και τοτε τοσο πικρα, οσο ηταν και το 1997 που πηγα εγω? ΕκατονΕικοσι(τρ)Εξη την ελεγαν τοτε.... :)

Ιδια πορεια στο περιπου και για εμενα, μονο που γυρισα Θηβα για τα τελειωματα...

Αρχηγος Στοιχειου ΠΕΠ ημανε (μετα καταργησαν την ειδικοτητα και γινοντουσαν μονο 5ετης αρχηγοι στοιχειου)...

Ωραια χρονια παντως (παρα την μαυριλα της μοναδας, που ετρεχε κυριολεκτικα για τα παντα στο νησι...)

kordix
15/05/2013, 15:51
Παρουσιαστηκα Ναυπλιο(ΚΕΜΧ) Μηχανικο για οσους δε γνωριζουν...
καθησα περιπου τρισιμησι μηνες

Μεταθεση στον 31 ΛΜΧ Δωρισκος(μεσα στη 12η ΕΜΑ) Εβρο....
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΑΡΓΔΑΤΗ...ΠΑΡΑ ΣΤΗ 12Η ελεγαν οι μαυροι.....
οπου απο τους 9 μηνες οι τρις ηταν σε φυλακεια(γεφυρα κυπων και πεταλο)και ενας Αλεξ/πολη σε σχολη διαβιβαστων
μετα το ενιαμηνο πηρα μεταθεση στο 746 ΠΒ/ΜΧ στο Βολο,μοναδα του μηχανικου μεσα στους πεζοναυτες.....
δυναμη λοχου..........ΕΝΑΣ........
οσοι εχουν κανει εκει πεζοναυτες θα εχουν προσεξει σιγουρα αυτο τον λοχο......
απο εκει πηρα και τη ροζα....

256....98Ε 110 ΑΣΜ.....

:beer: :beer:

Ελα ρε φίλε και γω μηχανικάριος στον Δωρίσκο έκανα και μάλιστα 253 σειρά.

Πέρασα 3 μήνες και κάτι ψηλά στο φυλάκιο της Γέφυρας στα σύνορα με Τουρκία και κάτι ψηλά στους Κήπους. Θυμάσαι τις 3ωρες σκοπιές στη Γέφυρα; Ε ρε πίκραααα. Ασε που η αλλαγή επαιρνε αλλη μισή ωρα μέχρι την μπλε-ασπρη-κοκκινη γραμμή των συνόρων.


Στον 31ΛΜΧ με εχωσαν στην ομάδα συντήρησης και εφτιαξα τότε κάτι ξερολιθιές-πεζούλες στον ορχο του μηχανικού κοντά.

Εκατσα 9 μήνες στον Εβρο και μετά μου εκατσε μετάθεση στην 71 ΜΕ στα γλυκά νερά όπου πέρασα ζάχαρη, πιο καλά και απέξω περνάγαμε.

karellen
15/05/2013, 16:06
Μοδίστρα κανείς;

Αεροπορία ΣΤ '83
Ένα μήνα Τρίπ(σ)ολη -βάρεσα γερμανικό με -13,ακόμα το θυμάμαι!
Ένα μηνάκι Τατόι 123ΠΤΕ.
23 μήνες 117 ΠΜ Ανδραβίδα στα φάντομ (γειά σου Γαστούνη με τα γκομενάκια σου!)

Anty12
15/05/2013, 16:39
117 ΠΜ Ανδραβίδα στα φάντομ

κουλάδια με τις καπνίστρες σας ρπστμ.........:evil:

όλο στην ουρά σας είμαστανε..........:D

manhunter
15/05/2013, 17:02
319 2012 Β'ΕΣΣΟ (10 χρόνια αναβολή)
1 μήνα : 11 Σ.Π. Τρίπολη
8 μήνες : 239 MK/TE Mυτιλινιοί Σάμου

Σιτιστής (ΚΨΜιτζής βασικά, και τους 8 μήνες)
Άνευ βύσματος..

Κράξτε ελεύθερα...

karellen
15/05/2013, 17:02
κουλάδια με τις καπνίστρες σας ρπστμ.........:evil:

όλο στην ουρά σας είμαστανε..........:D
Πού ήσουν ρε πρεζιντέντε;:D

nightwish
15/05/2013, 17:11
625 ΤΠ Γιαννενα

508 ΤΠ Ριζια Εβρος

625 ΤΠ Γιαννενα

CPretenteriS
15/05/2013, 17:21
625 ΤΠ Γιαννενα

508 ΤΠ Ριζια Εβρος

625 ΤΠ Γιαννενα

Χρονιά? ΕΣΣΟ?

7gibernau
15/05/2013, 17:25
Ελα ρε φίλε και γω μηχανικάριος στον Δωρίσκο έκανα και μάλιστα 253
άρα θα τα τα είχαμε πει γιατί την πρόλαβα τη 253!
Ζωη και κότα ο δορισκος!
Έκανα γέφυρα και πέταλο,στο πέταλο ντουφεκισα και κάτι λαθρο και έφαγα 5φ γιατί δεν είχα ξυφολονγχη πάνω στο ντουφέκι,ότι να ναι...
Ο πουτιος αγιος ανθρωπος έτσι!!
Τώρα εκτως απο τη σειρά μου δε θυμάμαι αλλα παιδια,μόνο έναν Που τον έλεγαν....."άνθρωπο" και ένα @ πενταετή ψευτελης στο όνομα που μου είχε σκισει το τζοκει γιατί ήταν τουρκικό χαχαχαχαχα(δώρο απο Τούρκο σκοπό γιατί του είχαμε δώσει φραπεδια!!)
Τώρα αν μου πεις όνομα μπορει να θυμηθώ!!
Που αλλάξαμε το TNT στη γέφυρα ήσουν πάνω;;με Οτσαλάν;;με το σεισμό;;;

7gibernau
15/05/2013, 17:32
(Εχω και για άλλους "ράμματα" αμα χρειάζεσαι!) :lol:Έτσι όπως τους τα χωνεις πρέπει να έχεις και συ ράμματα πάνω σου απο τη θητεία σου....








Όταν σκυβεις σε "τραβάνε;;":bawl::bawl:

nightwish
15/05/2013, 18:11
Χρονιά? ΕΣΣΟ?

89 Γ ΕΣΣΟ ΣΕΙΡΑ 200

kordix
15/05/2013, 19:00
άρα θα τα τα είχαμε πει γιατί την πρόλαβα τη 253!
Ζωη και κότα ο δορισκος!
Έκανα γέφυρα και πέταλο,στο πέταλο ντουφεκισα και κάτι λαθρο και έφαγα 5φ γιατί δεν είχα ξυφολονγχη πάνω στο ντουφέκι,ότι να ναι...
Ο πουτιος αγιος ανθρωπος έτσι!!
Τώρα εκτως απο τη σειρά μου δε θυμάμαι αλλα παιδια,μόνο έναν Που τον έλεγαν....."άνθρωπο" και ένα @ πενταετή ψευτελης στο όνομα που μου είχε σκισει το τζοκει γιατί ήταν τουρκικό χαχαχαχαχα(δώρο απο Τούρκο σκοπό γιατί του είχαμε δώσει φραπεδια!!)
Τώρα αν μου πεις όνομα μπορει να θυμηθώ!!
Που αλλάξαμε το TNT στη γέφυρα ήσουν πάνω;;με Οτσαλάν;;με το σεισμό;;;



Με τον Οτσαλάν με εστειλαν ενέδρα μέσα στο στρατόπεδο, αλλά μόλις είχα γυρίσει από εξοδο στις Φέρρες όπου είχα χτυπήσει με ενα φιλαράκι μισό μπουκάλι λόγω γενεθλίων (του φίλου). Οταν μας γύρισαν πίσω με το στάγερ, και λίγο πριν την πέσουμε για ύπνο μας είπαν να πάρουμε όλα τα σεα και μέα μας μαζί και τα όπλα και να μαζευτούμε όλος ο λόχος. Δεν ήξερε κανένας τι είχε παιχτεί αλλά εγώ ήμουν ετσι και αλλιώς μεθυσμένος. Μας εστειλαν κάπου προς το βόρειο φυλάκιο αν θυμάμαι καλά αλλά δεν θυμάμαι τι εγινε μετά. Λόγω Οτσαλάν όμως πάγωσαν οι μεταθέσεις και κάτσαμε κανα μήνα παραπάνω, αυτό δεν ξεχνιέται.

Μου είχε φερθεί καλά ένας λογαχός που είχαμε, δεν θυμάμαι καλά το όνομά του. Είχα προλάβει και τον προηγούμενο διοικητή (δε μπορείς να φανταστεις τι επινε καθημερινά) και εφυγα από κει πάνω με τον Πουτιό, να ουμε να σούμε; Θυμάσαι πως μίλαγε;

Βάζαμε στοιχήματα με φίλους, πόσα ναούμ και πόσα νασούμ θα πει στην πρωινή αναφορά :lol.




Λίγο πριν φύγω από γέφυρα βγάλαμε μια φωτό με τους Τούρκους σκοπούς. Ξαναπήγα στη γέφυρα πριν 5 χρόνια με την μηχανή, το είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου, όταν υπηρετούσα. Πάντως είχαμε κάτι θεματάκια στην γέφυρα με κάτι πεζικάριους λοχίες, όχι πολύ ευχάριστα πράγματα.

Σε εμάς ερχόντουσαν μόνοι τους οι λαθρομετανάστες να παραδοθούν με τα πολλά χιόνια, παγωμένοι και ετοιμοθάνατοι, δεν αντεχαν αλλο οι ανθρωποι. Τους μαζεύαμε, φωνάζαμε τον δόκιμο, αυτός την αστυνομία και τα υπόλοιπα τα φαντάζεσαι. Κάποιες μέρες είχε απίστευτο κρύο.

Στο πέταλο είχα περάσει αλλά δεν ειχα μείνει, ευτυχώς δηλαδή.

7gibernau
15/05/2013, 19:23
Έτσι έτσι!!!πουτιος ναουμ
Με τον Οτσαλάν ήμουν με ένα 50αρι αγκαλια και έτοιμος να φουντωσω τη γέφυρα...εκει να δεις!το σκατο στην καλτσα ναουμ.γράφω απο το τηλ αύριο θα πούμε κι αλλα!!
Αυτός που έπινε πολυ ήταν στον ορχο αν θυμάμαι καλα...
Σε ποιο θάλαμο κοιμοσουν;;;.....αντρικιες κουβέντες...

bulmont
15/05/2013, 19:56
82 Γ ΕΣΣΟ - 156 σειρά

Μαιος 1982 - Ιούλιος 1984

Καλαμάτα - Αλεξανδρούπολη......

9ο Σ.Π.

536 ΜΤΠ

Λόχος 12ης Μεραρχίας

Μ' ένα πέρασμα και από ΣΦΚ..............................

Antonisss
15/05/2013, 21:16
2011 317 Δ ΕΣΣΟ

Κέντρο Αυλώνα Τεθωρακισμένα
80 ΕΑΡΜΕΘ Κως

dimik
15/05/2013, 21:37
298 ή αλλιώς 07Α

KEN Στρπδ Καμπάνη Κιλκίς
ΣΕΑΠ Ηράκλειο (ΥΕΑ)
526 Μ/Κ ΤΠ Αλεξ/πολη (Διμοιρίτης Μ/Κ Διμοιρίας ΠΖ)
Φυλάκιο Πετάλου (Αρχιφύλακας)
950 ΛΣΝ (Διμοιρίτης Δριας Ελέγχου Τροχαίας Κυκλοφορίας)

Διάβασα για Δορίσκο και Πέταλο πιο πάνω και τα θυμήθηκα.....άτιμοι μηχανικάριοι:D

SHOOTER045
16/05/2013, 00:05
93 B'
223 ΣΕΙΡΑ
Μ.ΠΕΥΚΟ
2Η Μ.Α.Λ-ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ Β'Μ.Κ-ΝΑΟΥΣΑ(μετα σπο ατυχημα)

taisteal
16/05/2013, 00:10
98 Δ'
255
ΣΠΑΡΤΗ
95 ΤΕΜΕΘ ΡΟΔΟΣ
874 Α.Κ ΚΑΡΑΒΟΜΥΛΟΣ

Viper4
16/05/2013, 00:14
09 Δ'
309
Βόλος
Ειδικές Δυνάμεις
521 Τάγμα Πεζοναυτών

Ψηλά ψηλά τα Πράσινα Μπερέ!

290193

Billymuse
16/05/2013, 00:16
09 B ΕΣΣΟ
307
ΕΛΔΥΚ (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΩΛΟΝΗΣΟΥ(ΚΥΠΡΟΥ))

SHOOTER045
16/05/2013, 00:22
09 Δ'
309
Βόλος
Ειδικές Δυνάμεις
521 Τάγμα Πεζοναυτών

Ψηλά ψηλά τα Πράσινα Μπερέ!

290193
καποτε στα χρονια μου τα<παπακια>-πεζοναυτες φορουσαν μπλε μπερε,για να ξεχωριζουν,ποτε δεν καταλαβα γιατι τους τα αλλαξαν

akis_trevor
16/05/2013, 00:24
2008 γ' εσσο
304
κεπβ θηβα
76 μ.ε πατρα (πρωην μομα)
κατ'εξαιρεση μεταθεση λογοο συνυπηρετουντα αδερφου!με λιγα λογια χωστε αδερφια μεσα πρωτα και μετα μπειτε εσεις και πηγαινετε σπιτι σας!

Viper4
16/05/2013, 00:32
καποτε στα χρονια μου τα<παπακια>-πεζοναυτες φορουσαν μπλε μπερε,για να ξεχωριζουν,ποτε δεν καταλαβα γιατι τους τα αλλαξαν

Οι Πεζοναύτες ήταν ανέκαθεν στις ειδικές δυνάμεις εκτός από ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα όπου τυπικά και μόνο τους έβγαλαν για οικονομικούς λόγους, εξού για ο μπλε μπερές εκείνο το διάστημα, κρατώντας όμως οι ίδιοι την εκπαίδευση των ειδικών δυνάμεων.
Εδώ και αρκετά χρόνια είναι και πάλι ΚΑΙ επίσημα στις Ειδικές Δυνάμεις, (ανεπίσημα δεν έφυγαν ποτέ) με τον ίδιο οπλισμό, μέσα και εκπαίδευση, καθώς και μόρια που έχουν όλες οι ειδικές δυνάμεις.

Η εκπαίδευση μάλιστα του Έλληνα Πεζοναύτη είναι δυσκολότερη και εντατικότερη από των Καταδρομέων και των λοιπών ειδικοδυναμιτών...

Όσο για τα "παπάκια" να σε ενημερώσω πως το "επίσημο" παρατσούκλι μας είναι "νερόκοτες" εξαιτίας των πολλών ασκήσεων που έχουν να κάνουν με το θαλάσσιο στοιχείο.

SHOOTER045
16/05/2013, 00:46
ενταξει δεν θα μαλωσουμε κιολας,κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι ειδικες δυναμεις,αλλα απο παλαιοτερα που θυμαμαι,παντα μπλε μπερε φορουσαν,μετα που εγινε αναδιοργανωση που μαζευτηκατε δτον βολο και εκλεισε συρος και χαλκιδα σας εδωσαν πρασινο,αλλα οχι και ποιο δυσκολα απο αλλου π.χ αλεξιπτωτα,την Σ.Β.Ε.Α την γνωριζεις?
και να σου πω οτι στα αλεξιπτωτα ακολουθουσαν το προγραμμα,των ειδικων δυναμεων,ολες οι ασκησεις(οι μεγαλες τουλαχιστον)+αποβασεις+τις πτωσεις απο C και σινουκ

Viper4
16/05/2013, 00:57
ενταξει δεν θα μαλωσουμε κιολας,κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι ειδικες δυναμεις,αλλα απο παλαιοτερα που θυμαμαι,παντα μπλε μπερε φορουσαν,μετα που εγινε αναδιοργανωση που μαζευτηκατε δτον βολο και εκλεισε συρος και χαλκιδα σας εδωσαν πρασινο,αλλα οχι και ποιο δυσκολα απο αλλου π.χ αλεξιπτωτα,την Σ.Β.Ε.Α την γνωριζεις?
και να σου πω οτι στα αλεξιπτωτα ακολουθουσαν το προγραμμα,των ειδικων δυναμεων,ολες οι ασκησεις(οι μεγαλες τουλαχιστον)+αποβασεις+τις πτωσεις απο C και σινουκ

Γιατί να μαλώσουμε φίλε μου; Απλά ενημέρωση έκανα για κάτι που δεν γνώριζες. :)
Μπλε μπερέ φοράνε όλοι οι Πεζοναύτες πριν περάσουν τα ΠΕΝ, στην αρχή της θητείας τους δηλαδή από 1 έως 3 μήνες. Ο λόγος είναι πως ο Πράσινος Μπερές κερδίζετε και δεν χαρίζεται... Όταν περάσουμε την προκεχωρημένη εκπαίδευση νεοσυλλέκτων (ΠΕΝ) τόσο όσοι επιτύχουν τους απονέμεται ο Πράσινος Μπερές!
Οι ασκήσεις των Πεζοναυτών περιλλαμβάνουν: Χειμερία, Πορείες (+την 50km πορεία), Κατοικημένους τόπους, αποβάσεις, Ορεινό αγώνα, ελικοπτερία, θαλασσία, ανορθόδοξο πόλεμο, πορείες βολές, κλπ... Πτώσεις με αλεξίπτωτο κάνουν μόνο τα στελέχη υποχρεωτικά! Κανένα άλλο Σώμα δεν έχει τόσες ασκήσεις!
Η διαφορά έγκειται επίσης στο ότι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ η εκπαίδευση (όσο ήμουν εγώ εκεί τουλάχιστον) είχε πορεία 12-18km, συν φυσικά την πρωινή γυμναστική, συν αρκετές φορές την εβδομάδα τις λεγόμενες "Ασκήσεις Αλεξιπτωτιστή"... Κανένα άλλο σώμα Ειδικών Δυνάμεων από όσο ξέρω δεν έχει τόσο εντατική εκπαίδευση.
Ένα θα σου πω.. όσο ήμουν Πεζοναύτης είχα χάσει 18 κιλά... :P

290194

AUFGEBRACHT
16/05/2013, 01:01
Μη μαλώσετε τώρα για το ποιες ειδικές δυνάμεις είναι πιο Rambo και μάχιμες...θυμάμαι στη Σπάρτη που με είχαν στο ΣΤΕΠ ως νοσοκόμο κανα μηνα, οι πρασινοσκούφηδες που έρχονταν για εκπαίδευση για οδηγοί πάντα κοίταγαν με επιτιμητικό βλέμμα τους άλλους και με την πρώτη ευκαιρία καυχιόνταν πόσο σκληροτράχηλοι ήταν, άσε που βαριόμασταν να τους βλέπουμε με τα μπλουζάκια με το σήμα των καταδρομέων I LOVE MEGALO PEFKO. Σκάει μια μέρα για εξέταση μια φουρνιά με ύφος Chuck Norris-Steven Seagal-Απόστολος Γκλέτσος 3 σε 1, όλοι μαζί με τα μπερέ κολλημένα στο κεφάλι, μάλιστα ο πιο macho όταν του ζήτησα να βγάλει το μπερέ για να τον εξετάσουμε, απάντησε ότι οι πρασινοσκούφηδες δε βγάζουν τον τιμημένο μπερέ τους όποιος και να το ζητάει. Είχε πόνο στη μέση κι έπρεπε να φάει ένεση, της οποίας η δραστική ουσία μόλις έπεφτε ενδοφλεβίως πόναγε λίγο. Μόνο που δεν έβαλε τα κλάματα μόλις την έφαγε, μετά τον πήραν σηκωτό οι δικοί του και μου φώναζε ότι τον πέθανα κι ότι είχε μουδιάσει και δε μπορούσε να περπατήσει ο επίδοξος τουρκοφάγος :cry:

Viper4
16/05/2013, 01:05
Μη μαλώσετε τώρα για το ποιες ειδικές δυνάμεις είναι πιο Rambo και μάχιμες...θυμάμαι στη Σπάρτη που με είχαν στο ΣΤΕΠ ως νοσοκόμο κανα μηνα, οι πρασινοσκούφηδες που έρχονταν για εκπαίδευση για οδηγοί πάντα κοίταγαν με επιτιμητικό βλέμμα τους άλλους και με την πρώτη ευκαιρία καυχιόνταν πόσο σκληροτράχηλοι ήταν, άσε που βαρόμασταν να τους βλέπουμε με τα μπλουζάκια με το σήμα των καταδρομέων I LOVE MEGALO PEFKO. Σκάει μια μέρα για εξέταση μια φουρνιά με ύφος Chuck Norris-Steven Seagal-Απόστολος Γκλέτσος 3 σε 1, όλοι μαζί με τα μπερέ κολλημένα στο κεφάλι, μάλιστα ο πιο macho όταν του ζήτησα να βγάλει το μπερέ για να τον εξετάσουμε, απάντησε ότι οι πρασινοσκούφηδες δε βγάζουν τον τιμημένο μπερέ τους όποιος και να το ζητάει. Είχε πόνο στη μέση κι έπρεπε να φάει ένεση, της οποίας η δραστική ουσία μόλις έπεφτε ενδοφλεβίως πόναγε λίγο. Μόνο που δεν έβαλε τα κλάματα μόλις την έφαγε, μετά τον πήραν σηκωτό οι δικοί του και μου φώναζε ότι τον πέθανα κι ότι είχε μουδιάσει και δε μπορούσε να περπατήσει ο επίδοξος τουρκοφάγος :cry:


LoL είχαμε και εμείς κάτι τέτοιους! Θυμάμαι έναν που έκλαιγε όταν ήταν να κάνει εμβόλιο!

(Και εγώ Σπάρτη είχα έρθει για ειδικότητα Οδηγού) :P
Χημείο... Όλη μέρα ξάπλα!

SHOOTER045
16/05/2013, 01:11
δεν μας εμαθαν βλεπεις να ραβομαστε μονοι μας like rambo :D
btw οι οδηγοι των λοκ και λοιπων ειδικων δυναμεων,ηταν οι μεγαλυτερες ντακοτες και βυσματα,κινουνταν με τζιπ και σταγιερ οταν εμεις ειχαμε μονο τα ποδαρακια μας
ασχετο σαν νοσοκομος τι σε εμαθαν?να χτυπας στο κωλομερι κανοντας ταταρτημορια?εξω δεξι-εξω εριστερο?
ενδομυικες?ενδοφλεβιες υποδοριες?να σταματας αιμοραγιες?καταγματα?σπασιματα?αυτοσχεδια φορεια?
τεταρτη ειδικοτητα μου ηταν νοσοκομος

AUFGEBRACHT
16/05/2013, 01:43
δεν μας εμαθαν βλεπεις να ραβομαστε μονοι μας like rambo :D
btw οι οδηγοι των λοκ και λοιπων ειδικων δυναμεων,ηταν οι μεγαλυτερες ντακοτες και βυσματα,κινουνταν με τζιπ και σταγιερ οταν εμεις ειχαμε μονο τα ποδαρακια μας
ασχετο σαν νοσοκομος τι σε εμαθαν?να χτυπας στο κωλομερι κανοντας ταταρτημορια?εξω δεξι-εξω εριστερο?
ενδομυικες?ενδοφλεβιες υποδοριες?να σταματας αιμοραγιες?καταγματα?σπασιματα?αυτοσχεδια φορεια?
τεταρτη ειδικοτητα μου ηταν νοσοκομος

Oδηγός ασθενοφόρου είχα ειδικότητα αλλά επειδή ήμουνα μορφωμένο παιδί με έκαναν νοσοκόμο στο ΣΤΕΠ. Τι τεταρτημόρια, σπασίματα και αιμορραγίες, κωλομέρι και κάρφωμα!!!
Ειλικρινά Σπάρτη έκανα ΔΙΑΚΟΠΕΣ. Φόραγα το στηθοσκόπιο του γιατρού και πήγαινα στα μαγειρεία όταν δεν είχε καλό φαγητό και παραγγέλναμε στο μάγειρα να φτιάξει πίτσα και πατάτες τηγανητές γιατί υπήρχαν ασθενείς που έπρεπε να κάνουν συγκεκριμένη διατροφή :lol: Άσε τις πλάκες... έρχονταν οι νεοσύλλεκτοι για εμβόλια, είχαμε πάρει με το γιατρό ένα φελιζόλ κι είχαμε ζωγραφίσει ένα στόχο και μόλις έμπαινε ο πρώτος μέσα μας έβλεπε να πετάμε σύριγγες στο φελιζόλ κι όταν μας ρώταγε τί κάνουμε του απαντάγαμε ότι κάναμε εξάσκηση να βαράμε ενέσεις από μακρυά!!! Ή άλλες φορές περίμεναν οι νεοσύλλεκτοι απέξω, έβγαινα και τους έλεγα ότι είχαμε ασθενή, έκλεινα την πόρτα και άρχιζα ξαφνικά να τη γρατζουνάω μανιασμένα ενώ ο γιατρός μέσα φώναζε ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΩ!!! Πολλές φορές άμα βαριόταν ο γιατρός και την έπεφτε για ύπνο κάναμε εμείς εξέταση και διάγνωση και μάλιστα έπεφτα πάντα μέσα. Απέναντι από το ιατρείο ήταν τότε οι ΥΕΑ, μιλάμε για πολύ καψώνι ιδιαίτερα στους καινούριους... μια φορά φέρνει ένας ΥΕΑ ένα παιδάκι που μπήκε με το ζόρι, ο γιατρός είχε βγει στη Σπάρτη να πάει για φαγητό και το έπαιζα εγώ γιατρός. Ο μεγαλύτερος του μίλαγε λες και ήταν σκουπίδι, όλο διαταγές και βρισίδι, βγαίνω έξω, μου λέει ο δόλιος ο νέος "έχω ένα πόνο..." πριν προλάβει να τελειώσει, αρχίζει να του ουρλιάζει ο άλλος να σκάσει και να σταματήσει να το παίζει άρρωστος. Ειλικρινά τον πέταξα έξω, του είπα να περιμένει να τελειώσω την εξέταση και θα λογαριαζόμασταν μετά. Μπήκα μέσα πάλι, είπα στο παιδάκι ότι δεν ήμουνα γιατρός αλλά νοσοκόμος, του είπα ότι έχω καταλάβει ότι το @ρχίδι απέξω τον έχει τρελάνει στο καψώνι και του είπα ότι θα του έκανα εισαγωγή για να ηρεμήσει και να ξεκουραστεί λίγο και μόλις ερχόταν ο γιατρός θα έβλεπε τί είχε, αν και από μια πρώτη ματιά τον έκοβα να έχει οξεία ισχυαλγία :lol: Αυτός φοβήθηκε, άλλαξε χίλια χρώματα, μου ζήτησε να μην κάνω τίποτα κι ότι θα του πέρναγε. Φωνάζω το μαντρόσκυλο μέσα, του ανακοινώνω ότι ο πιτσιρικάς έχει σοβαρό πρόβλημα κι ότι θα μείνει μια μέρα στο αναρρωτήριο και του ρίχνω κι ένα βρίσιμο για το φέρσιμό του...Αυτός γιατρό να με ανεβάζει γιατρό να με κατεβάζει και να ζητάει συγγνώμη. Έφυγε σα βρεγμένη γάτα, ο πιτσιρικάς πέρασε μια μέρα μακρυά του και ηρέμησε και όταν τον εξέτασε ο γιατρός είχε όντως οξεία ισχυαλγία :lol:

LOUKILOUK
16/05/2013, 04:28
LoL είχαμε και εμείς κάτι τέτοιους! Θυμάμαι έναν που έκλαιγε όταν ήταν να κάνει εμβόλιο!

(Και εγώ Σπάρτη είχα έρθει για ειδικότητα Οδηγού) :P
Χημείο... Όλη μέρα ξάπλα!

O δικός μου πάλι, ΥΕΑ ΕΔ, λιποθύμησε όταν δίναμε αίμα...πριν τον ακουμπήσουν...απλά είδε την βελόνα που μου κάρφωσαν, άσπρισε και έσβησε...
Πάντως πολύ γούσταρα ως "τζιτζίκι" στο ΚΕΑΠ που με κοιτούσαν περίεργα όταν τους περίμενα χαλαρός στον εκάστοτε τερματισμό...(πορείες, στίβος τοπογραφίας, στίβος μάχης κτλ...)

nikos_abel
16/05/2013, 07:07
Όσα δε φτάνει η αλεπού.....

spyrakos35
16/05/2013, 08:49
Ηταν και τοτε τοσο πικρα, οσο ηταν και το 1997 που πηγα εγω? ΕκατονΕικοσι(τρ)Εξη την ελεγαν τοτε.... :)

Ιδια πορεια στο περιπου και για εμενα, μονο που γυρισα Θηβα για τα τελειωματα...

Αρχηγος Στοιχειου ΠΕΠ ημανε (μετα καταργησαν την ειδικοτητα και γινοντουσαν μονο 5ετης αρχηγοι στοιχειου)...

Ωραια χρονια παντως (παρα την μαυριλα της μοναδας, που ετρεχε κυριολεκτικα για τα παντα στο νησι...)

λοιπόν.... επειδή περάσανε και τα χρόνια....

ήταν δύο μονάδες....

η 124 & η 126

η μία είχε πεδινό, η άλλη μέσο πυροβολικό΄(ρυμουλκούμενα και αυτοκινούμενα) - εγώ ήμουν στο μέσο πυροβολικό.... νομίζω λοιπόν οτι αυτή ήταν η 126.... ή μήπως η 124????

τεσπα, η δική μου μονάδα εν έτει 1990, είχε νέα κτίρια, με γαμάτο διοικητή εν αντιθέση με την άλλη που ήταν στα πάντα όλα ενα μπορντέλο.....

κάποια στιγμή άλλαξε ο διοικητής μας με εναν παπαροβιτς και είχε αρχίσει να μαυριζει και αυτή (κάποια σκόρπια είχα ακούσει οτι τον αποστρατευσαν αλλά δεν ξέρω αν είναι αληθή - παντούλιας στο όνομα).....

τον ένα χρόνο που έκατσα πάντως στο νησί (ναι, το πήρα το γκασμαδόσημο) δεν υπήρχε ασκηση για άσκηση που να μην συμμετέχουμε..... ίσως το μόνο μελανό σημείο της παραμονής μου εκεί.....

montechristo
16/05/2013, 09:46
Ετσι ηταν ακριβως, καλα τα θυμασαι. Η 126 ειχε καινουργια κτιρια με καλοριφερ, πλυντηριο, στεγνωτηριο εξω ακριβως απο τα ντους και ειχε οταν ημουν εγω εκει ΠΕΠ (πολλαπλους εκτοξευτες πυραυλους) και 8ιντσα. Το κακο ηταν οτι ο διοικητης ειχε βλεψεις για ψηλα και μας ετρεχε ΠΑΝΤΟΥ. Ηρεμησε λιγακι οταν αυτοκτονησε ενας νεος (για ασχετους/δικους τους λογους)...

Η 124 ηταν χυμα σε σχεση με εμας, αλλά οχι τοσο χυμα οτι η μοναδα υλικου πολεμου που ηταν αναμεσα μας, που εκανε ηλιοθεραπεια με φραπεδιες καθε μερα....

Ωραια χρονια....

spyrakos35
16/05/2013, 09:53
είχε λοιπον αναβαθμιστεί από τοτε που ήμουν εγώ....

και σε ότι αφορά στις εγκαταστάσεις (πλυντηρια - στεγνωτήρια) αλλά και πλέον βαρύ πυροβολικό.....

το φυλάκιο υπήρχε όταν ήσουν?

Cpt. Haddock
16/05/2013, 10:02
:smokin:

290211

AristidisZ
16/05/2013, 10:03
και έλεγα θα βρισκα έναν συνοδοιπόρο, αλλά φευ...
εσύ το οδηγούσες ; :D

montechristo
16/05/2013, 10:15
Υπηρχε κι ηταν το μονο σημειο που μπορουσες να εισαι λιγακι χυμα. Εγω δυστυχως σαν λοχιας, με ευθυνες επιλοχια, δεν μπορουσα να παω, αλλά οσοι πηγαιναν χαλαρωναν...

Το μεγαλθτερο κακο παντως τωρα που το σεφτομα δεν ηταν τοσο το τρεξιμο, αλλά το γεγονος οτι ειμασταν λιγα ατομα και βλεπαμε τις εξοδους με το κυαλι (κι ειμασταν και κοντα στο κεντρο ρε γμτ...:rolleyes:)

spyrakos35
16/05/2013, 10:18
........ αλλά το γεγονος οτι ειμασταν λιγα ατομα και βλεπαμε τις εξοδους με το κυαλι (κι ειμασταν και κοντα στο κεντρο ρε γμτ...:rolleyes:)

1 - 1 στην χειρότερη 2 - 1

ημασταν μεγάλη σειρά ;)

nikos_abel
16/05/2013, 10:36
και έλεγα θα βρισκα έναν συνοδοιπόρο, αλλά φευ...
εσύ το οδηγούσες ; :D

Μετάφραση -> μας λέει ντακότες.

LOUKILOUK
16/05/2013, 13:06
Μετάφραση -> μας λέει ντακότες.



Μετάφραση...ντακότες = βοηθητικοί, γιωτάδες, μη μάχημοι, κοινώς περνάω καλά στον στρατό...;)

Κατά τα άλλα πάντως το πέτυχε ο Αριστίδιςζζζζζζζζζ ο κάπταιν ντακότα οδηγάει...:lol::lol::bawl:

Anty12
20/05/2013, 16:16
Πού ήσουν ρε πρεζιντέντε;:D

Εκεί όπου το κάτωθι badge ήταν ραμμένο (με 1000 ώρες περικαλώ) σε όλα τα μανίκια.......

ξες βαμμένα κράνη, 45άρια και χίλια δολάρια στην στολή κλπ. κλπ.........


290617

MikeG
20/05/2013, 16:57
Εκεί όπου το κάτωθι badge ήταν ραμμένο (με 1000 ώρες περικαλώ) σε όλα τα μανίκια.......

ξες βαμμένα κράνη, 45άρια και χίλια δολάρια στην στολή κλπ. κλπ.........


290617



115 δηλαδή...

AUFGEBRACHT
20/05/2013, 20:54
115 δηλαδή...

Όταν η 337 είχε προστεθεί για λίγο στη δύναμη της 115ΣΜ (τότε) είχε ακόμα F-84G κι όχι Phantom, οπότε μάλλον για Λάρισα και 110ΠΜ πρέπει να μιλάμε. Για τους λάτρεις πάντως των αιθέρων (που τελικά από ότι έχω καταλάβει είμαστε πολλοί...) η 337 είναι μια από τις παλαιότερες και ιστορικότερες Μοίρες της Π.Α. και με σημαντικές πρωτιές, αφού έγινε η πρώτη που εφοδιάστηκε με αεροσκάφη jet, το πρώτο ακροβατικό σμήνος δημιουργήθηκε στους κόλπους της, είχε πετύχει την υψηλότερη βαθμολογία στο ΝΑΤΟ, ενώ τη νύχτα με τα γεγονότα των Ιμίων τα πρώτα αεροσκάφη που απογειώθηκαν με scramble ήταν 2 Phantom της 337. Επίσης στις τάξεις της υπηρέτησε και το αγαπημένο μου Πεντάρι όταν είχε έδρα την 111ΠΜ το 1966.

karellen
20/05/2013, 21:02
Εκεί όπου το κάτωθι badge ήταν ραμμένο (με 1000 ώρες περικαλώ) σε όλα τα μανίκια.......

ξες βαμμένα κράνη, 45άρια και χίλια δολάρια στην στολή κλπ. κλπ.........


290617
Έλα μην παραπονιέσαι,είχες και τους μογγόλους δίπλα σου.
Κάθε τόσο έλυνα το DT εκεί μέσα :smokin:

Πότε πήγες;

Translatoras
20/05/2013, 23:15
Μέχρι και τη σελίδα 41 (από το τέλος προς την αρχή) δε βρήκα τίποτα κοντινό.

Τεχνικάριος, ΥΕΑ και μετά Δ(εν)Ε(ίμαι)Α(ξιωματικός)

97 ΣΤ' ΕΣΣΟ (251)

Κόρινθος 6ο ΣΠ για παρά μία τριάκοντα μέρες

ΚΕΤΧ, ΣΕΑΤΧ, Πάτρα ΥΕΑ(ΤΧ) για 120 νύχτες

310 ΣΠΤΧ Γιάννινα (Στρπδ Βελισσαρίου) 8 μηνάκια

ΣΕΤΤΗΛ Πύργος 180 μεσημεριανές σιέστες
και τέλος
ΑΣΔΕΝ Καρέας για 110 μέρες που μου φάνηκαν 1.110.

Anty12
21/05/2013, 09:27
Όταν η 337 είχε προστεθεί για λίγο στη δύναμη της 115ΣΜ (τότε) είχε ακόμα F-84G κι όχι Phantom, οπότε μάλλον για Λάρισα και 110ΠΜ πρέπει να μιλάμε.

Σωστός ο Auf......


Έλα μην παραπονιέσαι,είχες και τους μογγόλους δίπλα σου.
Κάθε τόσο έλυνα το DT εκεί μέσα :smokin:
Πότε πήγες;


Β 93

sniper
21/05/2013, 12:01
Όταν η 337 είχε προστεθεί για λίγο στη δύναμη της 115ΣΜ (τότε) είχε ακόμα F-84G κι όχι Phantom, οπότε μάλλον για Λάρισα και 110ΠΜ πρέπει να μιλάμε. Για τους λάτρεις πάντως των αιθέρων (που τελικά από ότι έχω καταλάβει είμαστε πολλοί...) η 337 είναι μια από τις παλαιότερες και ιστορικότερες Μοίρες της Π.Α. και με σημαντικές πρωτιές, αφού έγινε η πρώτη που εφοδιάστηκε με αεροσκάφη jet, το πρώτο ακροβατικό σμήνος δημιουργήθηκε στους κόλπους της, είχε πετύχει την υψηλότερη βαθμολογία στο ΝΑΤΟ, ενώ τη νύχτα με τα γεγονότα των Ιμίων τα πρώτα αεροσκάφη που απογειώθηκαν με scramble ήταν 2 Phantom της 337. Επίσης στις τάξεις της υπηρέτησε και το αγαπημένο μου Πεντάρι όταν είχε έδρα την 111ΠΜ το 1966.

Correct.

Τα φαντάσματα της 337 :beer:

Εχω εδώ και κάτι χρόνια αναμνηστικό καπελάκι τους με ραφτό το patch όταν πήραν τα πρώτα BLK52+

Mikecrt
21/05/2013, 14:23
32 ΤΑΞΠ/Ν - 32 ΛΔΒ Βολος


Η ζωη αρχίζει στα 200 (σειρα :P) Ωράια θα ηταν να βρισκόμασταν με κανέναν απο τότε!

SHOOTER045
21/05/2013, 16:12
λογω κρισης σταματησαν οι μεγαλες ασκησεις με εφεδρους-επιστρατους(ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ)π.χ και ετσι ενω καπου καπου ανταμωναμε με παλιους και νεοτερους τωρα παει...

dimitris777
21/05/2013, 17:12
305 Τ.Π. 90Β ΕΣΣΟ 205' 3ος ΛΟΧΟΣ.

Stabak
21/05/2013, 17:17
305 Τ.Π. 90Β ΕΣΣΟ 205' 3ος ΛΟΧΟΣ.

διμοιρια; λολ

Dimos35
21/05/2013, 17:28
Ε να βάλω κι εγώ ο πιτσιρίκος.

Σειρά 216 (92Α)
6ο ΣΠ Κόρινθος βασική εκπαίδευση.
Μηχανικό Ναύπλιο ειδικότητα ΤΕΝΞ
Μενίδι στρατόπεδο Καποτά θητεία.

Σύνολο θητείας 11 μήνες. (μεωμένη κατά 8 μήνες λόγω παρουσίας σε επικίνδυνους χώρους 90 ημέρες)

andreastwin
21/05/2013, 22:46
σειρα 138Α
79Α ΕΣΟ
575 ΤΠΝ. χαλκιδα

RaGe_Raptor
21/05/2013, 22:58
'99 ΣΤ ΕΣΣΟ 263 σειρά

40 μέρες ΚΕΠΒ ΘΗΒΑ 4η Μοίρα Γ πυροβολαρχία

16μιση μήνες 139 Α/Κ ΜΜΠ Πετροχώρι Ξάνθη

ψάχνω για σειρά...

LOUKILOUK
22/05/2013, 02:00
'99 ΣΤ ΕΣΣΟ 263 σειρά

40 μέρες ΚΕΠΒ ΘΗΒΑ 4η Μοίρα Γ πυροβολαρχία

16μιση μήνες 139 Α/Κ ΜΜΠ Πετροχώρι Ξάνθη

ψάχνω για σειρά...

Παρόν...

dimmie_72
22/05/2013, 03:03
27,5 χρόνια :p

μην αναλύσω, θα κλείσει το thread:lol:

RaGe_Raptor
22/05/2013, 06:36
Παρόν...

Έλα ρε σειρά...Για πε ...

spyrakos35
22/05/2013, 08:07
σειρα 138Α
79Α ΕΣΟ
575 ΤΠΝ. χαλκιδα

καλώς τον στρατηγό..... :lol:

dimitris777
22/05/2013, 08:15
305 Τ.Π. 90Β ΕΣΣΟ 205' 3ος ΛΟΧΟΣ.

:lol::lol::lol::lol: και παλι λαθος τα εγραψα γμτ!!!! 505 ΤΠΝ το ειδα πως γραφετε σωστα απο τον Αντρεαtwin !!!

Z-rider
22/05/2013, 09:42
ΚΕΕΔ Μεγαλο πευκο
289 ΠΠΠ Σαμοθρακη
51ΜΕ Γλυκα νερα

SONone
22/05/2013, 16:49
το post ξεκίνησε πριν παω φαντάρος καν λογο σπουδών αναβολές, πήγα το 2007
ΠΖ Τ/Φ
2 μήνες Κόρινθο κέντρο
2 μήνες Ρύζια 508 (Εβρος περίπολο με την σφαίρα στην θαλάμη μες το δασος αλλά από εντολές? "να περνάνε τα πάντα" )
1 μήνα ΛΥΒ στο Λαγό
3 μήνες επιστροφή Ρύζια 508 (ως βαθμοφόρος Δ/νεας τσσσσσσσσ :bawl::bawl: )
4 μήνες ΚΑΑΥ Αγ. Ανδρέα Αττική ( περίοδο χαμηλής επάνδρωσης, διπλά στο σπίτι χωρις να μπορούμε να πάμε , καλύτερα να καθόμουν Ρύζια)

(φωτιές , ασκήσεις , επανδρώσεις , και ρουτίνα αρκετή)

andreastwin
22/05/2013, 21:14
σειρα 138Α
79Α ΕΣΟ
575 ΤΠΝ. χαλκιδα
καμια σειρα ???????????????????????????????????????????

ypapadio
22/05/2013, 22:34
2000E ή 268

ΚΕΠΒ ΘΗΒΑΣ
79ΜΕΘ ΣΑΜΟΣ
116 Α/Μ ΠΠΒ ΚΙΛΚΙΣ

Γενικά πυροβολημένος! :a015: :a016: :hunter::whiteflag: και βοηθειά μας :priest:

Stergios69
22/05/2013, 22:48
2000E ή 268
116 Α/Μ ΠΠΒ ΚΙΛΚΙΣ

Γενικά πυροβολημένος! :a015: :a016: :hunter::whiteflag: και βοηθειά μας :priest:
Μαλλον εννοεις 116 ΜΠΠ, τα υποστεγα στον ορχο εγω τα εκανα, 252 σειρα.

LOUKILOUK
23/05/2013, 01:52
Έλα ρε σειρά...Για πε ...

Τι να πω ρε σειρούλα; μαυρίλα λέμε...Λάθος Ηταν Μάνα Να Ορκιστώ Στρατιώτης και άλλες ιστορίες καθημερινής τρέλας...ευτυχώς έκλεισα σχετικά καλά και περασμένα ξεχασμένα...Κάπου παραπίσω σε ένα ποστ του 09 έχω γράψει την πορεία μου...:wave2:

teoT
23/05/2013, 08:42
ΚΕΠΒ Θήβα
116 ΜΠΠ Κιλκίς και γαμώ τους Διοικητές πέρασα χάρμα
161 ΜΜΠ Γιαννιτσά το ακριβώς αντίθετο από το Κιλκίς.

116ΜΠΠ ΚΙΛΚΙΣ, Διοικητης *********...θαλαμοφυλακας την ωρα που μιλαμε...

Stergios69
23/05/2013, 09:02
116ΜΠΠ ΚΙΛΚΙΣ, Διοικητης *********** ...θαλαμοφυλακας την ωρα που μιλαμε...
:beer:

arisrodolivos
23/05/2013, 17:50
116ΜΠΠ ΚΙΛΚΙΣ, Διοικητης *********...θαλαμοφυλακας την ωρα που μιλαμε...

******** 125 μππ ανθυπολοχαγο τον ειχα τοτε 1991-92 κομοτηνη αστερι ο τυπος

MikeG
23/05/2013, 17:51
Μη γράφετε ονόματα.

arisrodolivos
23/05/2013, 17:52
Μη γράφετε ονόματα.

οκ κομματακι ασχετος δεν θα επαναλαβω:D

sniper
23/05/2013, 17:54
οκ κομματακι ασχετος δεν θα επαναλαβω:D

Ναι γιατι ακόμα εκεί θα υπηρετεί... :bawl:

panos1050
25/05/2013, 02:30
2α Μοίρα Αλεξιπτωτιστών.........:smokin:

SHOOTER045
25/05/2013, 02:39
2α Μοίρα Αλεξιπτωτιστών.........:smokin:

ποτε?
σειρα?

teoT
25/05/2013, 09:01
******** 125 μππ ανθυπολοχαγο τον ειχα τοτε 1991-92 κομοτηνη αστερι ο τυπος

Ο καλύτερος!!!!

billyP
25/05/2013, 09:13
Β98, ΣΣμίας ΑΣΤΥ, σε όλα τα καλά αεροδρόμια !
Τρίπολη, Ελληνικό, Τατόι, Λάρισα, Ελευσίνα, μόνο 20 ....μήνες

panos1050
25/05/2013, 13:42
ποτε?
σειρα?

το 2001 μπηκα μετα απο αναβολες...
274 σειρα

stone83
25/05/2013, 14:29
Ύστερα απο πολλές αναβολές λόγω σπουδών 295 σειρά σώμα εφοδιασμού μεταφορών
κέντρο: Σπάρτη
1η μετάθεση: Μέγα δερειο εβρου
2η μετάθεση: αποθήκες καυσίμων στην ντουζλα καβάλας (δεν θυμάμαι την μονάδα)

απο μέγα δερειο έχω χαθεί με τα συνφανταρα, αν υπάρχει κανείς.........!

Viper4
25/05/2013, 15:40
Ύστερα απο πολλές αναβολές λόγω σπουδών 295 σειρά σώμα εφοδιασμού μεταφορών
κέντρο: Σπάρτη
1η μετάθεση: Μέγα δερειο εβρου
2η μετάθεση: αποθήκες καυσίμων στην ντουζλα καβάλας (δεν θυμάμαι την μονάδα)

απο μέγα δερειο έχω χαθεί με τα συνφανταρα, αν υπάρχει κανείς.........!

Τούζλα αδερφέ, όχι Ντούζλα! :P

geros21
25/05/2013, 17:03
ΣΠΑΡΤΗ: ΣΩΜΑ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ
ΡΟΔΟΣ: 95 ΤΕΜΕΘ
ΓΙΑΝΝΕΝΑ: 625 ΤΠ
290 Α΄ΕΣΣΟ

Kostas2B
25/05/2013, 17:04
Νεος σχετικα,σειρα 298 2007 Α' ΕΣΣΟ...
Απο Θηβα πηρα μεταθεση για 163 Α/Κ ΜΜΠ PzH 2000 στο Λαγο Ορεστιαδας,απ'οπου και απολυθηκα μετα απο 7,5 μηνες...

Shinji Ikari
25/05/2013, 18:46
Φιλε απαγορευεται να ρωτας τον κοσμο που υπηρετησε και απογορευεται και να σου απανταει ο αλλος. Μπορει καποιος να σβησει ολο το θεμα? χωρις παρεξηγηση αυτα ειναι σημαντικα πραγματα.

Sapadak
25/05/2013, 18:52
Φιλε απαγορευεται να ρωτας τον κοσμο που υπηρετησε και απογορευεται και να σου απανταει ο αλλος. Μπορει καποιος να σβησει ολο το θεμα? χωρις παρεξηγηση αυτα ειναι σημαντικα πραγματα.

???????

stone83
25/05/2013, 18:57
Τούζλα αδερφέ, όχι Ντούζλα! :P
να σαι καλα φιλε!!

akis_trevor
25/05/2013, 19:01
Φιλε απαγορευεται να ρωτας τον κοσμο που υπηρετησε και απογορευεται και να σου απανταει ο αλλος. Μπορει καποιος να σβησει ολο το θεμα? χωρις παρεξηγηση αυτα ειναι σημαντικα πραγματα.

οπως οταν μας λεγανε να μην μιλαμε στο τηλ με τους εξω για τα του στρατοπεδου γιατι μπορει να υποκλεπτει ο οχτρος;;;

geros21
25/05/2013, 19:06
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...

Sapadak
25/05/2013, 19:10
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...

Εσυ εγραψες πρωτη φορά μετά απο 7 μηνες απο την εγγραφή σου και πρωτη σου εννοια ειναι τι κανει ο οχτρος?

Περιέργα πράγματα

akis_trevor
25/05/2013, 19:13
@sapadak ειναι φιλαρακι μου και του ειχα πει για το φορουμ.χαζευε καιρο ταξιδιωτικα κλπ και απλα τελευταια τον επριξα και ειπε να γινει πιο active member!!! :)

Sapadak
25/05/2013, 19:16
@sapadak ειναι φιλαρακι μου και του ειχα πει για το φορουμ.χαζευε καιρο ταξιδιωτικα κλπ και απλα τελευταια τον επριξα και ειπε να γινει πιο active member!!! :)
:wave2:

SHOOTER045
25/05/2013, 19:21
Φιλε απαγορευεται να ρωτας τον κοσμο που υπηρετησε και απογορευεται και να σου απανταει ο αλλος. Μπορει καποιος να σβησει ολο το θεμα? χωρις παρεξηγηση αυτα ειναι σημαντικα πραγματα.

το που υπηρετησε καποιος και ποτε
δεν φανερωνει την τοπογραφια του στρατοπεδου που ηταν ο καθενας
ουτε φανερωνει κρατικα μυστικα
δινεται η ευκαιρια νομιζω απο εδω μεσα να βρεθουν και<σειρες>

geros21
25/05/2013, 19:22
:wave2:
ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΙΟ! ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ...

SHOOTER045
25/05/2013, 19:24
το 2001 μπηκα μετα απο αναβολες...
274 σειρα
103-102-101....

panos1050
25/05/2013, 21:16
103-102-101....

θολο ελεγχωωωωω.....

McTalas
26/05/2013, 07:51
το 2001 μπηκα μετα απο αναβολες...
274 σειρα
ελα ρε σειρα!!!
καναμε σιγουρα μαζι πευκο τοτε... :beer:

McTalas
26/05/2013, 07:52
Φιλε απαγορευεται να ρωτας τον κοσμο που υπηρετησε και απογορευεται και να σου απανταει ο αλλος. Μπορει καποιος να σβησει ολο το θεμα? χωρις παρεξηγηση αυτα ειναι σημαντικα πραγματα.
ναι αυτο εδω το φορουμ περιμενανε οι οχτροι μας να μαθουνε τα μυστικα ...

panos1050
26/05/2013, 14:14
ελα ρε σειρα!!!
καναμε σιγουρα μαζι πευκο τοτε... :beer:

3ος λοχος... :beer: