PDA

View Full Version : Σπρέυ επαφών.



notakos600
08/01/2009, 13:24
Μπορώ με σπρέυ επαφών να σενιάρω τον κεντρικό διακόπτη του ΧΤ που μου κάνει νούμερα ή πάω για καινούργιo?

p@nos
08/01/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μπορώ με σπρέυ επαφών να σενιάρω τον κεντρικό διακόπτη του ΧΤ που μου κάνει νούμερα ή πάω για καινούργιo?


τι εννοεις ''νουμερα''?

δε γυριζει ευκολα ή δε κλεινει το κυκλωμα?

notakos600
08/01/2009, 13:32
Σε θέμα ηλεκτρικών επαφών κάνει νούμερα, για το κλειδί έβαλα WD-40 και γυρίζει μια χαρά.

p@nos
08/01/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σε θέμα ηλεκτρικών επαφών κάνει νούμερα, για το κλειδί έβαλα WD-40 και γυρίζει μια χαρά.


με τις βροχες κολλαει καμια φορα ο διακοπτης, οποτε με WD40 ή λιγο πετρελαιο ερχεται στα ισα του...

αλλα αφου λες οτι ειναι ηλεκτρικοτο θεμα, καλυτερα να πας να παρεις εναν ημιτασιον μαιμου με 5? και θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου για πολλα χρονια...

Στη Yamaha παντως θα φοβομουν να ρωτησω ποσο κανει καινουριος διακοπτης:D
Γενικα σαν αντιπροσωπια μπορει να ειναι πολυ καλη, αλλα στις τιμες των ανταλλακτικων ειναι απαραδεκτοι...

notakos600
08/01/2009, 13:43
Δυστυχώς έτσι είναι, μάλλον πάω για καινούργιο, θενκς.

nktR
08/01/2009, 14:13
παίζει και σπρέυ επαφών χωρίς λάδι να το ζητήσεις στα ηλεκρολογικά και ηλεκτρονικά καταστήματα ανταλλακτικών. Συνήθως παίζει το Phillips σε θαλασσί συσκευασία.
contact cleaner λέγεται

notakos600
08/01/2009, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
παίζει και σπρέυ επαφών χωρίς λάδι να το ζητήσεις στα ηλεκρολογικά και ηλεκτρονικά καταστήματα ανταλλακτικών. Συνήθως παίζει το Phillips σε θαλασσί συσκευασία.
contact cleaner λέγεται



Και πως φτάνουμε στις επαφές?

teo24
08/01/2009, 17:44
Το PHILIPS σου δινει κι ενα μακρυ σωληνακι που μπαινει πανω.θα το βαλεις εκει που βαζεις το κλειδι αλλα μην ριξεις πολυ.μετα δουλεψε το αρκετα με το κλειδι,δεξια-αριστερα.

LatanG
09/01/2009, 09:48
Kalimera, perneis to sprei ilektrikwn epafwn pou sou eipan kai ta alla paidia, twra i marka einai diko sou thema px egw exw tis wurth, kai rixneis stin ypodoxi tou kleidiou kai an mporeis vgale to polo kai kanto kamia dekaria fores on-off to kleidi. Meta vgale kai ti maska mprosta kai rikse kai sta dyo fyssakia pou vgazei o diakoptis (1i fyssa->kokkino/kafe), (2i fyssa->4mple). An den kaneis douleia pas gia diakopti, alla den iksera oti yparxei imitasion kai me 5eyrw, kalo tha itan na mas pei to palikari pou mporoume na ti vroume se periptwsi pou xalasei kai i dikia mas giati i yamaha m@l@kizet@i....

p@nos
09/01/2009, 09:58
Παιδια απο τον Τογελο ειχα παρει 2 ιμιτασιον διακοπτες.Ο διακοπτης που ηθελα καινουριος ειχε 150?(:rotflmao: ) και αυτος που πηρα ειχε 5?.

Οποτε και σπρει να πας να παρεις πιο πολυ θα σου κοστισει απο το διακοπτη...

notakos600
09/01/2009, 10:01
Εγώ βρήκα με 20 ευρώ αλλά με 5 δεν ήξερα ούτε εγώ, καλή φάση.
Έρχεται φθηνότερα και από το σπρευ.
Βέβαια σκέφτομαι μήπως η μαμακία έγινε όταν έβαλα WD-40 για το κλειδί...
Πάνο, ο διακόπτης με 4 βύσματα είναι έτσι?

mai_tai
10/01/2009, 12:45
απο το κλειδι το σβηνετε το μηχανακι η απο διακοπτηρε παλικαρια..?εγω ενα χρονο τωρα απο το κλειδι-λετε να εχω προβλημα αργοτερα?:confused:

sapila racing
10/01/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εγώ βρήκα με 20 ευρώ αλλά με 5 δεν ήξερα ούτε εγώ, καλή φάση.
Έρχεται φθηνότερα και από το σπρευ.
Βέβαια σκέφτομαι μήπως η μαμακία έγινε όταν έβαλα WD-40 για το κλειδί...
Πάνο, ο διακόπτης με 4 βύσματα είναι έτσι?

To WD δημιουργεί προβλήματα στους διακόπτες. Αν εχει πρόβλημα στο εμπα εβγα το κλειδί ρίχνουμε λίγο WD μόνο στο κλειδί.
Μαζέυεται και κολλάει πάνω στις επιφάνειες βρώμα με δυσάρεστα αποτελέσματα.
Σπρει επαφων χωρίς λάδι λοιπόν!

Ο ιμιτασιον διακόπτης που θα πάρεις κοίτα να έχει να εχει ιδια βύσματα με τον original. Αλλιώς θα πρέπει να κόψεισ/κολλήσεις καλώδια.

p@nos
10/01/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Πάνο, ο διακόπτης με 4 βύσματα είναι έτσι?


Δε ξερω, δεν εχει χρειαστει να βγαλω(ακομα:D )την κλειδαρια του ΧΤ.
Παντως νομιζω οτι δεν αξιζει τον κοπο να παρεις καν το σπρει, που θα κανει πανω απο 5?, και με αμφιβολα αποτελεσματα κιολας, οταν στα ιδια λεφτα(ισως κατι παραπανω) παιρνεις καινουριο...

Αλλα μιας και το ανεφερε ο Σαπιλας, αμα ζητησεις ημιτασιον διακοπτη για ΧΤ, και τα φυσακια θα ειναι ιδια, οποτε δε θα χρειαστει να ασχοληθεις με καλωδια...

LatanG
11/01/2009, 20:31
Τα καλώδια που βγαίνουν από το διακόπτη ειναι έξι σε δύο φίσες. Στη μία έχει 2καλώδια(κόκκινο-καφέ) και η άλλη τέσσερα μπλέ. Αν βγάλεις τη μάσκα θα τα δεις είναι κόκκινες και οι δύο οι φίσες

notakos600
12/01/2009, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
απο το κλειδι το σβηνετε το μηχανακι η απο διακοπτηρε παλικαρια..?εγω ενα χρονο τωρα απο το κλειδι-λετε να εχω προβλημα αργοτερα?:confused:


Από το κλειδί κλασικά. Το kill switch είναι μόνο για περίπτωση ανάγκης (πτώση κλπ).

mai_tai
12/01/2009, 17:01
nase kala notako-eyxaristo

notakos600
13/01/2009, 10:32
Σχετικά με το WD-40 στον διακόπτη του κλειδιού, μάλλον έριξα πολύ παραπάνω από όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα τα εξής:

1) Άδειαζε για πλάκα η μπαταρία.

2) Διαρροή από το ρελέ της μίζας, ο οποίος σημειωτέον λειτουργεί και δεν είναι χαλασμένος όπως πίστευα.

Το πολύ λιπαντικό του σπρευ βραχυκύκλωσε εν μέρει τον διακόπτη του κλειδιού και προξένησε τα παραπάνω, τα οποία παρατηρώ στο διάστημα των δύο - τριών μηνών που το ψέκασα.
Σαν λύση θεωρώ το φύσημα της τρύπας του κλειδιού με αέρα υπό πίεση.
Αν δεν δω φως θα πάρω καινούργιο διακόπτη.
Αυτά τα ολίγα για την λανθασμένη χρήση ενός προ'ι'όντος...

mourgakos
18/01/2009, 15:11
εγω ολα τα χρονια ,απο το κιλλ σουιτς...

xenos
19/01/2009, 11:27
Εμένα ο διακόπτης δεν γυρνάει εύκολα ρε γμτ. Να τον ψεκάσω μέσα?
(έχει μείνει και ανοιχτο το "πορτάκι")

notakos600
19/01/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Εμένα ο διακόπτης δεν γυρνάει εύκολα ρε γμτ. Να τον ψεκάσω μέσα?
(έχει μείνει και ανοιχτο το "πορτάκι")


Ψέκασε το κλειδί με λιπαντικό σπρέυ.
Ο διακόπτης θέλει σπρέυ επαφών.

Lio
19/01/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σχετικά με το WD-40 στον διακόπτη του κλειδιού, μάλλον έριξα πολύ παραπάνω από όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα τα εξής:

1) Άδειαζε για πλάκα η μπαταρία.

2) Διαρροή από το ρελέ της μίζας, ο οποίος σημειωτέον λειτουργεί και δεν είναι χαλασμένος όπως πίστευα.

Το πολύ λιπαντικό του σπρευ βραχυκύκλωσε εν μέρει τον διακόπτη του κλειδιού και προξένησε τα παραπάνω, τα οποία παρατηρώ στο διάστημα των δύο - τριών μηνών που το ψέκασα.
Σαν λύση θεωρώ το φύσημα της τρύπας του κλειδιού με αέρα υπό πίεση.
Αν δεν δω φως θα πάρω καινούργιο διακόπτη.
Αυτά τα ολίγα για την λανθασμένη χρήση ενός προ'ι'όντος...

To WD40 (και το λάδι γενικότερα) είναι μονωτικό και όχι αγώγιμο για να προκαλεί βραχυκύκλωμα. Μάλιστα πανω στο κουτί γράφει οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ηλεκτρικές επαφές για απομάκρυνση υγρασίας κλπ. Μάλλον η μπαταρία σου άδειζε για κάποιο άλλο λόγο (ίσως κολλημένο ρελέ που στέλνει συνέχεια ρεύμα στη μίζα, μικρό μεν ώστε να μην γυρνάει μόνη της, αλλά αρκετό για να στραγίξει τη μπαταρία σε μερικές ώρες).

Μάλλον το WD40 που έβαλες απο τη μεριά του κλειδιού, διέλυσε και κατέβασε όλη τη βρωμιά που υπήρχε μέσα στο μηχανισμό της κλειδαριάς, στις επαφές που βρίσκονται απο κάτω.
Το σπρέι επαφών δεν πρέπει να μπάινει απο πάνω, αλλά απο κάτω (ισως χρειάζεται να βγεί ο διακόπτης απο τη θέση του. Εκει οπου βγαίνουν τα καλώδια απο το διακόπτη, βρίσκεται η πλάκα με τις επαφές. Συνήθως εκεί γύρω υπάρχει μια μικρή τρύπα για να φεύγουν τυχόν νερά που έχουν μπεί μέσα. Εκεί ψεκάζουμε με το σωληνάκι του contact cleaner και με λίγο δούλεμα θα είναι μια χαρά (εκτός και αν οι επαφές είναι κατεστραμένες, οποτε δεν το γλυτώνουμε το άλλαγμα).

Σχετικά με το kill switch, υπάρχει απο παλιά μια παραφιλολογία. Πολλές φορές έχω ακούσει "αμα το σβύνεις απο κεί, θα σε καεί η ηλεκτρονική", που σε κάποιον σκεπτόμενο αναβάτη πρέπει να προκαλει τουλάχιστον απορία: "γιατί ο κατακευαστής να βάλει κάτι τέτοιο που να προκαλεί τόσο χοντρή βλάβη, απο τη στιγμή που υπάρχει τρόπος να σβύνει το μοτέρ χωρίς πρόβλημα???" Βέβαια μπορεί κάποιος να απαντήσει οτι το κάνουν για να πουλάνε ανταλλακτικά, αλλά νομίζω οτι και αυτό είναι ενας άλλος αστικός μύθος....

Τέλος πάντων, αν κάποιος κοιτάξει στο διάγραμμα της μοτο του, θα διαπιστώσει πως και οι δυο διακότπτες (κλειδί και kill) συνδέονται παράλληλα μεταξύ τους (αν η ανάφλεξη είναι CDI, γειώνοντας ενα καλώδιο που έρχεται απο την ηλεκτρονική), ή σε σειρά (αν η ανάφλεξη δουλεύει απο τη μπαταρία, κόβοντας το ρεύμα προς την ηλεκτρονική), που σημαίνει απλά οτι κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δουλειά.
Απλά, το kill υπάρχει εκεί για περίπτωση ανάγκης, αν χρειαστεί να σβύσει ο κινητήρα γρήγορα (σε μια πτώση, αν κολλήσει το γκάζι κλπ), χωρίς να χρειαστεί να αφήσουμε το τιμόνι και να ψάχνουμε να βρούμε το κλειδί.
(Εγώ σβηνω παντα απο το kill, λόγω συνηθειας)

dmf
03/06/2011, 22:37
να το αναστησω μια αυτο, γιατι εξαιτιας των τελευταιων βροχων που εφαγα, γυρναγε δυσκολα η κλειδαρια του ντεποζιτου. Εψαξα λιγο στο νετ, και υπηρχε ομοφωνια, οτι το λαδι δεν κανει για τετοιες εργασιες. Χρειαζεσαι σπρευ γραφιτη που ειναι ειδικα για κλειδαριες.
Βρηκα αυτο εδω http://www.e-moto.gr/gr/Details.asp?ProductID=1953 και πηγα και το πηρα.
Εκανε παρα πολυ καλη δουλεια, και περασα μια και τον κεντρικο διακοπτη, και την κλειδαρια της σελας.
Βγαινει με ενα υγρο, το οποιο εξατμιζεται αμεσως και αφηνει πισω του την σκονη του γραφιτη η οποια μειωνει τις τριβες.
Το μονο μειον, οτι για 1-2 μερες οταν θα βγαζεις το κλειδι μπορει να σε μουτζουρωνει λιγο. Μετα ειναι οκ.