PDA

View Full Version : Αλλαγή λαδιών



zeke
15/01/2009, 21:59
Ρε μάγκες παιζει πρόβλημα..Ψάχνω απο που πέρνει λάδια το μοτόρι μ. XT 600 οχι να τα βγάλω.ουτοσι αλλος δν εχει λαδια τωρα..θελω απλα να τα βαλω..help :D
Δεν το κατεχουμε :P

p@nos
15/01/2009, 22:36
Mprpsta απο το τεποζητο ακριβως εχει ενα πλαστικο καπακι, που ειναι βιδωμενο στο τεποζητο με μια βιδα.Το ξεβιδωνεις και απο κατω εχει μια ταπα.Γυρνας την ταπα με το χερι(αναποδα απο τους δεικτες του ρολογιου:D ) και βαζεις λαδια.

Ζωη σε μας αν το αφησες χωρις λαδια.

zeke
15/01/2009, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Mprpsta απο το τεποζητο ακριβως εχει ενα πλαστικο καπακι, που ειναι βιδωμενο στο τεποζητο με μια βιδα.Το ξεβιδωνεις και απο κατω εχει μια ταπα.Γυρνας την ταπα με το χερι(αναποδα απο τους δεικτες του ρολογιου:D ) και βαζεις λαδια.

Ζωη σε μας αν το αφησες χωρις λαδια.

Σε ευχαριστω πολυ ρε τρελε..
οχι δν το αφησα..απλος εσπασε το καπακι το αριστερο του μοτερ.και φυγανε..και μιας που το πηρα το καπακι δεν ηξερα απο που περνει τα λαδια..και ποσα ml αδερφε ?

p@nos
15/01/2009, 23:44
Αφου σου εσπασε το καπακι και στεγνωσε εντελως το μοτερ, βαλε 3,3 θα παρει 3,3 λιτρα.

Αλλα επειδη τα; λαδια απλα δε τα ριχνουμε μεσα ολα μαζι, καλυτερα να πας σε ενα συνεργιο να στα βαλει.Δεν ειναι περιπλοκο, αλλα δεν ειναι και τοοοοοσο απλο, και τα μισα λαδια θα καταληξουν απ' εξω:winka:

notakos600
16/01/2009, 06:54
Ξεβίδωσε την τάπα στο πλαίσιο και βάλε τα 2 λίτρα από το λάδι.
Βάλτο να δουλέψει και με ένα κλειδάκι ξεβίδωσε το βιδάκι που βρίσκεται επάνω στο φίλτρο λαδιού σου μέχρι να φύγει ο αέρας και να βγει λαδάκι, έτσι κάνεις εξαέρωση στο σύστημα λίπανσης.
Σφίξε το βιδάκι εξαέρωσης και σβήσε το μοτέρ.
Πρόσθεσε το υπόλοιπο ένα λίτρο και κάτι από το λάδι σου.
Βάλτο να δουλέψει, σβήστο και μετά από μερικά λεπτά έλεγξε την στάθμη από τον δείκτη που έχει η τάπα.
Αν σε δυσκολεύουν όλα αυτά πήγαινε σε κάποιο συνεργείο, αλλά σαν διαδικασία είναι απλούστατη. Προσοχή χρειάζεται μόνο στην καλή εξαέρωση του κυκλώματος.

p@nos
16/01/2009, 08:33
Νοτακο ευκολα ειναι αλλα μπορουν πολλα να πανε στραβα.

ΚΗ βιδα της εξαερωσης μπορει να εχει κολλησει, μπορει να σπασει και τα σπειρωματα απο καμια βιδα:uplate: ...
πολλα μπορουν να γινουν...

Οποτε καλυτερα να παει σε ενα συνεργιο, να δει τι θα κανει ο μαστορας, και την επομενη φορα να τα αλλαξει μονος του

notakos600
16/01/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Νοτακο ευκολα ειναι αλλα μπορουν πολλα να πανε στραβα.

ΚΗ βιδα της εξαερωσης μπορει να εχει κολλησει, μπορει να σπασει και τα σπειρωματα απο καμια βιδα:uplate: ...
πολλα μπορουν να γινουν...

Οποτε καλυτερα να παει σε ενα συνεργιο, να δει τι θα κανει ο μαστορας, και την επομενη φορα να τα αλλαξει μονος του



Πάνο δίκιο έχεις αλλά τουλάχιστον τα λάδια μπορεί να τα αλλάζει μόνος του αν πιάνουν λίγο τα χέρια του. Αν πάλι δεν έχει καθόλου εμπειρία τότε ναι συμφωνώ, να πάει σε συνεργείο.

zeke
16/01/2009, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πάνο δίκιο έχεις αλλά τουλάχιστον τα λάδια μπορεί να τα αλλάζει μόνος του αν πιάνουν λίγο τα χέρια του. Αν πάλι δεν έχει καθόλου εμπειρία τότε ναι συμφωνώ, να πάει σε συνεργείο.


Μάγκες και εγω συμφωνω να το πάω σε συνεργειο..για να μην εχω καμια στραβη...
Ρε φιλε ομως καποτε πρεπει να μαθουμε..Γιατι θα μας τα φάνε ολα τα μαστορια..
Αλλα να μου πεις...τι θα γινουν και αυτοι ? κλέφτες ? :nono: :lol:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Α πες μου λίγο εκει π λες...να βγάλω την τάπα και να δω την στάθμη..αυτη η τάπα που λες που βρίσκετε ? :(

notakos600
16/01/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Μάγκες και εγω συμφωνω να το πάω σε συνεργειο..για να μην εχω καμια στραβη...
Ρε φιλε ομως καποτε πρεπει να μαθουμε..Γιατι θα μας τα φάνε ολα τα μαστορια..
Αλλα να μου πεις...τι θα γινουν και αυτοι ? κλέφτες ? :nono: :lol:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Α πες μου λίγο εκει π λες...να βγάλω την τάπα και να δω την στάθμη..αυτη η τάπα που λες που βρίσκετε ? :(


Ανάμεσα στο ρεζερβουάρ και τον λαιμό του τιμονιού, είναι η τάπα που θα ξεβιδώσεις για να βάλεις λάδι. Έχει ένα μαύρο προστατευτικό πλαστικό με γρίλιες.

zeke
16/01/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ανάμεσα στο ρεζερβουάρ και τον λαιμό του τιμονιού, είναι η τάπα που θα ξεβιδώσεις για να βάλεις λάδι. Έχει ένα μαύρο προστατευτικό πλαστικό με γρίλιες.

Ωραια κατάλαβα...Και κατι αλλο.αν δεν σε κουράζω
"ξεβίδωσε το βιδάκι που βρίσκεται επάνω στο φίλτρο λαδιού σου μέχρι να φύγει ο αέρας και να βγει λαδάκι"
που είναι το φίλτρο λαδιού ? :sick:

notakos600
16/01/2009, 09:54
Όπως κάθεσαι στη μοτοσυκλέτα στα δεξιά σου είναι το καπάκι του συμπλέκτη.
Ψηλά και δεξιά του καπακιού βρίσκεται το φίλτρο λαδιού, το στρογγυλό καπάκι με τις 3 βίδες.
Η βίδα εξαέρωσης βρίσκεται στο πάνω μέρος του φίλτρου λαδιού.

zeke
16/01/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Όπως κάθεσαι στη μοτοσυκλέτα στα δεξιά σου είναι το καπάκι του συμπλέκτη.
Ψηλά και δεξιά του καπακιού βρίσκεται το φίλτρο λαδιού, το στρογγυλό καπάκι με τις 3 βίδες.
Η βίδα εξαέρωσης βρίσκεται στο πάνω μέρος του φίλτρου λαδιού.

χμμμ..τώρα ακούγεται πιο εύκολο..αυτό το καπάκι θέλει φλάτζα ?
Μιας που θα παω σημερα στην μοτοδυναμική να τα πάρω ολα μαζι..μην τρέχω συνέχεια.
Επίσης εχω πάρει ενα λαδακι της Αgip μονόλιτρο.Θα χρειαστώ αλλα 2.

notakos600
16/01/2009, 10:01
ο' ring έχει το καπάκι του φίλτρου, για καλό και για κακό άλλαξέ το.
Και μια φωτό της θέσης του φίλτρου λαδιού, είναι αυτό κάτω από το προστατευτικό των λαιμών της εξάτμισης.


152394

zeke
16/01/2009, 10:02
α...τώρα που κατέβηκα και το κοίταξα..το καπάκι αυτο λεει πάνω 'oil filter'
και η πάνω-πάνω βίδα ειναι σταυροτή ομώς μπορείς να την ξεβιδώσεις και με κλειδάκι...
αυτη δεν λες?

notakos600
16/01/2009, 10:04
Μέσα είσαι.
Είδες πόσο απλό είναι. :smokin:
Καλή δουλειά.

zeke
16/01/2009, 10:08
Αυτη είναι...
Το ποστάκι αυτο χρειάζετε και για άλλους..οπότε σε ευχαριστούμε πολύ για την βοηθεια σου και για του αλλουνου παιδιού :beer: :beer:


152397

notakos600
16/01/2009, 10:11
Φυσικά και χρειάζεται. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα φωτορομάτζο για το ΧΤ, από αλλαγή λαδιών, ρύθμιση βαλβίδων και άλλα πολλά, ο μόνος εχθρός μου είναι ο χρόνος. :beer: :beer:

zeke
16/01/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Φυσικά και χρειάζεται. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα φωτορομάτζο για το ΧΤ, από αλλαγή λαδιών, ρύθμιση βαλβίδων και άλλα πολλά, ο μόνος εχθρός μου είναι ο χρόνος. :beer: :beer:

Εγώ ευτηχως δν εχω τόσο εχθρό μου τον χρόνο.
Αλλα ακόμα μου λύπουν οι γνώσεις και επειδή πριν γραφτώ διάβαζα ορισμένα ποστάκια και βρήκα χρήσιμο το Site.Είπα να μπω ενεργά.Αλλα εάν μου φανούν εύκολα..τότε θα ετοιμάσω και εγώ καποιο Project.
Απλό για αρχή :ninja:

notakos600
16/01/2009, 10:25
Η αγάπη για το αντικείμενο μπορεί να κάνει τα πάντα και οι γνώσεις έρχονται με το ψάξιμο και το διάβασμα, ποιός γεννήθηκε σοφός?
Το moto.gr είναι πολύ φιλόξενο site, ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

zeke
16/01/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Η αγάπη για το αντικείμενο μπορεί να κάνει τα πάντα και οι γνώσεις έρχονται με το ψάξιμο και το διάβασμα, ποιός γεννήθηκε σοφός?
Το moto.gr είναι πολύ φιλόξενο site, ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Βρηκα αυτο..αν και αναφέρετε σε άλλο τύπο μηχανης..
honda cbf.
Δεν πάβει να δίχνει τρόπους.

Εδω... (http://www.youtube.com/watch?v=GxXC6BEevxg)

zeke
16/01/2009, 10:38
Να αλλάξω και o'ring και φίλτρο λαδιού ?

notakos600
16/01/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Να αλλάξω και o'ring και φίλτρο λαδιού ?


Φυσικά.

zeke
16/01/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Φυσικά.

ok sir!!
Απο βδομάδα θα το εχω ίδιο και απαράλαχτο !! :D

mourgakos
17/01/2009, 10:38
μπορει να ελειψα κανα χρονο,βλεπω ομως οτι γινεται δουλεια ομορφη!

notakos600
17/01/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
μπορει να ελειψα κανα χρονο,βλεπω ομως οτι γινεται δουλεια ομορφη!


Λείπεις και εμείς δουλεύουμε πίσω λέμε. :beer: :beer:

mourgakos
18/01/2009, 15:13
:beer: :beer: :beer: :beer: