PDA

View Full Version : Aναγνώριση Κολλεγίων



Σελίδες : 1 [2] 3

project.breeze
23/01/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
Φιλε μου δεν ειμαι στους μηχανολογους...ειμαι στους μηχανικους υπολογιστων.5 χρονια σπουδων.36 ωρες την εβδομαδα.και,διαακριτα μαθηματικα1,μαθηματικη αναλυση,φυσηκη1,γραμμικη αλγ.,διακρ.μαθ.2,πιθανοτητες και στατιστικη,φυσηκη2,διαφορικες εξισωσεις,μαθηματικη λογικη,αλγορυθμοι και πολυπλοκοτητα,εφαρμοσμενα μαθηματικα,μαθηματικη μοντελοποιηση,κρυπτογραφια και τα αλλα επιλογης...Ο κολλητος?κανει σχεδον τα μισα ΑΚΡΙΒΩΣ..δεν μπορω να μιλησω για την σχολη σου γιατι δεν γνωριζω το προγραμμα σπουδων..αλλα δεν θα ηταν αδικο να ηταν ισαξιες οι σχολες που σου ανεφερα?α +6 ωρες εργαστηριο την εβδομαδα...:wave2: :wave2:



Καμμία σχέση σε πρόγραμμα σπουδών η σχολή σου με την δική μου.Είναι λογικό εφόσον εισαι μηχανικος υπολογιστών να κάνεις πολύ περισσότερα μαθηματικά.Εμείς έχουμε άλλου τύπου μαθήματα, Στοιχεία Μηχανών 1 και 2,Τεχνική νομοθεσία,ΜΕΚ 1 και 2,Μετάδοση θερμότητας,Ατμολέβητες,Αντοχή Υλικών 1 και 2,Σχέδιο 1 και 2 και Autocad,Τριβολογία κτλ κτλ. Εμείς από ότι βλέπεις έχουμε περισσότερο σε εκτίμηση τα συναφή της φυσικής μαθήματα.Τέλος πάντων,αφού σκέφτεσαι να κατέβεις Λάρισα,θα τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή :beer:

red_monster
23/01/2009, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλιστα....


Δλδ αν περάσω στην Θεσ/νικη θα μείνω στην εστία; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και καλά οι τυχεροι που μένουν.... Οι άλλοι; Μην σου πω οτι χαλασα λιγότερα από φίλους που σπουδασαν εκτός της πόλης που μένουν.

Φιλαράκι, εγώ σε Βρετανικό πανεπιστήμιο σπουδασα ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεαν.... και δουλευα για να σπουδασω......

Μην πετάς ό,τι θες έτσι...


Τα περισσότερα πανεπιστήμια στην αγγλία θέλουν δίδακτρα , έχω αδερφή με απίστευτους βαθμούς σε full ib level και παλί ήθελαν δίδακτρα οι αγγλαράδες...
Και δν πετάω ,λέω ότι ξέρω από την αδερφή μου. Εσύ που ξέρεις για τα ελληνικά πανεπιστήμια , στην αγγλία ενημερώθηκες?
Ξέρω τι σας λένε εκέι ,το ΕΜΠ (και τα ελληνικά πανεπ) είναι μαγαζάκι παράρτημα κλπ, με έχουν ενημερώσει... ότι δν φτάνει η αλεπού...

Akatanomastos
23/01/2009, 00:08
ρε παιδια, αλλο το τει αλλο το αει..
τι να λεμε, ποιο ειναι ποιο δυσκολο και ποιο ευκολο?
θα πρεπε ολα να αξιοπρεπη και να μην μπαινουμε σε τετοιες συγκρισεις..

το βασικο ειναι οτι
οπως εχουν κανει και τα μεν και τα δεν,
μπορεις και απο τα δυο
να τελιωσεις ΧΑΛΑΡΑ, και απο τα δυο να τελιωσεις με κοπο και γνωσεις..

clear
23/01/2009, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Γιατί να παέι κάποιος σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο .......

Μην γελοιόμαστε η πλειοψηφία των ελλήνων που σπουδάζουν σε ιδιωτικά κολλέγια το κάνουν γιατί απέτυχαν στις πανελλήνιες... απέτυχαν σε έναν από τους λίγους αξιοκρατικούς θεσμούς στην ελλάδα και ζητάνε και τα ρέστα.
Αν δν πληρείς τις ελάχιστες προυποθέσεις γιατι να μπεις στη σχολή?
Στα ιδιωτικά διαγωνίζεσαι ή πληρώνεις?


'Αλλο ''αξιοκρατικός θεσμός'' και άλλο αξιολογηση εφαρμοσμένης γνώσης.

Σύμφωνώ ότι οι πανελλήνιες (γενικές ή ότι άλλο) είναι αδιάβλητες, αλλά νομίζω ότι δεν είναι οι ενδεδειγμένες για να αξιολογήσουν την γνώση των υποψήφιων επιστημόνων (ερευνητών).

YZF rider
23/01/2009, 00:15
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B]Βλέπω πολλούς από τους κατήγορους των ξένων πανεπιστημίων να θεωρούν ότι πλρώνοντας παίρνεις πτυχίο έξω.

Δεν γινεται να παρεις πτυχιο χωρις προσπαθεια...αλλα γινεται να παρεις πτυχιο με ΛΙΓΟΤΕΡΗ προσπαθεια απο οτι θα το επερνες απο καπου αλλου(το αλλου δεν αφορα μονο το δημοσιο πανεπιστημιο!)Δεν εννοω οτι το δικο σου το πηρες με λιγοτερη γιατι ουτε που ξερω!



Στο εξωτερικό (και δεν μιλάω για τις χώρες του πρωην Ανατολικου μπλοκ - δεν γνωρίζω τι γινεται εκει) ειτε πληρώσεις για να φοιτησεις είτε όχι, αν δεν περάσεις τις εξετάσεις @@ πτυχίο παίρνεις.


Συμφωνω!



Κάποιος είπε ότι όσοι φυγανε έξω το κάναμε γιατι δεν περάσαμε. Ξεχνάει οτι υπαρχει όριο εισαγομένων, ξεχνάει ότι μπορεί κάποιος να μην πέρασε γιατί ηταν άρρωστος ή άτυχος ή οτιδήποτε, ξεχνάει οτι σημερα συζητάμε για εισαγωγή όλων των αποφοίτων λυκείου στο πανεπιστήμιο κι αλλα πολλά.




Εννοηται φιλε μου πως το συστημα των πανελλαδικων εξετασεων ειναι για τα μπαζα..εχει καταντησει το λυκειο εξεταστικο κεντρο κανονικοτατα...εδω τοσοι και τοσοι δεν περνανε και για λογους ανχους...ειναι πραγματικα κριμα να προσπαθεις και να μην ανταμοιβεσαι..και παλι ομως η λυση δεν ειναι η ιδιωτικοποιηση.Κατα εμε η λυση του προβληματος θα ηταν η ριζικη αλλαγη της παιδειας..απο το δημοτικο και υστερα...να μην μενει κανεις εξω απο την σχολη της επιθυμιας του(η και την τεχνη που επιθημει)..



Γενικά βλέπω μια ισοπέδωση.... που δεν ταιριάζει σε φοιτητές (οι οποίοι θα έπρεπε να ειναι περισσότερο ανοιχτόμυαλοι)

τι ισοπεδωνουμε?τα μπαζα?



Εννοειται πως υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια της προκοπης εκει εξω..Και σε καμια περιπτωση δεν θελω φιλε μ σνιπερ να σε κατηγορισω για κατι..απλα θεωρω οτι η ιδιωτικοποιηση δεν ειναι η καταλληλη λυση και σε αυτο απο οτι φαινεται διαφωνουμε!!
:wave2: :wave2:

sniper
23/01/2009, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Τα περισσότερα πανεπιστήμια στην αγγλία θέλουν δίδακτρα , έχω αδερφή με απίστευτους βαθμούς σε full ib level και παλί ήθελαν δίδακτρα οι αγγλαράδες...
Και δν πετάω ,λέω ότι ξέρω από την αδερφή μου. Εσύ που ξέρεις για τα ελληνικά πανεπιστήμια , στην αγγλία ενημερώθηκες?
Ξέρω τι σας λένε εκέι το ΕΜΠ (και τα ελληνικά πανεπ) είναι μαγαζάκι παράρτημα κλπ, με έχουν ενημερώσει... ότι δν φτάνει η αλεπού...


1. Aν η αδερφή σου θέλει να πάει σε κάποιο Κολλέγιο πανεπιστημίου του Λονδίνου ή του caibridge ή oxford τοτε λογικό είναι αλλά είναι ελάχιστα.

2. Επαναλαμβάνω ότι εγώ προσωπικά δεν έδωσα ούτε μια δραχμή για δίδακτρα.... Τι διάολο, δεν μιλάω Ελληνικά;

3. Το πανεπιστήμιο που σπούδασα έβγαλε τον μαγνητικό τομογράφο. Το μηχάνημα που διέγνωσε δυστυχώς τον καρκίνο του μακαρίτη του πατέρα μου :sad: Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει βγάλει το ΕΜΠ αλλά μάλλον τίποτα που να να κάνει τον κόσμο καλύτερο. (οι καθηγητές του όμως ζουν μια χαρά)

4. Για τα Ελληνικά πανεπιστήμια, ξέρω από την αδερφή μου γιατί δεν πήρε το διδακτορικό της στο ΠΑΠΙ με 3 εργασίες δημοσιευμένες..... για να μην σου πω πόσα γραπτά διόρθωσα εγώ προσωπικά......

Πολύ μαγκιά ρε φίλε και δεν είναι καλό όταν δεν ξέρεις.....

Akatanomastos
23/01/2009, 00:17
παντως οσο και να μην αρεσει σε φιλους που σπουδαζουν στο τει,
η αληθεια ειναι πως λογο διαλυσης και του σχολειο, και λογω αυτου του πανεξυπνου τροπου εισαγωγης (λοττο) με τις βασεις, στα τει μπαινουν κυριως μαθητες με χαμηλες βαθμολογιες..

αυτο δεν χαρακτηριζει ολους τους φοιτητες στο τει, αλλα η πλεοψηφια ειναι ανθρωποι που σε μεγαλυτερο βαθμο απο των αει, δεν ξερουν τι ηθελαν και που πηγαν,

και το βασικοτερο, λογω αδιαφοριας στο σχολειο ΔΕΝ εχουν βασεις/γνωσεις
Αυτο δεν ειναι κακο μονο για τους ιδιους, αλλα θεωρω πως και οι σχολες αρκετες φορες προσαρμοζοντε με το υλικο(φοιτητες) που εχουν να κανουν ριχνοντας κατιτις το επιπεδο καποιων μαθηματων

ολα αυτα συμβαινουν και στο αει αλλα θεωρω σε μικροτερο βαθμο(οχι πολυ μικροτερο παντως)

sniper
23/01/2009, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
......

Εννοειται πως υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια της προκοπης εκει εξω..Και σε καμια περιπτωση δεν θελω φιλε μ σνιπερ να σε κατηγορισω για κατι..απλα θεωρω οτι η ιδιωτικοποιηση δεν ειναι η καταλληλη λυση και σε αυτο απο οτι φαινεται διαφωνουμε!!
:wave2: :wave2:


Κι εγω δεν θέλω να χαθεί το δημόσιο πανεπιστήμιο.... το αντίθετο... αλλά το να κάνουμε την στρουθοκάμηλο και να μην βλέπουμε την πραγματικότητα είναι αλλου παπα ευαγγέλιο.....

p@nos
23/01/2009, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
του γκαρούτσου


θρυλικος αυτος ο Γκαρουτσος

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

YZF rider
23/01/2009, 00:25
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B]1
3. Το πανεπιστήμιο που σπούδασα έβγαλε τον μαγνητικό τομογράφο. Το μηχάνημα που διέγνωσε δυστυχώς τον καρκίνο του μακαρίτη του πατέρα μου :sad: Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει βγάλει το ΕΜΠ αλλά μάλλον τίποτα που να να κάνει τον κόσμο καλύτερο. (οι καθηγητές του όμως ζουν μια χαρά)


νομιζω πως καταλαβες οτι δεν υπαρχει χρηματοδοτηση για παραγωγη ερευνας...το διαβασες το ποστ μου πριν?

idi
23/01/2009, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
πάντως παίδες τον έκοβα οτι κάποιος θα άνοιγε τέτοιο θρεντ...

εχει γίνει προβλέψιμο το indymedia εεε συγγνώμη :p το moto.gr ήθελα να πω :wacko:

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Akatanomastos
23/01/2009, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
θρυλικος αυτος ο Γκαρουτσος

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τραγωδια:rotflmao:

πως να μαθεις μαθηματικα σε 2 ωρες:eyepop: :lol:

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ ζητάν ίσα δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΑΕΙ.Δεν νομίζω πως,τουλάχιστον στα τεχνολογικά επαγγέλματα (μηχανολόγοι/μηχανικοί,πολιτικοί/μηχανικοί,μηχανικοί υπολογιστών κτλ) υστερεί ή υπερτερεί ο ένας έναντι του άλλου.Δυστυχώς στην Ελλάδα,τα ΤΕΙ θεωρούνται παρακατιανά από όλους γιατί έχουμε την νοοτροπία του φαίνεσθαι και του ακούγεσθαι.
Kάνεις λάθος φίλε,πολύ λάθος.
Το ότι ένας πχ ηλεκτρολόγος του ΤΕΙ είναι πιο εξασκημένος από κάποιον Ηλ/γο Μηχ/κό σε πιο τεχνικά θέματα,ναι(λογικό δεν είναι;).
Αν όμως θέλεις να κάνεις πρωτότυπη μελέτη εκεί φαίνεται η διαφορά...Εκεί φαίνεται η γνώση και η άλλη αντίληψη που έχει ο Μηχανικός ΚΑΙ εξαιτίας του επιπέδου του σε μαθηματικά -φυσική.
Αν δε του Ηλεκ/λόγου μηχ/κού "πιάνουν τα χέρια του" που λέμε και δε ντρέπεται να λερωθεί τότε να δεις διαφορά...
Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για το ΜΕΣΟ ΟΡΟ του παραδείγματος που ανέφερα.
Σαφώς και υπάρχουν Ηλεκ/λόγοι μηχ/κοί που θεωρούν υποτιμητικό ν'ασχοληθούνε με οικοδομές-γενικά κατασκευαστικό κλάδο και επικεντρώνονται στους Η/Υ(κακό του κεφαλιού τους για μένα) ή δε τηνπαλεύουν σε εργοτάξιο.Ως αποτέλεσμα υστερούν πολύ στο συγκεκριμένο τομέα.
Σαφώς επίσης υπάρχουν ηλ/γοι του ΤΕΙ που αδυνατούν να εκπονήσουν μια μελέτη λίιιγο πέρα από τα τετριμμένα.

Δεν τα βάζω στο ίδιο καζάνι και καλό είναι να μη τα βάζουμε γενικά.
Στην τελική αλλού αποσκοπεί η εκπαίδευση του ΑΕΙ αλλού του ΤΕΙ.

YZF rider
23/01/2009, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι εγω δεν θέλω να χαθεί το δημόσιο πανεπιστήμιο.... το αντίθετο... αλλά το να κάνουμε την στρουθοκάμηλο και να μην βλέπουμε την πραγματικότητα είναι αλλου παπα ευαγγέλιο.....



Μα το δημοσιο δεν θα χαθει,θα υποβαθμιστει.Ομολογω πως το 2ο δεν το πιασα...:D

p@nos
23/01/2009, 00:27
Τολαρε λαμπες δεν αλλαζουν αυτοι οι ηλεκτρολογοι που λες?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
23/01/2009, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B]....
νομιζω πως καταλαβες οτι δεν υπαρχει χρηματοδοτηση για παραγωγη ερευνας...το διαβασες το ποστ μου πριν?


Και; τι κάνουν οι κ.κ. καθηγητές; Ουτε στην Βρετανία χρηματοδοτεί την ερευνα το κράτος. Την χρηματοδοτούν οι ιδιώτες (από τότε που βγήκαν οι λάσπες αυτό γίνεται), οπότε γιατί αν εχουν μια ιδέα καλή δεν πάνε σε κάποιο ιδιώτη (εδώ ή στο εξωτερικό) όπως έκαναν οι καθηγητές του Νέστωρα στην Πύλο;

Αν περιμένανε το κράτος να χρηματοδοτήσει το τηλεσκόπιο νετρίνων θα έπαιρναν τα νετρίνα μου...

Akatanomastos
23/01/2009, 00:30
εγω απο σο ξερω απο φιλο που κανει την ερευνα στο ΕΜΠ πεφτουν λεφτα απο ιδιωτικες πηγες για δικα τους προτζεκτ..

sniper
23/01/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
Μα το δημοσιο δεν θα χαθει,θα υποβαθμιστει.Ομολογω πως το 2ο δεν το πιασα...:D

γιατί να υποβαθμιστεί; Τι θα αλλάξει; τα ιδια χρήματα θα παίρνει με σήμερα - ίσως και περισσότερα....

αν έρθει ας πουμε το ΜΙΤ εδώ, θα βγάζει εδω αποφοιτους του ΜΙΤ που θα πήγαιναν στην Βοστόνη και θα τελείωναν (όσοι τελειωναν) εκεί..... ε και το ΕΜΠ θα συνεχίζει να κάνει ότι και σημερα....


δεν μπορώ να καταλάβω πως θα υποβαθμιστεί.... υποβαθμισμένο είναι ήδη... το ΜΙΤ περιμένει να έρθει εδώ για να υποβαθμιστεί;

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Και κάτι τελευταίο.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος Μηχανολόγος/Μηχανικός πολυτεχνείου τον παρακαλώ να επισυνάψει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής του και να επισυνάψω και εγώ της δικής μας.Θα δείτε ότι διδασκόμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια μαθήματα και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και τα ίδια βιβλία με την διαφορά οτι εμείς έχουμε επιπλέον εργαστήρια σε πολλά από αυτά τα οποία στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν
Φίλε βάλε 100 σπουδαστές του ΤΕΙ τα μαθήματα του Ηλ/γου μηχανικού & Τεχνολογίας Υπολογιστών στην Πάτρα με το βαθμό δυσκολίας και τους καθηγητές που είχα εγώ να δούμε τί ποσοστό θα περάσει...

red_monster
23/01/2009, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Πολύ μαγκιά ρε φίλε και δεν είναι καλό όταν δεν ξέρεις.....

όταν είσαι επιθετικός θα είμαι και εγώ μαγκάκι
διορθώνεις και γραπτά άρα είσαι μέρος και εσύ του συστήματος που τόσο κατηγορείς...



















τεσπα , συλλ για τον πατερα σου:sad:

sniper
23/01/2009, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εγω απο σο ξερω απο φιλο που κανει την ερευνα στο ΕΜΠ πεφτουν λεφτα απο ιδιωτικες πηγες για δικα τους προτζεκτ..

και τις πεισσότερες θεραπείες για αρρώστιες οι φαρμακοβιομηχανίες τις χρηματοδοτούν....


Μαλακία ε;

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Τολαρε λαμπες δεν αλλαζουν αυτοι οι ηλεκτρολογοι που λες?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πάνο λάμπες αλλάζω και γω και μου αρέσει μάλιστα.Καμμιά φορά σε πμ θα σου πώ τί δουλειές έκανα,ποιά εταιρεία παράτησα και τί μισθό πριν έρθω στη Ρόδο.Σίγουρα είχα πολλά ζώα στη σχολή(καθηγητές και φοιτητές) και πιθανόν τα ίδια να βλέπεις και συ τώρα,αλλά ο αυτός που σκέφτεται σα μηχανικός(βλέπε καθαρό μυαλό) δεν πάει χαμένος.
Δε σου κάνω κύρηγμα,προς Θεού,αλλά μια προτροπή να βλέπεις κάθε εμπόδιο για καλό και να ΜΗ ΜΑΣΑΣ.

red_monster
23/01/2009, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τραγωδια:rotflmao:

πως να μαθεις μαθηματικα σε 2 ωρες:eyepop: :lol:

εχω χάσει γκαρούτσο σε καζανάκι τουαλέτας... κάποιος ανοι3ε την παροχη για να γεμίσει το καζανάκι... και παει το μάθημα το έχασα:rotflmao:

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εγω απο σο ξερω απο φιλο που κανει την ερευνα στο ΕΜΠ πεφτουν λεφτα απο ιδιωτικες πηγες για δικα τους προτζεκτ..
Και λοιπόν;Κακό είναι;Να μη συνδέεται δηλ.η αγορά εργασίας με τις σπουδές;

p@nos
23/01/2009, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Πάνο λάμπες αλλάζω και γω και μου αρέσει μάλιστα.Καμμιά φορά σε πμ θα σου πώ τί δουλειές έκανα,ποιά εταιρεία παράτησα και τί μισθό πριν έρθω στη Ρόδο.Σίγουρα είχα πολλά ζώα στη σχολή(καθηγητές και φοιτητές) και πιθανόν τα ίδια να βλέπεις και συ τώρα,αλλά ο αυτός που σκέφτεται σα μηχανικός(βλέπε καθαρό μυαλό) δεν πάει χαμένος.
Δε σου κάνω κύρηγμα,προς Θεού,αλλά μια προτροπή να βλέπεις κάθε εμπόδιο για καλό και να ΜΗ ΜΑΣΑΣ.


Για πε για πε:D

Αλλα γενικα παντως, ακουτε για πολυτεχνεια, και μερικοι φανταζοντε εναν αλλο κοσμο, γεματο απο ιδιοφυηες και μυαλα ανωτερα...@@. Μια μλκια ειναι με ενα τσουρμο παπαρες που ειναι στον κοσμο τους, κωλοβαρανε ολη την ωρα, και καθοντε να την π@ιζουν κλεινοντας τις σχολες με καταληψει(πολυ κουβεντα σηκωνει αυτο)...
Τωρα βεβαια δεν ειναι τυχαιο που μπαινουν 200 καθε χρονο και βγαινουν 40...

Το καλο παντως με τη σχολη μου ειναι οτι εχει πολυ καλους καθηγητες(οχι ολοι, αλλα ειναι πολλοι που αξιζουν πραγματικα).

Akatanomastos
23/01/2009, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και τις πεισσότερες θεραπείες για αρρώστιες οι φαρμακοβιομηχανίες τις χρηματοδοτούν....


Μαλακία ε;

δεν το πα οτι ειναι κακο..
επειδη καποιος ειπε οτι δεν πεφτουν λεφτα για ερευνα το πα.

p@nos
23/01/2009, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
εχω χάσει γκαρούτσο σε καζανάκι τουαλέτας... κάποιος ανοι3ε την παροχη για να γεμίσει το καζανάκι... και παει το μάθημα το έχασα:rotflmao: καλα ρε εσυ πηγες κυριολεκτικα να δωσεις μαζι με το γκαρουτσο?:rotflmao:

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Για πε για πε:D

Αλλα γενικα παντως, ακουτε για πολυτεχνεια, και μερικοι φανταζοντε εναν αλλο κοσμο, γεματο απο ιδιοφυηες και μυαλα ανωτερα...@@. Μια μλκια ειναι με ενα τσουρμο παπαρες που ειναι στον κοσμο τους, κωλοβαρανε ολη την ωρα, και καθοντε να την π@ιζουν κλεινοντας τις σχολες με καταληψει(πολυ κουβεντα σηκωνει αυτο)...
Τωρα βεβαια δεν ειναι τυχαιο που μπαινουν 200 καθε χρονο και βγαινουν 40...

Το καλο παντως με τη σχολη μου ειναι οτι εχει πολυ καλους καθηγητες(οχι ολοι, αλλα ειναι πολλοι που αξιζουν πραγματικα).
Σου φαίνετα ένα τσούρμο παπάρες εσένα επειδή συναναστρέφεσαι μαζί τους(πιστεύω να διαλέγεις τις περέες σου ε;)
Σε σχέση με τη μεγάλη πλειοψηφία ναι,είναι μυαλά.

p@nos
23/01/2009, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Για πε για πε:D

Αλλα γενικα παντως, ακουτε για πολυτεχνεια, και μερικοι φανταζοντε εναν αλλο κοσμο, γεματο απο ιδιοφυηες και μυαλα ανωτερα...@@. Μια μλκια ειναι με ενα τσουρμο παπαρες που ειναι στον κοσμο τους, κωλοβαρανε ολη την ωρα, και καθοντε να την π@ιζουν κλεινοντας τις σχολες με καταληψει(πολυ κουβεντα σηκωνει αυτο)...
Τωρα βεβαια δεν ειναι τυχαιο που μπαινουν 200 καθε χρονο και βγαινουν 40...

Το καλο παντως με τη σχολη μου ειναι οτι εχει πολυ καλους καθηγητες(οχι ολοι, αλλα ειναι πολλοι που αξιζουν πραγματικα).


και ως τσουρμο απο παπαρες αναφερομαι στους φοιτητες, αυτοι ειναι που κανουν τη ζημια...

YZF rider
23/01/2009, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
γιατί να υποβαθμιστεί; Τι θα αλλάξει; τα ιδια χρήματα θα παίρνει με σήμερα - ίσως και περισσότερα....

θα υποβαθμιστει ωστε το το πτυχιο απο δημοσιο να γινει ισαξιο με αυτο του ιδιωτικου..εδω θα ειμαστε και θα τα δουμε ολα αυτα..περισσοτερα χρηματα? ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΤΡΕΛΛΑ ΜΑΣ ΟΝΕΙΡΑ!



αν έρθει ας πουμε το ΜΙΤ εδώ, θα βγάζει εδω αποφοιτους του ΜΙΤ που θα πήγαιναν στην Βοστόνη και θα τελείωναν (όσοι τελειωναν) εκεί..... ε και το ΕΜΠ θα συνεχίζει να κάνει ότι και σημερα....

νομιζω οτι και εσυ ισσοπεδωνεις πραγματα..


δεν μπορώ να καταλάβω πως θα υποβαθμιστεί.... υποβαθμισμένο είναι ήδη... το ΜΙΤ περιμένει να έρθει εδώ για να υποβαθμιστεί;

καιρο με τον καιρο υποβαθμιζεται ολο και περισσοτερο.Οχι το MIT συγκεκριμενα αλλα,αλλα πανεπιστημια χαμηλοτερου επιπεδου.

ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ...ΔΕΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ!!ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΗΝΙΚΟ!

sniper
23/01/2009, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
καιρο με τον καιρο υποβαθμιζεται ολο και περισσοτερο.Οχι το MIT συγκεκριμενα αλλα,αλλα πανεπιστημια χαμηλοτερου επιπεδου.

ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ...ΔΕΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ!!ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΗΝΙΚΟ!

τι έχουν;


Μια χαρά είναι..... από επιστημονικό προσωπικό... τα κρεββάτια και τα ποντίκια είναι λιγο ενοχλητικά αλλά αν δώσεις φακελάκι ίσως ζήσεις.

Στα ιδιωτικά, θα πληρώσεις και πάλι ίσως ζήσεις..... στα κομφόρ διαφέρουν δλδ

YZF rider
23/01/2009, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και τις πεισσότερες θεραπείες για αρρώστιες οι φαρμακοβιομηχανίες τις χρηματοδοτούν....


Μαλακία ε;


ΑΧ αυτο ποναει πολυ...οι φαρμακοβοιομηχανιες ειναι οι χειροτερες ολων..μακραν.Δεν γινεται η ερευνα να ειναι ιδιωτικη....η γνωση ειναι δημοσια ΚΑΘΑΡΑ.Οταν καποιος χρηματοδοτει μια ερευνα τοτε τα αποτελεσματα αυτης μπορει να τα διαχειρηστει οπως θελει πχ πουλοντας τα...

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
ΑΧ αυτο ποναει πολυ...οι φαρμακοβοιομηχανιες ειναι οι χειροτερες ολων..μακραν.Δεν γινεται η ερευνα να ειναι ιδιωτικη....η γνωση ειναι δημοσια ΚΑΘΑΡΑ.Οταν καποιος χρηματοδοτει μια ερευνα τοτε τα αποτελεσματα αυτης μπορει να τα διαχειρηστει οπως θελει πχ πουλοντας τα...
Φίλε στην πράξη δε γίνεται το δημόσιο(όχι μόνο το ελληνικό,αλλά καμμιάς χώρας) να χρηματοδοτεί όλες τις έρευνες.
Αν γινότανε αυτό θα πληρώναμε τρελλούς φόρους γιατί από που νομίζεις συγκεντρώνουν λ7 τα κράτη;
Μην ξεχνάς ότι η έρευνα (ακόμα και για κάποια ιδιωτική εταιρεία)παράγει γνώση η οποία μετά γίνεται κτήμα ΟΛΩΝ.

YZF rider
23/01/2009, 01:02
Κοιταξε φιλε sniper ολα αυτα που λεμε τωρα ειναι μια τεραστια κουβεντα που μαλλον θα πρεπει να γινει καποτε απο κοντα και θα μας παρει και πολλες ωρες....το θεμα ειναι πως ενα προιον η μια υπηρεσια, κατ εμε και παλι, δεν πρεπει να παραγεται/παρεχεται με σκοπο το κερδος αλλα με σκοπο την καλυψη μιας κοινωνικης αναγκης...ενας ιδιωτης, εμενα ,εσενα και τον καθενα μας δεν μας βλεπει σαν κοινωνικα-βιολογικα οντα,μας βλεπει σαν χαρτονομισματα,σαν πηγες κερδους...τεσπα,οποτε θες τα λεμε και απο κοντα..ορεξη να υπαρχει!!!! :wave2: :wave2:

YZF rider
23/01/2009, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φίλε στην πράξη δε γίνεται το δημόσιο(όχι μόνο το ελληνικό,αλλά καμμιάς χώρας) να χρηματοδοτεί όλες τις έρευνες.

4,2% για παιδεια,45(περιπου)% στο νατο..παραγουμε αρκετο πλουτο πιστευω για να καλυφθουν και πολυ περισσοτερες αναγκες..


Αν γινότανε αυτό θα πληρώναμε τρελλούς φόρους γιατί από που νομίζεις συγκεντρώνουν λ7 τα κράτη;
Μην ξεχνάς ότι η έρευνα (ακόμα και για κάποια ιδιωτική εταιρεία)παράγει γνώση η οποία μετά γίνεται κτήμα ΟΛΩΝ.

Ξεχνας τον bill gates?Κλασσικο παραδειγμα.
Ναι αλλα επειδη η ερευνα γινεται σε ιδιωτικα εργαστηρια μπορει και τα αποτελεσματα της(αν δεν συμφερουν τον ιδιωτη)να μην δημοσιοποιηθουν για λογους κερδους και παλι..(πχ ενα φαρμακο κατα του καρκινου,φαντασου τι χρημα χανουν οι φαρμακοβοιομηχανιες αν βγει στην παραγωγη.Οποια φαρμακοθεραπεια κατα του καρκινου παει αχρηστη.(εκτος αν το φαρμακο πουληθει σε αρκετα υψηλη τιμη.))



Με αυτη την λογικη στο λεω...:wave2:

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
Με αυτη την λογικη στο λεω...:wave2:
Φίλε δε φτάνει...και μην ξεχνάς η Ελλάδα δεν έχει Bill Gates...Θέλει πανάκριβο εξοπλισμό,χρόνο και πολύ μαρούλι η έρευνα...δυστυχώς... :(

YZF rider
23/01/2009, 01:33
αν κατσεις και τα βαλεις κατω το τι πληρωνεις και το τι παιρνεις θα δεις οτι βγαινουν...Παραγουμε πολυ περρισοτερα απο αυτα που καρπωνομαστε..για αυτο εξαλλου υπαρχει και αυτη η διαφορα στα εισοδηματα...ενας που εχει παλεψει τοσο στην ζωη του(πχ. ενας αγροτης,ενας οικοδομος αλλα ακομα και ενας ΕΝΤΟΙΜΟΣ γιατρος)ισα ισα που βγαινει και ενας που κληρωνομησε το εργοστασιο απ τον μπαμπακα να βγαζει τοσα την μερα που δεν τα βγαζεις ουτε σε μια ζωη.Δεν υπαρχει σωστη κατανομη του πλουτου και για αυτο ολα αυτα..
αλλα αυτη ειναι μια αλλη κουβεντα!:D :D :D

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
αν κατσεις και τα βαλεις κατω το τι πληρωνεις και το τι παιρνεις θα δεις οτι βγαινουν...Παραγουμε πολυ περρισοτερα απο αυτα που καρπωνομαστε..για αυτο εξαλλου υπαρχει και αυτη η διαφορα στα εισοδηματα...ενας που εχει παλεψει τοσο στην ζωη του(πχ. ενας αγροτης,ενας οικοδομος αλλα ακομα και ενας ΕΝΤΟΙΜΟΣ γιατρος)ισα ισα που βγαινει και ενας που κληρωνομησε το εργοστασιο απ τον μπαμπακα να βγαζει τοσα την μερα που δεν τα βγαζεις ουτε σε μια ζωη.Δεν υπαρχει σωστη κατανομη του πλουτου και για αυτο ολα αυτα..
αλλα αυτη ειναι μια αλλη κουβεντα!:D :D :D
Όντως μεγάλη κουβέντα αλλά στην πράξη ακόμα και τα πιο πλούσια κράτη δεν μπορούν να κάνουν έρευνα μόνα τους...Πίστεψέ με ο εξοπλισμός για πειράματα για ΟΛΕΣ τισ σχολές,φθορές,αμοιβές κλπ είναι ασύλληπτος,απλά δε γίνεται...

gmeles
23/01/2009, 10:54
Καπου αναφερθηκε για την εισαγωγη στα ΤΕΙ, οτι μπαινουν παιδια απο τεχνικο κλπ κλπ δηλαδη οτι μπαινεις ευκολα....

Ενταξει, αν μιλαμε για ΤΕΙ Κλωστουφαντουργικης ισως εχετε δικιο, ισως.....
Ψαξτε ομως λιγο κ δειτε τις βασεις για τα ΤΕΙ και μην ξαφνιαστητε οτα δειτε ΠΟΛΛΑ απο αυτα να εχουν ΠΟΛΥ μεγαλυτερη βαση απο ΠΟΛΛΑ ΑΕΙ.

Για δειτε πχ το ΤΕΙ Τεχνικος Ιατρικων Οργανων να δουμε, ειναι ευκολο να το "πιασεις" ??

kostasfazer
23/01/2009, 12:47
Η ερευνητική διαδικασία απαιτεί και αυτοθυσία πέρα από κονδύλια. Για παράδειγμα είχα γνωρίσει ένα παλικάρι από την Γαλλία , ο οποίος δεν μπορούσε να πάρει χρήματα για το διδακτορικό του από το πανεπιστήμιο , γιατί η επιτροπή πίστευε ότι δεν θα έχει τα προσδοκώμενα αποτελέσματα. Ε λοιπόν αυτό το παλικάρι πούλησε το αμάξι του μάζεψε χρήματα και έφυγε για το Περού ( εκεί θα διεξήγαγε την έρευνα του σε ένα είδος κουνουπιού η κάτι τέτοιο...αν θυμάμαι καλά), όταν γύρισε ολοκλήρωσε την διατριβή του.
Ξέρετε πολλούς έλληνες που θα έκαναν μια τέτοια κίνηση για την επιστήμη?
Παράγεται άραγε πρωτογενής γνώση στην Ελλάδα? Και αν ναι γιατί κανένας στον κόσμο δεν παραπέμπει σε αυτές τις έρευνες?

Κάποτε είχαμε ονόματα όπως Παπανικολάου, Καραθεοδωρής, Γκιόλβας και τώρα έχουμε περιπτώσεις όπως η Νατάσσα που από νηπιαγωγός πήρε διδακτορικό ιατρικής μέσα σε 4 χρόνια (γιατί άραγε δεν ξεσηκώθηκαν οι φοιτητές της ιατρικής με αυτή την απάτη????)
:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
23/01/2009, 14:04
απο την εκπαίδευση στην έρευνα πλέον...

και όμως και τώρα υπάρχουν Έλληνες που διαπρέπουν στον ερευνητικό χώρο.. μόνο που είναι σε άλλες χώρες και σε άλλα συστήματα. Κάτι που θα πρέπει να λέει και κάτι σε όλους μας για την κατάσταση που επικρατεί εδώ.

Και δεν είναι μονο η έρευνα... είναι όλα τα συσχετιζόμενα με την παιδεία που πραγματικά δεν έχει την σωστή αντιμετώπιση..

Και το ερώτημα κύριοι είναι το τις πταίει στην Ελληνική Δημόσια παιδεία και θεωρεί πως το όποιο Ιδιωτικό ίδρυμα , θα την υποσκελίσει/υποβαθμίσει κτλ.

Γιατί όποιος βγεί για δουλεία έξω... θα του πουν το πτυχίο/πιστοποίηση κτλ... να το κάνει μασούρι και να το βάλει στον ...-------censorship-----..αν δεν κάνει για την δουλειά.

Είναι τυχαίο οτι στον Ιδ. τομέα , οι εργαζόμενοι που κατέχουν υψήλότερες θέσεις σε όποιο χώρο κατά συντριπτικό ποσοστό δεν είναι απόφοιτοι Ελληνικού ιδρύματος εκπαίδευσης αλλά αλλοδαπού;

Σαν εργοδότες (αν ήσασταν ή όσοι είσαστε) με ποιά κριτήρια θα κανατε πρόσληψη;.. με την προέλευση πτυχίου ή με την αληθινή γνώση/εμπειρία που έχει ο υποψήφιος;
Κάποιος είπε οτι μετά έχει ευνοϊκότερη μεταχείριση εκείνος που φέρει πτυχίο απο Πανεπιστήμιο Ελλάδος... Ίσως και να έχει.. αλλά δεν είναι εκεί το θέμα...

Το θέμα είναι οτι για να φτάσει εκεί , θα πρέπει πρώτα να πάρει την δουλειά... και αυτό δεν θα το κάνει το πτυχίο αλλά η γνώση που έχει αληθινά έχοντας πάρει αυτό το πτυχίο. Απο όπου και αν είναι αυτό.

Μιλάω πάντα για τον τομέα που όταν πας για εργασία σε τσεκάρουν τι ξέρεις και οχι τι κόμμα είσαι... Εκεί που θα τους πείς οτι είσαι απόφοιτος ΕΜΠ ή Yale και η επόμενη ερώτηση θα έχει να κάνει με το τι μπορείς να αποδώσεις σαν εργασία...

Γιατί το τι λέτε εδώ και 10 σελίδες καταλήγει σε ενα μόνο θέμα.. την σύνδεση της πραγματικής αγοράς εργασίας με την εκπαίδευση... και εκεί τα Ελληνικά ιδρύματα είναι πάρα πολύ πίσωωωωωω.........

Όσον αφορά την γνώση.. Προσωπικά μαθαίνω οτι μπορώ για αυτά που θέλω και έχω σαν hobby (Διεθνείς Σχέσεις και Ασφάλεια) απο βιβλία και συγγράματα, αν και ποτέ δεν πήγα πανεπιστήμιο. Έχω το μικρόβιο όμως... Για επάγγελμα κάνω πάλι κάτι άλλο που το εξέλιξα και πάλι μόνος μου , με αυτομάθηση (sic) και κάποια σεμινάρια... και όμως σε αρκετά σημεία είμαι πολύ καλύτερα απο πολλούς που φέρουν πτυχία.. τόσο σε γνώση όσο και μισθολογικά.

Μην μου λέτε λοιπόν για πτυχία και εξισώσεις και ενα άλλο σωρό απο μ#$@!$@#... όποιος θέλει να μάθει θα το κάνει. Η διαφορά είναι όπως ειπώθηκε σε ενα παράδειγμα για την Υγεία... οτι στο ξένο πανεπιστήμιο θα έχω και τα κομφόρ έναντι του εδώ που πραγματικά δεν θα έχω αυτά που θα με βοηθούσαν στην πορεία μου.

Εκεί είναι η διαφορά και η ουσία... και οχι στο αν θα αναγνωριστεί το πτυχιο ή οχι... στην αγορά εργασίας και δη στον ιδιωτικό τομέα... ΔΕΚΑΡΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ..

Gandalf

red_monster
23/01/2009, 14:32
Βλέπω λέτε οι περισσότεροι για τον τομέα της έρευνας και της ανάπτυξης , οτι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πίσω ότι ότι... Έχει ασχοληθεί κανείς σοβαρά με τον τομέα της έρευνας? Σοβαρά , όχι μεταξύ καφέ και αράγματος
Να πώ λοιπόν για τη δικιά μου ειδικότητα ως μηχανικός. Η έρευνα υπάρχει ,απλός χρηματ κατά κανόνα από ξένους φορείς. Οι Εκο ή ελιν (δεν θυμάμαι ποια από τις 2) ελέγχει τα καύσημα τους και τα βελτιώνουν σε συνέργασία με το τμήμα χημικών μηχανικών.
Μια ομόδα μηχανολόγων μελετάει την άτρακτο του ευροφαιτερ...Η έρευνα απαιτεί θυσίες .
Ποιος έλληνας είναι αποφασισμένος να θυσιάσει την καλοπέραση του για την έρευνα.
Μιλάω για μήνες κλεισμένους σε εργαστήρια μπροστα από PC , βλέπω συνάδελφο και φίλη μου που λιώνει , που δν έχει πλέον προσωπική ζωή... Αυτός είναι ο δρόμος της έρευνας.

Έλληνας μηχανολ μηχανικός εμπ μαζί με την ομάδα του σχεδίασε τον diesel κινητήρα της χρονίας πριν μερικά χρόνια <1400cc
Έλληνας ναυπηγός μηχανικός εμπ είναι στο τμήμα εξέλιξης της ferrari

Θέλω να πώ οτι για την απουσία έρευνας δν ευθύνονται μόνο τα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά η ελληνική νοοτροπία

red_monster
23/01/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Καπου αναφερθηκε για την εισαγωγη στα ΤΕΙ, οτι μπαινουν παιδια απο τεχνικο κλπ κλπ δηλαδη οτι μπαινεις ευκολα....

Ενταξει, αν μιλαμε για ΤΕΙ Κλωστουφαντουργικης ισως εχετε δικιο, ισως.....
Ψαξτε ομως λιγο κ δειτε τις βασεις για τα ΤΕΙ και μην ξαφνιαστητε οτα δειτε ΠΟΛΛΑ απο αυτα να εχουν ΠΟΛΥ μεγαλυτερη βαση απο ΠΟΛΛΑ ΑΕΙ.

Για δειτε πχ το ΤΕΙ Τεχνικος Ιατρικων Οργανων να δουμε, ειναι ευκολο να το "πιασεις" ??



συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.
η σύγκρισή γίνεται μεταξύ σχολών που έχουν παρόμοιο αντικείμενο

τι δουλειά έχει η κλωστουφαντουργία με το φυσικό??

kostasfazer
23/01/2009, 15:39
Ακριβώς αυτό θέλω να πω, αξιόλογοι έλληνες υπάρχουν, διακρίνονται όμως μόνο όταν απαλλαχθούν από τα γρανάζια της ψωροκώσταινας.
Βέβαια, το να λεμε ότι στην nasa στην f1 και στη Microsoft υπάρχουν και 5 έλληνες δεν μας κάνει ξαφνικά διάνοιες, υπάρχουν χιλιάδες οι ινδοί, οι ιάπωνες , οι γερμανοί εκεί, όπου ομολογουμένως παράγουν αξιόλογο έργο.....

Υγ . Πάλι καλά που ο Παπανικολαου έφυγε και διέπρεψε στην Αμερική για αν είχε μείνει εδώ θα τον είχαν φαει τα κομματοσκυλα

:wave2:

gmeles
23/01/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.
η σύγκρισή γίνεται μεταξύ σχολών που έχουν παρόμοιο αντικείμενο

τι δουλειά έχει η κλωστουφαντουργία με το φυσικό??

Να βαλουμε κ τις πατατες μεσα??? :p :p

Οχι φιλε, συγκρινω ΤΕΙ με ΑΕΙ. Τροπους εισαγωγης. Γιατι γενικα πολυ θεωρουν οτι οοοολα τα τει ειναι ευκολα για να μπεις και γελιο να τελειωσεις...:beer:

red_monster
23/01/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Να βαλουμε κ τις πατατες μεσα??? :p :p

Οχι φιλε, συγκρινω ΤΕΙ με ΑΕΙ. Τροπους εισαγωγης. Γιατι γενικα πολυ θεωρουν οτι οοοολα τα τει ειναι ευκολα για να μπεις και γελιο να τελειωσεις...:beer:

Λέω ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα , βλέπεις ,κακός κατά τη γνώμη μου, τις σχολές πολύ επιφανειακά , σαν να μου λες οτι θα μπώ στην τάδε σχολη για να είναι χαρούμενη η μητέρα μου , για να την μπώ στον θείο κλπ. Η σχολή είναι το επάγγγελμα σου, κάτι που θα σε ακολουθεί για ολόκληρει τη ζωή σου. και πρέπει πέρα από το επιφανειακό να το γουστάρεις...


Τα Τει σε σχέση με τα αντίστοιχα Αει έχουν χαμηλότερη βάση, άρα μπαίνεις αρκετά πιο εύκολα ,έχουν μικρότερο κύκλο σπουδών και πιο απλά μαθήματα άρα βγαίνεις πιο εύκολα και τέλος όπως είναι λογικό έχουν λιγότερα εργασιακά διακαιώματα και μικρότερους μισθούς.

Που δεν συμφωνείς? Κάποιος που στοχεύει ψηλά ,ας πούμε ιατρική έχει κανένα πρόβλημα να μπεις σε οποιοδήποτε τει? το αντίθετο φυσικά δν ισχύει.

Καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του κάνει και τις επιλογές του

mikros boudas
23/01/2009, 22:24
δεν ξερω τι εχετε υποψιν περι κολλεγιων και ελληνικων πανεπιστιμιων και ουτε εκατσα να διαβασω ολες τις σελιδες.
ξερω πως οσοι ειναι απο ξενα πανεπιστημια (και στην ελλαδα υπαρχουν 2 κολλεγια που πραγματικα δινουν πτυχια bachelor αναγνωρισμενα κανονικα) ειναι ανωτεροι επιστημονες.ξερω πως κανονιζεις εσυ ποτε θα παρεις το πτυχιο σου και οχι ο καθε καφρος εξωπανεπιστημιακος.ξερω πως στην σχολη δε σε βομβαρδιοζουν με πολιτικες προπαγανδες ουτε μετραει τι χρωμα ιδεολογικο εχεις για το αν θα παρεις πτυχιο η οχι.ξερω πως αν κοπεις 2 κανονικες εξεταστικες σε ενα μαθημα(και ειναι υποχρεωιτκο να δωσεις σε καθε εξεταστικη),αποβαλλεσαι για 2 χρονια.ξερω πως ειναι πολυ ευκολο να χασεις το honours απο τα προπτυχιακα.ξερω πως δεν διαλεγεις μαθηματα που θα δωσεις,τα παιρνεις ολα αλλιως πας part-time και εχεις επιπτωσεις στο πτυχιο.σε καμμια περιπτωση στα 2 αυτα κολλεγια που ανεφερα δεν περναει κανενας επειδη πληρωνει.και εχω παμπολλα παραδειγματα φιλων και γνωστων που ειχαν πληρωσει μετρητοις το ετος τους και παλι κοπηκαν επειδη δεν διαβαζαν.επισης,δεν υπαρχει περιπτωση να περασει εργασια πληρωμενη που εκπονηθηκε απο εταιρεια γιατι υπαρχει "φακελος" για τον καθε μαθητη και ξερει το πανεπιστημιο τι μπορει να κανει ο καθενας.στις εξετασεις δινουμε οι ιδιοι και οχι ξαδερφια,αδερφια επειδη ξερουνε καλυτερα το μαθηαμα.ξερω πως οι καθηγητες το ψαχνουν και δε μενουν σε ο,τι εμαθαν.ειναι νεοι ανθρωποι και εχουν ορεξη(ειτε για λεφτα ειτε για μαθηση,το αποτελεσμα μετραει).ξερω πως κανουμε αξιολογηση στους καθηγητες και οποιος ειναι ασχετος φευγει.και εκτος κολλεγιων,τα πανεπιστιμια αγγλιας,ουλιας,σκωτιας,ιρλανδιας,ολλανδιας,σουηδιας,δ ανιας,γερμανιας,ισπανιας,αμερικης,καναδα(απο τα πιο σημαντικα που μπορω να σκεφτω)
περνανε αξιολογησεις.για ολα,εγκαταστασεις,διδακτικο προσωπικο,μαθηματα.ολα.και ειναι ολα πολυ ανωτερα απο τα ελληνικα.επειδη λοιπον καποιος διαβασε και περασε στις πανελληνιες(αληθεια με ποσα λεφτα σε φροντιστηρια??) δε σημαινει πως ειναι και καλυτερος.καλυτερος παπαγαλος ειναι απλα.γιατι οι ελληνες καθηγητες θελουν παπαγαλλια παντα,για να τονωσουν το εγω τους.ιταλιες,ρουμανιες,βουλγαριες δε λενε μια.ειναι πανεπιστημια ευκολα και οντως ιταλια γυρνανε απο πολη σε πολη για να περνανε μαθηματα.οντως ρουμανια περνας με "λαδι".οντως βουλγαρια περνας με δολλαρια.γιουγκοσλαβια μονο κατι μπορεις να καταφερεις επειδη αξιζεις.επειδη δεν ξερετε και μιλατε απ'ο,τι ακουτε στα καναλια και απο φημολογιες κρινετε ολοκληρες χωρες και εκπαιδευτικα συστηματα.οντως η ελλαδα ειναι κατωτερη των περιστασεων.οντως δεν υπαρχει μια σχολη που να ειναι ονομαστη στην ελλαδα.μονο οσοι εχουνε ικυ εχουνε μια καποια καλη μεταχειριση στο εξωτερικο επειδη υπαρχουν θεσμοθετημενα στανταρτς για την υλη και θελει ενα χρονο διαβασμα.αυτα και αλλα πολλα.σιγουρα πολλα κολλεγια κοροιδευουν αλλα αν πηγαινεις χωρις ψαξιμο να σπουδασεις εισαι αξιος της μοιρας σου..


και οσο για την αναγνωριση,και πριν γινει οτιδηποτε μπορουσε πολυ απλα ενας μηχανικος πχ που εχει τελειωσει στην αγγλια,να γραφτει στον εκει συλλογο μηχανικων και αφου αποκτησει εκει επαγγελματικα δικαιωματα,να αποκτησει κι εδω μετα με μια απλη μεταφραση των τιτλων του.απλα αυτα δε τα ελεγε κανεις γιατι η αναγνωριση "πουλαγε".προσωπικα δεν με ενδιαφερει να δουλεψω στο δημοσιο γιατι δεν θα εχω καμμια εξελιξη ουτε πορους για ερευνα.αλλα οποιος εχει μια ηλικια +/- 28 και δεν εχει ακομα πτυχιο επειδη μια εκλεινε η σχολη,μια δεν περνουσε,μια το να μια το αλλο,λογικο ειναι να θελει να μπει στο δημοσιο επειδη στον ιδιωτικο τομεα δεν μετραει λογω μη εξειδικευσης.

TOLISTOLAROS
23/01/2009, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
..........γιατι οι ελληνες καθηγητες θελουν παπαγαλλια παντα,για να τονωσουν το εγω τους.
Στις θεωρητικές σχολές μπορεί.Στις πολυτεχνικές όχι(τουλάχιστον στη δικιά μου όταν σπούδαζα)

mikros boudas
23/01/2009, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Στις θεωρητικές σχολές μπορεί.Στις πολυτεχνικές όχι(τουλάχιστον στη δικιά μου όταν σπούδαζα) οι πολυτεχνικες σχολες στην ελλαδα ομολογουμενως εχουνε καλο επιπεδο και καλους καθηγητες ΑΛΛΑ σε καμμια περιπτωση δεν φτανουν το επιπεδο του εξωτερικου...και χωρις διαθεση υποτιμησης προς τα ελληνικα πανεπιστημια,τα γεγονοτα ειναι αμειλικτα...οσον αφορα αυτο που λες,οι πολυτεχνικες σχολες ειναι εξ'ορισμου καπως πιο ελευθερες καθως τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα ενω στις θεωρητικες υπαρχουν πολλες προσεγγισεις.δεν ξερω σε τι επιπεδο σπουδων βρισκεσαι αλλα σε μεταπτυχιακα και διδακτορικα υπαρχει πολυ αυτο που λεμε "να φαινεται ο εποπτης με καλα γραμματα στις καλες εργασιες" και οχι με την εννοια του καλου καθηγητη αλλα με μιας γλοιωδους και χυδαιας εγωιστικης επιβεβαιαωσης...δεν αμφιβαλλω πως εχουν βγει καλοι επαγγελματιες και επιστημονες απο ελληνικα πανεπιστημια αλλα ειναι η εξαιρεση στον κανονα...ειλικρινα μιλαω,αν τα ελληνικα πανεπιστημια αξιζαν τον κοπο,θα εκανα ο,τι ειναι δυνατον να μπω σε ενα...αλλα πολυς κοπος και φασαρια για το τιποτα...ειδικα στον κλαδο μου(ψυχολογια) τα πραγματα ειναι ακομα σε πρωτογονα επιπεδα....παντως αυτο που θελω ειναι τα παπεπιστημια να αποκτησουν ενα καλυτερο ρολο και να υποστηριζονται περισσοτερο γιατι εκει μεσα δημιουργειται ουσιαστικα το μελλον της χωρας....σε ολους τους τομεις....+ πως δεν υπαρχουν υποδομες για στεγαση και σιτιση...αδιανοητο να πρεπει να δινω 800 ευρω για να σπουδζω στην χωρα μου επειδη δεν υπαρχει εστια...

mikros boudas
23/01/2009, 23:00
εδω να συμπληρωσω και κατι αλλο.περα απο σπουδες κλπ κλπ μετραει το πως το πανεπιστημιο σου σε ετοιμαζει για να δουλεψεις.κι στην δουλεια μετρανε πολλα πραγματα...πχ ειμαι γραμμενος σε ενα site με αγγελιες εργασιας και κανουνε σεμιναρια για ατομα που εχουν ηδη πτυχια Π.Ε και μιλανε για πραγματα που εξω εχουνε γινει α)ενδοπανεπιστημια β) πολυ καλυτερα και δωρεαν.ρωτηστε οποιονδηποτε επιχειρηματια τι θα διαλεγε...ξενο η ελληνικο?ξενο θα σας πουν οι 8/10 περιπου..γιατι οσοι τελειωνουν εξω εχουν μαθει να δουλευουνε με συστημα και μπορουν να εχουν προσεγγισεις διαφορετικες...βεβαια απο μονο του το εξωτερικο δε λεει τιποτα,πρεπει να το "εχεις" και να ασχολεισαι κιολας...και αν εχεις περασει σε σχολη που δεν θελεις επειδη απλα ετυχε να βγαλεις 15,6 και οχι 15,8 επειδη απ'εξω χτυπαγε ενας συναργεμος και δεν μπορουσες να λυσεις την ασκηση,δεν ασχολεισαι...οταν κανεις το ονειρο σου ασχολεισαι....:beer:

stefanos
23/01/2009, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas

και οσο για την αναγνωριση,και πριν γινει οτιδηποτε μπορουσε πολυ απλα ενας μηχανικος πχ που εχει τελειωσει στην αγγλια,να γραφτει στον εκει συλλογο μηχανικων και αφου αποκτησει εκει επαγγελματικα δικαιωματα,να αποκτησει κι εδω μετα με μια απλη μεταφραση των τιτλων του.απλα αυτα δε τα ελεγε κανεις γιατι η αναγνωριση "πουλαγε".προσωπικα δεν με ενδιαφερει να δουλεψω στο δημοσιο γιατι δεν θα εχω καμμια εξελιξη ουτε πορους για ερευνα.αλλα οποιος εχει μια ηλικια +/- 28 και δεν εχει ακομα πτυχιο επειδη μια εκλεινε η σχολη,μια δεν περνουσε,μια το να μια το αλλο,λογικο ειναι να θελει να μπει στο δημοσιο επειδη στον ιδιωτικο τομεα δεν μετραει λογω μη εξειδικευσης.

Θα πάει να δουλέψει στον ιδιωτικό λόγω εξειδίκευσης?
Που στην Ελλάδα?
Μάλλον τα μπέρδεψες πολύ.
Ειδικά όσον αφορά τους μηχανικούς στην Ελλάδα οι θέσεις εξιδικευμένων μηχανικών είναι ελάχιστες.
Και να σου πώ την αλήθεια κανονικά δεν θα έπρεπε να αναγνωρίζονται οι σπουδές στο εξωτερικό.
Κανονικά όπως λές θα έπρεπε να αναγνωρίζονται μόνο τα επαγγελματικά δικαιώματα απο το εξωτερικό.
Αυτό θα ήταν και πιό δίκαιο για τους ιθαγενείες.

mikros boudas
23/01/2009, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Θα πάει να δουλέψει στον ιδιωτικό λόγω εξειδίκευσης?
Που στην Ελλάδα?
Μάλλον τα μπέρδεψες πολύ.
Ειδικά όσον αφορά τους μηχανικούς στην Ελλάδα οι θέσεις εξιδικευμένων μηχανικών είναι ελάχιστες.
Και να σου πώ την αλήθεια κανονικά δεν θα έπρεπε να αναγνωρίζονται οι σπουδές στο εξωτερικό.
Κανονικά όπως λές θα έπρεπε να αναγνωρίζονται μόνο τα επαγγελματικά δικαιώματα απο το εξωτερικό.
Αυτό θα ήταν και πιό δίκαιο για τους ιθαγενείες. μιλαω γενικα για εξειδικευση.το παραδειγμα με τον μηχανικο ηταν για τις σπουδες(και δεν μιλαω απαραιτητα για πολιτικο μηχανικο...).απο την στιγμη που εχεις επαγγελματικα δικαιωματα,αυτοματως και υποχρεωτικα πρεπει να εχεις σπουδες να τα υποστηριζουν.απο την στιγμη που εχεις σπουδες ομως,δε σημαινει πως εχεις και επαγγελματικα δικαιωματα....για ποιο λογο ομως να μην αναγνωριζονται οι σπουδες εξωτερικου?προσωπικα πιστευω πως οποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα να σπουδασει εξω,παιρνει πολυ καλυτερο επιπεδο γνωσεων και καταρτισης....βεβαια το να σπουδασει καποιος επαρχια,δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο το να σπουδασει εξω(οικονομικα παντα μιλαω και οχι σε προσωπικο η οικογειακο επιπεδο)...αν αναλογιστειτε κιολας πως εξω σε 4 χρονια εισαι με μεταπτυχιακο(επειδη α)κανεις κατι που σου αρεσει και το κανεις με ορεξη και β) στα πανεπιστημια δεν "παιζουν") και εδω παιρνεις απλο πτυχιο σε 5 και αν ,το κοστος ειναι ισως και λιγοτερο....

stefanos
24/01/2009, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
μιλαω γενικα για εξειδικευση.το παραδειγμα με τον μηχανικο ηταν για τις σπουδες(και δεν μιλαω απαραιτητα για πολιτικο μηχανικο...).απο την στιγμη που εχεις επαγγελματικα δικαιωματα,αυτοματως και υποχρεωτικα πρεπει να εχεις σπουδες να τα υποστηριζουν.απο την στιγμη που εχεις σπουδες ομως,δε σημαινει πως εχεις και επαγγελματικα δικαιωματα....για ποιο λογο ομως να μην αναγνωριζονται οι σπουδες εξωτερικου?


Ακριβώς για να εξασφαλίσουμε οτι δεν δίνουμε επαγγελματικά δικαιώματα σε ανθρώπους που δεν θα τα είχαν στην χώρα που σπούδασαν, και ακριβώς για να αντιστοιχούν τα επαγγελματικά δικαιώματα με τις σπουδές που λαμβάνει ο καθένας.
Πολύ πιό δίκαιο αλλά όπως είπες και εσύ δεν συμβαίνει

mikros boudas
24/01/2009, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ακριβώς για να εξασφαλίσουμε οτι δεν δίνουμε επαγγελματικά δικαιώματα σε ανθρώπους που δεν θα τα είχαν στην χώρα που σπούδασαν, και ακριβώς για να αντιστοιχούν τα επαγγελματικά δικαιώματα με τις σπουδές που λαμβάνει ο καθένας.
Πολύ πιό δίκαιο αλλά όπως είπες και εσύ δεν συμβαίνει οποτε πρεπει να βγει νομοθεσια σχετικα με πανεπιστημια αμφιβολου αξιας...πχ (και ειναι ακραιο παραδειγμα) αποφοιτος νομικης harvard(λεμε τωρα) να μην αναγνωριζεται και να αναγνωριζεται αποφοιτος νομικης του ιταλικου τσιτσιολινα γιουνιβερσιτα πομοντορο ξερω εγω...ε ειναι λιγο αφελες....το θεμα δεν ειναι ομως τι θα γινει με τα ξενα πανεπιστημια η τα κολλεγια...το θεμα ειναι να φτιαξουμε τα δικα μας,να μπαινουν τα παιδια ευκολα και οποιος αξιζει μονο να μπορει να βγει...να μην γεμιζουμε τεμπεληδες φοιτητες...να μην χανουμε συναλλαγμα...να μην εχουμε τετοια καταντια στα ανωτατα ιδρυματα εκπαιδευσης...και πολλα ακομα...

red_monster
24/01/2009, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas

περνανε αξιολογησεις.για ολα,εγκαταστασεις,διδακτικο προσωπικο,μαθηματα.ολα.και ειναι ολα πολυ ανωτερα απο τα ελληνικα.επειδη λοιπον καποιος διαβασε και περασε στις πανελληνιες(αληθεια με ποσα λεφτα σε φροντιστηρια??) δε σημαινει πως ειναι και καλυτερος.καλυτερος παπαγαλος ειναι απλα.γιατι οι ελληνες καθηγητες θελουν παπαγαλλια παντα,για να τονωσουν το εγω τους.





Που τους ξέρεις εσύ τους ελληνες καθηγητές και πρυτάνεις? Είναι πολλοί που είναι μλκς κομματόσκυλα , αλλά είναι και μερικοί... χαίρεσαι να τους ακούς , και εγώ έχω αρκετούς από δαύτους

Όσο για τα περι παπαγάλων και άλλων πτηνών ... αν δεν συμφωνείς με κάτι ή αν δεν μπορείς να το καταφέρεις μην το κρίνεις τόσο επιφανειακά

red_monster
24/01/2009, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ρωτηστε οποιονδηποτε επιχειρηματια τι θα διαλεγε...ξενο η ελληνικο?ξενο θα σας πουν οι 8/10 περιπου..γιατι οσοι τελειωνουν εξω εχουν μαθει να δουλευουνε με συστημα και μπορουν να εχουν προσεγγισεις διαφορετικες...


Αμα σπουδάσεις σε βαρβάτο ξένο πανεπιστήμιο μην κάνεις καν τον κόπο να έρθεις στην ελλάδα.Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να απογοητευτείς...
Και όταν λέω ξένο εννοώ στην γερμανία , ιταλία , αγγλία κλπ όχι στα κερδοφόρα παραρτήματα μερικών υποβαθμισμέων αλλοδαπων σχολών στην ελλάδα

stefanos
24/01/2009, 02:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
οποτε πρεπει να βγει νομοθεσια σχετικα με πανεπιστημια αμφιβολου αξιας...πχ (και ειναι ακραιο παραδειγμα) αποφοιτος νομικης harvard(λεμε τωρα) να μην αναγνωριζεται και να αναγνωριζεται αποφοιτος νομικης του ιταλικου τσιτσιολινα γιουνιβερσιτα πομοντορο ξερω εγω...ε ειναι λιγο αφελες....το θεμα δεν ειναι ομως τι θα γινει με τα ξενα πανεπιστημια η τα κολλεγια...το θεμα ειναι να φτιαξουμε τα δικα μας,να μπαινουν τα παιδια ευκολα και οποιος αξιζει μονο να μπορει να βγει...να μην γεμιζουμε τεμπεληδες φοιτητες...να μην χανουμε συναλλαγμα...να μην εχουμε τετοια καταντια στα ανωτατα ιδρυματα εκπαιδευσης...και πολλα ακομα...

Το αντίθετο λέω.
Πρέπει να καταργηθεί η αναγνώριση σπουδών εντελώς.
Πάρε άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος στην Αγγλία την Ιταλία και όπου αλλού σπούδασες και έλα μετά να δουλέψεις στην Ελλάδα με τα δικαιώματα που σου δίνει η άδειά σου.
Οχι να έρχεσαι να απαιτείς να εξασκήσεις επάγγελμα που δεν θα επιτρεπόταν να ασκήσεις στον τόπο που σπούδασες

stefanos
24/01/2009, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Αμα σπουδάσεις σε βαρβάτο ξένο πανεπιστήμιο μην κάνεις καν τον κόπο να έρθεις στην ελλάδα.Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να απογοητευτείς...
Και όταν λέω ξένο εννοώ στην γερμανία , ιταλία , αγγλία κλπ όχι στα κερδοφόρα παραρτήματα μερικών υποβαθμισμέων αλλοδαπων σχολών στην ελλάδα


Και είναι εντελώς φυσικό.Η κάθε χώρα προσαρμόζει τα προγράμματα σπουδών στις ανάγκες της αγοράς της.

mikros boudas
24/01/2009, 02:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το αντίθετο λέω.
Πρέπει να καταργηθεί η αναγνώριση σπουδών εντελώς.
Πάρε άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος στην Αγγλία την Ιταλία και όπου αλλού σπούδασες και έλα μετά να δουλέψεις στην Ελλάδα με τα δικαιώματα που σου δίνει η άδειά σου.
Οχι να έρχεσαι να απαιτείς να εξασκήσεις επάγγελμα που δεν θα επιτρεπόταν να ασκήσεις στον τόπο που σπούδασες καπου μπερδευτηκαμε μου φαινεται...οταν καποιος τελειωσει στο εξωτερικο το πτυχιο του και εγγραφει στον αντιστοιχο συλλογο του τομεα του(που στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν σε γραφουν αν το πτυχιο σου ειναι με κακο βαθμο),αυτοματως εχει επαγγελματικα δικαιωματα...οταν δε ειναι απο κρατος ΕΕ,αναγνωριζονται και οι σπουδες και τα δικαιωματα και στην Ελλαδα.Δδλ εχεις ο,τι δικαιωματα εχει ενας μηχανικος στην Αγγλια με την διαφορα πως λογω νομοθεσιας,καποια πραγματα που εκει μπορεις να κανεις εδω δε μπορεις και το αντιθετο...μεχρι τωρα ομως,ο ΑΣΕΠ δεν τα θεωρουσε ισοτιμα τα πτυχια και γι αυτο δεν εμπαιναν στο δημοσιο...αυτο που λες εσυ ομως που συμβαινει?οταν καποιος δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα σημαινει πως δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα!ειτε απο αγγλια ειτε απο ιταλια ειτε απο ελλαδα.οπως ενας γιατρος που του εχει αφαιρεθει η αδεια στην ελλαδα,δεν μπορει να ασκει το επαγγελμα του γιατρου στην ιταλια....αυτο που δεν εβγαινε προς τα εξω ειναι αυτο που ειπα παραπανω,ο οποιοσδηποτε εχει σπουδασει εξω και εχει επαγγελματικα δικαιωματα εξω(ΕΕ μονο προς το παρων η οποια εγκρινει ο δοαταπ)εχει και στην ελλαδα με απλη μεταφραση.ειναι υποχρεωτικο.ο ελληνας μπορει να το κανει εξω αυτο...πχ ενας ελληνας γιατρος ανειδικευτος μπορει να κανει ειδικοτητα πχ στην σουηδια...

mikros boudas
24/01/2009, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Που τους ξέρεις εσύ τους ελληνες καθηγητές και πρυτάνεις? Είναι πολλοί που είναι μλκς κομματόσκυλα , αλλά είναι και μερικοί... χαίρεσαι να τους ακούς , και εγώ έχω αρκετούς από δαύτους

Όσο για τα περι παπαγάλων και άλλων πτηνών ... αν δεν συμφωνείς με κάτι ή αν δεν μπορείς να το καταφέρεις μην το κρίνεις τόσο επιφανειακά που τους ξερω???ατοπη η ερωτηση σου...δεν ειναι κλειδωμενοι οι ανθρωποι!!οπως λες,ειναι μερικοι...λιγοι θα προσεθετα εγω,εξαιρεση του κανονα και τα συναφη...ακομη,δεν συμφωνω σε καμμια περιπτωση με την παπαγαλια που απαιτειται στις εξετασεις απο το δημοτικο μεχρι το πανεπιστημιο στην ελλαδα.αν εσυ συμφωνεις παω πασο,αλλα το συστημα αυτο αποδεδειγμενα δεν οδηγει πουθενα και δεν καταλαβαινω ποια ειναι η επιφανειακη κριση που εκανα.το συστημα πασχει και ειναι διαβλητο.δε το βλεπεις?

mikros boudas
24/01/2009, 02:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Αμα σπουδάσεις σε βαρβάτο ξένο πανεπιστήμιο μην κάνεις καν τον κόπο να έρθεις στην ελλάδα.Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να απογοητευτείς...
Και όταν λέω ξένο εννοώ στην γερμανία , ιταλία , αγγλία κλπ όχι στα κερδοφόρα παραρτήματα μερικών υποβαθμισμέων αλλοδαπων σχολών στην ελλάδα καλα την ιταλια αστην κατα μερος για κανα παππουτσι η κανα μηχανακι,οχι για σπουδες...επειδη απ'ο,τι φαινεται γνωριζεις ο,τι λεγεται απο φημες και την τηλεοραση,καλο θα ηταν να μην σχολιαζεις για τα πανεπιστημια...

stefanos
24/01/2009, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
καπου μπερδευτηκαμε μου φαινεται...οταν καποιος τελειωσει στο εξωτερικο το πτυχιο του και εγγραφει στον αντιστοιχο συλλογο του τομεα του(που στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν σε γραφουν αν το πτυχιο σου ειναι με κακο βαθμο),αυτοματως εχει επαγγελματικα δικαιωματα...οταν δε ειναι απο κρατος ΕΕ,αναγνωριζονται και οι σπουδες και τα δικαιωματα και στην Ελλαδα.Δδλ εχεις ο,τι δικαιωματα εχει ενας μηχανικος στην Αγγλια με την διαφορα πως λογω νομοθεσιας,καποια πραγματα που εκει μπορεις να κανεις εδω δε μπορεις και το αντιθετο...μεχρι τωρα ομως,ο ΑΣΕΠ δεν τα θεωρουσε ισοτιμα τα πτυχια και γι αυτο δεν εμπαιναν στο δημοσιο...αυτο που λες εσυ ομως που συμβαινει?οταν καποιος δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα σημαινει πως δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα!ειτε απο αγγλια ειτε απο ιταλια ειτε απο ελλαδα.οπως ενας γιατρος που του εχει αφαιρεθει η αδεια στην ελλαδα,δεν μπορει να ασκει το επαγγελμα του γιατρου στην ιταλια....αυτο που δεν εβγαινε προς τα εξω ειναι αυτο που ειπα παραπανω,ο οποιοσδηποτε εχει σπουδασει εξω και εχει επαγγελματικα δικαιωματα εξω(ΕΕ μονο προς το παρων η οποια εγκρινει ο δοαταπ)εχει και στην ελλαδα με απλη μεταφραση.ειναι υποχρεωτικο.ο ελληνας μπορει να το κανει εξω αυτο...πχ ενας ελληνας γιατρος ανειδικευτος μπορει να κανει ειδικοτητα πχ στην σουηδια...

Υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια όμως.
Στην Ελλάδα ας πούμε ο πολιτικός μηχανικός με τα καμιά 80αριά μαθήματα που κάνει έχει δικαίωμα να κατασκευάζει τα πάντα όπως και στην Γερμανία.
Αντίθετα στην Αγγλία το αντικείμενο αντιμετωπίζεται πολύ πιό ειδικευμένα και επί της ουσίας υπάρχουν περισσότερα του ενός πτυχεία και περισσότερα του ενός επαγγέλματα.
Το αποτέλεσμα είναι προκειμένου να αναγνωριστούν τα πτυχια να αναγκάζονται οι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων να παρακολουθούν μερικά μόνο μαθήματα σε Ελληνικά πανεπιστήμια προκειμένου να πάρουν τα επιπλέον επαγγελματικά διακιώματα.
Και αυτό είναι αδικία και διαφωνώ.
Και επικίνδυνο επείσης μιας και είνα αστείο να πιστεύει κανείς οτι 1-2 μαθήματα αρκούν.

stefanos
24/01/2009, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
καλα την ιταλια αστην κατα μερος για κανα παππουτσι η κανα μηχανακι,οχι για σπουδες...επειδη απ'ο,τι φαινεται γνωριζεις ο,τι λεγεται απο φημες και την τηλεοραση,καλο θα ηταν να μην σχολιαζεις για τα πανεπιστημια...

Και εδώ διαφωνώ.
Για ένα αποφοιτο αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα ένα μεταπτυχιακό σε καλή σχολή στην Ιταλία η την Γαλλία είναι πλεονέκτημα.
Η ένα μεταπτυχιακό στην Ολλανδία για ένα πολιτικό μηχανικό με κατεύθυνση την υδραυλική είναι επείσης πλεονέκτημα.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

red_monster
24/01/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
καλα την ιταλια αστην κατα μερος για κανα παππουτσι η κανα μηχανακι,οχι για σπουδες...επειδη απ'ο,τι φαινεται γνωριζεις ο,τι λεγεται απο φημες και την τηλεοραση,καλο θα ηταν να μην σχολιαζεις για τα πανεπιστημια...


Στην ιταλία υπάρχουν πανεπιστήμια και πανεπιστήμια. Από τα χειρότερα μέχρι τα καλύτερα.
Η φλορεντία έχει ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια αρχιτεκτο στον κόσμο
Η μπολόνια μια καταπληκτική σχολή μηχανολόγων

Αμα δεν τα σχολιάσω εγώ που φοιτώ σε ένα αντίστοιχο δημόσιο ίδρυμα στην ελλάδα ποίος θα τα σχολιάσει , ο φοιτητής μιας ιδιωτικής επιχείρησης?

Sapadak
24/01/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
καπου μπερδευτηκαμε μου φαινεται...οταν καποιος τελειωσει στο εξωτερικο το πτυχιο του και εγγραφει στον αντιστοιχο συλλογο του τομεα του(που στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν σε γραφουν αν το πτυχιο σου ειναι με κακο βαθμο),αυτοματως εχει επαγγελματικα δικαιωματα...οταν δε ειναι απο κρατος ΕΕ,αναγνωριζονται και οι σπουδες και τα δικαιωματα και στην Ελλαδα.

Μενω σε αυτο μονο και προσθετο/ξεκαθαριζω

Για να κανεις αυτο που λες πρεπει (και αναφερομαι για αποφοιτους απο Αγγλια - Μηχανικους)
(αντιστοιχα και για τις αλλες χωρες της EE)

Να γραφτεις στον αντιστοιχο συλλογο (πχ IMechE, IEEE κτλ)

Για να γραφτεις εκει θελει να εχεις:


* Accredited BEng (Hons) degree plus appropriate Masters degree
* Accredited BEng (Hons) degree plus approved Further Learning to Masters level
* Accredited MEng

Οταν κανεις αυτο εισαι ετοιμος να εργαστεις στη χωρα απο την οποια πηρες το πτυχιο.

ΕΦΟΣΟΝ θες να εργαστεις σε μια αλλη χωρα της ΕΕ θα πρεπει να αιτηθεις και να γινεις μελος του
FEANI (European Federation of National Engineering Associations), και εφοσον γινεις μελος ΤΟΤΕ αναγνωριζονται τα επαγγελματικα σου δικαιωματα να εργαστεις σε οποιαδηποτε αλλη χωρα της ΕΕ, με τη προυποθεση να ειναι μελος της FEANI.

Η ολη διαδικασια ειναι χρονοβορα βεβαια αλλα αν θελεις επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα και δεν σε ενδιαφερει το ισοτιμο πτυχιο ειναι μια πολυ καλη κινηση

mikros boudas
24/01/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Στην ιταλία υπάρχουν πανεπιστήμια και πανεπιστήμια. Από τα χειρότερα μέχρι τα καλύτερα.
Η φλορεντία έχει ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια αρχιτεκτο στον κόσμο
Η μπολόνια μια καταπληκτική σχολή μηχανολόγων

Αμα δεν τα σχολιάσω εγώ που φοιτώ σε ένα αντίστοιχο δημόσιο ίδρυμα στην ελλάδα ποίος θα τα σχολιάσει , ο φοιτητής μιας ιδιωτικής επιχείρησης? το τι σπουδαζεις και που δε σημαινει πως εχεις αμμεση εμπειρια απο ξενα ιδρυματα ουτε πως μπορεις να κρινεις.διακρινω γενικα μια εμπαθεια,κλασσικο παραδειγμα ελληνα φοβισμενου φοιτητη που γνωριζει την κατωτεροτητα του πτυχιου και γι αυτο ξορκιζει τα ξενα....απο την αλλη εγω δεν εχω προβλημα με τους ελληνες φοιτητες καθ'αυτους(αν και αργα η γρηγορα χρωματιζονται για να πανε καλα στις σπουδες τους οι περισσοτεροι και αυτο με βρισκει αντιθετο) αλλα με τις διοικησεις.

mikros boudas
24/01/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Μενω σε αυτο μονο και προσθετο/ξεκαθαριζω

Για να κανεις αυτο που λες πρεπει (και αναφερομαι για αποφοιτους απο Αγγλια - Μηχανικους)
(αντιστοιχα και για τις αλλες χωρες της EE)

Να γραφτεις στον αντιστοιχο συλλογο (πχ IMechE, IEEE κτλ)

Για να γραφτεις εκει θελει να εχεις:



Οταν κανεις αυτο εισαι ετοιμος να εργαστεις στη χωρα απο την οποια πηρες το πτυχιο.

ΕΦΟΣΟΝ θες να εργαστεις σε μια αλλη χωρα της ΕΕ θα πρεπει να αιτηθεις και να γινεις μελος του
FEANI (European Federation of National Engineering Associations), και εφοσον γινεις μελος ΤΟΤΕ αναγνωριζονται τα επαγγελματικα σου δικαιωματα να εργαστεις σε οποιαδηποτε αλλη χωρα της ΕΕ, με τη προυποθεση να ειναι μελος της FEANI.

Η ολη διαδικασια ειναι χρονοβορα βεβαια αλλα αν θελεις επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα και δεν σε ενδιαφερει το ισοτιμο πτυχιο ειναι μια πολυ καλη κινηση το τονισα παραπανω,πρεπει να εχεις καλο πτυχια για να σε δεχτουν...ακομα ενα λαθος της ελλαδας,στους συλλογους γραφονται ολοι,ασχετοι και αστερια...δλδ καποιος μηχανικος με πτυχιο με 5 και γνωριμιες δουλευει σε βαρβατα εργα...

red_monster
24/01/2009, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
το τι σπουδαζεις και που δε σημαινει πως εχεις αμμεση εμπειρια απο ξενα ιδρυματα

έχω άμεση εμπειρία από ελλάδα και έμμεση από γερμανία.
είναι προφανές οτι δεν μπορώ να έχω προσωπική εμπειρία από όλα

mikros boudas
24/01/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
έχω άμεση εμπειρία από ελλάδα και έμμεση από γερμανία.
είναι προφανές οτι δεν μπορώ να έχω προσωπική εμπειρία από όλα τοτε για την ιταλια γιατι μιλας????και σου μιλαει ατομο το οποιο εχει εμπειρια απο αγγλια,σκωτια,ιταλια,ισπανια,γαλλια,γερμανια,ολλανδια ,σουηδια,η.π.α,μεξικο,αργεντινη,καναδα,σερβια και φυσικα ελλαδα αμμεση και εμμεση και καθαρα ενδοπανεπιστημιακη.το ελληνικο επιπεδο σπουδων συναγωνιζεται εκεινο του μεξικου θα ελεγα,η αργεντικη ειναι μπροστα.βεβαια για τις αλλες χωρες ουτε λογος

red_monster
24/01/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τοτε για την ιταλια γιατι μιλας????

στην ιταλία έχω δει το πανεπιστήμιο της αρχιτεκτονικής και τα μαθηματά του καθώς και την θέση του στη γενική κατάταξη, πέρα από αυτό όμως έχεις δίκιο γιατι δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη...
πες μας και εσύ , σε τι έχεις προσωπική άποψη? σε ποιο έχεις φοιτήσει?

mikros boudas
24/01/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Μενω σε αυτο μονο και προσθετο/ξεκαθαριζω

Για να κανεις αυτο που λες πρεπει (και αναφερομαι για αποφοιτους απο Αγγλια - Μηχανικους)
(αντιστοιχα και για τις αλλες χωρες της EE)

Να γραφτεις στον αντιστοιχο συλλογο (πχ IMechE, IEEE κτλ)

Για να γραφτεις εκει θελει να εχεις:



Οταν κανεις αυτο εισαι ετοιμος να εργαστεις στη χωρα απο την οποια πηρες το πτυχιο.

ΕΦΟΣΟΝ θες να εργαστεις σε μια αλλη χωρα της ΕΕ θα πρεπει να αιτηθεις και να γινεις μελος του
FEANI (European Federation of National Engineering Associations), και εφοσον γινεις μελος ΤΟΤΕ αναγνωριζονται τα επαγγελματικα σου δικαιωματα να εργαστεις σε οποιαδηποτε αλλη χωρα της ΕΕ, με τη προυποθεση να ειναι μελος της FEANI.

Η ολη διαδικασια ειναι χρονοβορα βεβαια αλλα αν θελεις επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα και δεν σε ενδιαφερει το ισοτιμο πτυχιο ειναι μια πολυ καλη κινηση και να συμπληρωσω κατι αλλο εδω...το μπατσελορ ειναι 3 χρονια+2 το μαστερ+2 περιπου κατι απο εδω κατι απο εκει.συνολο 7.στην ελλαδα με 4-5 χρονια(δεν γνωριζω ποσα ειναι τα καθαρα ετη σπουδων για μηχανικους) θεωρουμε πως ειναι το ιδιο??

mikros boudas
24/01/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
στην ιταλία έχω δει το πανεπιστήμιο της αρχιτεκτονικής και τα μαθηματά του καθώς και την θέση του στη γενική κατάταξη, πέρα από αυτό όμως έχεις δίκιο γιατι δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη...
πες μας και εσύ , σε τι έχεις προσωπική άποψη? σε ποιο έχεις φοιτήσει? σου απαντησα παραπανω,σε ποιο εχω φοιτησει δεν θα ηθελα να πω σε δημοσιο φορουμ.αν θελεις με πιστευεις.στις γενικες καταταξεις μετρανε πολλα.απο το φαγητο της λεσχης μεχρι το τι τυπο γκαζον εχουν.και εξαρταται βεβαια ποιες καταταξεις κοιτας...γιατι υπαρχουν ειδικες καθε χωρας,ανεξαρτητες ευρωπαικιες και παγκοσμιες και φυσικα εξαρτημενες καταταξεις...που διαρρεουν στα περιξ των χωρων της ιταλιας για να πηγαινουν εκει οι μαθητες...

Sapadak
24/01/2009, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
και να συμπληρωσω κατι αλλο εδω...το μπατσελορ ειναι 3 χρονια+2 το μαστερ+2 περιπου κατι απο εδω κατι απο εκει.συνολο 7.στην ελλαδα με 4-5 χρονια(δεν γνωριζω ποσα ειναι τα καθαρα ετη σπουδων για μηχανικους) θεωρουμε πως ειναι το ιδιο??

Το μπατσελορ ειναι 3 χρονια (σε καποιες σχολες 4)

Τα μαστερ η πλειονοτητα αυτων ειναι 1 ετος

Επισης υπαρχει το M.Eng το οποιο ειναι 4 χρονια αλλα εχει καποιες προυποθεσεις βαθμολογικες για να μπορεσεις να το κανεις

Στην Ελλαδα ειναι 5 χρονια (θεωρητικα παντα :lol: )

mikros boudas
24/01/2009, 12:02
και επιτρεψτε μου να ξαναπω πως το θεμα δεν εχει να κανει ουτε με το τι γινεται εξω ουτε με τα κολλεγια.το θεμα εχει να κανει με το ελληνικο πανεπιστημιο.αυτο ειναι που πρεπει να φτιαχτει και να εχει αξιοκρατικο συστημα εξετασεων...να μην κραταει φοιτητες για 7-8 χρονια....να μην κλεινει καθε τοσο,το πανεπιστημιο ειναι χωρος διακινησης ιδεων,οχι τραμπουκισμου...οχι βιας πανω απ'ολα!εχουμε χασει την εμπιστοσυνη μας στην ελλαδα σε πολλους τομεις,δικαιοσυνη,υγεια,παιδια...πρεπει εμεις να παρουμε στα χερια μας την τυχη μας...προσωπικα δεν με αφορα στην τελικη ποσο καλο ειναι το πανεπιστημιο της αγγλιας γιατι θελω να εχω καλο πανεπιστημιο στην ελλαδα...την χωρα μου,να βγαινω εξω για διακοπες η ακομα και για διευρηνση οριζωντων και να μην ντρεπομαι που εχω τελειωσει σε ελληνικο πανεπιστημιο ουτε να νιωθω ληψος σε γνωσεις...γιατι δυστυχως αυτο γινεται σε πολλους κλαδους(υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις κυριως πολυτεχνικων σχολων)...το θεμα μας λοιπον δεν ειναι ποσο καλα ειναι τα πανεπιστημια εξω αλλα ποσο καλα ειναι και ποσο καλα μπορουν να γινουν στην ελλαδα...μονο και μονο που συζηταμε για τα εξω,δειχνει πως ξερουμε ολοι πως τα μεσα δεν ειναι καλα...

mikros boudas
24/01/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Το μπατσελορ ειναι 3 χρονια (σε καποιες σχολες 4)

Τα μαστερ η πλειονοτητα αυτων ειναι 1 ετος

Επισης υπαρχει το M.Eng το οποιο ειναι 4 χρονια αλλα εχει καποιες προυποθεσεις βαθμολογικες για να μπορεσεις να το κανεις

Στην Ελλαδα ειναι 5 χρονια (θεωρητικα παντα :lol: ) αναλογα τον κλαδο σιγουρα!3-4 το μπατσερολ και το μαστερ το λιγοτερο 1(τα καλα ομως ειναι 3 εξαμηνα η 4).παιζουν και τα sandwich ομως πτυχια που κανεις εναν κλαδο σερι...καλα στην ελλαδα ειναι το τυπικο 5 χρονια...

red_monster
24/01/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
σου απαντησα παραπανω,σε ποιο εχω φοιτησει δεν θα ηθελα να πω σε δημοσιο φορουμ.αν θελεις με πιστευεις.στις γενικες καταταξεις μετρανε πολλα.απο το φαγητο της λεσχης μεχρι το τι τυπο γκαζον εχουν.και εξαρταται βεβαια ποιες καταταξεις κοιτας...γιατι υπαρχουν ειδικες καθε χωρας,ανεξαρτητες ευρωπαικιες και παγκοσμιες και φυσικα εξαρτημενες καταταξεις...που διαρρεουν στα περιξ των χωρων της ιταλιας για να πηγαινουν εκει οι μαθητες...

δεν έχω κανένα λόγω να μην σε πιστέψω
τις κατατάξεις δεν τις παίρνω και πολύ στα σοβαρά γιατί προφανώς και κρύβουν συμφέροντα, τις ανέφερα επειδή μερικοί είναι αριθμολάγνοι και στηρίζονται μόνο σε αυτές.
Δεν ξέρω τον τομέα σου και την αναγκαιότητα του να γυρίσεις όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου , αλλά στην δικία μου ειδικότητα , ένα πτυχίο και μπόλικη προυπηρεσία σου ανοίγουν πολλές πόρτες.

vasdekiss
24/01/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
δεν έχω κανένα λόγω να μην σε πιστέψω
τις κατατάξεις δεν τις παίρνω και πολύ στα σοβαρά γιατί προφανώς και κρύβουν συμφέροντα, τις ανέφερα επειδή μερικοί είναι αριθμολάγνοι και στηρίζονται μόνο σε αυτές.
Δεν ξέρω τον τομέα σου και την αναγκαιότητα του να γυρίσεις όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου , αλλά στην δικία μου ειδικότητα , ένα πτυχίο και μπόλικη προυπηρεσία σου ανοίγουν πολλές πόρτες.


Σαν να ακούω τους καθηγητές μου στη σχολή όταν πρωτομπήκα πριν 9 χρόνια: " Ήρθατε σε μια σχολή που όταν την τελειώσετε θα έχετε αναγνωρισμένα εργασιακά δικαιώματα και θα κάνετε ένα επάγγελμα που έχει πολύ μέλλον....." Από ότι έμαθα από παιδιά που μπήκαν μετά από εμένα τα ίδια άκουσαν και αυτοί........ και από ότι διαβάζω εδώ τα ίδια λένε και σε άλλες σχολές......... 9 χρόνια μετά και η συγκεκριμένη σχολή ακόμα δεν έχει site στο internet.......... βέβαια εγώ ΤΕΙ τελείωσα, τι να λέει σε σχέση με το ΕΜΠ και είδικά άμα και ο μπαμπάς είναι ήδη μηχανικός με δικό του μαγαζί........

Όσο για αυτούς που αναφέρεις παραπάνω, για τον τύπο στη ferrari κτλ...... πολύ θα ήθελα να ήξερα τι ακριβώς κάνανε πριν φτάσουν στο σημείο που είναι τώρα και μετά την αποφοίτησή τους από το ελληνικό δημόσιο ίδρυμα........... θα ήθελα να πιστέψω ότι αυτόν στη ferrari τον πήρανε επειδή είχε πτυχίο από ελληνικό δημόσιο ίδρυμα και πολύ προϋπηρεσία.......

Σου είπα και σε άλλο topic που τις λίστες τις φτιάχνουνε οι ξένοι, οι βάρβαροι, γιατί μας ζηλεύουν............

Τέλος, όσοι δεν πέρασαν στις πανελλήνιες να σηκωθούν τώρα από καρέκλες, πολυθρόνες, καναπέδες, μπαουλοντίβανα και να πάνε να ανοίξουν μια τρύπα στη γη και να εξαφανιστούν για πάντα................:wave2:

red_monster
24/01/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Σαν να ακούω τους καθηγητές μου στη σχολή όταν πρωτομπήκα πριν 9 χρόνια: " Ήρθατε σε μια σχολή που όταν την τελειώσετε θα έχετε αναγνωρισμένα εργασιακά δικαιώματα και θα κάνετε ένα επάγγελμα που έχει πολύ μέλλον....." Από ότι έμαθα από παιδιά που μπήκαν μετά από εμένα τα ίδια άκουσαν και αυτοί........ και από ότι διαβάζω εδώ τα ίδια λένε και σε άλλες σχολές......... 9 χρόνια μετά και η συγκεκριμένη σχολή ακόμα δεν έχει site στο internet.......... βέβαια εγώ ΤΕΙ τελείωσα, τι να λέει σε σχέση με το ΕΜΠ και είδικά άμα και ο μπαμπάς είναι ήδη μηχανικός με δικό του μαγαζί........

Όσο για αυτούς που αναφέρεις παραπάνω, για τον τύπο στη ferrari κτλ...... πολύ θα ήθελα να ήξερα τι ακριβώς κάνανε πριν φτάσουν στο σημείο που είναι τώρα και μετά την αποφοίτησή τους από το ελληνικό δημόσιο ίδρυμα........... θα ήθελα να πιστέψω ότι αυτόν στη ferrari τον πήρανε επειδή είχε πτυχίο από ελληνικό δημόσιο ίδρυμα και πολύ προϋπηρεσία.......

Σου είπα και σε άλλο topic που τις λίστες τις φτιάχνουνε οι ξένοι, οι βάρβαροι, γιατί μας ζηλεύουν............

Τέλος, όσοι δεν πέρασαν στις πανεελλήνιες να σηκωθούν τώρα από καρέκλες, πολυθρόνες, καναπέδες, μπαουλοντίβανα και να πάνε να ανοίξουν μια τρύπα στη γη και να εξαφανιστούν για πάντα................:wave2:


Μπορεί αν έχει δίκιο , μπορεί και όχι
Εγώ όσο είμαι ακόμα φοιτητής δουλεύω σε εταιρία σχετική με το επάγγελμα μου , με πήραν χωρίς να έχω ακόμα πτυχίο και φυσικά χωρίς προυπηρεσία... Μόνα μου ΄εφόδια η πολύ καλή γνώση autocad, οι περιορισμένες γνώσεις στατικής και η επιμονή μου ...
Όσο αφορά εμένα δεν έχω κανένα λόγω να μην τους πιστεύω και να μην στοχεύω ψηλά:smilea:

stefanos
24/01/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Σαν να ακούω τους καθηγητές μου στη σχολή όταν πρωτομπήκα πριν 9 χρόνια: " Ήρθατε σε μια σχολή που όταν την τελειώσετε θα έχετε αναγνωρισμένα εργασιακά δικαιώματα και θα κάνετε ένα επάγγελμα που έχει πολύ μέλλον....." Από ότι έμαθα από παιδιά που μπήκαν μετά από εμένα τα ίδια άκουσαν και αυτοί........ και από ότι διαβάζω εδώ τα ίδια λένε και σε άλλες σχολές......... 9 χρόνια μετά και η συγκεκριμένη σχολή ακόμα δεν έχει site στο internet.......... βέβαια εγώ ΤΕΙ τελείωσα, τι να λέει σε σχέση με το ΕΜΠ και είδικά άμα και ο μπαμπάς είναι ήδη μηχανικός με δικό του μαγαζί........

Όσο για αυτούς που αναφέρεις παραπάνω, για τον τύπο στη ferrari κτλ...... πολύ θα ήθελα να ήξερα τι ακριβώς κάνανε πριν φτάσουν στο σημείο που είναι τώρα και μετά την αποφοίτησή τους από το ελληνικό δημόσιο ίδρυμα........... θα ήθελα να πιστέψω ότι αυτόν στη ferrari τον πήρανε επειδή είχε πτυχίο από ελληνικό δημόσιο ίδρυμα και πολύ προϋπηρεσία.......

Σου είπα και σε άλλο topic που τις λίστες τις φτιάχνουνε οι ξένοι, οι βάρβαροι, γιατί μας ζηλεύουν............

Τέλος, όσοι δεν πέρασαν στις πανελλήνιες να σηκωθούν τώρα από καρέκλες, πολυθρόνες, καναπέδες, μπαουλοντίβανα και να πάνε να ανοίξουν μια τρύπα στη γη και να εξαφανιστούν για πάντα................:wave2:


Κατηγορείς το Ελληνικό πανεπιστήμιο για το ψώνιο των σπουδών του Ελληνα?
Αυτό είναι κοινονικό φαινόμενο φίλε μου.
Οταν μπήκα στο πολυτεχνείο όλοι είμασταν σίγουροι οτι μας περιμένει μια ζωή στην ανεργία (το 86 όλα αυτά) και κλαίγαμε πρίν ακόμα πάρουμε πτυχίο.
Παρόλα αυτά δεν είδα κανένα να τα παρατήσει.

stefanos
24/01/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Μπορεί αν έχει δίκιο , μπορεί και όχι
Εγώ όσο είμαι ακόμα φοιτητής δουλεύω σε εταιρία σχετική με το επάγγελμα μου , με πήραν χωρίς να έχω ακόμα πτυχίο και φυσικά χωρίς προυπηρεσία... Μόνα μου ΄εφόδια η πολύ καλή γνώση autocad, οι περιορισμένες γνώσεις στατικής και η επιμονή μου ...
Όσο αφορά εμένα δεν έχω κανένα λόγω να μην τους πιστεύω και να μην στοχεύω ψηλά:smilea:

Πάντως εάν δεν είσαι ευχαριστημένος στην Ελλάδα μπορείς να πάς να δουλέψεις στην Ευρώπη με το άθλιο Ελληνικό υποβαθμισμένο πτυχίο σου που δεν έχει καμιά αξία και να κονομήσεις μια χαρά.:p

vasdekiss
24/01/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κατηγορείς το Ελληνικό πανεπιστήμιο για το ψώνιο των σπουδών του Ελληνα?
Αυτό είναι κοινονικό φαινόμενο φίλε μου.
Οταν μπήκα στο πολυτεχνείο όλοι είμασταν σίγουροι οτι μας περιμένει μια ζωή στην ανεργία (το 86 όλα αυτά) και κλαίγαμε πρίν ακόμα πάρουμε πτυχίο.
Παρόλα αυτά δεν είδα κανένα να τα παρατήσει.


Δεν τα παρατάμε ποτέ και έτσι πρέπει να είναι........ Άλλο όμως αυτό και άλλο να λέμε ότι τα ελλήνικά δημόσια ιδρύματα είναι τόσο καλά που όλος ο κόσμος περιμένει τους πτυχιούχους τους για να τους προσλάβει με βασιλικούς μισθούς......

Επίσης δεν ήμουν εγώ που μίλησα για τα ιδιωτικά κολλέγια και αυτούς που δεν καταφέρνουν να περάσουν στις πανελλήνιες...... άλλος είπε με πλάγιο τρόπο ότι όσοι δεν πέρασαν στις πανελλήνιες πάνε στα ιδιωτικά και για αυτό δεν δικαιούνται να έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα....

Να γίνει ο έλεγχος στα ιδιωτικά και όσα αξίζουν να αναγνωριστούν τα πτυχία τους............ Να γίνει ο έλεγχος στα δημόσια και όσα δεν αξίζουν να καταργηθούν τα πτυχία τους............ Πόσα θα απομείνουν; Θα βγουν μετά οι γνωστοί και θα πουν: ΟΧΙ.........

Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο για τη δουλειά στην Ευρώπη με ελληνικό πτυχίο: συμφωνώ, είναι κοροϊδία να γίνεται αυτό....... το βλέπω εδώ που είμαι.......... κάποτε τσατιζόμουν με αυτούς που έφερναν πτυχία από τη Βουλγαρία...... τώρα, κάνω το ίδιο (με διαφορετικές χώρες).....

Δεν μπορώ να δεχτώ γιατί ο,τιδήποτε είναι ελληνικό είναι αυτομάτως και καλύτερο............ Το ίδιο ισχύει και στην αντίστροφη περίπτωση......... μόνο που είναι οι ελάχιστες εξαιρέσεις που επιβεβαίωνουν τον κανόνα........

stefanos
24/01/2009, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Δεν τα παρατάμε ποτέ και έτσι πρέπει να είναι........ Άλλο όμως αυτό και άλλο να λέμε ότι τα ελλήνικά δημόσια ιδρύματα είναι τόσο καλά που όλος ο κόσμος περιμένει τους πτυχιούχους τους για να τους προσλάβει με βασιλικούς μισθούς......

Επίσης δεν ήμουν εγώ που μίλησα για τα ιδιωτικά κολλέγια και αυτούς που δεν καταφέρνουν να περάσουν στις πανελλήνιες...... άλλος είπε με πλάγιο τρόπο ότι όσοι δεν πέρασαν στις πανελλήνιες πάνε στα ιδιωτικά και για αυτό δεν δικαιούνται να έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα....

Να γίνει ο έλεγχος στα ιδιωτικά και όσα αξίζουν να αναγνωριστούν τα πτυχία τους............ Να γίνει ο έλεγχος στα δημόσια και όσα δεν αξίζουν να καταργηθούν τα πτυχία τους............ Πόσα θα απομείνουν; Θα βγουν μετά οι γνωστοί και θα πουν: ΟΧΙ.........

Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο για τη δουλειά στην Ευρώπη με ελληνικό πτυχίο: συμφωνώ, είναι κοροϊδία να γίνεται αυτό....... το βλέπω εδώ που είμαι.......... κάποτε τσατιζόμουν με αυτούς που έφερναν πτυχία από τη Βουλγαρία...... τώρα, κάνω το ίδιο (με διαφορετικές χώρες).....

Δεν μπορώ να δεχτώ γιατί ο,τιδήποτε είναι ελληνικό είναι αυτομάτως και καλύτερο............ Το ίδιο ισχύει και στην αντίστροφη περίπτωση......... μόνο που είναι οι ελάχιστες εξαιρέσεις που επιβεβαίωνουν τον κανόνα........

Δεν εχει σχέση το ίδρυμα που σπουδάζεις με τα εργασιακά δικαιώματα.
Εξάλου στην Ελλάδα η πιάτσα είναι δύσκολη σκληρή και δεν υπάρχουν περιθώρια.
Δεν απαιτεί μόνο γνώσεις πτυχείο και εμπειρία αλλά και δημόσιες σχέσεις.
Υπάρχει τεράστια προσφορά σε επιστήμονες της Ελλάδας και του εξωτερικού.
Παρόλο που το σύστημα ακούγεται άδικο έτσι είναι.
Μπορώ να σου βρώ όσους μηχανικούς θέλεις με εξευτελιστικούς μισθούς που να δουλεύουν απο το πρωί μέχρι το βράδυ σε δύσκολα εργοτάξια στο πουθενά και να είναι και γραμματέας και παιδί για τις εξωτερικές δουλιές.
Αντίθετα είναι δύσκολο να σου βρώ σιδερά ας πούμε που να του δωσεις ένα σχέδιο και να σου σιδερώσει μια πλάκα χωρίς να είσαι απο πάνω του.
Είναι καθαρά θέμα προσφοράς και ζητησης.
Στην Ελλάδα έχουμε πολλούς μηχανικούς δηκηγόρους γιατρούς οικονομολόγους και λίγους τεχνίτες μαστόρους εργάτες (ελάχιστους).
Ετσι είναι αυτονόητο οτι σε μια οικοδομή ο μηχανικός του εργολάβου θα πάρει λιγότερα απο τον υδραυλικό και τον ηλεκτρολόγο και τον μπετατζή και τον σοβατζή.
Και αυτό είναι αυτονόητο απο την δεκαετία του 80 δεν έγινε τώρα.
Οποτε κανέναν δεν πρέπει να κατηγορούμε γιατί και εγώ το ήξερα όταν ήμουν στο πολυτεχνείο (και πολύ καλύτερα πήγα απ ότι νόμιζα, ήμουν τυχερός) και ολοι όσοι σπουδάζουν το ξέρουν.

vasdekiss
24/01/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν εχει σχέση το ίδρυμα που σπουδάζεις με τα εργασιακά δικαιώματα.
Εξάλου στην Ελλάδα η πιάτσα είναι δύσκολη σκληρή και δεν υπάρχουν περιθώρια.
Δεν απαιτεί μόνο γνώσεις πτυχείο και εμπειρία αλλά και δημόσιες σχέσεις.
Υπάρχει τεράστια προσφορά σε επιστήμονες της Ελλάδας και του εξωτερικού.
Παρόλο που το σύστημα ακούγεται άδικο έτσι είναι.
Μπορώ να σου βρώ όσους μηχανικούς θέλεις με εξευτελιστικούς μισθούς που να δουλεύουν απο το πρωί μέχρι το βράδυ σε δύσκολα εργοτάξια στο πουθενά και να είναι και γραμματέας και παιδί για τις εξωτερικές δουλιές.
Αντίθετα είναι δύσκολο να σου βρώ σιδερά ας πούμε που να του δωσεις ένα σχέδιο και να σου σιδερώσει μια πλάκα χωρίς να είσαι απο πάνω του.
Είναι καθαρά θέμα προσφοράς και ζητησης.
Στην Ελλάδα έχουμε πολλούς μηχανικούς δηκηγόρους γιατρούς οικονομολόγους και λίγους τεχνίτες μαστόρους εργάτες (ελάχιστους).
Ετσι είναι αυτονόητο οτι σε μια οικοδομή ο μηχανικός του εργολάβου θα πάρει λιγότερα απο τον υδραυλικό και τον ηλεκτρολόγο και τον μπετατζή και τον σοβατζή.
Και αυτό είναι αυτονόητο απο την δεκαετία του 80 δεν έγινε τώρα.
Οποτε κανέναν δεν πρέπει να κατηγορούμε γιατί και εγώ το ήξερα όταν ήμουν στο πολυτεχνείο (και πολύ καλύτερα πήγα απ ότι νόμιζα, ήμουν τυχερός) και ολοι όσοι σπουδάζουν το ξέρουν.

Το ίδιο λέμε.......:beer:

stefanos
24/01/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Το ίδιο λέμε.......:beer:

Μπράβο λοιπόν επί της ουσίας το πρόβλημα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν είναι η ποιότητα των σπουδών ή ο αριθμός των εισακτέων αλλά ο περιορισμός των θέσεων και η δημιουργία σοβαρών σχολών τεχνικής εκπαίδευσης σε κλάδους που υπάρχει ζήτηση, η δημιουργία τμημάτων επιμόρφωσης επαγγελματιών, (να πληρώσω κιόλας ρε φίλε σαν επαγγελματίας που ψάχνω το παραπάνω σε ένα τομέα που με ενδιάφέρει).
Οπως και μια σοβαρότερη μέση εκπαίδευση που να εξασφαλίζει μόρφωση σε όλο τον κόσμο.
Μόρφωση όχι προετοιμασία για τις ανώτερες σχολές, αλλά ουσιαστική μόρφωση ,γιατί εδώ στην Ελλάδα την έχουμε χάσει την μπάλα σε αυτό τον τομεα.

p@nos
24/01/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
και σου μιλαει ατομο το οποιο εχει εμπειρια απο αγγλια,σκωτια,ιταλια,ισπανια,γαλλια,γερμανια,ολλανδια ,σουηδια,η.π.α,μεξικο,αργεντινη,καναδα,σερβια και φυσικα ελλαδα αμμεση και εμμεση και καθαρα ενδοπανεπιστημιακη.το ελληνικο επιπεδο σπουδων συναγωνιζεται εκεινο του μεξικου θα ελεγα,η αργεντικη ειναι μπροστα.βεβαια για τις αλλες χωρες ουτε λογος


ρε φιλε κοψε κατι...

αααα,και για τις σπουδες επιπεδου μεξικου...το αφηνω ασχολιαστο:bigcry:

project.breeze
24/01/2009, 15:09
Θα σας πω ενά παράδειγμα το οποίο φανερώνει μέρος της αλήθειας για την διαφορά ΑΕΙ/ΤΕΙ.Η ξαδέρφη μου τελείωσε το οικονομικό με τον 2ο καλύτερο βαθμό πτυχίου της σειράς της.Έπιασε δουλειά σαν υπεύθυνη λογιστηρίου σε μία αλυσίδα κέντρων αδυνατίσματος (δεν αναφέρω το όνομα για ευνόητους λόγους).Σας πληροφορώ ότι έχασε την μπάλα,δεν ήξερε που πάνε τα τέσσερα και όλη την μέρα έπαιρνε τηλέφωνο την μάνα μου που τελείωσε το "χαμηλού επιπέδου σπουδών" "χαμηλού επιπέδου σπουδαστών" ΤΕΙ Λογιστικής για να την ρωτήσει για οτιδήποτε.Βάλτε έναν απόφοιτο ΤΕΙ Λογιστικής και έναν απόφοιτο Οικονομικού να δουλέψουν στην πράξη και θα διαπιστώσετε τις τρομερές ελλείψεις που έχει ο απόφοιτος του οικονομικού σε επίπεδο καθημερινών προβλημάτων πάνω στην δουλειά.ο Μαρτζιναλισμός και οι οικονομικές θεωρίες του Σμιθ δυστυχώς δεν έχουν καμμία εφαρμογή στην καθημερινότητα.Ο κύκλος σπουδών των ΤΕΙ είναι περισσότερο συνυφασμένος με την πρακτική εκπαίδευση και σίγουρα σε προετοιμάζει καλύτερα από τον αντίστοιχο των ΑΕΙ για την εισαγωγή στην αγορά εργασίας

p@nos
24/01/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Θα σας πω ενά παράδειγμα το οποίο φανερώνει μέρος της αλήθειας για την διαφορά ΑΕΙ/ΤΕΙ.Η ξαδέρφη μου τελείωσε το οικονομικό με τον 2ο καλύτερο βαθμό πτυχίου της σειράς της.Έπιασε δουλειά σαν υπεύθυνη λογιστηρίου σε μία αλυσίδα κέντρων αδυνατίσματος (δεν αναφέρω το όνομα για ευνόητους λόγους).Σας πληροφορώ ότι έχασε την μπάλα,δεν ήξερε που πάνε τα τέσσερα και όλη την μέρα έπαιρνε τηλέφωνο την μάνα μου που τελείωσε το "χαμηλού επιπέδου σπουδών" "χαμηλού επιπέδου σπουδαστών" ΤΕΙ Λογιστικής για να την ρωτήσει για οτιδήποτε.Βάλτε έναν απόφοιτο ΤΕΙ Λογιστικής και έναν απόφοιτο Οικονομικού να δουλέψουν στην πράξη και θα διαπιστώσετε τις τρομερές ελλείψεις που έχει ο απόφοιτος του οικονομικού σε επίπεδο καθημερινών προβλημάτων πάνω στην δουλειά.ο Μαρτζιναλισμός και οι οικονομικές θεωρίες του Σμιθ δυστυχώς δεν έχουν καμμία εφαρμογή στην καθημερινότητα.Ο κύκλος σπουδών των ΤΕΙ είναι περισσότερο συνυφασμένος με την πρακτική εκπαίδευση και σίγουρα σε προετοιμάζει καλύτερα από τον αντίστοιχο των ΑΕΙ για την εισαγωγή στην αγορά εργασίας

re συ, δεν ειναι θεμα ποιοςξερει καλυτερα τι και ποιος οχι.Στο τρυπακι να κατσω να συγκρινω τει με αει δε μπαινω...

το θεμα ειναι οτι, τα τει δινουν γνωσεις που μπορεις να δουλεψεις στην ελληνικη αγορα.

οσοι πχ απο εμας ειμαστε/σπουδαζουμε μηχανικοι, ξερουμε εκ των προτερων οτι τις γνωσεις μας δε θα μπορεσουμε να τις αξιοποιησουμε στην ελλαδα, γιατι δεν υπαρχουν θεσεις που να μπορουν να αποροφισουν αυτον τον τομεα.Οπως και να το κανουμε, η ελλαδα ουτε Siemens exei, oute Bosch, ουτε Mercedes ουτε BMW...

project.breeze
24/01/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re συ, δεν ειναι θεμα ποιοςξερει καλυτερα τι και ποιος οχι.Στο τρυπακι να κατσω να συγκρινω τει με αει δε μπαινω...

το θεμα ειναι οτι, τα τει δινουν γνωσεις που μπορεις να δουλεψεις στην ελληνικη αγορα.

οσοι πχ απο εμας ειμαστε/σπουδαζουμε μηχανικοι, ξερουμε εκ των προτερων οτι τις γνωσεις μας δε θα μπορεσουμε να τις αξιοποιησουμε στην ελλαδα, γιατι δεν υπαρχουν θεσεις που να μπορουν να αποροφισουν αυτον τον τομεα.Οπως και να το κανουμε, η ελλαδα ουτε Siemens exei, oute Bosch, ουτε Mercedes ουτε BMW...



Μα δεν κάνω σύγκριση,απλά αναφέρω ένα χαρακτηριστικό περιστατικό οικείο σε μένα.Το ότι στα πανεπιστήμια γίνεται καλύτερα δουλεία σε επίπεδο έρευνας είναι το μόνο σίγουρο,δεν το συζητάω απλά το θέμα είναι είμαστε στην Ελλάδα και όχι στην Γερμανία,δυστυχώς στην Ελλάδα η έρευνα είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο και φυσικά όχι λόγω μυαλών (που σίγουρα σαν λαός διαθέτουμε) αλλά λόγω έλλειψης κονδυλίων και έλλειψη επιπέδου των κυβερνούντων.Δεν υπάρχει έρευνα και ακόμη και αν υπάρξει δεν θα φτάσει στα επίπεδα της Γερμανίας,της Αμερικής κτλ κτλ

red_monster
24/01/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Θα σας πω ενά παράδειγμα το οποίο φανερώνει μέρος της αλήθειας για την διαφορά ΑΕΙ/ΤΕΙ.Η ξαδέρφη μου τελείωσε το οικονομικό με τον 2ο καλύτερο βαθμό πτυχίου της σειράς της.Έπιασε δουλειά σαν υπεύθυνη λογιστηρίου σε μία αλυσίδα κέντρων αδυνατίσματος (δεν αναφέρω το όνομα για ευνόητους λόγους).Σας πληροφορώ ότι έχασε την μπάλα,δεν ήξερε που πάνε τα τέσσερα και όλη την μέρα έπαιρνε τηλέφωνο την μάνα μου που τελείωσε το "χαμηλού επιπέδου σπουδών" "χαμηλού επιπέδου σπουδαστών" ΤΕΙ Λογιστικής για να την ρωτήσει για οτιδήποτε.Βάλτε έναν απόφοιτο ΤΕΙ Λογιστικής και έναν απόφοιτο Οικονομικού να δουλέψουν στην πράξη και θα διαπιστώσετε τις τρομερές ελλείψεις που έχει ο απόφοιτος του οικονομικού σε επίπεδο καθημερινών προβλημάτων πάνω στην δουλειά.ο Μαρτζιναλισμός και οι οικονομικές θεωρίες του Σμιθ δυστυχώς δεν έχουν καμμία εφαρμογή στην καθημερινότητα.Ο κύκλος σπουδών των ΤΕΙ είναι περισσότερο συνυφασμένος με την πρακτική εκπαίδευση και σίγουρα σε προετοιμάζει καλύτερα από τον αντίστοιχο των ΑΕΙ για την εισαγωγή στην αγορά εργασίας


Αυτό που έχει η μάνα σου λέγεται εμπειρία και δεν διδάσκεται σε καμία σχολή...
Όπως καταλαβαίνεις η σύγκριση σου είναι άτοπη και πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τι θες να αποδείξεις...
Όλες οι σχολές είναι χρήσιμες στον τομέα τους, απλός άλλο ΤΕΙ άλλο ΑΕΙ, και δεν το λέω υποτιμητικά άλλά σαν αλλες νοοτροπίες-σχολές

project.breeze
24/01/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Αυτό που έχει η μάνα σου λέγεται εμπειρία και δεν διδάσκεται σε καμία σχολή...
Όπως καταλαβαίνεις η σύγκριση σου είναι άτοπη και πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τι θες να αποδείξεις...
Όλες οι σχολές είναι χρήσιμες στον τομέα τους, απλός άλλο ΤΕΙ άλλο ΑΕΙ, και δεν το λέω υποτιμητικά άλλά σαν αλλες νοοτροπίες-σχολές


Πέρα από την εμπειρία σου ξαναλέω ότι το πρόγραμμα σπουδών των ΤΕΙ είναι περισσότερο συνυφασμένο με την καθημερινότητα.Δεν θέλω να αποδείξω τίποτα,το μόνο που λέω είναι ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ είναι πιο εύκολο να προσαρμοστεί στα καθημερινά προβλήματα της εργασίας του από έναν απόφοιτο ΑΕΙ (δεν μιλάω για όλες τις σχολές).Ίσως αύριο στην δουλεία σου θα δεις ότι κάποια πράγματα που έμαθες στο αμφιθέατρο της σχολής σου δεν έχουνε εφαρμογή στην πράξη.Η πρακτική που είναι βασική στο ΤΕΙ δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε βοηθάει όταν βγεις στην αγορά εργασίας

mikros boudas
24/01/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε φιλε κοψε κατι...

αααα,και για τις σπουδες επιπεδου μεξικου...το αφηνω ασχολιαστο:bigcry: φιλε μου δε κοβω τιποτα,υπαρχει αμμεση και εμμεση εμπειρια σπουδων απο τις χωρες αυτες σε μεταπτυχιακο,διδοκτορικο και ερευνητικο κυριως επιπεδο...ακομα και στο μεξικο ομως,2-3 πανεπιστιμια ειναι πολυ ψηλα στις αξιολογησεις και οχι επειδη εχουνε ωραιο campus...

p@nos
24/01/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
φιλε μου δε κοβω τιποτα,υπαρχει αμμεση και εμμεση εμπειρια σπουδων απο τις χωρες αυτες σε μεταπτυχιακο,διδοκτορικο και ερευνητικο κυριως επιπεδο...ακομα και στο μεξικο ομως,2-3 πανεπιστιμια ειναι πολυ ψηλα στις αξιολογησεις και οχι επειδη εχουνε ωραιο campus...



nai, κοψε ομως κατι γιατι @@διες μπορουμε να αρχισουμε να λεμε ολοι μας....

εισαι 19 χρονων και εχεις εμπειρια απο 20 πανεπιστημια σε ολο τον κοσμο?

μισο....










































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mikros boudas
24/01/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
nai, κοψε ομως κατι γιατι @@διες μπορουμε να αρχισουμε να λεμε ολοι μας....

εισαι 19 χρονων και εχεις εμπειρια απο 20 πανεπιστημια σε ολο τον κοσμο?

μισο....




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: αρχικα μιλησα για αμμεση και για εμμεση εμπειρια,δλδ και απο φιλους μου που εμπιστευομαι την γνωμη τους και λενε για τα πανεπιστημια οχι συμφωνα με το ποσο καλο φαγητο εχουν αλλα με το ποσο καλα διδασκουν.και δεν καταλαβα,επειδη ειμαι 19 τι σημαινει αυτο???απαγορευται???

p@nos
24/01/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
αρχικα μιλησα για αμμεση και για εμμεση εμπειρια,δλδ και απο φιλους μου που εμπιστευομαι την γνωμη τους και λενε για τα πανεπιστημια οχι συμφωνα με το ποσο καλο φαγητο εχουν αλλα με το ποσο καλα διδασκουν.και δεν καταλαβα,επειδη ειμαι 19 τι σημαινει αυτο???απαγορευται???

οχι δεν απαγορευεται...

απλα να προσεχουμε τι λεμε...

οταν λεμε οτι εχουμε εμπειρια απο ενα πανεπιστημιο, εννοουμε κατι συγκεκριμενο, οτι εχουμε φαει χρονια εκει...

το ακουσα απο γνωστους, διαβασα σε φορουμ στο ιντερνετ, δεν ειναι εμπειρια...
:wave2:

mikros boudas
24/01/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οχι δεν απαγορευεται...

απλα να προσεχουμε τι λεμε...

οταν λεμε οτι εχουμε εμπειρια απο ενα πανεπιστημιο, εννοουμε κατι συγκεκριμενο, οτι εχουμε φαει χρονια εκει...

το ακουσα απο γνωστους, διαβασα σε φορουμ στο ιντερνετ, δεν ειναι εμπειρια...
:wave2: δε νομιζω πως εμπειρια ειναι το να εχει φαει χρονια καποιος...δεν ειπα πως το ακουσα απο γνωστους...μιλαμε για εμπειρια απο φιλους τουλαχιστον 2 ετων στο καθενα...και απο δικη μου βεβαια...δεν χρειαζεται να ξοδεψεις 5 χρονια για να καταλαβεις τι παιζεται...

TOLISTOLAROS
24/01/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Θα σας πω ενά παράδειγμα το οποίο φανερώνει μέρος της αλήθειας για την διαφορά ΑΕΙ/ΤΕΙ.Η ξαδέρφη μου τελείωσε το οικονομικό με τον 2ο καλύτερο βαθμό πτυχίου της σειράς της.Έπιασε δουλειά σαν υπεύθυνη λογιστηρίου σε μία αλυσίδα κέντρων αδυνατίσματος (δεν αναφέρω το όνομα για ευνόητους λόγους).Σας πληροφορώ ότι έχασε την μπάλα,δεν ήξερε που πάνε τα τέσσερα και όλη την μέρα έπαιρνε τηλέφωνο την μάνα μου που τελείωσε το "χαμηλού επιπέδου σπουδών" "χαμηλού επιπέδου σπουδαστών" ΤΕΙ Λογιστικής για να την ρωτήσει για οτιδήποτε.Βάλτε έναν απόφοιτο ΤΕΙ Λογιστικής και έναν απόφοιτο Οικονομικού να δουλέψουν στην πράξη και θα διαπιστώσετε τις τρομερές ελλείψεις που έχει ο απόφοιτος του οικονομικού σε επίπεδο καθημερινών προβλημάτων πάνω στην δουλειά.ο Μαρτζιναλισμός και οι οικονομικές θεωρίες του Σμιθ δυστυχώς δεν έχουν καμμία εφαρμογή στην καθημερινότητα.Ο κύκλος σπουδών των ΤΕΙ είναι περισσότερο συνυφασμένος με την πρακτική εκπαίδευση και σίγουρα σε προετοιμάζει καλύτερα από τον αντίστοιχο των ΑΕΙ για την εισαγωγή στην αγορά εργασίας
Φίλε στο ξαναλέω άλλη εκπαίδευση του ΑΕι άλλη του ΤΕΙ.Το παράδειγμά σου δε λέει απολύτως τίποτα.Ειδικά τα λογιστικά είνα θέμα καθαρά εξάσκησης.Ο αδερφός μου έχει τελειώσει Οργάνωση Διοίκηση Επιχειρήσεων Πα.Πει. και master στην Αγγλία σε Διαχείρηση Ανθρωπίνων Πόρων(H.R).Τώρα δουλεύει σε τράπεζα(μ@λακί@...) και μου λέει ότι στην αρχή είχε ζοριστεί με την όλη φάση των λογιστικών απλά επειδή δεν είχε εξασκηθεί στη σχολή.Τώρα όλα ΟΚ.Δεν χρειάζεται ιδιαίτερες ικανότητες να καταλάβεις τα βασικά των λογιστικών.Για να γίνεις βέβαια αρχιλογιστής πρέπει να σου αρέσει και να ζοριστείς.
Επίσης ένας πχ ηλεκτρολόγος από Τεχνικό Λύκειο λογικό είναι να'χει μεγαλύτερη δεξιότητα από έναν Μηχανικό στην εγκατάσταση(έχει ανοίξει χιλιάδες τρύπες και βιδώσει χιλιάδες βίδες).Βάλτον όμως να σχεδιάσει "μάγκικη" εγκατάσταση για πχ βίλες,ξενοδοχεία ή να κάνει μελέτη φορτίου για γραμμές μεταφοράς να δεις διαφορά...

stefanos
24/01/2009, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δε νομιζω πως εμπειρια ειναι το να εχει φαει χρονια καποιος...δεν ειπα πως το ακουσα απο γνωστους...μιλαμε για εμπειρια απο φιλους τουλαχιστον 2 ετων στο καθενα...και απο δικη μου βεβαια...δεν χρειαζεται να ξοδεψεις 5 χρονια για να καταλαβεις τι παιζεται...

Οι εντυπώσεις απο τις σπουδές δεν έχουν και πολύ σημασία.Καλό είναι να ψάχνουμε εντυπώσεις απο την μετέπειτα πορεία στην δουλειά.

red_monster
24/01/2009, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
διακρινω γενικα μια εμπαθεια,κλασσικο παραδειγμα ελληνα φοβισμενου φοιτητη που γνωριζει την κατωτεροτητα του πτυχιου και γι αυτο ξορκιζει τα ξενα....απο την αλλη εγω δεν εχω προβλημα με τους ελληνες φοιτητες καθ'αυτους(αν και αργα η γρηγορα χρωματιζονται για να πανε καλα στις σπουδες τους οι περισσοτεροι και αυτο με βρισκει αντιθετο) αλλα με τις διοικησεις.


Τώρα το διάβασα αυτό το Post :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Σου μοιάζω για φοβισμένο έλληνα φοιτητή??? Ρε φίλε την παλεύεις που θα μας πεις και φοβισμένους επειδή σπουδάζουμε στο καλύτερο ίδρυμα της χώρας... Μήπως είσαι λίγο κομπλεξικούλης επειδή ακόμα στη ζωή σου δεν έχει πετύχει τίποτα?
Τώρα είδα οτι είσαι και 19 , μίλαγα όμορφα γιατί λέω δεν σε ξέρω και θα είναι το παιδί 30 χρόνων με πολλές παραστάσεις από το εξωτερικό. Από ότι φαίνεται η μόνη παράσταση που έχεις είναι το ταμείο του υψηλόβαθμου :lol: ιδιωτικού κολλεγίου σου








α , σε ευχαριστώ που δεν έχεις πρόβλημα μαζί μας φίλε, απορώ πως καταδέχεσαι και μας μιλας...:rotflmao:

red_monster
24/01/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
φιλε μου δε κοβω τιποτα,υπαρχει αμμεση και εμμεση εμπειρια σπουδων απο τις χωρες αυτες σε μεταπτυχιακο,διδοκτορικο και ερευνητικο κυριως επιπεδο...ακομα και στο μεξικο ομως,2-3 πανεπιστιμια ειναι πολυ ψηλα στις αξιολογησεις και οχι επειδη εχουνε ωραιο campus...


έχεις και άμεση εμπειρία σε διδακτορικό επίπεδο από το πανεπιστήμιο της αργεντινής ...
στα 19???:eyepop: :eyepop:
Ξεκαθάρισε τη εννοείς όταν λες εμμεση και άμεση.
Το ιντερνετ δεν είναι ούτε έμμεση , ούτε άμεση

YZF rider
24/01/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Τώρα το διάβασα αυτό το Post :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Σου μοιάζω για φοβισμένο έλληνα φοιτητή??? Ρε φίλε την παλεύεις που θα μας πεις και φοβισμένους επειδή σπουδάζουμε στο καλύτερο ίδρυμα της χώρας... Μήπως είσαι λίγο κομπλεξικούλης επειδή ακόμα στη ζωή σου δεν έχει πετύχει τίποτα?
Τώρα είδα οτι είσαι και 19 , μίλαγα όμορφα γιατί λέω δεν σε ξέρω και θα είναι το παιδί 30 χρόνων με πολλές παραστάσεις από το εξωτερικό. Από ότι φαίνεται η μόνη παράσταση που έχεις είναι το ταμείο του υψηλόβαθμου :lol: ιδιωτικού κολλεγίου σου


πες τα φιλε μου!!!ελεος δηλαδη...και στην αρχη ψαρωσα και περιμενα να δω ροη αποψεων και λογου...αλλα τελικα μαπα το καρπουζι....



....οτι δεν φτανει η αλεπου....:lol: :lol: