PDA

View Full Version : Aναγνώριση Κολλεγίων



Σελίδες : [1] 2 3

geosot
21/01/2009, 21:48
Άκουσα σε κάποιο ραδιόφωνο ότι υπήρξε απόφαση αναγνώρισης των Ιδιωτικών Κολλεγίων από κάποιο Πρωτοδικείο. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω?

Μπορεί βέβαια να ήταν μια "πληρωμένη" είδηση, αλλά μπορεί από σήμερα να υπάρχει και Έλληνας Nerri.

Σημ. 'Εχοντας φοιτήσει 12 συναπτά έτη (Πτυχίο, Μεταπτυχιακό #1, Μεταπτυχιακό #2 και Διδακτορικό) στο Δημόσιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο με αρκετές δυσκολίες (εργαζόμενος τα 9 από αυτά τα χρονάκια) δεν νοιώθω πολύ χαρούμενος που θα είμαι "ισότιμος" με κάποιον "απόφοιτο" Kολλεγίου.

bar-code
21/01/2009, 21:53
kai ego apofoitos ellinikou kai dimosiou panepistimiou(athina) eima alla den nomizo oti tha eisai pote isotimos an ontos den tha eisai.i agora ergasias prosdidei to eidiko baros tou kathe ptixiou.to problima to exoun osoi paleuoun gia to dimosio.kai eilikrina,kala na pathoun giati mpenoun,boleuontai,mas prizoun kai den tous kounaei kai kaneis!

YZF rider
21/01/2009, 22:07
http://dpsdfs.blogspot.com/2009/01/v-behaviorurldefaultvml-o.html


:mad: :mad: :mad: :mad:

geosot
21/01/2009, 22:16
Ή αγορά εργασίας είναι κάτι διαφορετικό. Υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι λυκείου που έχουν καλύτερες θέσεις και παίρνουν περισσότερα από ανθρώπους με σπουδές (και το αξίζουν).

Τα κριτήρια πρόσληψης στο Δημόσιο δεν έχουν να κάνουν με τις σπουδές.

Έχω δουλέψει στο ΕΜΠ με συνάδελφο απόφοιτο "κολεγίου" ως τεχνικοί-προγραμματιστές Η/Υ. Ο συνάδελφος ήταν ανηψιός του προέδρου του τμήματος. Δεν ήξερε που παν τα τέσσερα. Προσωπικά δεν είχα σχέση με κανέναν στο εν λόγω τμήμα και έβγαζα όλη την δουλειά. Ευτυχώς, ήμουν πολύ καλός σε αυτό που έκανα.

Το ζήτημα είναι θεσμικό. Φαντάσου να ιδρύσει ο Κουρρέλας φαρμακευτική σχολή και να ανοίγουν φαρμακεία τα Κολεγιόπαιδα. Πόσοι δεν θα προλαβαίνουν να βγούν από την πόρτα ?

Ή φαντασου να έχει χτίσει το σπίτι σου ο μηχανικός απόφοιτος της σχολής του Κουρρέλα?

Θα κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια?

Ή θα νοιώθεις άνετα με τον γιατρό του εν λόγω κολλεγίου?

Sapadak
21/01/2009, 22:35
Δικαίωση για ελληνικό κολέγιο


Απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου δικαιώνει ελληνικό κολέγιο που συνεργάζεται με γαλλικό πανεπιστήμιο, αναδεικνύοντας για ακόμα μία φορά το νομοθετικό έλλειμμα που υπάρχει στη χώρα μας αφού δικαστικές αποφάσεις έρχονται να συμπληρώσουν κενά της εκπαιδευτικής πολιτικής.

Το Πρωτοδικείο επέβαλε την αναγνώριση των πτυχίων του κολεγίου όχι μόνο σε επαγγελματικό, αλλά και σε ακαδημαϊκό επίπεδο, καθώς έκρινε ότι οι σπουδές δεν εντάσσονται στο σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας μας, ώστε να απαιτείται η πραγματοποίησή τους σε δημόσιες ανώτατες σχολές, αλλά στο σύστημα εκπαίδευσης του κράτους - μέλους που χορηγεί τα διπλώματα.

Η απόφαση του δικαστηρίου προσαρμόζεται πλήρως στην πρόσφατη ανακοίνωση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου της 23ης Οκτωβρίου για αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων.

Το Προεδρικό Διάταγμα για την ενσωμάτωση της κοινοτικής οδηγίας περί αναγνώρισης των κολεγίων που συνεργάζονται με ευρωπαϊκά πανεπιστήμια αναμένεται να εκδοθεί μέσα στην άνοιξη.


Απο το Σκαϊ


Μ'αρεσει που ειμαστε και υπερ-ανω εμεις οι Ελληνες

Να σου το Πρωτοδικειο που σου λεει δεν εντασονται στο δικο μας συστημα αλλα σε χωρα τις Ε.Ε.

Αντι να το εχει εκμεταλευτει χρονια τωρα το κρατος αυτο, καθοταν και ζαλισε τα @@ του κοσμακη με το δικατσα του, το ιτε του κτλ κτλ κτλ συν τα προστιμα που πληρωναμε ολοι μας απο το 1998 γιατι δεν ειχαμε εναρμονιστει με την ευρωπαϊκη οδηγια


Τωρα και με τις ευλογιες μας :beer:

bar-code
21/01/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από geosot
Ή αγορά εργασίας είναι κάτι διαφορετικό. Υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι λυκείου που έχουν καλύτερες θέσεις και παίρνουν περισσότερα από ανθρώπους με σπουδές (και το αξίζουν).

Τα κριτήρια πρόσληψης στο Δημόσιο δεν έχουν να κάνουν με τις σπουδές.

Έχω δουλέψει στο ΕΜΠ με συνάδελφο απόφοιτο "κολεγίου" ως τεχνικοί-προγραμματιστές Η/Υ. Ο συνάδελφος ήταν ανηψιός του προέδρου του τμήματος. Δεν ήξερε που παν τα τέσσερα. Προσωπικά δεν είχα σχέση με κανέναν στο εν λόγω τμήμα και έβγαζα όλη την δουλειά. Ευτυχώς, ήμουν πολύ καλός σε αυτό που έκανα.

Το ζήτημα είναι θεσμικό. Φαντάσου να ιδρύσει ο Κουρρέλας φαρμακευτική σχολή και να ανοίγουν φαρμακεία τα Κολεγιόπαιδα. Πόσοι δεν θα προλαβαίνουν να βγούν από την πόρτα ?

Ή φαντασου να έχει χτίσει το σπίτι σου ο μηχανικός απόφοιτος της σχολής του Κουρρέλα?

Θα κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια?

Ή θα νοιώθεις άνετα με τον γιατρό του εν λόγω κολλεγίου?



σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....

Cpt. Haddock
21/01/2009, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από geosot
Το ζήτημα είναι θεσμικό

Λάθος...

Το ζήτημα ειναι Ευρωπαϊκής νομοθεσίας και εναρμονισμου της χώρας μας...

Απλά πράγματα. Εάν δε σας αρέσει ψηφίστε ΚΚΕ να μας βγάλει απο την ΕΕ κ το ΝΑΤΟ :p

bar-code
21/01/2009, 23:00
pou einai kai to idio sindikato....:rotflmao: :rotflmao: :wave2:


(opos elegan palia kati psixes pou tora to allaksane!!)

gcrook
21/01/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....

Εγω προσωπικα δεν νιωθω ανετα με τους Ελληνες, ειτε ειναι γιατροι ειτε αρχιτεκτονες ειτε περιπτεραδες ειτε κρεοπωληδες.
Στην τελικη στην "μπανανια μας" ποιοι προστατευονται;Μαλλον οι "μαιμουδες".
Τουλαχιστον αμα μπουνε και αλλες μαιμουδες στο κολπο θα πεφτουν και καλυτερα γαμησια στην ζουγκλα.:hypnotize :lol:

filipp0s
21/01/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....


γιατί να μην νιώθει άνετα :confused:


τι? τα πανεπιστήμια της Ιταλίας είναι κατώτερα :confused: απο τι? απο τα ελληνικά? :rotflmao:

gousgoun_69
21/01/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από geosot
δεν νοιώθω πολύ χαρούμενος που θα είμαι "ισότιμος" με κάποιον "απόφοιτο" Kολλεγίου.



Ξυδάκι ή Τζίν με τόνικ και θα νιώσεις μιά χαρά...


Γιούχουυυυυυυ Ε.Ε. άν σου λέει κάτι...

:wave2:

gcrook
21/01/2009, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650


τι? τα πανεπιστήμια της Ιταλίας είναι κατώτερα :confused: απο τι? απο τα ελληνικά? :rotflmao:

Μαλακα Φιλιππα τρεμω μη μου φαει το μεροκαματο κανας παρακατιανος του Lodz Film School.:rotflmao:

Cpt. Haddock
21/01/2009, 23:16
πάντως παίδες τον έκοβα οτι κάποιος θα άνοιγε τέτοιο θρεντ...

εχει γίνει προβλέψιμο το indymedia εεε συγγνώμη :p το moto.gr ήθελα να πω :wacko:

YZF rider
22/01/2009, 01:32
:a014: :a014: :a014:













:smokin:

Dionisisk5
22/01/2009, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω προσωπικα δεν νιωθω ανετα με τους Ελληνες, ειτε ειναι γιατροι ειτε αρχιτεκτονες ειτε περιπτεραδες ειτε κρεοπωληδες.
Στην τελικη στην "μπανανια μας" ποιοι προστατευονται;Μαλλον οι "μαιμουδες".
Τουλαχιστον αμα μπουνε και αλλες μαιμουδες στο κολπο θα πεφτουν και καλυτερα γαμησια στην ζουγκλα.:hypnotize :lol:

χαχα να σαι καλα αδερφε πεθανα στο γελιο 6 το πρωι! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παιδια σε οποιον δεν αρεσει ειναι γιατι σκεφτεται δυστυχως τα προσωπικα του μιρκοσυμφεροντα ή γιατι δεν μπορει να καταλαβει την ποιοτητα πολλων ξενων πανεπιστημιων.

Sapadak
22/01/2009, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....

Ναι δεν εχω προβλημα.

Οπως ελπιζω να μην εχει προβλημα και ο Γερμανος πολιτης με τον Ελληνα φαρμακοποιο, μηχανικο, αρχιτεκτονα.

Εχουν δειξει οτι η "πολιτισμενη δυτικη ευρωπη" εχει σεβαστη τα δικαιωματα του Ελληνα επιστημονα (και οχι μονο)

Ας κανουμε και εμεις κατι αντιστοιχο για μια φορα χωρις κλαματα και οδυρμους

Yianniss
22/01/2009, 08:14
Φαντασου να ησουν Σουηδος, Φιλανδος, Γερμανος κ να σου ελεγαν οτι λογω Ε.Ε τα πτυχια σου ειναι ιδια με τα Ελληνικα...

kalant
22/01/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....

τι λες ρε φιλε τωρα? σοβαρα μιλας? εννοειται οτι νοιωθω πιο ανετα, μηπως εχουμε ακουσει λιγα απο ελληναρες επιστημονες?

τα ελληνικα δηλαδη μπ@@@@@λο ιδρυματα ειναι καλυτερα?

ξεκοληστε...



:beer:

sergiosm
22/01/2009, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Φαντασου να ησουν Σουηδος, Φιλανδος, Γερμανος κ να σου ελεγαν οτι λογω Ε.Ε τα πτυχια σου ειναι ιδια με τα Ελληνικα...

Ωραία.

Να το ισοπεδώσουμε και αυτό.

Στην Ελλάδα, όπως και στην ΕΕ, όπως και στις τρίτες (εκτός ΕΕ) χώρες υπάρχουν ΠΟΛΛΑ Πανεπιστήμια, με ΔΕΚΑΔΕΣ σχολές και τμήματα.

Επειδή υπάρχουν (αναμφισβήτητα) Πανεπιστήμια του εξωτερικού ΠΟΛΥ καλύτερα ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ από τα δικά μας αυτό σημαίνει ότι όλα τα ξένα είναι καλύτερα από τα δικά μας ;;

έλεος ...

Στην αγορά κάθε Πανεπιστήμιο, για να μη πω κάθε Σχολή ή ακόμα και Τμήμα του κάθε Πανεπιστημίου έχει το δικό του όνομα.

bar-code
22/01/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
τι λες ρε φιλε τωρα? σοβαρα μιλας? εννοειται οτι νοιωθω πιο ανετα, μηπως εχουμε ακουσει λιγα απο ελληναρες επιστημονες?

τα ελληνικα δηλαδη μπ@@@@@λο ιδρυματα ειναι καλυτερα?

ξεκοληστε...



:beer:



sta italika panepistimia metagrafese apo poli se poli mexri na peraseis to mathima pou se diskoleuei.prin 8 xronia pantos etsi sinithizotane.gia roumania exo akousei kai ama iparxei kapnos mallon iparxei kai fotia.ego pantos eimai euxaristimenos apo to kiklo spoudon tou panepistimiou mou kai an oi foitites asxoliontousan ligo perisotero me ti sxoli tous ola tha itan apeiros kalitera kai stin ellada.den fteei mono to oti exoume xalia ipodomes.


q.s.ta komatoskila pou pernane mathimata aera einai mikro pososto


ksekola ki esi.....:beer:

Road67
22/01/2009, 09:03
Μάλλον είμαι ρατσιστής ή προκατειλλημμένος. Πάντως ουδέποτε πήρε καλά το μάτι μου ούτε αυτούς που πήγαιναν στα κολλέγια ούτε αυτούς που σπούδασαν έξω και ειδικά στις ανατολικές χώρες. Δεν έχει να κάνει ούτε με τη δική μου προσπάθεια, ούτε με τις δικές μου σπουδές, είναι μια γενικότερη αντίληψη, η ίδια που είχα κι όταν ήμουν 17χρονος και δεν είχα ακόμη καν δώσει πανελλήνιες. Με τη διαφορά οτι τώρα οι απόψεις μου στηρίζονται σε κάποια απτά στοιχεία που έχω δει. Ίσως να είμαι βλάκας αλλά εμένα μου φαινόταν πολύ ευκολότερο να δώσω φυσικοχημείες και μαθηματικά παρά να κάνω ένα χρόνο μια περίεργη γλώσσα με την οποία θα πρέπει τόσο να μιλάω με τον κόσμο εκεί όσο και να μαθαίνω μαθήματα σ' αυτή τη χώρα. Η διαδικασία πρόσληψης γνώσεων σε μια άλλη γλώσσα και μετάφρασης στη δική μου φαντάζει υπερβολικά περίπλοκη ειδικά οταν δεν πρόκειται για κάτι τόσο διαδεδομένο όσο τα αγγλικά που καθημερινά βομβαρδιζόμαστε από αγγλικές ορολογίες και συζητήσεις. Θέλω να πω οτι ναι μεν αναγνωρίζω κάτι σε αυτά τα παιδιά που πάνε αλλά δεν μπορώ να μην ανησυχώ για το αν τελικά μεταφράζουν τη γνώση τους, ή μαθαίνουν να σκέφτονται τσέχικα, βουλγάρικα κλπ, ή τελικά μήπως μαθαίνουν μερικές λέξεις απέξω.
Θα ήταν μεν άδικο για τους παλιότερους αλλά καλό θα ήταν η χώρα μας να καταργούσε οριστικά τις εισαγωγικές εξετάσεις και να γίνουν πιο βαρβάτα τα πράγματα μέσα στα ίδια τα πανεπιστήμια.

Yianniss
22/01/2009, 09:15
Στην Ελλαδα καθε κοματοσκυλο μαθαινει τα θεματα κ γραφει 10αρι κ βγαινει επιστημονας. Το ποσοστο δεν ειναι καθολου μικρο. Επισης αν στις εκλογες φερεις στο κομα Χ ψηφους παιρνεις 7, αν φερεις Χ+10 παιρνεις 8 κλπ κλπ.

Το οτι τα Ελληνικα πανεπιστημια, οπως κ ολο το συστημα παιδειας, νοσει, το ξερουμε ολοι. Τωρα γιατι υποστηριζουμε οτι μονο τα Ελληνικα πανεπιστημια βγαζουν σωστους επαγγελματιες ειναι ενα θεμα.

Γνωμη μου ειναι οτι ο σωστος επαγγελματιας μπορει να βγει απο οπουδηποτε, χωρις το πανεπιστημιο να παιζει το μειζον ρολο.

kalant
22/01/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
sta italika panepistimia metagrafese apo poli se poli mexri na peraseis to mathima pou se diskoleuei.prin 8 xronia pantos etsi sinithizotane.gia roumania exo akousei kai ama iparxei kapnos mallon iparxei kai fotia.ego pantos eimai euxaristimenos apo to kiklo spoudon tou panepistimiou mou kai an oi foitites asxoliontousan ligo perisotero me ti sxoli tous ola tha itan apeiros kalitera kai stin ellada.den fteei mono to oti exoume xalia ipodomes.


q.s.ta komatoskila pou pernane mathimata aera einai mikro pososto


ksekola ki esi.....:beer:

εγω δεν ειμαι καλημενος, καθολου ομως, εσυ τα ισοπεδωσες ολα λεγοντας οτι δεν νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας, με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας και με αρχιτεκτονες απο πανεπιστιμια της σικελιας...

εγω αυτο που λεω ειναι οτι παντου υπαρχουν καλα πανεπιστιμια και εξαιρετικοι επιστημονες, δεν καταλαβαινω γιατι οι ελληνες επιστημονες και τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι καλυτερα ομως...

υπαρχουν πανεπιστημια για τον π@@τσο και αχρηστοι επιστημονες και στην ελλαδα, μπολικοι δοξα το θεω...

δεν μπορουμε να ακυρωνουμε ομως τους αλλους μπας και χασουν την αξια τους τα πτυχια μας...



:beer:

VegasKitty
22/01/2009, 09:40
Συγνωμη ρε παιδες, αλλα ειμαστε σοβαροι???? :confused: :confused:

Δε καταλαβα δλδ, επειδη καπιοι εχουμε φοιτησει σε μη-Ελληνικα η ιδιωτικα πανεπιστημια η/και κολλεγια, δε πρεπει να αναγνωριζοντε τα διπλωματα μας????

Δε λεω να αναγνωριζοντε οι μουφες δηθες ειμαστε συνεργατες με καπιοι σπουδαιο πανεπιστημιο/κολλεγιο, αλλα τα οντως αληθινα!

Επειδη σπουδασα σε ιδιωτικο, και δε εχει καμια σχεση με το ποιος ειναι ο "μπαρμπας" μου, πιστευω οτι σε καποια θεματα ειμαι πολυ καλυτερη απο καπιους που πηγανε σε ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο!

Πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι??? Δε καταλαβαινω γιατι καπιοι ειναι τοσο στενομυαλοι και ειναι τοσο αρνητικη, ενω δεν εχουν πειρα σε αυτο που καταδικαζουν! :rolleyes:

p@nos
22/01/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Στην Ελλαδα καθε κοματοσκυλο μαθαινει τα θεματα κ γραφει 10αρι κ βγαινει επιστημονας. Το ποσοστο δεν ειναι καθολου μικρο. Επισης αν στις εκλογες φερεις στο κομα Χ ψηφους παιρνεις 7, αν φερεις Χ+10 παιρνεις 8 κλπ κλπ.




αυτα που ακριβως τα ειδες?:confused:

απο προσωπικη πειρα, τα κομματοσκυλα συνηθως ειναι 7ο, 8ο ετος, χρωστανε ακομα 400 μαθηματα, και το αν θα τελειωσουν ειναι λιγο αμφιβολο...

τωρα αυτο με τις ψηφους που λες, τι να πω, δε ξερω που το ειδες...

MikeG
22/01/2009, 09:44
Τι σχέση έχουν τα "Κολλέγια" με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια στην Ελλάδα?:confused: :confused: :confused:


Είδατε πρόσφατα τους νέους φακέλους?

Άλλο Πανεπιστήμια σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες (που και αυτό υπό συζήτηση είναι, γιατί πάρα πολλά είναι super market) & άλλο τα κολέγια και τα ιεκ εδώ.

native
22/01/2009, 09:47
Κάποιος είπε σε κάποιο post αν θα νιώθαμε άνετα με αρχιτέκτονες από Ιταλία, φαρμακοποιούς απο Ρουμανία κλπ.

Και εγώ εδώ ρωτώ...Δηλαδή τι παραπάνω έχουν τα δικά μας πανεπιστημια από τα ξένα?

Είναι καλύτερα? είναι χειρότερα? Η κάθε χώρα μπορεί να προσφέρει μια ποιότητα εκπαίδευσης.

Και εγώ σε πανεπιστήμιο εξωτερικού σπούδασα.Τι να λεει?Είμαι καλύτερη από αυτόν που σπούδασε Ελλάδα?'Ενας Ιταλός που σπούδασε Ελλάδα είναι καλύτερος από έναν Ιταλό που σπούδασε Ιταλιά?

Μόνο σε αυτή τη χώρα έχουμε για άλλη μια φορά τόσο ρατσιστικές και τραγελαφικές νοοτροπίες.

Γιατί να μη δίνεται η ευκαιρία σε ανθρώπους που δε μπορούν να περάσουν από τις πανελλήνιες εκεί που θέλουν να σπουδάσουν?

Γιατί να είμαι αναγκασμένη να μάθω παπαγαλία ιστορία,αρχαία etc ενώ θέλω να είμαι προγραμματιστής?


Επισης επειδή στο κολέγιο πληρώνεις και αμα κοπεις σε πάνω από 3 μαθήματα δεν έχεις δικαίωμα να ξαναδώσεις πρέπει να σκιστείς στο διάβασμα θες δε θες.

Δεν θέλω να ισοπεδώσω τα Ελληνικά πανεπιστήμια. Ειδικά το ΕΜΠ είναι από τα καλύτερα στο κόσμο. Όμως το ίδιο μας το σύστημα μας αποστρέφει από τα δικά μας πανεπιστήμια.

Πως γίνεται στις πανελληνιες να ξεσκίζεσαι στο διάβασμα και να μη περνάς εκεί που θες?Πως
γίνεται εφόσον δε πέρασες πανελλήνιες να πηγαίνεις σε ένα πανεπιστήμιο εξωτερικού κ να είσαι από τους πρώτους? Σε πόσα λαμπρά μυαλά αυτή η χώρα δεν δίνει ευκαιρία να σπουδάσουν?


Τέλος,

στον εργασιακό χώρο (μιλάω πάντα για τον ιδιωτικό τομέα) δεν έχει σημασία τι αναγράφει το χαρτί σου...Μπορεί να έχεις 5 master και στη δουλεία να μη κάνεις γιατί ήσουν πάντα ένας παπαγάλος. Μπορεί πάλι να έχεις τελείωσει ένα απλό πανεπιστήμιο και να κόβει το μυαλό σου 3000 στροφές/sec.

Όπου και να πας να δουλέψεις με ότι χαρτί και να χεις περνάς από δοκιμαστική περίοδο.


Είτε είσαι από πανεπιστήμιο Ελλαδας είτε από πανεπιστήμιο εξωτερικού έχεις τα ίδια δικαιώματα να δουλέψεις.Δε χάνει κανείς τα δικαιώματα του. Ούτε θα κλέψω εγώ που είμαι από κολέγιο τη θέση κάποιου που σπούδασε Ελλάδα. Αν αξίζω δουλευω αν δεν αξίζω δε δουλεύω και πάει λέγοντας.

p@nos
22/01/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
Ειδικά το ΕΜΠ είναι από τα καλύτερα στο κόσμο.



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bar-code
22/01/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Συγνωμη ρε παιδες, αλλα ειμαστε σοβαροι???? :confused: :confused:

Δε καταλαβα δλδ, επειδη καπιοι εχουμε φοιτησει σε μη-Ελληνικα η ιδιωτικα πανεπιστημια η/και κολλεγια, δε πρεπει να αναγνωριζοντε τα διπλωματα μας????

Δε λεω να αναγνωριζοντε οι μουφες δηθες ειμαστε συνεργατες με καπιοι σπουδαιο πανεπιστημιο/κολλεγιο, αλλα τα οντως αληθινα!

Επειδη σπουδασα σε ιδιωτικο, και δε εχει καμια σχεση με το ποιος ειναι ο "μπαρμπας" μου, πιστευω οτι σε καποια θεματα ειμαι πολυ καλυτερη απο καπιους που πηγανε σε ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο!

Πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι??? Δε καταλαβαινω γιατι καπιοι ειναι τοσο στενομυαλοι και ειναι τοσο αρνητικη, ενω δεν εχουν πειρα σε αυτο που καταδικαζουν! :rolleyes:


file,den eimai isopedotikos,kai thelo na pisteuo oute stenomualos.den me enoxloun ta idiotika panepitimia.alla gia na eisai panepistimio prepei na plireis kapious orous.kapious sobarous orous.kai ego pisteuo oti iparxoun idiotika poli kalitera apo arketa dimosia,imedapa i allodapa.oli i koubenta omos ginete gia ta parartimata-francise pou se ena ktirio 3 orofon me 2 aithousoules o kathenas dinoun "ptixia".nomizo fenete oti einai arpaxti.


ego pantos to metaptixiako mou se kolegio tha to kano:eyepop:

Akatanomastos
22/01/2009, 09:52
η ελλαδα ειναι παντου μπορντελο, εδω θα χανε?


δεν ξερω ακριβως τι και πως γινεται με τις αναγνωρισεις πτυχιων, αλλα ξερω πως τις παιρνουν αρκετοι καληνυχτες,
και υπαρχουν και σοβαροι ανθρωποι που για διαφορους λογους δεν μπορουν να παρουν..

Akatanomastos
22/01/2009, 09:53
εγω ακουγα οταν ειμουν μαθητης την καραμελα οτι η ΑΣΟΕ ειναι στα 3 καλητερα οικομικα της ευρωπης και στα 10 του κοσμου:eek: :lol:

μπορει και να ετσι, αλλα ξερου πολλους επιστημοναρες απο το τμημα μου (μαθηματικο) που "αγοραζουν" μεταπτυχιακα απο κει..
:rolleyes:

VegasKitty
22/01/2009, 09:54
Και βασικα μια ακόμα ερωτηση: εγω που για τον α, β, λογο δε μπορεσα να παω σε Ελληνικο δημοσιο, και ΔΕΝ ηθελα να επιστρεψω στο εξωτερικο για να σπουδασω, γιατι το πτυχιο μου που το πηρα απο 100000000% Αμερικανικο πανεπιστημιο, που απλα ετυχε να εχει εδω το παραρτημα του (γιατι ξανα λεω δεν ηθελα να γυρισω στην Αμερικη) να μην αναγνωριζετε????

Εχω βαρεθει να ακουω τοσους που δεν ξερουν την πραγματικοτητα, να πετανε "εσυ πληρωσες για το πτυχιο σου!!" :eyepop: :mad:

τι λετε ρε παιδια εισαστε σοβαροι??? που αν εκανες 4 απουσιες το 6μηνο στο μαθημα σε κοβανε χωρις δευτερη κουβεντα, και αν εχανες μαθημα 2η φορα ειχες μια τελευταια ευκαιρια να το περασεις αλλιως σε πεταγανε εξω μια και καλη!!!! και θα μου πεις οτι πληρωσα το πτυχιο μου?? Ελεος αυτη η ντεμοντε νωοτροπια αυτων που στην ουσια δε ξερουν τι παιζουν, αλλα τους εχουν κανει πλυση εγκεφαλου οτι οι αλλοι ειμαστε βυσματιες και δε ξερω γω τι αλλο και ειμαστε με τους εξω απο δω που προσπαθουμε να τους φαμε τη θεση!!!! :sick: :yuck:

γιατι εγω που εχω σπουδασει τοσα χρονια, να μην αναγνωριζοντε τα πτυχια μου και στον εργασιακο τομεα, οσο αναφορα τη πληρωμη, και να πληρονομαι το ιδιο οπως καποιος που εχει απλα τελειοσει το λυκειο???

αν αξιζεις η θεση ειναι δικη σου! αν δεν αξιζεις, τα μπογαλακια σου και σε αλλη παραλια! ειναι τοσο απλο!

native
22/01/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Και βασικα μια ακόμα ερωτηση: εγω που για τον α, β, λογο δε μπορεσα να παω σε Ελληνικο δημοσιο, και ΔΕΝ ηθελα να επιστρεψω στο εξωτερικο για να σπουδασω, γιατι το πτυχιο μου που το πηρα απο 100000000% Αμερικανικο πανεπιστημιο, που απλα ετυχε να εχει εδω το παραρτημα του (γιατι ξανα λεω δεν ηθελα να γυρισω στην Αμερικη) να μην αναγνωριζετε????

Εχω βαρεθει να ακουω τοσους που δεν ξερουν την πραγματικοτητα, να πετανε "εσυ πληρωσες για το πτυχιο σου!!" :eyepop: :mad:

τι λετε ρε παιδια εισαστε σοβαροι??? που αν εκανες 4 απουσιες το 6μηνο στο μαθημα σε κοβανε χωρις δευτερη κουβεντα, και αν εχανες μαθημα 2η φορα ειχες μια τελευταια ευκαιρια να το περασεις αλλιως σε πεταγανε εξω μια και καλη!!!! και θα μου πεις οτι πληρωσα το πτυχιο μου?? Ελεος αυτη η ντεμοντε νωοτροπια αυτων που στην ουσια δε ξερουν τι παιζουν, αλλα τους εχουν κανει πλυση εγκεφαλου οτι οι αλλοι ειμαστε βυσματιες και δε ξερω γω τι αλλο και ειμαστε με τους εξω απο δω που προσπαθουμε να τους φαμε τη θεση!!!! :sick: :yuck:

γιατι εγω που εχω σπουδασει τοσα χρονια, να μην αναγνωριζοντε τα πτυχια μου και στον εργασιακο τομεα, οσο αναφορα τη πληρωμη, και να πληρονομαι το ιδιο οπως καποιος που εχει απλα τελειοσει το λυκειο???

αν αξιζεις η θεση ειναι δικη σου! αν δεν αξιζεις, τα μπογαλακια σου και σε αλλη παραλια! ειναι τοσο απλο!

+10000 ΄

μη ξεχνάμε κιόλας πόσο δύσκολο είναι να σπουδάζεις σε γλώσσα που δεν είναι η μητρική σου.

Να βαθμολογήσε ακόμα κ για τα φραστικά λάθη που μπορεί να 'εκανες. Να ψάχνεις ωρες ολόκληρες πως θα διατυπωσεις αυτό που θα ήθελες να πεις με απλά λόγια στη μητρική σου γλώσσα. Να φοβάσαι να μην αρρωστήσεις γιατί θα έμενες από απουσίες.

Εγώ προσωπικά σαν φοιτήτρια έπρεπε κάθε μέρα να είμαι στην ώρα μου στο μάθημα, έπρεπε να δίνω τις εργασίες ακριβώς στην ώρα τους ούτε λέπτο παραπάνω. Να κυνηγάω με mail κ τηλέφωνα στο εξωτερικό τους καθηγητές για να βγάλω άκρη.

Να έχω το άγχος όταν έμεινα σε ένα μάθημα αν θα το πέρναγα στην 1 και μοναδική ευκαιρια που είχα για επαναληπτική εξεταστική.

Gandalf dr685sm
22/01/2009, 10:03
Νομίζω οτι βιαζόμαστε...

μπορούν κάλλιστα να αναγνωριστούν όλα τα πτυχία αρκεί οι σχολές που τα δίνουν να τηρούν κάποιες προδιαγραφές. Το ίδιο ισχύει και στο εξωτερικό παντού. Το οτι πήρες ενα πτυχίο απο όποια σχολή στον κόσμο δεν εγγυάται οτι έχεις και την κατάλληλη γνώση που αναφέρει εκεί.

Αυτό αποδυκνείεται στον εργασιακό χώρο.

Στην Ελλάδα μας, ουτως ή άλλως στον ιδιωτικό τομέα πολύ λίγο ρόλο παίζει αν είσαι απο το ΕΜΠ ή απο το Harvard. Εκείνο που θα παίξει ιδιαίτερο ρόλο είναι η απόδοση και η εργασιακή σου εμπειρία.

Στο μόνο κομμάτι που τίθεται θέμα είναι στο αν το πτυχίο απο Ι.Ε.Κ-Κολέγιο-Ξένο Πανεπιστήμιο εξισωθεί με το Ελληνικό , θα υπάρξει ακόμα μεγαλύτερος ανταγωνισμός να εισέρθεις στον Δημόσιο τομέα. Τίποτα παραπάνω...

Για τα εδώ Πανεπιστήμια μάλιστα σημαίνει οτι οι "προφέσσορες" θα χάσουν κύρος στις καρέκλες τους και τους "ιδιωτικούς στρατούς" τους, αφού αρκετοί πλέον μπορεί να αποφασίσουν να αλλάξουν χώρους μάθησης .... Ειδικότερα όταν εδώ το 6μηνο κρατά 12 μήνες λόγω καταλήψεων επειδή πονάει ο κώλος τους ή γενικότερα υπάρχει μια αντίληψη οτι η Έδρα είναι τσιφλίκι τους.

Για να μην μιλήσω για κόμματα που οι νεολαίες τους θα χάσουν την χήνα με τα χρυσά αυγά, αφού ο φοιτητής δεν θα χρειάζεται να είναι εγγεγραμένος σε αυτούς για να έχει το πάτημα να μπεί στο δημόσιο... θα μπορεί να το κάνει και απο ενα ιδιωτικό πανεπιστήμιο χωρίς να δηλώσει εγγραφή σε αυτό το ιδιότυπο καθεστώς "αδελφότητος".

Γενικά μιλάμε για μια κατάσταση που ούτως ή άλλως θα γίνει και ας φωνάζουν σαν τις χήρες στο κρεβάτι κάποιοι. ΄΄Ισως μάλιστα άντί να φωνάζουν για το να μην υπάρξει εξέλιξη σε αυτό... να φώναζαν καλύτερα να δοθεί περαιτέρω προσοχή στα εδώ πανεπιστήμια για να προτιμήσουν και οι εδώ φοιτητές την Ελλάδα σαν χώρο μάθησης παρά τα εκτός ιδρύματα.

Και μην μου πείτε για επίπεδο εκπαίδευσης, γιατί οι περισσότεροι γνωρίζουμε πως τα εδώ ιδρύματα, (εκτός ελαχιστότατων εξαιρέσεων σε πάρα πολύ λίγες επιστήμες) είναι κυριολεκτικά 10 χρόνια πίσω απο την αγορά εργασίας.

Gandalf

Akatanomastos
22/01/2009, 10:05
να υπαρξει αναγνωριση αλλα να χουμε ολοι συνειδηση στο τι κανουμε..

θυμαμαι το μονιμο αιτημα των ΤΕΙ να γινουν ισονομο με ΑΕΙ..
Μα τι μανια ειναι αυτη στην ελλαδα να τα κανουμε ολα ιδια.. να μην υπαρχει κανενας "καλυτερος" απο μας..
με το στανιο να γινουν το ιδιο..

Ε ΑΦΟΥ δεν ειναι το ιδιο ρε παιδια τι να κανουμε..τα μεν ειναι τεχνολογικα ιδρυματα, τα δε ειναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, αλλο κανει το ενα αλλο κανει το αλλο, χωρις να μειωνω ή να ανεβαζω το ενα και το αλλο..

λοιπον μην καταληξουμε στο ιδιο με τα ιδιωτικα, επειδη καποιοι αφηνουν να ψοφαει το δημοσιο πανεπιστημιο..

VegasKitty
22/01/2009, 10:08
Εγω δε θελω να αναγνωριστει το πανεπιστημιο που πηγα, επειδη πηγα εγω, αλλα επειδη πληρη καποιες προηποθεσεις! Με αυτη τη λογικι μιλαω.

Ουτε θελω να αναγνωριστει για το Δημοσιο, γιατι δε ψαχνω να μπω εκει. Αλλα και στον ιδιωτικο χωρο, οταν ερθει η ωρα να σου "προσφερει" καποιος μισθο, απο τη στιγμη που δεν αναγνωριζετε απο το Δημοσιο, ο μισθος μου ειναι πολυ κατοτερος απο οτι θα επρεπε.

Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να μπουνε και τα ελληνικα σε μια ταξη! που εχει ακουστει ο "αιωνιος" φοιτητης εκτος απο την Ελλαδα???? :eyepop: 8 χρονια για να κανεις ενα πτυχιο που θελει 4! αντε 5 αν το κανεις ποιο χαλαρο το προγραμμα....

Και οι 2 πλευρες εχουν τα καλα και τα κακα τους, απλα πρεπει να μαθουμε να ζουμε και με τα 2 και οχι να εκμηδενιζουμε το ενα για να παρει αξια το αλλο....

Yianniss
22/01/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αυτα που ακριβως τα ειδες?:confused:

απο προσωπικη πειρα, τα κομματοσκυλα συνηθως ειναι 7ο, 8ο ετος, χρωστανε ακομα 400 μαθηματα, και το αν θα τελειωσουν ειναι λιγο αμφιβολο...

τωρα αυτο με τις ψηφους που λες, τι να πω, δε ξερω που το ειδες...


Απο τη γυμναστικη ακαδημια, εως τη Παντειο. Αλλα εχει σημασια αυτο;

Το οτι διαφοροι καθηγητες στα Ελληνικα πανεπιστημια κοιτανε να τα εχουν καλα με φοιτητες για να μην χασουν τη θεση τους, ειναι κ αυτο καινουριο;


Πρωτου φτιαξουν τους νομους για την αναγνωριση των πτυχιων, πρεπει να φτιαξουν κ να κανουν ανταγωνιστικα τα Ελληνικα πανεπιστημια.

Θυμαμαι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα που ειχα διαβασει σε εφημεριδα, κοπελας με πτυχειο (νομικης νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος) απο το Yale (μεσα στα κορυφαια του κοσμου), που της ειπαν οτι για να δουλεψει Ελλαδα πρεπει να εξισωθει το πτυχειο της με καποιο απο πανεπιστημιο της Ελλαδας:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lygonis
22/01/2009, 10:36
Εγω ξερω ενα πραγμα, οτι εχεις δεν εχεις πτυχιο οταν πας να δουλεψεις οταν παιρνεις πανω απο το βασικο δεν παιρνεις λεφτα παραπανω λογω πτυχιου. Εκτος εαν πιασεις δουλεια και το παρεις στην πορεια. Εγω οταν παω να συζητησω για τον μισθο λεω θελω τοσα. Δεν λεω θελω τοσα συν το επιδομα πτυχιου.

VegasKitty
22/01/2009, 10:39
δεν ειναι επιδομα πτυχιου.

αλλα οταν ενας εργοδοτης εχει το βιογραφικο σου, που γραφει προυπηρεσια και πτυχια, οταν γινοντε τα λογιστικα και οι λογαριασμοι, ολα παιζουν ρολο. στο λεω επειδη εχω μια προσφατη εμπειρια στο θεμα.

επισεις, στη προηγουμενη εργασια, ενω ειμαι αποφοιτος και με μεταπτυχιακο κτλ, τα ενσημα που μου δωσανε απ το ΙΚΑ ειναι αυτα ανειδικευτου εργατη... γιατι πολυ απλα τα πτυχια μου δεν μετρανε... αν τα βαλεις ολα μαζι, μαζευοντε!

lygonis
22/01/2009, 10:48
κοιτά, στα ένσημα μάλλον έχεις δίκιο, αλλά στην τσέπη είμαι σίγουρος δεν θα πάρεις τίποτα παραπανω. ¨Ετσι κι αλλιώς όταν θα είναι να πάρουμε σύνταξη μάλλον δεν θα υπάρχουν ταμεία οπότε.......... Εμένα η άποψη μου είναι ότι πρέπει να εξισωθούν με τα Ελληνικά αλλά μόνο αφού υπάρχει κάποιος έλεγχος για το τι ακριβώς διδάσκουν και τι ποιότητας είναι. Α και μία απαραίτητη προϋπόθεση είναι για μένα ότι θα πρέπει όλα αυτά τα ιδρύματα να διδάσκουν στα Ελληνικά. Αλλιώς να μην παίρνουν άδεια λειτουργίας.

Road67
22/01/2009, 10:56
Εγώ δεν έθεσα πουθενά θέμα χρημάτων. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλοι πληρώσαμε κάτι κάπου σε σχέση με τις σπουδές μας.

Θεωρώ όμως οτι δεν είναι τυχαίο :

α. Έχω ένα φίλο που τελείωσε οδοντίατρος στο Βελιγράδι. Χρειάστηκα μια απονεύρωση και είπα να τον στηρίξω μιας και ήταν φίλος κάτι που φυσικά δε χρειαζόταν αφού πήρε το πελατολόγιο του πατέρα του. Την απονεύρωση μου την έκανε με το τηλέφωνο στο αυτί κι ο πατέρας του τον καθοδηγούσε τηλεφωνικά τι να κάνει, πως και πότε.

β. Φίλος πάλι σπούδασε οδοντιατρική στην Τσεχία. Έχει πάρει πτυχίο και δεν ξέρει τίποτα, δεν έχει μάθει και δεν έχει καταλάβει τίποτα.

γ. Ο οδοντίατρος του θείου μου ήταν Ρουμάνος. Όταν του έβγαλε κάποιο δόντι και ξεκίνησε μια ακατάσχετη αιμορραγία όπως μας είπαν αργότερα αρκετοί γιατροί ΟΦΕΙΛΕ να έχει την υποδομή να ξέρει πως η αιμορραγία αυτή δεν ήταν φυσιολογική. Το 2004 ο θείος μου πέθανε από καρκίνο. Όταν έγινε έκεινη η εξαγωγή μερικά χρόνια πριν ίσως και να το είχαμε προλάβει πριν εξελιχτεί.

Σκόπιμα ανέφερα μόνο οδοντιατρικά παραδείγματα. Υπάρχουν πολλά που έχω δει σε πολλά επαγγέλματα κι εκτός των ιατρικών.

Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι τα καλύτερα που υπάρχουν αλλά σε κάποιους κλάδους είναι από τα πιο δυνατά στον κόσμο.

sniper
22/01/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
....

Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι τα καλύτερα που υπάρχουν αλλά σε κάποιους κλάδους είναι από τα πιο δυνατά στον κόσμο.


Το ΜΙΤ, το king college,το Harvard κλπ το ξέρουν αυτό ή ζουν στην αυταπάτη τους;

Και για να μην το ψάχνουμε και πολύ, ας μας πει κάποιος τι έρευνα κάνουν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ή αν απλά παράγουν απόφοιτους.....

Εγώ ξέρω ότι το τμήμα που σπούδασα εκεί έξω, έβγαλε τον Μαγνητικό τομογράφο (MRI) αλλά δεν γαμιεται.... το εδώ τμήμα Βιοιατρικής τεχνολογίας είναι ανώτερο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Α, ναι! και οι καθηγητές των πανεπιστημίων εδώ είναι ΟΛΟΙ απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων που τους έδωσαν το PhD τους.... άρα για τον μΠούτσο τα ξένα πανεπιστήμια, για τον μΠούτσο οι απόφοιτοί τους κι άρα για τον μΠούτσο κι οι καθηγητές των Ελληνικών πανεπιστημίων κι άρα οι απόφοιτοι των Ελληνικών πανεπιστημίων.... καλό ε; :lol: :lol: :lol: :lol:

bar-code
22/01/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το ΜΙΤ, το king college,το Harvard κλπ το ξέρουν αυτό ή ζουν στην αυταπάτη τους;

Και για να μην το ψάχνουμε και πολύ, ας μας πει κάποιος τι έρευνα κάνουν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ή αν απλά παράγουν απόφοιτους.....

Εγώ ξέρω ότι το τμήμα που σπούδασα εκεί έξω, έβγαλε τον Μαγνητικό τομογράφο (MRI) αλλά δεν γαμιεται.... το εδώ τμήμα Βιοιατρικής τεχνολογίας είναι ανώτερο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Α, ναι! και οι καθηγητές των πανεπιστημίων εδώ είναι ΟΛΟΙ απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων που τους έδωσαν το PhD τους.... άρα για τον μΠούτσο τα ξένα πανεπιστήμια, για τον μΠούτσο οι απόφοιτοί τους κι άρα για τον μΠούτσο κι οι καθηγητές των Ελληνικών πανεπιστημίων κι άρα οι απόφοιτοι των Ελληνικών πανεπιστημίων.... καλό ε; :lol: :lol: :lol: :lol:



poli mpoutsos epese!!!!:lol: :rotflmao: :lol:

MikeG
22/01/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το ΜΙΤ, το king college,το Harvard κλπ το ξέρουν αυτό ή ζουν στην αυταπάτη τους;

Και για να μην το ψάχνουμε και πολύ, ας μας πει κάποιος τι έρευνα κάνουν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ή αν απλά παράγουν απόφοιτους.....

Εγώ ξέρω ότι το τμήμα που σπούδασα εκεί έξω, έβγαλε τον Μαγνητικό τομογράφο (MRI) αλλά δεν γαμιεται.... το εδώ τμήμα Βιοιατρικής τεχνολογίας είναι ανώτερο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Α, ναι! και οι καθηγητές των πανεπιστημίων εδώ είναι ΟΛΟΙ απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων που τους έδωσαν το PhD τους.... άρα για τον μΠούτσο τα ξένα πανεπιστήμια, για τον μΠούτσο οι απόφοιτοί τους κι άρα για τον μΠούτσο κι οι καθηγητές των Ελληνικών πανεπιστημίων κι άρα οι απόφοιτοι των Ελληνικών πανεπιστημίων.... καλό ε; :lol: :lol: :lol: :lol:

Άρα η Ελλάδα είναι για το Πέοντα !!! (με αυτό συμφωνώ απόλυτα):( :mad:

gmeles
22/01/2009, 11:29
Το θεμα δεν ειναι αν αναγνωριστηκαν ή οχι τα κολλεγια. Για μενα καλως που αναγνωριστηκαν ΕΦ'ΟΣΟΝ ομως υπαρχει ελεγχος γι'αυτα και ΕΦ'ΟΣΟΝ αυτος ο ελεγχος γινει και στα δημοσια.

Οι περισσοτεροι ομως καθηγητες δεν διαμαρτυρονται γιατι αναγνωριστηκαν τα κολλεγια, διαμαρτυρονται γιατι τωρα που εγινε αυτο θα ελεγχονται και αυτοι.
Και αντε να αποδειξεις οτι δεν τα εξυνες τοσα χρονια....

Πας να κανεις μαθημα και το 90% των μαθηματων το κανουν οι βοηθοι των καθηγητων και οχι οι ιδιοι. Οι καθηγητες βλεπεται εχουν ποιο σημαντικες, ιδιωτικες, δουλειες να ασχοληθουν....

michael_tux
22/01/2009, 11:29
Το ποίο είναι καλό ή κακό πανεπιστήμιο το κάνουν τα νούμερα των αξιολογήσεων διεθνών οργανισμών (βλέπε RAE στο UK) και όχι εγώ ή εσύ ή αυτός που φοίτησε κάπου (οπουδήποτε είναι αυτό) και βγήκε από εκεί και ξέρει τα πάντα και σνομπάρει όλους και όλα.

Μερικά link για διάβασμα:
http://en.wikipedia.org/wiki/College_and_university_rankings

http://www.arwu.org/rank/2007/ARWU2007_TopEuro.htm

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν καλά ή κακά πανεπιστήμια, αλλά καλοί και κακοί φοιτητές που στη συνέχεια γίνονται καλοί ή κακοί επαγγελματίες αντίστοιχα. Πολλά παραδείγματα. Μερικά έχετε αναφέρει και εσείς από αυτό το forum.

Αυτό που πάει να γίνει εδώ στην Ελλάδα (στην ταμπακέρα δηλαδή) είναι η καταργήσει της δωρεάν παιδείας. Η υπονόμευση του δημόσιου Πανεπιστήμιου ίσως;; Αλλά αυτό είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.

Δηλαδή πάμε να γίνουμε Αμερική;;; ΟΧΙ ρε παιδιά αλίμονο. Στις άλλες χώρες της Ευρώπης τi έγινε δηλαδή που επιτρέπονται ιδιωτικά;; Τίποτα, απλώς τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν τις ίδιες ή και καλύτερες υποδομές και αξιολογήσεις, παρουσιάζουν καλύτερο ερευνητικό έργο και γι΄αυτό έχουν καλύτερο Ranking.

Road67
22/01/2009, 11:31
Σε κάποιους κλάδους σημαίνει σε κάποιους κλάδους. Όχι σε όποιο κλάδο φαντάζεται ο καθένας. Κι εγώ δε σύγκρινα το ΕΜΠ με το ΜΙΤ ούτε αναφερόμουνα σε πολυτεχνειακές σχολές απαραίτητα.

gmeles
22/01/2009, 11:34
Αυτό που πάει να γίνει εδώ στην Ελλάδα (στην ταμπακέρα δηλαδή) είναι η καταργήσει της δωρεάν παιδείας. Η υπονόμευση του δημόσιου Πανεπιστήμιου ίσως;; Αλλά αυτό είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.
[/B]

Ποτε ακριβως ειχαμε δωρεαν παιδεια?? Γιατι τα παιδια πληρωνουν τα φροντιστηρια και τα βιβλια τους για να μπουν στο πανεπιστημιο.
Αφου μπουν δε πληρωνουν τις σημειωσεις τους και πολλα αλλα.
Το παραμυθι δωρεαν παιδεια επαψε να ισχυει....




Δηλαδή πάμε να γίνουμε Αμερική;;; ΟΧΙ ρε παιδιά αλίμονο. Στις άλλες χώρες της Ευρώπης τi έγινε δηλαδή που επιτρέπονται ιδιωτικά;; Τίποτα, απλώς τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν τις ίδιες ή και καλύτερες υποδομές και αξιολογήσεις, παρουσιάζουν καλύτερο ερευνητικό έργο και γι΄αυτό έχουν καλύτερο Ranking. [/B]

Στις αλλες χωρες, που υπαρχει και ελεγχος ολων αυτων, αυτο που εγινε ειναι να υπαρχει υγιεις ανταγωνισμος ολων αυτων με μονο κερδισμενο τον φοιτητη!
;)

clear
22/01/2009, 11:53
Η στατιστική είναι η μεγαλύτερη ψεύτρα:
Έχω φάει ένα κοτόπουλο (για αυτό είμαι χοντρός) και εσύ δεν έχεις φάει τίποτα. Η στατιστική λέει ότι πρέπει να είσαι χορτασμένος γιατί έχεις φάει μισό κοτόπουλο. (περίπου).

Αφήστε την κατάταξη των ελληνικών πανεπιστημίων σε παγκόσμιο επίπεδο, διότι και αυτό είναι μία στατιστική ανάλυση. Την ποιότητα των Πανεπιστημίων μας την κάνουμε εμείς (εσείς) οι φοιτητές, όταν βγείτε στην αγορά.
Κανένας νόμος ή καμία αναγνώριση δεν θα αναγκάσει έναν εργοδότη να προσλάβει τον λιγότερο αποδοτικό στην δουλειά του.

Δουλεύω σε ιδιωτικό σχολείο (πρωτοβάθμια- δευτεροβάθμια εκπαίδευση) και δεν βλέπω οι μαθητές μου να αγοράζουν την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο, αλλά να την κερδίζουν με την προσπάθεια τους. Αντίστοιχα πιστεύω, και οι οι απόφοιτοι των ιδιωτικών σχολών (κολεγίων- πανεπιστημίων) θα κερδίσουν την θέση τους στη αγορά εργασίας και δεν θα βρεθεί κανείς να τους την χαρίσει.

Και το πτυχίο και τα μεταπτυχιακά μου τα κάνω σε Ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο, αλλά στα ερευνητικά προγράμματα που συμμετέχω (ναι!! κάνουν και τα ελληνικά πανεπιστήμια, τέτοια), οι ομάδες είναι μικτές από όλων των ειδών τους αποφοίτους και η απόδοση όλων είναι ανάλογη των γνώσεων που οι ίδιοι θέλησαν να αποκτήσουν (πολλές φορές υπολείπονται αυτών που δίνουν τα επίσημα προγράμματα). Οι σχολές σου δείχνουν το δρόμο το μονοπάτι το περπατάς μόνος σου.)

Και άλλα πολλά

Yianniss
22/01/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Το θεμα δεν ειναι αν αναγνωριστηκαν ή οχι τα κολλεγια. Για μενα καλως που αναγνωριστηκαν ΕΦ'ΟΣΟΝ ομως υπαρχει ελεγχος γι'αυτα και ΕΦ'ΟΣΟΝ αυτος ο ελεγχος γινει και στα δημοσια.

Οι περισσοτεροι ομως καθηγητες δεν διαμαρτυρονται γιατι αναγνωριστηκαν τα κολλεγια, διαμαρτυρονται γιατι τωρα που εγινε αυτο θα ελεγχονται και αυτοι.
Και αντε να αποδειξεις οτι δεν τα εξυνες τοσα χρονια....


+1000

Τους χαλαει η αναγνωριση γιατι:

- Θα χρειαστει να αξιολογουνται κ αυτοι
- Θα χασουν κονδυλια (που ετσι κ αλλιως ειναι περιορισμενα, για αυτο κ δεν υπαρχει αξιολογο ερευνητικο εργο στην Ελλαδα)
- Θα χασουν δυναμη κ εξουσια.
- Δεν θα μπορουν να επιρρεασουν πολιτικα μιας κ κομματα κ πανεπιστημια δεν συμαδιζουν οπουδηποτε αλλου στον κοσμο.

Ολα αυτα σε συνδιασμο με τη μειωση των σπουδαστων

gloum
22/01/2009, 11:59
Εγώ προσωπικά είμαι απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου και έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία. Το διδακτορικό μου είναι απο συνεργασία 2 πανεπιστημίων (ελληνικού και αγγλικού). Υπάρχουν τμήματα στο Ελλαδιστάν μας που είναι όντως καλά..Υπάρχουν τμήματα στο εξωτερικό που είναι όντως χάλια.. Το περιεχόμενο τον μαθημάτων ίσως σε κάποια να είναι καλύτερο,πιό μεστό πιο δυνατό...





Αλλά... όταν ακούω ατάκες του στυλ το τάδε ελληνικό πανεπιστήμιο είναι από τα καλύτερα του κόσμου...ρωτάω...έχετε πάει ποτέ σε ξένο πανεπιστήμιο (πανεπιστήμιο..όχι new oxford super duper college of great southern sri lanka) να δείτε οργάνωση,εγκαταστάσεις, ΕΡΕΥΝΑ???????? Η έρευνα είναι η ραχοκοκαλιά οποιουδήποτε πανεπιστημίου στον κόσμο...ας μη γελιόμαστε ρε παιδιά. Από θετικά και τεχνολογικά ιδρύματα στην Ελλάδα (από αυτά ξέρω για αυτά θα μιλήσω) δηλαδή πολυτεχνεία, σχολές θετικών επιστημών κλπ το 90% των καθηγητών και έχουν ΞΕΝΑ phd και αν τους μιλήσεις ειλικρινά σου λένε βγες έξω (όχι για να γραπώσουν μια επιδότηση αλλά αν ενδιαφέρονται) Στην τελική το μεγαλύτερο προσόν για έναν επιστήμονα είναι τα ανοιχτά μυαλά ρε παιδιά. Δείτε και και κάτι άλλο και έπειτα κρίνετε.. ΔΕΝ κατακρίνω τα ελληνικά πανεπιστήμια για το περιεχόμενό τους, τα κατακρίνω απόλυτα για την σαπίλα που τα διακρίνει σε ΚΑΘΕ τομέα. Κάποιο παιδί εδώ μέσα μίλησε για ΕΡΕΥΝΑ...φίλε..συμφωνώ μαζί σου 29381298391283%... ας φτιάχνουμε εμείς του εξωτερικού MRI και εργαλεία που χρησιμοποιούν παντού σε όλο τον κόσμο και ας λένε των ελληνικών ότι είναι τα καλυτερότερα του κόσμου

ΥΓ: Αλήθεια..με ποιό κριτήριο είναι τα καλύτερα?? Με ποιά αρχή?Αχ.... μου φέρνει σε συζήτηση "Είναι τα καλύτερα γιατί είναι τα καλύτερα" λογική "γιατί έχει αθηναικές πινακίδες" από ΑΜΑΝ. Καλήμερα σε όλους και σας παρακαλώ.ανοιχτά μυαλά:wave2:

TOLISTOLAROS
22/01/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....
Παλιότερα το ίδιο πίστευα αλλά κατέληξα ότι δεν έχει να κάνει με το πού σπούδασε ο καθένας αλλά το τί έμαθε.Άμα θες να μάθεις μαθαίνεις παντού.
Γιατί θεωρείς ότι στα ελληνικά πανεπιστήμια δε γίνεται να πάρεις πτυχίο χύμα;

geosot
22/01/2009, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Συγνωμη ρε παιδες, αλλα ειμαστε σοβαροι???? :confused: :confused:

δε πρεπει να αναγνωριζοντε τα διπλωματα μας????
Πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι??? Δε καταλαβαινω γιατι καπιοι ειναι τοσο στενομυαλοι και ειναι τοσο αρνητικη, :rolleyes:

Αν διαβάσεις τις δυο (πετσοκομμένες ομολογώ) παραγράφους θα καταλάβεις τους λόγους τις στενοκεφαλιάς και της αρνητικότητας.

geosot
22/01/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Και βασικα μια ακόμα ερωτηση: εγω που για τον α, β, λογο δε μπορεσα να παω σε Ελληνικο δημοσιο, και ΔΕΝ ηθελα να επιστρεψω στο εξωτερικο για να σπουδασω, γιατι το πτυχιο μου που το πηρα απο 100000000% Αμερικανικο πανεπιστημιο, που απλα ετυχε να εχει εδω το παραρτημα του (γιατι ξανα λεω δεν ηθελα να γυρισω στην Αμερικη) να μην αναγνωριζετε????

Εχω βαρεθει να ακουω τοσους που δεν ξερουν την πραγματικοτητα, να πετανε "εσυ πληρωσες για το πτυχιο σου!!" :eyepop: :mad:

τι λετε ρε παιδια εισαστε σοβαροι??? που αν εκανες 4 απουσιες το 6μηνο στο μαθημα σε κοβανε χωρις δευτερη κουβεντα, και αν εχανες μαθημα 2η φορα ειχες μια τελευταια ευκαιρια να το περασεις αλλιως σε πεταγανε εξω μια και καλη!!!! και θα μου πεις οτι πληρωσα το πτυχιο μου?? Ελεος αυτη η ντεμοντε νωοτροπια αυτων που στην ουσια δε ξερουν τι παιζουν, αλλα τους εχουν κανει πλυση εγκεφαλου οτι οι αλλοι ειμαστε βυσματιες και δε ξερω γω τι αλλο και ειμαστε με τους εξω απο δω που προσπαθουμε να τους φαμε τη θεση!!!! :sick: :yuck:

γιατι εγω που εχω σπουδασει τοσα χρονια, να μην αναγνωριζονται τα πτυχια μου και στον εργασιακο τομεα, οσο αναφορα τη πληρωμη, και να πληρονομαι το ιδιο οπως καποιος που εχει απλα τελειοσει το λυκειο???

αν αξιζεις η θεση ειναι δικη σου! αν δεν αξιζεις, τα μπογαλακια σου και σε αλλη παραλια! ειναι τοσο απλο!

ιόρθωσα το αναγνωρίζονται. Sorry, αλλά με αποσπούσε από το να διβάσω προσεκτικά τι έγραψες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από native
+10000 ΄

μη ξεχνάμε κιόλας πόσο δύσκολο είναι να σπουδάζεις σε γλώσσα που δεν είναι η μητρική σου.

Να βαθμολογήσε ακόμα κ για τα φραστικά λάθη που μπορεί να 'εκανες. Να ψάχνεις ωρες ολόκληρες πως θα διατυπωσεις αυτό που θα ήθελες να πεις με απλά λόγια στη μητρική σου γλώσσα. Να φοβάσαι να μην αρρωστήσεις γιατί θα έμενες από απουσίες.

Εγώ προσωπικά σαν φοιτήτρια έπρεπε κάθε μέρα να είμαι στην ώρα μου στο μάθημα, έπρεπε να δίνω τις εργασίες ακριβώς στην ώρα τους ούτε λέπτο παραπάνω. Να κυνηγάω με mail κ τηλέφωνα στο εξωτερικό τους καθηγητές για να βγάλω άκρη.

Να έχω το άγχος όταν έμεινα σε ένα μάθημα αν θα το πέρναγα στην 1 και μοναδική ευκαιρια που είχα για επαναληπτική εξεταστική.

Πέρα από την (με καλή πρόθεση πλάκα) αυτή είναι ή ουσία του ζητήματος.

Με την πλειοψηφία των αποφοίτων λεγόμενων καλών ή σοβαρών κολλεγίων που έχω συνδιαλλαγεί το παραπάνω είναι και το κύριο επιχείρημα για την ποιότητα των σπουδών τους.

Από τα παραπάνω προκύπτει για μένα ότι αυτό που διδάσκουν τα καλά κολέγια είναι εργασιακή πειθαρχεία.

Άργησες 5 λεπτά παρατήρηση, καθυστέρησες την εργασία απόρριψη. Έχασες το μάθημα τρεις φορές διαγραφή. Ορισμένα έχουν dress code, παρατηρήσεις αν είσαι αξύριστος κλπ.

Ποιός συνάδελφος σου άναφέρει σαν πρωταρχικό χαρακτηρισμό μιας εργασίας, που εκπόνησε, το περιεχόμενο, την (πραγματική ή όχι) πρωτοτυπία? κανείς.

Όλοι αναφέρονται ότι πάντα παρέδιδαν τις εργασίες στην ώρα τους, σαν η συγγραφή μιας εργασίας να είναι μια τυπική διαδικασία. Για μένα παραπέμπει στo "Αφεντικό, προιστάμενε, κατάθεσα την δήλωση ΦΠΑ στην ώρα της, πλήρωσα τα ένσημα στην ώρα τους, κάλυψα τις επιταγές στην ώρα τους" κλπ.

Από μια πλευρά έχεις δίκιο, η πιστοποίηση τέτοιων τεχνικών ιδιοτήτων πρέπει να αμείβεται επιπλέον.

Δεν έχω ακούσει κάποιον συνάδελφο σου να μιλάει για έρευνα στο εν λόγω κολέγια. Αν κάποιος καθηγητής, συνεργάτης κλπ κάνει έρευνα την κάνει αλλού.

Έχω ακούσει πολλούς να χρησιμοποιούν την λέξη φόβος. Φοβάμαι να μην αρρωστήσω, γιατί θα χάσω μαθήματα και μπορεί να κοπώ, φοβάμαι μην κοπώ σε μάθημα, φοβάμαι να εκφραστώ μην κάνω κάποιο φραστικό λάθος.

Είναι ο ΦΟΒΟΣ στοιχείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας;

Τέλος, γνωρίζω από πρώην συναδέλφο που υπήρξε διδάσκων σε σοβαρά ή καλά κολέγια ότι υπήρχαν συγκεκριμένες οδηγίες τι θα διδάξουν σε ποιό επίπεδο θα φτάσουν. Η πρωταρχική κατεύθυνση ήταν πάντα η "πειθαρχία".

Το κολλέγιο που δίδασκε (τότε στα Βόρεια Προάστια διαφήμιζε ότι "σας μαθαίνουμε τι είναι deadline" ή κάπως έτσι, πάνε και κάμποσα χρόνια από τότε)


Αν αυτό είναι το ζητούμενο ή η πεμπτουσία της τριτοβάθμιας εκαίδευσης πάω πάσο και δηλώνω αδαής.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, εκπαίδευση είναι το να μάθεις κάτι που έχει να κάνει με κάποιο επιστημονικό αντικείμενο, τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο.

Το να μαθαίνεις να κάνεις φάκελο το κρεβάτι σου είναι πολύ χρήσιμο, αλλά όχι εκπαίδευση

Γιώργος

geosot
22/01/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Παλιότερα το ίδιο πίστευα αλλά κατέληξα ότι δεν έχει να κάνει με το πού σπούδασε ο καθένας αλλά το τί έμαθε.Άμα θες να μάθεις μαθαίνεις παντού.
Γιατί θεωρείς ότι στα ελληνικά πανεπιστήμια δε γίνεται να πάρεις πτυχίο χύμα;

Συμφωνά απόλυτα. Αν κάποιος δεν θέλει να μάθει θα τα καταφέρει ακόμη και αν ο μπαμπάς πληρώνει δίδακτρα στο Princeton.

Αν θέλει να μάθει μπορεί να μάθει και το University of San Agustin, Iloilo City ή το Universiti Islam Antarabangsa (Malasyia) ή το Ferdowsi University of Mashhad (Iran).

Η παράθεση των ανωτέρων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων δεν έγινε τυχαία. Δεν έχει όμως να κάνει με τις τυχόν θέσεις τους σε σχέση με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια.

drow
22/01/2009, 16:48
εεεεετσι ολοι οι ευρωλαγνοι-καπιταλιστες στην πιστα...
απο τοτε που αρχισαν να εφαρμοζονται οι πρωτες διαταξεις του νομου πλαισιου (λιστες συγγραματων) τα τμηματα δεν εχουν παρει ακομα βιβλια και η εξεταστκη μας κουναει μαντηλι.
Αλλωστε ειναι παλιο το κολπο της απαξιωσης του δημοσιου (νοσοκομειο,εκπαιδευση κλπ) για να μοιραστει η πιτα και αρα τα κερδη στους ιδιωτες...
και ειναι πολλα τα λεφτα αρη!
και τελος,το κυριοτερο ειναι οτι θα ιδιωτικοποιηθουν τα δημοσια ιδρυματα (σας θυμιζω οτι τα κονδυλια για την ερευνα ειναι σε μηδενικα επιπεδα,και οτι η ερευνα ελεγχεται απο τους χορηγους).

Η γνωση αγαπητοι συνφορουμιτες δεν ειναι κτημα των εταιριων,ειναι κτημα ολων των λαων .

doctor x
22/01/2009, 16:59
στο μονο που τα ελληνικα πανεπιστημια πρωτοπορουν ειναι στην...ιατρικη!φοιτητες που μεταγραφησαν απο το εξωτερικο χρησιμοποιωντας το παραθυρακι των...ανιατων ασθενειων ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ και ...διαπρεπουν στον επαγγελματικο στιβο(με αναλογο πιθανως τροπο !)ΑΚΟΜΑ(και να ναι παντα καλα)
παρακαλουμε το ελληνικο κρατος να μοιραστει μαζι μας τη θεραπεια της λευχαιμιας ,της κακοηθους υπερτασης,του καρκινου και αλλων ανιατων ασθενειων που παντου στον κοσμο σπανε τ @ρχιδια τους για να τη βρουν!:bigcry:


(αν κ εχουν περασει...χρονια :bigcry: θυμαμαι στο 3ο4ο ετος της ιατρικης Θεσνικης να ...αποκτω διπλασιους :wacko:
συμφοιτητες!βεβαια κανεις απο τους ...συνδικαλιστες ΟΛΩΝ των παραταξεων μιλουσε ποτε γι αυτο!το μονο που ...ηταν ενδιαφερον ηταν ...μην μπει κανενα προαπαιτουμενο!) :wave2:

Sapadak
22/01/2009, 17:48
Παντως σε φιλη μου που σπουδασε Αγγλικη φιλολογια στην Ελλαδα οταν ειπε να βγει στο εξωτερικο για μεταπτυχιακο (στην Αγγλια συγκεκριμενα) της ζητησαν να δωσει TOEFL :look:

Δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μη δινετε το εξωτερικο

red_monster
22/01/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Συγνωμη ρε παιδες, αλλα ειμαστε σοβαροι???? :confused: :confused:

Δε καταλαβα δλδ, επειδη καπιοι εχουμε φοιτησει σε μη-Ελληνικα η ιδιωτικα πανεπιστημια η/και κολλεγια, δε πρεπει να αναγνωριζοντε τα διπλωματα μας????

Δε λεω να αναγνωριζοντε οι μουφες δηθες ειμαστε συνεργατες με καπιοι σπουδαιο πανεπιστημιο/κολλεγιο, αλλα τα οντως αληθινα!

Επειδη σπουδασα σε ιδιωτικο, και δε εχει καμια σχεση με το ποιος ειναι ο "μπαρμπας" μου, πιστευω οτι σε καποια θεματα ειμαι πολυ καλυτερη απο καπιους που πηγανε σε ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο!

Πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι??? Δε καταλαβαινω γιατι καπιοι ειναι τοσο στενομυαλοι και ειναι τοσο αρνητικη, ενω δεν εχουν πειρα σε αυτο που καταδικαζουν! :rolleyes:


Γιατί να παέι κάποιος σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο και να μην πάει στο δημόσιο?
Κάποιο λόγο θα έχει και δν είναι το επίπεδο σπουδών ή η οργάνωση γιατί και αυτά στο ελλαδιστάν είναι... και είναι επιχειρήσεις ----> σκοπός των οποίων είναι το μέγιστο κέρδος
---> περισσότεροι ευχαριστημένοι "πελάτες"

Μην γελοιόμαστε η πλειοψηφία των ελλήνων που σπουδάζουν σε ιδιωτικά κολλέγια το κάνουν γιατί απέτυχαν στις πανελλήνιες... απέτυχαν σε έναν από τους λίγους αξιοκρατικούς θεσμούς στην ελλάδα και ζητάνε και τα ρέστα.
Αν δν πληρείς τις ελάχιστες προυποθέσεις γιατι να μπεις στη σχολή?
Στα ιδιωτικά διαγωνίζεσαι ή πληρώνεις?

Αν όντως αξίζεις υπάρχουν δεκάδες πανεπιστήμια στην ευρώπη που είναι πρόθυμα να σου δώσουν υποτροφεία, να σου παραχωρίσουν εστία κλπ.
Το ελληνικό κράτος αναγνωρίζει τα "καλά " πανεπιστήμια του εξωτερικου αλλά και πάλι αν το πανεπιστήμιο σου αξίζει δν θα έχει εσύ την διάθεση να επιστρέψεις στην ελλάδα.

geosot
22/01/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
εεεεετσι ολοι οι ευρωλαγνοι-καπιταλιστες στην πιστα...
απο τοτε που αρχισαν να εφαρμοζονται οι πρωτες διαταξεις του νομου πλαισιου (λιστες συγγραματων) τα τμηματα δεν εχουν παρει ακομα βιβλια και η εξεταστκη μας κουναει μαντηλι.
Αλλωστε ειναι παλιο το κολπο της απαξιωσης του δημοσιου (νοσοκομειο,εκπαιδευση κλπ) για να μοιραστει η πιτα και αρα τα κερδη στους ιδιωτες...
και ειναι πολλα τα λεφτα αρη!
και τελος,το κυριοτερο ειναι οτι θα ιδιωτικοποιηθουν τα δημοσια ιδρυματα (σας θυμιζω οτι τα κονδυλια για την ερευνα ειναι σε μηδενικα επιπεδα,και οτι η ερευνα ελεγχεται απο τους χορηγους).

Η γνωση αγαπητοι συνφορουμιτες δεν ειναι κτημα των εταιριων,ειναι κτημα ολων των λαων .

+10000. Από μικρό μαθαίνεις την αλήθεια.

Οι παλαιότεροι θα θυμούνται ότι το Υπουργείο αγόραζε τα συγγράμματα 15000 δρχ. και τα αγόραζες από τον εκδότη 5000 δρχ. Ή εισαγγελική έρευνα για το προφανές διήρκεσε σχεδόν δεκαετία και κανείς δεν ξέρει τι απέγινε. Η άλλη εισαγγελική έρευνα για τις ΠΕΚ που βρίσκεται ?

Ο πρύτανης Πανεπιστημίου που καταδικάστηκε τελεσίδικα είναι στην ψειρού; Σημείωση καταδικάστηκε για ποινικά που έγιναν προ δεκαετίας και βάλε. Τα οποία ήταν γνωστά (είχαν συζητηθεί στις συνεδριάσεις της Πρυτανείας).
Παρά το γεγονός ότι δεκάδες δικηγόροι εργάζονται ως ΔΕΠ στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο κανένας δεν το έδινε στην εισαγγελεία. Περίμεναν να πάρουν και αυτοί αλογάκι από το Maranello με την σειρά τους.
΄
Σύντομα λοιπόν θα δωθεί και θεσμικά το μαγαζί της εκπαίδευσης στον καλό κύριο ιδιώτη και θα το σώσει.

Το χειρότερο είναι ότι το τελικά τα πανεπιστήμια δεν θα παρέχουν γνώση, αλλά επαγγελματική πειθαρχία και θα παρακαλάει η κοινωνία ολόκληρη γι' αυτό.

Sapadak
22/01/2009, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Το ελληνικό κράτος αναγνωρίζει τα "καλά " πανεπιστήμια του εξωτερικου αλλά και πάλι αν το πανεπιστήμιο σου αξίζει δν θα έχει εσύ την διάθεση να επιστρέψεις στην ελλάδα.

Ρωτα καποιο γνωστο σου αν εχει "μπλεξει" με ΔΙΚΑΤΣΑ-ΔΟΑΤΑΠ αν αναγνωρισε τα πτυχια τους.

Ποσο κοσμο εχουν καψει οι καρεκλοκεντραυροι του δικατσα-δοαταπ ΔΕΝ μετριουνται

project.breeze
22/01/2009, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
να υπαρξει αναγνωριση αλλα να χουμε ολοι συνειδηση στο τι κανουμε..

θυμαμαι το μονιμο αιτημα των ΤΕΙ να γινουν ισονομο με ΑΕΙ..
Μα τι μανια ειναι αυτη στην ελλαδα να τα κανουμε ολα ιδια.. να μην υπαρχει κανενας "καλυτερος" απο μας..
με το στανιο να γινουν το ιδιο..

Ε ΑΦΟΥ δεν ειναι το ιδιο ρε παιδια τι να κανουμε..τα μεν ειναι τεχνολογικα ιδρυματα, τα δε ειναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, αλλο κανει το ενα αλλο κανει το αλλο, χωρις να μειωνω ή να ανεβαζω το ενα και το αλλο..

λοιπον μην καταληξουμε στο ιδιο με τα ιδιωτικα, επειδη καποιοι αφηνουν να ψοφαει το δημοσιο πανεπιστημιο..


Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ ζητάν ίσα δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΑΕΙ.Δεν νομίζω πως,τουλάχιστον στα τεχνολογικά επαγγέλματα (μηχανολόγοι/μηχανικοί,πολιτικοί/μηχανικοί,μηχανικοί υπολογιστών κτλ) υστερεί ή υπερτερεί ο ένας έναντι του άλλου.Δυστυχώς στην Ελλάδα,τα ΤΕΙ θεωρούνται παρακατιανά από όλους γιατί έχουμε την νοοτροπία του φαίνεσθαι και του ακούγεσθαι.Δηλαδή η λέξη "Πανεπιστήμιο" ακούγεται καλύτερα από την λέξη "ΤΕΙ".Αν όμως μετονομάζονταν σε τεχνολογικά πανεπιστήμια (όπως ονομάζονται δηλαδή τα ομόλογά τους στο εξωτερικό,τότε θα βλέπατε την μεταστροφή όλων.Άλλωστε το έχω ξαναπεί,η ακριβής μετάφραση των αρχικών των ΤΕΙ στα Αγγλικά ειναι Technological Educational Institute και του MIT στην Αμερική είναι Massachussets Institute of Technology,δηλαδή και τα δύο είναι Ινστιτούτα Τεχνολογίας.Σε όλο τον κόσμο θεωρείται TOP το ΜΙΤ,στην Ελλάδα θα θεωρούταν παρακατιανό.


Υ.Γ Κάνω σύγκριση του ΜΙΤ με τα ΤΕΙ σε επίπεδο ονόματος και μόνο και όχι σε υποδομές,έρευνα κτλ , μην τρελλαθούμε κιόλας

project.breeze
22/01/2009, 19:13
Και όσο αφορά το θέμα της αναγνώρισης των ιδιωτικών κολλεγίων διαφωνώ και εγώ κάθετα (σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα συμφωνούσα) και εξηγούμαι.Αν είμασταν μια αξιοκρατική κοινωνία,που κάθε ιδιωτικό κολλέγιο θα αξιολογούταν σωστά,θα τηρούσε τις προδιαγραφές που το ίδιο το κράτος θα είχε θεσπίσει και θα ελέγχοταν από το κράτος σε επίπεδο εγκυρότητας των πτυχίων (όχι πληρωμένα πτυχία,Μsc και Phd δηλαδή),θα έλεγα ας εξισωθούν.Αλλά ζούμε στην Ελλάδα όπου το φτωχό παιδάκι από το Αχλαδοχώρι Ηπείρου,Θεσσαλίας,Μακεδονίας δεν έχει την δυνατότητα να σπουδάσει σε ιδιωτικό λόγω χρημάτων επειδή δεν κατάφερε να περάσει σε δημόσιο και αναγκαστικά θα μείνει εκτός τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ενώ το Χ πλουσιόπαιδο,που θα περνάει την μέρα του στο ίντερνετ,στα Fridays κτλ θα μπορεί με την συμβολή του μπαμπά να πάρει το Super Duper πτυχίο στα οικονομικά/management 3 Msc και 1 Phd και θα πουλάει μούρη.Γι'αυτό τον λόγο και μόνο λέω όχι στην αναγνώριση των ιδιωτικών κολλεγίων,η κουλτούρα και η νοοτροπία του λαού μας δεν το επιτρέπει.Σε 100 χρόνια μπορεί

red_monster
22/01/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Σε όλο τον κόσμο θεωρείται TOP το ΜΙΤ,στην Ελλάδα θα θεωρούταν παρακατιανό.






Σε όλο τον κόσμο είναι γνωσή η αξία του ΜΙΤ , το ίδιο και στην ελλάδα...
Ξερεις κανένα απόφοιτο η σπουδαστή ανώτατης εκπαίδευσης που να μην αναγνωρίζει το ΜΙΤ ως ΤΟp??? Εγω δν ξέρω κανένα

project.breeze
22/01/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Σε όλο τον κόσμο είναι γνωσή η αξία του ΜΙΤ , το ίδιο και στην ελλάδα...
Ξερεις κανένα απόφοιτο η σπουδαστή ανώτατης εκπαίδευσης που να μην αναγνωρίζει το ΜΙΤ ως ΤΟp??? Εγω δν ξέρω κανένα



Το ίδιο λέμε.Εδώ στην Ελλάδα εκ προοιμίου θα το θεωρούσαμε παρακατιανό μόνο και μόνο λόγω τίτλου.Αν μπορούσες να μεταφέρεις το ΜΙΤ στην Ελλάδα και να διαγράψεις από το μυαλό του κόσμου όσα γνωρίζει γι'αυτό θα ήταν ακόμα ένα ΤΕΙ.Και κατά δεύτερον δεν θα του δίνοταν ποτέ η ευκαιρία να γίνει ξανά το ΜΙΤ γιατί τα κονδύλια όλα θα πηγαίναν στο ΕΜΠ.Δεν νομίζω να διαφωνείς με αυτό.Όλα για το ΕΜΠ γίνονται δυστυχώς

red_monster
22/01/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ ζητάν ίσα δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΑΕΙ.Δεν νομίζω πως,τουλάχιστον στα τεχνολογικά επαγγέλματα (μηχανολόγοι/μηχανικοί,πολιτικοί/μηχανικοί,μηχανικοί υπολογιστών κτλ) υστερεί ή υπερτερεί ο ένας έναντι του άλλου.

:uplate: :uplate: :uplate: :hypnotize :hypnotize :hypnotize
Τώρα τα ισοπεδώνεις όλα και το ξέρεις και εσύ ο ίδιος...
Τι άλλο θα ακούσουμε εδλω μέσα


:eyepop:

p@nos
22/01/2009, 19:34
re παιδια τι κοπτεστε ολοι σας με αυτη τη μαμημενη την αναγνωριση?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ελεος πια.

Τοσο πολυ μετραει για σας το αν θα αναγνωριστει το πτυχιο η οχι στο δημοσιο?

Στην αγορα εργασιας, πραγματικα δε μετραει καθολου...

p@nos
22/01/2009, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
editΟι απόφοιτοι των ΤΕΙ ζητάν ίσα δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΑΕΙ.Δεν νομίζω πως,τουλάχιστον στα τεχνολογικά επαγγέλματα (μηχανολόγοι/μηχανικοί,πολιτικοί/μηχανικοί,μηχανικοί υπολογιστών κτλ) υστερεί ή υπερτερεί ο ένας έναντι του άλλου.


Σορυ αλλα εδω εισαι λαθος, δεν εχουν πραγματικα καμια σχεση, ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα

:wave2:

project.breeze
22/01/2009, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
:uplate: :uplate: :uplate: :hypnotize :hypnotize :hypnotize
Τώρα τα ισοπεδώνεις όλα και το ξέρεις και εσύ ο ίδιος...
Τι άλλο θα ακούσουμε εδλω μέσα


:eyepop:


Δεν ισοπεδώνω τίποτα.Εξήγησε μου που έχω λάθος με επιχειρήματα και θα σου απαντήσω κι εγώ

project.breeze
22/01/2009, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Σορυ αλλα εδω εισαι λαθος, δεν εχουν πραγματικα καμια σχεση, ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα

:wave2:


Δεν έχουν καμμία σχέση,γιατί το ένα είναι στην Αμερική και το άλλο στην Ελλάδα.Όλα από κάπου ξεκινάν.Δυστυχώς η παιδεία στην Ελλάδα είναι ένα ακόμα θέμα που ποτέ δεν πήραμε σοβαρά

p@nos
22/01/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν έχουν καμμία σχέση,γιατί το ένα είναι στην Αμερική και το άλλο στην Ελλάδα.Όλα από κάπου ξεκινάν.Δυστυχώς η παιδεία στην Ελλάδα είναι ένα ακόμα θέμα που ποτέ δεν πήραμε σοβαρά


Μιλαω για το επιπεδο των ΤΕΙ σε σχεση με τα ΑΕΙ τα ελληνικα.Πραγματικα τα ΤΕΙ ειναι του πεταματου στην Ελλαδα(κακως βεβαια)

project.breeze
22/01/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re παιδια τι κοπτεστε ολοι σας με αυτη τη μαμημενη την αναγνωριση?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ελεος πια.

Τοσο πολυ μετραει για σας το αν θα αναγνωριστει το πτυχιο η οχι στο δημοσιο?

Στην αγορα εργασιας, πραγματικα δε μετραει καθολου...



Δεν με ενδιέφερε ποτέ το δημόσιο.Εμένα με ενδιαφέρουν τα δικαιώματα σε επίπεδο εργοληψίας τα οποία είναι εξευτελιστικά για τα ΤΕΙ έναντι των πανεπιστημίων

red_monster
22/01/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ρωτα καποιο γνωστο σου αν εχει "μπλεξει" με ΔΙΚΑΤΣΑ-ΔΟΑΤΑΠ αν αναγνωρισε τα πτυχια τους.

Ποσο κοσμο εχουν καψει οι καρεκλοκεντραυροι του δικατσα-δοαταπ ΔΕΝ μετριουνται


Εδώ μπορεί να έχει δίκιο...
Αλλά έχοντας σπουδάσει σε αγγλίες, γερμανίες κλπ κλπ θα σου έκανε η καρδια να έρθεις στην ελλάδα.Να κάνει τι ?,
να πληρώνεσαι με τον βασικό μισθό και το χειρότερο να απαξιώνουν την γνώση σου σχεδόν σαν αιρετική??

p@nos
22/01/2009, 19:39
ουπς λαθος quote:blush:

ekana edit

project.breeze
22/01/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Μιλαω για το επιπεδο των ΤΕΙ σε σχεση με τα ΑΕΙ τα ελληνικα.Πραγματικα τα ΤΕΙ ειναι του πεταματου στην Ελλαδα(κακως βεβαια)


Έχεις όμως αναρωτηθεί ποτέ το γιατί;Μήπως το γεγονός ότι όλοι οι Έλληνες έχουμε ενα κόλλημα με τις λέξεις;Με την λέξη "Πανεπιστήμιο" εν προκειμένω;

p@nos
22/01/2009, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Έχεις όμως αναρωτηθεί ποτέ το γιατί;Μήπως το γεγονός ότι όλοι οι Έλληνες έχουμε ενα κόλλημα με τις λέξεις;Με την λέξη "Πανεπιστήμιο" εν προκειμένω;


Exeiw διικιο εδω σιγουρα...

Το κολλημα υπαρχει, ειναι γεγονος...
Ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους σε πανεπιστημια/πολυτεχνεια(και οχι οποια και οποια, τα τοπ εννοειτε)...
Ειναι λαθος η τακτικη σιγουρα, και αυτο ευθυνεται και για αρκετα προβληματα που υπαρχουν στο χωρο...

project.breeze
22/01/2009, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Exeiw διικιο εδω σιγουρα...

Το κολλημα υπαρχει, ειναι γεγονος...
Ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους σε πανεπιστημια/πολυτεχνεια(και οχι οποια και οποια, τα τοπ εννοειτε)...
Ειναι λαθος η τακτικη σιγουρα, και αυτο ευθυνεται και για αρκετα προβληματα που υπαρχουν στο χωρο...


Και φίλε Πάνο είμαι σίγουρος πως και εσύ όπως και όλοι μας έχουμε παραδείγματα γνωστών και φίλων που πέρασαν σε σχολές πανεπιστημίου με μηδαμινές δυνατοτήτες εύρεσης δουλειάς όταν τελειώσουν μόνο και μόνο για να λένε ότι σπούδασαν σε πανεπιστήμιο.Δυστυχώς είναι η νοοτροπία και η κουλτούρα μας έτσι.Είπαμε,το φαίνεσθαι και η μούρη.Από ουσία,δυστυχώς τίποτα...

red_monster
22/01/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν ισοπεδώνω τίποτα.Εξήγησε μου που έχω λάθος με επιχειρήματα και θα σου απαντήσω κι εγώ

Κανένα από τα 2 δν προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση
Κανένα από τα 2 δν έχει τον απαιτούμενο αριθμό εργαστηρίων
Την διαφορά την κάνει το επίπεδο των φοιτητών\
Υπάρχει αισθητή διαφορά δυναμικής μεταξύ των 2

p@nos
22/01/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Και φίλε Πάνο είμαι σίγουρος πως και εσύ όπως και όλοι μας έχουμε παραδείγματα γνωστών και φίλων που πέρασαν σε σχολές πανεπιστημίου με μηδαμινές δυνατοτήτες εύρεσης δουλειάς όταν τελειώσουν μόνο και μόνο για να λένε ότι σπούδασαν σε πανεπιστήμιο.Δυστυχώς είναι η νοοτροπία και η κουλτούρα μας έτσι.Είπαμε,το φαίνεσθαι και η μούρη.Από ουσία,δυστυχώς τίποτα...

κοιτα και καλη σχολη πανεπιστημιου να εχεις τελειωσει(η πολυτεχνια κλπ)...

αμα τη βγαλεις νυχτα τη σχολη(οπως οι περισσοτεροι που ολα τα περνανε κουτσα στραβα με 5 επειδη τα μισα θα τους τα σφυριξει κανας γνωστος μεσα, τα αλλα μισα απο κανα σκονακι αν εισαι κωλοφαρδος), θα βγεις και οπου πας θα εισαι το πουτ@ν@κι του εργοδοτη, που καλα θα σου κανει, γιατι πραγματικα δε θα ξερεις που σου παν τα 4...

και ισως αυτη ειναι η βασικοτερη διαφορα Ελλαδας με το εξωτερικο...
εξω μετραει πιο πολυ το τι ξερεις και οχι τα πτυχια που εχεις...

project.breeze
22/01/2009, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Κανένα από τα 2 δν προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση
Κανένα από τα 2 δν έχει τον απαιτούμενο αριθμό εργαστηρίων
Την διαφορά την κάνει το επίπεδο των φοιτητών\
Υπάρχει αισθητή διαφορά δυναμικής μεταξύ των 2



Το επίπεδο των φοιτητών το διαμορφώνει η κοινή γνώμη,το διαμορφώνει ο τρόπος που μεγαλώσαμε και αυτά που μας έχουνε εμφυσήσει από μικρά παιδιά.Σκοτωθείτε για μία θέση στο πανεπιστήμιο,σφαχτείτε,πληρώστε μια περιουσία στα φροντιστήρια,παπαγαλίστε τα πάντα για να βγάλετε 19500 μόρια και ας μην ξέρετε προς τα πού βιδώνει η βίδα,τί τάση έχει το ρεύμα στην Ελλάδα...Μεγάλη κουβέντα

YZF rider
22/01/2009, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Παντως σε φιλη μου που σπουδασε Αγγλικη φιλολογια στην Ελλαδα οταν ειπε να βγει στο εξωτερικο για μεταπτυχιακο (στην Αγγλια συγκεκριμενα) της ζητησαν να δωσει TOEFL :look:

Δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μη δινετε το εξωτερικο


Φιλε μου δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε...ειναι μπατε σκυλοι ΠΛΗΡΩΣΤΕ!Δεν ειναι το οτι δεν αναγνωριζουν τις γνωσεις της ειναι το οτι πληρωνεις για το οτιδηποτε...αυτοι το κερδος κοιτανε οχι το να σου παρεχουν γνωση..στο ΔΗΜΟΣΙΟ πολυτεχνειο που σπουδαζω το πτυχιο TOEFL το περνουμε στο 3ο(αν το περασεις το μαθημα)εξαμηνο.. οσο για τον φιλο geosot που μιλησε πριν περι πειθαρχιας..φιλε μου επειδη εχω πολυ κοντινο ξαδελφο στο εξωτερικο θα σου πω οτι ο μονος λογος που υπαρχουν αυτα τα μετρα στα ιδιωτικα του εξωτερικου ειναι το κερδος-..οι φοιτητες που μενουν σε ενα μαθημα χανουν ολη τη χρονια και στα υπολοιπα μαθηματα που εχουν ΗΔΗ περασει..συνεπως παλι διδακτρα παλι εξοδα εξοδα εξοδα...Τι δηλαδη νομιζουμε?οτι ηρθαν οι καλοι εφοπληστες που νοιαζονται για το κοινωνικο καλο και για την μορφωση των νεων?
ΟΧΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ!

γενικοτερα:Το ολο θεμα της ιδιοτικοποιησης(αν θυμομαστε) ξεκινησε με αφορμη την αναβαθμιση του δημοσιου πανεπιστημιου,οτι και καλα μεσο του ανταγωνισμου μεταξυ των δυο θα βελτιωθει η ποιοτητα σπουδων κτλ.
και εγω ρωταω:πιστευτε οτι θα αναβαθμιστει το δημοσιο πανεπιστημιο απο την ελευση των ιδιωτικων?
ΑΝ:
-Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 5 % ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ(ΛΙΣΤΕΣ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΩΝ κτλ.*1)ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ*2(εξαλου εχει ιδιοτικοποιηθει και αυτη)ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΕΣΤΙΩΝ*3 ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ..
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!ΑΡΑ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ. ΟΧΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ.ΟΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΓΝΩΣΗ(ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΑΓΓΑΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ)..

Το εργο απο οτι φαινεται ειναι και παλι στημενο..απαξιωση του δημοσιου και εισαγωγη των ιδιωτικων.(καπως ετσι δεν ειχε γινει και με την υγεια?)Εξαλλου σε ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ κοινωνια ζουμε.Κερδοσκοπικα συμφεροντα επιχειρηματιων εξυπηρετουνται..χαμενος ο λαος θα βγει και παλι αφου τα δημοσια θα υποβαθμιστουν και αλλο προς οφελος των ιδιωτικων..εδω θα μαστε και σε λιγα χρονια και θα τα δουμε...
:smokin: υγ:ηδη τα βλεπουμε->http://dpsdfs.blogspot.com/2009/01/v-behaviorurldefaultvml-o.html


*1-βιβλια πηραμε πριν μια εβδομαδα ακριβως,και οχι ολα μαλιστα,σε τεσσερις μερες εχει εξεταστικη.Συμφωνα με την καινουργια διαταξη καθε φοιτητης δικαιουται ενα συγγραμα για καθε μαθημα,αν δηλαδη ο καθηγητης αλλαξει συγγραμα και ο φοιτητης δεν τα ειχε καταφερει σε αυτο το μαθημα,δεν μπορει να παρει αλλο βιβλιο..(που προφανως θα εχει αλλη υλη)
*2-εχεται παρακολουθησει την πορεια στο c.e.r.n. ετσι δεν ειναι ?την ελληνικη συμμετοχη την ειδατε?πολυ μεγαλη,πραγματικα.Ελληνες επισης(καθηγητες στο Ε.Μ.Π. αλλα και απο αλλου)κατεχουν υψηλοβαθμες θεσεις.Βεβαια υπαρχουν και οι μ@λ@κες.Υπαρχουν αρκετα μεγαλα μυαλα στην ελλαδα και αρκετες προυποθεσεις για δραματικη αναπτυξη ερευνητικων προγραμματων.Τιποτα δεν χρηματοδοτειται.Φιλαρακι απο το φυσικο αμαν εκανε για να καταφερει να ασχοληθει ερευνητικα με ενα θεμα.
*3-η εστια μας ποια ανηκει κατα 51% σε ιδιωτη και κατα τις παυσεις των εξαμηνων οι φοιτητες θα αναγκαζοντε να ξεσπιτωνονται ωστε να τα δωματια να ενοικιαστουν σε τουριστες!!!καλο ε?

Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ,ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ!


:eyepop: :mad: :mad: :mad:

Sapadak
22/01/2009, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Εδώ μπορεί να έχει δίκιο...
Αλλά έχοντας σπουδάσει σε αγγλίες, γερμανίες κλπ κλπ θα σου έκανε η καρδια να έρθεις στην ελλάδα.Να κάνει τι ?,
να πληρώνεσαι με τον βασικό μισθό και το χειρότερο να απαξιώνουν την γνώση σου σχεδόν σαν αιρετική??

Μπορει να του ειναι αρκετο

Μπορει να θελει να ειναι με την οικογενια του

Μπορει να γουσταρει την Ελλαδα τελικα

Γιατι να του το στερησουν αυτο/και γιατι πρεπει να του απαξιωνουν τη γνωση και να το κανουν τον Ελληνα μεταναστη?

Κριμα δεν ειναι?

red_monster
22/01/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Το επίπεδο των φοιτητών το διαμορφώνει η κοινή γνώμη,το διαμορφώνει ο τρόπος που μεγαλώσαμε και αυτά που μας έχουνε εμφυσήσει από μικρά παιδιά.Σκοτωθείτε για μία θέση στο πανεπιστήμιο,σφαχτείτε,πληρώστε μια περιουσία στα φροντιστήρια,παπαγαλίστε τα πάντα για να βγάλετε 19500 μόρια και ας μην ξέρετε προς τα πού βιδώνει η βίδα,τί τάση έχει το ρεύμα στην Ελλάδα...Μεγάλη κουβέντα


Άρα όποιος έχει τελειώσει ανώτατη σχολή δεν ξέρει να βιδώνει ούτε μια βίδα και δεν έχει ζήσει τη ζωή του...
Τα 19500 μόρια φίλε μου δν βγαίνουν όπως θέλουν να πιστεύουν μερικοί με παπαγάλισμα αλλά με @@.
Εχω κάνει σχεδόν ένα χρόνο ΤΕΙ και μάλιστα "υψηλόβαθμο" (τει αθήνας) και ξέρω από πρώτο χέρι το επίπεδο
Εσύ έχεις κάνει Ανώτατο ίδρυμα ή αυτά που λες στα είπαν φίλοι -συγγενείς- συνφοιτητές - καθηγητές ??

gmeles
22/01/2009, 20:32
επειδη αναφερθηκαν κ τα ΤΕΙ θα σας πω ενα μικρο παραδειγμα απο τον τομεα που σπουδασα (τοπογραφος μηχανικος)

Το πτυχιο μου στην Ελλαδα ειναι εργοληπτικο. Αυτο σημαινει οτι μπορω να αναλαβω ενα εργο, να το κατασκευασω, αλλα δεν μπορω να κανω την μελετη(παρ'ολο που την διδαχτηκα) γι'αυτο (εκει ειναι τα φραγκα). Υπαρχει βεβαια και η αρπαχτη να γινω ενας απο τους γνωστους "εργολαβους" που μας σκοτωνουν καθημερινα ΚΑΙ στους δρομους αν θελω φραγκα.
Για να ειναι λοιπον το πτυχιο μου ΚΑΙ μελετητικο, το οποιο αναβαθμιζεται κιολας αναλογα τις μελετες που κανεις, θα πρεπει να παρω το πτυχιο Αγρονομου Τοπογραφου απο το Πολυτεχνειο. Οκ, κατατακτηριες μπαινεις σε καποιο απο τα τελευταια ετη κ το παιρνεις κι'αυτο σε 2χρονακια θα μου πειτε....
@@@δια, μπαινεις στο 2ο ετος χρωστοντας ομως το 1ο ετος!!!! Πρακτικα τα 4,5 χρονια σπουδων μου ως Τοπογραφος ΔΕΝ αναγνωριζονται απο το ιδιο το κρατος!

Να μου πειτε αλλο το ΤΕΙ, αλλο το πολυτεχνειο, συμφωνοι, ομως να μην αναγνωριζεται ΤΙ ΠΟ ΤΑ ενω εχουμε κοινα μαθηματα?? Ξεφτιλλα.....

ΑΝ λοιπον παρω το πτυχιο μου κ παω οπουδηποτε στο εξωτερικο το πτυχιο του ΤΕΙ ως δια μαγειας, φαινεται εξω φυσαει αλλος αερας και αποκτας περισσοτερες γνωσεις, το πτυχιο μου ειναι ΚΑΙ μελετητικο.


ΑΝ υπαρξουν λοιπον οι μηχανισμοι ΕΛΕΓΧΩΝ και ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ και στην Ελλαδιτσα μας τοτε συμφωνοι να γινουν ανωτατα οχι μονο τα κολλεγια αλλα και οι βρεφονηπιακοι σταθμοι....

project.breeze
22/01/2009, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Άρα όποιος έχει τελειώσει ανώτατη σχολή δεν ξέρει να βιδώνει ούτε μια βίδα και δεν έχει ζήσει τη ζωή του...
Τα 19500 μόρια φίλε μου δν βγαίνουν όπως θέλουν να πιστεύουν μερικοί με παπαγάλισμα αλλά με @@.
Εχω κάνει σχεδόν ένα χρόνο ΤΕΙ και μάλιστα "υψηλόβαθμο" (τει αθήνας) και ξέρω από πρώτο χέρι το επίπεδο
Εσύ έχεις κάνει Ανώτατο ίδρυμα ή αυτά που λες στα είπαν φίλοι -συγγενείς- συνφοιτητές - καθηγητές ??



Ενώ εσύ σε έναν χρόνο πρόλαβες να δημιουργήσεις ολοκληρωμένη άποψη;Τώρα εσύ τα ισοπεδώνεις,δεν είπα ότι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ έχει τελειώσει ανώτατη σχολή δεν ξέρει να βιδώνει μια βίδα.Γι'αυτό σου λέω ότι είναι μεγάλη κουβέντα και δεν γίνεται μέσω ίντερνετ.Έχω παρακολουθήσει επί τρίμηνο μαθήματα στο τμήμα Χημικών/Μηχανικών του Αριστοτελείου,δεν είδα καμμία διαφορά στον τρόπο διδασκαλίας με τα ΤΕΙ.Είδα και παιδιά σπίρτα,είδα και μουρόχαβλους,είδα και τα "φυτά" που παπαγαλίζουν,ακριβώς τα ίδια που βλέπω και στο ΤΕΙ

project.breeze
22/01/2009, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
επειδη αναφερθηκαν κ τα ΤΕΙ θα σας πω ενα μικρο παραδειγμα απο τον τομεα που σπουδασα (τοπογραφος μηχανικος)

Το πτυχιο μου στην Ελλαδα ειναι εργοληπτικο. Αυτο σημαινει οτι μπορω να αναλαβω ενα εργο, να το κατασκευασω, αλλα δεν μπορω να κανω την μελετη(παρ'ολο που την διδαχτηκα) γι'αυτο (εκει ειναι τα φραγκα). Υπαρχει βεβαια και η αρπαχτη να γινω ενας απο τους γνωστους "εργολαβους" που μας σκοτωνουν καθημερινα ΚΑΙ στους δρομους αν θελω φραγκα.
Για να ειναι λοιπον το πτυχιο μου ΚΑΙ μελετητικο, το οποιο αναβαθμιζεται κιολας αναλογα τις μελετες που κανεις, θα πρεπει να παρω το πτυχιο Αγρονομου Τοπογραφου απο το Πολυτεχνειο. Οκ, κατατακτηριες μπαινεις σε καποιο απο τα τελευταια ετη κ το παιρνεις κι'αυτο σε 2χρονακια θα μου πειτε....
@@@δια, μπαινεις στο 2ο ετος χρωστοντας ομως το 1ο ετος!!!! Πρακτικα τα 4,5 χρονια σπουδων μου ως Τοπογραφος ΔΕΝ αναγνωριζονται απο το ιδιο το κρατος!

Να μου πειτε αλλο το ΤΕΙ, αλλο το πολυτεχνειο, συμφωνοι, ομως να μην αναγνωριζεται ΤΙ ΠΟ ΤΑ ενω εχουμε κοινα μαθηματα?? Ξεφτιλλα.....

ΑΝ λοιπον παρω το πτυχιο μου κ παω οπουδηποτε στο εξωτερικο το πτυχιο του ΤΕΙ ως δια μαγειας, φαινεται εξω φυσαει αλλος αερας και αποκτας περισσοτερες γνωσεις, το πτυχιο μου ειναι ΚΑΙ μελετητικο.


ΑΝ υπαρξουν λοιπον οι μηχανισμοι ΕΛΕΓΧΩΝ και ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ και στην Ελλαδιτσα μας τοτε συμφωνοι να γινουν ανωτατα οχι μονο τα κολλεγια αλλα και οι βρεφονηπιακοι σταθμοι....




+1000

Αυτά ακριβώς που έλεγα και εγώ

project.breeze
22/01/2009, 21:39
Και κάτι τελευταίο.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος Μηχανολόγος/Μηχανικός πολυτεχνείου τον παρακαλώ να επισυνάψει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής του και να επισυνάψω και εγώ της δικής μας.Θα δείτε ότι διδασκόμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια μαθήματα και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και τα ίδια βιβλία με την διαφορά οτι εμείς έχουμε επιπλέον εργαστήρια σε πολλά από αυτά τα οποία στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν

YZF rider
22/01/2009, 22:13
Μια στιγμη ρε παιδια...απο ποτε 5=3?πως εξισωνονται αυτα?Η βασικη διαφορα πολυτεχνειου/πανεπηστημιου-τει ειναι τα ετη σπουδων..ο κολλητος μου σπουδαζει ακριβως το ιδιο με εμενα αλλα στα τει Θεσσαλονικης.Η βασικη διαφορα μεταξυ μας ειναι οτι εγω κανω σε πολυ μεγαλυτερο βαθος σημαντικης βαρυτητας μαθηματα(οπως φυσικη,μαθηματικα)...Δεν θελω να υποβαθμισω καποιον(ισα-ισα οι αποφοιτοι τει εχουν και αυτοι υψηλο επιπεδο γνωσεων πανω στο αντικειμενο τους)απλα μην λεμε και οτι μας κατεβει..:beer: :beer:

YZF rider
22/01/2009, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ενώ εσύ σε έναν χρόνο πρόλαβες να δημιουργήσεις ολοκληρωμένη άποψη;Τώρα εσύ τα ισοπεδώνεις,δεν είπα ότι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ έχει τελειώσει ανώτατη σχολή δεν ξέρει να βιδώνει μια βίδα.Γι'αυτό σου λέω ότι είναι μεγάλη κουβέντα και δεν γίνεται μέσω ίντερνετ.Έχω παρακολουθήσει επί τρίμηνο μαθήματα στο τμήμα Χημικών/Μηχανικών του Αριστοτελείου,δεν είδα καμμία διαφορά στον τρόπο διδασκαλίας με τα ΤΕΙ.Είδα και παιδιά σπίρτα,είδα και μουρόχαβλους,είδα και τα "φυτά" που παπαγαλίζουν,ακριβώς τα ίδια που βλέπω και στο ΤΕΙ




Το οτι παρατηρησες μια ιδια κατασταση στους φοιτητες δεν σημαινει και οτι ΤΕΙ=πολυτεχνειο!:wave2: :wave2:

project.breeze
22/01/2009, 22:24
Το 3=5 από πού το συμπέρανες φίλε μου; Συγκεκριμένα η σχολή η δικιά μου είναι 7 εξάμηνα +1 υποχρεωτική πρακτική δηλαδή 4 χρόνια.Αν σκεφτείς πως στο πανεπιστήμιο (τμήμα Χημικών/Μηχανικών π.χ) οι ώρες διδασκαλίας είναι βαριά 20-22 την εβδομάδα όταν σε εμάς είναι 30+ αμέσως αμέσως ερχόμαστε στα ίδια.Επίσης,από όσο ξέρω και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με,η πρακτική δεν είναι υποχρεωτική στο πανεπιστήμιο όπως είναι στο ΤΕΙ.Όσο για αυτό που είπε για τα μαθηματικά κτλ απλά θα σου πω: Μαθηματικά 1, Μαθηματικά 2,Εφαρμοσμένα Μαθηματικά,Αριθμητική ανάλυση με πεπερασμένα στοιχεία.Πόσα παραπάνω μαθηματικά δηλαδή να κάνουμε;Για φυσική; Φυσική 1, Φυσική 2 (Δυναμική - Ταλαντώσεις), Θερμοδυναμική...Ψάξτο λίγο

project.breeze
22/01/2009, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
Το οτι παρατηρησες μια ιδια κατασταση στους φοιτητες δεν σημαινει και οτι ΤΕΙ=πολυτεχνειο!:wave2: :wave2:



Όπως ειπώθηκε και παραπάνω,οι φοιτητές είναι που κάνουν τις σχολές

red_monster
22/01/2009, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Και κάτι τελευταίο.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος Μηχανολόγος/Μηχανικός πολυτεχνείου τον παρακαλώ να επισυνάψει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής του και να επισυνάψω και εγώ της δικής μας.Θα δείτε ότι διδασκόμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια μαθήματα και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και τα ίδια βιβλία με την διαφορά οτι εμείς έχουμε επιπλέον εργαστήρια σε πολλά από αυτά τα οποία στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν

Σου φαίνεται λογικό αυτό που λες?
Ακριβώς τα ίδια μαθήματα? Επειδή στα πρώτα εξάμηνα έχουμε κοινα βοηθήματα του γκαρούτσου δεν σημαίνει οτι κάνουμε και τα ίδια μαθήματα...Αν θες να στο πάω εκεί, στο ΤΕΙ η ύλη της μηχανικής αντιστ σε 1,5 τεύχη βοηθημάτων , στο ΑΕΙ σε 3

Σου ξαναλέω οτι έχω περάσει από ΤΕΙ και από εξεταστική ΤΕΙ .
Στα ΤΕΙ μπαίνουν και μαθητές από τεχνικά λύκεια, τα μαθήματα είναι και για αυτούς.
Πίστεψε με, ανάλυση πολυτεχνείου δν μπορούν με καμία δύναμη να περάσουν , όχι γιατι δν είναι έξυπνοι απεναντίας ,αλλά γιατί δν έχουν τις βάσεις

sniper
22/01/2009, 22:33
Βλέπω πολλούς από τους κατήγορους των ξένων πανεπιστημίων να θεωρούν ότι πλρώνοντας παίρνεις πτυχίο έξω.

Αυτό που βλέπω είναι ότι έχετε μαύρα μεσάνυχτα και μάλλον πιστεύετε ότι σας λένε οι διάφοροι επιτήδειοι.

Κι αυτό γιατί κατα κύριο λογο και πλην των Αμερικανικών πανεπιστημίων, τα υπόλοιποα ειναι δωρεάν (τα της ΕΕ για τους κατοίκους της ΕΕ).

Στο εξωτερικό (και δεν μιλάω για τις χώρες του πρωην Ανατολικου μπλοκ - δεν γνωρίζω τι γινεται εκει) ειτε πληρώσεις για να φοιτησεις είτε όχι, αν δεν περάσεις τις εξετάσεις @@ πτυχίο παίρνεις.


Είπα και πριν κάποιες σελίδες να μην μιλήσω για τοτι γινεται εδω, αλλά σε λιγάκι θα με αναγκάσετε και δεν θα σας αρέσει (για προσωπικές εμπειρίες θα μιλήσω)

Κάποιος είπε ότι όσοι φυγανε έξω το κάναμε γιατι δεν περάσαμε. Ξεχνάει οτι υπαρχει όριο εισαγομένων, ξεχνάει ότι μπορεί κάποιος να μην πέρασε γιατί ηταν άρρωστος ή άτυχος ή οτιδήποτε, ξεχνάει οτι σημερα συζητάμε για εισαγωγή όλων των αποφοίτων λυκείου στο πανεπιστήμιο κι αλλα πολλά.

Γενικά βλέπω μια ισοπέδωση.... που δεν ταιριάζει σε φοιτητές (οι οποίοι θα έπρεπε να ειναι περισσότερο ανοιχτόμυαλοι)

Α... κι εγω σπουδασα εξω, γυρισα για να πάω φαντάρος και μετά εφυγα και δουλεψα στο Λονδινο για 2 χρόνια πριν ξαναγυρίσω στην Ελλάδα για προσωπικούς λόγους.

Το έχω μετανοιώσει αλλά τωρα ειναι αργά...

Edit : Τελειωσα και με άριστα, για να μην ακουσω κανενα κουλό....

project.breeze
22/01/2009, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Σου φαίνεται λογικό αυτό που λες?
Ακριβώς τα ίδια μαθήματα? Επειδή στα πρώτα εξάμηνα έχουμε κοινα βοηθήματα του γκαρούτσου δεν σημαίνει οτι κάνουμε και τα ίδια μαθήματα...Αν θες να στο πάω εκεί, στο ΤΕΙ η ύλη της μηχανικής αντιστ σε 1,5 τεύχη βοηθημάτων , στο ΑΕΙ σε 3

Σου ξαναλέω οτι έχω περάσει από ΤΕΙ και από εξεταστική ΤΕΙ .
Στα ΤΕΙ μπαίνουν και μαθητές από τεχνικά λύκεια, τα μαθήματα είναι και για αυτούς.
Πίστεψε με, ανάλυση πολυτεχνείου δν μπορούν με καμία δύναμη να περάσουν , όχι γιατι δν είναι έξυπνοι απεναντίας ,αλλά γιατί δν έχουν τις βάσεις



Να στο πάω εγώ τότε αλλού.Δέχομαι ότι σε θεωρία υπερέχει το ΑΕΙ,εσύ θα δεχτείς ότι σε πράξη υπερέχει το ΤΕΙ;Πόσα εργαστήρια έχετε το εξάμηνο;

red_monster
22/01/2009, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Να στο πάω εγώ τότε αλλού.Δέχομαι ότι σε θεωρία υπερέχει το ΑΕΙ,εσύ θα δεχτείς ότι σε πράξη υπερέχει το ΤΕΙ;Πόσα εργαστήρια έχετε το εξάμηνο;


Δν οδηγεί κάπου η κουβέντα και θα χαλάσουμε χωρίς΄λόγο τις καρδιές μας:wave2:

Βέβαια οι πολυτεχνικές σχολές είναι 5 γεμάτα χρόνια από 33+ ώρες την εβδομάδα και 10+ εργαστήρια το εξάμηνο(αλλά η έννοια του εργαστηρίου είναι λίγο διαφορετική)
ΤΕΙ --> ΤΕΧΝΙΚΟ είναι λογικό να έχεται περισσότερα εργαστήρια

project.breeze
22/01/2009, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Δν οδηγεί κάπου η κουβέντα και θα χαλάσουμε χωρίς΄λόγο τις καρδιές μας:wave2:

Βέβαια οι πολυτεχνικές σχολές είναι 5 γεμάτα χρόνια από 33+ ώρες την εβδομάδα και 10+ εργαστήρια το εξάμηνο(αλλά η έννοια του εργαστηρίου είναι λίγο διαφορετική)
ΤΕΙ --> ΤΕΧΝΙΚΟ είναι λογικό να έχεται περισσότερα εργαστήρια



Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά και να τα συζητήσουμε,φυσικά και δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας,άλλωστε δεν φταις εσύ που το κράτος εξευτελίζει την έννοια του πτυχιούχου ΤΕΙ.Και μία διόρθωση,ΤΕΙ = Τεχνολογικό όχι τεχνικό,μεγάλη διαφορά

YZF rider
22/01/2009, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Το 3=5 από πού το συμπέρανες φίλε μου; Συγκεκριμένα η σχολή η δικιά μου είναι 7 εξάμηνα +1 υποχρεωτική πρακτική δηλαδή 4 χρόνια.Αν σκεφτείς πως στο πανεπιστήμιο (τμήμα Χημικών/Μηχανικών π.χ) οι ώρες διδασκαλίας είναι βαριά 20-22 την εβδομάδα όταν σε εμάς είναι 30+ αμέσως αμέσως ερχόμαστε στα ίδια.Επίσης,από όσο ξέρω και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με,η πρακτική δεν είναι υποχρεωτική στο πανεπιστήμιο όπως είναι στο ΤΕΙ.Όσο για αυτό που είπε για τα μαθηματικά κτλ απλά θα σου πω: Μαθηματικά 1, Μαθηματικά 2,Εφαρμοσμένα Μαθηματικά,Αριθμητική ανάλυση με πεπερασμένα στοιχεία.Πόσα παραπάνω μαθηματικά δηλαδή να κάνουμε;Για φυσική; Φυσική 1, Φυσική 2 (Δυναμική - Ταλαντώσεις), Θερμοδυναμική...Ψάξτο λίγο

Φιλε μου δεν ειμαι στους μηχανολογους...ειμαι στους μηχανικους υπολογιστων.5 χρονια σπουδων.36 ωρες την εβδομαδα.και,διαακριτα μαθηματικα1,μαθηματικη αναλυση,φυσiκη1,γραμμικη αλγ.,διακρ.μαθ.2,πιθανοτητες και στατιστικη,φυσiκη2,διαφορικες εξισωσεις,μαθηματικη λογικη,αλγορυθμοι και πολυπλοκοτητα,εφαρμοσμενα μαθηματικα,μαθηματικη μοντελοποιηση,κρυπτογραφια και τα αλλα επιλογης...Ο κολλητος?κανει σχεδον τα μισα ΑΚΡΙΒΩΣ..δεν μπορω να μιλησω για την σχολη σου γιατι δεν γνωριζω το προγραμμα σπουδων..αλλα δεν θα ηταν αδικο να ηταν ισαξιες οι σχολες που σου ανεφερα?α +6 ωρες εργαστηριο την εβδομαδα...:wave2: :wave2:

red_monster
22/01/2009, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Κι αυτό γιατί κατα κύριο λογο και πλην των Αμερικανικών πανεπιστημίων, τα υπόλοιποα ειναι δωρεάν (τα της ΕΕ για τους κατοίκους της ΕΕ).


Κάποιος είπε ότι όσοι φυγανε έξω το κάναμε γιατι δεν περάσαμε. Ξεχνάει οτι υπαρχει όριο εισαγομένων, ξεχνάει ότι μπορεί κάποιος να μην πέρασε γιατί ηταν άρρωστος ή άτυχος ή οτιδήποτε, ξεχνάει οτι σημερα συζητάμε για εισαγωγή όλων των αποφοίτων λυκείου στο πανεπιστήμιο κι αλλα πολλά.



Στην αγγλία τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν διδακτρα και μάλιστα τσουχτερά...+ εστίες κλπ κλπ.

Αυτό με την τύχη, το αρρώστησα το το... τα ακούω βερεσε, sorry αν ενοχλήσει μερικούς αλλά αυτό πιστεύω , πρέπει να μάθεις να δουλεύεις κάτω από πίεση και υπο οποιεσδήποτε συνθήκες.
Αν δεν φας την πίεση , το στρες , τη σωματική και ψυχολογική κόπωση των εξετάσεων πως θα καταλάβεις αν μπορείς να ανταπεξέλθεις
Φαντάζεσαι ένα γιατρό που να λυγίζει κάτω από την πίεση και το στρες? Πως θα κάνει σωστά τη δουλεια του ?

YZF rider
22/01/2009, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά και να τα συζητήσουμε,φυσικά και δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας,άλλωστε δεν φταις εσύ που το κράτος εξευτελίζει την έννοια του πτυχιούχου ΤΕΙ.Και μία διόρθωση,ΤΕΙ = Τεχνολογικό όχι τεχνικό,μεγάλη διαφορά


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΡΙΜΑΔΟΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ!!!








και κερναω και καφεδακι...:wave2: :wave2:


































και μπυρα εννοιωτε:beer: :beer: :beer:

sniper
22/01/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Στην αγγλία τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν διδακτρα και μάλιστα τσουχτερά...+ εστίες κλπ κλπ.

Αυτό με την τύχη, το αρρώστησα το το... τα ακούω βερεσε, sorry αν ενοχλήσει μερικούς αλλά αυτό πιστεύω , πρέπει να μάθεις να δουλεύεις κάτω από πίεση και υπο οποιεσδήποτε συνθήκες.
Αν δεν φας την πίεση , το στρες , τη σωματική και ψυχολογική κόπωση των εξετάσεων πως θα καταλάβεις αν μπορείς να ανταπεξέλθεις
Φαντάζεσαι ένα γιατρό που να λυγίζει κάτω απ ό την πίεση και το στρες? Πως θα κάνει σωστά τη δουλεια του ?

Μάλιστα....


Δλδ αν περάσω στην Θεσ/νικη θα μείνω στην εστία; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και καλά οι τυχεροι που μένουν.... Οι άλλοι; Μην σου πω οτι χαλασα λιγότερα από φίλους που σπουδασαν εκτός της πόλης που μένουν.

Φιλαράκι, εγώ σε Βρετανικό πανεπιστήμιο σπουδασα ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεαν.... και δουλευα για να σπουδασω......

Μην πετάς ό,τι θες έτσι...