PDA

View Full Version : to xt mou sta 140 xoreuei



ilias s.m.
23/01/2009, 21:30
paidia eimai kainourios sto forum.exo ena xt 600e super motard gyro stous 6 mines.to opoio exei ena provlimataki!peripou meta ta 130-140 arxizei na koskinizei to mixanaki olokliro!xoreyei!kai oxi ligo,me to zori to kratao gia na min peso!!!!kserei kaneis ti simvainei????????????

OzZzZzY
23/01/2009, 21:33
τι λαστιχο φοραει?

ilias s.m.
23/01/2009, 21:36
goldspeed!!!den exo ksanaakousi auti tin marka alla den glystran katholou!!!!

XJR_Billy
23/01/2009, 22:24
Καλώς ήρθες Ηλία !!:beer: :beer:

Έχεις ελέγξει πιέσεις ελαστικών?
Είναι οι προβλεπόμενες?

Το έκανες σύντομα SM ή το αγόρασες έτσι?
Παίζει τίποτα με τη ζάντα (ευθυγράμιση, ζυγοστάθμιση)?

Είναι η πρώτη σου μηχανή φίλε μου? :wave2:

ilias s.m.
24/01/2009, 00:08
βαζω 33 μπροστα και 36 πισω.ετσι μου ειπε ο πρωηγουμενος ιδιοκτητης.το πηρα ετοιμο motard και ειναι το πρωτο μου!τωρα οσο αφορα τις ζαντες δεν ειναι στραβες το εχω ελενξει.

kyrt
24/01/2009, 12:16
Είχα το ιδιο πρόβλημα και είδα μεγάλη βελτίωση βάζοντας γέφυρα φτερού.

xenos
24/01/2009, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrt
Είχα το ιδιο πρόβλημα και είδα μεγάλη βελτίωση βάζοντας γέφυρα φτερού.

Ποια είναι η γέφυρα φτερού?

kyrt
24/01/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Ποια είναι η γέφυρα φτερού?

http://img.photobucket.com/albums/v476/kkour/front-1.jpg

matador
24/01/2009, 16:06
αλλος πιθανος λογος για το προβλημα σου ειναι να θελουν σφιξιμο οι ακτινες στο στεφανι της ζαντας

p@nos
24/01/2009, 16:47
φιλε δυστυχως το ΧΤ στα 140 τις ζεμπεκιες του τις ριχνει, ειναι ετσι φτιαγμενο...

[ξενερωτος]

μη το πας τοσο ρε αφου βλεπεις πως δε το σηκωνει
:lol:

[/ξενερωτος]

Παντως περα απο την πλακα, δεν κανει για αυτες τις ταχυτητες το ΧΤ.

Ειδικα για ταξιδι, πας με 110, αντε και σε επιπεδα κομματια χωρις αερα 120.

Για παραπανω το σκιζεις πολυ, χωρις λογο, και δεν ειναι και τοσο ασφαλες κιολας....

:winka:

Road67
26/01/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
το πηρα ετοιμο motard και ειναι το πρωτο μου! Αν είναι το πρώτο σου μηχανάκι γενικά είναι λογικό να σε τρομάζει αλλά θα μάθεις. Προσωπικά έχω να πω οτι απ' τη στιγμή που δε μασάει το XR250 σ' αυτές τις ταχύτητες με τους κατάλληλους χειρισμούς μπορεί και το ΧΤ. Πέρα όμως από χειρισμούς και συνήθεια έχεις ένα γυμνό ψηλό μηχανάκι, μονοκύλινδρο. Που σημαίνει κραδασμοί, ατελής κάλυψη απ' τον άερα. 'Η το δίνεις, ή το συνηθίζεις. Εγώ θα το κράταγα. Κι ο λόγος που δεν έχω το XR αυτή τη στιγμή είναι γιατί έχω για μικρό το Xmax. Έχει πολλά υπέρ που αντισταθμίζουν την αδυναμία του στα ταξίδια το ΧΤ σου αρκεί εσύ να θέλεις να τα ανακαλύψεις.

pilotos_xtreme
26/01/2009, 13:21
φιλε συνομιλικε ηλια γεια σου κ καλως ηρθες!!!!!
ειχα και γω χτ600 μοταρντ οποτε ισως να μπορω να σε βοηθησω
εμενα με γεφυρα στο τιμονι και το μακρυ φτερο μπροστα ,δεν επαιζε τοσο πολυ ,σχεδον αναπεσθητα , μετα τα 140
οποτε βαζεις γεφυρα πανω στο τιμονι σου κ ενα φτερο (acebis??) μικροτερο μπορστα
και αμα δεν εχεις στραβιες τπτ ζαντες κτλ ,το προβλημα σου λογικα θα λυθει σε μεγαλο βαθμο
ναι σαι καλα κ καλες βολτες φιλαρακι!!
αμα θες κιολας κανονιζουμε για βολτουλα μαζι ( θα εχω το χτ)!

ilias s.m.
26/01/2009, 15:58
εχω και γεφηρα και κοντο φτερο!!!!μονο που δεν ειναι acerbis αλλα θα το αλλαξω!ποσο κοστιζει να ισιοσω τις ζαντες??(αν ειναι στραβες):confused: :confused:

pilotos_xtreme
26/01/2009, 16:12
χμμ δε ξερω ποσο παει για να σε βοηθησω.... εχεις δοκιμασει στα 50-60 κμ να αφησεις τα χερια να δεις αμα παει ευθεια ? αμα παει τοτε ισως να μην ειναι στραβιες .
καλυτερα ρωρα σε καποιον μηχανικο να σου πει
εμενα παντως κ με γεφυρα και με φτερο μετα που αλλαξα παλι επαιζε αλλα λιγοτερο
δεν ειναι για πολλα πολλα το χτ......

ilias s.m.
27/01/2009, 20:33
αυτο δεν το εχω δοκιμασει!!!

ilias s.m.
03/02/2009, 15:20
τελικα το πηγα στον μηχανικο μου και μου ειπε να το χαμιλωσω λιγακι μπροστα και να μου αλαξει τα μπροστα ελατηρια και τα λαδια στις μπουκαλες.:rolleyes:

kaps
04/02/2009, 03:14
επιβάλλεται και η γέφυρα στα καλάμια . Βάλε μια tarozzi τα καλάμια θα στέκονται πιο σωστά .

TR00PER
04/02/2009, 04:03
Το ιδιο προβλημα ειχε και ενας φιλος με ενα ινοβα.
Μετα τα 140 ψαλιδιζε αρκετα, και ακομη δεν εχει βρει τι φταίει...!

makis206
04/02/2009, 04:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TR00PER
Το ιδιο προβλημα ειχε και ενας φιλος με ενα ινοβα.
Μετα τα 140 ψαλιδιζε αρκετα, και ακομη δεν εχει βρει τι φταίει...!

Να του πεις να κατεβάζει μια ταχύτητα κάτω να "δένει" το μηχανάκι :D

XJR_Billy
04/02/2009, 04:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TR00PER
Το ιδιο προβλημα ειχε και ενας φιλος με ενα ινοβα.
Μετα τα 140 ψαλιδιζε αρκετα, και ακομη δεν εχει βρει τι φταίει...!

Άντε με το χρέπι...

Πες του να πάρει ένα Crypton να πάει με 140 χαλαρά...:p

TR00PER
04/02/2009, 04:36
Με 3η κατεβαινε συγγρου με 140 και κοσκινιζε....

4η χτυπαει 160 αλλα κουναει πολυ και παρολο που εβαλε γεφυρα και ταινια δεν βελτιωθηκε ιδιαιτερα...

THEOD
04/02/2009, 04:47
Oι ταλαντώσεις του φτερού στα ΧΤ δημιουργούν τέτοια φαινόμενα σε αυτές τις ταχύτητες. Ένα χαμηλό φτερό ή μια μεταλλική ενίσχυση ίσως δώσει λύση...Εγώ παλιά είχα δει βελτίωση...

Άλλες πιθανές αιτίες είναι τα λάστιχα, η ύπαρξη μπαγκαζιέρας, ακτινολόγηση-ζυγοστάθμιση ζαντών (μια ελαφριά "αρπαγμένη" ζάντα είναι πολύ συχνό θέμα στους κωλόδρομους που κυκλοφορούμε), και τζόγοι σε ρουλεμάν τροχού, λαιμού και ψαλιδιού...Έλενξέ τα ένα προς ένα...

Αν έχει γίνει μετατροπή σε μοτάρντ δεν αποκλείεται η πολύ αλλαγμένη γεωμετρία του μπροστινού να είναι υπεύθυνη για τις νευρικότητες...

Από εκεί και πέρα το ΧΤ600 έτσι κι αλλιώς δεν αισθάνεται και πολύ καλά σε αυτές τις ταχύτητες που πλησιάζουν την τελική του...Ειδικά αν ο αέρας είναι αρκετός μια νευρικότητα δεν την αποφεύγεις....

ilias s.m.
04/02/2009, 11:01
μπραβο ρε μαγκα!το εχεις ψαξει το θεμα πολυ καλα!!και εμενα αυτα μου περασαν απο το μυαλο,σιγα σιγα εποκλειω περιπτωσεις!!!:winka: :winka: :winka:

ilias s.m.
01/03/2009, 07:47
βρεθηκε το προβλημα που ειχε το χτ μου!!!!αλλαξα ελατηρια μπροστινου συστηματος,εκανα και ενα service στις μπουκαλες και ολα ενταξει!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: προχθες το κοντερ με δικαβαλο εδειχνε 170 και δεν κουναγε καθολου!!!!:sun:

THEOD
01/03/2009, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
προχθες το κοντερ με δικαβαλο εδειχνε 170 και δεν κουναγε καθολου!!!!:sun:

Φαντάζομαι ότι έχεις υπ' όψιν σου ότι λόγω του μικρότερου σε διάμετρο τροχού εμπρός το κοντέρ σου πλέον είναι....τερατώδες αισιόδοξο... :smilea:

Απλά σε προειδοποιώ για να μην ξενερώσεις άσχημα όταν πηγαίνοντας καμμιά χαλαρή βολτούλα με 110-120 στο κοντέρ σου, δείς ξαφνικά να σε προσπερνάνε τίποτα παπιά... :p :p :p

LatanG
01/03/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
βρεθηκε το προβλημα που ειχε το χτ μου!!!!αλλαξα ελατηρια μπροστινου συστηματος,εκανα και ενα service στις μπουκαλες και ολα ενταξει!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: προχθες το κοντερ με δικαβαλο εδειχνε 170 και δεν κουναγε καθολου!!!!:sun:

Έχω μερικές ερωτησούλες! Πού τις εφτιαξες τις αναρτήσεις, πόσο σου κόστισε και τι μάρκα ελατήρια έβαλες? :smokin:

the who
01/03/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φαντάζομαι ότι έχεις υπ' όψιν σου ότι λόγω του μικρότερου σε διάμετρο τροχού εμπρός το κοντέρ σου πλέον είναι....τερατώδες αισιόδοξο... :smilea:

Απλά σε προειδοποιώ για να μην ξενερώσεις άσχημα όταν πηγαίνοντας καμμιά χαλαρή βολτούλα με 110-120 στο κοντέρ σου, δείς ξαφνικά να σε προσπερνάνε τίποτα παπιά... :p :p :p

Εισαι πολυ κακος ανθρωπος λεμε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: (αλλα εχεις δικηο για το κοντερ)

GiannisBlessed
01/03/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από TR00PER
Με 3η κατεβαινε συγγρου με 140 και κοσκινιζε....

4η χτυπαει 160 αλλα κουναει πολυ και παρολο που εβαλε γεφυρα και ταινια δεν βελτιωθηκε ιδιαιτερα...
φαντασου να τα εβγαζαν εξαταχυτα!!!ευτυχως....:D
.
.
.
ιlia...μπας και ειναι ρουλεμαν λαιμου του τιμονιου??το κοιταξες?εχω ακουσει οτι αυτα ειναι τα συμπτωματα....γι'αυτο σου λεω....

ilias s.m.
01/03/2009, 12:20
το ξερω οτι κλεβει το κοντερ!!!στα 170 δηλαδη πρεπει να κλεβει 20-25 χλμ.δεν ξερω τι μαρκα ελατηρια μου εβαλε αλλα ολο το service του μπροστινου μου κοστισε συνολικα 50 euro.τωρα για ρουλεμαν δεν νομιζω γιατι τα ελενξε στο γενικο service που εκανα προσφατα!!!!

THEOD
01/03/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
το ξερω οτι κλεβει το κοντερ!!!στα 170 δηλαδη πρεπει να κλεβει 20-25 χλμ.δεν ξερω τι μαρκα ελατηρια μου εβαλε αλλα ολο το service του μπροστινου μου κοστισε συνολικα 50 euro.τωρα για ρουλεμαν δεν νομιζω γιατι τα ελενξε στο γενικο service που εκανα προσφατα!!!!

Αν πλήρωσες συνολικά 50 ευρώ τότε δεν άλλαξες ελατήρια...Μόνο λάδια... και αν... :D

the who
01/03/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
το ξερω οτι κλεβει το κοντερ!!!στα 170 δηλαδη πρεπει να κλεβει 20-25 χλμ.δεν ξερω τι μαρκα ελατηρια μου εβαλε αλλα ολο το service του μπροστινου μου κοστισε συνολικα 50 euro.τωρα για ρουλεμαν δεν νομιζω γιατι τα ελενξε στο γενικο service που εκανα προσφατα!!!!

Oπως ειπε κι ο "κακος" με 50 ευρω δεν αλλαζεις ελατηρια.Η τιμη για το σετ (λαδια ελατηρια) ειναι γυρω στα 110 ευρω,οτι μαρκα ελατηρια κι αν βαλεις.Αν σου εκανε σερβις μπροστινου αλλαζοντας λαδια και καμμια τσιμουχα και σου πηρε 50 ευρω τοτε η τιμη ειναι ψιλοτσιμπημενη.

ilias s.m.
01/03/2009, 20:19
τι να πω ρε παιδια?!!!δεν ξερω τι μου αλλαξε γιατι δεν ημουν εκει!!!παντος το αποτελεσμα του οτι εκανε ειναι πολυ καλο.

p@nos
01/03/2009, 20:33
μπας και ειχες φαει καμια σαβουρδα και ειχε γυρισει λιγο καμια μπουκαλα?

:wacko:

ilias s.m.
02/03/2009, 13:28
μπα.οχι!!!με τις σαβουρδες δεν εχω γνωριστει ποτε!!!και ελπιζω να μην γνωριστω κιολας!!!:D :D :D

p@nos
02/03/2009, 14:30
μακαρι κι απο μενα, αλλα μου φαινεται παραξενο μονο με αλλαγη λαδιων να αλλαξε τοσο η συμπεριφορα...

το πιθανοτερο ειναι οντως καποιο μπουκαλι να ειχε στριψει λιγο, και ο μαστορας οταν το ξαναβαλε τα εφερε στα ισια του...

ilias s.m.
02/03/2009, 14:49
οντως,υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα.μπορει να εσφιξε και λιγο τα ρουλεμαν του λαιμου γιατi εκανα μαζι και το γενικο service.

p@nos
02/03/2009, 15:02
μπορει να ειναι και αυτο, σημασια εχει οτι πηγαινει πιο σωστα τωρα...

:beer:

atari2006
07/03/2009, 16:14
Καλησπέρα Σε όλους,
Πρίν απο Λιγο Καιρό Αγόρασα Ενα XT 600 Modart.
Είμαι Πολύ ευχαριστημένη Μιας Και η μηχανή Βρισκόταν Σε Άριστη Κατάσταση.
Αυτό Που με αασχολεί είναι το εξής,Αν Βγάλω Την Τάπα Της Εξάτμισης, Θα έχω Διαφορετικό (Πιο Μπάσσο) Θορυβο?
Θα Κερδίσω Κάτι Σε Τελική Ταχύτητα?
Και Πρώτα Πρωτα Γίνεται Κατι Τέτοιο Σε Μια Μαμάτη Εξάτμιση?

Συγνωμη Για Την Ασχετοσύνη μου
Και Σας Ευχαριστώ Προκαταβολικά

p@nos
07/03/2009, 18:13
καλως ηρθες!

να χαρεις πολυ την καινουρια μηχανη σου

απ'οτι καταλαβα, εχει την μαμα εξατμιση το ΧΤ σου

η εξατμηση αυτη εχει μια ταπα, η οποια αφαιρειται για να καθαριστει το εσωτερικο της εξατμησης...

εχω δει καποιους που το εχουν αφαιρεσει στο δρομο, δεν ξερω τι κερδιζουν σε αποδοση(τιποτα φανταζομαι), αλλα το αποτελεσμα ειναι ενας αθλιος δυνατος και τζουφιος θορυβος, μπουμπουνιτα δεν εχει δηλαδη.

Αλλα να σου δωσω μια συμβουλη...
Αν τελικα αποφασισεις να το βγαλεις(που κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει λογος) κανε το με προσοχη.Υπαρχει μια βιδα αλεν η οποια πρεπει να ξεβιδωσεις πρωτα, που ομως μπορει και να εχει κολλησει, και οταν προσπαθησεις να τη βγαλεις το μονο που να καταφερεις να ειναι να της σπασεις το κεφαλη και να μεινει ολη η βιδα μεσα...

Οποτε αμα θες μπα μπα μπου πα πρεπει να αλλαξεις εξατμηση...
Ξανασκεψου το ομως, γιατι απ'οτι βλεπω πολλοι που εχουν αλλες εξατμισεις αφτεςρμαρκετ, ψαχνοντε για να βρουν την μαμα εξατμιση επειδη η βαβουρα τους σπαει τα νευρα μετα απο λιγο καιρο

SVX
07/03/2009, 18:21
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ φιλε atari :wave2:

εισαι τυχερος γιατι αν ρωτησεις στην πιατσα οποιος εχει XT δυσκολα το αποχωριζεται

αξιοπιστια παροιμιωδης! :a013: Dog Black το μηχανακι

matador
07/03/2009, 19:14
ριξε πρωτα καμποσο wd-40 στη βιδα και μετα απο λιγη ωρα βγαλε την.δεν ειναι τιποτε το δυσκολο να το κανεις.θα κερδισεις σε αποκριση,σε σκασιματα και σε ηχο ψαροτρατας.το αν σου αρεσει ή οχι θα το αποφασισεις εσυ αφου το δοκιμασεις.καλη επιτυχια

p@nos
08/03/2009, 04:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από matador
ριξε πρωτα καμποσο wd-40 στη βιδα και μετα απο λιγη ωρα βγαλε την.δεν ειναι τιποτε το δυσκολο να το κανεις.θα κερδισεις σε αποκριση,σε σκασιματα και σε ηχο ψαροτρατας.το αν σου αρεσει ή οχι θα το αποφασισεις εσυ αφου το δοκιμασεις.καλη επιτυχια


αν εχει κολλησει η βιδα, το wd40 δε θα κανει τιποτα...

xenos
08/03/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ φιλε atari :wave2:


Μάλλον φίλη... :wacko:

atari2006
08/03/2009, 16:44
Ευχαριστώ Πολυ Για Τις Απαντήσεις Σας.
Θα Το Αφήσω Έτσι Προς Το Παρών,
Ισως Τελικά Είναι Καλύτερα..
Μην Τρελλάνώ Και Κανα Χριστιανό Με την Ψαρότρατα..


Και Πάλι Ευχαριστώ Παιδιά.