PDA

View Full Version : ταξιδι με Xt



ilias s.m.
23/01/2009, 21:50
εχει κανει κανεις σας ταξιδι με xt???ενοωντας τουλαχιστον Λουτρακι,ναυπλιο!!!!αν ναι πειτε μου την αποψη σας.να το κανω η θα το μετανιωσω??????:confused:

XJR_Billy
23/01/2009, 22:28
Φίλε Ηλία, πάντα φιλικά, δεν πρέπει να έχεις πείρα από μοτοσυκλέτες αν θεωρείς το Λουτράκι ταξίδι για το ΧΤ...

Εκτός αν σου έχουν πει ότι ταξίδι γίνεται μόνο αν η μηχανή σου πάει με 180 σταθερά.

Με το ΧΤ σου, με 120 σταθερά, πας Κίνα και γυρνάς...

Εγώ πέρυσι με το ΧΤ μου πήγα βόρεια Βουλγαρία. Έκανα 4500 χλμ σε 11 μέρες.

Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!!:beer: :wave2:

ilias s.m.
24/01/2009, 00:03
nai,ontos den exo vgei stin ethniki gia perisotero apo misi ora.i skepsi mou exei na kanei sto provlima me tin aerodinamiki tis mixanis kai tin antistasi tou aera kai oxi gia tin dinami kai tin antoxi tou moter.

Steve_athens
24/01/2009, 01:58
Εγω πηγα αθηνα-λαμια με φορτωμενο το χτχ και πηγαινα ανετα με 150-160 μια χαρα ητανε:beer:

KONIORDO$
24/01/2009, 14:20
εγω εφυγα απο ενα χωριο κανα μισαωρο μετα την θηβα και πηγα κορινθο (ψιλοτερμα!!!!!)

XJR_Billy
24/01/2009, 15:47
Ηλία, το ΧΤ είναι ένα γυμνό, ψηλό μηχανάκι που μπορεί να σε ταξιδέψει αξιοπρεπώς όπου κι αν είναι ο προορισμός σου, κι αν υπάρχει και λίγο χώμα στη διαδρομή, ακόμα καλύτερα.

Σαν γυμνό λοιπόν, δεν είναι φτιαγμένο για να ταξιδεύει με μεγάλες ταχύτητες. Σε ταχύτητες 120-140 δεν τρως πολύ αέρα και είναι και άνετες για τον μονοκύλινδρο κινητήρα.

Αν σε καλύπτει το ταξίδι με 130, το ΧΤ είναι κορυφαίο. Έχω πάει βόλτες αλλά όχι μακρινές με ΧΤ600, και πηγαίνει μιά χαρά, χωρίς κραδασμούς. Το 660 έχει ακόμα λιγότερους ως μηδαμινούς κραδασμούς. Αν θέλεις να ταξιδεύεις με 160+, και καλύτερη αεροδυναμική, καλύτερα να πας σε κάποιο π.χ. V-Strom που ταξιδεύει πιο γρήγορα και πιο άνετα από ένα ΧΤ.

Καβάλα το εργαλείο σου και πήγαινε όπου θέλεις άφοβα.

jimtarasxt660x
24/01/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Εγώ πέρυσι με το ΧΤ μου πήγα βόρεια Βουλγαρία. Έκανα 4500 χλμ σε 11 μέρες.


Ναι ολο λογια εισαι....να σε δω ποτε θα ερθεις προς τα κατω.........:p :p :p


Ακου το παπου Billy κατι ξερει........Ορεξη να εχεις και πας οπου θες!!!

XJR_Billy
24/01/2009, 20:52
Τζίμμυ ετοιμάσου,
έρχεται η σειρά σου...

Εσύ παλιο-νεανία ανεβαίνεις και δεν παίρνεις ένα τηλ... :mad:

Θα τα πούμε ΠΟΛΥ σύντομα φιλαράκι !!:cool: :cool: :beer:

xenos
24/01/2009, 21:58
Λόγω έλλειψης ψυγείου δεν είναι καλύτερο να γίνονται στάσεις?

XJR_Billy
24/01/2009, 23:08
Εννοείται φίλε μου. Οι στάσεις γίνονται έτσι κι αλλιώς για τσιγαράκι-ξεμούδιασμα.
Όταν κινείται η μηχανή ο κινητήρας ψύχεται επαρκώς όταν δεν δουλεύει σε υπερβολικές στροφές.
Όσο πιο κρύος ο καιρός, τόσο καλύτερα. Το καλοκαίρι ίσως θέλει λίγη παραπάνω προσοχή.

Ο κινητήρας είναι στην καλύτερή του για ταξίδια όταν τον δουλεύεις στις στροφές που δίνει τη μέγιστη ροπή του. Εκεί, ούτε κουράζεται, ούτε καταπονείται και δουλεύει οικονομικά.

Στο ΧΤ660 είναι γύρω στα 132-133 χλμ, στις 5250 στροφές.
Για το ΧΤ600 δεν ξέρω, αλλά οι 600άρηδες έχουν στροφόμετρο οπότε...:winka: :D

hraklisxt
25/01/2009, 23:09
egw re paidia exw to xt einai 2001 motard kai exei 14.000 einai kainourgio....kai to skeftomai na paw taxidi....edw paw gia mpanio kai pianete o kolos mou!!!xaxaxa kai skeftomai na to dwsw na parw kana allo...an kai to lipame pou einai kainourgio...alla tha to dwsw...oxi giamena...gia tin foukariara tin kopela mou pou pianete o kolos tis!!!xaaxaxax kai na paw kana taxidi....

XJR_Billy
26/01/2009, 08:50
Φίλε Ηρακλή, αν σου είναι τόοοοοσο άβολη η σέλα του ΧΤ:confused: , υπάρχει λύση!
Είδα στο Ηράκλειο ΧΤ600 με σέλα σαν του GS650, με σκαλάκι κανονικά!!:eek:
Είδα το παλληκάρι και τον ρώτησα που την έφτιαξε και πόσο στοίχισε.

Την μετέτρεψε ένας μάστορας από Αμπελοκήπους χρησιμοποιώντας την παλιά του σέλα.
Το αποτέλεσμα είναι να είναι πιο πλατιά και πολύ πιο άνετη στην πολύωρη οδήγηση.
Το κόστος ήταν 50 ευρώ.

Αν σου αρέσει και σου κάνει το μηχανάκι, αφού έχεις πρόβλημα μόνο με τη σέλα,πριν το δώσεις, γιατί δεν δοκιμάζεις να τη φτιάξεις και εσύ?
Το κόστος δεν είναι μεγάλο...:winka: :wave2:

notakos600
26/01/2009, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε Ηρακλή, αν σου είναι τόοοοοσο άβολη η σέλα του ΧΤ:confused: , υπάρχει λύση!
Είδα στο Ηράκλειο ΧΤ600 με σέλα σαν του GS650, με σκαλάκι κανονικά!!:eek:
Είδα το παλληκάρι και τον ρώτησα που την έφτιαξε και πόσο στοίχισε.

Την μετέτρεψε ένας μάστορας από Αμπελοκήπους χρησιμοποιώντας την παλιά του σέλα.
Το αποτέλεσμα είναι να είναι πιο πλατιά και πολύ πιο άνετη στην πολύωρη οδήγηση.
Το κόστος ήταν 50 ευρώ.

Αν σου αρέσει και σου κάνει το μηχανάκι, αφού έχεις πρόβλημα μόνο με τη σέλα,πριν το δώσεις, γιατί δεν δοκιμάζεις να τη φτιάξεις και εσύ?
Το κόστος δεν είναι μεγάλο...:winka: :wave2:



+600

Η καλύτερη λύση για τη σέλα του ΧΤ είναι το σκαλοπατάκι που φτιάχνουν όλοι οι ταπετσέρηδες.
Έτσι δεν γλιστράει ο αναβάτης προς το μέρος του συνεπιβάτη.

peskandritsos
26/01/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε Ηρακλή, αν σου είναι τόοοοοσο άβολη η σέλα του ΧΤ:confused: , υπάρχει λύση!
Είδα στο Ηράκλειο ΧΤ600 με σέλα σαν του GS650, με σκαλάκι κανονικά!!:eek:
.:winka: :wave2: Ε τοτε γιατι να μην παρει κατευθειαν ενα GS 650???:D :D :D

notakos600
26/01/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ε τοτε γιατι να μην παρει κατευθειαν ενα GS 650???:D :D :D



Ίσως γιατί δεν θέλει να μπλέξει με κινητήρες αεροπλάνων. :smokin:

XJR_Billy
26/01/2009, 09:18
Βρε παλιο-τουμπανιασμένε Τενεράκια, δεν τσιμπάς το εργαλείο σου με τα βαλιτσόνια να πάμε καμιά βολτίτσα να στανιάρουμε?:winka:

Είσαι πολύ bitch τελευταία, σαν κακο-μαμημένη νεαρά σε εμμηνόπαυση!!:lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :beer:

peskandritsos
26/01/2009, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Βρε παλιο-τουμπανιασμένε Τενεράκια, δεν τσιμπάς το εργαλείο σου με τα βαλιτσόνια να πάμε καμιά βολτίτσα να στανιάρουμε?:winka:

Είσαι πολύ bitch τελευταία, σαν κακο-μαμημένη νεαρά σε εμμηνόπαυση!!:lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :beer: Αμα ειναι να παμε απλη βολτιτσα τα βαλιτσονια τι να τα κανουμε???
Κατσε να σιαξει λιγο ο καιρος και να χτυπησουμε παραλαιες Σ/Κυριακα με σκηνουλες κλπ.
Τωρα μονο κοντινες βολτιτσες.

hraklisxt
27/01/2009, 00:29
δηλαδη πιστευετε οτι κ σελα να αλαξω μπορω να παω σταθερα με το ΧΤ Και μεχρι αγ.κωσταντινο??η να παρω του πατερα το aprilia pegaso?

p@nos
27/01/2009, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από hraklisxt
δηλαδη πιστευετε οτι κ σελα να αλαξω μπορω να παω σταθερα με το ΧΤ Και μεχρι αγ.κωσταντινο??η να παρω του πατερα το aprilia pegaso?


toy patera ton phgaso...

:o

hraklisxt
28/01/2009, 15:54
ok paw na arxisw ta parakalia apo twra mexri to kalokairi tha ton exw peisi axxaaxax