PDA

View Full Version : Πρόβλημα με gsxr 600 k6



cartman
27/01/2009, 17:28
Χαιρετώ!

Το ίδιο θέμα έβαλα και στην κατηγορία "Τεχνικά", οπότε αν υπάρχει πρόβλημα διαγράψτε το :D

Λοιπόν έχω ενα προβληματάκι με το μηχανάκι. Όταν είναι κρύο (και μόνο όταν είναι κρύο) και με συχνότητα 1 στις 5 περίπου δεν κρατάει ρελαντί και μου σβήνει :(
Δηλαδή μιζάρω, το μοτέρ παίρνει μπρός αλλά στην συνέχεια οι στροφές πέφτουν και σβήνει. Οπότε αυτό που κάνω αναγκαστικά είναι να το ζεσταίνω κρατώντας τις κατάλληλες στροφές με την γκαζιέρα και μετά μόλις πάρει θερμοκρασία να φεύγω αμέσως. Στο σημείο αυτό, αν αφήσω την γκαζιέρα και πάλι σβήνει, αλλά μετά απο μερικές εκατοντάδες μέτρα το μηχανάκι είναι μια χαρά.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι? αντιμετώπισε κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Ένας μάστορας που το πήγα δεν είχε σαφή άποψη και πρότεινε να το λύσουμε το μηχανάκι, οπότε είπα να πάρω μια άποψη και απο εσάς.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Το μηχανάκι έχει αλλαγμένο φίλτρο, παίζει λόγο αυτού να παίρνει παραπάνω αέρα απο αυτόν που χρειάζεται και να μπουκώνει η κάτι? :confused:

NikosKK
27/01/2009, 19:22
Μήπως θέλει απλά λίγο ανέβασμα το ρελαντί σου?Στις πόσες στροφές δουλεύει κρύο/ζεστό?

Μου έκανε και μένα κάτι παρόμοιο πρόσφατα γι'αυτό στο λεω

GIXXERAKIAS
27/01/2009, 20:03
Αυτο θα σου εγραφα και γω φιλε.Σωστος ο μικρος μαθαινει.:D

Kοιταξε το ζεστο και αν οι στροφες ειναι στις 1000 η και χαμηλοτερα θες απλα ενα ανεβασμα στο ρελαντι σου και θα εισαι οκ εφοσον δεν σου κανει κατι αλλο η μηχανη.:winka:

PS:Ακου να του λυσει το μηχανακι ο αλλος ρε.:uplate:

cartman
27/01/2009, 21:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

Οι στροφές όταν είναι ζεστό το μοτέρ είναι σίγουρα πάνω απο 1000rpm, αλλά δεν θυμάμαι το ακριβές νούμερο. Όταν είναι κρύο, περίπου στις 2000rpm όταν όμως καταφέρει να το κρατήσει. Όταν όμως κάνει το πρόβλημα, οι στροφές ποτέ δεν ανεβαίνουν μέχρι τις 2000rpm. Μάλλον μέχρι τις 1300-1500 πάνε και σιγά σιγά πέφτουν με αποτέλεσμα να σβήσει.

Θα τσεκάρω πάντως το εγχειρίδιο για το ρελαντί και θα ενημερώσω, αν και δεν το βλέπω να είναι αυτό! :sick:

ThanosGSXR
29/01/2009, 10:13
Απο το φίλτρο δεν νομίζω να είναι ρε φίλε, κι εγώ φοράω πολυ καιρό τώρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Στην αρχή πάντως και για λίγα δευτερόλεπτα όλα κρατάνε λίγο πιο υψηλό ρελαντί και αμέσως μετα πεφτει, περίπου στις 1100-1200. Αν δεν θέλει ανέβασμα το ρελαντί σου, τότε πιθανον να είναι καποιος αισθητήρας στο φιλτροκούτι ή στις πεταλούδες, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο. Αλλα με το λύσημο δεν πρόκειται να βρεί κάτι ο μάστορας σου.

cartman
29/01/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ThanosGSXR
Απο το φίλτρο δεν νομίζω να είναι ρε φίλε, κι εγώ φοράω πολυ καιρό τώρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Στην αρχή πάντως και για λίγα δευτερόλεπτα όλα κρατάνε λίγο πιο υψηλό ρελαντί και αμέσως μετα πεφτει, περίπου στις 1100-1200. Αν δεν θέλει ανέβασμα το ρελαντί σου, τότε πιθανον να είναι καποιος αισθητήρας στο φιλτροκούτι ή στις πεταλούδες, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο. Αλλα με το λύσημο δεν πρόκειται να βρεί κάτι ο μάστορας σου.

Σωστή σκέψη! Μήπως ξέρεις φίλε αν είναι εύκολο να κάνω εγώ προσωπικά τους ελέγχους αυτούς ή είναι καλύτερα να πάω σε μάστορα? Επίσης κανα καλό μαστορα Αθήνα?

:beer: :beer: :beer:


Υ.Γ.Καλά το λύσιμο που είπε ο μάστορας μάλλον εννοούσε βγάλσιμο ντεποζίτου και φιλτροκουτιού, δεν νομίζω να εννοούσε να κάνουμε βίδες το μηχανάκι!

SeNNinhA
29/01/2009, 14:03
Είχα ακούσει για μια παρτίδα με ελατωματικούς αισθητήρες ρελαντί που αλλάχθηκαν από την αντιπροσωπία. Δεν τσεκάρεις να δεις τι παίζει απο εκεί?

catmaster
29/01/2009, 17:05
Η κόντρα μεταφέρθηκε εδώ ....


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74188

:smokin:

Opisthogonia
24/02/2009, 15:55
einai provlimatou relantisou min piraxis tpt...pigene sto kodinotero exousiodotimeno na sto perasi sto pc kai na sou vali mia thesi pano to reladi apo to pc simveni kaia fora

to mixanaki exei 3 thesis reladi apo tin manatouy kamia fora pefti sti xamili apo monotou....epsis afto ginete ama vraxikiklosis ena kalodio k to kanis monosu ala den exo link gia afto opote se exousiodotimeno 2 lepta doulia

cartman
25/02/2009, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
einai provlimatou relantisou min piraxis tpt...pigene sto kodinotero exousiodotimeno na sto perasi sto pc kai na sou vali mia thesi pano to reladi apo to pc simveni kaia fora

to mixanaki exei 3 thesis reladi apo tin manatouy kamia fora pefti sti xamili apo monotou....epsis afto ginete ama vraxikiklosis ena kalodio k to kanis monosu ala den exo link gia afto opote se exousiodotimeno 2 lepta doulia

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω την αίσθηση όμως ότι αν ήταν αυτό που λες θα το έκανε πάντα και όχι μόνο 1 στις 3 (περίπου) και όταν είναι εντελώς κρύο (κάτω από 22 β.κελσίου)

Πάντως κοντεύει το service οπότε θα το κοιτάξω τότε στο συνεργείο

:beer:

reinmeister
25/02/2009, 05:21
isc (idle synchronization valve)...πας σε ενα εξουσιοδοτημενο,σου συνδεουν το sds tool και το ρυθμιζουν σε 5 λεπτα...πολλες φορες αυτες οι βαλβιδες αποσυγχρονιζονται με αποτελεσμα να χαζευει το ρελαντι...απο μηδαμινο εως αστειο το κοστος της ρυθμισης...

cartman
25/02/2009, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
isc (idle synchronization valve)...πας σε ενα εξουσιοδοτημενο,σου συνδεουν το sds tool και το ρυθμιζουν σε 5 λεπτα...πολλες φορες αυτες οι βαλβιδες αποσυγχρονιζονται με αποτελεσμα να χαζευει το ρελαντι...απο μηδαμινο εως αστειο το κοστος της ρυθμισης...

Ώστε παίζει αυτό ε...ευχαριστώ παιδιά θα το πάρω το συντομότερο δυνατόν τότε :wave2:

Opisthogonia
25/02/2009, 09:54
afto pu eipe o reinmeste enoysa alla den eixera tous texnikous oroys :P

cartman
25/02/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
afto pu eipe o reinmeste enoysa alla den eixera tous texnikous oroys :P

Ok man! thanx :wave2: