PDA

View Full Version : Honda C70, μια ανάμνηση μου.



dxeavy
04/02/2009, 17:25
Αφορμή για αυτή τη συζήτηση: μια φωτογραφία που βρήκα εντελώς τυχαία καθαρίζοντας το παλιό μου γραφείο και θέλησα να την επισυνάψω, μιας και πρόκειται για το πρώτο μου μηχανάκι :)

Το ηρωικό Honda C70! Είμαι σίγουρος πως πολλοί από εσάς το θυμούνται και ίσως κάποιοι να έχουν "ταξιδέψει" και μαζί του.

Μοντέλο 1983 αν δε με απατά η μνήμη μου, 70 κυβικά και "πειραγμένο" καρμπυρατέρ, φιλτρο-χοάνη, την τότε εκνευριστική για την εποχή εξάτμιση Sebring, νίκελ στο τιμόνι και τα πηρούνια, χωρίς ποδιά βεβαίως. Στρογγυλοφάναρο, πλατίνα με σπαστό τιμόνι. Το μοναδικό που θυμάμαι να κυκλοφορεί στη πόλη μου, στα μέσα της δεκαετίας του 1990.

Με 12 volts ηλεκτρικά, CDI ignition και τελική ταχύτητα ίσα με 90 (και άντε 95 στη κατηφόρα και με πολύ φόρα) χιλιόμετρα την ώρα, το καβαλούσα περήφανος σαν το παγώνι ένα πράγμα. Κάναμε πολλά χιλιόμετρα παρέα, ο δείκτης σταμάτησε να δουλεύει μετά τα 85.000 αν θυμάμαι καλά, και μου χάρισε πολλές αναμνήσεις. Το έχω ακόμη, όχι στη καλύτερη κατάσταση βέβαια, και εύχομαι να μπορούσα να το "αναστήσω" ξανά αλλά έχε χάρη ξενιτειά και υποχρεώσεις.

Η φωτογραφία είναι από ημερήσια εκδρομή, δικάβαλλο με τον αδερφό μου. Εγώ στα 16 μου χρόνια τότε, αυτός στα 14 κάπου στα μέσα του 1990 (πιθανώς 1995). Εύχομαι να την είχα σε καλύτερη ποιότητα, αλλά δε βαριέσαι... από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

Ωραίες εποχές :beer:

Υ.Γ. Εαν θεωρείται πως έχω ξεκινήσει τη συζήτηση σε λάθος κατηγορία, παρακαλώ τους διαχειριστές να τη μετακινήσουν.


154359

Hell_Rider
04/02/2009, 18:09
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
04/02/2009, 18:13
Ωραιος!

:beer: :beer: :beer:

Το παπι το εχεις ακομα ε? Σκεφτεσαι να το δωσεις?

Σε ποια περιοχη αναφερεσαι και που ειναι τραβηγμενη η φωτο? Κατι μου θυμιζει το μερος!

:wave2:

dxeavy
04/02/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ωραιος!

:beer: :beer: :beer:

Το παπι το εχεις ακομα ε? Σκεφτεσαι να το δωσεις?

Σε ποια περιοχη αναφερεσαι και που ειναι τραβηγμενη η φωτο? Κατι μου θυμιζει το μερος!

:wave2:

Γεια χαρά :wave2:

Ναι το έχω ακόμη αλλά να σου πω την αλήθεια, δεν θέλω να το δώσω μιας και έχει συναισθηματική αξία. Ίσως κάποια στιγμή προσπαθήσω να το βγάλω στους δρόμους ξανά ;)

Τώρα σχετικά με τη φωτογραφία. Εγώ είμαι από το Θεσσαλικό κάμπο, Λαρισσαίος. Εαν έχει τύχει και έχεις περάσει από τα μέρη αυτά σίγουρα θα θυμάσαι την περιοχή της φωτογραφίας. Λέγεται Σπηλιά και είναι μετά το Συκούριο Λαρίσης, περίπου 35 χλμ συνολικά. Η συγκεκριμένη διαδρομή είναι: Λάρισα - Συκούριο - Σπηλιά - Κορυφή Κισσάβου και κατάβαση από Καρίτσα - Στόμιο και από Εθνική οδό, πίσω Λάρισα.

Βέβαια έχω να πάω πολλά χρόνια στη διαδρομή αυτή και δε γνωρίζω την κατάσταση του δρόμου πλέον αλλά θυμάμαι τότε, μπαίναμε και χώμα :lol:

Η διαδρομή είναι ανηφορική και στο χωριό Σπηλιά έχει καταπληκτικές ταβέρνες, ενώ το χειμώνα ρίχνει και πολύ χιόνι. ΄Οσο συνεχίζεις προς τα πάνω σε κάποια στιγμή φτάνεις στο Καταφύγιο του Κισσάβου σε υψόμετρο 1600 μέτρα και η θέα είναι εντυπωσιακότατη προς και από όλες τις κατευθύνσεις.

Συνιστώ τι διαδρομή σε όλους ανεπιφύλακτα. Μικρά μηχανάκια κατά προτίμησην για να την απολαύσετε και καλύτερα μιας και χιλιομετρικά δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά σίγουρα ικανοποιητική από θέμα εμπειρίας, διασκέδασης και αναμνήσεων. Πολύ πράσινο, καθαρός αέρας και αργότερα μπανάκι σε μερικές από τις καθαρότερες θάλασσες και παραλίες της χώρας.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα :beer:

epp1640
04/02/2009, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ωραιος!

:beer: :beer: :beer:

Το παπι το εχεις ακομα ε? Σκεφτεσαι να το δωσεις?

Σε ποια περιοχη αναφερεσαι και που ειναι τραβηγμενη η φωτο? Κατι μου θυμιζει το μερος!

:wave2:

Έλα σε λέω για σένα δουλεύω.. :lol:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/171071

(καμία σχέση δεν έχω..)

βέβαια.. αν το σκέφτεσαι για την Χαρα..

Δεν νομίζω να το εκτιμήσει και πολύ.. :lol: Εκτός και αν σου πήρε το cbr και ψάχνεις μεταφορικό μέσο.. :bigcry:

DimChios
04/02/2009, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
βέβαια.. αν το σκέφτεσαι για την Χαρα..

Δεν νομίζω να το εκτιμήσει και πολύ.. :lol: Εκτός και αν σου πήρε το cbr και ψάχνεις μεταφορικό μέσο.. :bigcry:



ελιωσα!!!!!!!!

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Χαρά
04/02/2009, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Έλα σε λέω για σένα δουλεύω.. :lol:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/171071

(καμία σχέση δεν έχω..)

βέβαια.. αν το σκέφτεσαι για την Χαρα..

Δεν νομίζω να το εκτιμήσει και πολύ.. :lol: Εκτός και αν σου πήρε το cbr και ψάχνεις μεταφορικό μέσο.. :bigcry:


...μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :winka: :winka: :winka:

...μου βάζεις ιδέες... :beer: :a25: :beer:

DimChios
04/02/2009, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χαρά
...μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :winka: :winka: :winka:

...μου βάζεις ιδέες... :beer: :a25: :beer:


επακο, οταν κατεβω στη Κρητη το καλοκαιρι...

ΘΥΜΗΣΕ ΜΟΥ!!!!!!

:evil: :a26: :a26: :a26:












:bigcry: :bigcry:

epp1640
04/02/2009, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
επακο, οταν κατεβω στη Κρητη το καλοκαιρι...

ΘΥΜΗΣΕ ΜΟΥ!!!!!!

:evil: :a26: :a26: :a26:












:bigcry: :bigcry:

Μην έρθεις όμως με το στρογγυλοφάναρο γιατί δεν θα μπορείς να φορτώσεις τη ρακί στο γυρισμό.. :bigcry:

Xrider
05/02/2009, 07:46
Αυτο πρεπει να ηταν 1η κατω 2-3η επανω και ενδιαμεσα 1-2 νεκρο η το αναποδο !?
Δεν θυμαμαι.
Εγω ειχα το -89 ενα πρασινο σκουρο,σχεδον χακι, αγορασμενο απο Ιαπωνια,μονοσελο και ειχε μια δευτερη σελα βιδωτη σε μια τετραγωνη σχαρα.
Αλλη μια μικρη σχαρα ειχε στο μπροστα φτερο και ειχε και ΜΙΖΑ!!
Ηταν το μηχανακι που οδηγησα για πρωτη φορα..και απο τοτε κολλησα με τις μηχανες.
Αν το ηξερε τοτε ο πατερας μου οτι θα μου εβαζε το μικροβιο δεν νομιζω να μου το εφερνε ποτε..:lol:

dxeavy
05/02/2009, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Αυτο πρεπει να ηταν 1η κατω 2-3η επανω και ενδιαμεσα 1-2 νεκρο η το αναποδο !?
Δεν θυμαμαι.


:a013:

Καλά θυμάσαι... το ανάποδο. 1η επάνω, 2η-3η κάτω και νεκρό ενδιάμεσα 1η και 2η :winka:

Τουλάχιστον έτσι ήταν το δικό μου :beer: