PDA

View Full Version : ΧΟΥΦΤΕΣ



mai_tai
08/02/2009, 12:38
Παλικαρια ψαχνω χουφτες για το xtx660 και δεν θελω να βαλω τις μαμισιες που ειναι καπως τσουχτερες:nono: -μηπως καποιος μπορει να μου δωσει καμια πληροφορια για εκτος αντιπρωσοπειας χουφτες-τιμη κ.τ.λ(και καμια φωτο απο τα δικα σας ετσι για να παρουμε καμια ιδεα...):lol:

jimtarasxt660x
08/02/2009, 13:03
Τι τιμη εχουν της αντιπροσωπειας?Κοιτα για acerbis ξεκινανε απο καμια 40αρα πειπου και ανεβαινουν αλλα πρεπει να αγορασεις και το κιτ προσαρμογης για το αναλογο τιμονι που εχει η καθε μηχανη το οποιο πωλειται ξεχωριστα αρα το 80αρι θα το φας!

Steve_athens
08/02/2009, 14:44
Ufo και polisport πλαστικες καπου 15 με 20ε εδω και φωτο


154623

teo24
08/02/2009, 17:09
Aν σου αρεσουν της YAMAHA τοτε βαλε τις DOD.Τις εβαλα το 2006 στο χτχ μου γυρω στα 30 ευρω.Ειναι ολοιδιες μονο που δεν γραφουν YAMAHA.

mai_tai
08/02/2009, 17:09
Πολυ ωραιες αυτες στην φωτο steeve-απο που τις αγορασες?

trigger
08/02/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
Aν σου αρεσουν της YAMAHA τοτε βαλε τις DOD.Τις εβαλα το 2006 στο χτχ μου γυρω στα 30 ευρω.Ειναι ολοιδιες μονο που δεν γραφουν YAMAHA. Από που τις πήρες;

Desperado
09/02/2009, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
Aν σου αρεσουν της YAMAHA τοτε βαλε τις DOD.Τις εβαλα το 2006 στο χτχ μου γυρω στα 30 ευρω.Ειναι ολοιδιες μονο που δεν γραφουν YAMAHA.

Για πε από που ψωνίζουμαι για πε, γιατί κ εγώ ενδιαφέρομαι!!!

gkmaggas
09/02/2009, 07:30
Καλημερα Boys.....Ριξτε μια ματια στο ΜοτοΜαρκετ....


http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=accessories_product.xml&id=1146

mai_tai
09/02/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Καλημερα Boys.....Ριξτε μια ματια στο ΜοτοΜαρκετ....


http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=accessories_product.xml&id=1146
αυτο ταιριαζει σε ολους τους τυπους μηχανων?

gkmaggas
09/02/2009, 11:43
Στο δικο μου εχω αυτες(ακριβουτσικες 115 ευρω)

http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=accessories_product.xml&id=75


Πριν τις παρω εστειλα ενα mail στο ΜοτοΜαρκετ και αμεσα με ενημερωσαν αν ταιριαζουν στο μηχανακι μου και ποσο ειναι το συνολικο κοστος γιατι χρειαζονται και καποιοι αποστατες που ισως ειναι εκτος της αναγραφομενης τιμης...

teo24
09/02/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Από που τις πήρες; Απο Ν.Ιωνια,συγκεκριμενα Καλογρεζα που μενω.

zeke
09/02/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
Απο Ν.Ιωνια,συγκεκριμενα Καλογρεζα που μενω.

οπα...
καλογρέζα??
Έχεις ΧΤ ρε τρελέ εσύ ?

mai_tai
10/02/2009, 01:46
φιλαρακια ποια τα μειονεκτηματα τις πλαστικης χουφτας απο την αλουμινενια?(εκτος το οτι προφιλασει σε περιπτωση πτωσης τα χερια...)

XJR_Billy
10/02/2009, 03:14
Μιά μπυρίτσα κι από μένα στα ΧΤάκια της Καλογρέζας :beer:

Βασικά οι χούφτες δεν προφυλάσουν μόνο τα χέρια αλλά τις μανέτες που είναι ο κύριος στόχος τους. Εγώ, όταν την πήρα, παρκάρω δίπλα από πεζοδρόμιο, πατάω στο λούκι για τα νερά, πάρτον κάτω.:lol: :lol:

Ούτε γρατζουνιά, αλλά η δεξιά μανέτα αχρηστεύτηκε. Ένας βλάκας μου έριξε τη μηχανή στο υποθηκοφυλάκιο Νέας Ιωνίας.:mad: Ούτε γρατζουνιά, η αριστερή μανέτα άχρηστη...:(

Έ, αγόρασα χούφτες της Yamaha για το WR (μπλε), με ολόσωμη ενίσχυση βέβαια, και πέρυσι στη Βουλγαρία βγαίνοντας από ένα δρόμο σε επαρχιακό, γυαλί άσφαλτος, και από φορτηγό είχε πέσει άμμος. Σαβουρδιάστηκα με 10χλμ πριν προλάβω να κάνω πριτς...:D

Η μηχανή γρατζουνιά, τίποτα. Η αριστερή χούφτα γδάρθηκε λίγο, αλλά έκανε τη δουλειά της. Προστάτεψε την μανέτα συμπλέκτη.

Και να πεις ότι σου σπάει η μανέτα φρένου, πας αργά σπίτι-συνεργείο με πισινό φρένο.
Αν σου σπάσει η μανέτα συμπλέκτη, την έκανες. Ακινητοποιήθηκες.
Εγώ θα έμενα σε ένα επαρχιακό δρόμο, χωρίς πολλή κίνηση, με ακινητοποιημένη μηχανή ανάμεσα σε δύο πόλεις που έχουν-δεν έχουν συνεργείο για μηχανές. Και θα περίμενα να μου έρθει μανέτα από τη Σόφια...:rolleyes:

Ανεκτίμητες οι μανέτες παιδιά, μην τσιγγουνευτείτε, πάρτε με ενισχύσεις γιατί μπορούν να σε βγάλουν από μιά άτυχη στιγμή.:wave2:

stefanos
10/02/2009, 04:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
φιλαρακια ποια τα μειονεκτηματα τις πλαστικης χουφτας απο την αλουμινενια?(εκτος το οτι προφιλασει σε περιπτωση πτωσης τα χερια...)

Η ασφαλέστερη χούφτα είναι η ανοιχτή πλαστική.
Η αλουμινένια σε περίπτωση πτώσης μπορεί να παραμορφωθεί και να τραματήσει το χέρι.

XJR_Billy
10/02/2009, 04:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η ασφαλέστερη χούφτα είναι η ανοιχτή πλαστική.
Η αλουμινένια σε περίπτωση πτώσης μπορεί να παραμορφωθεί και να τραματήσει το χέρι.

Σωστός, αλλά δεν προστατεύει τις μανέτες.

stefanos
10/02/2009, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Σωστός, αλλά δεν προστατεύει τις μανέτες.

Μια μανέτα δεν είναι και καμιά μεγάλη απώλεια.Ειδικά στο χώμα θεωρήται μάλλον αναλώσιμη.
Μπορείς να κουβαλάς μια ανταλακτική και καμιά ντίζα επείσης μαζί με τα εργαλεία, το κόστος είναι αστείο υπάρχουν και με 15-20€.
Επείσης υπάρχουν ωραιότατες σπαστές μανέτες και λεβιεδάκια ταχυτήτων ακριβώς γι αυτό το λόγο.
Το ρίσκο της αλουμινένιας χούφτας κατά την γνώμη μου έιναι δυσανάλογα μεγάλο με την προστασία που προσφέρει.

p@nos
10/02/2009, 05:44
παιδια, αμα θελετε να ''σωσετε'' τις μανετες σας(και το καπακι του καρτερ απο το πενταλ του φρενου και των ταχυτητων) μπορειτε να κανεται ενα μικρο κοψιματακι με ενα σιδεροπριονο, ετσι ωστε σε περιπτωση τουμπας να σπασει μονο το κομματι μετα το κοψιμο, οποτε δε θα μεινετε και πουθενα κιολας

:winka:

XJR_Billy
10/02/2009, 06:05
Συμφωνώ, για το χώμα η μανέτα είναι η πιο συνηθισμένη και ανώδυνη απώλεια. Με μικρό κόστος και εύκολη αντικατάσταση (για τους σχετικούς:D ). Εγώ μίλησα για 3 "πεσίματα" που είχα, που ένα από αυτά μου ακινητοποίησε τη μηχανή. Θα ήταν δύο αν δεν είχα τις χούφτες...

Εντάξει, όταν πας χώμα είσαι προετοιμασμένος, με έξτρα μανέτες, εργαλεία κ.λ.π. όπως είπε ο Στέφανος. Αλλά δεν τα έχεις όλα αυτά στην καθημερινή μετακίνηση, και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί...

Μετά τη μικροπτώση που είχα στη Βουλγαρία, δεν τις συζητώ καν τις κλειστές μανέτες. Για μένα είναι ανεκτίμητες. Πάντα γνώμη μου βέβαια...:D

Πάνο, καλή ιδέα φίλε για τα πεντάλ! :beer:

Στέφανε, δεν έχω δει τις "σπαστές" που λες. Αυτές, σε περίπτωση πτώσης "σπάνε" και επανέρχονται έτσι?

p@nos
10/02/2009, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Συμφωνώ, για το χώμα η μανέτα είναι η πιο συνηθισμένη και ανώδυνη απώλεια. Με μικρό κόστος και εύκολη αντικατάσταση (για τους σχετικούς:D ). Εγώ μίλησα για 3 "πεσίματα" που είχα, που ένα από αυτά μου ακινητοποίησε τη μηχανή. Θα ήταν δύο αν δεν είχα τις χούφτες...

Εντάξει, όταν πας χώμα είσαι προετοιμασμένος, με έξτρα μανέτες, εργαλεία κ.λ.π. όπως είπε ο Στέφανος. Αλλά δεν τα έχεις όλα αυτά στην καθημερινή μετακίνηση, και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί...

Μετά τη μικροπτώση που είχα στη Βουλγαρία, δεν τις συζητώ καν τις κλειστές μανέτες. Για μένα είναι ανεκτίμητες. Πάντα γνώμη μου βέβαια...:D

Πάνο, καλή ιδέα φίλε για τα πεντάλ! :beer:

Στέφανε, δεν έχω δει τις "σπαστές" που λες. Αυτές, σε περίπτωση πτώσης "σπάνε" και επανέρχονται έτσι?

αν θυμαμαι καλα, αυτες οι σπαστες ειναι απο δυο κομματια, στα οποια υπαρχει ελατηριο και μπορει να κανει ελευθερες κινησεις η μανετα...

αλλα αν επισης θυμαμαι καλα, ειναι και πανακριβες(καμια 80ρια? η μια:hypnotize , σε σχεση με τα 5 της κανονικης δηλαδη:lol: )

stefanos
10/02/2009, 07:06
Δεν είμαι σίγουρος αν έχει το χτχ απο την μάνα του αλλά εννοώ κάτι τέτοιο σε χαλύβδινο.
:sad:

stefanos
10/02/2009, 07:11
τέτοιο


154750

p@nos
10/02/2009, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
τέτοιο

an ennoeis το μηχανισμο μπροστα στο λεβιε, για το 660 δε ξερω παντως το 600 εχει...

mai_tai
11/02/2009, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
Aν σου αρεσουν της YAMAHA τοτε βαλε τις DOD.Τις εβαλα το 2006 στο χτχ μου γυρω στα 30 ευρω.Ειναι ολοιδιες μονο που δεν γραφουν YAMAHA.

απο που φιλαρακι?εχουμε κανα σαιτ να δουμε ?οποιος ξερει ας βοηθησει παλικαρια-μην παιρνω σβαρνα χ τα αξεσουαρ...

mai_tai
11/02/2009, 01:48
και αυτες του φιλου xenos δειχνουν καλες..-αραγε κλειστες οι ανοιχτες ειναι?:confused:


http://www.moto.gr/forums/attachment.php?postid=1364068

trigger
13/02/2009, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
και αυτες του φιλου xenos δειχνουν καλες..-αραγε κλειστες οι ανοιχτες ειναι?:confused:


http://www.moto.gr/forums/attachment.php?postid=1364068 Κλειστές είναι

mai_tai
21/02/2009, 13:23
για βοηθηστε λιγο ρε παλικαρια-για πειτε γνωμες..:beer:


http://www.polisport.com/nm_catalogo.php?ID=22&ID_ORG=22


http://www.ufoplast.com/en/catalog/mx-enduro/supermotard


ειμαι λιγακι αναποφασιστος...(γυρο στα 50-60 ευροπουλα διαθετο...)