PDA

View Full Version : Εργαλειοθήκη & μπουζόκλειδο



LatanG
21/02/2009, 12:17
Καλησπέρα σε όλους, ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ την εγαλειοθήκη για το χτ600 και ειδικά το μπουζόκλειδο? Κάθε φορά που αλλάζω μπουζί παιδευομαι τσάμπα. Ρώτησα στη yamaha και μου είπε κανα 40αρι ευρώ για 4 εργαλεία λες και ειναι facom!!

ilias s.m.
21/02/2009, 12:30
εχεις δοκιμασει καποιο διαφορετικο μπουζοκλειδο?εγω εβγαλα το δικο μου μπουζι ευκολα με ενα μπουζοκλειδο αυτοκινητου. :smokin:

catmaster
21/02/2009, 12:56
Γιατί δεν πας με το μηχανάκι σου και ένα παλιό μπουζί στη Σπύρου Πάτση να αγοράσεις ένα σωληνωτό με δέκα ευρώ να τελειώνεις ;;

(π.χ. Καραίσκος , Βραττής κλπ έχουν σίγουρα ... )

:wave2:

LatanG
21/02/2009, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
εχεις δοκιμασει καποιο διαφορετικο μπουζοκλειδο?εγω εβγαλα το δικο μου μπουζι ευκολα με ενα μπουζοκλειδο αυτοκινητου. :smokin:

Πώς? Βγάζεις το ντεπόζιτο να υποθέσω έτσι?

LatanG
21/02/2009, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Γιατί δεν πας με το μηχανάκι σου και ένα παλιό μπουζί στη Σπύρου Πάτση να αγοράσεις ένα σωληνωτό με δέκα ευρώ να τελειώνεις ;;

(π.χ. Καραίσκος , Βραττής κλπ έχουν σίγουρα ... )

:wave2:


Δεν χρειάζεται το μπουζί γιατί ξέρω οτι είναι 18αρι. Σωληνωτό εχω δοκιμάσει να βάλω αλλά δεν χωράει γιατί βρισκει στο σκελετό την ώρα που μπαίνει στην κεφαλή

mai_tai
22/02/2009, 06:17
Παλικαρια με 40 ευρωπουλα αγοραζεις ολοκληρη κασετινα κ με μπουζοκλειδο μεσα-αν πατε μοναστηρακι η σχιστο μπορει κ με λιγοτερα.. :p

kaps
22/02/2009, 07:09
E:confused: ;όχι και να βγάζεις τεπόζιτο για να βγει το μπουζί . Το σωληνωτό και ένα κλειδάκι νομίζω 14αρι και με λίγη προσοχή βγαίνειμια χαρά . Νομίζω δε πως έχω ένα από το 600 που είχα . Αν είναι να ψάξω να σου πω

ilias s.m.
22/02/2009, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Πώς? Βγάζεις το ντεπόζιτο να υποθέσω έτσι? οχι.απλα ξεβιδωνω το μπουζι!!!!! :rotflmao: ειναι αρκετα ευκολο.απλα βρες ανα σπαστο μπουζοκλειδο που να ταιριαζει.;)

kostasra
22/02/2009, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
οχι.απλα ξεβιδωνω το μπουζι!!!!! :rotflmao: ειναι αρκετα ευκολο.απλα βρες ανα σπαστο μπουζοκλειδο που να ταιριαζει.;)

+1000 Εγω του εδωσα το μπουζοκλειδο!!!!!:smilea:

LatanG
22/02/2009, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
E:confused: ;όχι και να βγάζεις τεπόζιτο για να βγει το μπουζί . Το σωληνωτό και ένα κλειδάκι νομίζω 14αρι και με λίγη προσοχή βγαίνειμια χαρά . Νομίζω δε πως έχω ένα από το 600 που είχα . Αν είναι να ψάξω να σου πω

Αν μπορείς να κοιτάξεις θα με φτιαξεις! Το σωληνωτό συνήθως δεν χωράει να μπεί γιατί βρίσκει στο σκελετό τουλάχιστον 3 σωληνωτά που έχω δοκιμάσει εγώ δεν εμπαιναν και το μπουζόκλειδο από το 660 είναι κοντό

LatanG
22/02/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
Παλικαρια με 40 ευρωπουλα αγοραζεις ολοκληρη κασετινα κ με μπουζοκλειδο μεσα-αν πατε μοναστηρακι η σχιστο μπορει κ με λιγοτερα.. :p


Το ξέρω αλλά αν είναι να δώσεις 40 ευρώ για 1 μπουζόκλειδο και δεκα καρυδάκια(που έχω ήδη 2 κασετίνες) καλυτερα να τα δώσω και να πάρω την εργαλειοθήκη της μάνας του ετσι δεν είναι?

LatanG
22/02/2009, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
οχι.απλα ξεβιδωνω το μπουζι!!!!! :rotflmao: ειναι αρκετα ευκολο.απλα βρες ανα σπαστο μπουζοκλειδο που να ταιριαζει.;)

Δηλαδή από ότι κατάλαβα το κάνεις γωνία και ξεβιδώνεις σαν να έχεις καστάνια? Αν μπορείς στείλε μια φώτο το μπουζόκλειδο να καταλάβω τι εννοείς

notakos600
22/02/2009, 19:46
Το εργαλείο που χρειάζεσαι είναι το πολύσπαστο για καρυδάκι, γιατί η γωνία είναι κάπως περίεργη.
Μπουζόκλειδο βρίσκεις σε καταστήματα εργαλείων, από ότι θυμάμαι είναι 17''.
Του παπιού είναι 16'' και του αυτοκινήτου 18'', δεν ταιριάζουν.

LatanG
22/02/2009, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Το εργαλείο που χρειάζεσαι είναι το πολύσπαστο για καρυδάκι, γιατί η γωνία είναι κάπως περίεργη.
Μπουζόκλειδο βρίσκεις σε καταστήματα εργαλείων, από ότι θυμάμαι είναι 17''.
Του παπιού είναι 16'' και του αυτοκινήτου 18'', δεν ταιριάζουν.

Καρυδάκι δεν μπαίνει θέλει σωληνωτό καρυδάκι για να περνάει το μπουζί το οποίο ειναι 18mm, 16mm είναι του παπιού όπως είπες, 17mm και 21mm είναι του αυτοκινήτου. Το κακό είναι οτι δεν βρίσκω πουθενά 18mm σωληνωτό καρυδάκι μόνο του ξεχωριστά από κασετίνα

notakos600
23/02/2009, 03:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Καρυδάκι δεν μπαίνει θέλει σωληνωτό καρυδάκι για να περνάει το μπουζί το οποίο ειναι 18mm, 16mm είναι του παπιού όπως είπες, 17mm και 21mm είναι του αυτοκινήτου. Το κακό είναι οτι δεν βρίσκω πουθενά 18mm σωληνωτό καρυδάκι μόνο του ξεχωριστά από κασετίνα


Eγώ το βρήκα σε κατάστημα με βιομηχανικά είδη και ναι είναι δύσκολο νούμερο.
Είναι μακρύ, βάζοντας και το πολύσπαστο φτάνεις μέχρι και τον κεντρικό σωλήνα του πλαισίου.
Προσθέτεις μια επιπλέον προέκταση και κουμπώνεις τη καστάνια.
Να προσέξεις το μπουζόκλειδο να έχει στο εσωτερικό ελαστικό δακτύλιο συγκράτησης γιατί αν σου πέσει το μπουζί μέσα στο κενό της κεφαλής είναι μπέρδεμα να το πιάσεις.
Πάντως εγώ βγάζω το ρεζερβουάρ όταν αλλάζω μπουζί, αλλιώς δεν χωράει το χέρι να δουλέψει.

LatanG
23/02/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Eγώ το βρήκα σε κατάστημα με βιομηχανικά είδη και ναι είναι δύσκολο νούμερο.
Είναι μακρύ, βάζοντας και το πολύσπαστο φτάνεις μέχρι και τον κεντρικό σωλήνα του πλαισίου.
Προσθέτεις μια επιπλέον προέκταση και κουμπώνεις τη καστάνια.
Να προσέξεις το μπουζόκλειδο να έχει στο εσωτερικό ελαστικό δακτύλιο συγκράτησης γιατί αν σου πέσει το μπουζί μέσα στο κενό της κεφαλής είναι μπέρδεμα να το πιάσεις.
Πάντως εγώ βγάζω το ρεζερβουάρ όταν αλλάζω μπουζί, αλλιώς δεν χωράει το χέρι να δουλέψει.

Όπως το λες είναι. Εγώ έχω φτιάξει σωληνωτό και το έχω κοντύνει και πάνω έχω κολλήσει με την τσιμπίδα το καρέ το αρσενικό από καστάνια και το λύνω. Αυτή η λυση που λές είναι σωστή όμως προσπαθώ να αποφύγω την αφαίρεση του ρεζερβουάρ

notakos600
24/02/2009, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Όπως το λες είναι. Εγώ έχω φτιάξει σωληνωτό και το έχω κοντύνει και πάνω έχω κολλήσει με την τσιμπίδα το καρέ το αρσενικό από καστάνια και το λύνω. Αυτή η λυση που λές είναι σωστή όμως προσπαθώ να αποφύγω την αφαίρεση του ρεζερβουάρ


Καλή και η δική σου λύση φίλε μου, αλλά γιατί να μπλέκεις με μοντίφες όταν υπάρχουν όλα στο εμπόριο?
Σχετικά τώρα με την αφαίρεση του ρεζερβουάρ είναι πανεύκολη, βγάζεις με δυο βιδάκια τη σέλα, μια βίδα και τράβηγμα-αφαίρεση του ρεζερβουάρ.
Και μόνο το γεγονός ότι μετά μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου ελεύθερα στη κεφαλή, χαλάλι το τρίλεπτο που θα σπαταλήσεις.

LatanG
24/02/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Καλή και η δική σου λύση φίλε μου, αλλά γιατί να μπλέκεις με μοντίφες όταν υπάρχουν όλα στο εμπόριο?
Σχετικά τώρα με την αφαίρεση του ρεζερβουάρ είναι πανεύκολη, βγάζεις με δυο βιδάκια τη σέλα, μια βίδα και τράβηγμα-αφαίρεση του ρεζερβουάρ.
Και μόνο το γεγονός ότι μετά μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου ελεύθερα στη κεφαλή, χαλάλι το τρίλεπτο που θα σπαταλήσεις.


Σίγουρα δεν λέω όχι απλά ψιλοτρέμω τους αεραγωγούς τους πλαστικούς όταν το βγάζω μονοκόμματο το ρεζερβουάρ ειδικά στο πώς θα το στηρίξω ωστε να μήν βρούν( αν και συνήθως τα βγάζω τα πλαστικά). Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις όλους:beer:

TR00PER
24/02/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Το εργαλείο που χρειάζεσαι είναι το πολύσπαστο για καρυδάκι, γιατί η γωνία είναι κάπως περίεργη.
Μπουζόκλειδο βρίσκεις σε καταστήματα εργαλείων, από ότι θυμάμαι είναι 17''.
Του παπιού είναι 16'' και του αυτοκινήτου 18'', δεν ταιριάζουν.

18 ιντσες μπουζι......ουτε σε καραβι (εαν ειχε) ρε φιλαρακο....

17 ειναι η πισω ζαντα του!!!!

LatanG
24/02/2009, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TR00PER
18 ιντσες μπουζι......ουτε σε καραβι (εαν ειχε) ρε φιλαρακο....

17 ειναι η πισω ζαντα του!!!!

εντάξει μπέρδεμα ήταν 18mm εννοούσε ο notakos δεν τρέχει τίποτα!!:beer: