PDA

View Full Version : την γνώμη σας για αγορά τρανσαλπ 700 abs



κβ7
21/02/2009, 12:23
παιδία καλησπέρα,

αν και ξέρω οτι το ερώτημα μου ίσως να είναι και λίγο ρητορικό θα ήθελα την αποψη σας στο εξής ερώτημα

θέλω να αλλάξω όχημα και από scooter beverly 250 να πάω σε κάτι μεγαλύτερο και διαφορετικό. Είμαι άπειρος (οδηγάω συστηματικά μηχανάκι για 1 χρόνο) και θα ήθελα κάτι που να είναι ευκολοδήγητο ασφαλές και φιλικό. Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη άποψη καλοδεχούμενη :winka: ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα

VALES
21/02/2009, 15:57
Ρωτα τον εαυτο σου τι ζητας απο 1 μηχανακι.Δηλαδη,θελεις ασφαλτο?χωμα?και τα 2?ταξιδια?μονο για πολη και παιχνιδι?
Παντως για το συγκεκριμενο που αναφερεις ακουσα πως ειναι το μηχανακι που νομιζεις πως φτιαχτηκε ειδικα για εσενα.Για τον καθενα.Ευκολο στην οδηγηση,δεν σε τρομαζει και σε παει παντου.
Παντου μετρια,αλλα παντου.Καλα χλμ και παντα ορθιος

SVX
21/02/2009, 16:07
μπορει να αρχισουν να λενε τα δικα τους...

αλλα επειδη οπως ειπες δεν εχεις μεγαλη εμπειρια....


καλο θα ηταν να κατευθηνθεις σε μηχανακια με χαμηλο κεντρο βαρους(μεγαλυτερη ευσταθεια) και ευκολια χειρισμων... ON Off ειναι λιγο επιφοβο μεσα στην κινηση της πολης για καποιον που βολευοταν ως τωρα με Scooter

και μην τσιγγουνευτεις στον τομεα φρενα (ABS + 1 για να αποφυγεις δυσαρεστα "μπλοκαρισματα")

κβ7
21/02/2009, 16:10
καταρχας φίλε Vales σε ευχαριστώ γα την απάντηση

μένω στο Βόλο και την μηχανή την θέλω κυρίως για εκδρομές στο Πήλιο και σιγά σιγά και με παρέα για κανένα πιο μακρινό ταξίδι. Πέρσι με το Beverly και την κοπέλα μου γυρίσαμε τις περισσότερες παραλίες και ήταν απιστεύτα ωραία. Σε κάποιες στιγμές όμως ένιωσα οτι θέλω λιγά παραπάνω κυβικά και μια καλύτερη αίσθηση ασφάλειας. Βέβαια το μηχανάκι για μέσα στην πόλη με έβγαλε και με βγάζει ασπροπρόσωπο και με το παραπάνω! (είμαι σχεδόν σίγουρος οτι με την transalp θα δυσκολευτώ περισσότερο μες την κίνηση) Ειμαι στα 31 (ποτε δεν είναι αργά για το παιδικό απωθημένο) πιστεύω να μου έχουν φύγει τα πολλά ντουζένια για γκάζι και εξυπνάδες και λέω σιγά σιγά να το τολμήσω. Διάβασα αρκετά από αυτά που έγραψαν κι άλλα παιδιά και άρχισα να αναρωτιέμαι αν είναι πολλά τα κυβικά για μένα γι'αυτο και το συζητάω:confused:

κβ7
21/02/2009, 16:15
svx
"καλο θα ηταν να κατευθηνθεις σε μηχανακια με χαμηλο κεντρο βαρους(μεγαλυτερη ευσταθεια) και ευκολια χειρισμων... ON Off ειναι λιγο επιφοβο μεσα στην κινηση της πολης για καποιον που βολευοταν ως τωρα με Scooter"

δηλαδή σε τι μοντέλο αναφέρεσαι?

XJR_Billy
21/02/2009, 16:21
Μιά χαρά είναι η Transalp η καινούργια.
Μανούλα για εκδρομές, και μέσα στην κίνηση δεν θα σε δυσκολέψει πολύ.
Είναι μέχρι να συνηθίσεις λίγο το βάρος της.
Επίσης κορυφαία σε ασφάλεια.:wave2:

SVX
21/02/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από κβ7

δηλαδή σε τι μοντέλο αναφέρεσαι?

streetακι 400-600 κυβικα ...

κβ7
21/02/2009, 16:49
χτ_billy & svx να στε καλά παιδιά :beer:

VALES
21/02/2009, 17:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από κβ7
[B]καταρχας φίλε Vales σε ευχαριστώ γα την απάντηση

μένω στο Βόλο και την μηχανή την θέλω κυρίως για εκδρομές στο Πήλιο και σιγά σιγά και με παρέα για κανένα πιο μακρινό ταξίδι. Πέρσι με το Beverly και την κοπέλα μου γυρίσαμε τις περισσότερες παραλίες και ήταν απιστεύτα ωραία. Σε κάποιες στιγμές όμως ένιωσα οτι θέλω λιγά παραπάνω κυβικά και μια καλύτερη αίσθηση ασφάλειας. Βέβαια το μηχανάκι για μέσα στην πόλη με έβγαλε και με βγάζει ασπροπρόσωπο και με το παραπάνω! (είμαι σχεδόν σίγουρος οτι με την transalp θα δυσκολευτώ περισσότερο μες την κίνηση) Ειμαι στα 31 (ποτε δεν είναι αργά για το παιδικό απωθημένο) πιστεύω να μου έχουν φύγει τα πολλά ντουζένια για γκάζι και εξυπνάδες και λέω σιγά σιγά να το τολμήσω. Διάβασα αρκετά από αυτά που έγραψαν κι άλλα παιδιά και άρχισα να αναρωτιέμαι αν είναι πολλά τα κυβικά για μένα γι'αυτο και το συζητάω:confused:


Για αυτο που το θελεις ειναι οτι πρεπει.Καλοταξιδος.
SVX, κι εσυ τα δικα σου γραφεις νομιζω,και οχι καποιου αλλου γνωμη.Ο καθε ενας τα δικα του:winka:

xenos
22/02/2009, 12:57
Ο Βόλος άπο άκρη σε άκρη με μοτό είναι 10', οπότε ότι και να πάρεις θα σε βολέψει εντός. ;)

κβ7
22/02/2009, 13:06
φιλε xenos χωρίς κίνηση ίσως να είναι και λιγοτέρο, το τελευταίο καιρό όμως και δη σε ώρες αιχμής γίνεται το έλα να δεις. Και όπως και στα άλλα μέρη τα μηχανάκια τα έχουν χεσ.....α. Νέκρα πρώτη είσαι...τέσπα. εσυ τι οδηγάς έχεις εμπειρία απο το transalp? :winka:

el_hymador
22/02/2009, 14:04
Αν σου κανει κλικ το Transalp, παρτο χωρις δευτερεη σκεψη!

Ειναι ιδανικο για εκδρομες και ταξιδια (με την προϋποθεση οτι δεν ζητας 180+ χ.α.ω.), ανετο για δυο ατομα, φορτωνεται, μπαινει στο χωμα μια χαρα, ευκολοοδηγητηο και με ελαφρια αισθηση.

Οπως σωστα ειπωθηκε και πιο πανω, μην τσιγγουνευτειες τα εξτρα ευρω για ABS, αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω.

και κατι τελυταιο...

κλεισε τα αυτια σου στους Vstromαδες που θα σου πρηξουν τα συκωτια, προσπαθωντας να σε μεταποισουν για την επιλογη σου...:D

gixxerpap
22/02/2009, 16:07
με δυο λόγια, ίσως η καλύτερη μοτοσυκλέτα, για όλες τις χρήσεις, εύκολη στο χειρισμό ακόμη και απο αρχάριους & αξιόπιστη. πάρτην μεκλειστά μάτια. υπάρχει και αγγελία μέσα στο φόρουμ, ο spirpat δίνει ένα σε τιμή ξεφτίλα!;)

κβ7
22/02/2009, 19:23
παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση....σαν να μπήκε το νερό στ' αυλάκι :beer:

αιγαιοπλόος
08/05/2009, 21:30
Εχω το Transalp 700 ABS εδώ και λίγους μήνες.
http://www.mybike.gr/uploads/monthly_06_2008/post-2767-1213008840_thumb.jpg
Οι πρώτες οδηγικές εντυπώσεις:
Φιλικότητα, ευχρηστία, ευκινησία σε όλο της το μεγαλείο είναι τα πρώτα οδηγικά στοιχεία που σου "εγγράφονται" μόλις κάνεις τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα με το νέο Transalp. Οι εξαιρετικά μαζεμένες διαστάσεις του, σε συνδυασμό με το καλό του ζύγισμα με έκαναν να αναρρωτιέμαι αν οδηγώ μηχανάκι 212 κιλών (γεμάτο). Η ελαφριά του αίσθηση μου θυμίζει το ΧΤ 660R (που είχα προηγουμένως), κάτι που ήταν εξαρχής βασικό κριτήριο για μένα. Κινείται σε αστικό περιβάλλον σαν μονοκύλινδρο και ελίσσεται στην κίνηση πολύ άνετα και απροβλημάτιστα.

Τα φρένα της Nissin, με συνδυασμένο ABS, με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο με την άριστη αίσθηση που έχουν και την προοδευτικότητά τους. Είναι τα καλύτερα φρένα που είχα ποτέ μου σε μοτοσικλέτα και δικαιολογώ το καλό όνομα της Nissin στα συστήματα πέδησης.

Το πιρούνι της Showa είναι σχετικά σφιχτό (ιδίως σε σχέση με το ΤΑ 650) αλλά η πληροφορία που σου μεταδίδει είναι πολύ καλή και το εμπιστεύεσαι χωρίς να φοβάσαι ότι θα σε "προδώσει". Σε συνδυασμό μάλιστα με το άριστο σε αίσθηση μπροστινό φρένο, το μηχανάκι είναι πολύ καλό, ιδίως για τους ελληνικούς δρόμους.
Το αμορτισέρ είναι κι αυτό κάπως σκληρό αλλά δεν αγγίζει, αν και Showa, σε ποιότητα λειτουργίας το πιρούνι, διότι έχει κάπως σκληρό ελατήριο και στις εγκάρσιες ανωμαλίες "κοπανάει" ελαφρώς. Θα το ήθελα λίγο πιο προοδευτικό. Του λείπει επίσης και η τηλεπροφόρτιση (θά 'χουν να λένε οι V-Stromάδες laugh.gif ).
Ο κινητήρας είναι γραμμικός και ροπάτος, ενώ η ευστροφία του σε ξαφνιάζει, ιδίως αν τον συγκρίνεις με τον 650άρη. Ρολάρει χωρίς σκορτσαρίσματα στις χαμηλές στροφές και η ελαστικότητά του σου επιτρέπει να κινείσαι χαλαρά και χωρίς πολλές αλλαγές ταχυτήτων. Εκείνο που δέ μου άρεσε ήταν ο ξερός θόρυβος που προέρχεται μάλλον από το φιλτροκούτι (γύρω στις 3.100 σ.α.λ.) και χαλάει το κατά τα άλλα "γλυκό" και χωρίς μηχανικούς θορύβους δούλεμα του 4βάλβιδου πλέον κινητήρα της Honda. Επίσης, κάτι άλλο που με παραξένεψε είναι η αρκετή ζέστη που βγαίνει από τον κινητήρα και οι υψηλές τιμές που δείχνει στην κίνηση το ψηφιακό θερμόμετρο που έχει το μηχανάκι (έφτασε μέχρι 102 βαθμους κελσίου), γεγονός που αρχικά με προβλημάτισε. Μόλις ξεφύγεις από την κίνηση, η θερμοκρασία πέφτει αμέσως στους 85 βαθμούς. Οι καταλύτες και τα φτωχά μίγματα (βλ. Euro 3) έχουν κάνει τη ζωή μας ... πολύ θερμή μάλλον!
Κιβώτιο: Απλά άριστο. Θετικότατο, με μικρές διαδρομές και πολύ καλή αίσθηση. Δε βρίσκω κανένα μεμπτό.
Λάστιχα:Bridgestone Trail Wing. Ικανοποιητικότα.
Τέλος, η κάλυψη από τον αέρα φαίνεται ανεπαρκής, οπότε μια ψηλή ζελατίνα κρίνω ότι είναι απαραίτητη.

Αυτά προς το παρόν. Οσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα, θα προσθέτω και ... ζουμί στις εντυπώσεις.
Ωρα καλή σε όλους.