PDA

View Full Version : ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΧΤ660Ζ 08



jpk chios
24/02/2009, 16:38
Το θέμα μου είναι το εξής:
Έχω ένα ΧΤ660Ζ μαύρο του 08 το οποίο έχει εμφανή σκουριά (και μάλιστα σε σημείο σαθρώτητας) στην μπροστινή ζάντα, στα δύο μπροστινά δισκόφρενα στην τάπα (λαδιού?) κάτω από το τιμόνι, κάτω από το ρεζερβουάρ (η οποία σκουριά μάλιστα έχει τρέξει κα πάνω στο κινητήρα και είναι οφθαλμοφανέστατη!) ενώ έχει ξεκινήσει η ψώρα στο παξιμάδι (δεν ξέρω πως λέγεται και δεν με ενδιαφέρει κιόλας) κάτω από το τιμόνι και στην πίσω ζάντα.Ακόμα σε μέρα με πολύ υγρασία και βροχή το ταμπλώ και στο στροφόμετρο και στο ψηφιακό μέρος είχε υγρασία!
Ο εδώ αντιπρόσωπος προς τιμήν του και τον ευχαριστώ πολύ γιαυτό έφερε ήδη για αντικατάσταση τα προβληματικά μέρη αλλά δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη σε αυτό που αγόρασα(το οτι τα άλλαξα δε σημαίνει ότι δε θα ξαναγίνουν χάλια...) και για να είμαι ειλικρινής το μετάνοιωσα.Σήμερα λοιπόν είπα από την τσατίλα μου στην κόρη του να του πει να μου αλλάξει τα πάντα για να το πουλήσω.Σε εσας μπορεί να μη ακούγεται κάπως αλλά εδώ και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δουλεύω σε τράπεζα και τη μηχανή την έχω παρκαρισμένη μπροστα στο πάρκιγκ του διπλανού ταχυδρομείου κάτι λέει...
Επειδή πολλοί θα πουν ότι φταίει το ότι είμαι σε νησί θα τους πω ότι στα τενερε 08 που κυκλοφορούν στο νησί μόνο εγώ ακούω το ''πώς έγινε έτσι η μηχανή''...:mad: :mad: :mad:

jpk chios
24/02/2009, 16:45
Και πιστέψτε με δεν έχω κάνει ποτέ αυτό.
Το πρηγούμενο μηχανάκι ήταν ένα Τρανσαλπ 650 '01 που είχε φάει αμέτρητα ταξίδια με καράβια, κακοκαιρίες, αλάτια και πολύ βρώμα και δεν έχει (σχεδόν) τίποτα...


156779

Anty12
25/02/2009, 06:58
Ψυχραιμία καρντάσι

Το Tenere ( τουλάχιστον τα μοντέλα που βγήκαν πριν το φθινόπωρο ) πονάει σε δύο μόνο σημεία, από όσα ξέρω....

1_ Στις βίδες που σφίγγουν τους καθρέφτες πάνω στο τιμόνι
2_ Στον σύνδεσμο της εξάτμισης ανάμεσα στο τελικό και στους λαιμούς

Το πρόβλημα το παρουσίασε και σε μένα στα δύο αυτά σημεία και το έλυσα με το προιόν που βλέπεις στην φωτογραφία. Μία φορά το χρησιμοποίησα , και από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Είναι αλήθεια ότι τόσο εκτεταμένο πρόβλημα (ειδικά στους δίσκους), είχε ένα ακόμα Tenere , ενός Γερμανού και θα βρεις όλο το story
εδώ (http://www.xt660.com/showthread.php?t=9175) ......



Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49668&highlight=Autosol) και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71476&highlight=Autosol) , θα βρεις λύσεις.....


156835

peskandritsos
25/02/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ψυχραιμία καρντάσι

Το Tenere ( τουλάχιστον τα μοντέλα που βγήκαν πριν το φθινόπωρο ) πονάει σε δύο μόνο σημεία, από όσα ξέρω....

1_ Στις βίδες που σφίγγουν τους καθρέφτες πάνω στο τιμόνι
2_ Στον σύνδεσμο της εξάτμισης ανάμεσα στο τελικό και στους λαιμούς

Το πρόβλημα το παρουσίασε και σε μένα στα δύο αυτά σημεία και το έλυσα με το προιόν που βλέπεις στην φωτογραφία. Μία φορά το χρησιμοποίησα , και από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Είναι αλήθεια ότι τόσο εκτεταμένο πρόβλημα (ειδικά στους δίσκους), είχε ένα ακόμα Tenere , ενός Γερμανού και θα βρεις όλο το story
εδώ (http://www.xt660.com/showthread.php?t=9175) ......



Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49668&highlight=Autosol) και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71476&highlight=Autosol) , θα βρεις λύσεις..... Και αφου φυγει η σκουρια περνας και ενα στρωμα βαζελινη με ενα βετεξ και μετα απλως δεν την ξαναβλεπεις.:wave2:

SVX
25/02/2009, 10:41
ναι... αλλα οσες λυσεις και να υπαρχουν...


δεν παυει να ειναι κουφο προβλημα για μοτο του '08 :eyepop:

jpk chios
25/02/2009, 14:15
Νίκο και Στράτο σας ευχαριστω για τις λύσεις...Η βαζελίνη θα μπει στις δισκόπλακες?Είναι κουφό πρόβλημα γιατί ασχέτως του που κινούμαστε έχουμε ολοί τις μηχανές και τα αυτοκίνητα εκτεθημένα στη θάλασσα...Και άμα ακούς συνέχεια να σου λένε καλά πώς έγινε έτσι κάπως δε θα νοιώθατε?:(

peskandritsos
25/02/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Νίκο και Στράτο σας ευχαριστω για τις λύσεις...Η βαζελίνη θα μπει στις δισκόπλακες?Είναι κουφό πρόβλημα γιατί ασχέτως του που κινούμαστε έχουμε ολοί τις μηχανές και τα αυτοκίνητα εκτεθημένα στη θάλασσα...Και άμα ακούς συνέχεια να σου λένε καλά πώς έγινε έτσι κάπως δε θα νοιώθατε?:( Αν θυμαμαι καλα μου ειχες πει οτι δεν ηταν στο σημειο τριβης της δισκοπλακας.
Σιγουρα ειναι απαραδεκτο για καινουργια μοτο, αλλα υπαρχουν καποια ανοξειδωτα που βγαζουν αυτο το καφε χρωμα που δεν ειναι η κλασικη σκουρια που τρωει το μεταλλο αλλα απ οτι ξερω εχει να κανει με την σκληροτητα του μεταλλου.
Οσο πιο σκληρο ειναι τοσο πιο πολυ καφε βγαζει χωρις να κανει ομως ζημια.
Αν κανω λαθος διορθωστε με.

αιγαιοπλόος
05/03/2009, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Το θέμα μου είναι το εξής:
Έχω ένα ΧΤ660Ζ μαύρο του 08 το οποίο έχει εμφανή σκουριά (και μάλιστα σε σημείο σαθρώτητας) στην μπροστινή ζάντα, στα δύο μπροστινά δισκόφρενα στην τάπα (λαδιού?) κάτω από το τιμόνι, κάτω από το ρεζερβουάρ (η οποία σκουριά μάλιστα έχει τρέξει κα πάνω στο κινητήρα και είναι οφθαλμοφανέστατη!) ενώ έχει ξεκινήσει η ψώρα στο παξιμάδι (δεν ξέρω πως λέγεται και δεν με ενδιαφέρει κιόλας) κάτω από το τιμόνι και στην πίσω ζάντα.Ακόμα σε μέρα με πολύ υγρασία και βροχή το ταμπλώ και στο στροφόμετρο και στο ψηφιακό μέρος είχε υγρασία!
Ο εδώ αντιπρόσωπος προς τιμήν του και τον ευχαριστώ πολύ γιαυτό έφερε ήδη για αντικατάσταση τα προβληματικά μέρη αλλά δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη σε αυτό που αγόρασα(το οτι τα άλλαξα δε σημαίνει ότι δε θα ξαναγίνουν χάλια...) και για να είμαι ειλικρινής το μετάνοιωσα.Σήμερα λοιπόν είπα από την τσατίλα μου στην κόρη του να του πει να μου αλλάξει τα πάντα για να το πουλήσω.Σε εσας μπορεί να μη ακούγεται κάπως αλλά εδώ και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δουλεύω σε τράπεζα και τη μηχανή την έχω παρκαρισμένη μπροστα στο πάρκιγκ του διπλανού ταχυδρομείου κάτι λέει...
Επειδή πολλοί θα πουν ότι φταίει το ότι είμαι σε νησί θα τους πω ότι στα τενερε 08 που κυκλοφορούν στο νησί μόνο εγώ ακούω το ''πώς έγινε έτσι η μηχανή''...:mad: :mad: :mad:

Αν είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοια πράγματα σε ένα μηχανάκι μόλις λίγων μηνών! Πρέπει η Yamaha να επανεξετάσει το θέμα της ποιότητας και της αντοχής των υλικών στα Tenere αλλά και στα ΧΤ660R και Χ. Στην ουσία ίδιας ποιότητας είναι τα μηχανάκια αυτά, με πολλά κοινά μηχανικά μέρη.

Ακούστε την εμπειρία μου.

Είχα για μια 3ετία το ΧΤ660R και το είχα κάθε μέρα στο γκαράζ. Μία βροχή είχε φάει όλη κι όλη. Για τις καθημερινές είχα το παπί και το ΧΤάκι το έβγαζα μια - δυο βόλτες το Σαββατοκύριακο. Δυό εκδρομές είχα κάνει, μία μεγάλη (στην Κωνσταντινούπολη) και μία μικρή (στο Ναύπλιο). Και το είχα πάντα πεντακάθαρο και προσεγμένο. Παρά την υποδειγματική προστασία και περιποίηση όμως, το χρώμα στα πλαστικά του είχε ελαφρώς θαμπώσει. Αναγκάστικα και τα έβγαλα, τα πήγα σε βαφείο αυτοκινήτων και τα πέρασα με βερνίκι, για να ξαναβρούν τη γυαλάδα τους. Και μιλάμε για ένα μηχανάκι που πέρασε το περισσότερο διάστημα στο γκαράζ. Ελάχιστο ήλιο και βροχή/υγρασία είχε φάει. Δε δικαιολογείται αυτή η ταχεία φθορά στο χρόνο.

Πέραν αυτού, οι εξατμίσεις είχαν πιάσει σκουριά ενώ και τα τσιμουχάκια στα καλάμια έχαναν λίγο λαδάκι. Τέλος, το στάντ λύγισε και αναγκάστηκα να πάρω καινούριο και να του ηλεκτροκολλήσω πάνω μια ράβδο ενίσχυσης για να μην ξαναλυγίσει. Και μιλάμε για μηχανάκι που ούτε 10.000 χλμ. είχε κάνει.

Στο τέλος, αποφάσισα να το πουλήσω και πήρα το Transalp 700 C-Abs και ησύχασα. Ολα under control.

Για να είμαι δίκαιος όμως, το ΧΤ είχε αρκετά καλά σημεία και πιστεύω ότι και το Tenere θα έχει τα καλά του σημεία. Αυτά που εγώ ξεχώρισα στα θετικά του ΧΤ 660 ήταν η πολύ καλή σταθερότητά του στα πολλά χλμ/ώρα (δηλ. 170), ο δυνατός κινητήρας του, η ικανότητά του στο χώμα και η οικονομική και εύκολη συντήρησή του. Και είναι κρίμα που η Yamaha δεν έδωσε τη δέουσα προσοχή στην ποιότητα ορισμένων υλικών σε δυο ιστορικά μηχανάκι (ΧΤ και Tenere). Είχα μοτοσυκλέτες της Yamaha από το 1994 μέχρι το 2008 και ήμουν φανατικός υποστηρικτής της μάρκας και πολύ ικανοποιημένος από την ελληνική αντιπροσωπεία. Αλλά πρέπει να κάνουν κάποια βήματα μπροστά στο θέμα της ποιότητας των υλικών, για να ξαναέρθουν στα παλιά καλά τους επίπεδα.

Βλέπω το παλιό ΧΤ600Ε ενός φίλου, που το έχει από το 2002 χωρίς γκαράζ και μάλιστα δίπλα στη θάλασσα (εδώ στη Σύρο) και έχει πολύ μικρότερη φθορά από τα XT660 ή τα Tenere 660. Αλλά το παλιό ήταν made in japan και τελικά κάτι λέει αυτό.

jpk chios
06/03/2009, 16:30
Καλησπέρα παιδιά.Την Δευτέρα έκλεισα ραντεβού για να μου αλλάξουν ζάντα και ταμπλό.Ακόμα δεν ξέρω τί αλλό έχουν φέρει... :sad:

jpk chios
13/03/2009, 09:19
Παιδιά χρειάζομαι άμεσα τη βοήθειά σας.Τελικά δε μου αλλάζουν τη ζάντα αλλά μου τη στέλνουν για αλλαγή ακτίνων και ακτινολόγηση.Δεδομένου ότι θα γίνουν όλα στη Χίο και δε θα είναι τίποτα βάσει εργοστασιακών προδιαγραφών να το δεχτώ ή να τους πάρει και να τους σηκώσει?:confused:

peskandritsos
13/03/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Παιδιά χρειάζομαι άμεσα τη βοήθειά σας.Τελικά δε μου αλλάζουν τη ζάντα αλλά μου τη στέλνουν για αλλαγή ακτίνων και ακτινολόγηση.Δεδομένου ότι θα γίνουν όλα στη Χίο και δε θα είναι τίποτα βάσει εργοστασιακών προδιαγραφών να το δεχτώ ή να τους πάρει και να τους σηκώσει?:confused: Eγω θα ελεγα χωρις να τους παρει και να τους σηκωσει γιατι ετσι δεν θα κερδισεις τιποτα να απαιτησεις με ηρεμο και καλο τροπο μιας και ειναι ακομα στην εγγυηση να αλλαχθουν ολα με καινουργια και ας καθυστερησουν και λιγο παραπανω.

jpk chios
13/03/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Eγω θα ελεγα χωρις να τους παρει και να τους σηκωσει γιατι ετσι δεν θα κερδισεις τιποτα να απαιτησεις με ηρεμο και καλο τροπο μιας και ειναι ακομα στην εγγυηση να αλλαχθουν ολα με καινουργια και ας καθυστερησουν και λιγο παραπανω.
Έχεις δίκιο...:D :rolleyes: Ρώτησα ένα κολητό του Γιαμά που έχει τη ΥΑΜΑΗΑ στη Χίο και μου είπε ότι δεν του εγκρίνουν από την Αθήνα την αποστολή ολόκληρης της Ζάντας.Οπότε κάνει ότι καλύτερο μπορεί....Το θέμα είναι ότι τη μηχανή θα την πάρω από Δευτέρα...:bigcry:

XJR_Billy
13/03/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Έχεις δίκιο...:D :rolleyes: Ρώτησα ένα κολητό του Γιαμά που έχει τη ΥΑΜΑΗΑ στη Χίο και μου είπε ότι δεν του εγκρίνουν από την Αθήνα την αποστολή ολόκληρης της Ζάντας.Οπότε κάνει ότι καλύτερο μπορεί....Το θέμα είναι ότι τη μηχανή θα την πάρω από Δευτέρα...:bigcry:

Υπομονή ρε φιλαράκι.
Απ' ότι έχεις γράψει και σε άλλα ποστ, δεν μου φαίνεται για απατεώνας ο Γιαμάς.:D

Θα την κάνεις πάλι καινούργια την κουκλάρα σου !!:beer: :beer:

jpk chios
13/03/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Υπομονή ρε φιλαράκι.
Απ' ότι έχεις γράψει και σε άλλα ποστ, δεν μου φαίνεται για απατεώνας ο Γιαμάς.:D

Θα την κάνεις πάλι καινούργια την κουκλάρα σου !!:beer: :beer:
Όχι απλά δε φαίνεται, ΔΕΝ είναι!!! Μου την έχει δώσει απλά...:bigcry: :bawl:

echoplex
07/04/2009, 18:40
Τελικά τι έγινε ρε φίλε με την σκουρία;;;;;:confused:

jpk chios
07/04/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
Τελικά τι έγινε ρε φίλε με την σκουρία;;;;;:confused:
Έχεις δίκιο.Δεν απάντησα...Μου άλλαξε ακτίνες στην μπροστινή ζάντα και το πολυόργανο που έπιασε υγρασία.Μου είπε ότι θα αλλαχθουν και τα υπόλοιπα όπως είπαμε...:rolleyes:

LARISEOS
07/04/2009, 22:00
φωτια ρε.............


:beer:

peskandritsos
07/04/2009, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
φωτια ρε.............


:beer: Ζουλιαρη!!!:evil: :evil:

LARISEOS
07/04/2009, 22:19
skouria se 08 modelo?

apo to kalo sto xeirotero pame/1!!!!!!!

SVX
07/04/2009, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
skouria se 08 modelo?

apo to kalo sto xeirotero pame/1!!!!!!!

και ξες τι ειναι χειροτερο ? οτι αν το πεις σε ανθρωπο που εχει ΤΕΝΕΡΕ 15ετιας-20ετιας ....θα σου πει ...."-...κριμα..." και θα κουναει το κεφαλι.... σαν τα σκυλια που φτιαχναν παλια ΔΕΝ φτιαχνουνε... και αυτο ισχυει και για τα αλλα μοτο(και ΙΧ βεβαια) :sick:

LARISEOS
07/04/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
και ξες τι ειναι χειροτερο ? οτι αν το πεις σε ανθρωπο που εχει ΤΕΝΕΡΕ 15ετιας-20ετιας ....θα σου πει ...."-...κριμα..." και θα κουναει το κεφαλι.... σαν τα σκυλια που φτιαχναν παλια ΔΕΝ φτιαχνουνε... και αυτο ισχυει και για τα αλλα μοτο(και ΙΧ βεβαια) :sick:


ρε σει σουβουχου.....κανουμε ενα project na φτιαξουμε,,,,,,,,,,το αφρικα.......να γαμαει????

SVX
07/04/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ρε σει σουβουχου.....κανουμε ενα project na φτιαξουμε,,,,,,,,,,το αφρικα.......να γαμαει????

ρε φιλαραααακ'.... αφου η Αφρικαψουρα τωρα δε σε βαραει οπως παλια ...


το ΚΙΤΡΙΝΟ αισθημα κυριαρχει.... :wacko:

Anty12
08/04/2009, 12:49
Αφήστε τις Αφρικάνες και τις Ερημίτισσες στην ησυχία τους ....πέρασαν οι καιροί τους πια....

Λαρισέος...... με κείνα τα βαλιτσοκουτιά που έλεγες για Tenere τι απόγινε?

Antwnis
04/05/2009, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
και ξες τι ειναι χειροτερο ? οτι αν το πεις σε ανθρωπο που εχει ΤΕΝΕΡΕ 15ετιας-20ετιας ....θα σου πει ...."-...κριμα..." και θα κουναει το κεφαλι.... σαν τα σκυλια που φτιαχναν παλια ΔΕΝ φτιαχνουνε... και αυτο ισχυει και για τα αλλα μοτο(και ΙΧ βεβαια) :sick:

Επειδή είμαι ακριβώς ο άνθρωπος που έχει ΧΤΖ660 16ετιας, οντως διαβάζοντας τα προβλήματα αυτα είπα κρίμα αφου δεν περιμενα να έχουν υποβαθμίσει ετσι τη ποιότητα στο κουνούργιο.
Το δικό μου που τα 10 τελευταία χρόνια σταθμευει στο πεζοδρομιο, δεν εχει εμφανισει τετοια σημαδια ακομα.
ΟΚ, μερικες ακτινες εχουν μια ελαφρια σκουρια σε καποια σημεια αλλα αυτο μαλον οφείλεται οτι έχω να ασχοληθω με το σχολαστικο τους καθαρισμα πανω απο... 3 χρονια.
Ελπιζω να είναι αστοχία μονο στο δικό σου και να σου αποκαταστησουν χωρις κόστος τα προβληματικα σημεια.

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 13:21
έχοντας δεί το XTZ σχετικά πρόσφατα στον δρόμο , μπορώ με σιγουριά να πω πως ποιοτικά , τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, είναι πολύ χαμηλότερα απο ΧΤΧ του 04-06 και σίγουρα απέχει και απο τα παλαιότερα Super Tenere που είχα την τύχη να οδηγήσω.

Δεν με πείθει καθόλου το μικρό (σε πάχος) μπροστινό ελαστικό του , όσο και το περίεργο καλούπι που έχει απο την σέλα και μπρος. Δεν το έχω οδηγήσει σαφώς και δεν έχω γνώμη για την συμπεριφορά του, αλλά εμφανισιακά τουλάχιστον δείχνει να "πάσχει".

Για τα πλαστικά που ανέφερε φίλος, όντως έχουν πρόβλημα σε όλη την σειρά ΧΤ. Θεωρώ οτι θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα σαν ποιότητα τόσο συναρμολόγησης , όσο και βαφής. (Για την ιστορία τις περισσότερες βίδες των πλαστικών , τις άλλαξα με καλύτερης ποιότητας και δεν τρίζει πλέον).

Για την σκουριά... τι να πω τώρα;.. μακάρι να τα καταφέρεις και να το συμμορφώσεις. Μετά δώστο γιατί είναι σχεδόν σίγουρο οτι μπορεί να βγάλει και άλλα. Βλέπεις αν ενα μηχανάκι σου κάτσει στραβά απο την αρχή, ο νόμος του Μέρφυ λέει πως θα έχει και συνέχεια.

Gandalf

peskandritsos
04/05/2009, 14:00
Μαγκες το θεμα της ποιοτητας σηκωνει τεραστια συζητηση και δεν θα συμφωνησουμε και ποτε.
Σιγουρα ομως παλια δεν κοιταγαν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι οπως τωρα και μην ξεχναμε και την ανακυκλωση που αν και σωστα για μενα λειτουργει τα προιοντα που βγαινουν ειναι συνηθως λιγο πιο προβληματικα.
Το θεμα στο συγκεκριμενο ομως ελλατωμα ειναι να μην σε πουλησει και η αντιπροσωπεια, γιατι ειναι πολυ κριμα σε καινουργια μηχανη ανεξαρτητως εταιρειας να μην σε καλυψει η εγγυηση.
Εγω αν και ερωτευμενος με πολλες απο καποιες παλιες μηχανες δεν παυω να θαυμαζω τα θαυματα της τεχνολογιας οπως ο ψεκασμος (θυμηθητε οι πιο γεροι τα βουλωματα σε καρμπυρατερ) η τα φρενα, τα λαστιχα, το βαρος και ενα σωρο αλλα πραγματα.


Αγαπητε Gandalf dr685sm τι εννοεις οταν λες οτι δεν σε πειθει το μικρο σε παχος ελαστικο και το περιεργο καλουπι απο την σελα και μπρος?
Και για τα πλαστικα τα προστατευτικα το εχουμε ξαναπει οτι επιτηδες τα φτιαξαν φτηνιαριακα γιατι σε περιπτωση πτωσης να μην κοστιζουν μια περιουσια.
Παντως πιστεψτε με οτι συγκριτικα με το XTR του 2004 που ειχα ειναι πολλα σκαλια πιο πανω τουλαχιστον απο οδικη συμπεριφορα, απο προστασια αερα, απο ποιοτητα βαφης, και απο λειτουργια του κινητηρα
:wave2:

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 14:29
Δεν με πείθει αδερφέ γιατι το στενό ελαστικό μπροστά συνήθως μαρτυρά και μικρότερη πρόσφυση στον δρόμο. Ακόμα και στο DR , το ελαστικό μπροστά ήταν πιο φαρδύ απο αυτό που έχω δεί.

Για τα πλαστικά.. ναι οκ.. φτηνά για αλλαγή σε πτώση , αλλά οχι φτηνιάρικα. Αν είναι έτσι τότε να πάρουμε παπάκια. Δεν μπορεί να δίνεις 7000 περίπου και να σου δίνει κακοβαμένο πλαστικό και να ξεθωριάζει στον πρώτο ήλιο. Ούτε φυσικά να τρίζει και να κόβει τις πλαστικές ταπούλες στα πολλά ΚΜ...

Gandalf

peskandritsos
04/05/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν με πείθει αδερφέ γιατι το στενό ελαστικό μπροστά συνήθως μαρτυρά και μικρότερη πρόσφυση στον δρόμο. Ακόμα και στο DR , το ελαστικό μπροστά ήταν πιο φαρδύ απο αυτό που έχω δεί.

Για τα πλαστικά.. ναι οκ.. φτηνά για αλλαγή σε πτώση , αλλά οχι φτηνιάρικα. Αν είναι έτσι τότε να πάρουμε παπάκια. Δεν μπορεί να δίνεις 7000 περίπου και να σου δίνει κακοβαμένο πλαστικό και να ξεθωριάζει στον πρώτο ήλιο. Ούτε φυσικά να τρίζει και να κόβει τις πλαστικές ταπούλες στα πολλά ΚΜ...

Gandalf Το ελαστικο το μπροστινο ειναι ακριβως το ιδιο νουμερο με το XTR και πολλα αλλα φευτοεντουρο.(και τα παλια τα τενερε το ιδιο νουμερο νομιζω φορανε).
Τα πλαστικα μου σχεδον εναν χρονο τωρα δεν εχουν ξεβαψει και ουτε εχουν χασει την γυαλαδα τους οπως τα παλια ΧΤ 660.
Εγω το μονο παραπονο που εχω οσον αφορα την ποιοτητα ειναι τα τριξιματα που ακουω απο την ζελατινα στην περιοχη των 3.500 εως τις 4.000 στροφων.
Και τα 7.500 που εδωσα εγω εχεις δικιο οτι ειναι πολλα, αλλα για σκεψου και τα 12.000 για τα 800 τα GS που εχω ακουσει οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο ποιοτικα.
Αστα να πανε, μην τα ψαχνουμε σε μεγαλο βαθος γιατι οπως ειπες και συ παπακια θα παρουμε ολοι στο τελος.

paraligo
04/05/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν με πείθει αδερφέ γιατι το στενό ελαστικό μπροστά συνήθως μαρτυρά και μικρότερη πρόσφυση στον δρόμο. Ακόμα και στο DR , το ελαστικό μπροστά ήταν πιο φαρδύ απο αυτό που έχω δεί.

Για τα πλαστικά.. ναι οκ.. φτηνά για αλλαγή σε πτώση , αλλά οχι φτηνιάρικα. Αν είναι έτσι τότε να πάρουμε παπάκια. Δεν μπορεί να δίνεις 7000 περίπου και να σου δίνει κακοβαμένο πλαστικό και να ξεθωριάζει στον πρώτο ήλιο. Ούτε φυσικά να τρίζει και να κόβει τις πλαστικές ταπούλες στα πολλά ΚΜ...

Gandalf

Το tenere και το F 800gs φέρει μπροστά την ίδια διάσταση ελαστικού, καθώς και άλλα μηχανάκια με χωμάτινο προσανατολισμό.:wave2:

tzarot
02/03/2010, 20:07
που να βλέπατε το Transalp του 08, που είχα πριν. Εκεί να δείς σκουριά...

Το δικό μου το XT660Z που είναι 09 τα ψιλοέχει αρχίσει ειδικά στην κάτω πλάκα του τιμονιού.
Το αντιμετωπίζω με spray σιλικόνης. Αλλά καμία σχέση με τα ΤΑ. Πολύ λιγότερη...

Και ναι όντως τα TA650 όπως είπε κάποιος δεν είχαν τίποτα. Άλλη ποιότητα...

Gi_4ce
02/03/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν με πείθει αδερφέ γιατι το στενό ελαστικό μπροστά συνήθως μαρτυρά και μικρότερη πρόσφυση στον δρόμο. Ακόμα και στο DR , το ελαστικό μπροστά ήταν πιο φαρδύ απο αυτό που έχω δεί.

Gandalf

:nono:

Να δεις τα 990 Adventure που ειναι και 200φευγα κιλα με το 90αρι μπροστινο πως πανε...

:eyepop: