PDA

View Full Version : Ποσα ευρω χρειαζονται για να βαλεις 2 λαστιχα



Akatanomastos
27/02/2009, 08:29
Ποσα ευρω χρειαζονται για την εργασια του να βαλεις 2 λαστιχα σε εντουρο μηχανακι?
εχεις αγορασει 2 λαστιχα, και θελεις να στα τοποθετηση καποιος <<επαγγελματιας>>

Ποσο κοστιζει?


α) 50 ευρω στην γεφυρα Πατελων (πρεπει να ηταν γιατρος χειρουργος παλια)
β) 30 ευρω σε αυτον που ειναι στην μικρη Κνωσσου
γ) 20 ευρω στον μαστορα της γειτονιας
δ) δεν πανε να γα@$#@#, τα βαζεις μονος σου
ε) ολα τα παραπανω..


εγω επελεξα το γ, διοτι δεν εχω καθολου εργαλεια, αλλα και αυτα πολλα μου φαινονται..

ακουω γνωμες,
(και γραφω τα ονοματα για να ξερουμε σε τι μαλ@#$@#@ δινουμε τα λεφτα μας..
επειδη δεν πηρα λαστιχα απο αυτους θα φαω το κοπανημα..)

εντιτ: αξιζει δε, να σημειωσω οτι στον (α) επρεπε να αφησω το μηχανακι ολη μερα, να το στερηθω, να γυρναω με τα ποδια μισι ωρα, για να το φτιαξει αυτος οταν μπορει.. :bawl: :bigcry:

KaTaNaS
27/02/2009, 08:43
Αθηνα, λεωφορος Αθηνων , Χαϊδαρι Διανυκτερευων βουλκανιζατερ 24H χρεωνει 5 ευρω το ζανταρισμα-ξεζανταρισμα.

μπρος πισω με ενα 10ρικο εισαι κομπλε

devil's animal
27/02/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Αθηνα, λεωφορος Αθηνων , Χαϊδαρι Διανυκτερευων βουλκανιζατερ 24H χρεωνει 5 ευρω το ζανταρισμα-ξεζανταρισμα.

μπρος πισω με ενα 10ρικο εισαι κομπλε

δεν θα συνιστουσα να την πατε σε "αυτοκινηταδικο" βουλκανιζατερ-ζανταδικο.

ειχα παει εγω σε πολυ γνωστο στο περιστερι και δεν ηξεραν τι εκαναν. τελικα δεν εβαλαν το πισω λαστιχο γιατι δεν ειχαν εργαλειο να ξεσφιξουν..:eek:

το πηρα και πηγα στο Ψυχογιο στην Λενορμαν και μου πηρε ενα 15αρι μαζι με την μπροστα ροδα που εκανε ελεγχο.
:wave2:

Corvo
27/02/2009, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν θα συνιστουσα να την πατε σε "αυτοκινηταδικο" βουλκανιζατερ-ζανταδικο.

ειχα παει εγω σε πολυ γνωστο στο περιστερι και δεν ηξεραν τι εκαναν. τελικα δεν εβαλαν το πισω λαστιχο γιατι δεν ειχαν εργαλειο να ξεσφιξουν..:eek:

το πηρα και πηγα στο Ψυχογιο στην Λενορμαν και μου πηρε ενα 15αρι μαζι με την μπροστα ροδα που εκανε ελεγχο.
:wave2:


οταν λες ελεγχο εννοεις ζυγοσταθμιση???

the who
27/02/2009, 08:52
Πηγα τις ζαντες στο λαστιχα,εβγαλε τα λαστιχα,εβαψα τις ζαντες,τις ξαναπηγα να μου περασει τα λαστιχα παλι και μου πηρε 5 ευρω για τις βαλβιδες.Αυτος στις Πατελες πως λεγεται?Γιακουμπ(ακης)?

Akatanomastos
27/02/2009, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Πηγα τις ζαντες στο λαστιχα,εβγαλε τα λαστιχα,εβαψα τις ζαντες,τις ξαναπηγα να μου περασει τα λαστιχα παλι και μου πηρε 5 ευρω για τις βαλβιδες.Αυτος στις Πατελες πως λεγεται?Γιακουμπ(ακης)?

διπλα στον παπαδακη(αυτος με τα ανταλλακτικα) ακριβως

yannis24
27/02/2009, 08:55
ενταξει ρε παιδια.....

και €20 δεν ειναι πολλα για 2 λαστιχα.....€10 το λαστιχο......
πολλα ειναι αλλα δεν ειναι και τραγικο το νουμερο ........σε σχεση με τα €50 λεω !!!

και εγω πχ αμα ειχα βουλκανιζατερ ...ενα €10ρικο θα τα χρεωνα !!

μου φαινεται λογικη τιμη.....

KaTaNaS
27/02/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν θα συνιστουσα να την πατε σε "αυτοκινηταδικο" βουλκανιζατερ-ζανταδικο.

ειχα παει εγω σε πολυ γνωστο στο περιστερι και δεν ηξεραν τι εκαναν.

μιλαω ειδικα για χωματινα λάστιχα , και να εμφανιστεις με τους τροχους στο χερι. μόνο για το ξεζανταρισμα ζανταρισμα.

όποτε έχει τυχει να πήγαινα με το μηχανακι, ελυνα εδενα μονος μου... δεν εμπιστευομαι σε κανεναν ανειδικευτο την ασφαλεια μου.


στο τελος τελος για τους εντουραδες συμφερει να εχουμε ενα ξεμοντατηρα στο γκαραζ μας. να δουλευουμε μονοι μας, να μπορουμε να περασουμε και μους.

devil's animal
27/02/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
οταν λες ελεγχο εννοεις ζυγοσταθμιση???

μπορει.θα σε γελασω αν λεγεται ζυγοσταθμιση.:look:

ειναι οταν βγαζει ολη την ροδα την βαζει σε ενα μηχανημα, την στριφογυριζει και βλεπει αν θελει να βαλει κανα βαριδακι στα πλαγια...:p

ε,εμενα εβγαλε και την μπροστα ροδα (δεν την ξεζανταρισε) εκανε αυτη την διαδικασια και φυσικα το εκανε και για την πισω.

υπ'οψιν οτι τα λαστιχα τα ειχα παρει και εγω απο αλλου..
:beer: :beer:

Akatanomastos
27/02/2009, 09:01
η αληθεια ειναι πως διαβαζοντας αυτα που λετε,

νομιζω οτι καλητερα να δινα 30 δηλαδη 10 ευρω παραπανω, και να γινοταν σιγουρα καλη δουλεια(δηλαδη απο λαστιχα) παρα τωρα που δεν ξερω τι μπορει να προκυψει..

μαλλον επρεπε να ανοιξω ενα θρεαντ πριν την τοποθετηση, διοτι δεν ηξερα..

την επομενη φορα θα το κανω καλητερα (ελπιζοντας αυτην την φορα να κανει σωστα την δουλεια του)

sniper
27/02/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
ενταξει ρε παιδια.....

και €20 δεν ειναι πολλα για 2 λαστιχα.....€10 το λαστιχο......
πολλα ειναι αλλα δεν ειναι και τραγικο το νουμερο ........σε σχεση με τα €50 λεω !!!

και εγω πχ αμα ειχα βουλκανιζατερ ...ενα €10ρικο θα τα χρεωνα !!

μου φαινεται λογικη τιμη.....


20Ε = 6.800 δρχ.....


για να σοβαρευτούμε λιγάκι για δουλειά 20'

Corvo
27/02/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μπορει.θα σε γελασω αν λεγεται ζυγοσταθμιση.:look:

ειναι οταν βγαζει ολη την ροδα την βαζει σε ενα μηχανημα, την στριφογυριζει και βλεπει αν θελει να βαλει κανα βαριδακι στα πλαγια...:p

ε,εμενα εβγαλε και την μπροστα ροδα (δεν την ξεζανταρισε) εκανε αυτη την διαδικασια και φυσικα το εκανε και για την πισω.

υπ'οψιν οτι τα λαστιχα τα ειχα παρει και εγω απο αλλου..
:beer: :beer:


ετσι λεγεται ζυγοσταθμιση(ζυγιζει αν θελει καποιο βαριδιο για να ερθει στα ισια της )

καθε φορα που αλλαζεις λαστιχα πρεπει να γινεται αυτο
για τα χωματινα δεν χρειαζεται


τωρα κοιταξε αυτο που ειπε καποιος για το 24H μαγαζι...φτηνη λυση ειναι αλλα να το ελεγχεις αν δεν εχεις εμπιστοσυνη...

Akatanomastos
27/02/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
τωρα κοιταξε αυτο που ειπε καποιος για το 24H μαγαζι...φτηνη λυση ειναι αλλα να το ελεγχεις αν δεν εχεις εμπιστοσυνη...

φιλε

εγω τι πρεπει να κοιταξω οταν το παρω για να καταλαβω αν ολα οκ?
απλα αν τραβαει δεξια ή αριστερα?

PortisHead
27/02/2009, 09:54
Την πήρανε χαμπάρι τη δουλεια οτι ο κοσμος αρχισε να αγοράζει ΚΑΙ λάστιχα απ'έξω και κοιταν απο κάπου να τα αρπάξουν.
Εγω μιλησα ευθέως σε φιλο μου λαστιχα...ποσο ειναι η χαμηλοτερη τιμή που μπορει να μου αφησει κατι Metzeler Μ3.
Απάντηση ? 370 !
Απο Αγγλια (μαζι με τα μεταφορικά) μου βγαίνουν 260.
Πάρτα μου λεει.
:lol:

sniper
27/02/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Την πήρανε χαμπάρι τη δουλεια οτι ο κοσμος αρχισε να αγοράζει ΚΑΙ λάστιχα απ'έξω και κοιταν απο κάπου να τα αρπάξουν.
Εγω μιλησα ευθέως σε φιλο μου λαστιχα...ποσο ειναι η χαμηλοτερη τιμή που μπορει να μου αφησει κατι Metzeler Μ3.
Απάντηση ? 370 !
Απο Αγγλια (μαζι με τα μεταφορικά) μου βγαίνουν 260.
Πάρτα μου λεει.
:lol:

Λογικό είναι να σου πει πάρτα.... γιατί τόσα δεν τα παίρνει αυτός χονδρική...

sterba2
27/02/2009, 10:05
Θεσσαλονικη (σε πολυ γνωστο μαγαζι),ζητησαν σε φιλο με fazer 30 ευρω



για το ενα λαστιχο!!!:rotflmao: :rotflmao:
Συνολο 60 ευρω!!!ρε δε πατε καλααααα!!κλεφτες

KaTaNaS
27/02/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
φιλε

εγω τι πρεπει να κοιταξω οταν το παρω για να καταλαβω αν ολα οκ?
απλα αν τραβαει δεξια ή αριστερα?

για τι μηχανακι μιλαμε;

αν ειναι τροχοι 18-21 ιντζων και το εχεις καβαλησει ηδη και δεν προσεξες καμμια αλλαγη εισαι οκ.

αλλιώς παρατηρησε αν κοσκινιζει...

αν βαζεις τακουνατα λαστιχα δεν χρειαζεται ζυγισμα ο τροχος, αν βαλεις anakee ας πουμε ίσως και να χρειαστεί.

επειδη αναφερθηκε το θέμα με τα κοινά βουλκανιζατέρ και την ποιοτητα εργασιων τους.

να συμφωνήσω πως αν υπαρχει δυνατοτητα να πατε σε εξειδικευμενο συνεργειο δεν το συζητατε καν.

αν μεινετε απο λαστιχο σε στρηταδικο (αρα tubeless) και υπαρχει βουλκανιζατερ κοινο κοντα , κανετε μια χαρα τη δουλεια σας ωστε να πατε πισω σπιτι και να επισκευθειτε τον εξειδικευμενο που θα τοοποθετησει μανιταρι (που συνηθως δεν εχουν τα κοινα βουλκανιζατερ)

αν ειναι να βαλετε tubeless λαστιχα που φερατε απο νετ πηγαινετε παλι σε εξειδικευμενο για να γινει σωστη δουλεια (μαζευετε και χιλιομετρα με τους διαόλους)

τεσπα σε γενικες γραμμες προτιμηστε τουθς εξειδικευμενους , αυτο βεβαια δεν σημαινει να παρακολουθησετε την ολη διαδικασια επιμωνα για καποια τυχων παραλειψη, μιας και συνηθως την αλλαγη την κανει καποιος βοηθος.

την επιβλεψη αυτη θα την κανετε πολυ πιο πειμονα σε ενα κοινο βουλκανιζατερ που αναγκαστηκατε να σταματησετε.


το ζανταρισμα ξεζανταρισμα ειναι το μονο ευκολο και που ολοι οι τεχνιτες ξερουν..

προσοχη θελει το βαλε βγαλε του τροχου απο το ψαλιδι παο καποιον που δεν το εχει κανβει πολλες φορες..

προσοχη στους αποστατες

προσοχη στην αλυσιδα
προσοχη στις ροδελες και το παξιμαδι
προσοχη στο σφιξιμο, οχι με αεροπιστολο

αυτα.

επισης τ απερισσοτερα κοινα βουλκ, δεν μπορουν να ζυγησουν τροχους μοτο διοτη δεν εχουν τους καταληλους αποστατες για να "φορεσουν" τους τροχους στον ζυγοσταθμιστη.

johnnyestia
27/02/2009, 15:27
Μην το ξεφτιλίζουμε και τελείως με τα λεφτά. Το ότι δεν κοστίζει τίποτα η αλλαγή στα λάστιχα είναι λίγο απάτη να το σκεφτόμαστε.

Λοιπόν για μια εργάσιμη μέρα έχουμε:

Μεροκάματο καταστηματάρχη+ΤΕΒΕ = 120?
Μεροκάματο παραγιού + ΙΚΑ = 80?
Νοίκι καταστήματος = 1500?/μήνα δια 25 = 60?
Απόσβεση εξοπλισμού = 20 ?
Λειτουργικά έξοδα (λογαριασμοί, λογιστές, επαγγελματικά οχήματα) = 30?

Με μια πρόχειρη σούμα δηλαδή βγαίνει 310/ ημέρα λειτουργίας.

Στις 8 εργάσιμες ώρες δηλαδή 38,75/ώρα. Δύσκολα θα με πείσετε ότι τα ποσά που βάζω είναι τραβηγμένα...

Σόρρυ παιδιά, αλλά ένα 20άρικο εγώ το βρίσκω ΜΙΑ ΧΑΡΑ για να σου αλλάξει ο λαστιχάς τα λάστιχα.

kyko
27/02/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Μην το ξεφτιλίζουμε και τελείως με τα λεφτά. Το ότι δεν κοστίζει τίποτα η αλλαγή στα λάστιχα είναι λίγο απάτη να το σκεφτόμαστε.

Λοιπόν για μια εργάσιμη μέρα έχουμε:

Μεροκάματο καταστηματάρχη+ΤΕΒΕ = 120?
Μεροκάματο παραγιού + ΙΚΑ = 80?
Νοίκι καταστήματος = 1500?/μήνα δια 25 = 60?
Απόσβεση εξοπλισμού = 20 ?
Λειτουργικά έξοδα (λογαριασμοί, λογιστές, επαγγελματικά οχήματα) = 30?

Με μια πρόχειρη σούμα δηλαδή βγαίνει 310/ ημέρα λειτουργίας.

Στις 8 εργάσιμες ώρες δηλαδή 38,75/ώρα. Δύσκολα θα με πείσετε ότι τα ποσά που βάζω είναι τραβηγμένα...

Σόρρυ παιδιά, αλλά ένα 20άρικο εγώ το βρίσκω ΜΙΑ ΧΑΡΑ για να σου αλλάξει ο λαστιχάς τα λάστιχα.

επειδη κ γω μαγαζι εχω(οχι στο χωρο της μοτο αλλα ασχετο με το χωρο)

1)μεροκαματο καταστηματαρχη+τεβε=120? που γραφεις---->τεβε που ειμαι εδω κ 5 χρονια πληρωνω τωρα 450?+ το 2μηνο αρα το μηνα 225? αρα τη μερα 10?....αρα 110? μεροκαματο σου φαινεται λογικο ε?
2)μεροκαματο παραγιου+ικα=80?που γραφεις---->350?/20 μερες=17.5? τη μερα τα ενσημα.δλδ εσυ θα εδινες στον παραγιο 80?-17.5?=62.5? μεροκαματο στον παραγιο?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
27/02/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Μην το ξεφτιλίζουμε και τελείως με τα λεφτά. Το ότι δεν κοστίζει τίποτα η αλλαγή στα λάστιχα είναι λίγο απάτη να το σκεφτόμαστε.

Λοιπόν για μια εργάσιμη μέρα έχουμε:

Μεροκάματο καταστηματάρχη+ΤΕΒΕ = 120?
Μεροκάματο παραγιού + ΙΚΑ = 80?
Νοίκι καταστήματος = 1500?/μήνα δια 25 = 60?
Απόσβεση εξοπλισμού = 20 ?
Λειτουργικά έξοδα (λογαριασμοί, λογιστές, επαγγελματικά οχήματα) = 30?

Με μια πρόχειρη σούμα δηλαδή βγαίνει 310/ ημέρα λειτουργίας.

Στις 8 εργάσιμες ώρες δηλαδή 38,75/ώρα. Δύσκολα θα με πείσετε ότι τα ποσά που βάζω είναι τραβηγμένα...

Σόρρυ παιδιά, αλλά ένα 20άρικο εγώ το βρίσκω ΜΙΑ ΧΑΡΑ για να σου αλλάξει ο λαστιχάς τα λάστιχα.

Δλδ αν εχει βγαλει κερδος το μαγαζι στο τετραωρο μετα κερναει τις αλλαγες?Αν το κοστος ειναι μεγαλο και δεν βγαινεις τοτε το κλεινεις.
Ο λαστιχας που πηγα οδηγαει μοτο.Εχω βαλει λαστιχα μονο στο παπι εκει,αλλα με την συμπεριφορα του και μονο θα παω και το κουτι κι οταν χρεισατει θα παω και το srx.
Ποιος ειναι κερδισμενος?Αυτος που σημερα θα παρει 5 ευρω με την προοπτικη να πουλησει και μια τετραδα λαστιχα για κουτι κι ενα ζευγαρι ακομα για μοτο κι ισως κι οσους ακουσουν καλα λογια απο ενα ευχαριστημενο πελατη η αυτος που κανει την "αρπαχτη"?:beer:

johnnyestia
27/02/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
επειδη κ γω μαγαζι εχω(οχι στο χωρο της μοτο αλλα ασχετο με το χωρο)

1)μεροκαματο καταστηματαρχη+τεβε=120? που γραφεις---->τεβε που ειμαι εδω κ 5 χρονια πληρωνω τωρα 450?+ το 2μηνο αρα το μηνα 225? αρα τη μερα 10?....αρα 110? μεροκαματο σου φαινεται λογικο ε?
2)μεροκαματο παραγιου+ικα=80?που γραφεις---->350?/20 μερες=17.5? τη μερα τα ενσημα.δλδ εσυ θα εδινες στον παραγιο 80?-17.5?=62.5? μεροκαματο στον παραγιο?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αμα βάλεις και τα δώρα μια χαρά λογικά μου φαίνονται.

:wave2:

Akatanomastos
27/02/2009, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia

Σόρρυ παιδιά, αλλά ένα 20άρικο εγώ το βρίσκω ΜΙΑ ΧΑΡΑ για να σου αλλάξει ο λαστιχάς τα λάστιχα.


το θεμα ειναι οτι 20αρικο εδωσα τελικα σε μαστορα, ο οποιος δεν νομιζω να ειχε ουτε τις ακριβεις γνωσεις ουτε τα μηχανηματα
οι λαστιχαδες θελαν παραπανω

Corvo
27/02/2009, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
το θεμα ειναι οτι 20αρικο εδωσα τελικα σε μαστορα, ο οποιος δεν νομιζω να ειχε ουτε τις ακριβεις γνωσεις ουτε τα μηχανηματα
οι λαστιχαδες θελαν παραπανω


για τον ελεγχο που ειπα πιο πανω με καλυψε πληρως ο κατανας...

μπορεις να σφιξεις μονος σου τις βιδες-παξιμαδια...ειναι πολυ απλο ακομα και αν δεν πιανει το χερι σου αυτο ειναι ευκολο πιστευω...
για την ζυγοσταθμιση που λεγαμε πιο πανω αν εχεις χωματινο δεν χρειαζεται...αν εχεις στρωτο θα σου κοσκινιζει το τιμονι αναλογα με την ταχυτητα
οσο πιο γρηγορα τοσο πιο μεγαλο το κοσκινισμα

Akatanomastos
27/02/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
για τον ελεγχο που ειπα πιο πανω με καλυψε πληρως ο κατανας...

μπορεις να σφιξεις μονος σου τις βιδες-παξιμαδια...ειναι πολυ απλο ακομα και αν δεν πιανει το χερι σου αυτο ειναι ευκολο πιστευω...
για την ζυγοσταθμιση που λεγαμε πιο πανω αν εχεις χωματινο δεν χρειαζεται...αν εχεις στρωτο θα σου κοσκινιζει το τιμονι αναλογα με την ταχυτητα
οσο πιο γρηγορα τοσο πιο μεγαλο το κοσκινισμα

το μηχανακι ειναι χωματινο και το λαστιχο Τ63.
δεν αντιληφθηκα καποιο προβλημα μεχρι στιγμης, νομιζω ολα ειναι οκ..

αυριο θα γινει και ποιο επιμονο-πολυωρο τεστ σε χωμα

ευχαριστω για τις απαντησεις..

Corvo
27/02/2009, 17:44
δεν νομιζω να βρεις προβλημα...
αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι αν δεν εχει σφιξει κατι καλα πραγμα ελπιζω απιθανο
αν βγεις χωμα λογικα καποιος εχει μαζι του εργαλεια...


προβλημα απο ζυγοσταθμιση δλδ τρεμουλο και κοσκινισμα δεν θα δεις...
καλη βολτα να εχεις αυριο
:beer: :beer:

banditgr
28/02/2009, 13:55
h zygostatjmish pou kanoun ta mhxanhmata pou exoun ta voulkanizater gia aytokinhta einai gia klamata.....psa3te na vreite lastixa pou exei mhxanhma gia moto...einai sygkekrimeno,arketa pio akrivhs.
Oso gia ta leyta..prosfata edwsa gia na ala3w mpros-pisw (mazi me aferesh troxwn kai zygostathmish) 40e (se fireblade)

project.breeze
01/03/2009, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
20Ε = 6.800 δρχ.....


για να σοβαρευτούμε λιγάκι για δουλειά 20'



Sniper κι εγώ μαζί σου απλά πρέπει να σκεφτούμε ότι όταν ο καφές έχει φτάσει 4€ με τα λεφτά αυτά ο μάστορας μπορεί να πάρει 5 καφέδες.Όταν πίναμε καφέ με τις δραχμούλες κόστιζε 500 δραχμές,άρα 5 καφέδες = 2.500 δραχμές και όχι 6.800.Δυστυχώς έτσι πάει αναλογικά.Δεν παύει βέβαια τα 20 ευρώ να είναι ένα μεγάλο ποσό για 20 λεπτά δουλειάς όταν καλοί καθηγητές Αγγλικών,Γερμανικών κτλ χρεώνουν 20 ευρώ/ώρα τα ιδιαίτερα μαθήματα...

Akatanomastos
01/03/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo

προβλημα απο ζυγοσταθμιση δλδ τρεμουλο και κοσκινισμα δεν θα δεις...
καλη βολτα να εχεις αυριο
:beer: :beer:

τελικα κανενα προβλημα, μολις γυρισαμε
και δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα,

και παρα πολυ ευχαριστημενος απο το λαστιχο το οποιο ειναι Τ63 Michellen

Corvo
01/03/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τελικα κανενα προβλημα, μολις γυρισαμε
και δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα,

και παρα πολυ ευχαριστημενος απο το λαστιχο το οποιο ειναι Τ63 Michellen


τελος καλο ολα καλα

απλα την επομενη φορα ψαξε την πιο πολυ για την τιμη
:beer:

ledz
01/03/2009, 13:16
Εγω στο cbr πηγα με τα λαστιχα στο χερι και τη μηχανη με τα παλια λαστιχα κ μου πηρε 50 μπρος πισω με ζυγοσταθμιση.

Αν επαιρνα τα λαστιχα απο κει ηταν 370 φιλικοτατη τιμη (τα βτ16) μαζι με τα περαστικα. αν του ζηταγα ενα ζευγαρι βτ16 δηλαδη θα μου τα αφηνε 320 χωρις το περασμα; Η επειδη δεν τα αρπαξε απο μενα ειπε να τα βγαλει απο τα περαστικα.

Τι να πεις, τετοιοι ημαστε οι ελληνες... :(

KaTaNaS
02/03/2009, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Εγω στο cbr πηγα με τα λαστιχα στο χερι και τη μηχανη με τα παλια λαστιχα κ μου πηρε 50 μπρος πισω με ζυγοσταθμιση.

Αν επαιρνα τα λαστιχα απο κει ηταν 370 φιλικοτατη τιμη (τα βτ16) μαζι με τα περαστικα. αν του ζηταγα ενα ζευγαρι βτ16 δηλαδη θα μου τα αφηνε 320 χωρις το περασμα; Η επειδη δεν τα αρπαξε απο μενα ειπε να τα βγαλει απο τα περαστικα.

Τι να πεις, τετοιοι ημαστε οι ελληνες... :(

βρε παιδιά μην παραπονιόσαστε... ο καθενας διατηρει τον δικο του τιμοκαταλογο. απλα λαβετε το στα υποψιν οταν σκεφτεστε για παραγγελεια απο το εξωτερικο.

toyar
02/03/2009, 09:40
Αν ο λαστιχάς λέρωνε τα χέρια του δουλεύοντας δεν θα χρειαζόταν παραγιό. Έτσι θα μείωνε τα λειτουργικά έξοδα και θα πούλαγε φθηνότερα. Έτσι θα ανέβαζε τον τζίρο του και το κέρδος του. Και μη μου πει κανείς οτι βάζει το κεφάλαιο, γιατί η δουλειά του είναι <<τεχνίτης επισκευής τροχών>>.Τώρα όμως πρέπει να τον πληρώσω για να κάθεται και να το παίζει επιχειρηματίας. Κι από πάνω παραπονιέται οτι δεν έχει δουλειά ενώ τα χέρια του είναι πιο καθαρά από τα δικά μου. Τα παραπάνω φυσικά δεν ισχύουν για όλους τους λαστιχάδες αλλά για ένα μεγάλο κομμάτι των αποκαλούμενων μαστόρων κάθε ειδικότητας . Προσωπικά εκτιμώ τον μηχανικό μου γιατί κοντά στα πενήντα φοράει τη φόρμα του και ασχολείται ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με τις μηχανές που μπαίνουν στο μαγαζί του ακόμα και για μια απλή αλλαγή λαδιών

alfa156
03/03/2009, 14:41
λαθος σε αυτους που συγκρινουν ακομα με δραχμες...δυστηχως μετα απο τοσα χρονια,δεν ειναι σωστη αυτη η συγκριση..
καποιοι συγκριναν το μεροκαματο του καθηγητη μου κανει ιδιαιτερα με την...τοποθετηση του ελαστικου,κοστολογικα παντα,ουτε αυτο εχει βαση,εκαστος στο ειδος του,αν μπορεις στο κατω κατω βαλτο μονος σου αν μπορεις και εχεις τις γνωσεις/μηχανηματα ετσι ειναι αυτα..

SVX
03/03/2009, 14:52
.....πΕρα απ'ολα τα αλλα....... ο τιτλος μου φαινεται αστειος....


ειναι σαν να διαβαζω... "...._ποσοι μηχανοβιοι χρειαζονται για να αλλαξουν μια λαμπα..."

:a27: SPAM alwasy ON TOP!!!


οκ...εκτος της πλακας... εγω ημουν στο παρατριχα να παρω λαστιχα εκ'Διαδικτυου και με συμβουλεψαν οι περισσοτεροι να μην το κανω ...γιατι οι περισσοτεροι "φουσκωνουν" μετα τα περαστικα.... που σημαινει δεν θα με χρεωναν πραγμτικο κοστος εργασιας (π.χ. εργατικα/ωρα) αλλα οσα τους ελειπαν εκεινη την ημερα....


εδω σπαζονται οταν πας για Service στο συνεργειο και εχεις τα δικα σου λαδια....

(απο καπου θα πεταχτει ο KROOK σαν Mappetshow και θα με πει ΤΣΙΠΗ ΠΑΛΙ) :lol: :lol:

Akatanomastos
03/03/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX

οκ...εκτος της πλακας... εγω ημουν στο παρατριχα να παρω λαστιχα εκ'Διαδικτυου και με συμβουλεψαν οι περισσοτεροι να μην το κανω ...

κοιτα και εγω τελικα πρεπει να κερδισα κανα 20-30 ευρω (οκ δεν ειναι τραγικο ποσο αλλα κατι ειναι)

αυτο που με ικανοποιει ειναι γιατι να τα παρουν αυτοι οι κεραταδες?

alexxxcbr
03/03/2009, 17:31
Το θέμα με τα ευρώ έχει ξεφύγει...Συνήθως το φτηνό το διπλοπληρώνεις σήμερα...





Προέχει η ασφάλεια όμως!!!!!:winka:

zephyr1
03/03/2009, 18:23
Ο μα'ι'ντανος ποσο ηταν σε δραχμες και ποσο ειναι σε ευρω?:confused:

Akatanomastos
03/03/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ο μα'ι'ντανος ποσο ηταν σε δραχμες και ποσο ειναι σε ευρω?:confused:
60δρχ

και τωρα δινεις 50 λεπτα
δηλαδη 120 δρχ

διπλασιασμος..
που ακουστηκε αυτο..

τα παντα ολα, τι να λεμε τωρα..

epp1640
03/03/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
60δρχ

και τωρα δινεις 50 λεπτα
δηλαδη 120 δρχ

διπλασιασμος..
που ακουστηκε αυτο..

τα παντα ολα, τι να λεμε τωρα..

να υποψιαστώ ότι πας στην Λαϊκή για Μαϊντανό.. :bigcry: :lol: