PDA

View Full Version : Service μπροστινής ανάρτησης



LatanG
01/03/2009, 22:06
Εμπνευσμένος από άλλο post θέλω να ρωτήσω τιμούλες πάνω κάτω για το service του μπροστινού συστήματος του ΧΤ600 '02μοντέλο. Ξέρω οτι οι μαμά τσιμούχες έχουν 22ευρώ και οι δύο. Επίσης όταν θα κάνω το σέρβις θα βάλω και ελατήρια (επιθυμητές συμβουλές για μάρκες ελατηρίων) γιατι θέλω να αποφύγω το "βούτηγμα" που κάνει η μηχανή στα φρένα τώρα που είναι motard. Ευχαριστώ όλους προκαταβολίκα :beer:

ΣΗΜ: Αν κάποιος θέλει να μου προτείνει και μάστορα στο λεκανοπέδιο αττικής, αν απαγορεύεται στο foroum ώς ενδεχόμενη διαφήμιση, ας μου στείλει πμ

camen
02/03/2009, 18:29
Εχεις 2 πιθανες επιλογες για βελτιωση του μπροστινου συστηματος αναρτησης:
1)Κοβεις τα υπαρχοντα ελατηρια ωστε να σκληρυνουν και τοποθετεις αποστατες+λαδια κλπ κλπ.
2)Τοποθετεις νεα ελατηρια+λαδια κλπ κλπ.
Πολυ καλα λογια για μαρκα ελατηριων εχω ακουσει για την HYPERPRO.
Γνωμη μου ειναι επειδη το κοστος για την πρωτη επιλογη θα πλησιασει αρκετα το κοστος για την δευτερη επιλογη να τα "σκασεις" απο την αρχη και να βαλεις νεα ελατηρια(κοστος ελατηριων περιπου 150Ε).
Ο κορυφαιος σε θεματα αναρτησεων ειναι το K-shock.Tα παλικαρια ξερουν αψογα την δουλεια τους και θα σου πουν ακριβως τι πρεπει να γινει...:wave2:

K-Shock 210-646-8349

p@nos
02/03/2009, 18:35
το βασικοτερο ειναι να βρεις ελατηρια που θα ταιριαζουν και δτο βαρος της μοτο μαζι με εσενα επανω, αλλα και στη χρηση που θα κανεις...
τωρα το συνεργιο που θα σου τα βαλει δε θα ειναι και τιποτα το τρομερο, σε οποιο συνεργιο και να πας θα σου την κανει τη δουλεια

το θεμα ειναι να βρεις τα καταλληλα ελατηρια...
αν πας σε ενα μαγαζει που ασχολειται με αναρτησεις, θα σου δωσουν οτι χρειαζεσαι

KaTaNaS
02/03/2009, 19:09
φίλε πηγαίνεις σε k-shock ή τασουλη αναλογα αν θέλεις hyperpro ή WP.

τα ελατηρια μαζι με λαδακια αν δεν κανω λαθος πηγαινουν γυρω στα 120 σχεδον σε καθε εταιρεια...

LatanG
02/03/2009, 20:39
Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ όλους! Έχω ακούσει και εγώ οτι τα wp και τα hyperpro είναι τα καλύτερα. Από κει και πέρα εγώ είμαι 2μέτρα ύψος και γύρω στα 100κιλά. Σύμφωνα με αυτά ποιές από τις δύο εταιρείες προτείνετε σαν ποιό καλοστημένα ελατήρια για να συμπέριφέρονται σωστά?

KaTaNaS
02/03/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ όλους! Έχω ακούσει και εγώ οτι τα wp και τα hyperpro είναι τα καλύτερα. Από κει και πέρα εγώ είμαι 2μέτρα ύψος και γύρω στα 100κιλά. Σύμφωνα με αυτά ποιές από τις δύο εταιρείες προτείνετε σαν ποιό καλοστημένα ελατήρια για να συμπέριφέρονται σωστά?


πηγαινε καλυτερα στον K-shock που φτιαχνει περισσοτερα γιαπωνεζικα και πες του το βαρος σου, απο τους πίνακες της εταιρειας θα δει τι σκληρότητας ελατηρια πρέπει να σου βάλει.

dirtbird
03/03/2009, 02:00
Όλα τα ελατήρια είναι -θεωρητικά- τα ίδια. Αυτό που ενδιαφέρει είναι να μην χάνουν τις ιδιότητες τους και να διαθέτουν την -αναγραφόμενη από τον κατασκευαστή- σκληρότητα. Το τελευταίο μερικές φορές έχει αποδειχθεί ότι δεν ισχύει για τα εργοστασιακής τοποθέτησης ενώ κάποιο ελατήριο που έκατσε γρήγορα ή/και παρουσίασε βλάβη (π.χ. σπάσιμο, κόψιμο) είναι πραγματικά απίθανο (ίσως να συνέβαινε πριν 40-50 χρόνια, ίσως να έχει συμβεί σε τελειωμένους σουπερκροσάδες....)

Από κει και πέρα έχεις 3 γνωστές επιλογές όσον αφορά τους κατασκευαστές καλά θα έκανες να τσεκάρεις με κάποιο μαγαζί όπως το K-shock το οποίο μπορεί να σου τοποθετήσει αυτά της αρτεσκείας σου:

WP- συνήθως ελατήρια με 2 σκληρότητες, πιο μαλακό στην αρχή και σκληραίνουν μετά. Είναι πιθανόν όμως να διαθέτει και γραμμικά (μίας σκληρότητας).

Οhlins- συνήθως γραμμικά και αρκετά πιο σκληρά από τα ΄μαμά'

Hyperpro - συνήθως απολύτως προοδευτικά, σκληραίνουν πολύ προς το τέλος της διαδρομής.