PDA

View Full Version : ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ -ΜΕ ΠΑΤΗΜΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ(ΓΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ



mai_tai
03/03/2009, 13:37
Λοιπον παλικαρια-αναφερω το προβλημα για να δω μην τυχων ειμαι ο μοναδικος γκαντεμης οσον αφορα το παρακατω προβλημα

Μου εχει συμβει στους 15 μηνες που το χω απο καινουργειο 3-4 φορες συνολικα-οπως παω εν κινηση και παω να κατεβασω ταχυτητα-ξαφνικα μου σβηνει ...
...σημερα πηγαινα με 40 χιλιομετρα περιπου κ απο 3 κατεβαζοντας 2ρα μου σβηνει και η πισω ροδα μπλοκαρισε(αφου ειχε ταχυτητα και εγραφε παντηλικια πισω)φανταστειται να πηγαινα με περισσοτερα κ να μου σηνεβαινε αυτο κ να μην παταγα εγκαιρα συμπλεκτη...

εχω κανει 8.500 χιλιομετρα..

εχει αναφερθει κανενα αντοιστοιχο προβλημα??

(να προσθεσω πως το σταντ ηταν κανονικα στην θεση του κ δεν περασα απο καμμια λακουβα για να παιξει ο διακοπτης του..)

ftsmf
03/03/2009, 13:56
afto den einai san to provlima tou tps pou eixan ta prwta montela?? idia symptwmata den eixan?? alla pisteva pws to exoun ftiaksei afto to thema meta ki apo kati anakliseis pou eixan ginei... mipws etyxe sto diko sou mixanaki to idio provlima??

mai_tai
03/03/2009, 14:39
με το TPS ειχαν προβλημα τα μοντελα του 03-04 απο τι ξερω-απλα αναφερω το προβλημα μηπως ειναι συνηθησμενο στα τελευταια μοντελα..(το δικο μου 2008 μοντελο)

ftsmf
03/03/2009, 15:09
to katalava oti einai 2008 kai gi afto parakseneftika.. alla ti tha mporouse na einai gia na svinei sta kala kathoumena?? egkefallos?? vasika to mono pou mporeis afou einai kainourio pigaine to stin antiproswpeia na deis kai grapse na mas peis ti htan....

p_bourinos
07/03/2009, 13:30
Λογικά θα το έπνιγες σιγά σιγά με τρίτη και όταν πήγες να βάλεις δευτέρα και έκλεισες το γκάζι έσβησε.Λογικό μου φαίνεται αν συνέβη όπως το λέω.Και το δικό μου το κάνει,ωστόσω αν ξαναπάταγες το συμπλέκτη θα ξεμπλόκαρε ο τροχός.Τα μονοκύλινδρα δεν δουλεύουν τόσο σταθερά όσο τα δικύλινδρα ή τα τετρακύλινδρα.Γενικώς θέλει και λίγο γκαζάκι το μηχανάκι.Δεν μπορείς να έχεις 3 μέσα και να πηγαίνεις με 40.

trigger
07/03/2009, 14:05
1. Τα 660 βγήκαν το 2004
2. Από τότε άρχισαν αυτά τα προβλήματα :lol:
3. Ένα ρύθμισμα του TPS σε συνδιασμό με αύξηση του ρελαντί θα σε βοηθήσει αρκετά :beer:
4. Μην πηγαίνεις με 40 με τρίτη στο σασμαν ;)

:wave2:

iokozel
12/03/2009, 15:18
Εγώ έχω το DERBI-MULHACEN 659, με κινητήρα YAMAHA-MINARELLI, το έπαθα πολές φορές και πήρα ανάποδες. Το έπαθα κατεβάζοντας απότομα ταχύτητες και φρενάροντας πριν απο τερματισμό σε διασταύρωση. Ευτυχώς λόγω ακαριαίων αντανακλαστικών, πάτησα μίζα και πήρε αμέσως.

mpiou
12/03/2009, 16:48
Το έχω πάθει και γω, μία φορά στην κίνηση και κάποιες ακόμα καθώς σταματούσα σε φανάρι. Τελικά ήταν πεσμένο το ρελαντί, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω. Πείραξα και την ρύθμιση του μονοξειδίου από το καντραν, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν κυρίως στο ρελαντί. Δεν έχει ξανασυμβεί έκτοτε. Δεν το πας από την yamaha, μιας και είσαι εντός εγγύησης;

:wave2:

mai_tai
12/03/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
Πείραξα και την ρύθμιση του μονοξειδίου από το καντραν,
:wave2:
πως το εκανες αυτο φιλαρακι?μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις της λειτουργειας του κινητηρα απο το καντραν?:sick:

trigger
12/03/2009, 17:06
Nαι, αν κρατήσεις τα δυο κουμπιά πατημένα και μετά γυρίσεις το κλειδί κρατώντας τα κουμπιά πατημένα σε 10 δευτερόλεπτα θα σε έχει βγάλει στις παραμέτρους της μηχανής. Εδώ (http://yam-xt.com/tech.html) θα βρείς πληροφορίες αλλά καλό θα ήταν να μην το πειράξεις εάν δεν ξέρεις;)

mpiou
12/03/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
πως το εκανες αυτο φιλαρακι?μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις της λειτουργειας του κινητηρα απο το καντραν?:sick:

Μπορείς, αλλά κανονικά χρειάζεται καυσαναλυτής. Θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις ο ίδιος, αλλά αν αποφασίσεις να το πειράξεις, τουλάχιστον σημείωσε τις εργοστασιακές τιμές (διαφορετικές για κάθε μοτοσυκλέτα) ώστε να μπορείς να το επαναφέρεις. Αν θυμαμαι καλά η διαδικασία είναι η εξής:

Με το κλειδί στο off, πατάς ταυτόχρονα τα δύο κουμπιά (select και reset). Γυρνάς το κλειδί στο on και κρατάς τα κουμπιά πατημένα μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη το 'diag'. Άφησε τα κουμπιά και πάτα το select μέχρι να γράψει 'Co'. Ξαναπατάς και τα δύο μέχρι να εμφανιστεί το 'Co1' και μετά ξαναπατάς και τα δύο μέχρι να εμφανιστεί κάποια τιμή. Αυτή είναι η ρύθμισή του μονοξειδίου που έχεις. Αλλάζοντας την τιμή με τα κουμπιά μπορείς να κάνεις το μείγμα πλουσιότερο (select) ή φτωχότερο (reset).

Παρεμπιπτόντως, σε διαγνωστική λειτουργία έχει και στροφόμετρο, επομένως μπορείς να δεις το ρελαντί που λέγαμε.

Όλα αυτά εγκυκλοπαιδικά, βεβαίως - βεβαίως. Η πρότασή μου εξακολουθεί να είναι να το πας από την yamaha. :beer:

mai_tai
12/03/2009, 17:53
να σαι καλα φιλαρακι για τις πληροφοριες σου-υπαρχει καποιο site που να γραφει αναλυτικα οδηγιες.. για το τι μπορω να κανω η να δω με την διαγνωστικη λειτουργεια του καντραν?ρωταω επειδη ειμαι μηχανικος στα αυτοκινητα κ θα με ενδιεφερε να μαθω κατιτης παραπανω ..-απλα το βιβλιαρακι που κοιταξα δεν ειδα να γραφει κατι σχετικο..-ευχαριστω πολυ παντος

mpiou
13/03/2009, 15:21
Έχεις p.m. :wave2:

mai_tai
13/03/2009, 16:06
Eυχαριστωω:beer:

los_re
04/04/2009, 15:43
Eπειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, τελικά τι έγινε φίλε μου; Ξεμπέρδεψες; Εχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικό αφού το κάνει και σε ανέβασμα ταχύτητας καμιά φορά..

mai_tai
04/04/2009, 17:11
φιλε απο οτι παρατηρησα μου το κανει μετα απο πλυσιμο μηχανης..-απο τοτε βεβαια δεν μου το ξανακανε...-συνολο μου τοχει κανει 3-4 φορες στα δυο χρονια-αν στο κανει και στο ανεβασμα-τοτε τα πραγματα ειναι χειροτερα...πηγαινετο στο συνεργειο για ενα ρυθμισμα του T.P.S

echoplex
04/04/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
Λοιπον παλικαρια-αναφερω το προβλημα για να δω μην τυχων ειμαι ο μοναδικος γκαντεμης οσον αφορα το παρακατω προβλημα

Μου εχει συμβει στους 15 μηνες που το χω απο καινουργειο 3-4 φορες συνολικα-οπως παω εν κινηση και παω να κατεβασω ταχυτητα-ξαφνικα μου σβηνει ...
...σημερα πηγαινα με 40 χιλιομετρα περιπου κ απο 3 κατεβαζοντας 2ρα μου σβηνει και η πισω ροδα μπλοκαρισε(αφου ειχε ταχυτητα και εγραφε παντηλικια πισω)φανταστειται να πηγαινα με περισσοτερα κ να μου σηνεβαινε αυτο κ να μην παταγα εγκαιρα συμπλεκτη...

εχω κανει 8.500 χιλιομετρα..

εχει αναφερθει κανενα αντοιστοιχο προβλημα??

(να προσθεσω πως το σταντ ηταν κανονικα στην θεση του κ δεν περασα απο καμμια λακουβα για να παιξει ο διακοπτης του..)

Αυτο ειναι πολύ σοβαρό και επικίνδυνο!!!

Έχει αναφερθεί επίσης αυτο το πρόβλημα και σε Tenere 2008 στην Ιταλία σε 3- 4 μηχανές . Κάποιοι έλεγαν οτι είναι ηλεκτρονικό ή ηλεκτρικό αλλα η Yamaha δεν έλυσε το πρόβλημα δυστηχώς. Απο οτι ξερω ακόμα τα παιδια αυτά τραβιούνται στα συνεργεία και με δικηγόρους κατα της Yamaha!! (από forum tenere club italia)

Εσυ βρήκες άκρη;; τελικά όντως ήταν απο το πλύσιμο;;

Πολύ λυπηρό να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε καινούριες μηχανές:mad: :evil:

ΜΟΡΦΕΑΣ
04/04/2009, 21:28
Πάντως και μένα μου το έχει κάνει στο XTR. Στο συνεργείο με ρώτησε αν κάνω διπλό / τριπλογκαζιά για το κατέβασμα και του είπα ΝΑΙ. Μου είπε ο μηχανικός ότι αν είναι να κάνω κατέβασμα να τραβάω μία γκαζιά (όχι μικρή ούτε πολύ μεγάλη) και να κατεβάσω ταχύτητα. Το έκανα αυτό και κάπως γλύτωσα τα σβησίματα. Μειώθηκαν ΔΕΝ σταμάτησαν. Πιθανών παίζει και το κλασσικό πρόβλημα πλέον με το TPS. Μπορεί να ξαναθέλει ρύθμιση. Είναι αλλαγμένο με το τελευταίο.

αιγαιοπλόος
11/04/2009, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Στο συνεργείο με ρώτησε αν κάνω διπλό / τριπλογκαζιά για το κατέβασμα και του είπα ΝΑΙ. Μου είπε ο μηχανικός ότι αν είναι να κάνω κατέβασμα να τραβάω μία γκαζιά (όχι μικρή ούτε πολύ μεγάλη) και να κατεβάσω ταχύτητα.

Μα είναι δυνατόν να σου λένε πόσες γκαζιές θα πρέπει να τραβάς, για να μη σβήνει;
Και επιπλέον να σου λένε να τραβάς μία (1) γκαζιά και μάλιστα όχι μικρή αλλά ούτε και πολύ μεγάλη;
Μηχανή οδηγείς, όχι διαστημόπλοιο.
Ας το παραδεχτούν ότι υπάρχει πρόβλημα και ας το φτιάξουν.
Οχι να απαιτούν από τους αναβάτες να ... "μετράνε" τις γκαζιές τους. Αν είναι δυνατόν. :confused:

L.omerta
11/04/2009, 19:29
Μου συνέβη κι εμένα μια φορά απο 3 σε 2 σε φρεναρισμα με ττρ 250 αλλα υπεθεσα οτι ηταν απο τη βενζινη επειδη ημουν στο οριο για να γυρισω σε ρεζέρβα. Εχετε ακούσει να ισχύει το προβλημα που λετε και σε ττρ250?

Anty12
11/04/2009, 19:31
Έχει κανείς παρατηρήσει αν το κάνει με το τεπόζιτο σχεδόν άδειο ή με πολύ λίγη βενζίνη?

trigger
11/04/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Έχει κανείς παρατηρήσει αν το κάνει με το τεπόζιτο σχεδόν άδειο ή με πολύ λίγη βενζίνη? Όταν το έκανε το δικό μου δεν έπαιζε κανένα ρόλο η στάθμη της βενζίνης, ούτε το αν ήταν κρύα η ζεστή μηχανή

SpineshankD
11/04/2009, 22:11
εμενα παντως ακομη κ μετα απο αλλαγη tps,ρυ8μιση στροφων κ ψεκασμου απο τον μαστορα,οποτε του την βαρεσει(συνη8ως σπανια) ακομη κ μετα απο 4 χρονια συμβιωσης,8α σβησει ειτε σε αλλαγη ταχυτητας και σπανιοτατα σε αποτομο ανοιγμα γκαζιου
ενταξει,ειναι αναγκαιο κακο ......:a47: :rolleyes:

stefkeft
11/04/2009, 22:35
..και ειμαι στο παρατριχα να αγορασω XT 660 R ...!

υποτιθεται οτι το προβλημα αυτο εχει φτιαχτει απο τα μοντελα του 07!!

ρε παιδια αυτο ειναι πολυ επικινδυνο! να μπλοκαρει ο τροχος!? ειδικα σ εμενα που ειμαι πρωταρης αυτο μου φαινεται ενας σοβαρος λογος για να μην το αγορασω...

ελεως!!! υποτιθεται οτι περνεις ιαπωνικο για την αξιοπιστια... να παρουμε aprilia αμα ειναι... :mad: :eyepop: :sad:

Gandalf dr685sm
19/04/2009, 20:41
Το πρόβλημα υπήρχε σε μοντέλα ΧΤ 660 μέχρι και το 06 , όπου διορθώθηκε.. όσα το είχαν τότε είχαν ανακληθεί απο την ΥΑΜΑΗΑ ή το δήλωναν οι ιδιοκτήτες τους , και τότε τουλάχιστον το έφτιαχναν χωρίς χρέωση (δεν ξέρω για τώρα).

Σε εκείνα που διορθώθηκε το πρόβλημα , μπήκε ενα τσεκάρισμα στην πλακέτα του αριθμού πλαισίου απο την ΥΑΜΑΗΑ.

Α.. επίσης.. αν δεν γνωρίζετε.. μην πειράζετε τις ρυθμίσεις του κινητήρα καθώς σίγουρα θα κάνετε ζημιά παρά κάτι καλό. Ακόμα και κάτι απλό , όπως αυτό που έκανε φίλος για να βάλει ΧΕΝΟΝ τύπου λυχνία στον προβολέα και "έπαιξε" με το ρελέ, κατόρθωσε να κάνει ζημιά στα ηλεκτρικά του.

Όσοι έχουν ακόμα το πρόβλημα μπορούν να τσεκάρουν αν η μηχανή τους είναι μοντέλο 06 και πριν, πηγαίνοντας με τον αριθμό πλαισίου στην ΥΑΜΑΗΑ για να τους πουν αν είναι έτσι ή οχι. Επισήμως πάντως απο το μοντέλο 06 και μετά ,το πρόβλημα έχει διορθωθεί.


Gandalf

Gandalf dr685sm
19/04/2009, 20:46
SpineshankD,

Για να μην στο κάνει και εσένα όπως το έκανε και σε εμένα παλιότερα, μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω "πατινάρισμα" στον συμπλέκτη (δεν μιλάμε για σκίσιμο.. απλά ενα τσικ)... απο την ντίζα του. Αυτό θα "αναγκάσει" τον κινητήρα να μην αποσυμπλέκει τόσο γρήγορα και έτσι να μην σβύνει κιόλας.

Το έκανα στο δικό μου (είπαμε.. μιλάμε για ελάχιστη ρύθμιση της τάξης της μιας στροφής της βίδας της ντίζας επάνω... οχι σκίσιμο) και δεν έχει σβύσει απο τότε. Η μόνη παρενέργεια που είδα , αν μπορείς να την πείς έτσι , είναι ενα δισταγμό (απειροελάχιστο) να δώσει απο την αρχή γκάζι... για να καταλάβεις σκέψου το σαν το κομπλάρισμα που κάνουν τα Piaggio Runner στην αρχή , στον μισό όμως περίπου βαθμό.

Gandalf

SpineshankD
21/04/2009, 08:42
χμμμ σιγουρα αυτο δεν ειχε περασει ποτε απο το μυαλο μου....θα το δοκιμασω!
ευχαριστω για το tip gandalf;) :wave2:

aisxos
02/05/2009, 21:35
to problima ayto lynetai me mia mikri aykisi sto relanti.dokimase to kai tha deis

mai_tai
04/05/2009, 23:15
αυτο με την ρυθμιση συμπλεκτη που ανεφερε ο προηγουμενος φιλος ναι μεν λυνει το προβλημα αλλα ...ειναι πατατα πατεντα γιατι τρωει τον συμπλεκτη..(πρεπει να εχει τουλαχιστον δυο-τρια χιλιοστα τζογο..)αυτο με την αυξηση ρελαντι ειναι καλυτερη λυση μιας και το καινουργει tps ειναι και αυτο πατατα..:D

mai_tai
21/05/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
to problima ayto lynetai me mia mikri aykisi sto relanti.dokimase to kai tha deis πως το κανεις αυτο αρχηγε μου?δωσε τα φωτα σου...

ggs
22/05/2009, 00:04
Πολύ περίεργο να το κάνει σε μοντέλο 2008…
Πάντως , εγώ είχα το ΧΤR του 2004 που όντως είχε γίνει γενική ανάκληση των TPS (ακόμα και αν είχε λήξει η εγγύηση σου) .Όταν το είχα πάρει , μηχανικός μου έκανε κάποιες ρυθμίσεις στην μονάδα ελέγχου (από τα κουμπιά του ταχύμετρου) και για 20000 χλμ που το ειχα δεν έσβησε ποτέ.(το νέο TPS το ειχα στο κουτί του και το έδωσα σε αυτόν που την πούλησα.)
Τώρα έχω το 660ΧΤΖ εδώ και ένα χρόνο περίπου και πάλι δεν έχει σβήσει.
Πάντως , αφού είναι του 2008 η YAMAHA θα σε καλύψει απόλυτα αν έχεις πρόβλημα. Μην το αφήσεις .
:wave2:

aisxos
22/05/2009, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
πως το κανεις αυτο αρχηγε μου?δωσε τα φωτα σου...
giati oxi exw kai ksenon...basika pigene se ena synergeio stis yamaha kai tha sto kanei amesws oute eyrw den tha sou parei..mia mikri ayksisi tis taksews 100-200 strofwn,nomizw tha kserei aytos.gt erxete kai kalokairi min parei fwtia to moter.yparxei men kai i lusi pou leei to palikari parapanw..patwntas kai kratwntas ta duo koumpia mazi (rezet kai select) enw o diakoptis einai kleistos anoigeis ton diakopti kai meta apo duo second isws kai parapanw na emfanistei mia leksoula..pantwntas select pali tha sou grapsei kati allo.tote patas rezet nomizw ean thymamai kala kai mpainei i ruthimsi(prosoxi omws den to exw dokimasei gia ayto den pairnw orko gia ayto.kserw mono oti douleuei ean exeis eksatmiseis logo tou diakopti l pou uparxei stous laimous,kai episis gia na ginei ayto xreiazesai to kokkino kleidaki tis yamaha to opoio einai gia tis rythiseis tis mixanis)..elpizw na se diafwtisa estw kai ligaki..na thymaste rwtontas pas stin poli.

mai_tai
08/06/2009, 20:04
Telika to provlima lithike me rithmisi relanti -eprepe na einai stis 1300 strpofes stp relanti k itan 1100-osa exoyn polla xiliometra....thelei k katharismo petaloydas k ola ok-opoios thelei na. Toy po to mastpra poy mesose..steilte pm