PDA

View Full Version : Kawasaki ER-6N / F



teo_gr
11/03/2009, 11:32
Καλησπέρα φίλοι !
Προ ολίγου καιρού με βοηθήσατε με την εμπειρία σας στην έρευνα αγοράς για την πρώτη μου μηχανή ! Έχω σχεδόν καταλήξει είτε στο ER-6n είτε στο ER-6f.
Παρατήρησα όμως κάτι που με προβλημάτισε πολύ .. Ενώ βλέπω κάθε μέρα εκατοντάδες μηχανές στους δρόμους της Θεσσαλονίκης , έχω πετύχει μόνο μια ER-6n και ούτε μια F .. Ούτε το παλιό μοντέλο ούτε το καινούργιο (που νομίζω οτι δεν το έφερε ακομα ο Ερμίδης).
Σκέφτηκα λοιπόν να μπω στο φόρουμ και να δω το section που αφορά κάθε μοντέλο χωριστά , για να δω γνώμες κατόχων ! Για ZX έχει , για ZZR έχει , για Z έχει ... για ER ούτε λόγος !
Μήπως ξέρετε κάτι που δεν ξέρω ; Μήπως έχει κανα μεγάλο κουσούρι η μηχανή ; Γιατί έχει πήξει το ματάκι μου σε Fazer και απο ER ούτε μπουλόνι (στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) !

idi
11/03/2009, 11:42
αν σου αρεσει παρτο

αν θες να μαθεις περισσοτερα για το μηχανακι ... www.kawasaki-bikers.gr

ξερω δεν ειναι σωστο που βαζω Link σε αλλο φορουμ αλλα εκει υπαρχουν καμια 60ρια ενεργα μελη κατοχοι er6n και er6f ισως βρεις απαντησεις στα ερωτηματα σου

dimdil
11/03/2009, 13:46
φιλε μου καλε καλε μου φιλε ακου
επειδη εχω καψουλι με το συγκεκριμενο μηχανακι και το εχω ψαξει πολυυυυυυυ:p

η μηχανη αυτη κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετα καλη επιλογη για καποιον που θελει ενα μηχανακι τιμιο αξιοπιστο -αξιοπρεπες και δεν θελει να δωσει εναν..... σκασμο λεφτα:p

τωρα γιατι δεν βλεπεις .....μπουλονι στη θεσσαλονικη--- ουτε αλλου θα δεις:nono:
η μηχανουλα ειναι γενικα απαξιομενη και παρεξηγημενη για τους εξης λογους στο ελλαντα---εξω πουλαει μια χαρα

1. εχει λιγο περιεργη εμφανιση---σε πολλους δεν αρεσει
2. ειναι δικυλινδρο---που πας ρε φιλε στο δρομο/καφεταιρεια χωρις μπαουλο με 4 κιλυντρα
3 εχει 72 ιππους---εισαι τρελοςς--θα σε περνανε τα παπια--αν δεν εχεις εδω στις πιστες που εχουμε για δρομους 100+ ΑΛΟΓΑΤΑ σερνεσαι αδερφακι μου
4. αφου οταν εισαι στο φαναρι και δεν ειναι αλλα δυο διπλα σου νοιωθεις κατωτερη υπαρξη--ρωτα και τους στρωματιες:rotflmao:
5 δεν ειναι μεγααααληηη--δεν θα εχεις το απαιτουμενο κυρος--σαν παπι μοιαζει
6 στην καφεταιρεια πουθα πινεις καφε κανενας δε θα ρωτησει--ποπο ρε μαν τι εργαλειο ειναι αυτο.
7 δεν ειναι honda--αυτο που το βαζεις
8 μη αναγωρισιμος εφ οσον δε γραφεις τις μαγικες λεξεις στο τεποζιτο σου--fazer--transalp--hornet--varadero--tdm--xagiabussa--Z
9 λογω των ανωτερω κακη μεταπωλιτικη αξια--κοινως θα το παντρεφτεις


φιλε μου μεσα απ τα ανωτερω δοσμενα με αρκετο χιουμορ βρισκεται η αληθεια για την απαξιωση της εν λογω μηχανης (KAI ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ)

αν βαλεις στην αναζητηση του φορουμ τη λεξη ερ-6ν θα βρεις αναλογα θεματα

καλη αγορα σου ευχομαι----αν ειναι να παρεις τελικα ερχεται το νεο του 2009 που ειναι αισθητα πιο ομορφο

προσωπικη αποψη εκφραζω αλλα συμφωνουν πολλοι με την..κεντρικη ιδεα
:beer:

dimdil
11/03/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αν σου αρεσει παρτο

αν θες να μαθεις περισσοτερα για το μηχανακι ... www.kawasaki-bikers.gr

ξερω δεν ειναι σωστο που βαζω Link σε αλλο φορουμ αλλα εκει υπαρχουν καμια 60ρια ενεργα μελη κατοχοι er6n και er6f ισως βρεις απαντησεις στα ερωτηματα σου

98 τα μελη:rotflmao:
γεια σου φιλε idi---παλαιοτερα σε θυμαμαι πιο ......μαχητικο----μαλλον βαρεθηκες εεεε??:smokin:

:beer: :beer:

zzr2005
11/03/2009, 14:05
Ρε παιδια το καινουργιο ER6 πότε θα ερθει στην Ελλαδα?
στο επισημο site κανει λογο για Μαρτιο....αλλα πριν λιγο καιρο αν δεν κανω λαθος εγραφε Φεβρουάριο...:confused:

εχει ακουσει κανεις για τιμη πωλησης?

Anritsu
11/03/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Ρε παιδια το καινουργιο ER6 πότε θα ερθει στην Ελλαδα?
στο επισημο site κανει λογο για Μαρτιο....αλλα πριν λιγο καιρο αν δεν κανω λαθος εγραφε Φεβρουάριο...:confused:

εχει ακουσει κανεις για τιμη πωλησης?

Προσωπικά δεν βλέπω κανένα λόγο να έρθει .Για ποιον άλλωστε ?? Το γυμνό μόνο και αυτό ίσως . Κακά τα ψέματα στο ελλάντα έιμαστε των άκρων . Η παπί για οικονομία και ευχρηστία η 1000αρι ss , vara 1000 και GS 1XXX για μόστρα και επιδόσεις.Ειδίκα σε street μηχανάκια τα δικυλίνδρα έχουνε χάσει παμηγυρικά . οι ιδιοι λόγοι είναι που φαγάνε και το SV650 ενώ το Gladius ακόμα έρχεται.... Το er6 f αν αγόραζα καινούριο θα ηταν στις πρώτες επιλογές μου . Επειδή όμως η αγορά καινούριου συνεπάγεται και κάποια αλλά προβλήματα προς το παρών βολεύομαι με την 20ετίας BROSαρά μου ....



:wave2:

dimdil
11/03/2009, 17:31
εγω το αποφασισα:)
πρωτα ο θεος την παρασκευη παραγγελνω---μαλλον το γυμνο
μεσα στο μαρτη λενε θα μπουνε--βια αρχες απριλη ---θα δειξει
τωρα τιμη ακουγεται απο 6300 ως 6500 το γυμνο χωρις αβs:rolleyes:

teo_gr
11/03/2009, 18:10
Τι να πω ... Με προβληματίζουν αυτά που βλέπω . Παρόλα αυτά και το N και το F είναι κούκλες. Ειδικά το γυμνό σε σχεδιασμό είναι πόλυ ανώτερο απο τα "εμπορικά" 600-650 cc .
Εμένα δε με χαλάει που έχει 70 άλογα .. Ισα ισα. Για πρώτη μηχανή πιστεύω είναι απ' τις καλύτερες επιλογές (στα κυβικά αυτά) .

Anritsu
11/03/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr
Τι να πω ... Με προβληματίζουν αυτά που βλέπω . Παρόλα αυτά και το N και το F είναι κούκλες. Ειδικά το γυμνό σε σχεδιασμό είναι πόλυ ανώτερο απο τα "εμπορικά" 600-650 cc .
Εμένα δε με χαλάει που έχει 70 άλογα .. Ισα ισα. Για πρώτη μηχανή πιστεύω είναι απ' τις καλύτερες επιλογές (στα κυβικά αυτά) .

Πάντως επειδή το γυμνό διακοσαρίζει + , εχω διαβάσει πολλούς που μετανιωσανε που δεν πήρανε το ντυμένο ...Αυτα που σε προβληματιζουνε δεν εχουνε και πολύ να κανουνε με το μηχανάκι το ίδιο . Ειδικά αν σκοπεύεις να πάρεις καινούριο και να το κρατησεις κανα 5αρι χρόνια πάρε οποίο σ' αρέσει καλύτερα . Στην μεταπώληση όλα πονάνε αν ειναι πολυκαιρισμένα . Ειτε χοντα ειτε καβα . Καλά ψώνια

:wave2:

dimdil
11/03/2009, 20:38
λεω να το παρω σε ασπρο---και να μην το μετανιωσω:winka:
:beer: :beer:

startengine
12/03/2009, 08:08
Να το πάρεις:D

(Ευτυχής και απροβλημάτιστη κάτοχος 2 χρόνων του f)

Δεν θα το πιστεύεις πως γίνεται να είναι τόσο παρεξηγημένο όταν το καβαλήσεις.
Και θα καταλάβεις τη ....χαζομάρα όσων χωρίς να υποστηρίζουν τον όγκο και το βάρος των μηχανών, αγοράζουν με γνώμονα "τι πουλάει πιο πολύ"... (αν με πιάνεις).

Μηχανή για όλες τις δουλειές, ιδιαίτερα το f αν σου αρέσει, που κάνει ταξιδάκια αξιοπρεπέστατα και ξεκούραστα.

Κι αν είσαι πάνω από 1,75... το versys που φυσάει στην πόλη :winka:

dimdil
12/03/2009, 09:40
να εισαι καλα κοριτσαρα μου:)
προσωπικα δεν εχω καμια αμφιβολια--ειναι καιρο η αγαπη μου το εν λογω μηχανακι--αν διαβασες τα παραπανω--απλα μου κανει εντυπωση--η συστηματικη του απαξιωση απο γνωστες και μη----ακομα και απο την ιδια την kawa:winka:
τελος παντων ---σηκωνει μεγαλη συζητηση
:beer: :beer: :beer:

zzr2005
12/03/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
εγω το αποφασισα:)
πρωτα ο θεος την παρασκευη παραγγελνω---μαλλον το γυμνο
μεσα στο μαρτη λενε θα μπουνε--βια αρχες απριλη ---θα δειξει
τωρα τιμη ακουγεται απο 6300 ως 6500 το γυμνο χωρις αβs:rolleyes:

στο επισημο site στην Αγγλια δινει τιμη κοντα στα 6000 ευρώ για το ER6F με ABS

εδώ δηλαδη αν το παλιο εχει κοντα στα 7500 το καινουργιο ποσο θα το κοστολογίσουν???+:confused: :confused:

και μετα λενε γιατι δεν πουλάνε...

φερε το ER6F με 6000 και αν δεν γινει best seller ....

εγω παντως αν τελικα παρω καινουργια μηχανη την εχω επιλεξει δαγκωτο...εκτος αν αποφασισει η KAWA να βγαλει επιτελους το Z750 με fairing

idi
12/03/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

εγω παντως αν τελικα παρω καινουργια μηχανη την εχω επιλεξει δαγκωτο...εκτος αν αποφασισει η KAWA να βγαλει επιτελους το Z750 με fairing

για το νεο Ζ750 λες υποθετω γιατι το "παλιο" το εβγαλε με μπικινακι το 2005 και 2006 με το ονομα Z750s

:beer:


158081

TOLISTOLAROS
12/03/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
για το νεο Ζ750 λες υποθετω γιατι το "παλιο" το εβγαλε με μπικινακι το 2005 και 2006 με το ονομα Z750s

:beer:
Το Ζ750 s από τα πλέον σπουδαία μηχανάκια(προσωπική άποψη).Ειδικά σε μπλε ελεκτρικ είναι άψογο.
Κακώς το σταματήσανε...

zzr2005
16/03/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
για το νεο Ζ750 λες υποθετω γιατι το "παλιο" το εβγαλε με μπικινακι το 2005 και 2006 με το ονομα Z750s

:beer:

ναι εννοούσα το καινουργιο..
το παλιο το γνωριζω και πιστευω οτι ειναι η χρυση τομη για ανεση, επιδοσεις κτλ....
απλα δεν μου αρεσει τοσο πολύ αισθητικά....
το καινουργιο ER6F ας πουμε μου αρεσει περισσότερο....

αν βεβαια αποφασιζε η kawa να βγαλει ενα καινουργιο Z750S θα αλλαζανε τα πραγματα....:D

προς το παρον περιμενω την αφιξη του ER6F για κανα test drive και βλεπουμε...:cool:

Costas KLE
16/03/2009, 14:54
Α θες και test ride από την Kawasaki :lol: :rotflmao:

dimdil
16/03/2009, 15:33
παντως ειναι προ των πυλων το μηχανακι:)
ουτε παραεισαγωγη δεν δουλευει εν αναμονη κοστολογησης /τιμολογησης:winka:
απο μερα σε μερα περιμενουν τιμη και αποδεσμευση:winka:
:beer:

42742
16/03/2009, 19:20
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟ ΕR 6 ΤΟΥ 2008 ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΘΗΝΟ,ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6.000€.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΑΡΕ ΤΟ F ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΓΥΜΝΟ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΓΥΜΝΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150Κm/Η ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ , ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΛΑ , ΑΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΚΑΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.

Kostas NL
22/03/2009, 11:57
Το Er είναι μία χαρά μοτοσυκλέτα, με την κοπελιά μου πήγαμε δύο φορές στην Ισπανία με αυτό.

Φορτωμένο, με καλή ευστάθεια, αρκετά οικονομικό, τα κάνει όλα και συμφέρει.

Κοίτα και στα Ταξιδιωτικά το ταξίδι που λέει για Donostia - San Sebastian.

:beer:

dimdil
22/03/2009, 15:54
παιδια ολα τα επισημα σαιτ της ευρωπης---πλην ελλαδας και ιταλιας φυσικα-- αναφερουν ημερομηνια εισοδου του νεου μοντελου 9 και 10 απριλιου--με ενδεικτικη τιμη αναμεσα σε 6099 για γαλλια και λιγο πιο πανω στη γερμανια --ισπανια-βελγιο---εδω ο τεο αγρον αγοραζει----ααα μιλαμε για το γυμνο χωρις αbs---οσοι πιστοι αναμονη
:beer: :beer:

Ichigo
22/03/2009, 16:35
+1000 για το F. Ψήνομαι κι εγώ να το κάνω δικό μου εδώ κι 1 χρόνο τώρα... Από εμφάνιση σκίζει :)

dimdil
22/03/2009, 17:33
φοβαμαι λιγο την τιμη του τεο--τεπα θα δουμε:winka:
εμενα μ αρεσει το γυμνο --ειδικα σε ασπρο:blush:

steven_04
25/03/2009, 18:32
Στην Ελλαδα δεν αγοραζουν μηχανακια αναλογα με τις δυνατοτητες τους αλλα αναλγα με την μοστρα και την καφετερια.

Εγω παντως εδωσα ψηφο εμπιστοσυνης στο ER-6n γιατι ξερω τι ζηταω. Μολις πουληθει το YBR θα το εχω στα χερια μου. Αδιαφορω που δεν πουλησε πολλα κομματια στην Ελλαδα. Για να μην πω καλυτερα που δεν πουλησε πολλα, θελω να εχω ενα μηχανακι που δεν ειναι σουπα και ταυτοχρονα κερναει τσαγακι τα βαρια στρωματα των τρελων πωλησεων.

Στη Γαλλια παντως εχει κανει παρα πολυ καλες πωλησεις (πανω απο 4500 κομματα).

vagXT
26/03/2009, 19:18
Το ER μόνο απαξιωμένο δεν είναι παντού αλλού εκτός απ την Ελλάδα.

Σε όλη την Ευρώπη πούλησε και πουλάει τα άντερα του.

Έχει ένα φοβερό μοτέρ με τελευταία τεχνολογία και υπεραξιόπιστο. Πολύ καλή ποιότητα και καίει τίποτα. Και είναι και σε πολύ καλή τιμή

Και τα καινούργια είναι κουκλιά, το φεριγκάτο ειδικά το έπαιρνα χαλαρά

Το ίδιο είχε συμβεί και με τα SV αλλά ήταν και είναι φοβερές μηχανές.

Ο.Κ. στην Ελλάδα πουλάνε όπως ειπώθηκε Transalp, Varadero, 1200GS, TDM, V-Strom και παπιά Innova.

Το ER δεν έχει πολύ όγκο οπότε χάνει τη μάχη στο μάτι. Όποιος αγοράζει μηχανή με το κιλό μην τη πάρει.

Αγοράστε αυτό που γουστάρετε, αυτό έχω να πω..:beer:

glanza2
31/03/2009, 16:48
ας μας πει καποιος γνωμες .....
αισθηση μηχανης στο δρομο
ανοιγμα γκαζιου......αποτομο????
φρενα ???βαρος ???/
κοψιμο τιμονιου???βολευει στην πολη??????:blush:

Ichigo
01/04/2009, 01:05
Ανακοινώθηκε η τιμή στο site

? 7.390 / ? 7.890 (ABS) :wave2:

epp1640
01/04/2009, 04:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Ανακοινώθηκε η τιμή στο site

? 7.390 / ? 7.890 (ABS) :wave2:

:cry:

kostasmms
01/04/2009, 11:34
Φίλε το μηχανάκι είναι κορυφή.Πολύ ροπάτο,πολύ αξιόπιστος κινητήρας,οικονομικό και κατα την γνώμη μου όμορφο.Ειδικα το ασπρο το γυμνό είναι κουκλί!Πάρτο και στο κάτω κάτω θα είσαι και απο τους λίγους!Αυτό δεν είναι κακό.Aπό Εξτρα πάντως έχουν βγάλει τα πάντα για τα ER6 για να βάλεις

zzr2005
03/04/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Costas KLE
Α θες και test ride από την Kawasaki :lol: :rotflmao:

πάντως στο site έβαλαν πληροφοριες για ραντεβου για test drive...

τωρα αν ειναι πιο μακρια και απο αντιστοιχο στο ΙΚΑ τι να πω..:lol:

πάντως με τιμή τοσο κοντά στο Z θα πάει άπατο και αυτο το μοντέλο στην Ελλάδα...

ίσως το F να σωσει την κατάσταση ελλείψει αντίστοιχου Ζ

suzuki dr650se
22/10/2009, 13:41
λοιπον αυτο ειναι το πρωτο μυνημα μου καθοτι μολις γραφτηκα στο site και εχω να πω οτι το erf ιδιαιτερα το καινουργιο ειναι και πολυ ομορφο και πολυχρηστικο :sun:

elef
09/04/2010, 00:04
ειδα σημερα απο κοντα το er6n αλλα δυστηχως ειμαι κοντουλα και φτανω κατω μονο στις μυτες...ξερετε αν ρυθμιζεται το υψος της σελας και πως μπορει να χαμηλωσει ετσι ωστε να παταω καλα κατω...απο οτι εχω υπολογισει χρειαζομαι 10 ποντους κοντυτερο υψος σελας...καμμια ιδεα?

EVI
09/04/2010, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από elef
ειδα σημερα απο κοντα το er6n αλλα δυστηχως ειμαι κοντουλα και φτανω κατω μονο στις μυτες...ξερετε αν ρυθμιζεται το υψος της σελας και πως μπορει να χαμηλωσει ετσι ωστε να παταω καλα κατω...απο οτι εχω υπολογισει χρειαζομαι 10 ποντους κοντυτερο υψος σελας...καμμια ιδεα?

δε νομιζω οτι μπορεις να χαμηλωσεις τοσο πολυ μια μοτοσυκλετα (με χαμηλο μπροστινου ρυθμιση αναρτησης και φαγωμα σελας)
χωρις να χαλασεις τη γεωμετρια της (αυτο δεν αφορα τη σελα φυσικα) σε τραγικο βαθμο

γιατι δε κοιτας κατι αλλο?

elef
09/04/2010, 00:12
οσα εχω κοιταξει εχουν υψος σελας 785 mm . Εγω χρειαζομαι κατι σε 776 mm....καμμια ιδεα?

idi
09/04/2010, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από elef
οσα εχω κοιταξει εχουν υψος σελας 785 mm . Εγω χρειαζομαι κατι σε 776 mm....καμμια ιδεα?

αυτα τα νουμερα που γραφεις εχουν διαφορα ...1cm :rolleyes:

τεσπα μπορεις να "χαμηλωσεις" τη σελα σε αυτα τα επιπεδα πολυ ευκολα ισως και 3 εκατοστα.. σε μαγαζι με σελες θα "στη φανε" απο μεσα και θα βγαλουν λιγο υλικο. αν και γενικα τα er6 εχουν χαμηλη σελα....

και στην αναρτηση μπορει να γινει κατι στα επιπεδα του 2-3 cm γιατι παραπανω χαλας υπερβολικα τη γεωμετρια της μηχανης και δε το συνηστω...

elef
09/04/2010, 00:35
ειναι στην ουσια 9 ποντοι...ο πωλητης μου ειπε πως δεν χαμηλωνει...τι να πω!!!

idi
09/04/2010, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από elef
ειναι στην ουσια 9 ποντοι...

1 ποντος ειναι στην ουσια κατι βλεπεις λαθος :wave2:

sniper
09/04/2010, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από elef
ειναι στην ουσια 9 ποντοι...


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
1 ποντος ειναι στην ουσια κατι βλεπεις λαθος :wave2:

Evi, φύγε απο το πληκτρολόγιο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

elef
09/04/2010, 00:40
σωστα....κατι κανω λαθος...παντως η ουσια ειναι οτι καπως θα πρεπει να χαμηλωνει...δεν μπορει!!!

sniper
09/04/2010, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από elef
σωστα....κατι κανω λαθος...παντως η ουσια ειναι οτι καπως θα πρεπει να χαμηλωνει...δεν μπορει!!!

Βγάλε τις ρόδες.....

ή περίμενε να ψηλώσεις....

ή βγάλε την σέλα...

Ρε φιλε... κάποια μηχανάκια είναι ψηλά... αν δεν φτάνεις, τι να κάνουμε τώρα;

EVI
09/04/2010, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Evi, φύγε απο το πληκτρολόγιο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

με πνιξες ρε μλκ με το τσιγαρο :rotflmao:χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ




υσ-ρε συ κοπελα ειναι η elef οχι αντρας :beer:

elef
09/04/2010, 00:47
μακαρι να ψηλωνα φιλε αλλα ειμαι κοντουλα και γυναικα τι να κανουμε? και σας ρωταω σαν πιο εμπειρους για να μου δωσετε καμμια συμβουλη...

EVI
09/04/2010, 00:48
ρε συ ελεφ επειδη δε μπορω να θυμαμαι το υψος της σελας ολων των μηχανων πες μου κατι ποιο ευκολο για μενα
τι υψος εχεις

elef
09/04/2010, 00:50
1.60

sniper
09/04/2010, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
με πνιξες ρε μλκ με το τσιγαρο :rotflmao:χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ




υσ-ρε συ κοπελα ειναι η elef οχι αντρας :beer:

το Μ στο μαεθρατ δεν είναι για Μαντης.....

Αν θες εμπειρία στείλε ΠΜ στον Oldman. Είναι και ειδικός επι του θέματος "Υψος αναρτήσεων".

Ρώτα τον για την προφόρτιση των ελατηρίων.

EVI
09/04/2010, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το Μ στο μαεθρατ δεν είναι για Μαντης.....

Αν θες εμπειρία στείλε ΠΜ στον Oldman. Είναι και ειδικός επι του θέματος "Υψος αναρτήσεων".

Ρώτα τον για την προφόρτιση των ελατηρίων.

ρε επειδη ειπε κοντουΛΑ στο πρωτο ποστ το καταλαβα και εγω δεν την ξερω.
Αν στειλω τετοιο πμ στον ολντμαν θα παει να αυτοκτονήσει δεν ειμαι τοοοοσοοο κακια :rotflmao:

sniper
09/04/2010, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ρε επειδη ειπε κοντουΛΑ στο πρωτο ποστ το καταλαβα και εγω δεν την ξερω.
Αν στειλω τετοιο πμ στον ολντμαν θα παει να αυτοκτονήσει δεν ειμαι τοοοοσοοο κακια :rotflmao:

Στην άλλη την κοπελιά το έλεγα....

ERRIKA
10/04/2010, 23:41
Ελευθερία, η χαμηλότερη σέλα του ΕR-6 είναι 3 πόντους πιο χαμηλή από την κανονική. Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ έχει έρθει ακόμη στην Ελλάδα.
Εάν μπορείς να πατήσεις καλά με το ένα πόδι κάτω, νομίζω δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Είναι καλύτερα από το να πατάς και τα δύο στις μύτες. Το δοκίμασες?

ανωνυμος
10/04/2010, 23:52
νομίζω θα σου κάνει μωρε με 1.60 που είσαι.εγώ είμαι 1.70 και είμαι υπέρ-ανετα στο θέμα ύψος.γενικά έχεις προηγούμενη εμπειρία με μηχανή μεγάλου κυβισμού ή είχες κάτι πιο μικρό?απο που το είδες τελικά?με είχες ρωτήσει για προσφορές πιο παλιά

est
10/10/2012, 14:16
Επαναφέρω το θέμα μετά από αρκετό καιρό..οκ, το ξεθάβω λοιπόν, για να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για κατασκευαστικά λάθη του συγκεκριμένου κινητήρα.
Και δεν μιλάω για την περιβόητη 'τσιμούχα' της αντλίας, που έτσι κι αλλιώς είναι φθηνή και συνήθως εντός εγγύησης.
Μιλάω για μοτέρ με σοβαρή ζημιά..

sniper
10/10/2012, 14:25
....
Μιλάω για μοτέρ με σοβαρή ζημιά..

Προσπάθησε να προσδιορίσεις λίγο τον όρο "σοβαρή ζημιά", δεδομένου ότι μιλάμε για Καβασάκι.

ERRIKA
10/10/2012, 14:28
Έχω το συγκεκριμένο τρία χρόνια και δεν έχει βγάλει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
Εσύ ο από πάνω σεμνά.
:p

est
10/10/2012, 14:43
Όταν λέω σοβαρή ζημιά εννοώ μπλοκ κινητήρα κατεβασμένο και λυμένο. Την ζημιά ακριβώς δεν την ξέρω. Το ένα ήταν βέρσυς το άλλο ερ. Είχα περάσει από εκείνο το συνεργείο να ρωτήσω για κλρ το 6.5 και τα είδα.
Ααα.. και τα χιλιόμετρα που είχαν δεν ήταν πολλά.. και τα δύο ήταν στο φάσμα 20Κ-40Κ.

sniper
10/10/2012, 14:45
Όταν λέω σοβαρή ζημιά εννοώ μπλοκ κινητήρα κατεβασμένο και λυμένο. Την ζημιά ακριβώς δεν την ξέρω. Το ένα ήταν βέρσυς το άλλο ερ. Είχα περάσει από εκείνο το συνεργείο να ρωτήσω για κλρ το 6.5 και τα είδα.

Κι αν πας σε νεκροταφείο θα δεις μόνο πεθαμένους.

Γενικά δεν έχει ακουστεί κάτι σοβαρό για αυτούς τους κινητήρες.

est
10/10/2012, 14:49
Κι αν πας σε νεκροταφείο θα δεις μόνο πεθαμένους.
Όχι..βλέπεις κι άλλο κόσμο..παπάδες,τρισάγια κλπ;)
Όπως και να 'χει μου έκανε εντύπωση και είπα να το μοιραστώ.
Πάντως με την ευκαιρία έμαθα και για τα κλρ..καλά είναι λέει..μόνο τεντωτήρα αραιά και που..

sniper
10/10/2012, 14:50
Όχι..βλέπεις κι άλλο κόσμο..παπάδες,τρισάγια κλπ;)
Όπως και να 'χει μου έκανε εντύπωση και είπα να το μοιραστώ.
Πάντως με την ευκαιρία έμαθα και για τα κλρ..καλά είναι λέει..μόνο τεντωτήρα αραιά και που..

Καλά είναι. Να προσέχεις μόνο εκείνο το πλαστικό π@π@ράκι στη σωλήνωση του παραφλού.. έχει την τάση να σκάει καμια φορά γεμίζοντας τον αναβάτη καυτά υγρά.

PortisHead
10/10/2012, 16:09
Προσπάθησε να προσδιορίσεις λίγο τον όρο "σοβαρή ζημιά", δεδομένου ότι μιλάμε για Καβασάκι.

Ναι...δεν μιλαμε για Triumph που απλα στραβωνει και σπαει κανα πιστονι , μικροζημιες δλδ.
:lol:

sniper
10/10/2012, 16:10
Ναι...δεν μιλαμε για Triumph που απλα στραβωνει και σπαει κανα πιστονι , μικροζημιες δλδ.
:lol:

Εκεί αυτά αξιολογούνται ως ζημιές. Σοβαρές είναι να εκραγεί το μηχανάκι.

PortisHead
10/10/2012, 16:11
Έχω το συγκεκριμένο τρία χρόνια και δεν έχει βγάλει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
Εσύ ο από πάνω σεμνά.
:p

Σαν τον Baron με το ασπαστο Aprilia μας τα λες Ευρη.
Οχι 11 μηνες με το σκουτερ και 1 μηνα με την μηχανη.
Μιλαμε για καθημερινη χρηση μηχανης.
:D

ERRIKA
10/10/2012, 23:34
Σαν τον Baron με το ασπαστο Aprilia μας τα λες Ευρη.
Οχι 11 μηνες με το σκουτερ και 1 μηνα με την μηχανη.
Μιλαμε για καθημερινη χρηση μηχανης.
:D

Kαθημερινά σχεδόν τη χρησιμοποιώ κι αυτή αγαπητέ. :D
Πρωί το ένα, βράδυ το άλλο. :p

sniper
11/10/2012, 12:15
Kαθημερινά σχεδόν τη χρησιμοποιώ κι αυτή αγαπητέ. :D
Πρωί το ένα, βράδυ το άλλο. :p

Η διπλή ζωή της Έρρικα...

ERRIKA
12/10/2012, 12:00
Η διπλή ζωή της Έρρικα...

:blush:

est
19/10/2012, 11:13
Όταν λέω σοβαρή ζημιά εννοώ μπλοκ κινητήρα κατεβασμένο και λυμένο. Την ζημιά ακριβώς δεν την ξέρω. Το ένα ήταν βέρσυς το άλλο ερ. Είχα περάσει από εκείνο το συνεργείο να ρωτήσω για κλρ το 6.5 και τα είδα.
Ααα.. και τα χιλιόμετρα που είχαν δεν ήταν πολλά.. και τα δύο ήταν στο φάσμα 20Κ-40Κ.

Update..
Αυτό που παρουσιάστηκε, λέει, ήταν σπάσιμο βαλβίδας που με τη σειρά της καρφώθηκε στο πιστόνι που με τη σειρά του έκανε τη μπιέλα όμορφη και λυγερή που με τη σειρά της ίσως να έχει πειράξει το στρόφαλο..
Η λύση είναι αλλαγή του μπλοκ και ότι άλλο χρειαστεί (κόστος δε ρώτησα γιατί απλά το φαντάστηκα..) και η αιτία "αστοχία υλικού..τι να πεις..συμβαίνουν κι αυτά".:confused:
Το νου σας..:eleison:

thanoulis
20/12/2012, 18:17
Χαίρεται και από εμένα παίδες..και ως νέο μέλος επαναφέρω και εγώ το θέμα..εδώ και καιρό σκέφτομαι και εγώ το ερ6 ν..που καταλήγουμε??λέει να το πάρω η τσάμπα θα ασχοληθώ??

σημειωτέον είναι πρώτη μεγάλη μηχανή και ένας από τους λόγους που το σκέφτομαι είναι αυτός..

harris_x
20/12/2012, 18:20
Χαίρεται και από εμένα παίδες..και ως νέο μέλος επαναφέρω και εγώ το θέμα..εδώ και καιρό σκέφτομαι και εγώ το ερ6 ν..που καταλήγουμε??λέει να το πάρω η τσάμπα θα ασχοληθώ??

σημειωτέον είναι πρώτη μεγάλη μηχανή και ένας από τους λόγους που το σκέφτομαι είναι αυτός..
αν εξαιρέσεις το οτι είναι kawasaki :p είναι μια χαρά μηχανάκι και για πρώτο μεγάλο ό,τι πρέπει :beer:

thanoulis
20/12/2012, 18:40
Κάτι μου λέει πως δεν τα πας τα kawasaki..γιατί??

άρα είμαστε κομπλέ για κίνηση μέσα σε πόλη,στροφές σε βουνά κλπ και κανένα ψιλομεγάλο ταξιδάκι που και που,σωστά??

harris_x
20/12/2012, 18:49
Κάτι μου λέει πως δεν τα πας τα kawasaki..γιατί??
χαβαλέ κάνουμε :D


άρα είμαστε κομπλέ για κίνηση μέσα σε πόλη,στροφές σε βουνά κλπ και κανένα ψιλομεγάλο ταξιδάκι που και που,σωστά??
μια χαρά παντού...
στο ταξιδάκι ίσως σε ενοχλήσει λιγάκι ο αέρας αλλά δεν είναι άξιο λόγου ;)

thanoulis
20/12/2012, 18:54
Με μια ζελατινούλα νομίζω θα είμαι οκ,έτσι και αλλιώς δε μου αρέσει να τρέχω όταν ταξιδεύω (τουλάχιστον όχι όλη την ώρα ;) ) thanks για τις απαντήσεις

Anritsu
04/01/2013, 12:03
Καλήμερα και καλή χρόνια . Έχει κάνεις το f 2013 να μας πει δύο τρεις κουβέντες . Το φ το γλυκοκοιτάζω από όταν βγήκε και παρατηρώ οτι σταθερά βελτιώνεται (κυρίως οπτικά) και θα ήθελνα να το ψάξω λίγο παραπάνω ...
ευχαριστώ