PDA

View Full Version : ΦΩΤΑ ΣΕ Tenere Xt660z



pyromaniacs
19/03/2009, 05:37
ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΗΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ TENERE. ΤΟ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟ ΣΚ ΕΚΑΝΑ ΚΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΚΔΡΟΜΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΥΛΙΑΝΗ, ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΛΙΘΑΡΙ ΣΕ ΕΝΑ ΞΕΝΟΝΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ Α[Π ΤΠ [ΑΡΑΘΥΡΟ ΤΑ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ ΒΑΡΔΟΥΣΙΑ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ TENERE ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ, ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!
ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ, ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ "ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ" ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΟΤΠΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΩΤΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ. ΥΠΑΡΧΡΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΒΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΗΝΕΙ Η ΜΙΚΡΗ, ΟΠΟΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ "ΣΗΝΙΑΛΟ" ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ, ΚΑΙ....
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!:sun:

NickolasV
10/04/2009, 03:14
Γεια σου φίλε μου,
το topic σου με απασχόλησε και εμένα στην αρχή, αλλά...

παρατήρησα πως ανάβοντας και τις 2 λάμπες ταυτόχρονα,
το μάτι μου, επηρεασμένο από την μεγαλύτερη φωτεινότητα της μικρής σκάλας, έχανε σε αντίληψη στην περιοχή της μεγάλης σκάλας (λόγο μικρότερης φωτεινότητας αναλογικά).
Δηλαδή με μόνο την μεγάλη σκάλα αναμμένη βλέπω καλύτερα στα μακρινά από ότι και με τις 2 ταυτόχρονα.

Άποψή μου, παίδεψε λίγο ακόμη την ρύθμιση του προβολέα.
Στην συνέχεια, όπως σου πρότειναν άλλοι tener-ιστές (νομίζω ο Anty12), προχώρα σε αλλαγή λάμπας 100Watt (η οικονομική λύση) ή σε εξωτερικά προβολάκια (προτιμητέα λύση αλλά ακριβή).
Αν όμως εξακολουθήσεις να θέλεις την ταυτόχρονη χρήση μικρής και μεγάλης σκάλας ευχαρίστως να σου γράψω κάποιες οδηγίες και σου στείλω ένα σχεδιάκι με έναν πολύ εύκολο τρόπο.


ΔΙΟΡΘΩΣΗ: ΟΧΙ ΛΑΜΠΑ 100Watt (εξηγώ παρακάτω)
ΔΙΟΡΘΩΣΗ: ΟΧΙ ΛΑΜΠΑ 100Watt (εξηγώ παρακάτω)

Anty12
10/04/2009, 09:47
Για τέτοιες δουλειές υπάρχει πάντα και το manual (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57909&perpage=15&pagenumber=73)

pyromaniacs
10/04/2009, 14:22
Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλές σου,

Είμαι μάλλον προς το να βάλω τα προβολάκια αλλά αυτό που με απασχολεί ειναι μην και τα κλάψω σε καμια στραβοτιμονιά στο βουνό. Οποτε μάλλον θα πάω στην λύση της λάμπας αν και στο συνεργείο που ρώτησα μου είπαν λάμπα μέχρι 55 W . Αν σου είναι ευκολο φτιάξε ένα σχεδιαγραμμα αφού ειπες οτι μπορεις, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, να δω πως θα είναι να ανάβουν και οι λάμπες ταυτόχρονα.


Σε ευχαριστώ και πάλι, Καλές βόλτες (τώρα που φτιάχνει και ο καιρός:sun: )

pyromaniacs
10/04/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για τέτοιες δουλειές υπάρχει πάντα και το manual (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57909&perpage=15&pagenumber=73)


Προεδρε,

Προσπάθησα να κατεβάσω το manual αλλα δεν υπάρχει τίποτα στο shares. Υπάρχει μήπως κάποιο αλλο site ή κάποιος άλλος τρόπος να βρω το manual??

Ευχαριστώ

Anty12
10/04/2009, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
Προεδρε,

Προσπάθησα να κατεβάσω το manual αλλα δεν υπάρχει τίποτα στο shares. Υπάρχει μήπως κάποιο αλλο site ή κάποιος άλλος τρόπος να βρω το manual??

Ευχαριστώ

Έχεις pm :wave2:

pyromaniacs
10/04/2009, 19:21
Σε ευχαριστω πσρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!:wave2:

Vstrommer71
10/04/2009, 20:40
Και στην τελικη υπαρχουν και τα κιτακια Xenon τα οποια-σε συνδυασμο με τα πολυ καλα διαφανη κατοπτρα των καινουργιων μοτοσυκλετων-κανουν θαυματα:smokin:

NickolasV
18/04/2009, 17:50
φίλε μου σου ζητώ συγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση,
(λίγο η έλλειψη σωστού internet, λίγο η δουλειά και λίγο οι μέρες που είναι μόνο για βόλτες...)

επισυνάπτω το σχέδιο:


161425

NickolasV
18/04/2009, 18:10
Βήματα:
1) εντοπίζεις με ένα πολύμετρο το +12V στην κάθε λάμπα.
2) τα συνδέεις με μία δίοδο στην φορά του σχεδίου.
3) καλή βόλτα!

Η δίοδος επιτρέπεις την φορά του ρεύματος μονάχα κατά την μία φορά. Έτσι όταν ανάβει η μικρή σκάλα ΔΕΝ θα ανάβει η μεγάλη, αλλά όταν ανάβει η μεγάλη θα ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΙ η μικρή.
Επιπλέον η δίοδος θα πρέπει να αντέχει ρευμα Ι = 4.6Α, διότι:

P = V * I => I = P / V
(Ρ=ισχύς , V=η τάση της μπαταρίας 12Volt και Ι=το ρεύμα)

το ρεύμα θα πρέπει να αρκετό για να ανάψει την λάμπα ισχύος Ρ=55Watt
άρα:

I = 55 / 12 = 4.58 Ampere

NickolasV
18/04/2009, 18:14
Με αυτό το τρόπο δεν πειράζεις ούτε καλώδιο από την μηχανή σου.

Ελπίζω όσο έγραψα να σου είναι κατανοητά, αλλιώς ένας φίλος σου με βασικές γνώσεις ηλεκτρονικής μπορεί να σου τα εξηγήσει.

pyromaniacs
18/04/2009, 19:13
Σε ευχαριστω παρα πολυ θφίλε μου θα το προσπαθήσω συντομα και θα σου πως μου φαινεται . Να σε καλα και καλές γιορτες!

NickolasV
30/04/2009, 20:45
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!


ΟΧΙ ΛΑΜΠΑ 100watt



100Watt φορούσαν οι παλιές μοτο με μεταλλικό φανάρι και γυάλινο κρύσταλλο.
το Τενερε έχει πλαστικό ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΛΙΩΣΕΙ!!!!
η θερμοκρασία από τα παραπάνω Watt είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερη....!

NickolasV
30/04/2009, 20:56
Επισυνάπτω ακόμα ένα τρόπο:


162334

NickolasV
30/04/2009, 21:09
Ένα ρελέ(12Volt) κλειστού τύπου
συνδέεται παράλληλα με την μεγάλη σκάλα,

οπότε οπλίζει όταν ανάβουμε την μεγάλη σκάλα και εξοπλίζει όταν την σβήνουμε, κάνοντας κάθε φορά ένα χαρακτηριστικό κλικ (το λέμε για να μην ανησυχήσει κανένας από τον ήχο).

Μία "normally OPEN" επαφή του ρελέ συνδέει τις παροχές 12Volt των λαμπών.

"normally OPEN" σημαίνει πως η επαφή είναι ανοιχτή όταν το ρελέ είναι ξεόπλιστο και κλείνει μόλις αυτό οπλίσει επιτρέποντας την παροχή ρεύματος και στην μικρή σκάλα.



Προσοχή
στην επιλογή του ρελέ, οι επαφές του να αντέχουν 5Ampere ρεύμα.



Άντε και καλές νυχτερινές βόλτες!!:wave2:

koukos
13/05/2009, 13:24
Το θεμα ειναι εαν αντεχει το φαναρι τα 55+60w της μεσαιας+μεγαλης σκαλας.Για αναβαθμiση της λαμπας χρησιμοποιησε μια Osram night breaker +90%.Δες εδω: http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1311&_nkw=osram+nightbreaker&_sacat=See-All-Categories

NickolasV
15/05/2009, 04:16
Εφόσον ο κατασκευαστής προβλέπει την παράλληλη λειτουργία της μικρής και μεγάλης σκάλας, έστω και διαμέσου του σινιάλου, μπορώ μονάχα να υποθέσω πως θα αντέξει.


Τις <<Osram night breaker>> τις έχω μονάχα ακουστα και ποτέ δει από κοντά.
Τις έχεις δοκιμάσει φίλε μου; Μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρον αν όντως είναι έτσι (+90%).:eyepop:

alichani
15/05/2009, 09:25
Εφόσον ο κατασκευαστής προβλέπει την παράλληλη λειτουργία της μικρής και μεγάλης σκάλας, έστω και διαμέσου του σινιάλου, μπορώ μονάχα να υποθέσω πως θα αντέξει.

Ναι αλλά σκέψου πόσην ώρα ανάβουν παράλληλα και οι δύο λάμπες (5-10-15 δευτερολεπτα?).
Σε αυτόν τον χρόνο δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί μεγάλη θερμοκρασία μέσα στο φανάρι. Αν τις έχεις "μόνιμα" και τις δύο πχ για 10-15 λεπτά τότε στο φανάρι θα μπορείς να τηγανίζεις αυγά.

Και ένα σχόλιο για τα Xenon. Απαιτούν πολύ καλή ρύθμιση της δέσμης γιατί αλλιώς βαράνε πολύ ασχημα τους μπροστά/απέναντι. Και προσοχή το τζάμι της λάμπας να έχει φίλτρο υπεριοδών (UV) γιατί αλλιώς μπορεί να καταστρέψει το τζάμι του φαναριού αν είναι πλαστικό (για τον ίδιο λόγο που χαλάνε σπάνε τα εκτεθημένα πλαστικά σε μηχανές/αυτοκίνητα).

pyromaniacs
15/05/2009, 09:28
NikolasV έχεις πμ :wave2:

NickolasV
15/05/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alichani
Ναι αλλά σκέψου πόσην ώρα ανάβουν παράλληλα και οι δύο λάμπες (5-10-15 δευτερολεπτα?).
Σε αυτόν τον χρόνο δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί μεγάλη θερμοκρασία μέσα στο φανάρι. Αν τις έχεις "μόνιμα" και τις δύο πχ για 10-15 λεπτά τότε στο φανάρι θα μπορείς να τηγανίζεις αυγά.

Σίγουρα για όσα λέμε μπορούμε να μιλήσουμε μονάχα υποθετικά.
Πιστεύω, πως δεν υπάρχει πρόβλημα από την παράλληλη λειτουργία των λαμπών, καθώς η κάθε μία βρίσκεται σε ξεχωριστό χώρο πίσω από το φανάρι και με ξεχωριστό κάτοπτρο. Οπότε δεν ξεπερνάμε τα προβλεπόμενα Watt από τον κατασκευαστή ανά κομμάτι. Ακόμα η ίδια η yamaha θα το έχει προβλέψει πως κάποιοι θα χρησιμοποιήσουν το διακόπτη του σινιάλου αντί μεγάλης σκάλας, και σίγουρα δεν "κάνει όρεξη" να μας αλλάζει λιωμένα φανάρια στην εγγύηση!

Πάντως ούτε και εγώ υποστηρίζω αυτήν την λύση, για τον λόγο που ανέφερε στην αρχή του thread.

Για τα XENON δεν τα γνώριζα αυτά περι προδιαγραφων του φαναριού...:ZZZ:
και σίγουρα έχεις δίκαιο να τονίζεις την σωστή ρύθμιση της δέσμης :hypnotize: ! (Πόσοι μοτοσυκλετιστές άραγε ξαναρυθμίζουν όταν ανεβάζουν συνεπιβάτη... :look: )

Μάλλον η λύση τις OSRAM είναι η βέλτιστη, αλλά ας μας πει πρώτα κάποιος που τις έχει δοκιμάσει τις εντυπώσεις του:)

alichani
15/05/2009, 11:16
καθώς η κάθε μία βρίσκεται σε ξεχωριστό χώρο πίσω από το φανάρι και με ξεχωριστό κάτοπτρο


Oops :blush: Αυτό δεν το ήξερα. Είμαι νέος (μα πολύ νέος) βλέπετε στον χώρο. Σε αυτήν την περίπτωση δεν φαντάζομαι να υπάρχει κανένα φοβερό πρόβλημα, αν η καλωδίωση και το δυναμό (ή όπως λέγεται τέλος πάντων στις μηχανές) αντέχουν να παρέχουν συνέχεια το απαραίτητο ρεύμα και για τις 2 συγχρόνως.



(Πόσοι μοτοσυκλετιστές άραγε ξαναρυθμίζουν όταν ανεβάζουν συνεπιβάτη... )

Γιατί πόσοι ελέγχουν πιέσεις, φθορά, καρούμπαλα κλπ στα ελαστικά τους (που πρόκειται για την προσωπική τους ασφάλειακαι όχι για την ενόχληση του μπροστινού)?

Και πόσοι δοκιμάζουν το φως των φρένων?