PDA

View Full Version : προβλημα σε μοτερ Tls



akispoulis
20/03/2009, 17:50
προβλημα σε μοτερ TLS 1000 .εχω το μιχανακι παρκαρησμενο 6 μηνες(πριν το παρκαρω το μιχανακι δουλευε ρολοι) .του αλλαζω ανορθωτή (ο παλοιος ειχε καψει την φισα του με τα τρια καλοδια.) του αλλαζω και τα μπουζι, το μιχανακι μετα δισκολιας περνει μπροστα ,ρεταρει,δεν παει καθολου, δεν κραταει ρελαντι ! ρευμα δινει στα μπουζι κανονικα. αλλαζω ανορθοτη βαζω τον παλιό (με αυτον δεν ειχα προβλημα ) τα ιδια, το μιχανακι δεν δουλευει ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ,ΒΟΙΘΕΙΑ PLEASE! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( σσ το μιχανακι ειναι CAGIVA NAVIGATOR 1000 ψεκαστο και ολλα τα ηλεκτομιχανικα ειναι suzuki!

SVX
20/03/2009, 17:58
τι ανορθωτη εβαλες?

akispoulis
20/03/2009, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
τι ανορθωτη εβαλες? τον ιδιο τον αγωρασα μεαχειρο απο το e-bay .τωρα δεν δουλευει ουτε με τον παλιο! μου με αυτον δεν ειχα προβλημα!

SVX
20/03/2009, 18:09
πηγαινε το σε ηλεκτρολογο...


αν αγορασες μτχ ανορθωτη απο Ebay μπορει να μην ηταν σο'ι'

ισως να εχει προβλημα και στην ηλεκτρονικη

ΥΓ συνηθως το προβλημα το διορθωνουν με ανορθωτες απο ΣΙΜΠΙΑΡΙΑ και Τζιεσεξαρια (απ'οτι βλεπω στα Forums στα εξωτερικα):wave2:

Λευκάδιος
20/03/2009, 18:20
φιλος με tl1000s εχει παρομοιο προβλημα αλλα του βραχυκυκλωνει το μπουζι στον ενα κυλινδρο.το προβλημα του ειναι απο διαροη σε ενα μπεκ(μετα απο ελεγχο σε μηχανημα).ο μηχανικος του λεει οτι εχει δημιουργηθει απο ακινησια λογω οτι ειχε μεινει ετσι κανα χρονο.κοστος αντικαταστασης για το ενα μπεκ?200ευρω!!

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
22/03/2009, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από akispoulis
προβλημα σε μοτερ TLS 1000 .εχω το μιχανακι παρκαρησμενο 6 μηνες(πριν το παρκαρω το μιχανακι δουλευε ρολοι) .του αλλαζω ανορθωτή (ο παλοιος ειχε καψει την φισα του με τα τρια καλοδια.) του αλλαζω και τα μπουζι, το μιχανακι μετα δισκολιας περνει μπροστα ,ρεταρει,δεν παει καθολου, δεν κραταει ρελαντι ! ρευμα δινει στα μπουζι κανονικα. αλλαζω ανορθοτη βαζω τον παλιό (με αυτον δεν ειχα προβλημα ) τα ιδια, το μιχανακι δεν δουλευει ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ,ΒΟΙΘΕΙΑ PLEASE! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( σσ το μιχανακι ειναι CAGIVA NAVIGATOR 1000 ψεκαστο και ολλα τα ηλεκτομιχανικα ειναι suzuki!

Den nomizw na ftaei to reuma. Malon ayto poy leei o filos pio panw me ta mpek akougetai pio logiko..

alexioannides
22/03/2009, 12:58
pio mpek re??? mhpws ton douleuoun?? ti montelo einai to tl?

TOLISTOLAROS
22/03/2009, 13:54
To ίδιο έπαθε και το SV μου λόγω ακινησίας.Ηλεκτρολογικό πρέπει να'ναι

alexioannides
22/03/2009, 13:58
xaxaxaxaxa kala eiste sketh paraplhroforhsh....axxaaxa

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
22/03/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
pio mpek re??? mhpws ton douleuoun?? ti montelo einai to tl?

sobara milaw re! Otam phra to sv to 06 (stock 03) eixe na parei mprosta 3 xronia!!
otn to balame parparize o e nas kylindros. Den doyleye swsta. Alajame mpouzi kai tipota. molis zesta8hke kai afou riksame ena ka8aristiko mesa ola kala!!

alexioannides
22/03/2009, 15:03
to tl pou lene prepei na einai karmpirater re sy.. gia poia mpek lene.
to diko sou exei psekasmo. alla to tl ekeino prpepei na einai karmpirater....:confused:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
22/03/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
to tl pou lene prepei na einai karmpirater re sy.. gia poia mpek lene.
to diko sou exei psekasmo. alla to tl ekeino prpepei na einai karmpirater....:confused:

An eixe karmpyrater 8a mas elege.......fantazomai, efoson milaei gia mpek! 8elw na pisteyw h italida einai injectionati e akispoulis? :confused:

Λευκάδιος
22/03/2009, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
to tl pou lene prepei na einai karmpirater re sy.. gia poia mpek lene.
to diko sou exei psekasmo. alla to tl ekeino prpepei na einai karmpirater....:confused: ολα τα tl1000s και 1000r εχουν ψεκασμο.μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε :nono:

alexioannides
22/03/2009, 18:33
egw giati nomizw oti mono ta teleutaia tl eixan psekasmo??? kano la8os?

akispoulis
22/03/2009, 18:49
milame gia cagiva navigator .

Tασος
25/03/2009, 16:55
Εχει δικαιο ο giorgos 76.TLr,TLs,VStrom,SV,Cagiva Navigator,ειναι με ψεκασμο .AKISPOULI με καθε επιφυλαξη πιστευω οτι λογω ακινησιας δεν τροφοδοτητε σωστα το μοτερ.Αν αλλαξης το φιλτρο βενζινης και την βενζινη που εχεις στο ρεζερβουαρ, καθαρισης και τα μπεκ θα λυθη το προβλημα.Απο οτι γνωριζω,παρα πολυ σπανια καινε ανορθωτη.

akispoulis
25/03/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tασος
Εχει δικαιο ο giorgos 76.TLr,TLs,VStrom,SV,Cagiva Navigator,ειναι με ψεκασμο .AKISPOULI με καθε επιφυλαξη πιστευω οτι λογω ακινησιας δεν τροφοδοτητε σωστα το μοτερ.Αν αλλαξης το φιλτρο βενζινης και την βενζινη που εχεις στο ρεζερβουαρ, καθαρισης και τα μπεκ θα λυθη το προβλημα.Απο οτι γνωριζω,παρα πολυ σπανια καινε ανορθωτη. τα εκανα αυτα! και θα δω σε λιγες μερες .(περιμενω καινουρια μπαταρια.αυτη παρεδωσε πνευμα)

Tασος
25/03/2009, 17:09
Καλη επιτυχια, οσο για το αν ταιριαζει το μοτερ απο το TLr στο Cagiva σου ταιριαζει. Τα μοτερ του ΤLr και TLs εχουν ομοιες βασεις στηριξης.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
25/03/2009, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tασος
Εχει δικαιο ο giorgos 76.TLr,TLs,VStrom,SV,Cagiva Navigator,ειναι με ψεκασμο .AKISPOULI με καθε επιφυλαξη πιστευω οτι λογω ακινησιας δεν τροφοδοτητε σωστα το μοτερ.Αν αλλαξης το φιλτρο βενζινης και την βενζινη που εχεις στο ρεζερβουαρ, καθαρισης και τα μπεκ θα λυθη το προβλημα.Απο οτι γνωριζω,παρα πολυ σπανια καινε ανορθωτη.

Εχουν φιλτρο βενζινηs τα ψεκαστα:confused:

akispoulis
25/03/2009, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Εχουν φιλτρο βενζινηs τα ψεκαστα:confused: ναι μεταλικο εχει και 25 ευρω!

catmaster
25/03/2009, 19:28
Μέτρα με ένα πολύμετρο αφού έχεις βάλει καινούργια φορτισμένη μπαταρία να δεις πόσα volt δίνει ο ανορθωτής στο ρελαντί και ψηλότερα ...

αν κάνω μια υπόθεση μπορεί να μην κάνουν καλή επαφή τα καλώδια της φίσας που έρχονται από τα πηνία - μπορεί να είναι και καμμένα κιόλας αφού όπως λες βραχυκύκλωσε τη φίσα ...

:wave2:

akispoulis
25/03/2009, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μέτρα με ένα πολύμετρο αφού έχεις βάλει καινούργια φορτισμένη μπαταρία να δεις πόσα volt δίνει ο ανορθωτής στο ρελαντί και ψηλότερα ...

αν κάνω μια υπόθεση μπορεί να μην κάνουν καλή επαφή τα καλώδια της φίσας που έρχονται από τα πηνία - μπορεί να είναι και καμμένα κιόλας αφού όπως λες βραχυκύκλωσε τη φίσα ...

:wave2: για τα τρια κιτρινα καλοδια λεω! αυτα ενοεις?

catmaster
25/03/2009, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από akispoulis
για τα τρια κιτρινα καλοδια λεω! αυτα ενοεις?

ναι ... το πρόβλημα μπορεί να μην είναι στον ανορθωτη αλλά σε αυτά ... μέτρα με πολύμετρο ...

διάβασε

εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006) για να έχεις ενα μπούσουλα και πρόσεχε με τα ρεύματα ...

:wave2:

akispoulis
28/03/2009, 11:50
το προβλημα ισος δεν ειναι μονο ηλεκτρικο !ο κινητηρας τωρα δεν γυρίζει ! .....:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

alexioannides
28/03/2009, 12:35
BALE PRWTA MPATARIA KAINOURIA KAI MHN EISAI ARNHTIKOS.
TO MHXANAKI SOU DEN EXEI TIPOTA SOBARO. MHN ANHSHXEIS.
APLA KRATAMAS ENHMEROUS

DrBig
28/03/2009, 12:49
Τα προβληματα ακινισιας πιο σπανια ειναι ηλεκτρολογικα ρε σεις και πιο συχνα τροφοδοσιας.
Εκτος αν το βαραγε ηλιοσ και βροχη και σκουριασε/ελιωσε κατι.
Βγαλε τα μπεκ απο τους κυλινδρους και δες αν παρεχουν καυσιμο. Αν ναι εχει καλως. Αν οχι, κοιτα για σπινθηρα στα μπουζι. Απο κει ξεκιναμε παντα.

akispoulis
28/03/2009, 15:17
ολλα αυτα τα εχω κανει .καινουρια μπαταρια ρευμα στα μπουζι έδινε μπεκ καθαρησα ,καυσιμο εδινε ,προσπαθω να γυρησω το μοτερ απο τον στροφαλο .αλλα δεν γυρηζει! :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

akispoulis
19/06/2009, 01:10
βρηκα στο ebay http://global.ebay.com/Orig_Suzuki_TL_1000_R_Motor_Bimota_SB8R_Neu_/290324062404/item .αλλα απο οτι βλεπω λογικα ,πρεπει να βαλω τοις δικες μου κεφαλες επανω(tlr) για να τεροιαξει ο ψεκασμος μου! ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ? σας παρακαλω απαντηστε μου γιατη σε 4 μερες κλεινει!