PDA

View Full Version : περασμα στην επομενη γενια



p@nos
23/03/2009, 17:45
λοιπον αγαπητοι εν ΧΤ αδερφοι...

τωρα τελευταια αρχιζουν και περνανε καποιες σκεψεις απο το μυαλο μου...

και επειδη ισως καποιοι εχουν κανει αυτο που σκεφτομαι, μαλλον θα μου χρησιμευσει η γνωμη σας...


ως γνωστον πλεον, εχω το ΧΤ500Ε '03

αυτο που σκεφτομαι, βλεποντας και την αγορα αυτη τη στιγμη, ειναι οτι μαλλον θα ηταν μια καλη ευκαιρια να το δωσω σε μια αξιοπρεπη τιμη...
δεν ειναι οτι δεν με ευχαριστει η οτι δεν με ικανοποιει στη δουλεια μου, απλα θελω και κατι παραπανω...

Αρχικα σκεφτηκα αλλαγη κατηγοριας, πηγαινοντας ισως σε καποιο fazer 600, αλλα μετα απο πιο ωριμη σκεψη, το να οδηγω στους κωλοδρομους ενα στριτ μαλλον θα ειναι ταλαιπορια, και στην κινηση θα ειναι βασανο...
2ο που με εκανε να το αποριψω, ειναι ο κινητηρας που ειναι 4κυλινδρος, και επειδη εχω συνηθησει στη ροπη του μονοκυλινδρου χαμηλα, θα το μετανιωνα μαλλον σχεδον αμεσως, μιας και τους κινητηρες δε μπορω να τους σκιζω και να τους δουλευω ψιλα...

Οποτε η τελικη σκεψη ειναι η μεταβιβαση στο XT660...

Αυτα που γνωριζω απο μονος μου ειναι πως ειναι καλυτερο σε ολα απο το δικο μου ΧΤ.
Γκαζι, αναρτησεις, φρενα...παντου

Ομως, τα πλεονεκτηματα αυτα ειναι αρκετα, και η διαφορα τους ειναι αρκετη, ετσι ωστε να αξιζει τον κοπο η αλλαγη?

Η θα κανω την αλλαγη και μετα θα κλαιω τα λεφτα μου, μιας και θα παρω ακριβως το ιδιο πραγμα?

Σημιωνω πως σκεφτομαι το ΧΤΧ...

Για πειτε παιδες, και οσοι εχετε οδηγησει και τα 2, αλλα και οσοι εχετε κανει αυτη την κινηση

:beer: :beer: :beer:

sapila racing
23/03/2009, 17:50
Δεν ξέρω για το XTX αλλά να ξέρεις οτι υπάρχουν και 4κύλινδρα ροπάτα απο χαμηλά, υπάρχουν και 2κύλινδρα.

Επίσης υπάρχουν και 3κύλινδρα :lol: :wave2:

Το XTX το εχω δεί να πηγαίνει πιο γρήγορα απ οτι περίμενα πάντως.

Steve_athens
23/03/2009, 18:51
Πανο ακριβως σε αυτη τη σκεψη πριν απο εναμιση χρονο και μαλιστα κ γω σε αυτα τα δυο και σε καταλαβαινω.Ημουν απο παπι και σκουτερ και ειχα συνηθισει να μπορω να ξεπερναω την κινηση να εχω χαμηλη καταναλωση και να μην χρυσοπληρωνω τα σερβις,το fazer 600 αυτα δεν τα εχει γιατι ουτε ευελικτο ειναι μεσα στην κινηση κ θερμαινεται αρκετα ευκολα στην κινηση,καιει σαφως παραπανω και τα σερβις ειναι τσουχτερα.Ειναι σαφως σουπερ μηχανημα αλλα οχι γιαυτες τις συνθηκες.Το ΧΤΧ δεν με προβληματισε ποτε στα παραπανω που ειπα και εδω και 15.000χλμ οφειλω να πω οτι για την πολη ειναι ιδανικο.Σιγουρα δεν θα την μετανιωσεις την αλλαγη και απο το χτ500 που εχεις θα ειναι μια πολυ καλη αναβαθμιση :beer:

LatanG
23/03/2009, 19:51
Καλησπέρα σε όλους.. Φίλε Πάνο εγώ προσωπικά έχω το χτ600 '02 και στη δουλειά μου χρησιμοποιώ ένα ΧΤΧ660 '07. Είναι αρκετά διαφορετικά το ένα με το άλλο εγώ θα σταθώ σε αυτά που βλέπω εγώ.

1ον: Το ΧΤΧ είναι ακόμα πιο "απότομο" στις εκκινήσεις από ότι το ΧΤ όμως αυτό το "σκορτσάρισμα" που κάνει λόγω του injection όταν αφήνεις το γκάζι καταντάει από αρκετά εώς πολύ εκνευριστικό.

2ον: Οι αναρτήσεις είναι καλύτερες γιατί είναι πιο σκληρές όμως να έχεις υπόψιν σου οτι η πίσω δεν έιναι ανοιγόμενη που σημαίνει οτι μπαίνεις σε περιπέτειες σε περίπτωση βλάβης εν αντιθέση του δικού σου που κάνεις ότι γουστάρεις με αρκετά μικρό κόστος.

3ον: Καίει πάρα πάρα πολύ και είναι φαινόμενο που παρατητέιται σε όλα τα injection της yamaha πράγμα που πρέπει να το κοιτάξουν..

4ον: Λόγω της θέσης του βεντιλατέρ εάν είσαι με σορτσάκι το καλοκαίρι το πόδι σου το αριστερό τη γ@μησε!!! Όμως πλέον θα ξέρεις οτι είναι υδρόψυκτο και όχι αερόψυκτο

5ον: Η σέλα του είναι σαφώς πιο όμορφη από του ΧΤ και πιο μοντέρνα αλλά εξίσου και πιο άβολη και για τους δύο επιβάτες..

Το αποτέλεσμα είναι οτι προσωπικά εμένα δεν με βόλεψε καθόλου και το ΧΤΧ το οδηγούσα 6μήνες ήδη πρίν αγοράσω το ΧΤ600 άρα καταλαβαίνεις οτι έκανα εθελημένα την επιλογή μου. Για μένα δεν αξίζει να πάς πάλι στην ίδια κατηγορία καλύτερα να αλλάξεις τελείως τύπο μηχανής εάν αφήσεις το ΧΤ...Καλή τύχη σε ότι και να αποφασίσεις:beer:

camen
23/03/2009, 20:28
Πανο και μενα η γνωμη μου ειναι αφου θα το δωσεις το ΧΤ αλλαξε κατηγορια ρε φιλε...
Παρε κανενα πιο στριτακι να το ευχαριστηθεις...:winka:
Κ μην σε αγχωνει η ροπη και η δυναμη...Συνηθεια ειναι...
:beer: :wave2:

xenos
23/03/2009, 21:27
Έχει ο ξάδερφος μου ένα ΧΤ660 και όσεςφορές το έχω οδηγήσει μου αρέσει, αλλά αν ήταν να αλλάξω δεν μου φαίνεται τεράστια η διαφορά ώστε να πω ότι αξίζει τον κόπο. Μάλλον θα προτιμούσα έενα 2κύλινδρο, να πηγαίνω και κανά ταξιδάκι... :beer:

p@nos
23/03/2009, 21:37
Ευχαριστω για τι απαντησεις σας παιδια:beer:

Οπως ηδη ειπα, με το ΧΤ μου δεν εχω κανενα προβλημα, την δουλεια του την κανει παρα πολυ καλα, και με το παραπανω μαλιστα, και περα απ'αυτο ειναι και παρα πολυ τιμιο...

Ο λογος που σκεφτομαι την αλλαγη, ειναι περισσοτερο το οτι ενδεχεται να μου μεινει στο ραφι και να μην μπορω να το δωσω οταν θα θελω...

Μεσα σε λιγοτερο απο χρονο καναμε μαζι σχεδον 20.000χλμ, και τωρα αισιως εχει φτασει τα 35,000.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν περασει το ''ψυχολογικο'' φραγμα των 40κ, δε θα μπορω να το δωσω ευκολα, και αν το δωσω, θα ειναι σε τιμη ξεφτυλα, κατι που δε θελω...

Την αλλαγη λοιπον γι'αυτο τη σκεφτομαι...

Περνοντας το 660, και εχω και κατι καλυτερο, αλλα και πιο καινουριο, που δε θα χασει τοσο πολυ την αξια του(2 σε 1 δηλαδη)...

Ομως το ποστ του LatanG με προβληματισε πολυ να πω την αληθεια(μεγαλυτερη καταναλωση το 660 απο το 600???μικροτερη την περιμενα)

Τεσπα, σε γενικες γραμμες αυτος ειναι ο προβληματισμος μου(καλα δεν εχω προβληματιστει και τοσο:p )

και το θεμα ειναι οτι το budget που μπορω να διαθεσω θα ειναι γυρω στα 4κ μαζι με την πωληση του δικου μου ΧΤ, και αυτο περιοριζει αρκετα τις επιλογες μου σε αλλες μοτο...

Steve_athens
23/03/2009, 22:01
Υπαρχει διακυμανση στις καταναλωσεις αποσο ξερω και γω πχ εγω βγαζω 150 με 160 χλμ πριν αναψει το λαμπακι της ρεζερβας και εχει αρκετα πραγματα πανω ενω αλλοι με στοκ βγαζουν 130 και λιγοτερα(μιλαμε για καταναλωσεις μεσα στην αθηνα).Μαλλον ειναι κ θεμα οδηγου και διαφορες σε χαρτογραφησεις καυσιμου

p@nos
23/03/2009, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Steve_athens
Υπαρχει διακυμανση στις καταναλωσεις αποσο ξερω και γω πχ εγω βγαζω 150 με 160 χλμ πριν αναψει το λαμπακι της ρεζερβας και εχει αρκετα πραγματα πανω ενω αλλοι με στοκ βγαζουν 130 και λιγοτερα(μιλαμε για καταναλωσεις μεσα στην αθηνα).Μαλλον ειναι κ θεμα οδηγου και διαφορες σε χαρτογραφησεις καυσιμου

130-150 μεχρι ρεζερβα?:uplate:

ποσα λιτρα ειναι στο τεποζιτο μεχρι να φτασει ρεζερβα?

γιατι σε μενα αυτη τη στιγμη, μεχρι να γυρισω ρεζερβα(13λ δλδ) βγαζω μεχρι 240 χλμ

Steve_athens
23/03/2009, 22:32
Στο 660 παιρνει 14 λιτρα το λαμπακι αναβει κοντα στα 10 λιτρα εγω και μαζι με τη ρεζερβα βγαζω 210 με 220 χλμ αλλα ειμαι και +11 αλογα απο ενα μαμα 660,μου εκανε και μενα τρομερη εντυπωση οτι καποιοι με στοκ καινε παραπανω απο μενα :hypnotize

LatanG
23/03/2009, 22:46
Πάνο αυτό που σου λέει ο Steve_athens είναι αυτό που σου είπα προηγουμένως. Είναι τρομακτική η κατανάλωση σε σχέση με το ΧΤ όπως και στο TDM900 μοντ.08 παραδείγματος χάρη. Απλά εκεί λές οτι εντάξει είναι 900κυβικά δικύλινδρο οπότε πάει και έρχεται....Στο ΧΤΧ660 είναι πολύ περιέργο. Μόνο ένα με power commander έχω δει που καταναλώνει σχετικά σωστή ποσότητα καυσίμου σε σχέση πάντα με το προηγούμενο...:smokin:

kaps
24/03/2009, 08:53
Εγώ με το δικό μου κινούμενος εντός κέντρου αλλά και Ε.Ο (με ταχύτητες κοντά στα 150) μου βγάζει 220 χμ.Οσο για το σκορτσάρισμα δεν το έχω στη μοτό μου.

DrBig
24/03/2009, 10:04
Καλημερα p@nos, να πω και εγω μια γνωμη. Κατ'αρχην, δεν εχω οδηγησει την μηχανη σου και εχω κανει μονο μια συντομη βολτα με το 660. Ο κινητηρας του με εντυπωσιασε. Δουλευε χωρις σκορτσαρισματα, χωρις κραδασμους, πολυ γλυκα και με οση ισχυ θα ηθελα απο ενα μονοκυλινδρο πολιτικο κινητηρα στα κυβικα αυτα (ειχα προσφατη και την εμπειρια απο ενα bmw Χ650 το οποιο και βρηκα πολυ ασχημα στημενο συγκριτικα). Οι αρρυθμιες του ιντζεκσιον και η καταναλωση που καποιοι παρατηρηρουν ειμαι σιγουρος οτι λυνονται με ενα κομαντερ και νομιζω αξιζει να δωσεις 200-300 ευρω παραπανω γι'αυτο αν αγοραζες ποτε την μηχανη. Παντως το σημειο που θελω να σταθω ειναι οσον αφορα το παλιο νς καινουριο μοντελο γενικα. Η παλια γενια χτ ειναι πλεον 20 ετων. Πολυ καλα μηχανακια οσο ξερω και ιδανικες φτηνες (χρηστικα) λυσεις μετακινισης. Ομως το συγκεκριμενο στην ελλαδα ειναι υπερτιμημενο σε σχεση με το ποσο πουλιεται και αγοραζεται. Στη θεση σου θα το κρατουσα μονο στις εξεις περιπτωσεις:

1) σκοπευα να παρω και δευτερη μηχανη και ηθελα κατι φτηνο και απλο για τις καθημερινες μετακινησεις
2) ημουν απολυτα συνειδητοποιημενος πως αυτη ειναι η μηχανη που θελω και δεν μου χρειαζεται κατι αλλο.

Το πιθανοτερο ειναι οτι αν το κρατησεις ως μοναδικη μηχανη, απο ψυχολογικη και μονο αναγκη για αλλαγη, καποια στιγμη θα το δωσεις. Το θεμα ειναι το ποτε και με τι θα το αντικαταστησεις. Αν το αλλαξεις, παρε κατι που το πουλας ευκολα στα λεφτα που εδωσες και το 660 σιγουρα θα μπορεσεις αν το μετανιωσεις, που δεν νομιζω. Σπανια το παλιοτερο ειναι καλλιτερο και δεν νομιζω το χτ να ειναι η εξαιρεση στον κανονα.
Απο την αλλη, το κρατας (μεχρι να πεθανει) με την προοπτικη να παρεις και δευτερη μηχανη διαφορετικης κατηγοριας.

Ελπιζω να μη σε ζαλισα. Ο προβληματισμος σου ειναι ο πλεον κοινος στους μηχανοβιους και μας ταλανιζει ολους, πλην τους πλεον 'ζεν'.

notakos600
24/03/2009, 10:55
Πάνο, όπως ξέρεις έχω το 600, τα ίδια πράγματα με το δικό σου δλδ.
Ο προβληματισμός σου, ''και μετά τι?'' είναι κοινός για την πλειοψηφία των ιδιοκτητών ΧΤ.
Την έχω ψάξει τόσο πολύ τη δουλειά που βαρέθηκα. Στο τέλος αφέθηκα στην ηδονική σκέψη του να αγοράσω ότι μου αρέσει αλλά πρόσεξε, με μια διαφορά... όχι το 660.
Πρώτον αγοράζεις σχεδόν το ίδιο μηχανάκι με χειρότερη -κατ' εμε- ποιότητα κατασκευής.
Δεύτερον το 500 σου, ειδικά τώρα στη περίοδο της έλλειψης μετρητων, θα δυσκολευτείς να το δώσεις και ίσως να το ''χαρίσεις'' κιόλας πολύ φτηνά.
Ταπεινή μου γνώμη είναι να το κρατήσεις αν μπορείς, άλλωστε οικονομικό και φτηνό σε όλα του είναι και να κοιτάξεις κάτι άλλο, ίσως και σε διαφορετική κατηγορία.
Μπορείς να αγοράσεις ότι γουστάρεις, μέσα σε κάποια πλαίσια, μην αφήνεις να σε δεσμεύει η ιδέα ας πούμε του μονοκύλινδρου ON-off.
Πάντως ότι κι αν διαλέξεις καλοδούλευτο και καλά χιλιόμετρα φιλαράκι.

vassilis88
24/03/2009, 11:11
:mad:

DRZ 400 SM




.
.
.
.
.
.
.
.
(ή καποιο ss1000:D ελα ρε μλκ, ποιος γαμαει χρηστικοτητες κλπ το θεμα ειναι να γουσταρεις.. αντε βρες 7κ κ παρε τπτ με γκαζι της προκοπης..) :p

DrBig
24/03/2009, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Πρώτον αγοράζεις σχεδόν το ίδιο μηχανάκι με χειρότερη -κατ' εμε- ποιότητα κατασκευής.


επειδη με ενδιαφερει και μενα και δεν ειναι και ασχετο με το θεμα του θρεντ, μηπως θα μπορουσες να γινεις πιο αναλυτικος σε σχεση με το παραπανω?

golis
24/03/2009, 11:54
Σκουριάζει το πλαίσιο και ψωριάζουν οι βίδες.
Καμμία σχέση με τα παλαιότερα χτ.

notakos600
24/03/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
επειδη με ενδιαφερει και μενα και δεν ειναι και ασχετο με το θεμα του θρεντ, μηπως θα μπορουσες να γινεις πιο αναλυτικος σε σχεση με το παραπανω?



Καλύτερα θα ήταν να σου απαντήσει κάποιος που έκανε την μετάβαση από το παλιό ΧΤ στο ΧΤΧ.
Η δική μου είναι η μισή απάντηση μιας κι έχω το 600 και δεν γνωρίζω, εκτός από ότι ακούω και διαβάζω, για τα ΧΤΧ.

golis
24/03/2009, 13:16
Είχα XT660 R το 2004... (σκοτεινό παρελθόν) ;)

parianmx5
24/03/2009, 15:10
Καλημερα φιλε Πανο να σου απαντησω κ εγω.

Ειχα και εγω ενα ΧΤ600Ε του 99΄ και μετα απο ταξιδακια και απιστευτη χρηση μεσα στη πολη
αποφασισα μετα απο 2χρονια να το αλλαξω λογω ανανεωσης και να παρω ενα το οποιο δεν εχει μεγαλη διαφορα στην πολη, και μπορεις ανετοτατα να κανεις μεγαλης αποστασης ταξιδια.

Αυτο ειναι το ΤDM 900 απο το οποιο μεχρι στιγμης εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος σχετικα με ολα και για την αλλαγη που θελεις να κανεις στο συνιστω ανεπιφυλακτα!!!

Οσο για το ΧΤΧ660 δεν εμεινα ευχαριστημενος μετα απο ενα μικρο ταξιδακι που εκανα περισυ το καλοκαιρι που καηκα απιστευτα και μου πηγε ο κουκος αηδονι στις βενζινες και δεν θα εδινα ποτε το ΧΤ600 για να αγορασω το ΧΤΧ660.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου!!!:beer:

p@nos
24/03/2009, 15:26
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

:beer:

Για αρχη να σας πω οτι την αλλαγη αν τελικα την κανω θα γινει μετα το καλοκαιρι, συνεπως δε μιλαμε για τις επομενες μερες...

το θεμα ειναι οτι βλεπω, οτι πολλοι λετε να μην κανω την αλλαγη, διοτι δε θα αξιζε τον κοπο...
και ισως εχετε δικιο...

οι γνωμες σας παντως μεχρι στιγμης με εχουν κανει να ξανασκεφτω καποια πραγματακια, φανηκαν πολυ χρησιμες...
:beer:

xenos
24/03/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
130-150 μεχρι ρεζερβα?:uplate:

ποσα λιτρα ειναι στο τεποζιτο μεχρι να φτασει ρεζερβα?

γιατι σε μενα αυτη τη στιγμη, μεχρι να γυρισω ρεζερβα(13λ δλδ) βγαζω μεχρι 240 χλμ

μπράβο ρε θηρίο! Εγώ ~210χλμ. Μετά ξεκινάει να βήχει... ;)

p@nos
24/03/2009, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
μπράβο ρε θηρίο! Εγώ ~210χλμ. Μετά ξεκινάει να βήχει... ;)

1ον το δικο μου ειναι 500αρι

και 2ον, εχω ελαφρυ χερακι:p

camen
24/03/2009, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
1ον το δικο μου ειναι 500αρι

και 2ον, εχω ελαφρυ χερακι:p


Γινε χειρουργος τοτε ελαφροχερι:winka: :lol:

Παρε το fazeraki φιλε...Σε μαυρο να ειναι κακο ή κοκκινο να ειναι μπανικο...:winka:
Αλλιως μην το δωσεις το ΧΤ για να παρεις παλι ΧΤ:winka:
:beer: :beer: :beer: :wave2: