PDA

View Full Version : Ελεγχος λαδιων ΧΤ 600



ilias s.m.
24/03/2009, 17:22
Παιδια ξερει κανεις εναν σιγουρο και δοκιμασμενο τροπο ελεγχου της σταθμης λαδιων στο χτ??
εχω ακουσει παρα πολλες αποψεις που διαφερουν μεταξυ τους.........

camen
24/03/2009, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Παιδια ξερει κανεις εναν σιγουρο και δοκιμασμενο τροπο ελεγχου της σταθμης λαδιων στο χτ??
εχω ακουσει παρα πολλες αποψεις που διαφερουν μεταξυ τους.........

Αναβεις το μηχανακι και το αφηνεις να δουλεψει 3-4 λεπτα στο ρελαντι.
Σβηνεις και αφηνεις 2-3 λεπτα να κατεβουν τα λαδια.
Φερνεις το μηχανακι σε καθετη θεση και κοιτας στο γυαλακι να τσεκαρεις την σταθμη.
Εννοειται οτι το μηχανακι πρεπει να ειναι κρυο πριν το βαλεις μπροστα...
:beer: :wave2:

LatanG
24/03/2009, 23:18
Γυαλάκι????? Έχει το ΧΤ γυαλάκι? Εμένα πάντως δεν έχει..... Εγώ τα μετράω έπειτα από σύντομη βόλτα και αφού περάσει κανα 2λεπτο βάζω τη μηχανή σε κάθετη θέση και τα τσεκάρω. Η στάθμη πρέπει να ναι μεταξύ Full & Empty:beer:

camen
25/03/2009, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Γυαλάκι????? Έχει το ΧΤ γυαλάκι? Εμένα πάντως δεν έχει..... Εγώ τα μετράω έπειτα από σύντομη βόλτα και αφού περάσει κανα 2λεπτο βάζω τη μηχανή σε κάθετη θέση και τα τσεκάρω. Η στάθμη πρέπει να ναι μεταξύ Full & Empty:beer:
Δεν παιρνω και ορκο αν εχει ή οχι γτ δεν το εχω:smokin:
Τελος παντων τσεκαρε το οπως μπορεις...:winka:

ilias s.m.
25/03/2009, 11:59
το χτ δεν εχει τζαμακι!!αλλα οκ το θεμα ειναι το τι γινεται πριν και οχι το πως κοιταμε την σταθμη:winka:

p@nos
25/03/2009, 12:02
οταν εχει δουλεψει ο μοτερ για καποια ωρα, το σβηνουμε για κανα λεπτο, εοντας τη μηχανη σε οριζοντιο επιπεδο, και τοτε κανουμε τη μετρηση...

camen
25/03/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οταν εχει δουλεψει ο μοτερ για καποια ωρα, το σβηνουμε για κανα λεπτο, εοντας τη μηχανη σε οριζοντιο επιπεδο, και τοτε κανουμε τη μετρηση...
Πανο διαφωνω οτι πρεπει το μοτερ να δουλευει ωρα.Το λαδι θα εχει ζεσταθει τοσο και θα εχει διασταλλει τοσο που θα δωσει εντελως λαθος ενδειξη!
Με κρυο το μηχανακι να δουλεψει 3-4 λεπτα για να κυκλοφορησει το λαδι και μετα σβησιμο,αναμονη 2-3 λεπτα και μετρημα νομιζω οτι ειναι οκ.
:beer: :wave2:

Και την μηχανη σε καθετο επιπεδο!!!Αν την βαλει σε οριζοντιο θα κλαιει τα πλαστικα του:smokin: :lol:

ilias s.m.
25/03/2009, 13:21
εμενα ο μηχανικος μου μου ειπε να την κανω μια βολτα,να ανεβουν τα λαδια και η θερμοκρασια και μετα να περιμενω το πολυ ενα λεπτο και να ελενξω!!!:dizzy:

camen
25/03/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
εμενα ο μηχανικος μου μου ειπε να την κανω μια βολτα,να ανεβουν τα λαδια και η θερμοκρασια και μετα να περιμενω το πολυ ενα λεπτο και να ελενξω!!!:dizzy:
Μια βολτα το τετραγωνο...Οχι τον γυρο της Πελοπονησου!!!
Αυτο εννοω...:winka:

ilias s.m.
25/03/2009, 15:44
πιστευω μως αν κανω μια βολτα το τετραγωνο η θερμοκρασια δεν θα ανεβει ουτε στα μισα:nono: καντα δυο τα τετραγωνα και βλεπουμε:winka:

p@nos
25/03/2009, 16:05
παιδια, για να μετρησουμε τα λαδια, φερνουμε σε κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας τον κινητηρα, και μετα περιμενουμε λιγο με το κινητηρα σβηστο, και μετα μετραμε...


βεβαια η Yamaha στο manual λεει οτι απο κρυο βαζουμε το μοτερ να δουλεψει για 10s και μετα περιμενουμε ενα λεπτο, αλλα τεσπα...

γενικα ομως, αν ζεστο το μοτερ εχει τα λαδια στη σωστη σταθμη, προφανως και δεν εχει κανενα προβλημα απο ελλειψη λαδιου στον κινητηρα...

camen
25/03/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια, για να μετρησουμε τα λαδια, φερνουμε σε κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας τον κινητηρα, και μετα περιμενουμε λιγο με το κινητηρα σβηστο, και μετα μετραμε...


βεβαια η Yamaha στο manual λεει οτι απο κρυο βαζουμε το μοτερ να δουλεψει για 10s και μετα περιμενουμε ενα λεπτο, αλλα τεσπα...

γενικα ομως, αν ζεστο το μοτερ εχει τα λαδια στη σωστη σταθμη, προφανως και δεν εχει κανενα προβλημα απο ελλειψη λαδιου στον κινητηρα...

Διαφωνω με την θερμοκρασια...Ποια θεωρεις ως θερμοκρασια λειτουργιας?!Γτ δεν ειναι θερμοκρασια λειτουργιας η θερμοκρασια που εχεις μετα απο μια ωρα μποτιλιαρισμενος στην κινηση... Σε τετοια θερμοκρασια δεν εχεις σωστη ενδειξη!Εχουν διασταλλει πολυ τα λαδια και ενω σε ποσοτητα θα ειναι λιγοτερο απο το κανονικο θα δειχνουν ΟΚ.
Θερμοκρασια λειτουργιας εννοουμε να βαλεις μπροστα με κρυο μοτερ και να περιμενεις λιγα λεπτα να ζεσταθει...Εμπειρικα,ακουμπωντας το χερι σου πανω στο δεξι καπακι του μοτερ να νιωθεις οτι αρχιζει να ζεστενεται...Αντε,να το κανεις και μια βολτα το τετραγωνο...
Φιλικα παντα ετσι?:beer: :beer: :beer: :beer:

p@nos
25/03/2009, 19:26
ναι ρε συ καμεν τι λες να παρεξηγηθουμε για ατυα ?
:lol:

θερμοκρασια λειτουργιας ειναι οταν...δε μπορω να το ορισω ακριβως:look: οταν εχει ερθει σε θερμοκρασια λειτουριας το μοτερ:wacko:

οι κινητηρες την πιανουν μετα απο κανα 10λεπτο λειτουργιας, και τη διατηρουν, χωρις αυξωμοιωσεις...

σε αυτο που λες με την κινηση, ειναι λαθος παραδειγμα, γιατι τοτε ο κινητηρας εχει ΥΠΕΡθερμανθει...


και ολοι οι κατασκευαστες τοτε λενε να τα μετρας τα λαδια, οχι με κρυο μοτερ η με μοτερ που εχει δουλεψει ελαχιστα...

:winka:

camen
25/03/2009, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ναι ρε συ καμεν τι λες να παρεξηγηθουμε για ατυα ?
:lol:

θερμοκρασια λειτουργιας ειναι οταν...δε μπορω να το ορισω ακριβως:look: οταν εχει ερθει σε θερμοκρασια λειτουριας το μοτερ:wacko:

οι κινητηρες την πιανουν μετα απο κανα 10λεπτο λειτουργιας, και τη διατηρουν, χωρις αυξωμοιωσεις...

σε αυτο που λες με την κινηση, ειναι λαθος παραδειγμα, γιατι τοτε ο κινητηρας εχει ΥΠΕΡθερμανθει...


και ολοι οι κατασκευαστες τοτε λενε να τα μετρας τα λαδια, οχι με κρυο μοτερ η με μοτερ που εχει δουλεψει ελαχιστα...

:winka:

Tι "καμεν" ρε?!:evil: Σιγα μην ειμαι και καμμενος:lol: :lol:
Σε'ι'μεν...:winka:

Συμφωνουμε οτι μια βολτιτσα το τετραγωνο ειναι αρκετη?!:wave2:

p@nos
25/03/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen


Συμφωνουμε οτι μια βολτιτσα το τετραγωνο ειναι αρκετη?!:wave2:


xmmm

μαλλον οχι:D

camen
25/03/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
xmmm

μαλλον οχι:D
Δε πειραζει ρε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
19/04/2009, 20:55
το αιώνιο πρόβλημα του ΧΤ.. ακόμα και στο νέο 660 λυπήθηκαν να βάλουν ενα τζαμάκι στο πλάι να ελέγχεις και σε έχουν πάλι στο περίπου (γιατί για αυτό μιλάμε ουσιαστικά).

Πρέπει να δουλέψει ο κινητήρας για να έχει φτάσει το λιπαντικό σε θερμοκρασία λειτουργίας (οχι ο κινητήρας ρε παιδιά) έτσι ώστε να έχει κυκλοφορήσει σε όλο την μηχανή (μοτέρ και κιβώτιο). Αμέσως μετά το σβύνεις και περιμένεις 2-3 λεπτά (για να μην σου έρθει στην μούρη το καυτό λάδι) .. το σηκώνεις στο κάθετο και μετράς.

Αλλά αυτό είναι πάντα στο περίπου, μιας και η θερμοκρασία λειτουργίας λιπαντικού δεν ορίζεται κάπου είτε σαν ένδειξη στην μηχανή , είτε κάπου αλλού. Επίσης το πότε θα "ζεσταθεί" λιπαντικό/κινητήρας έχει να κάνει και με το περιβαλλον και την εξωτερική θερμοκρασία. Θα χρειαστεί πολύ λιγότερος χρόνος για να ζεστάνεις κινητήρα και λιπαντικό το καλοκαίρι απο ενα κρύο πρωινό του χειμώνα.

Οπότε στο περίπου πάντα.

Αίντε να δούμε πότε θα εκσυγχρονιστούν και θα βάλουν το απλό... είτε ενα δείκτη με γυαλί στο πλάι για το λάδι ή έστω ενα ικανό αισθητήρα να σου δείχνει αν θέλει λάδι ή οχι. (όπως Ι.Χ.)

Gandalf