PDA

View Full Version : Πρόβλημα με εξάτμιση



xenos
03/04/2009, 20:02
Το λοιπόν, χθες που πήρα τη μηχανή από το συνεργείο (αλλαγή λαδιών μπροστινού κλπ) μου λέει ο μάστορας ότι μου έχει ξεκολλήσει η εξάτμιση και να πάω σε έναν εξατμισά να μου την κολλήσει ένα λεπτό. :sad:

Πήγα σε έναν και μου λέει που να στο φτιάξω τώρα και πρέπει να το λύσεις κ να το φέρεις και δεν ξέρω αν γίνεται (και άντε και ..... μου ήρθε να του πω). :a31:

Τεσπά, το μηχανάκι είναι στην κατάσταση που φαίνεται στην φωτό παρακάτω. Η εξ. έχει ψιλοκρεμάσει. Τα θέματα τώρα είναι:

1) Για να βγάλω απλά το δεξί πλαστικό καπάκι πρέπει να βγάλω και την σέλα ή μόνο να ξεβιδώσω την μία βίδα που το κρατάει? (και δεν έχω και τέτοιο κωλόκλειδο :sad: )

2) Είδα σε ένα φανάρι μπροστά μου ένα άλλο ΧΤ ίδιο και είχε πάνω μια mivv και ήταν στερεωμένη μόνο με μια "μεταλλική λωρίδα διάτρητη" (δεν ξέρω πως λέγεται) η οποία αγκάλιαζε την εξάτμιση και βιδώνονταν στο σημείο που σε μένα είναι βιδωμένη η μικρή βάση. Μήπως κάτι τέτοιο είναι καλύτερο (και πιο εύκολο)? :confused:

3) Υπάρχει κανένας άνθρωπος που να ασχολείται με το σπορ και να θέλει να δουλέψει? Γιατί αυτός που πήγα μάλλον χάρη μου έκανε που μου μίλησε. :evil:

xenos
03/04/2009, 20:04
photo:

http://i711.photobucket.com/albums/ww116/xenos3/IMAGE_167.jpg

ilias s.m.
03/04/2009, 20:20
Φιλε απο οτι βλεπω η εξατμηση σου ειναι ξανακολλημενη. και αν πας σε εναν εξατμησα (που να μην βαριεται να κουνηθει) θα στην κολλησει ευκολα και χωρις να βγαλεις κανενα πλαστηκο!!!:winka:

kyrt
04/04/2009, 11:20
απο τη φωτό φαίνεται να είναι προσβάσιμο το σημείο χωρίς να βγει το πλαστικό. Πάντως αν θέλεις να το βγάλεις, πρέπει να ξεβιδώσεις αυτή τη μία βίδα που βλέπεις στο κάτω μέρος και να τραβήξεις τη γωνία του που είναι κοντά στο ντεπόζιτο για να ξεκουμπώσει. Δεν χρειάζεται να βγει η σέλα.

Για επισκευή πάνω στη μηχανή με ηλεκτροκόλληση πρέπει να βγεί το αριστερό καπάκι και να αποσυνδεθεί η μπαταρία.

notakos600
04/04/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Φιλε απο οτι βλεπω η εξατμηση σου ειναι ξανακολλημενη. και αν πας σε εναν εξατμησα (που να μην βαριεται να κουνηθει) θα στην κολλησει ευκολα και χωρις να βγαλεις κανενα πλαστηκο!!!:winka:


Οι remus αυτού του τύπου έτσι βγαίνουν, με ορατές τις κολλήσεις...
Ακριβώς την ίδια φοράει και το δικό μου ΧΤ.

GiannisBlessed
04/04/2009, 12:14
μερικοι ειναι για το πουλι:evil:
πες του να παει να....
ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει και πολυ φτηνο!
η μπορεις να την κολησεις η να παρεις απο κανα μαγαζι ενα κολαρο σαν την εξατμιση που ειδες.:beer:

nasos sm610
04/04/2009, 16:23
λοιπον θα σου δωσω τα φωτα μου λυνεις με ενα 10αρι η 8αρι τον κολιε που την κρατα στον λαιμο. γονατιζεις και σκιβεις κατω και κοιτας στο πλαι τησ ουρασ εκει θα βασταει σε 1 η 2 βιδεσ τισ λυνεις αυτο ηταν τραβας και βγαινει. προσοχη μην χασεις τουσ αποστατες γιατι μετα τρεχα να βρεις!:smokin:

byron
04/04/2009, 16:33
Re σεις έλεος λέμε. 2 βίδες δουλειά είναι, δεν θα αλλάξεις μπιέλα.

xenos
05/04/2009, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
μερικοι ειναι για το πουλι:evil:
πες του να παει να....


Λες και θα σε πληρώσουν κάνουν τα ζώα. Με έχει εκνευρίσει πολύ αυτή η συμπεριφορά. :mad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει και πολυ φτηνο!
η μπορεις να την κολησεις η να παρεις απο κανα μαγαζι ενα κολαρο σαν την εξατμιση που ειδες.:beer:

Με το κολάρο αυτό θα είναι σταθερή (πιο πολύ ως προς την άποψη να κουμπώνει σωστά στην ένωση)? Μου φαίνεται καλύτερη αυτή η ιδέα πάντως. Που μπορώ να βρω καμμιά ιδέα? :confused:

the who
05/04/2009, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Re σεις έλεος λέμε. 2 βίδες δουλειά είναι, δεν θα αλλάξεις μπιέλα.


Τι ειναι η























































μπιελα?:rotflmao:

GiannisBlessed
05/04/2009, 21:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
[B]Λες και θα σε πληρώσουν κάνουν τα ζώα. Με έχει εκνευρίσει πολύ αυτή η συμπεριφορά. :mad:


ο ορος ζωο παει σε μενα να φανταστω ε?
αφου λοιπον με ξερεις τοσο καλα τι ζωο ειμαι?
δεν καταλαβα γιατι το λες αυτο(δεν καταλαβα καν γιατι εξεφρασες την αποψη σου με αυτον τον τροπο)
μηπως δεν καταλαβες τι ελεγα?μηπως σε πετυχα πουθενα και σου εκανα τιποτα?

xenos
05/04/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
[B]Λες και θα σε πληρώσουν κάνουν τα ζώα. Με έχει εκνευρίσει πολύ αυτή η συμπεριφορά. :mad:


ο ορος ζωο παει σε μενα να φανταστω ε?
αφου λοιπον με ξερεις τοσο καλα τι ζωο ειμαι?
δεν καταλαβα γιατι το λες αυτο(δεν καταλαβα καν γιατι εξεφρασες την αποψη σου με αυτον τον τροπο)
μηπως δεν καταλαβες τι ελεγα?μηπως σε πετυχα πουθενα και σου εκανα τιποτα?

Mε κούφανες τώρα! :hypnotize

Το ζώο πήγαινε στον εξατμισά που πήγα... :nono:

p@nos
05/04/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

ο ορος ζωο παει σε μενα να φανταστω ε?
αφου λοιπον με ξερεις τοσο καλα τι ζωο ειμαι?
δεν καταλαβα γιατι το λες αυτο(δεν καταλαβα καν γιατι εξεφρασες την αποψη σου με αυτον τον τροπο)
μηπως δεν καταλαβες τι ελεγα?μηπως σε πετυχα πουθενα και σου εκανα τιποτα?


δε ξαναδιαβαζεις καλυτερα τι εγραψε?

:look:

GiannisBlessed
05/04/2009, 21:13
οκ
γραψε λαθος:lol: :beer:



και λεω και γω......




τι λεει τουτος:confused:

GiannisBlessed
05/04/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Που μπορώ να βρω καμμιά ιδέα? :confused:
σορρυ για τα προηγουμενα...ειμαι λιγο:uplate:
εδω μπορεις να βρεις ιδεες.:cool:
εγω παντως δυο τροπους ξερω να στηρηζεται η εξατμιση και ειναι αυτοι που σου ειπα.(τωρα καποιος θα βαλει καμια φοτο και θα μας στειλει:dizzy: )
προσωπικα προτιμω το κολαρο 1ον γιατι αλλαζει ευκολα αν κοπει και ειναι κινουμενο και προσαρμοζεται σε οποιο σημειο θες(σε λογικα πλαισια)

xenos
06/04/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
σορρυ για τα προηγουμενα...ειμαι λιγο:uplate:


ok, :)



Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

προσωπικα προτιμω το κολαρο 1ον γιατι αλλαζει ευκολα αν κοπει και ειναι κινουμενο και προσαρμοζεται σε οποιο σημειο θες(σε λογικα πλαισια)

που μπορώ να βρω? :confused:

GiannisBlessed
06/04/2009, 16:10
ψαχνεις....
πηγαινε σε μαγαζια για μηχανες...στο μοναστηρακι εχει αρκετα...

xenos
07/04/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ψαχνεις....
πηγαινε σε μαγαζια για μηχανες...στο μοναστηρακι εχει αρκετα...

Με αξεσουάρ, μλκίες κλπ? Είχα πάει μια φορά και έβρισκα πράγματα μόνο για παπάκια... :uplate:

zeke
08/04/2009, 15:08
Επειδή φοράω και εγώ ρέμους.με κολάρο όμως.Κοίτα εδώ http://img87.imageshack.us/img87/1151/xt13.jpg πώς πάει στο περίπου.Παρεπιπτόντως.σου πουλάω όλο το xt ,οπότε δώσε 2.000ευρώ και πάρε και το κολάρο και βάλτο στο δικό σου.τι λές?:D

xenos
08/04/2009, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Επειδή φοράω και εγώ ρέμους.με κολάρο όμως.Κοίτα εδώ http://img87.imageshack.us/img87/1151/xt13.jpg πώς πάει στο περίπου.

aaaaaa! πολύ ωραίο... :D
(που το πήρες δεν μας είπες!)



Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Παρεπιπτόντως.σου πουλάω όλο το xt ,οπότε δώσε 2.000ευρώ και πάρε και το κολάρο και βάλτο στο δικό σου.τι λές?:D

Σωστός, με συμφέρει! :lol:
Μόνο με χαλάει λίγο η καρδούλα στην πινακίδα! :rotflmao:

GiannisBlessed
09/04/2009, 15:36
πειραιος 110 ειχα βρει τετοιο κολαρο αλλα για λιγο πιο μικρη εξατμα μου πηγε 20€.ειχε ομως και μεγαλες...
το τηλεφωνο το εχω χασει....σορρυ..:(

xenos
15/04/2009, 11:03
Λοιπόν να ενημερώσω μμήπως και συμβεί κάτι αντίστοιχο σε άλλο παιδί. :beer:

Βρήκα κολλιέ σε μαγαζί με ναυτιλιακά είδη (στην Αλίμου). Το παιδί είχε κ ένα ΚΤΜ950 και βοήθησε αρκετά. Κόστος 3 ευρώ, αλλά κάποια στιγμή θα πάω να κάνω και μια κόλληση για έξτρα στιβαρότητα.

GiannisBlessed
15/04/2009, 21:56
μπραβο σου που ενημεροσες.λιγοι το κανουν!
δεν ξερω τι κολιε βρηκε.λαστιχο εχει?αν δεν εχει βρες κατι να βαλεις.καλο κανει..:beer: