PDA

View Full Version : αγορα πρωτης μοτ/τας (μαλλον Xt660r)- βοηθεια!?!



stefkeft
06/04/2009, 19:17
:wave2: :wave2: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ / ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ (Ν) (βοηθατε με υπομονη και προνοια..)

καλησπερα!! σκεφτομαι να αγορασω την πρωτη μου μηχανη αμεσα!
ειμαι 26 χρονων και η μονη μου εμπειρια ερχεται απο βεσπακι και... αμαξι!

1)η μηχανη θα χρησιμοποιηθει κυριως για βολτες στην ευβοια και κυριως καλοκαιρινους μηνες...

το ΧΤ660R ειναι καλη επιλογη για αυτη τη χρηση? ειναι ασφαλες? (ενεργητικη ασφαλεια- φρενα) μηπως παραειναι "χωματινο"?

σκεφτομουν και το V-STORM ..αλλα δεν ξερω αν θα με βολεψει για αυτη τη χρηση.. απο την αλλη ειναι πολυ φθηνο και εχει και abs..

2)τελος αν καταληξουμε στο ΧΤ.. το βρηκα μετρητοις 6000e.. καλα δεν ειναι?

ευχαριστω εκ των προτερων για την υπομονη σας μια και απο οτι ειδα εχει δεκαδες παρομοια θεματα το forum .. θα εκτιμουσα οποιαδηποτε γνωμη ειδικα αν προερχεται απο καποιον που εχει εμπειρια στα προαναφερθεντα μοντελα..

να περνατε ολοι καλα και καλες βολτες!!!!
:a014: :beer:

darnak
06/04/2009, 22:25
απανταω γιατι εχω πειρα και απο τα δυο(αδερφος χτ-κολητος στρομ). το στρομ 1-2 κλασεις πανω και για τη χρηση που το
θες και πιο αξιοπιστο(το γιαμαχα παθενει ψλομαλακιουλες).επισης αν δεν εχεις σκοπο να πολυπας χωμα και προτιμισεις χτ κοιτα το μοταρντ καλιτερα, νομιζω πως το Χ δεν παταει πολυ καλα.το στρομ αν δε σε νιαζουνε πολυ τα γκαζια ειναι μηχανακι ζωης ο φιλος μου εφτασε μεχρι Ουαλια περισυ.το οδηγω συχνα και αξιζει τα λεφτα του 200%.Απο προβληματα το συγκεκριμενο 0 λεφτα για το μηχανακι ξοδευθηκαν μονο για φορο μεταβιβασης ακινητης περιουσιας:smilea: . Το χτ παντως ειναι ψιλοιδανικο για πρωτο μηχανακι.Καλοταξιδος

jimtarasxt660x
06/04/2009, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από darnak

το γιαμαχα παθενει ψλομαλακιουλες

Φιλε darnak τα xt απο το 07 δεν εχουν βγαλει προβλημα,τα προηγουμενα ειχαν προβλημα με το TPS...

stefkeft
Και τα 2 ειναι αξιοπιστα...
Αλλα ειναι 2 διαφορετικες μηχανες...Το xtr οπως λεει και ο darnak ειναι πιο ιδανικο για καποιον πρωταρη,οσο για τα φρενα και την ασφαλεια του ειναι πολυ καλα...Το V-Strom εννοειται πως εχει καλυτερα φρενα και καλυτερη ανεση στην οδηγηση!
Κανε και κανενα test drive και διαλεξε...

stefkeft
11/04/2009, 22:40
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
[B]Φιλε darnak τα xt απο το 07 δεν εχουν βγαλει προβλημα,τα προηγουμενα ειχαν προβλημα με το TPS...

και εγω ετσι νομιζα αλλα μετα ειδα αυτο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75878&perpage=15&pagenumber=1
:mad: !!! δεν ξερω τι να κανω...