PDA

View Full Version : σβησιμο κινητηρα-διακοπτης μηχανης



spourgiti
09/04/2009, 05:10
καλησπερα. η ερωτηση ειναι η εξης΄ σβηνουμε τον κινητηρα απο το κλειδι στον κεντρικο διακοπτη ή χρησιμοποιουμε τον κοκκινο διακοπτη που καποιοι λενε οτι ειναι μονο για περιπτωσεις αναγκης??

liakaros
09/04/2009, 06:02
ολοι οι κατασκευαστες στα manual αναφερουν οτι το σβησιμο πρεπει να γινεται απο τον διακοπτη με το κλειδι...

Oσο για τον κοκκινο διακοπτη, δεν το λενε καποιοι οτι ειναι εκτακτης αναγκης...οι κατασκευαστες το λενε και αυτο...

parianmx5
09/04/2009, 06:30
Καλημερα σας!:sun:

Επειδη το εχω ψαξει λιγακι..., τα καλωδια του κοκκινου διακοπτη δεν πανε στον εγκεφαλο 'η στην ηλεκτρονικη, απλα κοβουν το ρευμα στα μπουζι τιποτα παραπανω!Τωρα το συνιστουν γιατι οταν την σβησεις απο τον κοκκινο διακοπτη τα φωτα ακομα δουλευουν οποτε στο τελος δεν θα εχεις μπαταρια και μανιβελα δεν υπαρχει!:rotflmao:

Λεγεται αναγκης γιατι αν προλαβεις (λεμε τωρα...) πριν πεσεις, τρακαρεις κτλ σβηνεις την μηχανη απο εκει για να αποφυγεις το μπαμ και να φυγει η μηχανη ακομα πιο μακρια γιατι σιγουρα θα υπαρχει ταχυτητα στο κιβωτιο.

Πιστευω να σε καλυψα!:beer:

DAN_DAN
09/04/2009, 07:39
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74602

Διάβασε το παραπάνω thread.:winka:

Cpt. Haddock
09/04/2009, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74602

Διάβασε το παραπάνω thread.:winka:

και καμια 20αριά ακομα σχετικά με το θέμα :rotflmao: :rotflmao:

odt
09/04/2009, 12:02
Το έχουμε συζητήσει χίλιες φορές...μία απλή αναζήτηση θα έδειχνε στον διψασμένο για γνώση οδηγό την απάντηση...

Μετά από άπειρα θρεντ, έχουμε καταλήξει ότι ο πιο ασφαλής αλλά και συνάμα σίγουρος τρόπος για να σβήσει η μηχανή είναι να την στήσουμε κόντρα σε ένα τοίχο και "γκάπ" να καρφώσουμε πρώτη...

Εξαιρούνται τα αυτόματα που στην συγκεκριμένη περίπτωση, ξεφισάρουμε τον ανορθωτή και περιμένουμε να μείνουν από ρεύμα...

:smokin:

Lio
09/04/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Εξαιρούνται τα αυτόματα που στην συγκεκριμένη περίπτωση, ξεφισάρουμε τον ανορθωτή και περιμένουμε να μείνουν από ρεύμα...

:smokin:

Επειδή όμως τα αυτόματα συνήθως έχουν ανάφλεξη CDI, δεν πρόκειται να μείνουν απο ρεύμα οσο δουλεύει το μοτέρ....
(αλλα απο βενζίνη θα μείνουν σιγουρα καποια στιγμή....)

johnpan
09/04/2009, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από parianmx5

Επειδη το εχω ψαξει λιγακι..., τα καλωδια του κοκκινου διακοπτη δεν πανε στον εγκεφαλο 'η στην ηλεκτρονικη, απλα κοβουν το ρευμα στα μπουζι τιποτα παραπανω!

Και πόσα σχεδιαγράμματα μοτοσυκλετών κοίταξες όταν "το έψαξες"? Κάθε κατασκευαστής μπορεί να έχει άλλο κύκλωμα, και σίγουρα είναι διαφορετικό το κύκλωμα ενός καθαρού από ένα touring... Εκτός και αν έχεις κοιτάξει πάρα πολλά σχεδιαγράμματα, μη λες ότι το έψαξες. :beer:

Το σωστότερο είναι να διαβάζουμε το μάνιουαλ της μηχανής μας και να κάνουμε ότι λέει ο κατασκευαστής.

Το ιδανικό θα ήταν να έχουμε αρκετές γνώσεις ώστε κοιτώντας το κύκλωμα της μηχανής ΜΑΣ να αποφασίζουμε μόνοι μας πώς θα το κάνουμε, διότι ο κατασκευαστής -θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος, όχι εγώ- ότι έχει πρόθεση για κέρδος σε αυτά που γράφει στο μάνιουαλ.

Τώρα για το τι λέει το κάθε μαστόρι, κολλητάρι, τύπος που ξέρει τύπο που ξέρει τύπο.... :wave2: :wave2:

parianmx5
10/04/2009, 05:41
Oυτε μαστορι ειμαι , ουτε τυπος..., απλα την γνωμη μου λεω!Το ποσο ψαχνει ο καθενας ειναι δικο του προβλημα!!!Πληροφοριακα το εχω ψαξει σε : TDM 900 09' , XT 600 99' , XT 600 02' , XTX 660 07' , ZX 400 92' , FAZER και καποια αλλα που δεν τα θυμαμαι. Αν δεν σε καλυψα δεν φταιω , εγω μια γνωμη ειπα και κατασκευαστης δεν ειμαι!

johnpan
10/04/2009, 10:30
ΟΚ parianmx5 δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω ούτε πήγαινε για σενα η τελευταία γραμμή. Απλά τα είπα γιατί το θέμα έχει συζητηθεί 1000 φορές:beer: