PDA

View Full Version : Ο αισθητήρας της νεκράς και το κακό συναπάντημα...



odt
09/04/2009, 12:41
Σε κλασικό τυπικής Ι4 διάταξης κυλίνδρων ιαπωνικό καρμπυρατεράτο μοτοσακό 8ετίας και βάλε (με άλλα λόγια cbr600f του 2000) παρατηρούμε το εξής πρόβλημα...

Μόλις ζεσταθεί, και εννοώ μόλις πιάσει κανονική θερμοκρασία λειτουργίας, δεν ανάβει το λαμπάκι της νεκράς, ενώ επίσης και η επιλογή της νεκράς γίνεται δύσκολα...(δηλαδή από τη δευτέρα "πηδάει":blush: πολύ εύκολα στην πρώτη και τούμπαλιν...). Βέβαια, με κατάλληλη εξάσκηση, με μία- δύο το πολύ προσπάθειες μπορεί να επιλεγεί η νεκρά, μόνο που ο αισθητήρας δεν το καταλαβαίνει και δεν ανάβει το λαμπάκι...

Λογικό επακόλουθο του προβλήματος αυτού είναι και το σβήσιμο του κινητήρα όταν κατεβάζουμε το πλαϊνό στάντ...

Υπάρχει περίπτωση τα δύο συμπτώματα να είναι άσχετα μεταξύ τους? Δηλαδή μόλις ζεσταθεί το μοτέρ, ο αισθητήρας νεκράς να "κλάνει" :blush: και ταυτόχρονα να υπάρχει και κάποιο "θέμα" με το όλο σύστημα "συμπλέκτης - καμπάνα - δίσκοι -σασμάν -κλπ" το οποίο να προκύπτει μόλις ζεσταθεί το μοτέρ...και αλλάζοντας απλά τον αισθητήρα να λύσουμε το ένα και το άλλο να πάει να... :wave2: ???

Ή...

...μήπως υπάρχει περίπτωση τα συμπτώματα να προκαλούνται από το ίδιο πρόβλημα? Που μάλλον μου κάνει για πιο πιθανό...Επιπλέον, όταν επιλέγω νεκρά χωρίς να ανάβει το λαμπάκι...τραβώντας (ή πατώντας, διαλιέχτε και πάρτε:D ) το συμπλέκτη , το λαμπάκι σχεδόν πάντα, ανάβει...

Επίσης όταν το μοτέρ είναι κρύο...όλα δουλεύουν κανονικά...


Ο τίτλος δεν είναι 100% σχετικός με το θέμα...το ξέρω... :blush:


Καμιά ιδέα για την πιθανή αιτία των προαναφερθέντων συμπτωμάτων?


όλες οι ιδέες και προτάσεις δεκτές...άλλωστε το μηχανάκι δεν είναι δικό μου και υπάρχει μεγάλο περιθώριο για πειραματισμούς...:lol:

parianmx5
09/04/2009, 12:53
Φιλε το ιδιο προβλημα ειχε και ενας φιλος στο ΧΤ 600 με τον αισθητηρα.
Τον αλλαξαμε με κοστος απο την YAMAHA περιπου 20€.
Λογω του οτι η μερια του αισθητηρα που διαβαζει βρισκεται μεσα σε λαδι του κινητηρα ειναι πολυ λογικο να μην διαβαζει την νεκρα!
Οσο για τα υπολοιπα δεν γνωριζω καλα για να σου απαντησω.:D

banditgr
09/04/2009, 19:51
sto palio mou cbr600 o aisthitiras eixe xalasei episshs.Einai paneykolo na ton ala3eis...einai sta plagia..konta ston a3ona tou levie taxythtwn...apla ton 3evidwneis,kai vidwneis ton kainourgio

johnpan
09/04/2009, 20:08
1. Κοίταξε τις φίσες των μικρών καλωδίων που καταλήγουν στη μανέτα του συμπλέκτη. Σιγουρέψου ότι πατάνε καλά.

2. Παίξε με τον διακόπτη - αισθητήρα του σταν, παρτον στο χέρι και πίεζέ τον και δες αν αντιδράει σωστά το κύκλωμα

3. Τελευταία στάση, κάνε το ίδιο με τον αισθητήρα της νεκράς.

Ετσι θα βρεις πού δημιουργείται το πρόβλημα. Λογικά πάω στο 3 που "ακούει" περισσότερο τη θερμοκρασία του μοτέρ, αλλά τα έβαλα με τέτοια σειρά γιατί το 3 είναι το "δυσκολότερο" (όλα απλά είναι)

:beer:

odt
09/04/2009, 21:11
Βλέπω μέχρι στιγμής έχει γίνει γαργάρα :lol: το γεγονός ότι δυσκολεύει η επιλογή της νεκράς στο κιβώτιο άσχετα με το αν ανάβει το φωτάκι ή όχι όταν ζεσταθεί το μοτέρ...

Το ΣΚ ο αισθητήρας θα βγει και θα τσεκαριστεί σύμφωνα με το μανουαλ(ι) και την "κοινή λογική"( :lol: ) το θέμα με το κιβώτιο δεν είναι τόσο απλό...

johnpan
09/04/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Βλέπω μέχρι στιγμής έχει γίνει γαργάρα :lol: το γεγονός ότι δυσκολεύει η επιλογή της νεκράς στο κιβώτιο άσχετα με το αν ανάβει το φωτάκι ή όχι όταν ζεσταθεί το μοτέρ...


Δεν ξέρω πώς δουλεύει ο αισθητήρας αλλά αν είναι απλός διακόπτης που εφάπτεται με roller στο αστέρι του επιλογέα, ίσως έχει φύγει από τη θέση του και εμποδίζει το αστέρι να περιστραφεί ελεύθερα

reinmeister
10/04/2009, 10:58
τσεκ καμπανας ,δισκων αρχικα νεαρε...

odt
10/04/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τσεκ καμπανας ,δισκων αρχικα νεαρε...


Έτσι ξερά ε?

Η μλκια είναι ότι κι εγώ υποψιάζομαι κάτι σχετικό...Υποτίθεται βέβαια ότι οι δίσκοι είναι αλλαγμένοι...πολύ πρόσφατα :rolleyes:

Προβλέπω ένα γλιστερό Σ/Κ μπροστά μου...και δεν μ'αρεσει να λερώνομαι ρε γαμώτο :blush:

odt
18/08/2009, 20:49
Σε περίπτωση που κάποιος είχε αναρωτηθεί για την εξέλιξη του μείζωνος αυτού θέματος...(ξέρω χΙεστήκατε :lol: ), για την ιστορία, να πω ότι τελικά ΟΛΑ τα συμπτώματα "γιατρεύτηκαν" με την αλλαγή του αισθητήρα της νεκράς...

chris_honda
18/08/2009, 22:33
Ασε τον αισθητήρα και τράβα να φας καμοιά γουρνοπούλα..στην Καλαμάτα...

argy_kap
19/08/2009, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Σε περίπτωση που κάποιος είχε αναρωτηθεί για την εξέλιξη του μείζωνος αυτού θέματος...(ξέρω χΙεστήκατε :lol: ), για την ιστορία, να πω ότι τελικά ΟΛΑ τα συμπτώματα "γιατρεύτηκαν" με την αλλαγή του αισθητήρα της νεκράς...

Αργήσατε λίγο να το βρείτε??

odt
19/08/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Ασε τον αισθητήρα και τράβα να φας καμοιά γουρνοπούλα..στην Καλαμάτα...

δεν είναι κακή ιδέα...





Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Αργήσατε λίγο να το βρείτε??


όχι...αργήσαμε να το γράψουμε...:lol:

byron
19/08/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Βλέπω μέχρι στιγμής έχει γίνει γαργάρα :lol: το γεγονός ότι δυσκολεύει η επιλογή της νεκράς στο κιβώτιο άσχετα με το αν ανάβει το φωτάκι ή όχι όταν ζεσταθεί το μοτέρ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
για την ιστορία, να πω ότι τελικά ΟΛΑ τα συμπτώματα "γιατρεύτηκαν" με την αλλαγή του αισθητήρα της νεκράς...

Αχα....

Και το σύμπτωμα που κάναμε γαργάρα....???:look: :lol:

odt
19/08/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αχα....

Και το σύμπτωμα που κάναμε γαργάρα....???:look: :lol:


η αλήθεια είναι ότι έμεινα :a31: μιας και δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί ο αισθητήρας της νεκράς να επηρεάζει τη λειτουργία του κιβωτίου...(κι έχω μεγάλη φαντασία γενικά :a01: ) όπως και να 'χει το πρόβλημα λύθηκε...:wave2:

johnpan
19/08/2009, 21:55
Ωραίος, πότε ξεκινάς project Σουηδέζα να ανεβάσουμε τη λίμπιντο? :beer: :beer:

odt
20/08/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ωραίος, πότε ξεκινάς project Σουηδέζα να ανεβάσουμε τη λίμπιντο? :beer: :beer:


Λόγω καλοκαιριού και λοιπών υποχρεώσεων η Σουηδέζα περιμένει υπομονετικά...τις πρώτες λάσπες...του Φθινοπώρου...(και κάτι ψιλά ακόμη...)