PDA

View Full Version : Σφίξιμο μπουζί.



notakos600
10/04/2009, 10:10
Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να σφίγγουμε το μπουζί.

1) Με το χέρι όσο πάει και μετά μισή στροφή με το μπουζόκλειδο,

ή

2) Με τον παραπάνω τρόπο και μετά να το ξεσφίξουμε και να το σφίξουμε ξανά κατά 1/8 της στροφής, μήπως και η ροδέλα στεγανοποίησης έχει ''στραβοπιάσει'' ?

odt
10/04/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να σφίγγουμε το μπουζί.

1) Με το χέρι όσο πάει και μετά μισή στροφή με το μπουζόκλειδο,

ή

2) Με τον παραπάνω τρόπο και μετά να το ξεσφίξουμε και να το σφίξουμε ξανά κατά 1/8 της στροφής, μήπως και η ροδέλα στεγανοποίησης έχει ''στραβοπιάσει'' ?


εάν "δίνει χέρι"...με ροπόκλειδο....αλλιώς, ο τρόπος #1 προτείνεται σε διάφορα μανουάλια...

notakos600
10/04/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
εάν "δίνει χέρι"...με ροπόκλειδο....αλλιώς, ο τρόπος #1 προτείνεται σε διάφορα μανουάλια...


Ροπόκλειδο που να πιάσει με πολύσπαστο μανέλας δεν είναι πάντα εφικτό ειδικά όταν το μπουζί βρίσκεται τόσο βαθιά στη κεφαλή, άσε που όταν το πολύσπαστο κάνει 2 γωνίες, έχεις εξασφαλισμένο λάθος στη ροπή σφιξίματος.
Με τον τρόπο #1 ελοχεύει ο κίνδυνος να έχει καθήσει στραβά η ροδέλα και να μην σφίξει καλά.

sapila racing
10/04/2009, 12:22
Δεν μου εχει συμβεί ποτέαυτο που λες , να καθήσει στραβα η ροδέλα :confused:

Η ροδέλα αυτη ειναι ειδική ροδέλα σύσφιξης και ο τρόπος ειναι ο 1.

OldMan
10/04/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
1) Με το χέρι όσο πάει και μετά μισή στροφή με το μπουζόκλειδο,
ή
2) Με τον παραπάνω τρόπο και μετά να το ξεσφίξουμε και να το σφίξουμε ξανά κατά 1/8 της στροφής, μήπως και η ροδέλα στεγανοποίησης έχει ''στραβοπιάσει'' ?

Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η ροδέλα αυτη ειναι ειδική ροδέλα σύσφιξης και ο τρόπος ειναι ο 1.
Μισή στροφή ΜΟΝΟ σε καινούριο μπουζί...!!!

Σε χρησιμοποιημένο 1/4 της στροφής (γιατί είναι ήδη "πατημένη" η ροδέλα...) :winka:

odt
10/04/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ροπόκλειδο που να πιάσει με πολύσπαστο μανέλας δεν είναι πάντα εφικτό ειδικά όταν το μπουζί βρίσκεται τόσο βαθιά στη κεφαλή, άσε που όταν το πολύσπαστο κάνει 2 γωνίες, έχεις εξασφαλισμένο λάθος στη ροπή σφιξίματος.



εγώ είπα..."άμα δίνει χέρι" :wave2:

lspiros
12/04/2009, 10:02
καλο ειναι οταν δινει χερι να χρησιμοποιειται αντι για ροποκλειδο με ενδειξεις σε κιλα,ενα αντιστοιχο που μετραει μοιρες.στις μοιρες δεν μπορεις να κανεις λαθος,ενω στα κιλα κινδυνευεις οπου βρει αντισταση να σου δειξει λαθος.ακομα και αν δεν βρει αντισταση πολλες φορες δειχνουν λαθος απο υδραυλικη πιεση.τωρα θα μου πεις που να ξερω τις μοιρες συσφιξης για το δικο μου μοντελο?τα περισσοτερα μανουαλ πια διπλα στα κιλα γραφουν και μοιρες.

Seraios39
20/07/2022, 18:10
Στο ''Με το χέρι όσο πάει'' υπαρχει και μια ασάφεια .
Μολις βρω μικρή αντισταση σταματαω ? ή σφίγγω με ολη μου τη δυναμη με το χερι και οσο παει ?
(σορρυ αν σας φαίνεται βλακεία αλλα ηθελα να μαι 100% σιγουρος μη κανω καμιά ζημιά)

dorso
20/07/2022, 18:20
Δώσε όσο πάει, έτσι κ αλλιώς δεν θα πάει,η ροδέλα είναι ειδική κ θέλει κλειδί κ για αυτό κι όλας μετά το πρώτο σφίξιμο αν το βγάλεις κ το βάλεις θέλει λιγότερο.

thunder ace
20/07/2022, 18:37
χρονια τωρα βαζω παντα μιση σταγονα λαδι στο σπειρωμα.
Βοηθαει.
Οσο για το σφιξιμο ,μιση το πολυ στροφη μετα το πατημα με το χερι.

motojojo
20/07/2022, 20:10
Κανονικά και τα μπουζι θέλουν συγκεκριμένη ροπή στο σφίξιμο οποτε ιδανικά χρειάζεται ροπόκλειδο.

Επειδή όμως η ροπή δεν είναι μεγάλη, γύρω στα 25Νm και ροπόκλειδο δεν υπάρχει, ε το πας και λίγο με το μάτι. Όχι μέχρι τέρμα όσο πάει αλλά όχι και χαλαρά. Μισή στροφή ακόμα πρέπει να είναι αρκετή. Και το λάδι βοηθάει.
Έτσι τουλαχιστον κάνω εγώ.

Tallyban
20/07/2022, 20:59
Εδώ και χρόνια βάζω από το ίδιο σωληνάριο στο σπείρωμα των μπουζί πάστα χαλκού,το ίδιο και στη μπουζοπιπα γιατί είναι αγώγιμο.

νεοσσός
20/07/2022, 22:09
Στο ''Με το χέρι όσο πάει'' υπαρχει και μια ασάφεια .
...


... ε το πας και λίγο με το μάτι. ...
:lol:

Pew
21/07/2022, 00:16
Και με το αυτι για triple check. Οταν ακουσεις το σπειρωμα του μπουζι να "σκιζεται" και να ξεχωριζει απο το εξαγωνο του κορμου, σταματας πριν στριψει τελειως. :bawl:

OldMan
21/07/2022, 12:08
Εδώ και χρόνια βάζω από το ίδιο σωληνάριο στο σπείρωμα των μπουζί πάστα χαλκού,το ίδιο και στη μπουζοπιπα γιατί είναι αγώγιμο.

Η παστα χαλκου χρησιμοποιειται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για την ΘΕΡΜΙΚΗ της αγωγιμότητα..!!

Η ηλεκτρικη της αγωγιμοτητα ειναι πολυ υποδεέστερη απο αυτης οποιουδήποτε μεταλλου ή κραματος..

Κοινως, βαζοντας την μειωνεις την αγωγιμοτητα μεταξυ των σπειρων...!!

S705
21/07/2022, 12:11
Η παστα χαλκου χρησιμοποιειται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για την ΘΕΡΜΙΚΗ της αγωγιμότητα..!!

Η ηλεκτρικη της αγωγιμοτητα ειναι πολυ υποδεέστερη απο αυτης οποιουδήποτε μεταλλου ή κραματος..

Κοινως, βαζοντας την μειωνεις την αγωγιμοτητα μεταξυ των σπειρων...!!

και κάπως έτσι μπαίνουν μετά και γράφουν για αδύναμα ρεύματα και ρεύματα που χάνονται κάπου στην διαδρομή και σε ωθούν στα τσίπουρα :beer:

Bowleno
21/07/2022, 12:39
και κάπως έτσι μπαίνουν μετά και γράφουν για αδύναμα ρεύματα και ρεύματα που χάνονται κάπου στην διαδρομή και σε ωθούν στα τσίπουρα :beer:

Στα εγκεφαλικά ωθείται ο γέρος με αυτά.
Για τα τσίπουρα δεν χρειάζεται ώθηση....:lol:

vaska
21/07/2022, 13:10
Αντώνη αγάπη μου έλα πάρε με από 'δω.

Να τον ακούτε τον παλιάνθρωπα, κόβει το μυαλό του :beer:

OldMan
21/07/2022, 13:29
Αντώνη αγάπη μου έλα πάρε με από 'δω.

Άσε ρε Μπιλλαρα, γιατι τα ιδια τραβαω με κατι "ηλεκτρονικους" στα Νοσοκομεια που βαζουν "αγωγιμο" spray επαφων (λαδιου) για να βελτιωσουν τον θορυβο των κυκλωμάτων..
(αδιάφορο αν προκειται για Johnson, Shot, Flicker, Popcorn ή Ασπρο, Ροζ, Κοκκινο, Μπλε, Μωβ, Γκρι κ.λ.π.)

Seraios39
21/07/2022, 14:07
Ωραία . Ξέρετε να μου πείτε και ποιο ειν το καλυτερο μπουζι που μπορω να παρω για το honda cbr600 f 2001 ?

OldMan
21/07/2022, 14:10
Εννοεις μαρκα ή τυπο..??

Seraios39
21/07/2022, 15:19
Δεν ξερω ντιπ.

OldMan
21/07/2022, 15:29
NGK IMR8C-9H

(ουτε 100σταρικο η τετραδα..)

Υ.Γ.
Απλα να ξερεις οτι αν το μοτερ δεν ειναι συντηρημενο αψογα, θα πεταξεις λεφτα με αυτα τα μπουζιΑ..;)

Seraios39
21/07/2022, 15:39
Ωραια . Παντως να μας αφηναν οι μαστορες να ειμαστε παρόν την ωρα της αλλαγής , να μην ψαχναμε πως θα το κανουμε μονοι μας .

OldMan
22/07/2022, 13:22
Αν ειστε πολλοι, να ειστε "παρόντες".. Αν εισαι ενας, να εισαι "παρων".. Αν στειλεις το drone σου, σωστα το εγραψες..;)

Υ.Γ.
Μπανιστηριτζή σε κοβω ή μΕ φαινεται..??

S705
22/07/2022, 13:47
Αν ειστε πολλοι, να ειστε "παρόντες".. Αν εισαι ενας, να εισαι "παρων".. Αν στειλεις το drone σου, σωστα το εγραψες..;)

Υ.Γ.
Μπανιστηριτζή σε κοβω ή μΕ φαινεται..??

αν μου τα εξηγούσε έτσι η δασκάλα στο δημοτικό θα είχα μάθει ορθογραφία. είσαι μεγάλος δάσκαλος γέροντα.

o_gavros
22/07/2022, 17:57
Μπανιστηρτζη τον έκανε, η αλητισσα τους φυση
Που δεν αφήνει τα μπουζί, να μάθει πως θα σφίξει

Tallyban
22/07/2022, 20:42
Πάστα χαλκού εννοώ τη πάστα κατά της φθοράς,anti seize compound,χρησιμεύει σε μέταλλα που είναι σε σύσφιξη σε συνθήκες θερμοκρασίας,κραδασμών και διαβρωσης να μη κολλάνε μεταξύ τους (galling).
Στα μπουζί από κάτου και από πάνου κάνει θαύματα.

doctor_john
23/07/2022, 10:22
Μπανιστηρτζη τον έκανε, η αλητισσα τους φυση
Που δεν αφήνει τα μπουζί, να μάθει πως θα σφίξει



437138

vaska
27/07/2022, 12:15
Μιας και μιλάτε για μπουζά. NGK γνήσιο από Yamaha για τον κρυπτονα 7 γιούρια, το ίδιο χωρίς συσκευασία yamaha από κουτί της NGK 10 γιούρια.
Ο λόγος μάστορα?? ρώτησα.
ααα της Yamaha είναι ταιβάν το άλλο είναι τζαπάν

Μάλιστα, δώσε 2 από ταιβάν να έχω κι ένα καβάτζα και άσε την τζαπαν στην άκρη.
Επίσης ακούγεται πολύ για μούφες μπουζί made in bournazi και το κακό είναι ότι δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις παρά μόνο αφού τα αλλάξεις

o_gavros
27/07/2022, 13:58
Και πως το πετυχαίνεις ασουμε το ξεχωρισμα;
Γιατί κι εγώ παίρνω μπόλικα μπόλικα και Ταϊβάν και Ίβο Τζίμα και περλ Χαρμπορ, αλλά δεν έχω παρει γραμμή τίποτα μαιμουδιαρικο

sapila racing
27/07/2022, 14:08
Και πως το πετυχαίνεις ασουμε το ξεχωρισμα;
Γιατί κι εγώ παίρνω μπόλικα μπόλικα και Ταϊβάν και Ίβο Τζίμα και περλ Χαρμπορ, αλλά δεν έχω παρει γραμμή τίποτα μαιμουδιαρικο

Δες εδω
https://www.ngkntk.com/newsroom/blog/emea/fake-or-not/

TONYBANDIT
29/07/2022, 11:19
Μπουζί τα τελευταία χρόνια που θυμάμαι μόνο γνήσια από αντιπροσωπεία.Εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Seraios39
29/07/2022, 13:59
Οταν λετε «μιση στροφη» εγω καταλαβα οτι το μπουζι να κανει μιση στροφή γυρω απο τον εαυτό του . Κι οτι η μια στροφή ειναι οταν κανει το μπουζι μια πληρη στροφή γυρω απ'τον εαυτό του .
Ρωτησα εναν στη γειτονιά μου με v-strom που αλλαζει μπουζι μονος του και μου λεει « οοοχι, μιση στροφη δεν ειν αυτο , μιση στροφη ειναι λιγο ετσι» και μου δειχνει με το χερι του το 1/4 της στροφής (αν ειναι η μια στροφη οπως την καταλαβα εγω) .
Ποια ειν η μισή στροφή τωρα ?

dankannn
29/07/2022, 14:18
Οταν λετε «μιση στροφη» εγω καταλαβα οτι το μπουζι να κανει μιση στροφή γυρω απο τον εαυτό του . Κι οτι η μια στροφή ειναι οταν κανει το μπουζι μια πληρη στροφή γυρω απ'τον εαυτό του .
Ρωτησα εναν στη γειτονιά μου με v-strom που αλλαζει μπουζι μονος του και μου λεει « οοοχι, μιση στροφη δεν ειν αυτο , μιση στροφη ειναι λιγο ετσι» και μου δειχνει με το χερι του το 1/4 της στροφής (αν ειναι η μια στροφη οπως την καταλαβα εγω) .
Ποια ειν η μισή στροφή τωρα ?

Δες να καταλαβεις
https://www.denso.com/global/en/products-and-services/automotive-service-parts-and-accessories/plug/basic/torque/
https://www.ngkntk.in/installation-instructions/
https://www.ngk.com.au/technical_info/installation/

karellen
29/07/2022, 14:19
Οταν λετε «μιση στροφη» εγω καταλαβα οτι το μπουζι να κανει μιση στροφή γυρω απο τον εαυτό του . Κι οτι η μια στροφή ειναι οταν κανει το μπουζι μια πληρη στροφή γυρω απ'τον εαυτό του .
Ρωτησα εναν στη γειτονιά μου με v-strom που αλλαζει μπουζι μονος του και μου λεει « οοοχι, μιση στροφη δεν ειν αυτο , μιση στροφη ειναι λιγο ετσι» και μου δειχνει με το χερι του το 1/4 της στροφής (αν ειναι η μια στροφη οπως την καταλαβα εγω) .
Ποια ειν η μισή στροφή τωρα ?

Η μισή στροφή είναι αυτό που έχεις καταλάβει σωστά εσύ απ την αρχή,ο φίλος σου το βλέπει διαφορετικά (βεστρωμάς,τι περίμενες?) :D

Seraios39
29/07/2022, 14:23
Η μισή στροφή είναι αυτό που έχεις καταλάβει σωστά εσύ απ την αρχή,ο φίλος σου το βλέπει διαφορετικά (βεστρωμάς,τι περίμενες?) :D

Ουφ !

Seraios39
29/07/2022, 14:26
Και τι συμπερασμα βγαζετε που αλλαζει τα μπουζι του ολο ετσι ? Οτι θα μπορουσε να εχει παθει ζημιά , αλλα σταθηκε τυχερός ?

vaska
29/07/2022, 14:30
Και πως το πετυχαίνεις ασουμε το ξεχωρισμα;
Γιατί κι εγώ παίρνω μπόλικα μπόλικα και Ταϊβάν και Ίβο Τζίμα και περλ Χαρμπορ, αλλά δεν έχω παρει γραμμή τίποτα μαιμουδιαρικο
Πιστήμονας πρέπει να γίνεις για να τα ξεχωρίσεις. Αυτό που είπε ο Άρης είναι σωστό αλλά πρέπει να έχεις ανοιχτό πισι να βλέπεις και να συγκρίνεις (σιγά μετά από έναν μήνα μην θυμάσαι απ έξω τα σημάδια. Πάντως εγώ με τον πάπο είχα ένα κομμένο μπουζί. Σε όλη την μοτοσυκλετιστική μου πορεία δεν έχω ξαναδει κάτι τέτοιο. Το είχα αναφέρει κι εδώ. Είχα διακοπές στην πορεία ειδικά όταν άνοιγα γκάζι και ανέβαιναν οι στροφές και οι κραδασμοί αντίστοιχα το μηχανάκι έσβηνε. Ήρθα μαγαζί κακήν κακώς πήγα να αλλάξω μπουζί και μόλις προσπάθησα να τραβήξω την πίπα ήρθε όλο το πάνω μερος του μπουζί έξω (ότι υπάρχει πάνω από το εξάγωνο). Πορσελάνη μόνωση ηλεκτρόδιο, όλα μαζί σαν να τα είχε κόψει λέιζερ. Σπασμένα, με ρωγμές ή θρυμματισμένα είχα πολλα και ειδικά στα δίχρονα που πήγαινα βουνό αλλά τέτοιο κόψιμο πρώτη φορά

karellen
29/07/2022, 14:31
Και τι συμπερασμα βγαζετε που αλλαζει τα μπουζι του ολο ετσι ? Οτι θα μπορουσε να εχει παθει ζημιά , αλλα σταθηκε τυχερός ?
Όχι.Μερικά μπουζί θέλουν όντως 1/4 της στροφής καργάρισμα.
Είναι στην αίσθηση,στο χέρι,δεν μπορείς να περιγράψεις γραπτά πόσο σφίγγει το κάθε αντικείμενο,μόνο εμπειρικά αν το κάνεις μόνος σου 3-4 φορές ώστε να το εμπεδώσεις, (μιλάμε για μικρές ροπές έτσι? μπουζί-φίλτρο λαδιού κλπ).

Seraios39
29/07/2022, 14:56
Όχι.Μερικά μπουζί θέλουν όντως 1/4 της στροφής καργάρισμα.
Είναι στην αίσθηση,στο χέρι,δεν μπορείς να περιγράψεις γραπτά πόσο σφίγγει το κάθε αντικείμενο,μόνο εμπειρικά αν το κάνεις μόνος σου 3-4 φορές ώστε να το εμπεδώσεις, (μιλάμε για μικρές ροπές έτσι? μπουζί-φίλτρο λαδιού κλπ).

Σε καθε συσκευασία με μπουζι, γραφει πανω ποση στροφη θελει ?

toyar
29/07/2022, 14:59
στην αλλαγη μπουζι πιο βασικο απο το σφιξιμο ειναι να μη γινεται σε ζεστη κεφαλη

Seraios39
29/07/2022, 15:55
Ολα τερμα κρυα λοιπον .Πρωι πρωι .

Seraios39
29/07/2022, 16:03
Δες να καταλαβεις
https://www.denso.com/global/en/products-and-services/automotive-service-parts-and-accessories/plug/basic/torque/
https://www.ngkntk.in/installation-instructions/
https://www.ngk.com.au/technical_info/installation/

Δεν ξερω τα καλά αγγλικα , αλλα στο πρωτο λινκ , στην εικονα νομιζω δειχνει ως μιση στροφή ειναι οταν σε ενα νοητό ρολόι ο δείκτης θα πήγαινε απο το νουμερο 12 ως το 6 .

vaska
29/07/2022, 16:16
εξακοσες πενηντα τρεις χιλιάδες εκατομεμμύρια μπουζια έχω αλλάξει ποτέ δεν διάβασα οδηγίες. Τον κανόνα της μισής στροφής ακολουθώ και όπως ειπώθηκε να μην είναι ζεστή η κεφαλή (αν και σε μια βέσπα που είχα δεν νομίζω να τήρησα αυτό με την θερμοκρασία) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δλδ κάπου ήμαρτον είναι πολύ απλή δουλειά δεν είναι επιστήμη. Το που σταματάει το χέρι του καθενός μικρή σημασία έχει. Απο εκέι και μετά μισή στροφή και τέλος στα καινούρια 1/4 στα ήδη πατημένα

Seraios39
29/07/2022, 17:14
Νταξει . Να το σιγουρεψουμε θελαμε . Δε ξες τι γίνεται.

Seraios39
02/08/2022, 11:15
Μπανιστηρτζη τον έκανε, η αλητισσα τους φυση
Που δεν αφήνει τα μπουζί, να μάθει πως θα σφίξει

Αμ δε το ειχα προσεξει καλα το ποιηματάκι. Τωρα το'πιασα .
Εγω δεν ηθελα να με αφηνει ο μαστορας να ειμαι παρών για να μαθω πως γινεται , αλλα για να ξερω οτι αλλαξε τα μπουζί . Αυτο ειναι το προβλημα .

o_gavros
02/08/2022, 16:10
Αμα δε τον εμπιστευεσαι ουτε για κάτι τόσο απλό όσο το ότι θα αλλάξει όντως τα μπουζά, τότε σχόλασε τονε.
Πορτοκαλιές γιοματος ο κάμπος

Seraios39
04/08/2022, 12:54
Αμα δε τον εμπιστευεσαι ουτε για κάτι τόσο απλό όσο το ότι θα αλλάξει όντως τα μπουζά, τότε σχόλασε τονε.
Πορτοκαλιές γιοματος ο κάμπος

Και πες μου κι εμενα που ειμαι καινούργιος , πως καταλαβαίνεις μια πορτοκαλιά ? Απο τι ?

o_gavros
04/08/2022, 14:36
Θέλει να την ανθιζεσαι και λίγο τη φτιαξη.
Όλοι έχουμε μια ιστορία από κακό μηχανικό να διηγηθουμε.
Πριν παθουμε, δεν είχαμε.

Seraios39
04/08/2022, 14:52
Θέλει να την ανθιζεσαι και λίγο τη φτιαξη.
Όλοι έχουμε μια ιστορία από κακό μηχανικό να διηγηθουμε.
Πριν παθουμε, δεν είχαμε.

Αυτοι οι κακοι μαστορες που μπορει και να σου αφησουν τα ιδια μπουζι (μονο να τα ελέγξουν) , ειναι λιγοι ή οι περισσότεροι ειναι ετσι ?

Seraios39
05/08/2022, 14:54
Καταλαβα .