PDA

View Full Version : προβλημα για δυνατους στα ηλεκτρικα



orcinious
10/04/2009, 20:11
Λοιπόν το θέμα έχει ως έξεις.
Μετατροπή πλεξούδας φώτων απο φαζερ φερινγκατο με διπλό φανάρι σε φαζερ γυμνό με μονό φανάρι

Αρχικά ας μας πει κάποιος πως δουλεύουν τα φωτά κανονικά.
Εκανα δόκιμη με πολυμετρο χωρίς το κωλοφαναρο
και το αποτέλεσμα έχει ως έξεις τα δυο μικρά από κάθε φανάρι περνούν σταθερά τάση μόλις ανοίξω τον κεντρικό διακόπτη και ότι και να βάλω(μικρή - μεγάλη σκάλα -και με το σινιάλο)
Οι φισες από τις μεγάλες λάμπες περνούν ρεύμα μονό με το σινιάλο ο ένας μονό με το διακόπτη στη μικρή σκάλα και ο άλλος και στις δυο σκάλες

Παίζει ρολό που δεν έχω το κωλοφαναρο επάνω μήπως κόβεται η συνεχεία του κυκλώματος
(αδύνατο μου φαίνεται είναι σαν να λέω οτι άμα χαλάσει το κωλοφαναρο μένω από φωτά)

Τι στο καλό πως δουλεύουν τα φωτά κανονικά πια λάμπα είναι αναμμένη στη μικρή σκάλα πια στη μεγάλη και πια στο σινιάλο?
Μήπως είναι για πέταμα ο διακόπτης τον φώτων
Η πλεξούδα που φεύγει από το σκελετό και πάει στα φωτά - όργανο είναι ξεχωριστή
αν πάρω την πλεξούδα από το γυμνό θα είμαι οκ?

johnnyestia
11/04/2009, 14:42
Το φερινγκάτο κάνει το εξής:

Όταν ανοίγεις τον διακόπτη με το κλειδί (πρίν βάλεις μπροστά) ανάβουν μόνο οι ψείρες.

Όταν βάλεις μπροστά τον κινητήρα τότε ανάβει ο δεξιός προβολέας (μικρή σκάλα). Επιλέγοντας την μεγάλη σκάλα τότε ανάβει και ο αριστερός προβολέας.

Ο αριστερός προβολέας έχει λάμπα Η4, αλλά χρησιμοποιεί μόνο την μεγάλη σκάλα. Με σχετικά εύκολη πατέντα (αν το δεί ο THEOD μπορεί να πεί λεπτομέρειες) μπορείς να τον κάνεις να ανάβει και στην μικρή. Εσύ για να βάλεις το φανάρι από το γυμνό λογικά θα χρειαστείς την φύσα του αριστερού προβολέα για να έχεις μικρή και μεγάλη σκάλα.

orcinious
11/04/2009, 15:18
eyxaristw
giati to dokimaza me sbhsto to mhxanaki kai den eperne reyma kamia apo tis megales

nomizw oti twra mou eleises ta xeria

fysika akoma den exw to ntepozhto (einai gia bapsimo)
opote molis erthei tha bgalw kapoia akrh :wave2:

johnnyestia
11/04/2009, 22:09
Για να μην καις βενζίνες άδικα (χεχε), αν σβήσεις την μηχανή από το kill switch, τα φώτα μένουν ανοικτά.

orcinious
12/04/2009, 02:42
πρωτα πρεπει να παρει
και χωρις ντεποζιτο δεν το βλεπω :rotflmao:

asimi1800
12/04/2009, 13:07
βαλε και ενα ρελε να εισαι σιγουρος ειναι πολυ ευκολο και θα εισαι και στανταρ σωστος , το καλυτερο ειναι να βρεις το σερβις μανουλ και να δεις την συνδεσμολογια και των δυο

orcinious
12/04/2009, 14:24
τα εχω τα manual αλλα με πονοκεφαλιασαν :rotflmao: