PDA

View Full Version : Ρύθμιση ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ανάρτησης (προφόρτιση)



THEOD
11/04/2009, 14:24
Μιας και το άλλο thread αφορούσε την πίσω ανάρτηση και κατέληξε σε θεωρία ελατηρίων, ας δούμε τι συνήθως συμβαίνει μπροστά...

Με τι sag ρυθμίζετε συνήθως τα πηρούνια σας ??? Πέρα από τα νούμερα που κυκλοφορούν, πως ΠΡΑΚΤΙΚΑ καταλαβαίνετε ότι η μπροστινή προφόρτιση είναι αυτή που πρέπει ???

Αν δεν το πάρει και το σηκώσει μπορεί μετά την προφόρτιση να επεκταθούμε και στις αποσβέσεις...

dirtbird
11/04/2009, 21:35
Ούτε όλα τα πηρούνια έχουν εξωτερική ρύθμιση προφόρτισης (όπως και αυτή εχει συνήθως περιορισμένο εύρος), ούτε είναι τόσο εύκολο να παίζεις με ελατήρια και αποστάτες διαφορετικού μήκους.

Επίσης τείνω να πιστεύω ότι βασικοί παράμετροι στη ρύθμιση του μπροστινού (όσον αφορά το ελατήριο και όχι μόνο...) είναι το συνολικό ζύγισμα -ανάλογα με τις προτιμήσεις του κάθε αναβάτη- όπως και η συμπεριφορά της μοτό στο φρενάρισμα (βύθιση, αντίσταση στο τερμάτισμα, σταθερότητα...).

Γενικά για εμπρός sag (όπως και για πίσω άλλωστε) επιλέγουμε ως σημείο εκκίνησης αυτό που μας προτείνεται από τη θεωρία και τους σοβαρούς κατασκευαστές του χώρου (Ohlins, WP κ.α....) και μετά προχωρούμε κατά βούληση...

THEOD
11/04/2009, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ούτε όλα τα πηρούνια έχουν εξωτερική ρύθμιση προφόρτισης (όπως και αυτή εχει συνήθως περιορισμένο εύρος), ...

Εμένα έχει... :smokin: και με ένα συνολικό εύρος ρύθμισης πάνω από 30mm... :smokin:
Και από όσο έχω υπ' όψιν μου η πλειοψηφία των καινούργιων μοτοσυκλεττών διαθέτει τώρα πια ρυθμιστές προφόρτισης αλλά και απόσβεσης... Οπότε τι λες...το προχωράμε πιο αναλυτικα και πιο συγκεκριμένα ??? :winka:

OldMan
13/04/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Οπότε τι λες...το προχωράμε πιο αναλυτικα και πιο συγκεκριμένα ??? :winka:
Προς τα που ρε κούκλε ..??? :smokin:

Tpap
13/04/2009, 15:37
όχι πάλι ρε παιδιά...
το θρεντάκι του νπάτ έφτασε 20 σελ... :rolleyes:

THEOD
13/04/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προς τα που ρε κούκλε ..??? :smokin:

Ξεκίνα με καμμιά "οδηγία" για την προφόρτιση και μετά... όπου φυσάει ο άνεμος... :D

SeNNinhA
13/04/2009, 16:34
Δεν θυμάμαι εαν έχουν ξαναμπεί αυτά τα βιντεάκια αλλά είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και πολύ χρήσιμα να τα δεί κάποιος για να καταλάβει τα βασικά και πως ξεκινάμε να ρυθμίζουμε στην πράξη μια ανάρτηση.

http://www.youtube.com/watch?v=2pDzpNC-OT0&eurl=http%3A%2F%2Fwww.bikenet.gr%2Findex.php%3Foption%3Dcom_smf%26Itemid%3D89%26topic%3D19545.0&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=dMuacCGjGa4&eurl=http%3A%2F%2Fwww.bikenet.gr%2Findex.php%3Foption%3Dcom_smf%26Itemid%3D89%26topic%3D19545.0&feature=player_embedded

http://rapidshare.com/files/198217297/Suspension.part1.rar
http://rapidshare.com/files/198230079/Suspension.part2.rar
http://rapidshare.com/files/198230493/Suspension.part3.rar

------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.gostar-racing.com/information/motorcycle_suspension_set-up.htm

Σε αυτό το site προτείνεται:
.......
ΕΜΠΡΟΣ ΠΡΟΦΟΡΤΙΣΗ
Μερικοί άνθρωποι ρυθμίζουν την μπροστινή ανάρτηση βασιζόμενοι στο στατικό SAG και στο SAG με αναβάτη. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για να καθορίσετε εάν χρειάζεστε μαλακότερα ή σκληρότερα ελατήρια. Χρησιμοποιήστε την ίδια τεχνική όπως παραπάνω για να ορίσετε SAG με αναβάτη (35-48mm) και στατικός SAG (25-30mm). Εντούτοις προτιμώ την παρακάτω μέθοδο για να βελτιστοποιήσω το πηρούνι μου.
Θέλετε η μοτοσυκλέτα σας να χρησιμοποιεί όσο μεγαλύτερη διαδρομή γίνεται χωρίς όμως να τερματίζει στις ακραίες συνθήκες. Έτσι ας δούμε πόσο εύρος της ανάρτησής σας χρησιμοποιείτε.
Βάλτε ένα tire-up στο πιρούνι σας δίπλα στην εξωτερική ξύστρα έτσι ώστε να μην γρατσουνίζει το πηρούνι.
Οδηγήστε ώς συνήθως και αυξήστε ή μειώστε την προφόρτιση μέχρι να έχετε ένα εύρος χρήσης της διαδρομής της ανάρτησης περίπου 10mm πάνω από το όριο που τερματίζει. Πρέπει πάντα να αφήσετε περίπου 10mm για τις έκτακτες περιπτώσεις όπως το χτύπημα σε λακκούβες.
.......
-----------------------------------

THEOD
13/04/2009, 19:16
Να σας πω λοιπόν τι έχω κάνει εγώ στο ΦΖ1...

Το σκεπτικό είναι από την μια τα νούμερα του σαγκ να είναι κοντά στα διεθνώς προτεινόμενα δηλαδή στατικό = 20-30 χιλιοστά και δυναμικό = 35-50 χιλιοστά και από την άλλη να εκμεταλλεύομαι όσο το δυνατόν όλη την διαδρομή των πηρουνιών... Και φυσικά η αίσθηση που μου μεταφέρεται να με ικανοποιεί...

Βάζοντας ένα δεματικό ως οδηγό στο μπροστά ανάποδο πηρούνι ρύθμισα την προφορτιση έτσι ώστε να έχω περίπου 25-26 χιλιοστά στατικό και 41-43 χιλιοστά δυναμικό σαγκ (οι τριβές εδώ έκαναν τις διαδοχικές μετρήσεις να διαφέρουν λίγο)....Υπ΄όψιν ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 41-43 χιλιοστά του τελικού δυναμικού σαγκ ισούται περίπου με το 1/3 της συνολικής διαδρομής του πηρουνιού που για το ΦΖ1 είναι 130 χιλ., πράγμα που επίσης θεωρείται ως "γενικός κανόνας ρύθμισης".

Nα προσθέσω ότι πριν την απόπειρα ρύθμισης είχε προηγηθεί μια βόλτα σε ανοιξιάτικες θερμοκρασίες κυνηγώντας λακκούβες και εφαρμόζοντας φρένα σε προσπάθεια να βεβαιωθώ ότι ελατήρια, λάδια και τριβές θα ήτανε κατά την ρύθμιση όσο δυνατόν πιο κοντά σε πραγματικές συνθήκες και θερμοκρασίες λειτουργίας....

Ταυτόχρονα, με το δεματικό πάνω έγραψα αρκετά χιλιόμετρα με τον τρόπο που συνήθως κυκλοφορώ και μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις πιέσα επι τούτου τα φρένα σε καλό οδόστρωμα για να δώ πόση διαδρομή θα εξαντλήσω... Αφού πλέον το πηρούνι δούλεψε αρκετά σε πραγματικές συνθήκες (και μάλιστα "ζορισμένο" λίγο παραπάνω από το κανονικό), μέτρησα την ωφέλιμη διαδρομή και μου βγήκε ότι κατανάλωσα 114 χιλιοστά (φυσικά εδώ έπαιξε ρόλο και η ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης αλλά είπαμε...αυτά θα τα πούμε αργότερα, αν και εφ' όσον....).
Αυτό σημαίνει ότι τα καλάμια διαθέτουν ακόμα μια "εφεδρική διαδρομή" 16 χιλιοστών (ή αλλιώς το 12% της συνολικής διαδρομής τους) για καταστάσεις "ανάγκης" πέρα από το συνηθισμένο όπως πολύ δυνατό φρενάρισμα με την μηχανή ιδιαίτερα φορτωμένη, λακκούβα που πέφτεις δυνατά φρεναριστός κλπ...


Το αποτέλεσμα....Το πηρούνι (σε συνδυασμό φυσικά με τις ρυθμίσεις απόσβεσης συμπίεσης και επαναφοράς που επίσης "πείραξα") να δουλεύει πολύ όμορφα, αρκετά απορροφητικά αλλά ταυτόχρονα στιβαρά, και τουλάχιστον εμένα η αίσθησή του με ικανοποίησε απόλυτα - πολύ περισσότερο συγκριτικά με την "μαμά" ρύθμιση

Για την ιστορία...Το ΦΖ1 σύμφωνα με τον κατασκευαστή φοράει γραμμικά ελατήρια σκληρότητας 9,32Ν/mm, ζυγίζω 92 κιλά, και για να επιτευχθούν τα ανωτέρω νούμερα sag χρειάστηκε να "βυθίσω" επιπλέον 2 "δακτύλιους" από τους ρυθμιστές προφόρτισης - κάτι που ισοδυναμεί με περίπου 5-6 mm βίδωμα των ρυθμιστών....

Για αποσβέσεις αργότερα.... :wave2:

OldMan
14/04/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να σας πω λοιπόν τι έχω κάνει εγώ στο ΦΖ1...
Αφού τα έκανες μια χαρά (και με σωστό σκεπτικό...) γιατί έρχεσαι και ρωτάς "με τι sag ρυθμίζουμε το πηρούνι μας" ??? :confused:

SeNNinhA
14/04/2009, 14:23
Θέλει να γίνει πάλι το tread 50 σελίδες για να μαθαίνει.... ;) ;) ;)

dirtbird
14/04/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού τα έκανες μια χαρά (και με σωστό σκεπτικό...) γιατί έρχεσαι και ρωτάς "με τι sag ρυθμίζουμε το πηρούνι μας" ??? :confused:

Επίτηδες το κάνει για να πικάρει εμάς που δεν μπορούμε (έτσι εύκολα, απ'όξω....) :o :o

jp929rr
14/04/2009, 16:26
μάλλον είναι λίγο δηλ. για εμένα με διαρομή 110 --> 36 mm. Εγώ το έχω στα 42 με αναβάτη, περίπου 20 mm χωρίς που είναι μου φαίνεται OK. Συμπτώματα λίγο sag (υπερβολική προφόρτιση), σκληρό, παραδόξως εμένα μέσα στη στροφή είχε καλή αίσθηση του ελαστικού, αργή γεωμετρία. Η λίγη προφόρτιση --> τερματίζει στα φρένα, ασαφές. Γενικά είναι και θέμα σκληρότητας ελατηρίου, με σωστό ελατήριο έχεις καλή αίσθηση χωρίς να εχεις πολύ προφόρτιση και να γίνεται σκληρό το μηχανάκι.

THEOD
14/04/2009, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού τα έκανες μια χαρά (και με σωστό σκεπτικό...) γιατί έρχεσαι και ρωτάς "με τι sag ρυθμίζουμε το πηρούνι μας" ??? :confused:

για... δημοσκοπικούς λόγους... :D

jp929rr
29/04/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να σας πω λοιπόν τι έχω κάνει εγώ στο ΦΖ1...

Για την ιστορία...Το ΦΖ1 σύμφωνα με τον κατασκευαστή φοράει γραμμικά ελατήρια σκληρότητας 9,32Ν/mm, ζυγίζω 92 κιλά....

Για αποσβέσεις αργότερα.... :wave2:

Εμένα που από τη μάνα του φόραγε ελατήρια 0,7 Kg/mm (6,87 N/mm) και ζυγίζω 115 - 120 Kg !! ....
Καταλαβαίνεις ότι στα φρένα είχα αερανάρτηση ..., τώρα έχω βάλει 0,95 Kg/mm, όπως τα δικά σου που είναι τα προτεινόμενα για δρόμο στα ... κυβικά μου.

THEOD
29/04/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Εμένα που από τη μάνα του φόραγε ελατήρια 0,7 Kg/mm (6,87 N/mm) και ζυγίζω 115 - 120 Kg !! ....
Καταλαβαίνεις ότι στα φρένα είχα αερανάρτηση ..., τώρα έχω βάλει 0,95 Kg/mm, όπως τα δικά σου που είναι τα προτεινόμενα για δρόμο στα ... κυβικά μου.

Το ΦΖ1 ευτυχώς μπροστά φοράει αρκετά σκληρά ελατήρια που ουσιαστικά είναι παρόμοιας σκληρότητας με τα "βελτιωτικά" άφτερμάρκετ....Το αν όμως η ποιότητα υλικού του ελατηρίου είναι καλή ώστε να διατηρήσει την ίδια σκληρότητα στην πάροδο του χρόνου είναι άγνωστο και μένει να φανεί... Πάντως 26.000χλμ μετά έχουν "πέσει" λίγο αλλά δεν φαίνονται να έχουν γίνει "σούπα"...

Το πρόβλημα στο ΦΖ1 είναι πίσω που εκεί το παρακάνανε...Η σκληρότητα του πίσω ελατηρίου είναι αρκετά πιο πάνω από αυτό που απαιτούν οι Ελληνικοί δρόμοι και οι λογικών κιλών αναβάτες...Ουσιαστικά μόνο στην δικαβαλλιά δουλεύει σωστά...Τους κράξανε και το πήρανε πρέφα γιαυτό και στα 08 και μετά μειώσανε κατά 15% την σκληρότητα του πίσω ελατηρίου. Δυστυχώς στα 06-07 δεν μπορεί να γίνει κάτι μιας και δεν υπάρχει τρόπος να μαλακώσεις το ελατήριο, και το φθηνιάρικο αμορτισέρ δεν είναι σύμμαχος για σκέψεις αλλαγής μόνο του ελατηρίου...Οπότε μένει η ολική αντικατάσταση σαν λύση...

jp929rr
03/05/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Το ΦΖ1 ευτυχώς μπροστά φοράει αρκετά σκληρά ελατήρια που ουσιαστικά είναι παρόμοιας σκληρότητας με τα "βελτιωτικά" άφτερμάρκετ....Το αν όμως η ποιότητα υλικού του ελατηρίου είναι καλή ώστε να διατηρήσει την ίδια σκληρότητα στην πάροδο του χρόνου είναι άγνωστο και μένει να φανεί... Πάντως 26.000χλμ μετά έχουν "πέσει" λίγο αλλά δεν φαίνονται να έχουν γίνει "σούπα"...

Το πρόβλημα στο ΦΖ1 είναι πίσω που εκεί το παρακάνανε...Η σκληρότητα του πίσω ελατηρίου είναι αρκετά πιο πάνω από αυτό που απαιτούν οι Ελληνικοί δρόμοι και οι λογικών κιλών αναβάτες...Ουσιαστικά μόνο στην δικαβαλλιά δουλεύει σωστά...Τους κράξανε και το πήρανε πρέφα γιαυτό και στα 08 και μετά μειώσανε κατά 15% την σκληρότητα του πίσω ελατηρίου. Δυστυχώς στα 06-07 δεν μπορεί να γίνει κάτι μιας και δεν υπάρχει τρόπος να μαλακώσεις το ελατήριο, και το φθηνιάρικο αμορτισέρ δεν είναι σύμμαχος για σκέψεις αλλαγής μόνο του ελατηρίου...Οπότε μένει η ολική αντικατάσταση σαν λύση...

Πολλές φορές βάζουνε σκληρό πίσω για δικάβαλο/βαλίτσες. Δεν πιστεύω να έχουν πέσει τα ελατήρια στα 26.000 χλμ, ίσως θέλεις λάδια ή άλλες ρυθμίσεις στις αποσβέσεις.

Γενικά οι ιάπωνες έχουν μια έφεση στο μαλακό στα πηρούνια, υποθέτουν ότι ο αέρας κάνει καλό στοπ, και μάλλον ότι δεν τρομάζουν τον κόσμο στην πρώτη επαφή δίνοντας καλή ποιότητα κύλισης. Στην τελική ένα μαλακό μπροστινό δεν δημιουργεί αστάθεια όπως ένα μαλακό πίσω απλός λίγο χειρότερη άισθηση στην στροφή και στα φρένα. Ένα RF600R που είχα, ίδιο πρόβλημα, τερμάτιζε στα φρένα, ενώ άμα το προφόρτιζες πολύ για να είναι ΟΚ γινόταν πολύ ψηλό μπροστά.

Πίσω εμένα φτάνει τα 60.000 χλμ, τα λαδάκια του σίγουρα τα θέλει, αλλά κατά τα άλλα από ελατήρια νομίζω είμαι ΟΚ.

THEOD
04/05/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Πολλές φορές βάζουνε σκληρό πίσω για δικάβαλο/βαλίτσες. Δεν πιστεύω να έχουν πέσει τα ελατήρια στα 26.000 χλμ, ίσως θέλεις λάδια ή άλλες ρυθμίσεις στις αποσβέσεις.



Nαι αλλά μια μηχανή κυκλοφορεί τον περισσότερο καιρό μόνο με τον αναβάτη... Η λογική λέει ότι υπολογίζεις ελατήριο με βάση τον μέσο αναβάτη και φυσικά τον χαρακτήρα της μηχανής, και από εκεί και πέρα για τις συνθήκες φορτώματος έχεις την ρύθμιση προφόρτισης (ίσως και υδραυλικής για ευκολία) για να βοηθήσεις την ανάρτηση να ανταπεξέλθει...
Μάλλον θέλανε να δώσουνε έναν και καλά σπορτίφ χαρακτήρα στην ανάρτηση διαλέγοντας τον (φθηνό) δρόμο του σκληρού ελατηρίου και όχι τον (ακριβότερο) του αξιοπρεπούς αμορτισέρ, πάντως στο ΦΖ1 το παρακάνανε ... Απόδειξη ότι μετά από αρκετά παράπονα στα διεθνή φόρουμ (και μιλάω για χώρες που οι λακκούβες είναι είδος εν ανεπαρκεία...) αναγκάστηκαν να βάλουν κατά 15% μαλακότερο στην επόμενη γενιά...(να μην έχουμε παρεξηγήσεις - μιλάω για την ΠΙΣΩ ανάρτηση... μπροστά ευτυχώς έχουνε κάνει σχεδόν ιδανική επιλαγή σκληρότητας ελατηρίων...).

όσο για τα μπροστά ελατήρια, με τον όρο "έχουν πέσει λίγο" εννοώ ότι χρειάστηκε να δώσω επιπλέον προφόρτιση για να έχω το ίδιο σαγκ που είχα στην αρχή... Τίποτα το τρομερό και κατά την γνώμη μου συνήθες για ΟΕΜ ελατήρια...

THEOD
04/05/2009, 15:35
Επί τη ευκαιρία... όσοι κάτοχοι του FZ1 θέλουν, ας δοκιμάσουν τις κάτωθι ρυθμίσεις στην μπροστινή ανάρτηση... Πιστεύω ότι θα δούν αισθητή βελτίωση στην λειτουργία της....

ΜΠΡΟΣΤΑ
Προφόρτιση = + 2,5 γραμμές σκληρότερο από μαμά ρύθμιση = 3 γραμμές να φαίνονται, με την τελευταία να έρχεται πρόσωπο με το παξιμάδι της βάσης

Απόσβεση συμπίεσης = – 4 κλικ (μαλακότερο) από μαμά (= 9 κλικ πίσω από το τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το αριστερό όπως κάθεσαι πηρούνι

Απόσβεση επαναφοράς = + 4 κλικ (σκληρότερο) από μαμά (= 11 κλικ πίσω από τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το δεξί όπως κάθεσαι πηρούνι

OldMan
05/05/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Απόσβεση συμπίεσης = – 4 κλικ (μαλακότερο) από μαμά (= 9 κλικ πίσω από το τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το αριστερό όπως κάθεσαι πηρούνι
Απόσβεση επαναφοράς = + 4 κλικ (σκληρότερο) από μαμά (= 11 κλικ πίσω από τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το δεξί όπως κάθεσαι πηρούνι
Αν όντως με τις ρυθμίσεις αυτές υπάρχει βελτίωση στην λειτουργία της ανάρτησης (θα μΕ πεις: Πως ορίζεται η βελτίωση..??? :( ), τότε το μανίσιο ελατήριο δεν είναι και πολύ "σόι" ... :winka:

THEOD
05/05/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(θα μΕ πεις: Πως ορίζεται η βελτίωση..??? :( ),

Χμμμμ... να ένα καλό θέμα....





Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν όντως με τις ρυθμίσεις αυτές υπάρχει βελτίωση στην λειτουργία της ανάρτησης, τότε το μανίσιο ελατήριο δεν είναι και πολύ "σόι" ... :winka:


Κάτι δεν σου "κάθεται καλά" αλλά δεν τ' όχω πιάσει ακόμα....άμα δεν βαριέσαι μας το λές... :smokin:

OldMan
05/05/2009, 12:43
Το ελατήριο είναι "σκληρό" για το μηχανάκι ...

Γι' αυτό αναγκάζεσαι να μειώσεις την απόσβεση συμπίεσης (λόγω σκληρότητας του ελατηρίου δεν "βουτάει" πολύ το μηχανάκι) καθώς και να αυξήσεις την απόσβεση επαναφοράς (πάλι λόγω σκληρότητας του ελατηρίου "κλωτσάει" αρκετά στην έκτασή του)...



Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
τ' όχω
Η απόστροφος μπαίνει στο ρήμα και όχι στο άρθρο...:smokin:

THEOD
05/05/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το ελατήριο είναι "σκληρό" για το μηχανάκι ...

Γι' αυτό αναγκάζεσαι να μειώσεις την απόσβεση συμπίεσης (λόγω σκληρότητας του ελατηρίου δεν "βουτάει" πολύ το μηχανάκι) καθώς και να αυξήσεις την απόσβεση επαναφοράς (πάλι λόγω σκληρότητας του ελατηρίου "κλωτσάει" αρκετά στην έκτασή του)...



Και ναι, και όχι...Το έγραψα και νωρίτερα...Το ΦΖ1 σύμφωνα με τον κατασκευαστή φοράει γραμμικά ελατήρια σκληρότητας 9,32Ν/mm. Απ' όσο έχω δεί οι κατασκευαστές "βελτιωμένων aftermarket" ελατηρίων προσφέρουν για το FZ1 ελατήρια ακληρότητας γύρω στα 9,5Ν/mm.
Αυτό σημαίνει ότι η σκληρότητα των εμπρός ελατηρίων ίσως είναι πιο μεγάλη αν την συγκρίνουμε με τον μέσο όρο των ΟΕΜ ελατηρίων αντίστοιχων all around μηχανών, αλλά είναι πολύ κοντά σε αυτά που προτείνονται ως ιδανικά για spοrt-touring χρήση... Άρα μπορείς να τα πείς και σκληρά, αλλά μπορείς και όχι...Θέμα προτίμησης είναι...Το σίγουρο είναι ότι αν σου φαίνονται σκληρά τα εμπρός τότε το πίσω θα σου φανεί...κούτσουρο...

Τώρα επειδή εγώ είμαι και λίγο large τύπος και ήθελα να βελτιώσω την απορροφητικότητα της εμπρός ανάρτησης (πιστεύοντας ότι ειδικά στους Ελληνικούς μπαλωμένους και γυαλισμένους δρόμους μια ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΗ ανάρτηση που της επιτρέπεται να βουτάει στο φρενάρισμα βελτιώνει τόσο την άνεση όσο και την πρόσφυση) και από την άλλη μη θέλοντας το μπροστινό να πλέει και να μεταδίσει ασάφεια, έκανα αυτό ακριβώς που έγραψα.... Ρύθμισα πρώτα την προφόρτιση με το σκεπτικό που ανέφερα, μείωσα την απόσβεση συμπίεσης για να έχω καλύτερη-ταχύτερη απόκριση του μπροστινού στις ανωμαλίες (και ας βουτάει μια ιδέα πιο πολύ απ' ότι πριν), και έσφιξα την επαναφορά για να έχω μια καλύτερη στιβαρότητα χωρίς φαινόμενα πλεύσης και ασάφειες.....

Για την χρήση που ΕΓΩ κάνω(δηλαδή σβέλτες βόλτες - δεν μιλάω για πίστες και τα σχετικά), νομίζω ότι υπάρχει αισθητή βελτίωση η οποία παραδόξως είναι ΚΑΙ στην άνεση ΚΑΙ στον τρόπο που διαβάζει και άρα στρίβει... :wave2:

OldMan
05/05/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
...................
Πολλά λες ...!!! :smokin:

jp929rr
07/05/2009, 18:42
Η σκληρή συμπίεση δεν κάνει για τους δρόμους μας, λίγο μαλακότερη (ιδίως μπροστά) βοηθάει και το διάβασμα και την πρόσφυση. Γίνεσαι λίγο πιο μαλακός με τα φρένα. Πρέπει να έχεις καλή άσφαλτο για να βολεύει η πολή ΑΣυμπ. και να τραβάς G οπότε να φορτίζεται η ανάρτηση περισσότερο.

DrBig
08/05/2009, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Η σκληρή συμπίεση δεν κάνει για τους δρόμους μας, λίγο μαλακότερη (ιδίως μπροστά) βοηθάει και το διάβασμα και την πρόσφυση. Γίνεσαι λίγο πιο μαλακός με τα φρένα. Πρέπει να έχεις καλή άσφαλτο για να βολεύει η πολή ΑΣυμπ. και να τραβάς G οπότε να φορτίζεται η ανάρτηση περισσότερο.

Τα πραγματα ειναι λιγο πιο περιπλοκα και εχω την εντυπωση οτι τετοιου ειδους λογικες δεν δουλευουν στην πραξη. Μονο by trial and error ρυθμιζεται η αναρτηση. Αν δεις τις ανωμαλιες του εδαφους σα μια μεμονωμενη λακουβα η σαμαρακι (σε ενα λειο δρομο) εχεις δικιο σε αυτο που λες, αλλα συνηθως εχουμε πολλες ανωμαλιες η συχνοτητα εμφανισης (οσον αφορα την αναρτηση) των οποιων ειναι συναρτηση της ταχυτητας.

Ας παρουμε το ακραιο παραδειγμα οπου ελαχιστοποιουμε την αποσβεση συμπιεσης, σε μια σειρα απο σαμαρακια. Τοτε η αναρτηση θα συμπιεστει παραπανω (προφανως) και το μεσο της διαδρομης της θα ειναι χαμηλοτερα απο οτι στο δυναμικο σαγκ στην οποια την ρυθμισαμε. Και αυτο γιατι τα συνεχομενα σαμαρακια θα την κραταν πιο συμπιεσμενη απο οτι θα θελαμε. Ας πουμε οτι το νεο αυτο μεσο σημειο ειναι στα 2/3 της διαδρομης αντι στο 'ιδανικο' 1/3 του δυναμικου σαγκ. Σε αυτην την περιπτωση λοιπον, το ελατηριο διατηρειται συνεχως πολυ συμπιεσμενο με αποτελεσμα να ασκει μεγαλυτερη δυναμη στις επερχομενες ανωμαλιες και να δινει οδηγικα την 'εντυπωση' υψηλοτερης αντιδρασης στη συμπιεση, ακομα και αν η αποσβεση της τελευταιας ειναι ρυθμισμενη στο ελαχιστο. Επειδη τωρα αυτο το φαινομενο σχετιζεται και με την ταχυτητα, καταλαβαινουμε ποσο περιπλοκο το ολο θεμα γινεται.

Οποτε αν υπαρχει καποιος 'κανονας' στη ρυθμιση των αναρτησεων ειναι το να υπαρχει μια τετοια αναλογια στις αποσβεσεις συμπιεσης και επαναφορας, ωστε τα ελατηρια να διατηρουν τη λειτουργια τους σε τετοιο ευρος διαδρομων ωστε να μην ειναι ουτε πολυ σκληρα ουτε πολυ μαλακα για το συνολικο βαρος μηχανης αναβατη, σε δεδομενες οδηγικες συνθηκες. Το ποια ειναι αυτη η αναλογια τωρα ειναι καθαρα θεμα τυχης να βρεθει. Οι αναβατες σε αγωνες ρυθμιζουν τις αναρτησεις με το χρονομετρο. Καλυτερη ρυθμιση ειναι αυτη δηλαδη που σε κανει να πας πιο γρηγορα συνολικα σε ενα γυρο. Με αλλα λογια το fine tuning ειναι αδυνατον να επιτευχθει νοιωθοντας το τι κανει η μηχανη και με σκεψεις του τυπου 'α εδω θελει αποσβεση συμπιεσης παραπανω' κλπ

edit
Τωρα βεβαια υπαρχουν και οι αισθητηρες διαδρομων στις αναρτησεις οποτε βλεπουν και τις καμπυλες και ξερουν ακριβως τι γινεται και που. Ειμαι σιγουρος οτι ο ροσσι εχει περασει πολλες ωρες κοιταζοντας τες.