PDA

View Full Version : Σφυρηλατο σε dinamik



fersteine
11/04/2009, 14:12
Έχω ενα dinamik με wossner 57mm και ενω δεν εχει συμπιεση όταν ανοιγω 1η,2η,3η τερμα ολα οκ, μετα 4η αρχιζει και βαραει πυρακια προφανως απο υπερθερμανση και δεν παει αλλο. Μήπως φταίει το έμβολο, ζεσταινεται και διογκώνεται; Έχει τέρμα θυρίδες καρμπυρατερ 35άρι, ριντιέρα v-force και mk εξάτμιση. Μήπως να δοκιμάσω wiseco;Τι να φταίει;

OzZzZzY
11/04/2009, 14:24
δεν ξερω αν αυτο που λεω ειναι σωστο, αλλα μηπως να δοκιμαζες 100αρα βενζινη?

fersteine
11/04/2009, 14:33
Ξεχασα με 100αρα το δουλευω.

OldMan
13/04/2009, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fersteine
ενω δεν εχει συμπιεση ...
Παρντόν ...??? :look:

McGyver
13/04/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παρντόν ...??? :look:

Εσύ κι απορίες σου ώρες ώρες...

fersteine
13/04/2009, 20:10
Exει νορμαλ συμπιεση αυτο εννοω, δεν εχει τρελλη συμπιεση

notakos600
13/04/2009, 23:16
Μάλλον ζεσταίνεται και διογκώνεται, από 57 πάει 60 mm και βγάζει και δόντια και δαγκώνει τον κύλινδρο και αυτός φωνάζει και ... και .... γιωργάκηηηηη ξύπνα γιατί θα αργήσεις στο σχολείο καρδιά μου....

fersteine
14/04/2009, 06:13
Το θεμα ειναι οτι φταιει το εμβολο κατασκευαστικά; Tι να κανω, να βάλω wiseco, αλλοι λενε δεν ειναι καλα για δίχρονα.

reinmeister
14/04/2009, 09:13
εφ οσον βαζεις 100αρα και θεωρωντας οτι δεν εχεις πειραξει αναφλεξη ,τοτε εχεις πολλη συμπιεση...οπερ μεθερμηνευομενον...η την μειωνεις η δινεις αργοπορεια στην αναφλεξη...

επισης θεωρω στανταρ οτι αυτος που το μονταρε ,ρυθμισε,δεν ηξερε τι εκανε...

notakos600
14/04/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εφ οσον βαζεις 100αρα και θεωρωντας οτι δεν εχεις πειραξει αναφλεξη ,τοτε εχεις πολλη συμπιεση...οπερ μεθερμηνευομενον...η την μειωνεις η δινεις αργοπορεια στην αναφλεξη...

επισης θεωρω στανταρ οτι αυτος που το μονταρε ,ρυθμισε,δεν ηξερε τι εκανε...


Να έβαζε πιο χοντρή φλάτζα κεφαλής ή βάσης κυλίνδρου για να χαμηλώσει την συμπίεση.
Λέω εγώ τώρα.

fersteine
14/04/2009, 11:03
Εχουμε βαλει ηδη πιο χοντρη φλαντζα και βαραει πειρακια παλι. Φιλε reinmeister αυτος που το πηγα θεωρειται απο τους κορυφαιους και μου κανει εντυπωση ( τρεχει και στα dragster με z). Mπορεις να γινεις πιο σαφης;

OldMan
14/04/2009, 13:05
Για να τα πάρουμε ζγα ζγα τα πράγματα ...

Το πιστόνι είναι normal ή oversize ??

Μπήκε απλά σε αντικατάσταση του μανίσιου ή για αυξημένη "απόδοση" (οι φίλοι της την φωνάζουν "συμπίεση") ??

Εάν ισχύει το 2ο παραπάνω, γίνανε άλλες (οποιεσδήποτε) ρυθμίσεις στο μηχανάκι ??

Εάν ναι, ποιες και πως ??



Υ.Γ.
Προανάφλεξη σε αυξημένο φορτίο (4η ταχύτητα) φωνάζει εναγωνίως για ρύθμιση προπορείας ... :wave2:

reinmeister
14/04/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fersteine
Εχουμε βαλει ηδη πιο χοντρη φλαντζα και βαραει πειρακια παλι. Φιλε reinmeister αυτος που το πηγα θεωρειται απο τους κορυφαιους και μου κανει εντυπωση ( τρεχει και στα dragster με z). Mπορεις να γινεις πιο σαφης;

να γινω...

με βαση τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι το δοκιμασε πρωτα με νορμαλ φλαντζα,ακουσατε πυρακια,εν συνεχεια εβαλε πιο χοντρη και ουτω καθ εξης...αυτο εμενα μου λεει οτι δεν μετρηθηκε η συμπιεση και απλως πηγε να διορθωσει το προβλημα εκ του αποτελεσματος...ευχομαι τουλαχιστον να εβαλε πιο χοντρη φλαντζα καυσεως κι οχι βασεως ,μια και σε αυτη την περιπτωση γινεται μεταβολη υψους των θυριδων και η αποδοση παει βολτα στην ζωνη του λυκοφωτος...

αυτο δειχνει ελλειψη γνωσης η απλως τοποθετηση με την οκα...γι αυτο ειπα οτι αυτος που εκανε την μετατροπη δεν ηξερε τι εκανε...

οπως λεει και το ραμολι απο πανω καλο θα ηταν να μας δωσεις συγκεκριμενα στοιχεια για την μετατροπη,οπως αρχικα χιλιοστα ,αρχικη σχεση συμπιεσης ,ονομαστικη συμπιεση νεου εμβολου κλπ. κλπ...

OldMan
14/04/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
.ευχομαι τουλαχιστον να εβαλε πιο χοντρη φλαντζα καυσεως κι οχι βασεως
Έλεος ρε Ορκωτέ... :lol: :bigcry:

(αυτά τα κάνανε τα "μαστόρια" στα RD (τα αερόψυκτα) γιατί νομίζανε ότι "ανεβάζοντας" τις θυρίδες βελτώνουν την απόδοση και γλυτώνουν εκείνη την περίφημη "τρύπα ισχύος" - αν και δεν ήταν ακριβώς "τρύπα" αλλά "καταβόθρα" ...:winka: )

fersteine
14/04/2009, 13:41
Δυστυχως δεν ειμαι μηχανικος για να σου δωσω ολες αυτες τις λεπτομερειες. Ήταν ενα μαμα dinamik 54mm με μαμα συμπιεση και μπηκε εμβολο wossner 57mm , πλαναρισμα κεφαλης τερμα περισσοτερο δεν γινεται , θυριδες ανοιγμενες τερμα,35αρι καρμπυρατερ , εξατμιση. Ακουγα πειρακια και το πηγα και μου εβαλε πιο χοντρη φλαντζα μου ειπε για να ριξει τη συμπιεση και παλι βαραει πειρακια ομως. Μου ειπε ομως οτι δεν θα πηγαινει ομως οπως πηγαινε πριν. Τωρα με δεδομενο οτι η κεφαλη ειναι τερμα πλανισμενη τι πρεπει να κανω απο θεμα αξιοπιστιας και ας χασει λιγο απο αποδοση. Ευχαριστω και sorry που σας ζαλιζω. Ποσο εχει παει η συμπιεση με το εμβολο και την κεφαλη τερμα πλανισμενη δεν το ξερω φιλε reinmeister

reinmeister
14/04/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έλεος ρε Ορκωτέ... :lol: :bigcry:

(αυτά τα κάνανε τα "μαστόρια" στα RD (τα αερόψυκτα) γιατί νομίζανε ότι "ανεβάζοντας" τις θυρίδες βελτώνουν την απόδοση και γλυτώνουν εκείνη την περίφημη "τρύπα ισχύος" - αν και δεν ήταν ακριβώς "τρύπα" αλλά "καταβόθρα" ...:winka: )

ειναι προφανες οτι δεν εχεις ιδεα τι κανουν τα τωρινα μαστορια...να σου πω εγω ιστοριες για τριπλες βασεως σε hayabusa ,χρονισμο εκκεντροφορων με το ματι και σφιξιματα τεντωτηρων που να μην γυρναει το μοτερ ουτε με αεροκλειδο να δω τι θα πεις...:lol: :lol:

ειδικα στα διχρονα ξεπερνανε εαυτον...το ξερεις το "θυριδωμα τερμα"?:confused:

reinmeister
14/04/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fersteine
Δυστυχως δεν ειμαι μηχανικος για να σου δωσω ολες αυτες τις λεπτομερειες. Ήταν ενα μαμα dinamik 54mm με μαμα συμπιεση και μπηκε εμβολο wossner 57mm , πλαναρισμα κεφαλης τερμα περισσοτερο δεν γινεται , θυριδες ανοιγμενες τερμα,35αρι καρμπυρατερ , εξατμιση. Ακουγα πειρακια και το πηγα και μου εβαλε πιο χοντρη φλαντζα μου ειπε για να ριξει τη συμπιεση και παλι βαραει πειρακια ομως. Μου ειπε ομως οτι δεν θα πηγαινει ομως οπως πηγαινε πριν. Τωρα με δεδομενο οτι η κεφαλη ειναι τερμα πλανισμενη τι πρεπει να κανω απο θεμα αξιοπιστιας και ας χασει λιγο απο αποδοση. Ευχαριστω και sorry που σας ζαλιζω. Ποσο εχει παει η συμπιεση με το εμβολο και την κεφαλη τερμα πλανισμενη δεν το ξερω φιλε reinmeister

καλα το φανταστηκα λοιπον...δεν ελεγα ο πουστης ενα εκατομυριο ευρω? :sad:

τι να σου πω φιλε μου...αλλαξε μηχανικο...και καλα ξεμπερδεματα...

υ.γ. βλεπεις που σου τα λεγα ραμολι?:eyepop: :rotflmao: :rotflmao:

fersteine
14/04/2009, 13:47
Μηχανικος εισαι φιλε reinmeister; Απαντησε μου με pm αν ειναι, που εχεις συνεργειο και αν το αναλαμβανεις να το φτιαξεις.

devil's animal
14/04/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από fersteine
Μηχανικος εισαι φιλε reinmeister; Απαντησε μου με pm αν ειναι, που εχεις συνεργειο και αν το αναλαμβανεις να το φτιαξεις.



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

fersteine
14/04/2009, 13:50
Βλακεια ειπα, αν δεν εισαι ξερεις που να το παω;

OldMan
14/04/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fersteine
Ήταν ενα μαμα dinamik 54mm με μαμα συμπιεση και μπηκε εμβολο wossner 57mm , πλαναρισμα κεφαλης τερμα περισσοτερο δεν γινεται
Ρε θα χτυπήσω αναβολή, λέμε ...:look:


ΠΩΣ σου πέρασε από το μυαλό ότι έχεις την ίδια συμπίεση με πριν ???
(γιατί, όταν σε ρώτησα είπες ότι έχει νορμάλ συμπίεση...)

ΠΩΣ χώρεσε στο 57άρι πιστόνι στον ίδιο κύλινδρο ???
(αν έγινε ρεκτιφιέ, γιατί δεν το είπες...??)

ΓΙΑΤΙ πλανάρατε τέρμα την κεφαλή ???
(δεν σας έφτανε η αύξηση του κυβισμού ..??)



Υ.Γ.1
Την λογική του "φέρτα όλα στο όριο και μετά διόρθωνε..." ομολογώ ότι δεν την ασπάζομαι ...

Υ.Γ.2
Ο "κορυφαίος μηχανικός" αυτός είπες ότι τρέχει στα dragster ?? :look:

reinmeister
14/04/2009, 14:02
τελικα οι δηλωσεις αρχιζουν να μου φαινονται ιδιαιτερως θελκτικες...:sad:

OldMan
14/04/2009, 14:09
Το κακό φίλε fersteine είναι ότι αυτές οι μ@λ@κίες δεν συμμαζεύονται μέσω πληκτρολογίου ...

:(

fersteine
14/04/2009, 14:50
Δεν ειπα οτι εχει μαμα συμπιεση, η συμπιεση ανεβαινει και απο το εμβολο λιγο αλλα και απο το πλανισμα της κεφαλης. Το θεμα ειναι να παρω μια νορμαλ κεφαλη και να αφησω το σφυρηλατο εμβολο να τελειωνω; Φυσικα εγινε ρεκτιφιε στον κυλινδρο πως αλλιως θα εμπαινε το εμβολο;

powerman95
15/04/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B


Υ.Γ.2
Ο "κορυφαίος μηχανικός" αυτός είπες ότι τρέχει στα dragster ?? :look: [/B]

Kαι βγηκε στην πρωτη τριαδα στην mini pro με μηχανακι που φτιαχνει και οδηγει ο ιδιος:a53: :a53: :a53: :a53: :a53: :a53: