PDA

View Full Version : Ακτίνες - Αρχαιολάτρες Help



hidefnick
18/04/2009, 07:12
Λοιπόν. Στο Kawa και επειδή ο προηγούμενος ήταν χειρότερος από εμένα, από άποψη καθαριότητας, οι ακτίνες εχουν οξυδωθεί. Οχι σκουριά, αλλά αυτή η οξύδωση που δημιουργείται συνδιασμός καυσαέριο-μπίχλα. Το οποίον μου χαλάει πολύ την μόστρα και με εκνευρίζει. :bigcry: :bigcry:

Η ερώτηξης είναι αν πάω για καινούργιες ή για χρώμιο, και ποιός θα μπορούσε να κάνει το πλέξιμο. Να σημειώσω ότι τα στεφάνια γυαλιζάνε, και ότι θέλουμε και καψούλια (έτσι δεν τα λένε?)

Επίσης να σημειώσω ότι από την μέχρι τώρα επικοινωνία μου με την αντιπροσωπεία, μάλλον θα τους αποφύγω.

-Ελατήρια πιρουνιού έχετε για zephyr 750 D2?
-Βεβαίως.
-Πόσο?
-40 το κομάτι.
-Ετοιμοπαράδοτα? Να έρθω τώρα?
-Οχι και δεν είναι σε παραγωγή. Ελάτε να τα παραγγείλετε και σε 3-4 μήνες θα έρθουν....
(100% πραγματικός διάλογος)

sapila racing
18/04/2009, 10:10
Η λύση εφ' όσον δεν σε νοιάζει το αυθεντικό look και δεν είσαι και πολύ της καθαριότητας, είναι ανοξείδωτες ακτίνες και καψούλια.
Αυτό βέβαια σημαίνει κόστος μια και δεν είναι φτηνα ούτε τα υλικά ούτε το πλέξιμο της ρόδας και πρέπει να γίνει από σωστό μάστορα, αλλιώς θα τρέχεις για ακτινολογήσεις συνέχεια.

Επίσης τα ελατήρια τα original είναι σουμιέδες και δεν αξίζουν. Εχω ενα σετ ελατήρια απο ZR7, αν σου κάνουν στα χαρίζω. Τα είχα αλλάξει στα 5000 χιλιόμετρα.
Ειχα βάλει Hyperpro που ειναι 5 κλάσεις ανώτερα. :wave2:

hidefnick
18/04/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η λύση εφ' όσον δεν σε νοιάζει το αυθεντικό look και δεν είσαι και πολύ της καθαριότητας, είναι ανοξείδωτες ακτίνες και καψούλια.
Αυτό βέβαια σημαίνει κόστος μια και δεν είναι φτηνα ούτε τα υλικά ούτε το πλέξιμο της ρόδας και πρέπει να γίνει από σωστό μάστορα, αλλιώς θα τρέχεις για ακτινολογήσεις συνέχεια.

Επίσης τα ελατήρια τα original είναι σουμιέδες και δεν αξίζουν. Εχω ενα σετ ελατήρια απο ZR7, αν σου κάνουν στα χαρίζω. Τα είχα αλλάξει στα 5000 χιλιόμετρα.
Ειχα βάλει Hyperpro που ειναι 5 κλάσεις ανώτερα. :wave2:

Καλημέρες (και χρόνια πολλά). Ελατήρια περιμένω αυτή τη βδομάδα. Thanks πάντως.

Νομίζεις ότι δεν παίζει για χρώμια τις υπάρχουσες ακτίνες, δηλαδή? (Αν και είναι φαγωμένο το μέταλο) Το θέμα του look είναι σχετικό, αλλά σίγουρα δεν θέλω να ξεφύγω. Οπως και της καθαριότητας. Αν δεις πως είναι το μηχανάκι μετά από 3 πλυσίματα σε 1,5 μήνα, ίσως καταλάβεις πως το πήρα. Σίγουρα έτσι όπως ήταν δεν το αφήνω. Επίσης ψάχνω στο νετ και δεν βρίσκω μαμά ακτίνες. Ούτε η kawa Αμερικής (https://www.kawasakiepc.com/SystemSearch_Frames.cfm?QuickSearch=1&SearchFor=ZR750-C2&SearchBy=Model&cGroupID=&CFID=2728398&CFTOKEN=68903622) δεν έχει...

sapila racing
18/04/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Καλημέρες (και χρόνια πολλά). Ελατήρια περιμένω αυτή τη βδομάδα. Thanks πάντως.

Νομίζεις ότι δεν παίζει για χρώμια τις υπάρχουσες ακτίνες, δηλαδή? (Αν και είναι φαγωμένο το μέταλο) Το θέμα του look είναι σχετικό, αλλά σίγουρα δεν θέλω να ξεφύγω. Οπως και της καθαριότητας. Αν δεις πως είναι το μηχανάκι μετά από 3 πλυσίματα σε 1,5 μήνα, ίσως καταλάβεις πως το πήρα. Σίγουρα έτσι όπως ήταν δεν το αφήνω. Επίσης ψάχνω στο νετ και δεν βρίσκω μαμά ακτίνες. Ούτε η kawa Αμερικής (https://www.kawasakiepc.com/SystemSearch_Frames.cfm?QuickSearch=1&SearchFor=ZR750-C2&SearchBy=Model&cGroupID=&CFID=2728398&CFTOKEN=68903622) δεν έχει...

Χρωμιο στις ακτίνες ξέχασέ το.
Πολύ δουλειά για το τίποτα και δεν θα γίνουν σωστές.

Για να καταλάβεις τι παίζει, θα πρέπει να ξεπλεχτόύν οι ρόδες να τριφτούν εξονυχιστικά οι ακτίνες μία μία και μετα να χρωμιωθούν. Αν μείνει ίχνος σκουριάς κάπου το χρώμιο θα ξεφλουδίσει σιγα σιγα.
Αφού ψάχνεσαι για να τις ξεπλέξεις και να τις ξαναπλέξεις θα βάλεις ανοξείδωτες ακτίνες και καψούλια.
Το κόστος θα είναι χαμηλότερο απο το να ξανάπαιρνες original ηα να χρωμιώσεις τις δικές σου και θα είναι για πάντα αστραφτερές!
Τι ελατήρια παρήγγειλες τελικά?

p@nos
18/04/2009, 13:09
ναι αλλα και οι ανοξειδωτες ακτινες ειναι αρκετα ακριβες, δηλαδη ολες μαζι για καθε ροδα πρεπει να πηγαινουν κανα 150αρι αν θυμαμαι καλα...

βεβαια μπορεις να βαλεις και απλες ακτινες σιδερενιες, οι οποιες ναι μεν ειναι αρκετα πιο φτηνες, αλλα θα διαβρωθουν πολυ γρηγορα...

Stergios69
18/04/2009, 13:30
Πρόσφατα παρέλβα και εγώ κάτι τροχούς με το 'ιδιο θέμα...
Η λύση που έδωσε καλό αποτελεσμα αλλά καινούργιες δεν έγιναν, ήταν να τις ψεκάσω με Βιακάλ για τα άλατα και μετά να τρίζω με βρεγμένο συρμάτινο σφουγγάρι για τα πιάτα...
Το αποτέλεσμα με λίγη κούραση ήταν να έρθουν στο 80% της αρχικής καταστασης...
Βοηθάει βέβαια να μην έχουν επάνω δισκόπλακες και γρανάζια...

hidefnick
18/04/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Χρωμιο στις ακτίνες ξέχασέ το.
.......
Τι ελατήρια παρήγγειλες τελικά?

Ελατήρια Hagon για 3 λόγους
α/ Πότε. Τα Hagon σε 10 μέρες και σκίστηκε (πραγματικά) ο τύπος να με εξυπηρετήσει. (Ρουσιανίδης) Τα Hyper σε κανένα μήνα, και έλα από εδώ να δούμε κλπ κλπ
β/ Κόστος 80 τα μεν 140 τα δε, και απο το νετ τουλάχιστον δεν διάβασα κάτι κακό για τα Hagon.
γ/ Hyper den παίζει για πίσω ενώ Hagon ναι.

Ακτίνες original θα κάνω μια ερώτηση και ΤΕΟ αλλα χλωμό το βλέπω. Η μαλακία είναι ότι δεν είναι σκουριασμένες καν. Σαν ψωριασμένες είναι. Ομως πάμε για καινούργιες ομόφωνα :)

Σιγουρα τα 4-5 χαρτιά τα βλέπω, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Κάθε μέρα το κοιτάω και στραβώνω (ο περίεργος). Και μιας που θα λυθεί πιρούνι και θέλει και λάστιχα, πάμε για άμεσα έξοδα.... (ασε που ακόμα δεν έχω πάει για τα καρμπυρατέρ...)

Τα Viacal και λοιπά οικολογικά προιόντα τα σκέφτηκα, αλλά, όπως είπα και παραπάνω, είναι σαν ψωριασμένες, οπότε μάλλον τζαμπα κόπος.

Να κάνω και μια τελευταία: Πού τα κάνουμε όλα τα παραπάνω????

:D :D :D :D

p@nos
18/04/2009, 19:16
τα λεφτα τα αξιζουν οι ακτινουλες, και θα τα δωσεις μια φοτα και μετα τελος...

οι ακτινωτες ζαντες ειναι φετιχ και πρεπει παντα να αστραφτουν...
:beer:

Zpower
20/04/2009, 17:04
εαν εχω καταλαβει καλως μιλαμε για Ζεφυρο ....πολυ σωστα οι φιλοι ανωθεν τοποθετηθησαν .αρα εχεις ηδη πεταμενα χρηματα στην τσεπη σου .χρωμιο στην χωρα μας και ειδικα για ακτινες το ξεχναμε ..το καλυτερο και αυτο που κανω εγω στα δικα μου ειναι ανοξειδωτη ακτινα εγκλεζικη με τα καψουλια της .την οποια την περναω στο χερι βουρτσα μια μια , και την ΓΥΑΛΙΖΩ σαν χρωμιο .δεν φθειρεται ποτε και το κυριοτερο εαν μονταρισθει και πλεχθει ο τροχος σωστα κανεις τα χιλιομετρα σου 3000/5000 κμ τις βγαλεις τις ροδες και τις ξανασφιξεις ωστε να μαζευσεις τα μποσικα μετα τελειωσες .μοτο κρος να κανεις δεν καταλαβαινουν τιποτα ..ασε που στριβει το μηχανακι σαν τραινο .αυτο πληρωνεις στην ανοξειδωτη μια φορα ,,οσο για το που τα κανουμε ολα αυτα ...με πμ τηλφ τα λεμε . ελπιζω να καταλαβαινετε δεν μπορω να δωσω τηλ .. διευθ ..αμεσα απο το φορουμ

hidefnick
02/05/2009, 09:09
Πλησιάζει η ώρα, και από την αναζήτηση καταλήγουμε μάλλον ΕΔΩ (http://www.hagon-shocks.co.uk/HagWheelPr.htm) . Το κόστος υλικού μάλλον λογικό μου μοιάζει. Τώρα το πλέξιμο θα δείξει :beer: :beer: :beer:

@Ζ μόλις τις πάρω θα ρίξω πουμου για λεπτομέρειες:wave2: :wave2:

the who
02/05/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πλησιάζει η ώρα, και από την αναζήτηση καταλήγουμε μάλλον ΕΔΩ (http://www.hagon-shocks.co.uk/HagWheelPr.htm) . Το κόστος υλικού μάλλον λογικό μου μοιάζει. Τώρα το πλέξιμο θα δείξει :beer: :beer: :beer:

@Ζ μόλις τις πάρω θα ρίξω πουμου για λεπτομέρειες:wave2: :wave2:

Αν ψαξεις στο μοτο πρεπει να εχει καταχωρηση.Καψης Παναγιωτης,πλεξιμο τροχων,ακτινολογησεις,ζαντες κλπ.Χοντρικα θα σου πω οτι ειναι απεναντι απο τη Σονια στην Αλεξανδρας.Κανε μια ερωτηση.

hidefnick
05/05/2009, 02:44
Σήμερα Αχαρνών σταμάτησα σε έναν τυχαία (γιατί είχε πολλά στεφάνια στην βιτρίνα-οχι κηδειοστέφανα ρε) και μου ζήτησε 50 ευρά τον τροχο για πλέξιμο.

Ακτίνες, και ειδικά για πίσω φυσικά δεν είχε. Οπότε του είπα να του τις πάω. Αρα μαζί με την Hagon πάμε για ένα 250αρι όλα. Τώρα εγώ έχω λεφτα για πέταμα (μπααααααααααααααα) και μου φάνηκε φτηνός? Φυσικά έκανε ένα τσεκάρισμα και ακτίνες-καψούλια έχουν γίνει ένα, κάτι που το είχα τσεκάρει και εγώ. Δηλαδή ακτινολόγηση με τις ήδη υπάρχουσες δεν παίζει.

@ Χρήστος: αύριο θα πάω να τσεκάρω και Καψή, γιατί το Σάββατο δεν δουλεύει κανείς μιλάμε (καταραμένη κρίση)

hidefnick
02/06/2009, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Αν ψαξεις στο μοτο πρεπει να εχει καταχωρηση.Καψης Παναγιωτης,πλεξιμο τροχων,ακτινολογησεις,ζαντες κλπ.Χοντρικα θα σου πω οτι ειναι απεναντι απο τη Σονια στην Αλεξανδρας.Κανε μια ερωτηση.

Καψής τσου λόγω μεγέθους. Αγγλοι θέλουν πολύ ακρίβεια στο μέτρημα (δεν έχουν κάτι έτοιμο) και δεν λασκάρει καμία ακτίνα για να μετρηθεί σωστά.

-Και ο ΤΕΟ?
- Ο ΤΕΟ 3,5€ την ακτίνα και 1,57€ το καψούλι με παραγγελία....:evil: :evil: :evil:

(By the way ΚΑΨΗΣ 210-6465341)

hidefnick
01/02/2010, 17:28
Κοντές και χοντρές....:blush: :blush:


187430

jimmis5
30/05/2010, 14:57
Μιας και εκανα ανασκαφη μηπως γνωριζει κανενας εδω στην Πατρα που μπορω να βρω μια ακτινα για 21" τροχο εχω περασει ολα τα καταστημα και τζιφος ή δεν εχουν ή πρεπει να παρω σετ κατοπιν παραγγελιας.Αν ξερει κανεις έστω κανα λινκ που να μπορω να παραγγειλω την μια που θελω:wave2:

p@nos
30/05/2010, 15:46
φυσιολογικα εχουν τα βουλκανιζατερ...αυριο θα περασω απο ενα ετσι κι αλλιως και θα ρωτησω να σου πω...

jimmis5
30/05/2010, 15:51
Ευχαριστω Πανο δεν το ηξερα αυτο για ρωτα εσυ θα παω και εγω σε ενα που ξερω :beer::beer: :wave2:

p@nos
30/05/2010, 15:57
αυριο θα ξερω να σου πω...φανταζομαι βεβαια να εχεις τσεκαρει αν θελουν απλα σφιξυμο οι ακτινες , ετσι?δεν ειναι παντα σπασμενες απλα καμια φορα χαλαρωνουν...

jimmis5
30/05/2010, 16:00
Μπα απλως εκανε μετα απο μια τυφλη ταφρο τοινγ και μου εμεινε σε 2 κομματια και παιζοντας αρπα με τις υπολοιπες:evil: :winka: