PDA

View Full Version : Μεγαλο πιστονι σε μικρο στροφαλο



powerman95
19/04/2009, 22:07
Παιδια,ειχα μια απορια,αν αναλογιστουμε οτι στις περισσοτερες τετρακυλινδρες sport μηχανες και αμαξια formula 1 χρησιμοποιουνε τεραστια πιστονια με πολυ μικρους στροφαλους γιατι ο μοναδικος στοχος ειναι η απολυτη δυναμη,δεν ισχυει και το ιδιο στα μονοκυλινδρα????Θελω να φτιαξω ενα μοτερ να στροφαρει τρελα και το σκεφτομουν αυτο,αλλα εχω δει διαφορους που λενε οτι θα βαρεσει μπιελα.
Προσωπικα,θελω να βαλω 41,8 στροφαλο{!!!!!!!!!!!!!!}διαδρομη σε 50-51mm πιστονι.Αυτο το μοτερ το θελω για σχεδον καθημερινη χρηση,και που και που να το σπαω σε καμια ευθεια.

Αμα βαλω τεραστια μπιελα στο ιδιο μοτερ θα κερδισω τιποτα σε αξιποιστια?????

Περιμενω αποψεις:beer:

speedyandreas
19/04/2009, 23:14
σε παπί θα τα κανεις όλα αυτά?καλή επιλογή είναι 51mm διαδρομή με το 51mm πιστόνι που έχεις και με σωστή συμπίεση στον θάλαμο καύσης θα έχεις το αποτέλεσμα που ζητάς

powerman95
20/04/2009, 12:10
Δεν βρισκω στροφαλο για το συγκεκριμενο μοντελο{FB-50}.
Σκεφτομουν να βαλω απο astrea αλλα μου λενε δεν χωραει στα καρτερ: :bawl:

OldMan
21/04/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Προσωπικα,θελω να βαλω 41,8 στροφαλο{!!!!!!!!!!!!!!}διαδρομη σε 50-51mm πιστονι.Αυτο το μοτερ το θελω για σχεδον καθημερινη χρηση,και που και που να το σπαω σε καμια ευθεια.
Καλύτερα να το έχεις για πομόνα ...:winka:

powerman95
22/04/2009, 00:46
Αμα βαλω μεγαλη μπιελα σε αυτο το μοτερ θα ειναι πιο αξιοπιστο??????Και λογικα θα ανεβει πολυ η συμπιεση ε?????

OldMan
22/04/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Αμα βαλω μεγαλη μπιελα σε αυτο το μοτερ θα ειναι πιο αξιοπιστο??????
Όχι...


Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Και λογικα θα ανεβει πολυ η συμπιεση ε?????
Ναι...



Υ.Γ.
Να σΕ πω λίγο βρε παληκάρι μας ...
(χωρίς να παραβλέπω το πραγματικά ενθαρυντικό γεγονός ότι ψάχνεσαι σε τέτοια ηλικία...)

Γιατί δεν ανοίγεις κανένα βιβλιαράκι που γράφει τα σχετικά περί Εμβολοφόρων κινητήρων Εσωτερικής Καύσης να δεις τα εισαγωγικά σχετικά με τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά πιστονιού, μπιέλας, κομβίου, στροφάλου κ.λ.π. και μετά να περάσεις στα κινηματικά (δυναμικά) χαρακτηριστικά (γραμμικές ταχύτητες, αδρανειακές μάζες, κραδασμούς, ροϊκές παραμέτρους κ.λ.π.) ??
:winka:

powerman95
22/04/2009, 13:22
Ανοιγω ρε βιβλια και ξερω πολλα,και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι

1:Σε μια μικρη διαδρομη στροφαλου,αν βαλουμε μεγαλη διαμετρο πιστονιου πετυχαινουμε να παραγουμε δυναμη σε ψηλες στροφες,επιεδη με αυτον τον τροπο ο κινητηρας μας θα στροφαρει παρα πολυ{πως αλλιως να βγαλεις δυναμη απο ατμοσφαιρικο κινητηρα???????}
2:Ολοι οι κινητηρες super sport και formula 1 χρισημοποιουν εξαιρετικα μικρες διαδρομες,εξου και το πολυ υψηλο στροφαρισμα που εχουν........

Γιατι δεν ισχυει το ιδιο και στον δικο μου κινητηρα??????

stefanos
22/04/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Ανοιγω ρε βιβλια και ξερω πολλα,και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι

1:Σε μια μικρη διαδρομη στροφαλου,αν βαλουμε μεγαλη διαμετρο πιστονιου πετυχαινουμε να παραγουμε δυναμη σε ψηλες στροφες,επιεδη με αυτον τον τροπο ο κινητηρας μας θα στροφαρει παρα πολυ{πως αλλιως να βγαλεις δυναμη απο ατμοσφαιρικο κινητηρα???????}
2:Ολοι οι κινητηρες super sport και formula 1 χρισημοποιουν εξαιρετικα μικρες διαδρομες,εξου και το πολυ υψηλο στροφαρισμα που εχουν........

Γιατι δεν ισχυει το ιδιο και στον δικο μου κινητηρα??????


Γιατί και να μειώσεις την διαδρομή πάλι τις ίδιες στροφές θα έχει ο κινητήρας σου.

OldMan
22/04/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Ανοιγω ρε βιβλια και ξερω πολλα
Το έχω διαπιστώσει ρε... :(


Και δεν μΕ λες ρε μύστη, για ένα δεδομένο κυλινδρισμό, τι έχει μεγαλύτερη αδρανειακή μάζα:
Μεγάλο πιστόνι με μικρή διαδρομή ή το αντίθετο ??

powerman95
22/04/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το έχω διαπιστώσει ρε... :(


Και δεν μΕ λες ρε μύστη, για ένα δεδομένο κυλινδρισμό, τι έχει μεγαλύτερη αδρανειακή μάζα:
Μεγάλο πιστόνι με μικρή διαδρομή ή το αντίθετο ??


Τι με νοιαζει η αδρανειακη μαζα εμενα???Αυτο ρωτησα????Εγω ρωτησα αν θα ειναι αξιοπιστο σε μονοκυλινδρο να εχουμε τοση μεγαλη διαφορα διαδρομης-διαμετρου:bawl: Ακομα δεν εχω παρει ολοκληρωμενη απαντηση.........

Τεσπα αμα καμια μερα μου ερθει καμια φλασια παιζει να βαλω πανω κανα honda μοτερ να το φτιαξω ομορφα και ωραια χωρις να ανυσηχω για κανα μπαμ:beer:

stefanos
22/04/2009, 15:39
Αν το φτιάξεις σωστά μιά χαρά αξιόπιστο θα είναι (και πιό αργό)

powerman95
22/04/2009, 15:44
Πιο αργο???Πιο αργο απο 50αρι λες????:confused: :confused: :confused:

stefanos
22/04/2009, 15:52
Για να πάς γρηγορότερα χρειάζεσαι κυβικά και αυτά δεν έρχονται μειώνοντας την διαδρομή αλλά αυξάνοντας την.Απλά πράγματα.

powerman95
22/04/2009, 17:38
Που το ειδες αυτο ρε συ????Απο μαμα ειναι 41,8mm:wave2: .Και δεν υπαρχει στο εμποριο aftermarket στροφαλος μεγαλυτερης διαδρομης:bawl:

Tpap
22/04/2009, 17:55
Ωρέ παιχτάκο,

εσύ είπες στο πρώτο πόστ σου πώς θες να βάλεις στροφαλάκι 41,8χιλ. Τώρα λες ότι αυτός είναι από μαμά.

Ή επαναδιατυπώνεις με σαφήνεια τί θες ή δεν θα πάρεις τις απαντήσεις που περιμένεις.

transalpblack
22/04/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ωρέ παιχτάκο,

εσύ είπες στο πρώτο πόστ σου πώς θες να βάλεις στροφαλάκι 41,8χιλ. Τώρα λες ότι αυτός είναι από μαμά.

Ή επαναδιατυπώνεις με σαφήνεια τί θες ή δεν θα πάρεις τις απαντήσεις που περιμένεις.

Mallon den katalabes kala filaraki.
To palikari leei pos exei hdh auton ton strofalo kai thelei na balei to 51 pistoni.
An tha katsei kala rotaei?

Tpap
22/04/2009, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
To palikari leei pos exei hdh auton ton strofalo kai thelei na balei to 51 pistoni.

Μάλλον εσύ κατάλαβες το αντίθετο.
Για ξαναδιάβασε τι λέει:



Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Προσωπικα,θελω να βαλω 41,8 στροφαλο{!!!!!!!!!!!!!!}διαδρομη σε 50-51mm πιστονι.:

transalpblack
22/04/2009, 18:16
το ιδιο λεμε αλλα το διατυπωνει λαθος. εγω καταλαβα πως εχει ηδη τον στροφαλο και θελει να αλλαξει το πιστονι

GiannisBlessed
22/04/2009, 18:52
φιλε μου βαλτ και θα μαθεις...
αλλιως θα μεινεις με την απορια....:D
αν σου πω να παρεις κατι πιο μεγαλο οταν μεγαλωσεις θα με κοιτας σαν alien:alien:

powerman95
22/04/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


Ή επαναδιατυπώνεις με σαφήνεια τί θες ή δεν θα πάρεις τις απαντήσεις που περιμένεις.

Ωχ παιδια συγνωμη δικο μου το λαθος:a31: :a31: :a31: .Και ελεγα τοσην ωρα τι μου λενε οι αλλοι θα χασω δυναμη κτλ:eek: .

Ο transalpblack το καταλαβε παντως:a18: :a18:

powerman95
22/04/2009, 20:53
Αμα ελαφρωσεις την καμπανα κερδιζεις κατι????

OldMan
24/04/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Αμα ελαφρωσεις την καμπανα κερδιζεις κατι????
Θα την χτυπάει πιο εύκολα ο Κουασιμόδος ... :winka:


Ομορφούλη, στο είπα αρκετές φορές αλλά εσύ δεν ...
Ρωτώντας ότι λαλακία σούρθει στο κεφάλι δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη, ούτε και να πάρεις κάποια απάντηση ...!!! :wave2:

dirtbird
24/04/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα την χτυπάει πιο εύκολα ο Κουασιμόδος ... :winka:


Ομορφούλη, στο είπα αρκετές φορές αλλά εσύ δεν ...
Ρωτώντας ότι λαλακία σούρθει στο κεφάλι δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη, ούτε και να πάρεις κάποια απάντηση ...!!! :wave2:

Eγώ στη θέση του θα έστελνα pm στον ΠΑΤΕΡΑ για ότι με απασχολούσε.... :D :D

GiannisBlessed
24/04/2009, 16:22
πες τι θες να κανεις, τι θες να πετυχεις,σε ποιο μηχανακι και θα σου πουμε τι μπορεις να παρεις και αν αξιζει.

daddy78
24/04/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eγώ στη θέση του θα έστελνα pm στον ΠΑΤΕΡΑ για ότι με απασχολούσε.... :D :D


έεετσι! καμ το νταντι να βρεις την υγειά σου!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

powerman95
24/04/2009, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα την χτυπάει πιο εύκολα ο Κουασιμόδος ... :winka:


Ομορφούλη, στο είπα αρκετές φορές αλλά εσύ δεν ...
Ρωτώντας ότι λαλακία σούρθει στο κεφάλι δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη, ούτε και να πάρεις κάποια απάντηση ...!!! :wave2:

Τι λαλακια ρε,τι λαλακια????Με δουλευεις????Πρωτη φορα ακους για ελαφρωμενη καμπανα?????


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
πες τι θες να κανεις, τι θες να πετυχεις,σε ποιο μηχανακι και θα σου πουμε τι μπορεις να παρεις και αν αξιζει.

Δεν βρισκω aftermarket στροφαλο για το μηχανακι μου{suzuki fb-50},ο μαμισιος ειναι 41,8mm και θελω να το υπερκυβισω κοντα στα 51-52mm και ρωταω αν ειναι αξιοπιστο για καθημερινη χρηση και κανα ανοιγμα που και που.
Θελω να πετυχω οσο το δυνατο καλυτερη εργονομια,δηλαδη καθημερινο εργαλειο για τις μεταφορες μου,και επιδοσεις,δεν ζηταω το υπερ στημενο οπλο,αλλιως θα το εκανα 56+mm.Θα μου πειτε τωρα αμα ειναι να μπλεξεις με πατεντες και τετοια παρε ενα παπακι GLX να κανεις τη δουλεια και βρισκεις και ανταλλακτικα.Αλλα θελω το μηχανακι μου να ειναι διαφορετικο απο τα αλλα,να περναω και να λενε<πωπω κοιτα ενα GLX>αλλα θα βλεπουν τον κολο και θα λενε τι μηχανακι ειναι αυτο????Επειδη αυτο το μηχανακι δεν το εχει βελτιωσει κανεις,{δυστυχως}δεν μπορω να στηριχτω στη γνωμη καποιου συμforumιτη που δεν ειχε ανοιξει ποτε τετοιο μοτερ.Οποτε το λυνω εγω,βλεπω τα καρτερ και αμα κανει ο στροφαλος astrea,και αν δεν κανει θα το στειλω σε εναν γνωστο να τα τροποποιησει να μπαινει:wave2:

GiannisBlessed
24/04/2009, 18:26
οκ.εσυ ξερεις....:wave2:

stefanos
24/04/2009, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Τι λαλακια ρε,τι λαλακια????Με δουλευεις????Πρωτη φορα ακους για ελαφρωμενη καμπανα?????



Δεν βρισκω aftermarket στροφαλο για το μηχανακι μου{suzuki fb-50},ο μαμισιος ειναι 41,8mm και θελω να το υπερκυβισω κοντα στα 51-52mm και ρωταω αν ειναι αξιοπιστο για καθημερινη χρηση και κανα ανοιγμα που και που.
Θελω να πετυχω οσο το δυνατο καλυτερη εργονομια,δηλαδη καθημερινο εργαλειο για τις μεταφορες μου,και επιδοσεις,δεν ζηταω το υπερ στημενο οπλο,αλλιως θα το εκανα 56+mm.Θα μου πειτε τωρα αμα ειναι να μπλεξεις με πατεντες και τετοια παρε ενα παπακι GLX να κανεις τη δουλεια και βρισκεις και ανταλλακτικα.Αλλα θελω το μηχανακι μου να ειναι διαφορετικο απο τα αλλα,να περναω και να λενε<πωπω κοιτα ενα GLX>αλλα θα βλεπουν τον κολο και θα λενε τι μηχανακι ειναι αυτο????Επειδη αυτο το μηχανακι δεν το εχει βελτιωσει κανεις,{δυστυχως}δεν μπορω να στηριχτω στη γνωμη καποιου συμforumιτη που δεν ειχε ανοιξει ποτε τετοιο μοτερ.Οποτε το λυνω εγω,βλεπω τα καρτερ και αμα κανει ο στροφαλος astrea,και αν δεν κανει θα το στειλω σε εναν γνωστο να τα τροποποιησει να μπαινει:wave2:


Στείλε και τις κάσες μαζί και φτιάξε και ένα αποστάτη 10 χιλ. για τον κύλινδρο να ξεμπερδεύεις μια και καλή αδερφέ.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά....

powerman95
24/04/2009, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στείλε και τις κάσες μαζί και φτιάξε και ένα αποστάτη 10 χιλ. για τον κύλινδρο να ξεμπερδεύεις μια και καλή αδερφέ.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά....

Γιατι δεν θες να με στεναχωρησεις???:look: :look: :look:

GiannisBlessed
25/04/2009, 00:04
κοιτα....εδω γενικα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν κανει αυτα που θες να κανεις και σε συμβουλευουν.
αυτο που θες να κανεις ειναι πολυ απλο.
αν βαλεις πιστονι 51mm τοτες θα παρεις 35cc
50 + 35 = 85.34cc
τι αλλο θες?αν παιξεις σωστα με τα ρυθμισματα κτλ θα χτυπας μια 100ρα.
ειναι η πιο απλη μετατροπη.γενικα το εργο της μπιελας δυσκολευει.αν βρεις μια ιδια (σε διασταση)αλλα πιο σκληρη(ανθεκτικη)θα εισαι "αρχοντας"(για μερικους μηνες.γιατι θα σε περασει ενα παιδι με ενα ιννοβα και θα....καταλαβαινεις νομιζω...)
τωρα αυτο που ρωτας...το μοτερ της φορμουλας απλα δεν εχει σχεση με το δικο σου.
για αρχη εχει εναν κυλινδρο.(οχι οτι καλυτερο για ευστροφια)
γενικα....
ποσο χρονων εισαι?εχεις "θεμα"με το διπλωμα?γιατι δεν παιρνεις κατι πιο μεγαλο?

powerman95
25/04/2009, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
κοιτα....εδω γενικα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν κανει αυτα που θες να κανεις και σε συμβουλευουν.
αυτο που θες να κανεις ειναι πολυ απλο.
αν βαλεις πιστονι 51mm τοτες θα παρεις 35cc
50 + 35 = 85.34cc
τι αλλο θες?αν παιξεις σωστα με τα ρυθμισματα κτλ θα χτυπας μια 100ρα.
ειναι η πιο απλη μετατροπη.γενικα το εργο της μπιελας δυσκολευει.αν βρεις μια ιδια (σε διασταση)αλλα πιο σκληρη(ανθεκτικη)θα εισαι "αρχοντας"(για μερικους μηνες.γιατι θα σε περασει ενα παιδι με ενα ιννοβα και θα....καταλαβαινεις νομιζω...)
τωρα αυτο που ρωτας...το μοτερ της φορμουλας απλα δεν εχει σχεση με το δικο σου.
για αρχη εχει εναν κυλινδρο.(οχι οτι καλυτερο για ευστροφια)
γενικα....
ποσο χρονων εισαι?εχεις "θεμα"με το διπλωμα?γιατι δεν παιρνεις κατι πιο μεγαλο?

Ναι βρε φιλε ενταξει ειναι αυτα τα κυβικα και σε συνδιασμο με 2-3 πραματακια ακομα θα ειμαι ευχαριστημενος.Το μοντελο αυτο ειναι 50αρι,και υπαρχει aftermarket μπιελα απο fb-110.Αυτη σκεφτομαι να βαλω,αλλα επειδη δεν ξερω τι γινεται με αλλαγη μπιελας,το σκεφτομαι ακομα.Και μονος σου ειπες οτι θα περασει ενα παιδι με ενα innova και αν το ζορισω ισως γινει το μπαμ........

Ειμαι μικρος ακομα,δεν εχω καν διπλωμα για 50αρι:bawl:

orcinious
25/04/2009, 02:14
τζούνιορ θα σε βαρέσω στο 2strokers :rotflmao: :rotflmao:
Βρε τρελέ για να ανοίξεις Κάρτερ και να ταιριάξεις άλλους στρόφαλους με διαδρομές και παπαρια θέλεις 400 ευρο μόνο εργασία ρεκτιφιέ- κολλήματα χωρίς το στρόφαλο

ότι και να κάνεις παπάκι θα είναι, πήγαινε βαλε μια καλή καινούργια μπιέλα να μην έχει κάνει το γύρο τις γης με 2 ρουλεμάν πες σε ένα μηχανικό να ελέγξει την τρόμπα λαδιού και κάντο 51 .
με λογική χρήση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .

mars696
25/04/2009, 02:26
Φιλε δεν αξιζει να φτιαξεις το μοτερ του fb!Και οχι μονο δεν αξιζει αλλα ειναι και δυσκολο.Δεν ειναι glx που βρισκεις ανταλακτικα και στο περιπτερο.Στο λεω γιατι το ειχα κι εγω και απλα ειχα αλλαξει μοτερ!Νομιζω σου ειπα τι και πως!Το μοτερ του ειναι καλο για αυτο που ειναι...αλλα αμα το πειραξεις δεν θα πηγαινει!Στο ξαναλεω,καλο ,χρυσο αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ GLX!!!

:beer: :beer:

mars696
25/04/2009, 02:31
Παρε μια γευση απο το δικο μου,σε περιοδο ανακατασκευης...(δεν το εχω πλεον)


161944

powerman95
25/04/2009, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
τζούνιορ θα σε βαρέσω στο 2strokers :rotflmao: :rotflmao:
Βρε τρελέ για να ανοίξεις Κάρτερ και να ταιριάξεις άλλους στρόφαλους με διαδρομές και παπαρια θέλεις 400 ευρο μόνο εργασία ρεκτιφιέ- κολλήματα χωρίς το στρόφαλο

ότι και να κάνεις παπάκι θα είναι, πήγαινε βαλε μια καλή καινούργια μπιέλα να μην έχει κάνει το γύρο τις γης με 2 ρουλεμάν πες σε ένα μηχανικό να ελέγξει την τρόμπα λαδιού και κάντο 51 .
με λογική χρήση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .

Ε ναι ρε στην ηλικια που ειμαι και δεν εχω διπλωμα για 50αρη{βγαζω σε 2 χρονια}τι θες να εχω?????Το ξερω πως για παντα θα μεινει παπι,αλλα και το RGV οτι και να κανεις δεν γινεται enduro:lol: Δεν υπαρχουν πολλα αξιολογα 50αρια μεταχειρισμενα-γιατι δεν παιζει δεκαρα για καινουριο-.Τα καρτερ τα ανοιγω και μονος μου ρε,και εχω θειο σιδερα,ε με ενα τροχο κατι θα κανουμε:beer:
Μεσα στο μυαλο μου εισαι,και εγω την τρομπα λαδιου σκεφτομουνα.Δυστυχως εκει δεν παιζει να μπει αλλη με πατεντα,οποτε πρεπει να ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικος:sick:

powerman95
25/04/2009, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Φιλε δεν αξιζει να φτιαξεις το μοτερ του fb!Και οχι μονο δεν αξιζει αλλα ειναι και δυσκολο.Δεν ειναι glx που βρισκεις ανταλακτικα και στο περιπτερο.Στο λεω γιατι το ειχα κι εγω και απλα ειχα αλλαξει μοτερ!Νομιζω σου ειπα τι και πως!Το μοτερ του ειναι καλο για αυτο που ειναι...αλλα αμα το πειραξεις δεν θα πηγαινει!Στο ξαναλεω,καλο ,χρυσο αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ GLX!!!

:beer: :beer:

Μα αμα δεν ειναι δυσκολο,που ειναι το ωραιο????:confused: :confused: :confused: .Στο κατω κατω χρονο εχω,κατι ψιλα απο λεφτα εχω,γιατι να μην αφιερωθω σε κατι που θα με ευχαριστει να το καβαλαω?????
Και αμα αλλαξω μοτερ και βαλω glx,τι να το κανω με τα αυτοκολλητα suzuki που εχει πανω???Εγω οτι μηχανακι εχω το θελω ΓΝΗΣΙΟ.:beer: :beer:

mars696
25/04/2009, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Μα αμα δεν ειναι δυσκολο,που ειναι το ωραιο????:confused: :confused: :confused: .Στο κατω κατω χρονο εχω,κατι ψιλα απο λεφτα εχω,γιατι να μην αφιερωθω σε κατι που θα με ευχαριστει να το καβαλαω?????
Και αμα αλλαξω μοτερ και βαλω glx,τι να το κανω με τα αυτοκολλητα suzuki που εχει πανω???Εγω οτι μηχανακι εχω το θελω ΓΝΗΣΙΟ.:beer: :beer:


Οταν λεω δυσκολο,δεν εννοω στο φτιαξιμο,αλλα στην ευρεση σωστων και καλων ανταλλακτικων.
Δεν ειπα να βαλεις μοτερ glx,απλα το συγκρινα γιατι τα δυο τους ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους!
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενα μοτερ Fb 110 και να το δηλωσεις εννοειται!!!
Μη νομιζεις ακομα και αυτο θελει χρονο και χρημα,αλλα θα εισαι ωραιος και σωστος !
Οτι θες εδω ειμαι!

orcinious
25/04/2009, 02:40
μου αρεσει το κομματι που καρφωνεσαι στο τοιχο με την γουρουνα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

powerman95
25/04/2009, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Οταν λεω δυσκολο,δεν εννοω στο φτιαξιμο,αλλα στην ευρεση σωστων και καλων ανταλλακτικων.
Δεν ειπα να βαλεις μοτερ glx,απλα το συγκρινα γιατι τα δυο τους ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους!
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενα μοτερ Fb 110 και να το δηλωσεις εννοειται!!!
Μη νομιζεις ακομα και αυτο θελει χρονο και χρημα,αλλα θα εισαι ωραιος και σωστος !
Οτι θες εδω ειμαι!

Φιλε ειχα βρει παλια ενα στο car.gr αλλα μαλλον το πουλησε:a26: .Αμα δεν ξερεις για τον κινητηρα του FB τι μπορει να κανω,δεν μπορω να σε ρωτησω και πολλα φιλε.
Α,εβαλα ψαλιδι απο supra και μου φανηκε πως δεν αγιζε στον σκελετο,και να αγκιζε ποιανει δουλεια ο τροχος:a24: .Αλλα γμτ δεν εφτανε ο τεντωτηρας μεχρι πισω:sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
μου αρεσει το κομματι που καρφωνεσαι στο τοιχο με την γουρουνα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:rotflmao: :rotflmao: Ποτε θα παμε εντουροβολτα να σε μαθω εγω.......το kdx το εχεις ακομα?????Παρεπιμπτωτος,αυτο το βιντεο ειναι περσυνο ρεεεεεεεεεε.......και δεν καρφωνομαι στον τοιχο,φραχτης ειναι:lol:

mars696
25/04/2009, 03:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
[B]Φιλε ειχα βρει παλια ενα στο car.gr αλλα μαλλον το πουλησε:a26: .Αμα δεν ξερεις για τον κινητηρα του FB τι μπορει να κανω,δεν μπορω να σε ρωτησω και πολλα φιλε.


Επειδη γνωριζω..γι αυτο σε αποθαρινω κιολας!


:wave2:

powerman95
25/04/2009, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
[B]Φιλε ειχα βρει παλια ενα στο car.gr αλλα μαλλον το πουλησε:a26: .Αμα δεν ξερεις για τον κινητηρα του FB τι μπορει να κανω,δεν μπορω να σε ρωτησω και πολλα φιλε.


Επειδη γνωριζω..γι αυτο σε αποθαρινω κιολας!


:wave2:

Oχι ρε mars εμενα αυτο το μηχανακι μου αρεσει,μεχρι τα 18 πιστευω να το εχω{4 χρονια ειναι αυτα,τι 50αρι θα εχω μεχρι τοτε???},ε μην ειναι και μαμα:lol: .

Μου μπηκε μια τρελη ιδεα στο μυαλο,πομπε πιστονι 47mm η αμα βρω κυλινδρο 49mm τοσο θα το κανω

powerman95
13/05/2009, 00:12
Λοιπον,επιτελους ανοιχτηκε το μοτερακι:beer: :beer: :beer:

Τωρα το μονο που μενει ειναι να βρω ενα στροφαλο απο astrea-glx και να δω αμα κανει στα καρτερ μου.........
Ακομα δε σκεφτηκα τι να κανω........σκεφτομαι αμα μπει 54mm στροφαλος λεω να βαλω πομπε πστονι 51mm.Αμα δεν χωρεσει,θα μπει μπιελα απο fb110 και πιστονι 49mm πομπε:beer:

http://www.bikepics.com/pictures/1665084/
Αυτο που ειναι πανω πανω που ειναι βιδωμενο με τις 3 βιδες ειναι το φυγοκεντρκο ετσι??Το μηχανακι μου μπορει να δουλεψει χωρις αυτα,σωστα???Γιατι το μονο προβλημα που εχω δει με το ματι μονο ειναι οτι ο στροφαλος απο astrea απο την μερια της καμπανας δεν εχει υποδοχες να μπει αυτο,και δεν ξερω πως θα γυριζει η καμπανα:bigcry:

powerman95
13/05/2009, 00:13
Φωτο εδω

http://www.bikepics.com/members/powerman95/workshop/ (http://)

stefanos
13/05/2009, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Λοιπον,επιτελους ανοιχτηκε το μοτερακι:beer: :beer: :beer:

Αυτο που ειναι πανω πανω που ειναι βιδωμενο με τις 3 βιδες ειναι το φυγοκεντρκο ετσι??Το μηχανακι μου μπορει να δουλεψει χωρις αυτα,σωστα???Γιατι το μονο προβλημα που εχω δει με το ματι μονο ειναι οτι ο στροφαλος απο astrea απο την μερια της καμπανας δεν εχει υποδοχες να μπει αυτο,και δεν ξερω πως θα γυριζει η καμπανα:bigcry:

Μια χαρά θα δουλεύει το μοτέρ χωρίς καμπάνα (φτάνει να μην έχεις απαίτηση να κινείται το μηχανάκι)

powerman95
13/05/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μια χαρά θα δουλεύει το μοτέρ χωρίς καμπάνα (φτάνει να μην έχεις απαίτηση να κινείται το μηχανάκι)


Χαιρομαι που διαβαζεις αυτα που γραφω:beer: Το φυγοκεντρικο γραφω

stefanos
13/05/2009, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Χαιρομαι που διαβαζεις αυτα που γραφω:beer: Το φυγοκεντρικο γραφω

Το φυγοκεντρικό τι κάνει?

GiannisBlessed
13/05/2009, 22:13
φευγει απο το κεντρο.....του κινητηρα και παει στο ντουλαπι....μπορουν να φυγουν και οι ροδες για εξοικονομηση βαρους....:bawl:

powerman95
13/05/2009, 22:22
Το μηχανακι δεν μπορει να δουλεψει χωρις φυγοκεντρικο???Εχω ακουσει που λενε οτι αφαιρουν το φυγοκεντρικο για αυξημενη ευστροφια:confused: :confused:

GiannisBlessed
13/05/2009, 22:38
αφου θες ευστροφια(και δυναμη).....γιατι δεν κοιτας απο 2τ μερια....?

stefanos
13/05/2009, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Το μηχανακι δεν μπορει να δουλεψει χωρις φυγοκεντρικο???Εχω ακουσει που λενε οτι αφαιρουν το φυγοκεντρικο για αυξημενη ευστροφια:confused: :confused:

Ελαφρώνουν ίσως, αντικαθιστούν με ελαφρότερο ίσως, αλλά να αφαιρούν ολόκληρο...
Τι ίδιο και απο την άλλη μεριά ,αν και εκεί το "αφαιρούν" παίζει σε ακραίες περιπτώσεις.

orcinious
14/05/2009, 01:17
αν δεν κανω λαθος
αναφερεσε σε μοτερ αστρα που ειναι διπλοκαμπανα (καμπανα και φυγοκεντρικο)
καταργουν το φυγοκεντρικο και βαζουν μονο καμπανα απο GLX

powerman95
19/05/2009, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ελαφρώνουν ίσως, αντικαθιστούν με ελαφρότερο ίσως, αλλά να αφαιρούν ολόκληρο...
Τι ίδιο και απο την άλλη μεριά ,αν και εκεί το "αφαιρούν" παίζει σε ακραίες περιπτώσεις.


OK ευχαριστω Στεφανε.Δηλαδη αν βγαλω τελειως το φυγοκεντρικο και δεσω το μοτερ,δεν θα παιρνει καθολου μπροστα λογικα ε??Παλι καλα που ρωτησα δηλαδη.....



Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
αν δεν κανω λαθος
αναφερεσε σε μοτερ αστρα που ειναι διπλοκαμπανα (καμπανα και φυγοκεντρικο)
καταργουν το φυγοκεντρικο και βαζουν μονο καμπανα απο GLX

Ωπα κατσε,το διπλοκαμπανο ειναι οταν ενα μηχανακι εχει και καμπανα και φυγοκεντρικο ετσι????Αρα και εμενα διπλοκαμπανο ειναι:hypnotize Παντως απο οτι καταλαβα απο τον Στεφανο,η αφαιρεση ειναι μονο για extreme περιπτωσεις

Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αφου θες ευστροφια(και δυναμη).....γιατι δεν κοιτας απο 2τ μερια....?

Σαν τι να παρω????Σε 2 χρονια βγαζω διπλωμα για 50αρι,οι αγαπητοι γονεις δεν με αφηνουν να παρω motocross παρα μονο παπι,ε με κατι πρεπει να ασχοληθω να μην μουχλιασουν τα χερια μου.Δεν ζηταω την απολυτη ευστροφια,απλως ενα ευστροφο μοτερ.........

Για το στροφαλο του fb,οσο εψαξα σε μαγαζια και νετ,ομοιο σχεδιαστικα στροφαλο δεν βρηκα.....Σκεφτηκα να βαλω καμπανα απο glx 90αρι που ειναι επισης μονοκαμπανο και τον στροφαλου του,αλλα ουτε η καμπανα ουτε το φυγοκεντρικο του glx ειναι ομοιο σχεδιαστικα,και δεν νομιζω να ταιριαξουν τα γραναζια μεσα στο μοτερ........

Εδεσα το μοτερ και guess what:Ο καταπληκτικος μηχανικος powerman εκανα καποια χοντρη μα........ια και εχω προβλημα με το σασμαν,δηλαδη για να βαλω ταχυτητα πρεπει να αφησω τελειως το γκαζι,και ο αξονας τον λεβιε ταχυτητων παιζει ελαφρα ενω δεν θα επρεπε καθολου:bawl: {αμα καταλαβαινετε τι θελω να πω,το σημαντικο ειναι οτι εκανα γκαφα}
Τωρα που ερχεται το καλοκαιρι θα καταφερω επιτελους να ασχοληθω με την υσηχια μου:beer:

powerman95
20/05/2009, 13:49
Γεια ενα μηχανακι 80αρι,ποσο θα κανατε τις βαλβιδες εισαγωγης/εξαγωγης????Οι 27/23 ειναι πολυ μεγαλες,οποτε σκεφτομαι η εισαγωγης να γινει 24 με εξαγωγη 21,αλλα δεν ξερω αμα υπαρχουν οι συγκεκριμενες διαστασεις σε aftermarket ανταλλακτικο:uplate:

Αμα βαλω βαλβιδες 27/23 θα καταναλωνει πολυ βενζινη και δεν θα δουλευει καλα το μηχανακι σωστα????{τετοιες φορανε τα 125+cc}

OldMan
20/05/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Αμα βαλω βαλβιδες 27/23 θα καταναλωνει πολυ βενζινη και δεν θα δουλευει καλα το μηχανακι σωστα????{τετοιες φορανε τα 125+cc}
Άμα τις βάλεις με Μονοκατσάβιδο, όχι...

Ρε αρπαγμένε, γιατί θέλεις να βάλεις μεγαλύτερη βαλβίδα εισαγωγής από αυτήν της εξαγωγής ???

Ενδιαφέρεσαι να γεμίζει καύσιμο ο θάλαμος ή να καθαρίζεται καλά ???

stefanos
20/05/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μονοκατσάβιδο


:confused:

OldMan
20/05/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
:confused:
Δεν είσαι ο μόνος (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80111), Πατέρα ... :(

stefanos
20/05/2009, 14:30
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


164045

powerman95
20/05/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα τις βάλεις με Μονοκατσάβιδο, όχι...

Ρε αρπαγμένε, γιατί θέλεις να βάλεις μεγαλύτερη βαλβίδα εισαγωγής από αυτήν της εξαγωγής ???

Ενδιαφέρεσαι να γεμίζει καύσιμο ο θάλαμος ή να καθαρίζεται καλά ???


Για πλακα το ειπες ετσι???:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

powerman95
20/05/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Για πλακα το ειπες ετσι???:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν είσαι ο μόνος (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80111), Πατέρα ... :(

Aφου τα ξερεις ρε τι ρωτας:a46: :a46:

T.R.E
20/05/2009, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
αν δεν κανω λαθος
αναφερεσε σε μοτερ αστρα που ειναι διπλοκαμπανα (καμπανα και φυγοκεντρικο)
καταργουν το φυγοκεντρικο και βαζουν μονο καμπανα απο GLX


Ναι αλλά δεν είναι τόσο απλό,θέλει να κόψεις τον στρόφαλο από δεξιά και να τον διαμορφώσεις ανάλογα ώστε να δέχεται την καμπάνα του GLX... Και πιο πολύ τον κάνουν για το πατινάρισμα νομίζω... :D

powerman95
20/05/2009, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Ναι αλλά δεν είναι τόσο απλό,θέλει να κόψεις τον στρόφαλο από δεξιά και να τον διαμορφώσεις ανάλογα ώστε να δέχεται την καμπάνα του GLX... Και πιο πολύ τον κάνουν για το πατινάρισμα νομίζω... :D

Ισως βρω καποιον καλο{οχι απαραιτητα φθηνο}να μου τροποποιησει τον στροφαλο του astrea ωστε να δεχεται το φυγοκεντρικο του fb:wacko: :wacko:

GiannisBlessed
21/05/2009, 15:06
φιλε μου τα βλεπω αυτα και απελπιζομαι....:(
βαλε αλλο μοτερ επανω και κανε δουλεια....:wave2:
απ'οτι φαινεται δεν τιθεται θεμα νομιμοτητας....
αποτελεσμα...πιο καλο(μαλλον).
τιμή...μικροτερη.
δουλεια....λιγοτερη....
winka:


164178

powerman95
21/05/2009, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
φιλε μου τα βλεπω αυτα και απελπιζομαι....:(
βαλε αλλο μοτερ επανω και κανε δουλεια....:wave2:
απ'οτι φαινεται δεν τιθεται θεμα νομιμοτητας....
αποτελεσμα...πιο καλο(μαλλον).
τιμή...μικροτερη.
δουλεια....λιγοτερη....
winka:

Φιλε Γιαννη εσυ εχεις μια δικη σου αποψη στο θεμα tuning,που λεει<βαλε ετοιμο μοτερ και εισαι κομπλε>.Δεν ξερω αμα καταλαβαινεις την αξια της μοναδικοτητας........

Βρες μου εστω 5 μοτεριακα{με βελτιωση στο μοτερ δηλαδη} πειραγμενα fb στον πλανητη με το ΔΙΚΟ τους μοτερ πανω.Στο bikepics παιζουν μια 10αρα περιπου,αλλα τα μισα φορανε αλλο μοτερ{οπως και του mars απο εδω μεσα}.Το αποτελεσμα που θα εχω με το μοτερ που δειχνεις ειναι μεγαλυτερη τελικη,περισσοτερη ροπη και αλογα κτλ,αλλα ποσο αξιοπιστο μπορει να ειναι ενα μοτερ 150cc{60mm}για καθημερινη χρηση????Ασε που δεν θα χω φωτα.Ασε που δεν θα βρισκω ανταλλακτικα ευκολα για αυτο το μοτερ.Η τιμη δεν ειναι μικροτερη,μικροτερη πεφτει του fb{γυρω στο 400αρι περιπου το εχω υπολογισει}.Οσο για την δουλεια δεν με νοιαζει,ενα καλοκαιρι εχω μπροστα μου.
Στο κατω κατω δεν το φτιαχνεις εσυ:a12:

Και στο κατω κατω no2 το λεει και το ονομα σου:giannisblest
πατεντιαρικο -χυμα μελος

GiannisBlessed
21/05/2009, 22:41
γνωμη μου φιλε:wave2:
σαν μοτερ ειναι οσο αξιοπιστο θα ειναι και το δικο σου μετα απο ολα τα "σκαλισματα".
για τα φωτα υπαρχουν και αλλα μοτερ.
εγω αυτο θα εκανα στην περιπτωση σου.


και το "πατεντιαρικο" δεν εχει να κανει αναγκαστικα με κινητηρες....ουτε αναγκαστηκα με μηχανες.

powerman95
21/05/2009, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
γνωμη μου φιλε:wave2:
σαν μοτερ ειναι οσο αξιοπιστο θα ειναι και το δικο σου μετα απο ολα τα "σκαλισματα".
για τα φωτα υπαρχουν και αλλα μοτερ.
εγω αυτο θα εκανα στην περιπτωση σου.


και το "πατεντιαρικο" δεν εχει να κανει αναγκαστικα με κινητηρες....ουτε αναγκαστηκα με μηχανες.


Eνα μοτερ 60mm κινεζικο θα εχει ιδια αξιοπιστια στο σκισιμο και μακροζωια οσο ενα 50αρι made in japan 49mm πομπε???Για τα φωτα υπαρχουν αλλα μοτερ οπως τα LIFAN 3βαλβιδα που δεν θα εχουν πολυ μεγαλη διαφορα απο το δικο μου,αντε 3-4hp,που σε παπι ομως ειναι αρκετη διαφορα

Οσο για το πατεντιαρικο εχεις δικιο:wave2: Αλλα οταν ενας σε ενα forum για μοτοσυκλετες λεει πατεντιαρικο,δεν μπορει να σημαινουν και πολλα πραγματα:winka:

Bλεπω σε μαγαζια στο νετ που πουλανε μπιελες και βλεπω πχ Μπιελα 22,24 και 25mm.Τι μπορει να σημαινουν αυτοι οι αριθμοι γιατι εχω τρελαθει.........Μηπως ειναι ο πυρος???Μπα δεν πιστευω γιατι ειναι για το ιδιο μοντελο........Μηκος μπιελα???Μπα,υπαρχει μπιελα 25mm???Σαν το δαχτυλακι μου θα ειναι.........αμα ξερει κανεις ας πει καμια ιδεα:confused: :confused:

GiannisBlessed
22/05/2009, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Eνα μοτερ 60mm κινεζικο θα εχει ιδια αξιοπιστια στο σκισιμο και μακροζωια οσο ενα 50αρι made in japan 49mm πομπε???Για τα φωτα υπαρχουν αλλα μοτερ οπως τα LIFAN 3βαλβιδα που δεν θα εχουν πολυ μεγαλη διαφορα απο το δικο μου,αντε 3-4hp,που σε παπι ομως ειναι αρκετη διαφορα

Οσο για το πατεντιαρικο εχεις δικιο:wave2: Αλλα οταν ενας σε ενα forum για μοτοσυκλετες λεει πατεντιαρικο,δεν μπορει να σημαινουν και πολλα πραγματα:winka:

Bλεπω σε μαγαζια στο νετ που πουλανε μπιελες και βλεπω πχ Μπιελα 22,24 και 25mm.Τι μπορει να σημαινουν αυτοι οι αριθμοι γιατι εχω τρελαθει.........Μηπως ειναι ο πυρος???Μπα δεν πιστευω γιατι ειναι για το ιδιο μοντελο........Μηκος μπιελα???Μπα,υπαρχει μπιελα 25mm???Σαν το δαχτυλακι μου θα ειναι.........αμα ξερει κανεις ας πει καμια ιδεα:confused: :confused:
με εχεις μπερδεψει....
λοιπον το 49ρι πομπε θα ειναι made in japan?
και αν ειναι θα ειναι του japan guy που εφτιαξε ενα μοτερ αξιοπιστο χωρις πομπε.
αν αλαξεις τα παντα μεσα το αποτελεσμα θα ειναι αφιβολο.
μιλας για 3-4 ιππους...σχεδων 50% πανω...τι αλλο θες?αν και δεν γνωριζω σιγουρα αλλα το οριο ειναι καπου στα 20-25hp/125cc .Takegawa ομως...ποσο νομιζεις οτι μπορεις να το φτασεις εσυ?
θες να εχεις ενα μηχανακι να το σκιζεις και να σκιζει?
αυτα που λες τοτε ειναι οκ(βαλβιδες,ελαφρωματα,κτλ).....αλλα για αγωνες και μετα η αξιοπιστια γινεται αλλαξοπιστια....

αν θες να πηγαινεις βολτες με μικρη καταναλωση και το μυαλο ησυχο?
αστο οπως ειναι(αντε το πολυ πολυ κατι "light" 70cc πχ) .
συμφωνεις ως εδω?
πρωτα πρεπει να δεις τι θες.
μετα να κανεις προγραμα το τι θα κανεις(για να κανεις κατι.αλλιως....δεν θα κανεις τιποτα).
παντως μοτερ που αποδιδει παραπανω απο τον κατασκευαστη συνηθως χανει αξιοπιστια.
αυτα απο εμενα.οτι αποφασισεις καλη τυχη:wave2:

OldMan
22/05/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
..Μηπως ειναι ο πυρος???
Αν δεν αναφέρεσαι στον Δήμα, τότε γράψτο με "ει" ...:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Μπα,υπαρχει μπιελα 25mm???Σαν το δαχτυλακι μου θα ειναι.....
Και που να δεις το τσουτσούνι του Κρούκη ...:winka:

powerman95
23/05/2009, 22:57
Οχι δεν θα γινει πομπε τελικα για λογους αξιοπιστιας θα γινει απλο 47mm τωρα στις εξετασεις να το στρωσω για 100-150χλμ και μετα το καλοκαιρακι θα μπει μαλλον καρμπυρατερ,ροικη στην κεφαλη,μακρυτερη μπιελα απο fb-80,ελαφρωμα βολαν ισα ισα να χασει κανα γραμμαριο,εκκεντροφορο reprofile γιατι οι aftermarket τις shark δεν τους πολυ γουσταρω και μια εξατμισουλα.Γενικα πρεπει να παιξω πολυ με πατεντες{αμα η ροικη εξελιξη και το reprofile θεωρειται πατεντα,ενω θα επρεπε να βαλω ετοιμη κεφαλη και εκκεντροφορο aftermarket}Δεν θελω τρελα γκαζια,ισα ισα να τραβαει λιγο παραπανω απο τωρα.Και με 3-4 ιππους παραπανω θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Αλλα δεν με νοιαζει η δυναμη η ροπη πιο πολυ.........

Σε εχω μπερδεψει τελειως ε???Ποσες γνωμες εχω αλλαξει τον τελευταιο μηνα:uplate: Αλλα εχω γραψει τοσες φορες το θελω αξιοπιστο και μου λες για 25 ιππους και takegawa και νομιζω δεν υπαρχει καλη συννενοηση.
Θελω να παω σε καποια αντιπρωσοπια της suzuki να δω αν παιζει κανα στροφαλος απο fb80-100:look: ...........Σε ενα μαγαζι που πουλαει τρελα ανταλλακτικα για ολα τα μηχανακια δεν βρηκα τιποτα.

old man απο περιεργεια,τι δουλεια κανεις???{δεν το λεω ειρωνικα ε}

+Arxiereas+
24/05/2009, 02:57
το πήρατε με τις πέτρες το παιδί.
Μια χαρά αλάζαμε κυλινδροπίστονα κάποτε και παντρευόμασταν το μοτέρ, γιατί πρέπει να μπλέξει με γραμμικές θεωρητικές σουπερ ντουπερ συμπιεσοαναλύσεις? Άμα θέλει να βάλει και στρόφαλο έκανε κομπλέ μετατροπή άμα δεν βάλει θα κρατήσει μέχρι να πάρει μεγαλύτερο. Κλάιν...
Μια ζωή έχει μπροστά του.

ikarosk
24/05/2009, 10:38
[B],μακρυτερη μπιελα απο fb-80,[/QUOTE]
Καλημέρα και συγνώμη για την παρέμβαση.
Τι νομίζεις ότι θα κερδίσεις χρησιμοποιώντας μακρύτερη μπιέλα, και πόσο μακρύτερη;

GiannisBlessed
25/05/2009, 01:04
αν θες 3-4 ιππους(50% +)
τοτε μια ειναι η λυση.
CC....
απο 50 στα 70.αν πας και πιο μακρυα με την διαδρομη ακομα πιο καλα.
ροικες αστες καλυτερα(ασε που δυσκολα θα βρεις και καποιον που να ξερει πως γινεται σωστα και να μην στο κανει καθρευτη και τα + ειναι ελαχιστα)
ελαφρωματα κτλ αστα για αυτους που "τρεχουν".
αν θες εργαλειο που να τραβαει λιγο πιο καλα κανε τα "παραδοσιακα".
δεν ειναι τυχαιο που ολοι αυτα κανουν.
και ποια ειναι αυτα?
cc + εξατμιση + καρμπ(?)
μην κανεις πραγματα πολλα πολλα...θα ξενεροσεις...:winka:

T.R.E
25/05/2009, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95


old man απο περιεργεια,τι δουλεια κανεις???{δεν το λεω ειρωνικα ε}


Συνταξιούχος είναι ρε! :smokin:

Tpap
25/05/2009, 11:43
Απορώ πώς ο παλιάνθρωπας το κρατάει ζωντανό ακόμη το θρεντάκι αυτό...:confused: :confused:

OldMan
25/05/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Απορώ πώς ο παλιάνθρωπας το κρατάει ζωντανό ακόμη το θρεντάκι αυτό...:confused: :confused:
Όσο τους έχω μαντρωμένους σε 2-3 threads, όλα είναι υπό έλεγχον ...:winka:


(εκείνα τα διαβότητα "Πρόβατα" δεν τα πρόλαβες ..??) :confused:

Tpap
25/05/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(εκείνα τα διαβότητα "Πρόβατα" δεν τα πρόλαβες ..??) :confused:

μάλλον όχι ...:nono:

για εξήγα.

powerman95
27/05/2009, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Καλημέρα και συγνώμη για την παρέμβαση.
Τι νομίζεις ότι θα κερδίσεις χρησιμοποιώντας μακρύτερη μπιέλα, και πόσο μακρύτερη;

Περισσοτερη συμπιση ισως???? :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αν θες 3-4 ιππους(50% +)
τοτε μια ειναι η λυση.
CC....
απο 50 στα 70.αν πας και πιο μακρυα με την διαδρομη ακομα πιο καλα.
ροικες αστες καλυτερα(ασε που δυσκολα θα βρεις και καποιον που να ξερει πως γινεται σωστα και να μην στο κανει καθρευτη και τα + ειναι ελαχιστα)
ελαφρωματα κτλ αστα για αυτους που "τρεχουν".
αν θες εργαλειο που να τραβαει λιγο πιο καλα κανε τα "παραδοσιακα".
δεν ειναι τυχαιο που ολοι αυτα κανουν.
και ποια ειναι αυτα?
cc + εξατμιση + καρμπ(?)
μην κανεις πραγματα πολλα πολλα...θα ξενεροσεις...:winka:

Ε εγω μωρε θα κανω κανα ελαφρωμα μιας και δεν μπορω να του κανω πολλα,αυτα που μπορω τουλαχιστον ας τα κανω.Ροικη εννοω να ανοιξεις τους αυλους και να βαλεις βαλβιδες μεγαλυτερης διαμετρου,αυτο δεν λες και εσυ????

TROOPER
27/05/2009, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα την χτυπάει πιο εύκολα ο Κουασιμόδος ... :winka:

οχι παλι αυτο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MOTO_B.MICHAEL
01/06/2009, 20:20
ΚΟΛΛΗΤΕ ΜΟΥ ΑΚΟΥ!ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΠΙΕΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟ!ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΚΕΤΗ ΜΠΙΕΛΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ 8Α ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΦΩΜΑ ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ!ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ 8Α ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ TIMING ΤΗΝ ΑΝΑΦΛΕΞΗ ΟΠΩΤΕ ΑΠΛΑ ΔΕΝ 8Α ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΘΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΛΟ ΣΙΔΕΡΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΤΟΡΝΟ.ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΘΑ ΠΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΦΛΑΤΖΕΣ ΒΑΣΗΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΗΣ,Η ΚΕΦΑΛΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΚΙΛΥΝΔΡΟΥ ΘΑ ΧΑΝΕΙ ΣΥΜΠΙΕΣΗ!ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΙΚΟ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΡΦΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΤΟΝ ΜΑΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΤΟΡΝΟ ΝΑ ΣΤΟΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΕΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΦΛΑΤΖΕΣ!ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΚΑΝΕ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΥΡΙΔΩΜΑ ΒΑΛΕ ΕΝΑΝ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑ ΑΛΛΑΞΕ ΡΕΥΜΑΤΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΓΚΑΖΙ ΕΝΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡΑΚΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΞΑΤΜΙΣΟΥΛΑ ΝΟΜΙΜΗ ΣΕ ΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ!ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΤΕΡ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΡΟΦΑΛΩΝ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΛΕΞΙΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΕΙΤΕ ΜΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ Η ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ!!

powerman95
01/06/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOTO_B.MICHAEL
ΚΟΛΛΗΤΕ ΜΟΥ ΑΚΟΥ!ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΠΙΕΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟ!ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΚΕΤΗ ΜΠΙΕΛΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ 8Α ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΦΩΜΑ ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ!ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ 8Α ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ TIMING ΤΗΝ ΑΝΑΦΛΕΞΗ ΟΠΩΤΕ ΑΠΛΑ ΔΕΝ 8Α ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΘΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΛΟ ΣΙΔΕΡΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΤΟΡΝΟ.ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΘΑ ΠΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΦΛΑΤΖΕΣ ΒΑΣΗΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΗΣ,Η ΚΕΦΑΛΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΚΙΛΥΝΔΡΟΥ ΘΑ ΧΑΝΕΙ ΣΥΜΠΙΕΣΗ!ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΙΚΟ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΡΦΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΤΟΝ ΜΑΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΤΟΡΝΟ ΝΑ ΣΤΟΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΕΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΦΛΑΤΖΕΣ!ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΚΑΝΕ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΥΡΙΔΩΜΑ ΒΑΛΕ ΕΝΑΝ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑ ΑΛΛΑΞΕ ΡΕΥΜΑΤΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΓΚΑΖΙ ΕΝΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡΑΚΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΞΑΤΜΙΣΟΥΛΑ ΝΟΜΙΜΗ ΣΕ ΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ!ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΤΕΡ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΡΟΦΑΛΩΝ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΛΕΞΙΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΕΙΤΕ ΜΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ Η ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ!!

Ηθελα να βαλω συμπλεκτη στο μηχανακι μου γι αυτο ελεγα για φυγοκεντρικα και τετοια αλλα μαλλον δεν μπαινει στο μηχανακι μου οποτε το ξεχναμε.Στροφαλο λογικα δεν θα αλλαξω.Τα καρτερ ειναι ειδη ανοιγμενα μεχρι 53mm οποτε δεν θελουν ανοιγμα.Στην κεφαλη θα μπουν κομπλε βαλβιδες εισαγωγης\εξαγωγης απο το 80αρη και πιστονι 47mm παλι απο 8οαρη αρα ειμαστε κομπλε.Αμα κατεβασεις την κεφαλη μερικα mm,παλι δεν κινδυνευεις να παντρεψεις τα πιστονια με τις βαλβιδες????Εκκεντροφορος θα μπει πανω reprofile,δηλαδη θα τους πω πχ να τον κανουν καπου 250 μοιρες και τον κανουν.Καρμπυρατερ θα μπει γυρω στο 20αρη.Αμα υπηρχε aftermarket στροφαλος μεγαλυτερων mm θα εμπαινε κατευθειαν.

Και αν ρωτησεις τοσα λιγα mm θα το κανεις,ελα να δεις τη ξεσκισμα τρωει το μηχανακι και μετα θα μου πεις:winka:

MOTO_B.MICHAEL
02/06/2009, 14:15
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΒΥΘΙΣΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΡΕΙΑ Η ΑΡΓΟΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΜΕΡΙΚΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗ.OI ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΘΕΣ ΠΑΛΙ ΤΟΡΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ ΟΔΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΔΡΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ,ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΣ ΓΙΑ ΗΜΙΤΑΣΙΟΝ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΕΦΑΛΗ Η ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ 80ΑΡΙ!ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΥΡΙΔΩΜΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΘΥΡΙΔΩΜΑ ΚΑΙ ΕΚΚΕΝΤΟΦΟΡΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΠΟΛΥ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΚ ΣΕ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΠΟΛΥ ΕΜΦΑΝΗΣ!ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ,ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ PROJECT ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!:smokin: