PDA

View Full Version : Ερώτηση ηλεκτρολογικού τύπου



kostakisK
24/04/2009, 13:56
Λόγω της χρήσης που κάνω στο μηχανάκι μου και ενός συναγερμού που μάλλον καταναλώνει αρκετό ρεύμα , αναγκάζομαι συχνά - πυκνά να φορτίζω - συντηρώ την μπαταρία με τον φορτιστή ( συγκεκριμένα optimate sp III )

Για να το κάνω αυτό , κατεβάζω καλώδιο ρεύματος από το μπαλκόνι στην πυλωτή , συνδέω τον φορτιστή για 3-4-5 ώρες ( μέχρι να ολοκληρωθεί η φόρτιση ) και παρακαλάω να μην περάσει κανένα κΑλόπαιδο και μου βουτήξει τον φορτιστή.

Θα μπορούσα να πάρω ένα καλώδιο 6-7 μέτρα , και , έχοντας τον φορτιστή ασφαλισμένο στο μπαλκόνι μου , να κατεβάσω στο μηχανάκι μόνο ένα καλώδιο ? ( αυτό από τον φορτιστή προς την μπαταρία ) ???

Θά δουλέψει η πατέντα ή θα μπλέξω με όρους όπως ''εσωτερική αντίσταση'' , ''πτώση τάσης'' κλπ και δουλειά δεν θα κάνω ??

Για πείτε καμμια γνώμη.

Ευχαριστώ - Κώστας

DrBig
24/04/2009, 14:11
Για ποια μηχανη μιλαμε?

Υπαρχει περιτπτωση ειτε η μπαταρια να μην ειναι σε καλη κατασταση ειτε να υπαρχει προβλημα στο κυκλωμα φορτισης?

Τι χρηση ειναι αυτη που απαιτει 3-4 ωρες φορτισης?

Εναλλακτικα, γιατι δεν βγαζεις την μπαταρια αντι να κανεις ολη αυτη τη μανουβρα?

dirtbird
24/04/2009, 14:14
Υπάρχει και η λύση με το παλάγκο.....:lol: :lol:


αλλά επειδή εδώ το ερώτημα είναι γνήσιο, ας μη συνεχίσω αν και Παρασκευή.... :o

kostakisK
24/04/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για ποια μηχανη μιλαμε?

Υπαρχει περιτπτωση ειτε η μπαταρια να μην ειναι σε καλη κατασταση ειτε να υπαρχει προβλημα στο κυκλωμα φορτισης?

Τι χρηση ειναι αυτη που απαιτει 3-4 ωρες φορτισης?

Εναλλακτικα, γιατι δεν βγαζεις την μπαταρια αντι να κανεις ολη αυτη τη μανουβρα?



Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση

Η μηχανή είναι μια africa και η μπαταρία της είναι καινούρια όπως και το κύκλωμα φόρτισης είναι σε άριστη κατάσταση.

Η χρήση που της κάνω είναι κακή με την εξής έννοια : μικρές διαδρομές μέσα στην πόλη και όχι κάθε μέρα , γιατί υπάρχει και άλλο μηχανάκι και αυτοκίνητο που πρέπει και αυτά να ''ξεσκουριάζουν''. ( είμαι βλέπεις και προνομιούχος !!! )

Οπότε όπως καταλαβαίνεις η λύση '' φορτιστής '' είναι μονόδρομος ( βαρέθηκα να πληρώνω μπαταρίες )

Και είναι και σωτήρια λύση στην κυριολεξία ( τον πλήρωσα μια φορά και δεν ξαναχάλασα μπαταρία )

ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ???? Δύσκολο και χρονοβόρο !!:nono:

Ενώ με ένα καλωδιάκι που θα το πετάω από το μπαλκόνι και θα το συνδέω κατευθείαν στον αντάπτορα που εγκατέστησα το πρόβλημα λύνεται . Επιπλέον , έχοντας τον φορτιστή δίπλα μου θα βλέπω ανά πάσα στιγμή πότε τελειώνει η φόρτιση.

Σίγουρα είναι απλούστερη λύση από το ναλε - βγάλε της μπαταρίας . Το θέμα είναι : ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ??

Καποιος με ηλεκτρολογικές γνώσεις ρε παιδιά....


:beer: :beer: Κώστας

kostakisK
24/04/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Υπάρχει και η λύση με το παλάγκο.....:lol: :lol:


αλλά επειδή εδώ το ερώτημα είναι γνήσιο, ας μη συνεχίσω αν και Παρασκευή.... :o



ΚΑΛΟΟΟΟΟ !!!!!!!! Είναι συγχρόνως και '' αντικλεπτικό " !!!!

Απορίπτεται όμως :cry: Το μπαλκόνι είναι γεμάτο γλάστρες και δεν χωράει africa !!

Και επειδή είναι Παρασκευή , πάρε κι εσύ τα μπυρόνια σου !!!:beer: :beer:

Ευχαριστώ - Κώστας

dirtbird
24/04/2009, 14:38
:beer: :beer: :wave2:

OldMan
24/04/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Θά δουλέψει η πατέντα ή θα μπλέξω με όρους όπως ''εσωτερική αντίσταση'' , ''πτώση τάσης'' κλπ και δουλειά δεν θα κάνω ??
Για καμιά 10αριά μέτρα καλώδιο δεν θα έχεις πρόβλημα (αρκεί να μην είναι μικρότερο από 1,5άρι).

Πάρε καλώδιο εξωτερικής χρήσης (όχι τύπου NYFAZ) με παρασιτική χωρητικότητα γύρω στα 140pF/m.

:wave2:

siraxanz
24/04/2009, 16:49
Ναι θα δουλέψει, μιλας για 5-6 μετρα καλώδιο, κοίτα τη διατομη του καλωδίου του φορτιστή και βάλε το ίδιο η το επόμενο νουμερο, δηλ αν είναι 1,5 βάλε 1,5 η το πολυ 2,5, ζήτα το από ένα ηλεκτολογείο αυτοκινήτων. Είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, εάν ρωτήσεις τον ηλεκτρολόγο σου (αυτοκινήτων), θα έχεις και πιό εμπεριστατωμένη άποψη..

sakisvolos
24/04/2009, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK


Θα μπορούσα να πάρω ένα καλώδιο 6-7 μέτρα , και , έχοντας τον φορτιστή ασφαλισμένο στο μπαλκόνι μου , να κατεβάσω στο μηχανάκι μόνο ένα καλώδιο ? ( αυτό από τον φορτιστή προς την μπαταρία ) ???




Θα έχεις με 7 μέτρα καλώδιο πτώση τάσης σημαντική ώστε να μη φορτίζει σωστά η μπαταρία σου! :D :D

Optimate III ε?? Που είναι αυτή η πυλωτή???:D :D

:wave2: :wave2:

toulis
24/04/2009, 19:22
Ότι είπε ο παππούς

Κάπου είχα γράψει αν θυμάμαι καλά έναν τύπο υπολογισμού πτώσης τάσεως.
Και πως υπολογίζουμε την διατομή καλωδίου ανάλογα με μήκος και αμπέρ που το διαπερνούν.

Το κακό είναι ότι δεν τον θυμάμαι και αυτή τη στιγμή δεν έχω το βιβλίο
:(

SeNNinhA
24/04/2009, 19:29
Πτώση τάσης λόγω απόστασης θα έχεις ούτως ή άλλως. Όσο μεγαλύτερη διατομή καλωδίου, τόσο μικρότερη πτώση τάσης.

kostakisK
26/04/2009, 11:49
Ευχαριστώ πολύ όλους σας .

Κώστας

Anty12
27/04/2009, 10:23
Με όλο το θάρρος αδελφέ....αλλά....:nono:

...είναι πολύ κακή επιλογή να φορτίζεις την μπαταρία πάνω στην μηχανή, πόσο μάλλον χωρίς να έχεις άμεσο έλεγχο....

Πες - εκτός από τα κωλόπαιδα- ότι πασπάτεψε τα καλώδια μια γάτα, τα βραχυκύκλωσε , έκαναν σπινθήρα, αρπάζει φωτιά (χτύπα ξύλο ) η μηχανή , και συ δεν παίρνεις χαμπάρι τίποτε μπροστά στην τηλεόραση.....

Χίλιες φορές προτιμότερη η αφαίρεση της μπαταρίας, και η φόρτιση της σε ελεγχόμενο χώρο...

Just my two cents...