PDA

View Full Version : Βοήθεια για προβολάκια



metalheart
27/04/2009, 21:39
Καλήσπερα

Λοιπόν, θελω να βάλω 2 προβολάκια στο αφρικα. Βρήκα ενα σετάκι για αυτοκίνητο και σκέφτομαι να τα βάλω στο μηχανάκι.
Τα ερωτήματα τωρα.
1) Σκεφτομουν να τραβήξω ρέυμα κατευθείαν απο την μπαταρία αλλά αν τα ξεχάσω μετά καλά θα κάνω να ξεχασω και την μπαταρία μαλλον :p. Κάπου ειχα διαβάσει οτι τα περισσότερα μηχανακια έχουν συνήθως αναμονή για ρέυμα στην κλειδαριά. Ξερει κανείς αν εχει στο Αφρικα? Αν όχι από που είναι καλύτερα να πάρω ώστε να ενεργοποιούνται μόνο με την κλειδαριά στο ΟΝ?
2) Τα προβολάκια (απ'οτι θυμαμαι :p ) εχουν ισχυ περίπου 50w. Πόσα A ασφάλεια να πάρω? και αν μπορεί καποιος να μου πεί τι καλώδιο να παρω.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Υ.Γ :beer: :beer: :beer: :beer:

Υ.Γ. 2 :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

:p :p

OldMan
28/04/2009, 12:22
Λογικά θέλεις ασφάλεια 5 Α (αλλά θα στην καίει συχνά στο άναψε - σβήσε, οπότε με μια 8άρα θα είσαι Ο.Κ.).

Ότι καλώδιο να βάλεις (πάνω από 0.75 mm2) θα είσαι Ο.Κ.

Αν δεν υπάρχει αναμονή στην κλειδαριά, μπορείς να φέρεις καλώδιο (+) από την μπαταρία στον διακόπτη, αλλά θα χρειαστείς το ηλεκτρικό διάγραμμα της μηχανής.
(και θα πρέπει να βάλεις την ασφάλεια στο καλώδιο ΠΡΙΝ τον διακόπτη).



:wave2:

Anty12
28/04/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

(και θα πρέπει να βάλεις την ασφάλεια στο καλώδιο ΠΡΙΝ τον διακόπτη).
:wave2:

Και πολύ-πολύ κοντά στον πόλο της μπαταρίας , με την άδεια σας να προσθέσω...:D

OldMan
28/04/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και πολύ-πολύ κοντά στον πόλο της μπαταρίας , με την άδεια σας να προσθέσω...:D
Οι συμπληρώσεις/διευκρινήσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες, φίλτατε ...!! :beer:

metalheart
29/04/2009, 13:42
Στο διάγραμα δείχνει να συνδεθεί με ρελέ. Πήρα ρελέ και σκέφτομαι να το συνδεσώ το ρελέ στο κωλοφάναρο (βολέυει κ για να μην κάνω καμμιά χοντράδα στον διακόπτη :p ) και κατί ακόμα, Αν γειώσω τα προβολάκια στο πλαίσιο λογικά δεν θα υπάρχει πράβλημα ε?

Εύχαριστω και παλι για την βοηθεια και συγνωμη για το πρήξιμο αλλά φοβάμαι μην κανω καμμιά χοντράδα με τα ρεύματα

Α και να μην ξεχνιόμαστε :beer: :beer:
:p

OldMan
29/04/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από metalheart
Στο διάγραμα δείχνει να συνδεθεί με ρελέ.
Λογικό (για αποφυγή βραχυκυκλώματος από ελλειπή αδιαβροχοποίηση του διακόπτη καθώς και υπερθέμανσή του - αν και το ρεύμα θα είναι μικρό..).


Αρχικά δημιουργήθηκε από metalheart
Αν γειώσω τα προβολάκια στο πλαίσιο λογικά δεν θα υπάρχει πράβλημα ε?
Όχι !!
(όλες οι γειώσεις στο πλαίσιο γίνονται - αρκεί να είναι σε "καθαρό" σημείο και να μην δημιουργηθεί πλέγμα...)

:wave2:

dirtbird
29/04/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οι συμπληρώσεις/διευκρινήσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες, φίλτατε ...!! :beer:

the brotherhood of the elec. engineers short circuits again.... :D :D

teo24
29/04/2009, 19:29
Εφοσων το 86 του ρελε θα παρει εντολη απ τον διακοπτη της μηχανης η των φωτων'οτι επιλεξεις εσυ,μπορεις να παρεις αφοβα ρευμα για την 30 επαφη του ρελε κατευθειαν απ την μπαταρια με μια 15Α ασφαλεια κοντα στην μπαταρια οπως σου ειπαν τα παιδια.Την 87 και 87a τις πας στα προβολακια και την 85 γειωση.Μετα κοιτα να την μετρησης για φορτωμα,αν και δεν νομιζω να εχεις προβλημα.Καλα μαστορεματα:wave2:

KIMONAS
29/04/2009, 19:45
Κοιτα και εδω...εμενα με βοηθησε πολυ με τα δικα μου..

http://www.freewebs.com/tdm900/apps/photos/album.jsp?albumID=2951662&pagerOffset=1

:beer:

Thrakiotis
29/04/2009, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Κοιτα και εδω...εμενα με βοηθησε πολυ με τα δικα μου..

http://www.freewebs.com/tdm900/apps/photos/album.jsp?albumID=2951662&pagerOffset=1

:beer:

axaxaxa
πανω που θα το ελεγα...
thanks Kimonas

kostakisK
30/04/2009, 00:06
Φίλε μου καλησπέρα. Εχω κάποιες ενστάσεις οσον αφορά τα πρόσθετα φώτα στο Africa.

ΟΧΙ στον τρόπο σύνδεσης που αναφέρθηκε παραπάνω αλλά ΣΤΟ ΑΝ το μηχανάκι σου ''σηκώνει ''τέτοια κατανάλωση.

Η γεννήτρια του Africa είναι 360 Watt.

Οι λάμπες είναι 60/55 watt.

Εστω οτι έχεις μεγάλη σκάλα και προβολάκια. Θα χρειάζεσαι 60+60+50+50=220 watt

Πρόσθεσε άλλα 10 watt απο τις μπροστινές ψείρες και το πίσω φώς και φτάσαμε τα 230 watt.

Μας μένουν άλλα 130 watt για την ανάφλεξη , την αντλία και όποιο άλλο ηλεκτρικό της μοτοσυκλέτας που μάλλον είναι λίγα.

ΝΟΜΙΖΩ οτι θα ζορίσεις το ηλεκτρικο κύκλωμα , με οτι επιπτώσεις έχει αυτό ( στον ανορθωτή κυρίως )



:wave2: Κώστας

ΥΓ : Αν σκεφτόσουνα για προβολάκια xenon που είναι 30+30=60 watt και όχι 100 , θα ήταν αρκετά καλύτερα....

OldMan
30/04/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Αν σκεφτόσουνα για προβολάκια xenon που είναι 30+30=60 watt και όχι 100 , θα ήταν αρκετά καλύτερα....
Νομίζω ότι μίλησε για 50 Watts συνολικής ισχύος ...:winka:

metalheart
30/04/2009, 12:20
Φίλε μου μία από τις δουλειές του ανορθωτή (από ότι εχω διαβάσει τουλάχιστον) είναι να "καταναλώνει" το επιπλέον ρεύμα και απο ότι ξέρω αυτή η δουλειά είναι και η πιο "επίπονη" άρα μάλλον καλό θα του κάνει σε μεγαλες διαδρομές που έχει φορτίσει η μπαταρία.

Αυτά τα έχω διαβάσει , αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Υ.Γ. πολυ ωραίος ο οδηγός του θρακιώτη. τα συγχαρητήρια μου

Υ.Γ. 2 50+50 θα υπάρξει πρόβλημα?

OldMan
30/04/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από metalheart
2 50+50 θα υπάρξει πρόβλημα?
Τότε θα βάλεις 15άρα ασφάλεια (και θα κάνεις και καμιά προσευχή καλού κακού ..) :winka:


Υ.Γ.
Ο ανορθωτής δεν "καταναλώνει" τίποτε ...
Ο σταθεροποιητής τάσης (που είναι ενσωματωμένος στον ανορθωτή) "καταναλώνει" την διαφορά τάσης εισόδου και εξόδου...
(σε μορφή θερμότητας και είναι το γινόμενο του ρεύματος διέλευσης επί την διαφορά τάσεων εισόδου και σταθεροποίησης...).