PDA

View Full Version : Προβλημα στην μπαταρια, ανορθωτης, μιζα;



apsogos
28/04/2009, 12:40
Πριν απο κανα μηνα, για 2-3 βδομαδες δεν ειχα κινησει το χτ.Οποτε παταγα μιζα (παντα με ανοιχτο τσοκ) και εκανε οτι παει να μιζαρει ...αλλα που....μετα τακ τακ τακ με την μιζα ...εκει...τελος παντων....την εδωσα σε ενα φιλο (την μπαταρια) και μου ειπε οτι ηταν παρα πολυ πεσμενη και την φορτισε...και μια χαρα...εως που μεχρι τωρα ενα μηνα μετα περιπου χρησης...του χτ.Σημερα παω να το παρω ενω χτες το ειχα βαλει ''λιγακι'' μπροστα..και δεν μπορεσα να το βαλω με την μιζα.Το εβαλα με ταχυτητα.Μπορειτε να μου πειτε τι να κοιταξω....παιζει να μην φορτιζει η μπαταρια; απο θεμα του ανορθωτη; και τελος υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η μιζα;αλλα αν ειχε υστερα που την φορτιζα δεν θα επερνε μπροστα πιστευω....πειτε γνωμες..

LatanG
29/04/2009, 13:53
Όταν πάρει μπροστά βάλε ένα βολτόμετρο και τσέκαρε οτι έχεις σωστό ρεύμα, δηλ. περίπου 14V. Αν όντως είναι εντάξει το ρεύμα όταν δουλεύει η μηχανή τότε τσέκαρε μήπως έχεις απώλεια από κάπου πχ συναγερμό, αλλίως δές μήπως η μπαταρία έχει παραδώσει πνεύμα και δεν κρατάει τάση και θέλει αντικατάσταση. Πάντως μίζα δεν έιναι 100% από αυτά που λές, και αν δίνει η μηχανή κανονικό ρεύμα, τότε ούτε ο ανορθωτής ούτε η ηλεκτρονική θα είναι.. :smokin:

apsogos
29/04/2009, 13:59
ναι ειμαι οκ τελικα το μετρησα με πολυμετρο....και την εχω βαλει για φορτιση...και φορτιζει μια χαρα