PDA

View Full Version : Bmw F 650gs οποιος ξέρει βοήθεια



vasilisgeo72
01/05/2009, 21:39
Παιδιά εάν ξέρει κανείς να με βοηθήσει. Έχω ένα BMW F 650GS 2003 και όταν κουνάω το τιμόνι μου κόβετε το ρεύμα (ανοιγοκλείσιμο το καντράν σβήσιμο φωτά κτλ) και… παπαλα βάζοντας το χέρι μου παρατήρησα ότι πίσω από τον διακόπτη μίζας το καλώδιο όταν το κουνούσα νέκρωνε η μηχανή άρα η αιτία ήταν αυτό. Εάν το έχει πάθει κάποιος ας μου πει εάν θέλει αλλαγή όλης τις πλεξούδας η αλλαγή του διακόπτη και εάν…. θα μου πάρουν τα…. νεφρά στην αντικατάσταση τους. Ευχαριστώ προκαταβολικά

DrBig
01/05/2009, 21:45
το πιθανοτερο ειναι ειτε καποια κολληση να εχει προβλημα ειτε καποιο καλωδιο να εχει φθαρει. Πλεξουδα σε καμια περιπτωση δε θελει αλλαγη. Αν πιανουν τα χερια σου βγαλε το διακοπτη και ριξε μια ματια.

camen
01/05/2009, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
το πιθανοτερο ειναι ειτε καποια κολληση να εχει προβλημα ειτε καποιο καλωδιο να εχει φθαρει. Πλεξουδα σε καμια περιπτωση δε θελει αλλαγη. Αν πιανουν τα χερια σου βγαλε το διακοπτη και ριξε μια ματια.
Αν δεν πιανουν τα χερια σου βρες ενα καλο ηλεκτρολογειο...
10 λεπτα υποθεση ειναι να σου κολλησει καποιο καλωδιο αν εχει φθαρει...
:wave2:

vasilisgeo72
01/05/2009, 22:14
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια τα χεριά μου πιάνουν αλλά επωδή τη μηχανή την έχω 2 εβδομάδες αυτό που δεν ξέρω εάν ο διακόπτης από πίσω είναι φιξ η εάν με παίρνει να κάνω κόλλησης γιατί για να τον λύσω πρέπει να ξηλώσω αρκετά και να μην το κάνω άδικα

camen
01/05/2009, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisgeo72
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια τα χεριά μου πιάνουν αλλά επωδή τη μηχανή την έχω 2 εβδομάδες αυτό που δεν ξέρω εάν ο διακόπτης από πίσω είναι φιξ η εάν με παίρνει να κάνω κόλλησης γιατί για να τον λύσω πρέπει να ξηλώσω αρκετά και να μην το κάνω άδικα
Συγνωμη αλλα η μηχανη ειναι καινουργια ή την πηρες μεταχειρισμενη?!
Ας σε βοηθησει καποιος που γνωριζει το μοντελο γτ εγω δεν.......:wave2:

vasilisgeo72
01/05/2009, 22:35
μεταχειρισμενη 2003 μ

camen
01/05/2009, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisgeo72
μεταχειρισμενη 2003 μ
Απλα ανεφερες 2 εβδομαδες οτι την εχεις και τρομαξα οτι ειναι καινουργια:winka: :wave2:

vasilisgeo72
01/05/2009, 23:38
Έχω ένα BMW F 650GS 2003.......:cry:

Orfeus
02/05/2009, 06:31
ειναι κλειδαρια τιμονιου...το χα παθει και γω...Αν αλλαχτει θα αλλαξει και το κλειδι με οτι συνεπαγεται.

AUFGEBRACHT
02/05/2009, 12:18
Δυστυχώς στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι ένα συχνό πρόβλημα,ιδιαίτερα σε αυτά μέχρι το 2004...Κόβεται μια φίσα στο λαιμό της κλειδαριάς.Ο μάστορας που πάω έχει στόκ από το συγκεκριμένο ανταλλακτικό και μου έλεγε ότι κάθε βδομάδα πάντα κάποιος θα εμφανιστεί με το ίδιο πρόβλημα...κι από ότι θυμάμαι δεν είναι κι ακριβό....Μάλιστα την ώρα που το συζητάγαμε σκάει ένας τύπος με το συγκεκριμένο πρόβλημα...Δευτέρα πάρε τον Κώστα τον Πλέτσα στη Μιχαλακοπούλου,2107754801....Κορυφαίος μάστορας στα BMW και εξυπηρετικός. Φτηνά θα την βγάλεις φαντάζομαι....:wave2:

vasilisgeo72
02/05/2009, 17:56
Λοιπόν παιδιά το έλυσα μπροστά με τις οδηγίες που βρήκα εδώ http://gr.diplodocs.com/annexe_REPAIR%20MANUAL_BMW_F%20650%20GS-_E.htm και αφού έβγαλα την πλακά τιμονιού το κόκκινο καλώδιο του ρεύματος είχε κοπή … μαχαίρι. Ενώ και άλλο ένα καλώδια (είναι τέσσερα) ήταν έτοιμο. Τα μάτισα και τα κώλυσα και όλα καλά. Με την πρώτη ευκαιρία που θα πάω στο συνεργείο θα το αντικαταστήσω αν και τώρα είναι καλύτερο από πριν. Παντός το καλώδιο από μέσα ήταν …. σκουριασμένο και…τι να πω να έχετε το νου σας όση έχετε την ίδια μηχανή γιατί δεν λέει να πηγαίνεις με 160 εθνική και να σου κοπεί του ρεύματος. Εάν την ώρα που δουλέψει το μοτέρ κουνάς το τιμόνι και σβήνει η ζημιά είναι εκεί . Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

zanny
02/05/2009, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisgeo72
Λοιπόν παιδιά το έλυσα μπροστά με τις οδηγίες που βρήκα εδώ http://gr.diplodocs.com/annexe_REPAIR%20MANUAL_BMW_F%20650%20GS-_E.htm και αφού έβγαλα την πλακά τιμονιού το κόκκινο καλώδιο του ρεύματος είχε κοπή … μαχαίρι. Ενώ και άλλο ένα καλώδια (είναι τέσσερα) ήταν έτοιμο. Τα μάτισα και τα κώλυσα και όλα καλά. Με την πρώτη ευκαιρία που θα πάω στο συνεργείο θα το αντικαταστήσω αν και τώρα είναι καλύτερο από πριν. Παντός το καλώδιο από μέσα ήταν …. σκουριασμένο και…τι να πω να έχετε το νου σας όση έχετε την ίδια μηχανή γιατί δεν λέει να πηγαίνεις με 160 εθνική και να σου κοπεί του ρεύματος. Εάν την ώρα που δουλέψει το μοτέρ κουνάς το τιμόνι και σβήνει η ζημιά είναι εκεί . Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Πάλι καλά που την έβγαλες καθαρή έτσι, και μπράβο που μπήκες στο κόπο για να γράψεις για το θέμα, ώστε να το δούμε και οι υπόλοιποι
.
:beer:

billyP
30/06/2009, 15:50
Παιδια, ακριβως το ίδιο ειχα πάθει στο 1150GS, το συνεργειο με πληροφόρησε οτι ...συνηθίζεται στα 1150GS......... είχα αλλαξει τη "φωλιά" της κλειδαριάς με καποιο κομματι πλεξουδας αν θυμαμαι καλά (εχουν περασει 2-3 χρόνια), πρέπει να ειχα δώσει 100+ ευρω