PDA

View Full Version : λαδια τουτου σε μοτο



Σελίδες : [1] 2

DrBig
03/05/2009, 00:52
Μετα απο αρκετο ψαξιμο συνοψιζω τις αιρετικες αποψεις επι του θεματος. Οπου μηχανες εννοειται οτι αναφερομαστε σε αυτες με υγρο συμπλεκτη.

1) δεν υπαρχουν επιστημονικα τεκμηριωμενες αποψεις που να υποστηριζουν οτι τα λαδια για μηχανες ειναι καλυτερα απο οτι τα λαδια αυτοκινητου για χρηση σε μηχανες.

2) υπαρχουν καποιες επιστημονικα τεκμηριωμενες αποψεις για το οτι ειναι ισοδυναμα και για το οτι αυτο που τελικα μετραει ειναι η ποιοτητα του λαδιου και οχι το μαρκετινγκ σχετικα με τον προορισμο χρησης.

3) Τα λαδια για ντηζελ κινητηρες ειναι συνηθως πιο ανθεκτικα στην διατηρηση των προδιαγραφων ιξωδους με την χρηση.

4) Αν χρησιμοποιηθουν λαδια αυτοκινητου σε μηχανη, καλο ειναι ειναι να μην ειναι τυπου 'energy conserving' γιατι μπορουν να προκαλεσουν ολισθηση συμπλεκτη. Τα xxW40 και μεγαλυτερου ιξωδους, συνηθως δεν ειναι αυτου του τυπου.

SeNNinhA
03/05/2009, 07:44
Εγώ εχω μια ένσταση και μέχρι κάποιος να μου πει υπεύθυνα το τι γίνεται δεν θα χρησιμοποιούσα λάδια για τουτου σε μηχανή.

Οι κινητήρες αυτοκινήτου λειτουργουν στις 3000-5000σαλ. Οι κινητήρες των μοτο φτάνουν τις 16000 πια.

Μου φαίνεται απίθανο να μην έχει σημασία αυτό στην σύνθεση των λαδιών.

p@nos
03/05/2009, 10:12
λοιπον Dr.Big...

επειδη εχεις σκαλωσει ολιγον με το θεμα :p




εγω εχω χρησιμοποιησει λαδια αυτοκινητου σε μηχανη...

και οχι τιποτα ακριβα αυτοκινηταδικα λαδια, 3? το λιτρο ειχαν και ειναι τα λαδια που προτεινει η opel για τα αυτοκινητα της...

τα χρησιμοποιησα γιατι περισσευαν, και ο κινητηρας θα ανοιγοταν καποια στιγμη...


Μια χαρα δουλευαν, το μοτερ μετα απο καποιο διαστημα ανοιχτηκε, και δεν ειχε φθορα που δε θα επρεπε να ειχε...

δε λεω οτι τα συστηνω κιολας, αλλα μην περιμενετε να γινει και καμια εκρηξη αν βαλετε αυτοκινηταδικα λαδια σε μοτο...

Το προβλημα θα ειναι αμα δεν εχει λαδια ο κινητηρας...
Οποτε καλυτερο θα ειναι να φροντηζουμε να υπαρχει η σωστη ποσοτητα μεσα στον κινητηρα, και οχι το να εχουμε το καλυτερο και ακριβοτερο λαδι το οποιο κανει 20? το λιτρο...

DrBig
03/05/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εγώ εχω μια ένσταση και μέχρι κάποιος να μου πει υπεύθυνα το τι γίνεται δεν θα χρησιμοποιούσα λάδια για τουτου σε μηχανή.

Οι κινητήρες αυτοκινήτου λειτουργουν στις 3000-5000σαλ. Οι κινητήρες των μοτο φτάνουν τις 16000 πια.

Μου φαίνεται απίθανο να μην έχει σημασία αυτό στην σύνθεση των λαδιών.


http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm

DrBig
03/05/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λοιπον Dr.Big...

επειδη εχεις σκαλωσει ολιγον με το θεμα :p




εγω εχω χρησιμοποιησει λαδια αυτοκινητου σε μηχανη...

και οχι τιποτα ακριβα αυτοκινηταδικα λαδια, 3? το λιτρο ειχαν και ειναι τα λαδια που προτεινει η opel για τα αυτοκινητα της...

τα χρησιμοποιησα γιατι περισσευαν, και ο κινητηρας θα ανοιγοταν καποια στιγμη...


Μια χαρα δουλευαν, το μοτερ μετα απο καποιο διαστημα ανοιχτηκε, και δεν ειχε φθορα που δε θα επρεπε να ειχε...

δε λεω οτι τα συστηνω κιολας, αλλα μην περιμενετε να γινει και καμια εκρηξη αν βαλετε αυτοκινηταδικα λαδια σε μοτο...

Το προβλημα θα ειναι αμα δεν εχει λαδια ο κινητηρας...
Οποτε καλυτερο θα ειναι να φροντηζουμε να υπαρχει η σωστη ποσοτητα μεσα στον κινητηρα, και οχι το να εχουμε το καλυτερο και ακριβοτερο λαδι το οποιο κανει 20? το λιτρο...


Διαβασε το παραπανω λινκ. Ειναι πολυ ενδιαφερον. Σκαλωμα ις γκουντ, νο?
Οσο για την ποιοτητα θα διαφωνησω, μια και τα μη καλα λαδια μετα πο λιγο γινονται νερακι.

p@nos
03/05/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Διαβασε το παραπανω λινκ. Ειναι πολυ ενδιαφερον. Σκαλωμα ις γκουντ, νο?
Οσο για την ποιοτητα θα διαφωνησω, μια και τα μη καλα λαδια μετα πο λιγο γινονται νερακι.


ta σκαλωματα καλο μας κανουν, μας προβληματιζουν...
:winka:



για την ποιοτητα, δε λεω να βαζουμε λαδια με το κιλο απο το λιντλ, εγω το 5100 βαζω στη μηχανη μου, που δεν ειναι και φτηνο κιολας...




απλα λεω οτι τα πανακριβα συνθετικα λαδια των 20? στο λιτρο ειναι περιττα...




ΥΓ:Εχθες που πηγα να παρω λαδια απο ο λαμπριανιδη, τον ρωτησα τι ρολο βαρανε τα torco...
Σε σχεση με τα 5100 που πηρα, μου ειπε οτι ειναι εντελως αλλη κατηγορια, κλασεις ανωτερο το torco...Και δεν ειχαν μεγαλη διαφορα στην τιμη, 9,5? τα torco και 7,5? τα Motul...
Αλλα επειδη πηρα 6 λιτρα και δεν ειχα παραπανω λεφτα δε τα πηρα τα τορκο:lol:

+Arxiereas+
03/05/2009, 23:06
Όλοι οι κατασκευαστές ζητούν προδιαγραφές μοτοσυκλέτας για το λάδι που θα χρησιμοποιούμε στον κινητήρα τους, για ποιο λόγο εμείς να κάνουμε του κεφαλιού μας?

Τα αυτοκινητόλαδα πέρα από έλειψη πρόσθετων για σασμαν δεν εγγυώνται ότι δε θα πατινάρουν και τους δίσκους (ιδίως τα 100% συνθετικά). Μετά είναι οι θερμοκρασίες, τα μέταλλα, τα ισχυρότερα αντιαφριστικά των μηχανόλαδων κ.ά.
Άλλα πρόσθετα και αναλογίες αυτών χρειάζεται ένα αυτοκινητόλαδο και άλλα ένα μηχανόλαδο.

Όσο για τα torco... πιο ταυτόσημο με τη μοτοσυκλέτα λάδι από το motul δεν υπάρχει!
Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν κι άλλοι καλά λάδια, η γκάμα motul 5100, 300V και φροντίδας moto απλά τα σπάει!

DrBig
03/05/2009, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Όλοι οι κατασκευαστές ζητούν προδιαγραφές μοτοσυκλέτας για το λάδι που θα χρησιμοποιούμε στον κινητήρα τους, για ποιο λόγο εμείς να κάνουμε του κεφαλιού μας?

Τα αυτοκινητόλαδα πέρα από έλειψη πρόσθετων για σασμαν δεν εγγυώνται ότι δε θα πατινάρουν και τους δίσκους (ιδίως τα 100% συνθετικά). Μετά είναι οι θερμοκρασίες, τα μέταλλα, τα ισχυρότερα αντιαφριστικά των μηχανόλαδων κ.ά.
Άλλα πρόσθετα και αναλογίες αυτών χρειάζεται ένα αυτοκινητόλαδο και άλλα ένα μηχανόλαδο.

Όσο για τα torco... πιο ταυτόσημο με τη μοτοσυκλέτα λάδι από το motul απλά υπάρχει!
Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν κι άλλοι καλά λάδια, η γκάμα motul 5100, 300V και φροντίδας moto απλά τα σπάει!


Μη κοιτας που στην ελλαδα ολα ειναι ακριβα. Στον πολιτισμενο κοσμο τα λαδια για αυτοκινητο ειναι πολυ φθηνοτερα. Απο κει αρχισε ολη η ιστορια, οτι πληρωνεις παραπανω το ιδιο προιον.

Οσο για τα Μοτουλ 5100 θα διαφωνησω. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μετα απο 1500-2000 κμ θελουνε αλλαγη (τουλαχιστο οσον αφορα την δικη μου αισθηση ποιοτητας λειτουργιας). Τα εχω δοκιμασει σε 6 μηχανες.

TOLISTOLAROS
03/05/2009, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm
Tο τεστ είναι εντελώς μπακάλικο σε σχέση μ'αυτό
http://www.technilube.com/motorcycle/motorcycle_white_papers.php .

Δεν παραθέτει ούτε νούμερα σχετικά με φθορές,ούτε εικόνες ούτε τίποτα(όπως το δεύτερο τεστ).
Ούτε διαγράμματα ούτε μετρήσιμα μεγέθη.

Και αν πει κανείς ότι το χρηματοδότησε η amsoil τουλάχιστον έχει υπεύθυνα σφραγίδα και υπογραφή
http://www.technilube.com/pics/motorcycle/affidavit.gif

Μπορεί να μη χαλάσει ο κόσμος αν κάποιος βάλει λάδι αυτοκινήτου στο μηχανάκι του και το δουλεύει κυρία(τότε γιατί το πήρε ; ) .
Ας πάρει λοιπόν κανείς R6 (που φτιάχτηκε για σκίσιμο) και ας του βάλει το λάδι που βάζω εγώ στο Punto.
Και να μας πάρει κανα τηλέφωνο να μας πει.
Μην πάρει όμως πρώτα την ΕΛΠΑ και γελάμε..

edit:To θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα σε τεστ να μην έχει φωτό και κυρίως ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ.Η επιλεκτική παράθεση τιμών προσωπικά δε μου λέει πολλά

sakisvolos
03/05/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Οσο για τα Μοτουλ 5100 θα διαφωνησω. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μετα απο 1500-2000 κμ θελουνε αλλαγη

Ειδικά αν το μοτέρ είναι αερόψυκτο ναι τόσο περίπου αντέχουν!!

GIXXERAKIAS
03/05/2009, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Οσο για τα Μοτουλ 5100 θα διαφωνησω. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μετα απο 1500-2000 κμ θελουνε αλλαγη (τουλαχιστο οσον αφορα την δικη μου αισθηση ποιοτητας λειτουργιας). Τα εχω δοκιμασει σε 6 μηχανες.
+1000
Προσωπικα τα θεωρω απαραδεκτα και γω και ουτε καν για γρασσαρισμα της αλυσιδας δεν ειναι αξια..:bigcry: :rotflmao:

Ο φιλος που τα θεωρει τοσο καλα εχει δοκιμασει καποιο αλλο λαδι?Οποιοδηποτε ομως...ξεκινα απο τα απλα οπως κι εγω...βαλε τα castrol gps semisynthetic να δεις λαδι και διαρκεια (δεν σπαει τοσο γρηγορα οσο το motul) αλλα και απιστυετο κιβωτιο....και μετα μπες στα σκληρα να παθεις το σοκ...torco t4r παλι semisynthetic (παντα) να δεις λειτουργια μοτερ και κιβωτιο ακομα καλυτερο απο το προηγουμενο που ανεφερα!:winka: :beer:

DrBig
03/05/2009, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Tο τεστ είναι εντελώς μπακάλικο σε σχέση μ'αυτό
http://www.technilube.com/motorcycle/motorcycle_white_papers.php .

Δεν παραθέτει ούτε νούμερα σχετικά με φθορές,ούτε εικόνες ούτε τίποτα(όπως το δεύτερο τεστ).
Ούτε διαγράμματα ούτε μετρήσιμα μεγέθη.

Και αν πει κανείς ότι το χρηματοδότησε η amsoil τουλάχιστον έχει υπεύθυνα σφραγίδα και υπογραφή
http://www.technilube.com/pics/motorcycle/affidavit.gif

Μπορεί να μη χαλάσει ο κόσμος αν κάποιος βάλει λάδι αυτοκινήτου στο μηχανάκι του και το δουλεύει κυρία(τότε γιατί το πήρε ; ) .
Ας πάρει λοιπόν κανείς R6 (που φτιάχτηκε για σκίσιμο) και ας του βάλει το λάδι που βάζω εγώ στο Punto.
Και να μας πάρει κανα τηλέφωνο να μας πει.
Μην πάρει όμως πρώτα την ΕΛΠΑ και γελάμε..

edit:To θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα σε τεστ να μην έχει φωτό και κυρίως ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ.Η επιλεκτική παράθεση τιμών προσωπικά δε μου λέει πολλά


Ωραιο αρθρο. Το μεν ενα βεβαια συγκρινει λαδια αυτο-μοτο (οσον αφορα το ιξωδες), το δε αλλο λαδια μοτο μεταξυ τους, οποτε δεν μας βοηθαει εν προκειμενω πολυ.
Εχεις βρει κανενα αλλο που να συγκρινει λαδια αυτο-μοτο με διαγραμματα και εικονες?
Οσο για το ρ1 νς πουντο, δες το (2) στο αρχικο ποστ του θρεντ.

Δεν υποστηριζω ουτε τη μια αποψη ουτε την αλλη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει πειστηρια για να υποστηριξω καμια απο τις δυο. Γι' αυτο και ανοιξα το θρεντ, μπας και καποιος αλλος εχει!

sakisvolos
04/05/2009, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εγώ εχω μια ένσταση και μέχρι κάποιος να μου πει υπεύθυνα το τι γίνεται δεν θα χρησιμοποιούσα λάδια για τουτου σε μηχανή.

Οι κινητήρες αυτοκινήτου λειτουργουν στις 3000-5000σαλ. Οι κινητήρες των μοτο φτάνουν τις 16000 πια.

Μου φαίνεται απίθανο να μην έχει σημασία αυτό στην σύνθεση των λαδιών.

1) Το πιο πιθανό άμα βάλεις λάδι αυτοκινήτου είναι αν το λάδι αυτό έχει αντιτριβικό μέσα
να πατινάρει ο συμπλέκτης !

2) Τι σε κάνεις να πιστεύεις ότι ένας κινητήρας αυτοκινήτου turbo diesel 2500 κ.ε. που
αποδίδει 175 άλογα στις 4500 σαλ και ροπή στρέψης 37 κιλά στις 2600 σαλ θέλει υποδιέστερο
λάδι από μια μοτό???:confused:
Ακόμα και τα 1400άρια κουτί πλέον με τις ιπποδυνάμεις που έχουν θέλουν καλό ίσως και
καλύτερο λάδι από μια μοτό!

3) Σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο η σύνθεση του λαδιού σε ότι αφορά τα πρόσθετα !

+Arxiereas+
04/05/2009, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ο φιλος που τα θεωρει τοσο καλα εχει δοκιμασει καποιο αλλο λαδι?Οποιοδηποτε ομως...ξεκινα απο τα απλα οπως κι εγω...

YZF-R6 '99 με motul 300V πίστα, τάπα, Εγνατία, χειμώνα-καλοκαίρι και δεν έκανε κιχ! Όχι μετά από 5-10000 km αλλά μετά από 75.000! Εσύ φίλος έχεις φτάσει ποτέ με σκίσιμο σ' αυτά τα km και να χρειαστείς όλο κι όλο ρύθμισμα 4 βαλβίδες εξαγωγής?
Άμα βάλεις 5100 ή οποιοδήποτε ημισυνθετικό και πας κόφτες, είσαι απλώς παράφρων.
Αλλά δεν είναι όλα τα μηχανάκια για σκίσιμο. Σαν γκάμα λοιπόν καλύπτει τους πάντες η motul. Οι εστέρες δεν παίζονται σε προστασία κινητήρα-φθορών. Το ίδιο καλά λόγια έχω να πω και για ένα λάδι της Castrol full synth 10-50 (νομίζω RS) που δούλευε φίλος σε R1.

Άλλο λάδι. Ναι. Bellray, Spectra, και κανα 2 ακόμα. Μέχρι να φτάσω όμως στις Σέρρες δεν είχα σασμάν!


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Ας πάρει λοιπόν κανείς R6 (που φτιάχτηκε για σκίσιμο) και ας του βάλει το λάδι που βάζω εγώ στο Punto.
Και να μας πάρει κανα τηλέφωνο να μας πει.
Μην πάρει όμως πρώτα την ΕΛΠΑ και γελάμε..

Το πέτυχες man! :wave2:


Όποιος πιστεύει ότι κάνουμε σοβαρή συζήτηση προτείνοντας λάδια αυτοκινήτου σε moto ας το πει σ' αυτόν που εμπιστεύεται το service της καλής του κι αν δεν μαζέψει από μπουζόκλειδα μέχρι πιστόνια στο κεφάλι να αλλάξει αμμέσως συνεργείο.

DrBig
04/05/2009, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis

Όποιος πιστεύει ότι κάνουμε σοβαρή συζήτηση προτείνοντας λάδια αυτοκινήτου σε moto ας το πει σ' αυτόν που εμπιστεύεται το service της καλής του κι αν δεν μαζέψει από μπουζόκλειδα μέχρι πιστόνια στο κεφάλι να αλλάξει αμμέσως συνεργείο.

εισαι ελαφρως εκτος θεματος (οσο παταει η γατα)

+Arxiereas+
04/05/2009, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
εισαι ελαφρως εκτος θεματος (οσο παταει η γατα)

Καλάαα...
Εγώ μια φορά σεμινάριο στα λιπαντικά έχω παρακολουθήσει...
Και σε αγώνες ενεπλάκησα και με αγωνιζόμενους έχω μιλήσει και σε συνεργεία μπαινόβγαινα παλιά σαν πωλητής....
Κρατώ μόνο τα nick μη τυχών και ψωνίσω κάνα μηχανάκι με ντιζελόλαδο BP μέσα! :p

DrBig
04/05/2009, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
... και σε συνεργεία μπαινόβγαινα παλιά σαν πωλητής....



QED

GiannisBlessed
04/05/2009, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
ντιζελόλαδο BP μέσα! :p

Semi and automatic shifting a 6 gearbox
Rear + Frontwheel drive hydraulic
Shaftdrive
Personal Digital Assisted (PDA) Electronic management
Ergonomics on seat hight , footrest and handlebar position
Travel-package intergraded in the design when needed
Progressive brakelight and headlight
"Raiser" a lifting device for parking and for lifting out of desert-sand


162655

+Arxiereas+
04/05/2009, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
Semi and automatic shifting a 6 gearbox
Rear + Frontwheel drive hydraulic
Shaftdrive
Personal Digital Assisted (PDA) Electronic management
Ergonomics on seat hight , footrest and handlebar position
Travel-package intergraded in the design when needed
Progressive brakelight and headlight
"Raiser" a lifting device for parking and for lifting out of desert-sand

ε όχι ρε φίλε! :rotflmao:

Να το δω κι αυτό σε αγγελία!


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
QED

Έχεις κι εσύ τα δίκια σου. Ολόσωστη και εμπεριστατωμένη άποψη! :p

sakisvolos
04/05/2009, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis

Όποιος πιστεύει ότι κάνουμε σοβαρή συζήτηση προτείνοντας λάδια αυτοκινήτου σε moto ας το πει σ' αυτόν που εμπιστεύεται το service της καλής του κι αν δεν μαζέψει από μπουζόκλειδα μέχρι πιστόνια στο κεφάλι να αλλάξει αμμέσως συνεργείο.

Ποιον είδες εσύ να προτείνει λάδι αυτοκινήτου σε μοτό και το λες αυτό ???
Το ότι λέμε πως το λάδι αυτοκινήτου δε είναι υποδιέστερο από αυτό των μοτοσυκλετών
δε σημαίνει ότι είπαμε να βάλεις εσύ στη μοτό σου λάδι τέτοιο!

sakisvolos
04/05/2009, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Καλάαα...
Εγώ μια φορά σεμινάριο στα λιπαντικά έχω παρακολουθήσει...
Και σε αγώνες ενεπλάκησα και με αγωνιζόμενους έχω μιλήσει και σε συνεργεία μπαινόβγαινα παλιά σαν πωλητής....
Κρατώ μόνο τα nick μη τυχών και ψωνίσω κάνα μηχανάκι με ντιζελόλαδο BP μέσα! :p

Αυτό τώρα που κολλάει μας το λες για να σεβαστούμε τις ιδέες σου και να τις ασπαστούμε??

Κράτα το nick μου αν και τρόμαξα τώρα !!!

Α! και που 'σαι ΔΕΝ πουλάω μηχανές!:winka: :winka: :winka:

THEOD
04/05/2009, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Όλοι οι κατασκευαστές ζητούν προδιαγραφές μοτοσυκλέτας για το λάδι που θα χρησιμοποιούμε στον κινητήρα τους, για ποιο λόγο εμείς να κάνουμε του κεφαλιού μας?



Εγώ φίλε μου όσα μάνουαλ έχω διαβάσει (και είναι αρκετά πίστεψέ με...) δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ και ΚΑΝΕΝΑΝ κατασκευαστή να επιβάλλει-προτείνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μοτοσυκλετιστικά λάδια.
MOTOR OIL ζητάνε και απλά παραθέτουν την κλίμακα του ιξώδες και την ελάχιστη πιστοποίηση-προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί το λάδι... Η μόνη επισήμανση απαγόρευσης που έχω δεί αφορά τα "αντιτριβικά" λάδια ή αλλιώς τα "energy saving" για τους γνωστούς λόγους του συμπλέκτη...

Και μεταξύ μας, είμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός αν πράγματι οι εταιρίες εξελίσουν στα σοβαρά λάδια ειδικά για μοτοσυκλέττες - πολύ πιθανό μου κάνει να παίρνουν ένα καλό λάδι αυτοκινήτου, στην καλύτερη να πετάνε κανένα πρόσθετο μέσα, και να το πουλάνε 2 και 3 φορές πάνω. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το τμήμα μάρκετινγκ... :winka:

+Arxiereas+
04/05/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ φίλε μου όσα μάνουαλ έχω διαβάσει (και είναι αρκετά πίστεψέ με...) δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ και ΚΑΝΕΝΑΝ κατασκευαστή να επιβάλλει-προτείνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μοτοσυκλετιστικά λάδια.
MOTOR OIL ζητάνε και απλά παραθέτουν την κλίμακα του ιξώδες και την ελάχιστη πιστοποίηση-προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί το λάδι... Η μόνη επισήμανση απαγόρευσης που έχω δεί αφορά τα "αντιτριβικά" λάδια ή αλλιώς τα "energy saving" για τους γνωστούς λόγους του συμπλέκτη...

Και μεταξύ μας, είμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός αν πράγματι οι εταιρίες εξελίσουν στα σοβαρά λάδια ειδικά για μοτοσυκλέττες - πολύ πιθανό μου κάνει να παίρνουν ένα καλό λάδι αυτοκινήτου, στην καλύτερη να πετάνε κανένα πρόσθετο μέσα, και να το πουλάνε 2 και 3 φορές πάνω. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το τμήμα μάρκετινγκ... :winka:

Από service manual της HONDA:

http://i343.photobucket.com/albums/o463/panikas77/oil.jpg

Οι προδιαγραφές API ισχύουν και στα λιπαντικά αυτοκινήτου. Η προδιαγραφή JASO MA όμως (Γιαπωνέζων κατασκευαστών που αφορά το πατινάρισμα των δίσκων) βρίσκεται μόνο στα λιπαντικά μοτοσυκλέτας.
Η μεγαλύτερη διαφορά δεν αναγράφεται πουθενά και έχει να κάνει με τα πρόσθετα του λαδιού και ειδικότερα με τους σταθεροποιητές ιξώδους, τα πρόσθετα για το σασμάν και την ψυκτική ικανότητα του λαδιού.
edit: πρόσθετα τα οποία λόγο ιδιομορφίας του κινητήρα (συμπαγής-πολύστροφος-αποδοτικότερος) διαφέρουν κατά πολύ από τα αντίστοιχα αυτοκινήτου και της συμπεριφοράς τους μέσα στο κύκλωμα λίπανσης.
To αν κάνει δουλειά και τι δουλειά κάνει ένα λιπαντικο στον κινητήρα φαίνεται μετά από πολλά χιλιόμετρα και από βλάβες που μπορεί να εμφανιστούν λόγο κακής λίπανσης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Αυτό τώρα που κολλάει μας το λες για να σεβαστούμε τις ιδέες σου και να τις ασπαστούμε??


Ασπάσου ό,τι θες. Απέδειξε όμως ότι εσύ ξέρεις καλύτερα από αυτούς που φτιάχνουν κινητήρες και λάδια. Και κοκα κόλα μπορείς να πίνεις αντί για νερό. Σε μια βδομάδα μπορεί να μην πάθεις τίποτα, το τι γίνεται μέσα σου όμως θα το καταλάβεις όταν θα είναι αργά.


Φιλικά τα λέμε εδώ μέσα, δεν είναι ανάγκη να το περνάμε σε προσωπική διαμάχη κι αν κάποιος θίχτηκε ζητώ συγνώμη δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κανέναν

stefanos
04/05/2009, 10:43
http://www.sportrider.com/tech/146_0308_oil/index.html

έχει και δεύτερη σελίδα με εργαστηριακές δοκιμές και αναλύσεις.
Για τις περισσότερες μοτό οι προδιαγραφές των λαδιών είναι της δεκαετίας του 80.
Οπότε είναι δύσκολο να βρήτε πλέον SF η SG λάδι αυτοκινήτου που απαιτεί η honda ας πούμε εκτός αν πέσετε πάνω σε κανα στοκ.

+Arxiereas+
04/05/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
http://www.sportrider.com/tech/146_0308_oil/index.html

έχει και δεύτερη σελίδα με εργαστηριακές δοκιμές και αναλύσεις.
Για τις περισσότερες μοτό οι προδιαγραφές των λαδιών είναι της δεκαετίας του 80.
Οπότε είναι δύσκολο να βρήτε πλέον SF η SG λάδι αυτοκινήτου που απαιτεί η honda ας πούμε εκτός αν πέσετε πάνω σε κανα στοκ.

SF,SG or higher γράφει στο service manual όπως SG γράφουν και τα περισσότερα motoλαδα.
Είναι όντως παλιά προδιαγραφή αλλά το service manual που ανέβασα είναι από vfr800 vtec του 2006. Γενικά μια προδιαγραφή περιγράφει μια "κατάσταση", εν προκειμένω η SG προφανώς δεν χρειαστηκε να αλλάξει. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι περιγράφει, θα ψάξω κάτι χαρτιά που το έγραφαν και θα σου πω.
Το μεγάλο πανηγύρι με τα λάδια γίνεται στα specific αυτ/των όπου κάθε κατασκευαστής ζητά "τη δικιά του" προδιαγραφή.

THEOD
04/05/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Από service manual της HONDA:

http://i343.photobucket.com/albums/o463/panikas77/oil.jpg

Οι προδιαγραφές API ισχύουν και στα λιπαντικά αυτοκινήτου. Η προδιαγραφή JASO MA όμως (Γιαπωνέζων κατασκευαστών που αφορά το πατινάρισμα των δίσκων) βρίσκεται μόνο στα λιπαντικά μοτοσυκλέτας.




Φίλε μου απλά επιβεβαιώνεις αυτό που σου έγραψα... Και στο μάνουαλ που παρέθεσες η ΗΟNDA ζητάει MOTOR OIL προδιαγραφών ΑΡΙ...Δεν αναφέρει τίποτα για MOTORCYCLE OIL... ότι δηλαδή ζητάνε όλοι. Η μόνη διαφορά σε σχέση με αυτά που έγραψα είναι ότι την σύσταση για αποφυγή αντιτριβικού λαδιού που σε άλλα μάνουαλ είναι περιγραφική η HONDA την εκφράζει μέσω μιας Γιαπωνέζικης προδιαγραφής.

+Arxiereas+
04/05/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου απλά επιβεβαιώνεις αυτό που σου έγραψα... Και στο μάνουαλ που παρέθεσες η ΗΟNDA ζητάει MOTOR OIL προδιαγραφών ΑΡΙ...Δεν αναφέρει τίποτα για MOTORCYCLE OIL... ότι δηλαδή ζητάνε όλοι. Η μόνη διαφορά σε σχέση με αυτά που έγραψα είναι ότι την σύσταση για αποφυγή αντιτριβικού λαδιού που σε άλλα μάνουαλ είναι περιγραφική η HONDA την εκφράζει μέσω μιας Γιαπωνέζικης προδιαγραφής.

To API ισχύει για όλους τους κινητήρες εσωτερικής καύσης και περιγράφει γενικά τις αντιοξειδωτικές, αντιαφριστικές και θερμικές ιδιότητες των λιπαντικών. Το JASO όμως είναι μόνο για μοτοσυκλέτες. Δεν χρειάζεται να κάνει άλλη διευκρίνηση ο κατασκευαστής αφού μόνο τα λάδια μοτοσυκλέτας έχουν πιστοποίηση JASO.

Στα γρήγορα:
API S(L,M κοκ) για βενζινοκινητήρες
ΑΡΙ C( -"-) για πετρελαιοκινητήρες

ACEA A (No) για βενζινοκινητήρες
ACEA Β (No) για πετρελαιοκινητήρες

JASO για μοτοσυκλέτες υγρού συμπλέκτη
και μία ακόμα που μου διαφεύγει για τα δίχρονα.

Πουθενά δεν αναγράφεται προδιαγραφή για τα πρόσθετα που έχουν τα motoλαδα για το σασμαν. Είναι μια πάρα πολύ σημαντική παράμετρος που τα διαφοροποιεί από αυτά του αυτ/του.
Θα ψάξω κάτι σημειώσεις που είχα και θα τα γράψω αναλυτικότερα

stefanos
04/05/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
SF,SG or higher γράφει στο service manual όπως SG γράφουν και τα περισσότερα motoλαδα.
Είναι όντως παλιά προδιαγραφή αλλά το service manual που ανέβασα είναι από vfr800 vtec του 2006. Γενικά μια προδιαγραφή περιγράφει μια "κατάσταση", εν προκειμένω η SG προφανώς δεν χρειαστηκε να αλλάξει. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι περιγράφει, θα ψάξω κάτι χαρτιά που το έγραφαν και θα σου πω.
Το μεγάλο πανηγύρι με τα λάδια γίνεται στα specific αυτ/των όπου κάθε κατασκευαστής ζητά "τη δικιά του" προδιαγραφή.

Το "higher" ειναι παραπλανητικό ξέρεις, γιατί στίς "s" προδιαγραφές (εν αντιθέσει με τις commercial "c" που αφορούν τα πετρέλαια) η επόμενη προδιαγραφή ΔΕΝ υπερκαλύπτει αναγκαστικά τις προηγούμενες.
Οπότε το SL ίσως να μην είναι επαρκές όπως το SG και ας είναι πιό σύγχρονο σαν προδιαγραφή.
Και αυτό επί της ουσίας στα πρόσθετα ισχύει, μειώνονται.
Αρα αν υποθέσουμε οτι τα πρόσθετα μετράνε στις μηχανές τα νέότερα αυτοκινητόλαδα ίσως να είναι ανεπαρκή.
Από την άλλη στις εργαστηριακές μελέτες και μετρήσεις του sportrider.com θα δείς οτι τα λάδια της Honda και της Υamaha έχουν λιγότερα πρόσθετα από όλα τα λάδια.

+Arxiereas+
04/05/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το "higher" ειναι παραπλανητικό ξέρεις, γιατί στίς "s" προδιαγραφές (εν αντιθέσει με τις commercial "c" που αφορούν τα πετρέλαια) η επόμενη προδιαγραφή ΔΕΝ υπερκαλύπτει αναγκαστικά τις προηγούμενες.
Οπότε το SL ίσως να μην είναι επαρκές όπως το SG και ας είναι πιό σύγχρονο σαν προδιαγραφή.
Και αυτό επί της ουσίας στα πρόσθετα ισχύει, μειώνονται.
Αρα αν υποθέσουμε οτι τα πρόσθετα μετράνε στις μηχανές τα νέότερα αυτοκινητόλαδα ίσως να είναι ανεπαρκή.
Από την άλλη στις εργαστηριακές μελέτες και μετρήσεις του sportrider.com θα δείς οτι τα λάδια της Honda και της Υamaha έχουν λιγότερα πρόσθετα από όλα τα λάδια.

Ήξερα ότι η νεότερη καλύπτει την προηγούμενη αλλά δεν ήξερα ότι δεν ισχύει αυτό για τις "S". Προφανώς αυτή είναι η απάντηση στο γιατί είμαστε ακόμη στο SG.
Τώρα ανοίγεις άλλο μεγάλο κεφάλαιο για "το λάδι της honda, yamaha κτλ." τα οποία κατασκευάζονται από λαδάδες για λογαριασμό της κάθε χόντας και γιαμάχας και είναι άλλο ένα ωραιότατο μαρκετίστικο ανέκδοτο. Ειδικά η yamaha κάθε τόσο "recomments" άλλη μάρκα. :lol:
Έριξα και μια ματιά στο άρθρο και εντόπισα κάποια σημεία τα οποία είναι ωραία θεματάκια για συζήτηση.

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 12:07
εχμ...Πολυσυζητημένο θέμα.. αν ψάξετε και στο παρελθόν του ΜΟΤΟ.gr θα βρείτε αρκετά "νήματα" για αυτό.

Παραθέτω απο παλιότερη διαμάχη

http://www.calsci.com/motorcycleinfo/Oils1.html


There are a few special problem areas for motorcycle oil. Most motorcycles have wet clutches, which means the motor oil runs through the clutch. If the motor oil has too much molybdenum in it, there are fears that the clutch can start slipping. No one I know has ever actually had this happen to them, but the warnings are all over your owners' manual and the oil companies' web pages. On the back of all certified oil cans is a circular stamp with the certification. Avoid oils that say "energy conserving" in the bottom half of the donut. These oils contain friction modifier additives that could cause clutch slipping over time. Essentially all 0w-20, 5w-30 and 10w-30 oils are energy conserving, and should not be used in your motorcycle.

Most motorcycles run the engine oil through the transmission, and the transmission gears are very hard on the oil's VII package. This means that over a couple thousand miles, the oil's viscosity can break down. Standard car oils are only good for typically 1500 miles before they've lost about half of their viscosity. Remember, 10w-40 oils contain a lot of VIIs which tend to shear in your transmission, so I believe 10w-40 oils should be avoided. You can't use 10w-30 because of the friction modifiers. This doesn't leave much. Commercial 15w-40 oils are a good choice, because they have relatively few VIIs which are the more expensive shear-stable sort. Synthetics typically don't contain much of a VII package, so shear is not as big an issue with them.

Some people use their motorcycles only sporadically. This means the oil can all drain completely into the sump, leaving no protective film on the bearings. The first start after a long period of non-use can be particularly hard on an engine. Film strength is very important if you're a sporadic rider.

There are several key advantages to using Synthetic Oils:

Synthetic oils have a higher viscosity index than mineral base oils. Synthetics have better resistance to thinning at high temperatures and thickening at low temperatures. Since synthetics have little or no VIIs, synthetics last longer in service without radical changes in viscosity.

Synthetics have a much higher film strength than petroleum oils, so it takes a lot longer for the oil to drain completely off your bearings and into your sump.

Diester synthetics are polar molecules with solvent properties which dissolve residues and combustion byproducts.

και αμέσω μετά και μερικά FAQs απο την ίδια την εταιρία που δημοσιεύοντας και κάτι τέτοιο παίρνει και την νομική ευθύνη της αναφοράς της.

http://www.mobiloil.com/USA-English/MotorOil/Oils/Motorcycle_Oil_FAQs.aspx


So how is Mobil 1 for passenger cars different from Mobil 1 for motorcycles?
First, let's be clear about Mobil 1's overall benefits compared to those of conventional motor oils, whether for passenger cars or motorcycles:

* Superior long-term engine protection.
* Superior high-temperature stability.
* Excellent low-temperature starting.
* Outstanding engine performance.
* Low volatility/low oil consumption

It's a little hard to generalize about the difference between Mobil 1 passenger-car motor oils and Mobil 1 motorcycle oils. That's because not all viscosities of Mobil 1 passenger-car oils have the same levels of zinc and phosphorus, and there are even greater differences among the three Mobil 1 motorcycle oils. In general, Mobil 1 motorcycle oils have:

* Additive packages balanced differently for motorcycle engine and transmission operation. For passenger vehicles, fuel economy and emission system protection are higher priorities. These require low phosphorus systems and the use of friction modifiers. Motorcycle oils do not require friction modifiers for fuel economy and for better clutch friction less/no friction modifier is optimum. Motorcycle oils allow the use of higher levels of antiwear additives such as ZDDP (phosphorous).

Eπίσης ειπώθηκε μια αλήθεια που πέρασε στο ντούκου και έχει να κάνει με την θερμοκρασία του λιπαντικού. Υπόψη οτι στην μοτοσυκλέτα σας, το λιπαντικό θα φτάσει εώς και 2 φορές την θερμοκρασία λιπαντικού σε ενα αυτοκίνητο , κυρίως λόγω των πολλαπλών στροφών του κινητήρα και σαφώς την μεγαλύτερη τριβή των κινούμενων μερών του. Οι ιδιότητες του λιπαντικού μοτοσυκλετών μέσα απο τα πρόσθετα "πακέτα" χημικών που θα έχει , το κάνουν πιο ανθεκτικό και διατηρεί περισσότερο την διάρκεια ζωής του (σύνθεση ή αλλιώς συνοχή μορίων και διάρκεια χημικών) απο εκείνα ενός "πολιτικού αυτοκινήτου" (Υπόψη οτι δεν μιλούμε για αγωνιστικές καταστάσεις εδώ).

Για αυτό και λέμε οτι το να συμπληρώσεις κάποια στιγμή με λάδι αυτοκινήτου όταν είσαι σε καμιά ερημιά και ο κινητήρας διψάει... δεν θα κάνει ζημιά. Μόνο όμως όταν με την επιστροφή αλλάξει όλο το σύνολο του λαδιού + φίλτρο και μπεί εκείνο που βάζετε συνήθως συν το νέο φίλτρο.

Απο προσωπική εμπειρία πάντως σας λέω οτι στο παλιότερο DR είχε χρειαστεί να βάλω ενα λαδάκι 0-30 ημισυνθετικό απο Ι.Χ σε νησί καθώς δεν έβρισκα λάδι (βράδυ και πρωί έφευγα)... το σαζμάν χτύπαγε λες και είχε πριονίδια μέσα και το μηχανάκι φυσικά πατινάριζε στον συμπλέκτη. Παρόλα αυτά γλύτωσα τον κινητήρα μέχρι να έρθω Αθήνα και να κάνω ολική μετάγγιση έπειτα.

Κανείς τώρα δεν είναι υποχρεωμένος να μας ακούσει σε αυτό. Μπορεί να βάλει οτι λάδι θέλει ... απλα΄παρακαλώ να μας πεί και τις εντυπώσεις του μετά απο μακροχρόνια χρήση του , στο κινητήρα του διτρόχου του.

Gandalf

DrBig
04/05/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εχμ...Πολυσυζητημένο θέμα.. αν ψάξετε και στο παρελθόν του ΜΟΤΟ.gr θα βρείτε αρκετά "νήματα" για αυτό.

Παραθέτω απο παλιότερη διαμάχη

http://www.calsci.com/motorcycleinfo/Oils1.html



και αμέσω μετά και μερικά FAQs απο την ίδια την εταιρία που δημοσιεύοντας και κάτι τέτοιο παίρνει και την νομική ευθύνη της αναφοράς της.

http://www.mobiloil.com/USA-English/MotorOil/Oils/Motorcycle_Oil_FAQs.aspx



Eπίσης ειπώθηκε μια αλήθεια που πέρασε στο ντούκου και έχει να κάνει με την θερμοκρασία του λιπαντικού. Υπόψη οτι στην μοτοσυκλέτα σας, το λιπαντικό θα φτάσει εώς και 2 φορές την θερμοκρασία λιπαντικού σε ενα αυτοκίνητο , κυρίως λόγω των πολλαπλών στροφών του κινητήρα και σαφώς την μεγαλύτερη τριβή των κινούμενων μερών του. Οι ιδιότητες του λιπαντικού μοτοσυκλετών μέσα απο τα πρόσθετα "πακέτα" χημικών που θα έχει , το κάνουν πιο ανθεκτικό και διατηρεί περισσότερο την διάρκεια ζωής του (σύνθεση ή αλλιώς συνοχή μορίων και διάρκεια χημικών) απο εκείνα ενός "πολιτικού αυτοκινήτου" (Υπόψη οτι δεν μιλούμε για αγωνιστικές καταστάσεις εδώ).

Για αυτό και λέμε οτι το να συμπληρώσεις κάποια στιγμή με λάδι αυτοκινήτου όταν είσαι σε καμιά ερημιά και ο κινητήρας διψάει... δεν θα κάνει ζημιά. Μόνο όμως όταν με την επιστροφή αλλάξει όλο το σύνολο του λαδιού + φίλτρο και μπεί εκείνο που βάζετε συνήθως συν το νέο φίλτρο.

Απο προσωπική εμπειρία πάντως σας λέω οτι στο παλιότερο DR είχε χρειαστεί να βάλω ενα λαδάκι 0-30 ημισυνθετικό απο Ι.Χ σε νησί καθώς δεν έβρισκα λάδι (βράδυ και πρωί έφευγα)... το σαζμάν χτύπαγε λες και είχε πριονίδια μέσα και το μηχανάκι φυσικά πατινάριζε στον συμπλέκτη. Παρόλα αυτά γλύτωσα τον κινητήρα μέχρι να έρθω Αθήνα και να κάνω ολική μετάγγιση έπειτα.

Κανείς τώρα δεν είναι υποχρεωμένος να μας ακούσει σε αυτό. Μπορεί να βάλει οτι λάδι θέλει ... απλα΄παρακαλώ να μας πεί και τις εντυπώσεις του μετά απο μακροχρόνια χρήση του , στο κινητήρα του διτρόχου του.

Gandalf


Στην παραπανω αναφορα της μομπιλ, νομιζω οτι η απαντηση ερχεται απο το στομα του λυκου. Αν για παραδειγμα υπηρχε σαφης διαφορα, η δηλωση αυτη θα ηταν πολυ διαφορετικη.

Στο DR νομιζω οτι αυτο που ειδες ηταν αποτελεσμα ενδεχομενως φτηνολαδου απο τη μια και ακαταλληλου ιξωδους απο την αλλη, μια και και θα επρεπε να μπει 10W40/50. Η προσωπικη μου εμπειρια απο DR και λαδια αυτοκινητου ειναι απο τα helix και με τα οποια η λειτουργια του κινητηρα/σασμαν ηταν υποδειγματικη.

Ακομα αν διαβασεις το αρθρο που παρεθεσε ο Στεφανος, θα δεις οτι ακομα και στο θεμα των προσθετων, δεν υπαρχει σαφης διαφορα μεταξυ των δυο κατηγοριων λαδιου.

Τελος, χωρις να ειμαι σε θεση να διαφωνισω, γιατι υποστηριζεις οτι οι θερμοκρασιες λαδιου ειναι υψηλοτερες σε μια μηχανη? Τι σχεση εχει η ευστροφια με αυτο? Και γιατι υπαρχουν μεγαλυτερες τριβες σε ενα κινητηρα μηχανης? Ακομα, τι μας κανει να πιστευουμε οτι τα λαδια αυτοκινητου δεν ειναι σε θεση να τις διαχειριστουνε, ακομα καιο αν ειναι υψηλοτερες? Το πρωτο αρθρο που παρεθεσα, υποστηριζει οτι η απωλεια ιξωδους με την χρηση δεν εχει να κανει με την κατηγορια του λαδιου αλλα με την ποιοτητα του.

orcinious
04/05/2009, 12:53
ρε παιδια μην εχουμε παρωπίδες
δλδ ποσο καλυτερα ειναι τα λαδια που θελουν οι μοτοσυκλετες ?

αμα ηταν ετσι καποια κουτια με 600 αλογα απο 2 λιτρα θα επρεπε να παίρνουν λαδια απο την nasa και μην μου πει κανεις οτι οταν περνά το λαδι απο την πυρακτωμένη τουρμπινα ειναι καλύτερα απο οτι στο σασμαν μιας μηχανης

για εμενα μια ειναι η αληθεια απο πρωσοπικη εμπειρια

συχνες αλλαγες με λαδια που πληρουν τουλαχιστον το ελαχιστο τον προδιαγραφών
προτιμώ να παρω ενα 1000αρι μεταχειρισμένο που ο ιδιοκτητης εβαζε λαδι αυτοκινητου και το αλλαζε καθε 2500 χλμ
παρα ενα που εβαζε full synthetick space age double protection antι pragnesi against air polution save the forests free pakistan λαδι και το αφηνε μεσα 10000 χλμ γιατι τοσο του είπε ο μαστροτζεπετο οτι άντεχε στον πινοκιο

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 13:07
οι θερμοκρασίες είναι υψηλότερες λόγω της ταχύτερης κίνησης των κινούμενων μερών του μοτέρ λόγω των αριθμών στροφών κινητήρα. Σκέψου την ταχύτητα που έχει το πιστόνι σε ενα μοτέρ 13-16.000rpm και σε ενα μοτέρ με 7-8000rpm...

Όσο για την τουρμπίνα που ανέφερε φίλος , πόσα Ι.Χ. δουλεύουν τουρμπίνα συνέχεια σε ταξίδι πάνω απο 2 ώρες;.. γιατί εκείνο το φάσμα στροφών για τις μοτοσυκλέτες είναι περίπου στις 12.000rpm μέσο όρο και φυσικα΄μεγαλύτερη καταπόνηση των λιπαντικών. Άρα και μικρότερος χρόνος να μειωθεί η θερμοκρασία του. Στην χρήση τουρμπίνας (οχι κομπρέσσορα) το λάδι ναι μεν περνάει τεράστια καταπόνηση αλλά δεν είναι συνεχής, με αποτέλεσμα να έχει και περισσότερο χρόνο να ψυχρανθεί μετά.

Δεν είναι τυχαίο το οτι λένε πως αρκετές τουρμπίνες σκάνε μετά απο υπερβολική χρήση (κοινή ιστορία εκείνη με τα Punto GT που δούλευαν απο πολύ χαμηλά σε στροφές κινητήρα).

Επίσης το συνθετικό απο όσο γνωρίζω τουλάχιστον δεν σημαίνει οτι έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής... απλά έχει καλύτερη προστασία στην ίδια διάρκεια ζωής που θα έχεις ενα ημισυνθετικό μέσα στον κινητήρα σου. Οπότε δεν διαφωνώ με την ιδέα του να μην πάρω μοτό με 10.000χλμ μέ το ίδιο λάδι.

Για τα λάδια αυτοκινήτου πέρα απο το εμφανές οτι δεν έχουν πρόσθετα για χρήση υγρού συμπλέκτη και σαζμάν (στα Ι.Χ ώς κοινώς έχουν βαλβολίνη και οχι λάδι), το οτι έχουν λιγότερη διάρκεια ζωής απο ενα λιπαντικό μοτοσυκλέτας λόγω πρόσθετων... εκείνο που μπορεί να κάνει την διαφορά και το επαναλαμβάνω είναι τα αποτελέσματα που θα έχεις απο μακροχρόνια χρήση.

όσο για το DR.. τα χιλιόμετρα που έκανε με το συγκεκριμένο λάδι δεν ξεπέρασαν τα 500ΚΜ αλλά και αυτό που αναφέρω δεν έχει να κάνει τόσο με το δούλεμα του μοτέρ, όσο με το δούλεμα του συμπλέκτη και το δούλεμα του σαζμάν. Αυτά εμφανίστηκαν σχεδόν αμέσως.

p.s. Επίσης να προσθέσω όπως είπα και πριν οτι αγωνιστικά μοτέρ αυτοκινήτων κάνουν χρήση διαφορετικού καυσίμου και λιπαντικών. Δεν είναι "πολιτικής χρήσης".

Gandalf

DrBig
04/05/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
οι θερμοκρασίες είναι υψηλότερες λόγω της ταχύτερης κίνησης των κινούμενων μερών του μοτέρ λόγω των αριθμών στροφών κινητήρα. Σκέψου την ταχύτητα που έχει το πιστόνι σε ενα μοτέρ 13-16.000rpm και σε ενα μοτέρ με 7-8000rpm...

Gandalf

Δεν ειναι απαραιτητο οτι εχουν υψηλοτερες γραμμικες ταχυτητες πιστονιου ακομα και αν εχουν διπλασιες συχνοτητες περιστροφης, γιατι εχουν πολυ μικροτερες διαδρομες. Για παραδειγμα, αν ενας στοφαλοφορος εχει την μιση ακτινα (απο το σημειο εδρασης της μπιελας στο κεντρο του) απο εναν αλλο, τοτε το πιστονι θα εχει και την μιση γραμικη ταχυτητα (περιπου) στις ιδιες στροφες.

Να επαναλαβω το κλου απο το αρθρο που παρεθεσε ο Στεφανος. Απ'οτι φαινεται, δεν εχουν κατ'αναγκη διαφορετικη περιεκτικοτητα σε προσθετα!

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 13:51
Δεν είναι μόνο το πιστόνι.. το ανέφερα μόνο σαν παράδειγμα. Σκέψου όλα τα κινούμενα μέρη και τον τρόπο κίνησης του , στις σχεδόν διπλάσιες στροφές κινητήρα και στο γεγονός πως αυτό διαρκεί για πολύ περισσότερη ώρα στην μηχανή απο το αυτοκίνητο.

Η διαδρομή επίσης παίζει ρόλο , αλλά μόνο σχετικό... γιατί για να το πούμε και σε κοινά Ελληνικά είναι σαν να έχεις ενα sprinter που τρέχει με ταχύτητα Ν σε διαδρομή Α... και sprinter με ταχύτητα ΝΧ2 σε Α/2 διαδρομή αλλά με μεγαλύτερη χρονική διάρκεια... ποιός θα έχει την μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας βάσει της ενέργειας που παράγει;

Gandalf

DrBig
04/05/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν είναι μόνο το πιστόνι.. το ανέφερα μόνο σαν παράδειγμα. Σκέψου όλα τα κινούμενα μέρη και τον τρόπο κίνησης του , στις σχεδόν διπλάσιες στροφές κινητήρα και στο γεγονός πως αυτό διαρκεί για πολύ περισσότερη ώρα στην μηχανή απο το αυτοκίνητο.

Η διαδρομή επίσης παίζει ρόλο , αλλά μόνο σχετικό... γιατί για να το πούμε και σε κοινά Ελληνικά είναι σαν να έχεις ενα sprinter που τρέχει με ταχύτητα Ν σε διαδρομή Α... και sprinter με ταχύτητα ΝΧ2 σε Α/2 διαδρομή αλλά με μεγαλύτερη χρονική διάρκεια... ποιός θα έχει την μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας βάσει της ενέργειας που παράγει;

Gandalf

Αν εξακολοθουμε να μιλαμε για πιστονια (δεν μπορω να ακολουθησω το παραδειγμα σου) τοτε οι γραμμικες ταχυτητες ειναι ιδιες και στις δυο περιπτωσεις (μηχανη - αυτοκινητο). Αυτο που αλλαζει ειναι οι επιταχυνσεις.
Ακομα δεν καταλαβαινω τι εννοεις λεγοντας οτι διαρκει περισσοτερη ωρα στη μηχανη.

Τωρα για αλλα κινουμενα μερη, οπως ρουλεμαν και κουζινετα, εκκεντοφοροι, πασο, στρεφονται πιο γρηγορα στις μηχανες αλλα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα παραπανω παραγωγης θερμοητας που ειτε το ενα ειτε το αλλο λαδι να μη μπορει να διαχειριστει. Διαβασες το αρθρο του Στεφανου?

orcinious
04/05/2009, 14:11
αυτο που παιζει ρολο περα απο την γραμμικη ταχύτητα του εμβολου ειναι η ειδική ισχυς του κινητηρα.
ετσι μπορει ενα 1000 αρι να εχει ισχύ/λιτρο 160αλογα αλλα το τουρμπατο αμαξι εχει πολυ μεγαλύτερη αρα και πολυ μεγαλύτερη καταπόνηση σε όλα τα μηχανικά του μερη ετσι και μεγαλύτερες απαιτήσεις απο το λιπαντικό

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 14:20
το διάβασα...το 10-20% σε πρόσθετα είναι ναι μεν αληθής αριθμός, αλλά ο τύπος προσθέτων και η ποσόστωση αυτών έστω και αν αυτό είναι 0,5% είναι εκείνος που κάνει την διαφορά.

Ακόμα και η ελάχιστη διαφορά στα συστατικά αυτά δηλαδή που και στο άρθρο παραδέχεται μέσω των γραφημάτων (έστω και αν το test είναι ελλειπές κατά την γνώμη μου ... αλλά είναι άλλο θέμα αυτό) μπορεί να δώσει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια και αντοχή σε ενα κινητήρα.

Περισσότερη διάρκεια εννοώ οτι το μοτέρ μια μοτοσυκλέτας κρατάει πολύ περισσότερο τον κινητήρα σε υψηλές στροφές (σε υψηλό φάσμα) απο ενα αυτοκίνητο σε χρονική διάρκεια λόγω οδήγησης. Δλδ... οι περισσότερες μηχανές θα κινηθούν απο 8-10000rpm πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο συχνά απο οτι ο κινητήρας του αυτοκινήτου.

Τα υπόλοιπα κινούμενα μέρη και αυτά παράγουν ενέργεια, άρα και θερμότητα. Αρθροιστικά λοιπόν έχεις να διαχειριστείς για πολύ περισσότερο χρόνο , πολύ μεγαλύτερη παραγώμενη θερμότητα απο το μοτέρ ενός Ι.Χ.

Δηλαδή το λιπαντικό έχει πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες να αντιμετωπίσει , σε μεγαλύτερο χρόνο/διάρκεια και με πολύ αυξημένες απαιτήσεις με δεδομένο οτι η κυκλοφορία του , δεν περιορίζεται μόνο στο μοτέρ, αλλά και στο σύστημα μετάδοσης της μηχανής (συμπλέκτης, σαζμάν).

Να επαναλάβω φυσικά εδώ, οτι δεν είναι τόσο οι αντιστάσεις και η λίπανση της στιγμής στο λάδι που θα προσφέρει το λιπαντικό για Ι.Χ. .... θα το κάνει δίχως πρόβλημα ουσιαστικά. Το πρόβλημα είναι στην διάρκεια και στο οτι μια μηχανή θα κινείται περισσότερο στο φάσμα των 8-10000rpm απο ενα αυτοκίνητο και στο οτι το λάδι που μπαίνει στο μοτέρ μιας μοτοσυκλέτας πέρα απο την απορρυπαντική, αντι-οξειδωτική και ισοθερμική ικανότητα που θα προσφέρει θα πρέπει να το κάνει για μεγάλη χρονική διάρκεια... και μην έχοντας αυτή την διαφορά που αναφέρεται σαν πρόσθετο, δεν θα τα καταφέρει.

Οπότε .. οχι δεν είναι άχρηστο το λάδι Ι.Χ. στο μοτέρ μιας μηχανής....αλλά πάντα σύμφωνα με τα test και τις δοκιμές, θα παρουσιάσει προβλήματα στο μοτέρ μια μηχανής , μετά απο πολλά χιλιόμετρα συγκριτικά με κάποιο που θα κάνει χρήση του λαδιού για μοτοσυκλέτα με το απαραίτητο ποσοστό προσθέτων.

οrcinious... ξεχνάς την χρονική διάρκεια της καταπόνησης... η τουρμπίνα ναι μεν θα θέλει 110% αλλά μόνο για μερικά δεύτερα... ενώ στην μοτοσυκλέτα θα το θέλει για το περισσότερο απο το 60-70% της ζωής του κινητήρα. Χωρίς μάλιστα να έχει την δυνατότητα το λιπαντικό να επανέρθει σε φυσιολογική θερμοκρασία και συνοχή κατά την λειτουργία του μοτέρ.

Gandalf

orcinious
04/05/2009, 14:42
Το βασικό μέσο ψύξης είναι το νερο αμα το κύκλωμα ψύξης δουλεύει σωστά, το λιπαντικό μέσο πρέπει να φτάνει την θερμοκρασία λειτουργίας του και να τη διατηρεί σταθερή,
Ετσι ωστε να επιτελεί το βασικό του ρολό που είναι η λίπανση και οχι η αποβολή θερμότητας.

Το μονό επιχείρημα που υπάρχει είναι ότι δεν έχουν αντιθλυπτικα για να αντιστέκονται στην καταπόνηση του κιβώτιου.
Απλα και εγω όπως και αλλοι δεν ειμαι πεπεισμένος ότι υπάρχει στα λάδια μοτοσικλέτας και στην τελική δεν αναφέρεται πουθενά εμφανώς πάνω σε συσκευασία λαδιού ……

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 16:04
orcinious...

Όπως είπα.. ο μόνος σίγουρος τρόπος να το δεί κάποιος είναι να κάνει χρήση τέτοιων λιπαντικών στο μοτέρ της μηχανής του. Αν κάποιος το έκανε ή θα το κάνει , αν είναι διατεθειμένος μπορεί να μας δώσει περισσότερες ΕΜΠΕΙΡΙΚΕΣ πληροφορίες για την κατάσταση που ήρθε το μοτέρ του απο τέτοιου είδους λίπανση.

Gandalf

+Arxiereas+
04/05/2009, 16:50
ΔΕΝ είναι το ίδιο πράγμα τα λάδια αυτοκινήτου και μοτο και πολλά από αυτά που είπαμε περάσανε στο ντούκου. Όπως δεν είναι ίδια και τα ντιζελόλαδα αυτ/των με φορτηγών, σκαφών κτλ.

Δε συμφέρει τις ίδιες τις εταιρίες να έχουν πολλές μονάδες παραγωγής-μίξης πρόσθετων. Αν ήταν θα κρατούσαν 1 μονάδα και θα βγάζανε ένα λάδι για όλα τα οχήματα. Αυτός είναι κι ο λόγος που είναι ακριβότερα τα μοτο κι ακόμα ακριβότερα αυτά για κινητήρες σκαφών. Αναλογία κόστους παραγωγής/λίτρο. Μεγαλύτερη παραγωγή, χαμηλότερη τιμή και το αντίστροφο στα μοτοσυκλέτας.

Την αναλογία λιπαντικού/πρόσθετων δεν την ξέρει ΚΑΝΕΙΣ, όπως και την αναλογία συνθετικού/ορυκτού. Είναι τα 2 επτασφράγιστα μυστικά κάθε εταιρίας και μόνο από την ονομασία μπορεί καποιος να εικάσει τις αναλογίες ορυκτού/συνθετικού. Είναι άλλο το φουλ συνθετικό (ή 100%), άλλο το συνθετικό, άλλο το ημί-συνθετικό. Στην τελευταία κατηγορία γίνονται όργια αφού έπαιξε πριν χρόνια στην αγορά λάδι επώνυμο που ήταν μόλις 8% συνθετικό και αποσύρθηκε μετά από καταγγελίες για ανεπάρκειά του στο εξωτερικό.

stefanos
04/05/2009, 17:40
Ωραιότατα όλα αυτά, αλλά εάν το σουπερ απίθανο μοτοσυκλετιστικό λάδι κάνει 8€ το λίτρο και εγώ πρέπει να πληρώσω 24€ σε κάθε αλλαγή, κάθε 1500 χιλ που λέει η honda ενώ το SF SG σε μεγάλη συσκευασία μου στοιχίζει λιγότερο απο 6€ η αλλαγή, τότε πραγματικά χρειάζομαι κάτι πολύ πιό χειροπιαστό απο διαφημιστικά φυλλάδια για να σκάσω την πολύ σεβαστή διαφορά κόστους.
Χωρίς να λάβουμε υπ όψη μας οτι η πλειοψηφία των αναβατών αλλάζει το μηχανάκι πολύ πρίν χρειαστεί οποιαδήποτε σοβαρή επισκευή που θα έχει να κάνει με την ποιότητα των λαδιών.

GiannisBlessed
04/05/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ωραιότατα όλα αυτά, αλλά εάν το σουπερ απίθανο μοτοσυκλετιστικό λάδι κάνει 8€ το λίτρο και εγώ πρέπει να πληρώσω 24€ σε κάθε αλλαγή, κάθε 1500 χιλ που λέει η honda ενώ το SF SG σε μεγάλη συσκευασία μου στοιχίζει λιγότερο απο 6€ η αλλαγή, τότε πραγματικά χρειάζομαι κάτι πολύ πιό χειροπιαστό απο διαφημιστικά φυλλάδια για να σκάσω την πολύ σεβαστή διαφορά κόστους.
Χωρίς να λάβουμε υπ όψη μας οτι η πλειοψηφία των αναβατών αλλάζει το μηχανάκι πολύ πρίν χρειαστεί οποιαδήποτε σοβαρή επισκευή που θα έχει να κάνει με την ποιότητα των λαδιών.
ναι αλλα τα πληρωνουν αλλοι τα σπασμενα:bawl:
....
νομιζω οτι πρεπει και να ορισετε σε ποιους κινητηρες αναφερεστε.μοτο-τουτου.
αλλο λαδι παιρνει η παπια και αλλο το ρ1
αλλο λαδι το escort και αλλο η ferarri

sakisvolos
04/05/2009, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Ασπάσου ό,τι θες. Απέδειξε όμως ότι εσύ ξέρεις καλύτερα από αυτούς που φτιάχνουν κινητήρες και λάδια. Και κοκα κόλα μπορείς να πίνεις αντί για νερό. Σε μια βδομάδα μπορεί να μην πάθεις τίποτα, το τι γίνεται μέσα σου όμως θα το καταλάβεις όταν θα είναι αργά.


Φιλικά τα λέμε εδώ μέσα, δεν είναι ανάγκη να το περνάμε σε προσωπική διαμάχη κι αν κάποιος θίχτηκε ζητώ συγνώμη δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κανέναν

Φίλε μου σαφώς και θα ασπαστώ ότι θέλω εγώ και μόνο εγώ το θέμα δεν είναι αυτό όμως
δες τι έγραψες παραπάνω!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Καλάαα...
Εγώ μια φορά σεμινάριο στα λιπαντικά έχω παρακολουθήσει...
Και σε αγώνες ενεπλάκησα και με αγωνιζόμενους έχω μιλήσει και σε συνεργεία μπαινόβγαινα παλιά σαν πωλητής....
Κρατώ μόνο τα nick μη τυχών και ψωνίσω κάνα μηχανάκι με ντιζελόλαδο BP μέσα! :p

1) Σεμινάρια πάνω στα λιπαντικά δεν είσαι ο μόνος που έχει παρακολουθήσει!

2) Κρατάς λες τα nick από εμάς που γράφουμε στο θρέντ αυτό μη τυχόν και ψωνίσεις από εμάς
κάνα μηχανάκι με ντηζελόλαδο.......................δεν πουλάμε μηχανάκια φίλε μου τουλάχιστον
όχι εγώ! Τώρα αν αποφασίσουμε να αποχωριστούμε τις μοτό που έχουμε ΜΗΝ τις αγοράσεις !

Φιλικά πάντα και εννοείτε βέβαια πως δεν έχω κάτι μαζί σου!:winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

MOTOR OIL ζητάνε και απλά παραθέτουν την κλίμακα του ιξώδες και την ελάχιστη πιστοποίηση-προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί το λάδι... Η μόνη επισήμανση απαγόρευσης που έχω δεί αφορά τα "αντιτριβικά" λάδια ή αλλιώς τα "energy saving" για τους γνωστούς λόγους του συμπλέκτη...

Και μεταξύ μας, είμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός αν πράγματι οι εταιρίες εξελίσουν στα σοβαρά λάδια ειδικά για μοτοσυκλέττες - πολύ πιθανό μου κάνει να παίρνουν ένα καλό λάδι αυτοκινήτου, στην καλύτερη να πετάνε κανένα πρόσθετο μέσα, και να το πουλάνε 2 και 3 φορές πάνω. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το τμήμα μάρκετινγκ... :winka:

Σωστός! Το λάδι για μοτο δεν πρέπει να έχει αντιτριβικά για το συμπλέκτη και μόνο!
Και όσο για το αν ν πράγματι οι εταιρίες εξελίσσουν στα σοβαρά λάδια ειδικά για μοτοσυκλέτες
μερικές φορές κι εγώ έχω κάποιες επιφυλάξεις και ειδικότερα αν μιλάμε για λάδι που συσκευάζεται
στην Ελλάδα!

sakisvolos
04/05/2009, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Eπίσης ειπώθηκε μια αλήθεια που πέρασε στο ντούκου και έχει να κάνει με την θερμοκρασία του λιπαντικού. Υπόψη οτι στην μοτοσυκλέτα σας, το λιπαντικό θα φτάσει εώς και 2 φορές την θερμοκρασία λιπαντικού σε ενα αυτοκίνητο , κυρίως λόγω των πολλαπλών στροφών του κινητήρα και σαφώς την μεγαλύτερη τριβή των κινούμενων μερών του.

Gandalf

Αν η μοτό είναι αερόψυκτη τότε ναι το λάδι το ζεσταίνει αρκετά παραπάνω από ένα αυτοκίνητο
όταν όμως η μοτο είναι υδρόψυκτη αυτό δεν παίζει!
Αν όμως το τουτού είναι τούρμπο τι γίνεται?? Μιλάμε για πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία στο λάδι
είτε είναι ντήζελ είτε είναι βενζίνη εκεί να δεις ''ζόρι'' που τραβάει το λάδι και να είσαι σίγουρος
ότι πολλά λάδια που είναι για μοτό δεν θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν σε μια τέτοια περίπτωση!

sakisvolos
04/05/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
και μην μου πει κανεις οτι οταν περνά το λαδι απο την πυρακτωμένη τουρμπινα ειναι καλύτερα απο οτι στο σασμαν μιας μηχανης



Μωρέ εγώ τα λέω αλλά...................... :(



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Όσο για την τουρμπίνα που ανέφερε φίλος , πόσα Ι.Χ. δουλεύουν τουρμπίνα συνέχεια σε ταξίδι πάνω απο 2 ώρες;..

Γιατί ποιος είπε ότι η τουρμπίνα βγαίνει εκτός όσο λειτουργεί ο κινητήρας αυτή είναι σε περιστροφή
άλλοτε με λίγες και άλλοτε με πολλές στροφές αναλόγως το φορτίο!
Και πάντα περνάνε από το τμήμα φτερωτή σαλιγκάρι που είναι στα καυσαέρια μια φωτιά και μια
πολύ ζεστά καυσαέρια (όταν πάμε με λίγο γκάζι)!

Και που 'σαι 2 ώρες να περνάει το λάδι από μια τουρμπίνα η οποία είναι πυρακτωμένη αν νομίζεις
ότι δεν είναι τίποτα τότε εντάξει..........................!

THEOD
04/05/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Eπίσης ειπώθηκε μια αλήθεια που πέρασε στο ντούκου και έχει να κάνει με την θερμοκρασία του λιπαντικού. Υπόψη οτι στην μοτοσυκλέτα σας, το λιπαντικό θα φτάσει εώς και 2 φορές την θερμοκρασία λιπαντικού σε ενα αυτοκίνητο , κυρίως λόγω των πολλαπλών στροφών του κινητήρα και σαφώς την μεγαλύτερη τριβή των κινούμενων μερών του.



Αυτό ΔΕΝ παίζει....Η θερμοκρασία λαδιού του οποιουδήποτε κινητήρα είναι αυτή που έχει αποφασίσει ότι πρέπει να είναι ο σχεδιαστής του...Είτε ο κινητήρας γυρίζει στις 2000σαλ είτε στις 15000σαλ...

sakisvolos
04/05/2009, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious

Το μονό επιχείρημα που υπάρχει είναι ότι δεν έχουν αντιθλυπτικα για να αντιστέκονται στην καταπόνηση του κιβώτιου.
Απλα και εγω όπως και αλλοι δεν ειμαι πεπεισμένος ότι υπάρχει στα λάδια μοτοσικλέτας και στην τελική δεν αναφέρεται πουθενά εμφανώς πάνω σε συσκευασία λαδιού ……

Δεν την αναφέρουν γιατί μάλλον δεν την πληρούν αυτή την προδιαγραφή! :winka:

+Arxiereas+
04/05/2009, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Σωστός! Το λάδι για μοτο δεν πρέπει να έχει αντιτριβικά για το συμπλέκτη και μόνο!
Και όσο για το αν ν πράγματι οι εταιρίες εξελίσσουν στα σοβαρά λάδια ειδικά για μοτοσυκλέτες
μερικές φορές κι εγώ έχω κάποιες επιφυλάξεις και ειδικότερα αν μιλάμε για λάδι που συσκευάζεται
στην Ελλάδα!

Δε θα σου πω τίποτα άλλο παρά να ψάξεις να μάθεις τι και ποια είναι αυτά τα περιβόητα πρόσθετα. Θα διαπιστώσεις ότι ΚΑΙ αντιτριβικά περιέχονται (καμία σχέση με μοτορκοτε στα οποία αναφέρεται η συγκεκριμένη οδηγία) ΚΑΙ για θερμοκρασίες ανεξαρτήτως συστήματος ψύξης. Ένα καλό λάδι κάνει πολλή περισσότερη δουλειά απ' όση φαντάζεσαι.
Μπορεί να σνομπάρεις τα σεμινάρια και τις πίστες αλλά τουλάχιστον έχεις google για να ψάξεις αυτά που λέμε

sakisvolos
04/05/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Δε θα σου πω τίποτα άλλο παρά να ψάξεις να μάθεις τι και ποια είναι αυτά τα περιβόητα πρόσθετα. Θα διαπιστώσεις ότι ΚΑΙ αντιτριβικά περιέχονται (καμία σχέση με μοτορκοτε στα οποία αναφέρεται η συγκεκριμένη οδηγία) ΚΑΙ για θερμοκρασίες ανεξαρτήτως συστήματος ψύξης. Ένα καλό λάδι κάνει πολλή περισσότερη δουλειά απ' όση φαντάζεσαι.
Μπορεί να σνομπάρεις τα σεμινάρια και τις πίστες αλλά τουλάχιστον έχεις google για να ψάξεις αυτά που λέμε

Κάποιο μεγάλο λάθος κάνεις φίλε μου ΟΥΤΕ τα σεμινάρια σνομπάρω ΟΥΤΕ τις πίστες εκεί άλλωστε
φαίνονται πόσο αντέχουν τα λάδια (στις πίστες ε? όχι στα σεμινάρια)!
Αλλά το θέμα είναι αλλού αξίζει δλδ να πληρώνουμε τη διαφορά τιμής που έχουν τα λάδια για μοτο?

Όσο για το τι κάνει ένα καλό λάδι σε ένα μοτέρ το ξέρω από πρώτο χέρι όπως επίσης έχω βάλει
ένα τεράστιο Χ σε αρκετές ''καλές '' μάρκες λιπαντικών αυτοκινήτου μιας και με αυτά ''μαλώνω'' εγώ
κάθε μέρα και βλέπω τι βλάβες προξενούν αυτά τα ''καλά'' λάδια στους κινητήρες και τι οι ''καλές''
βαλβολίνες στα κιβώτια!


:wave2: :wave2: :wave2:

stefanos
04/05/2009, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ναι αλλα τα πληρωνουν αλλοι τα σπασμενα:bawl:
....
νομιζω οτι πρεπει και να ορισετε σε ποιους κινητηρες αναφερεστε.μοτο-τουτου.
αλλο λαδι παιρνει η παπια και αλλο το ρ1
αλλο λαδι το escort και αλλο η ferarri

To r1 παίρνει κατά δήλωση της yamaha στο βιβλίο που βρήκα στο δύκτιο "motor oil API SE SF SG or higher" και αμέσως μετά προειδοποιεί να μην χρησιμοποιούμε λάδια "energy conserving II"
φαντάζομαι οτι το ίδιο απαιτούν και τα παπιά.:p

Τα υπόλοιπα εφόσον δεν ελέγχονται και δεν αποδεικνύονται είναι κόλπα εμπορικών τμημάτων.
Χώρια που τις περισσότερες φορές τα φουλ συνθετικά κλπ λάδια γίνονται αφορμή για να αμελούν οι ιδιοκτήτες την αλλαγή στην ώρα της.

devil's animal
04/05/2009, 20:49
εγω δλδ που βαζω 4 λιτρα λαδι με 14€ το λιτρο και τα αλλαζω καθε 4000χλμ πρεπει να ειμαι πολυ μ@λακας....:a35:

THEOD
04/05/2009, 20:57
Προσθέστε σε όλα αυτά ότι για κάποιο λόγο που δεν έχω κατανοήσει εμείς οι μοτοσυκλετιστές (ιδιαίτερα στην Ελλάδα....) αλλάζουμε λάδια συνήθως στο μισό χιλιομετρικό όριο από αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής...Πολλοί μάλιστα ακόμα πιο συχνά....

Τελικά τόσο στην τιμή (= ποιότητα ???) του λαδιού όσο και στην συχνότητα αλλαγής είμαστε πολύυυυυυυ πιο "large" απ' ότι ο ίδιος κατασκευαστής προτείνει... :smokin:

DrBig
04/05/2009, 20:58
Σε 4000 χλμ εκτος απο μισο ζευγαρι λαστιχα και 20% αλυσιδογραναζα εχεις καψει και 400 ευρω βενζινη. Τα 20 ευρω παραπανω για λαδια δεν ειναι θεμα νομιζω. Εγω τα πληρωνω 60 ευρω το τετραλιτρο και τα αλλαζω στα 3000κμ. Η οσο συχνοτερη αλλαγη καλης ποιοτητας λαδιων ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για τη μηχανη σου.

devil's animal
04/05/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σε 4000 χλμ εκτος απο μισο ζευγαρι λαστιχα και 20% αλυσιδογραναζα εχεις καψει και 400 ευρω βενζινη. Τα 20 ευρω παραπανω για λαδια δεν ειναι θεμα νομιζω. Εγω τα πληρωνω 60 ευρω το τετραλιτρο και τα αλλαζω στα 3000κμ. Η οσο συχνοτερη αλλαγη καλης ποιοτητας λαδιων ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για τη μηχανη σου.

:winka: αυτο ακριβως εννοουσα..
:beer:

DrBig
04/05/2009, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Προσθέστε σε όλα αυτά ότι για κάποιο λόγο που δεν έχω κατανοήσει εμείς οι μοτοσυκλετιστές (ιδιαίτερα στην Ελλάδα....) αλλάζουμε λάδια συνήθως στο μισό χιλιομετρικό όριο από αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής...Πολλοί μάλιστα ακόμα πιο συχνά....

Τελικά τόσο στην τιμή (= ποιότητα ???) του λαδιού όσο και στην συχνότητα αλλαγής είμαστε πολύυυυυυυ πιο "large" απ' ότι ο ίδιος κατασκευαστής προτείνει... :smokin:

Δικιο εχεις και κακο δεν κανουμε. Εγω τουλαχιστον βλεπω διαφορα στο πως δουλευει ο κινητηρας και το κιβωτιο αν βαλω ημισυνθετικα και τα δουλεψω πανω απο 2-3000 κμ

DrBig
04/05/2009, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
:winka: αυτο ακριβως εννοουσα..
:beer:

Μεσα και εγω. Αλλα εδω δεν ειπε ποτε κανενας οτι δεν χρειαζονται τα καλα λαδια. Απλα διερωτομαστε αν εχει διαφορα αν τα λαδια ειναι για αυτο η για μοτο. :beer:

THEOD
04/05/2009, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
To r1 παίρνει κατά δήλωση της yamaha στο βιβλίο που βρήκα στο δύκτιο "motor oil API SE SF SG or higher" και αμέσως μετά προειδοποιεί να μην χρησιμοποιούμε λάδια "energy conserving II"
φαντάζομαι οτι το ίδιο απαιτούν και τα παπιά.:p



Θα με φάτε αλλά θα το πω....



















Παίζει το ενδεχόμενο το παπί να χρειάζεται καλύτερης ποιότητας λάδι από το ρ1....





































Σκέφτήτε λίγο πριν ορμήξετε.... :a48:

DrBig
04/05/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Θα με φάτε αλλά θα το πω....
Παίζει το ενδεχόμενο το παπί να χρειάζεται καλύτερης ποιότητας λάδι από το ρ1....
Σκέφτήτε λίγο πριν ορμήξετε.... :a48:


Εμεις εδω φιλαρακι πρωτα ορμαμε και μετα σκεφτομαστε! :D

dirtbird
04/05/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD




Παίζει το ενδεχόμενο το παπί να χρειάζεται καλύτερης ποιότητας λάδι από το ρ1....











ΟΧΙ

































ειδικά αν εννοείς εκείνο που πούλαγες,,,,,, :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
04/05/2009, 21:24
Σας αφήνω λίγο χρόνο να το σκεφτείτε.... :cool:

DrBig
04/05/2009, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Σας αφήνω λίγο χρόνο να το σκεφτείτε.... :cool:

το παπι ειναι αεροψυκτο? με τουρμπο η χωρις?

p@nos
04/05/2009, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Θα με φάτε αλλά θα το πω....

Παίζει το ενδεχόμενο το παπί να χρειάζεται καλύτερης ποιότητας λάδι από το ρ1....


Σκέφτήτε λίγο πριν ορμήξετε.... :a48:


το αν ενας κινητηρας χρειαζεται καλυτερο η χειρωτερο λαδι ειναι πολυ σχετικο...

πχ εχει μεγαλυτερες απαιτησεις σε ποιοτητα λαδιου ενα παπι ντελιβεραδικο που παει τερμα γκαζι καθε μερα μεσα στην κινηση χειμωνα καλοκαιρι απο ενα R1 που βγαινει μια φορα το μηνα εξω...



ενα SM καθαροαιμο εχει που τρεχει πιστα θελει πολυ καλυτερα λαδια απο το αν το ιδιο SM εκοβε βολτες σε νορμαλ ρυθμους στο δρομο το χειμωνα...

η θερμοκρασια του περιβαλλοντος ειναι πολυ σημαντικη επισης...



ειναι πολλοι παραγοντες που επιρεαζουν την αποδοση του καθε λιπαντικου...

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 21:57
Σας έχασα βρε.. 2-3 ωρίτσες το άφησα και πήγε +2 σελίδες...:D

Λοιπόν πηγαίνοντας αντίστροφα...


Η οσο συχνοτερη αλλαγη καλης ποιοτητας λαδιων ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για τη μηχανη σου.

ΛΑΘΟΣ.. ΛΑΘΟΣ.. ΛΑΘΟΣ... το λάδι θέλει ορισμένο αριθμό χιλιομέτρων πριν έρθει σε κατάσταση που θα δουλέψει σωστά στον κινητήρα σου. Τα απορρυπαντικά στοιχεία του κάθε λιπαντικού θα "καθαρίσουν" τον κινητήρα της μηχανής σου σε ορισμένο αριθμό χιλιομέτρων. Αν τώρα το κάνουμε πιο συχνά αλλαγή απο όσο αναφέρεται παραπάνω κακό θα κάνει παρά καλό.

(σ.σ. Τάδε έφη στο σεμινάριο λιπαντικών απο τους χημικούς που είχαν έρθει στον Άνεμο προ 3 ετών). Κάπου έχω και τις σημειώσεις... δώστε μου χρόνο παρακαλώ.

Ο THEOD εν μέρει έχει δίκιο αν σκεφτεί κανείς τι θερμοκρασίες περιβάλλοντος και συνθήκες κίνησης αντιμετωπίζει ενα παπί σε σύγκριση με ενα R1 που πάει μόνο βόλτες σε ανοιχτό δρόμο. Αυτό είναι βέβαια μια εξαίρεση στον κανόνα. Χαρακτηριστική ατάκα που έχουμε και λέμε "σκυλί το παπί" έχει να κάνει με το χαμηλόστροφο του κινητήρα του και τις τεράστιες αντοχές που τα περισσότερα έχουν σε τέτοιες συνθήκες ... εξού και τα λιπαντικά που χρησιμοποιούν μπορούν να μην είναι και τόσο "εξωτικά" όπως αυτά μιας μοτοσυκλέτας υψηλότερου κυβισμού και στροφών.


Γιατί ποιος είπε ότι η τουρμπίνα βγαίνει εκτός όσο λειτουργεί ο κινητήρας αυτή είναι σε περιστροφή
άλλοτε με λίγες και άλλοτε με πολλές στροφές αναλόγως το φορτίο!

Κλασσικό λάθος... αν ρωτήσεις κάποιον μηχανικό αυτοκινήτου θα σου πεί οτι είναι η κλασσική αντίδραση της τουρμπινας για να "αντιστοιχεί" στις στροφές του μοτέρ , έτσι ώστε να μην έχει καθυστέρηση (delay) στο άνοιγμα της... αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι εν λειτουργία.

Αν μάλιστα ρωτήσεις τελευταία στην VW θα σου πουν οτι αρκετά νέα GOLF Tsi είχαν αυτό το πρόβλημα (delay) καθώς είχε χαλάσει κάποιος σένσορας ανάγνωσης στροφών κινητήρα και για αυτό απέδιδαν με μερικά εκατοστά διαφορά το άνοιγμα τους απο τις χαμηλές.

Οπότε ναι.. είναι σε κίνηση αλλά οχι σε λειτουργία.. δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, συγνώμη. 2 ώρες αν λειτουργεί η τουρμπινα συνέχεια απλά θα "την πάρει στο χέρι" ο οδηγός.

Απο εκεί και πέρα όπως σε κάθε έρευνα θεωρώ οτι ο καλύτερος τρόπος να αποδείξει κάποιος τα λεγόμενα του είναι να κάνει χρήση αυτών των λιπαντικών που υποστηρίζει και να έχει τα δικά του δεδομένα σε συνδυασμό με τον δικό του τρόπο οδήγησης μετά απο διάστημα κάποιου χρόνου. Προσωπικά επειδή είχα και έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα , προτιμώ να δίνω 14-15? το λίτρο στο λαδάκι μοτοσυκλέτας παρά να ρισκάρω για 20-30 ευρώ όπως λέτε, βάζοντας μη συνιστώμενο λιπαντικό στον κινητήρα της μηχανής μου.

Αυτά απο μένα...

Gandalf

THEOD
04/05/2009, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ο THEOD εν μέρει έχει δίκιο αν σκεφτεί κανείς τι θερμοκρασίες περιβάλλοντος και συνθήκες κίνησης αντιμετωπίζει ενα παπί σε σύγκριση με ενα R1 που πάει μόνο βόλτες σε ανοιχτό δρόμο.

Και όχι μόνο.... Οι 8-9.000 σαλ του παπιού μπορεί να μην συγκρίνονται με τις 12.000+σαλ του Ρ1 αλλά για μονοκύλινδρο δεν παύει να είναι πάρα πολλές...Και το σημαντικό...το παπί είναι ένα οχήμα του οποίου ο κινητήρας κατά 90% της διαρκειας λειτουργίας δουλέυει με το γκάζι σαν διακόπτη ον-οφφ δηλ κλειστό-τέρμα ανοικτό.

Μπορεί να το υποτιμάτε αλλά στην πραγματικότητα έχουμε να κάνουμε με ένα μονοκύλινδρο και αερόψυκτο κινητήρα που δουλεύει συνεχώς σε φούλ φορτίο, σε συνθήκες κατά 100% εντός πόλης με χαμηλές ταχύτητες, με ψύξη που κυρίως προέρχεται κυρίως από τις εξατμίσεις των άλλων οχημάτων, και ένα κιβώτιο που ψιλοπατινάρει συνεχώς....

Πές τε μου πόσοι από εσάς με τα ss λειτουργείτε έτσι απάνθρωπα τον κινητήρα σας και για ποιό ποσοστό του χρόνου λειτουργίας του....

Και από ότι έχω παρατηρήσει ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ (εντάξει δεν είναι αξιόπιστο όργανο μέτρησης αλλά η διαφορά είναι ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ...) τα λαδάκια που βγάζω από το FZ1 (αλλά και από τα FZS600, FZ6, V-STORM1000 κλπ που κατά καιρούς είχα) στα 5-6.000χλμ φαίνονται σε απίστευτα καλύτερη κατάσταση από αυτό το πηχτό κατράμι που βγαίνει από το παπί στα 2-3.000χλμ...

DrBig
04/05/2009, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και όχι μόνο.... Οι 8-9.000 σαλ του παπιού μπορεί να μην συγκρίνονται με τις 12.000+σαλ του Ρ1 αλλά για μονοκύλινδρο δεν παύει να είναι πάρα πολλές...Και το σημαντικό...το παπί είναι ένα οχήμα του οποίου ο κινητήρας κατά 90% της διαρκειας λειτουργίας δουλέυει με το γκάζι σαν διακόπτη ον-οφφ δηλ κλειστό-τέρμα ανοικτό.
Συνεχώς σε φούλ φορτίο, ένας μονοκύλινδρος, αερόψυκτος κινητήρας, σε συνθήκες κατά 100% εντός πόλης με χαμηλές ταχύτητες, ψύξη που κυρίως προέρχεται από τις εξατμίσεις των άλλων οχημάτων, και ένα κιβώτιο που ψιλοπατινάρει συνεχώς....
Πές τε μου πόσοι από εσάς με τα ss λειτουργείτε έτσι απάνθρωπα τον κινητήρα σας και για ποιό ποσοστό του χρόνου λειτουργίας του....

Και από ότι έχω παρατηρήσει ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ (εντάξει δεν είναι αξιόπιστο όργανο μέτρησης αλλά η διαφορά είναι ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ...) τα λαδάκια που βγάζω από το FZ1 (αλλά και από τα FZS600, FZ6, V-STORM1000 κλπ που κατά καιρούς είχα) στα 5-6.000χλμ φαίνονται σε απίστευτα καλύτερη κατάσταση από αυτό το πηχτό κατράμι που βγαίνει από το παπί στα 2-3.000χλμ...

Τα παπια ειναι φτιαγμενα να πανε τερμα γκαζι συνεχεια, το ρ1 οχι. Ειχα διαβασει παλια αρθρο σε αγγλικο περιοδικο για τις προσπαθειες καταστροφης C50. Ειχε κανει μια ωρα τερμα γκαζι με σπορελαιο χωρις να κολλησει. Τι να πω....

THEOD
04/05/2009, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα παπια ειναι φτιαγμενα να πανε τερμα γκαζι συνεχεια, το ρ1 οχι.


Ναι, αλλά αυτό όμως ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι δεν καταπονεί πολύ το λάδι του...

DrBig
04/05/2009, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ναι, αλλά αυτό όμως ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι δεν καταπονεί πολύ το λάδι του...

Αν το καταπονει εχει να κανει με τι δυνατοτητες ψυξης εχει σε σχεση με τη θερμοτητα που παραγει. Δεν εχει να κανει με το οτι παει τερμα γκαζι συνεχεια, γιατο το τερμα γκαζι του ειναι πολυ λιγο. Και οσο μικροτερος ειναι ενας κινητηρας τοσο μεγαλυτερη ειδικη αντοχη εχει και κατα συνεπεια λιγοτερες απαιτησεις. Παντως δεν αμφισβητω οτι τα λαδια βγαιναν λασπη. Αλλα ηταν τα ιδια λαδια που μπαιναν και στο ρ1?

TOLISTOLAROS
04/05/2009, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν είναι τυχαίο το οτι λένε πως αρκετές τουρμπίνες σκάνε μετά απο υπερβολική χρήση (κοινή ιστορία εκείνη με τα Punto GT που δούλευαν απο πολύ χαμηλά σε στροφές κινητήρα).
Aπό τις μεγαλύτερες "πατάτες" λόγω ασυννενοησίας και κακής πληροφόρησης της εδώ αντιπροσωπίας.Βάζανε λάθος λάδι και τα μοτέρ κλάνανε μέντες.Όταν βάλανε το σωστό πρόβλημα ουδέν.Απόδειξη ότι καθιερώθηκε σαν ένα από τα ιστορικότερα και πιο βελτιώσιμα turbo κοντράμαξα όλων των εποχών


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
οι θερμοκρασίες είναι υψηλότερες λόγω της ταχύτερης κίνησης των κινούμενων μερών του μοτέρ λόγω των αριθμών στροφών κινητήρα. Σκέψου την ταχύτητα που έχει το πιστόνι σε ενα μοτέρ 13-16.000rpm και σε ενα μοτέρ με 7-8000rpm...
Ειλικρινά μετά απ'αυτό απορώ γιατί μερικοί συνεχίζουν να έχουν απορίες.

DrBig
04/05/2009, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Ειλικρινά μετά απ'αυτό απορώ γιατί μερικοί συνεχίζουν να έχουν απορίες.

Ισως γιατι τα πιστονια σε ενα κινητηρα 12000 στροφων δεν κινουνται κατ αναγκη ταχυτερα απο ενα κινητηρα 6000 στροφων? ;)

Διαβασες ολα τα ποστς και λινκς?

DrBig
04/05/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
To r1 παίρνει κατά δήλωση της yamaha στο βιβλίο που βρήκα στο δύκτιο "motor oil API SE SF SG or higher" και αμέσως μετά προειδοποιεί να μην χρησιμοποιούμε λάδια "energy conserving II"


Εγω μετα απο αυτο απορω γιατι μερικοι συνεχιζουν και εχουν αποριες!

sakisvolos
04/05/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω δλδ που βαζω 4 λιτρα λαδι με 14€ το λιτρο και τα αλλαζω καθε 4000χλμ πρεπει να ειμαι πολυ μ@λακας....:a35:

Μόνο κακό δεν κάνεις στη μοτό σου με πιο τακτικές αλλαγές!!!!:winka: :winka: :winka:

sakisvolos
04/05/2009, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Θα με φάτε αλλά θα το πω....


Παίζει το ενδεχόμενο το παπί να χρειάζεται καλύτερης ποιότητας λάδι από το ρ1....



Σκέφτήτε λίγο πριν ορμήξετε.... :a48:

Αν μιλάμε για το παλιό αερόψυκτο σίγουρα ! :D

TOLISTOLAROS
04/05/2009, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ισως γιατι τα πιστονια σε ενα κινητηρα 12000 στροφων δεν κινουνται κατ αναγκη ταχυτερα απο ενα κινητηρα 6000 στροφων? ;)

Διαβασες ολα τα ποστς και λινκς?
Φίλε όταν ένα πιστόνι ανεβοκατέβει 12000 φορές σε σχέση μ'αυτό που θ'ανεβοκατέβει 6000:
α)τα ελατήριά του τρίβονται περισσότερο(διανύουν εφαπτόμενα τα χιτώνια του κυλίνδρου το διπλάσιο μήκος-μήπως θες παραπάνω εξήγηση ; ) .Αυτό δεν δημιουργεί μεγαλύτερα ποσά θερμότητας;
β)Γίνονται οι διπλάσιες εκρήξεις-εκτονώσεις.Αυτό δεν δημιουργεί μεγαλύτερα ποσά θερμότητας;

Μη επιμένετε σε πράγματα που καταλαβαίνετε ότι δεν στέκουν.Εκτός και αν δε θέλετε να το παραδεχτείτε

edit:τα διάβασα αλλά ειλικρινά στου κουφού την πόρτα...

Gandalf dr685sm
04/05/2009, 23:14
Απόδειξη ότι καθιερώθηκε σαν ένα από τα ιστορικότερα και πιο βελτιώσιμα turbo κοντράμαξα όλων των εποχών

εμ .. θα διαφωνήσω... έμεινε στην ιστορια ώς το πιο σκοτώστρα γιατί οι περισσότεροι δεν ήξεραν πως να χειριστούν το άνοιγμα της τουρμπίνας απο τις 3-3.500 rpm (τα σιδερένια προφυλακτικά στα Λιμανάκια είναι γεμάτα απο προσκρούσεις των συγκεκριμένων μοντέλων)...

Επίσης απο τις πάρα πολλές ζημιές που έβγαζαν απο τουρμπίνα αλλά ακόμα και απο ραγισμένα μοτέρ καθώς ουκ ολίγοι τα έσκιζαν με την τουρμπίνα ρυθμισμένη να ξεκινάει ακόμα και απο τις 2.500 μέχρι και το τέλος του φάσματος στροφών του κινητήρα, δίνοντας διάρκεια λειτουργίας στην φτερωτή-εισαγωγή κτλ.. σχεδόν σε όλη την ζωή του κινητήρα. Φυσικά μετά απο μερικές εκατοντάδες (ουτε καν χιλιάδες) ΚΜ τους τα έδινε στο χέρι και πήγαιναν για κάτι 500αροχίλιαρα αν θυμάμαι καλά τότε (εποχές προ euro βλέπεις).

Το αμάξι φυσικά μπορούσε να ζήσει πολύ περισσότερο και να κάνει πολλάααα χιλιόμετρα αρκεί ο οδηγός να μην ήταν κανίβαλλος.. κάτι που παίζει ρόλο και στο μοτέρ και στο λιπαντικό που συζητάμε εδώ όσον αφορά τις μηχανές. Ο τρόπος οδήγησης είναι πολύ σημαντικός στο πως θα καταλήξει ενα μοτέρ.

Gandalf

DrBig
04/05/2009, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φίλε όταν ένα πιστόνι ανεβοκατέβει 12000 φορές σε σχέση μ'αυτό που θ'ανεβοκατέβει 6000:
α)τα ελατήριά του τρίβονται περισσότερο(διανύουν εφαπτόμενα τα χιτώνια του κυλίνδρου το διπλάσιο μήκος-μήπως θες παραπάνω εξήγηση ; ) .Αυτό δεν δημιουργεί μεγαλύτερα ποσά θερμότητας;
β)Γίνονται οι διπλάσιες εκρήξεις-εκτονώσεις.Αυτό δεν δημιουργεί μεγαλύτερα ποσά θερμότητας;

γ) Μη επιμένετε σε πράγματα που καταλαβαίνετε ότι δεν στέκουν.Εκτός και αν δε θέλετε να το παραδεχτείτε

δ) edit:τα διάβασα αλλά ειλικρινά στου κουφού την πόρτα...


γινεσαι παραλογος.

α) αυτο που μετραει για ενα πιστονι ειναι η γραμμικη ταχυτητα, η οποια ειναι συναρτηση των στροφων και της διαδρομης. Τα πολυστροφα εχουν πολυ μικρες διαδρομες με συνεπεια να μην εχουν κατ'αναγκη μεγαλυτερες γραμμικες ταχυτητες.

β) εμμμμ ΟΧΙ . Εξαλλου η θερμοτητα απαγεται απο το κυκλωμα ψυξης, οχι το λαδι.

γ) ασχετο σχολιο

δ) τουλαχιστο ξεκαθαρησες τη θεση σου.

TOLISTOLAROS
04/05/2009, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εμ .. θα διαφωνήσω... έμεινε στην ιστορια ώς το πιο σκοτώστρα γιατί οι περισσότεροι δεν ήξεραν πως να χειριστούν το άνοιγμα της τουρμπίνας απο τις 3-3.500 rpm
Το σκοτώστρα έχει να κάνει στο ότι το παίρνανε πιτσιρικάδες με τα μυαλά-αν είχανε-στα κάγκελα και το δεξί πόδι στο πάτωμα.
Επίσης η λέξη ζέσταμα-κρύωμα(δεν εννοώ ντε και καλά turbo timer)ήταν άγνωστες.Φραπές,μίζα,κόφτες και κωλίδια!
Ελάχιστα punto GT έμειναν 'μαμά'(σε μια εποχή που το ποιοτικό tuning δεν υπήρχε) και ελάχιστα έτυχαν της προβλεπόμενης συντήρησης και φροντίδας.
Το λες και ο ίδιος

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το αμάξι φυσικά μπορούσε να ζήσει πολύ περισσότερο και να κάνει πολλάααα χιλιόμετρα αρκεί ο οδηγός να μην ήταν κανίβαλλος.. κάτι που παίζει ρόλο και στο μοτέρ και στο λιπαντικό που συζητάμε εδώ όσον αφορά τις μηχανές. Ο τρόπος οδήγησης είναι πολύ σημαντικός στο πως θα καταλήξει ενα μοτέρ.
Οποιοδήποτε αμάξι αν έτρωγε το γ@μήσι που φάγανε τα πρώτα Punto GT θα'χε κλ@σει μπάμιες.
Τα μέρη του κινητήρα του πάντως ήταν από μαμά πολύ καλά σχεδιασμένα για χρήση turbo.Ειδικά τα πιστόνια του ήταν πολύ καλής ποιότητας και καλοζυγισμένα.

sakisvolos
04/05/2009, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φίλε όταν ένα πιστόνι ανεβοκατέβει 12000 φορές σε σχέση μ'αυτό που θ'ανεβοκατέβει 6000:


Η γραμμική ταχύτητα του εμβόλου δεν λαμβάνεται υπ' όψιν καθόλου?:confused: :confused:

+Arxiereas+
04/05/2009, 23:27
Δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά εγώ 4 μηχανάκια

DrBig
04/05/2009, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά εγώ 4 μηχανάκια

σε περναω κατα πολυ, αλλα τι σχεση εχει αυτο?

TOLISTOLAROS
04/05/2009, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
γινεσαι παραλογος.

α) αυτο που μετραει για ενα πιστονι ειναι η γραμμικη ταχυτητα, η οποια ειναι συναρτηση των στροφων και της διαδρομης. Τα πολυστροφα εχουν πολυ μικρες διαδρομες με συνεπεια να μην εχουν κατ'αναγκη μεγαλυτερες γραμμικες ταχυτητες.

β) εμμμμ ΟΧΙ . Εξαλλου η θερμοτητα απαγεται απο το κυκλωμα ψυξης, οχι το λαδι.

γ) ασχετο σχολιο

δ) τουλαχιστο ξεκαθαρησες τη θεση σου.
α)Μέτρα πόσα mm διανύουν τα ελατήρια εφατόμενα με τα χιτώνια επί 1 min στις 12000rpm.Αυτό παίζει ρόλο.
b)Λάθος.Στην πράξη ΔΕΝ προλαβαίνει.Δοκίμασε να πηγαίνεις το μηχανάκι σου κόφτη συνέχεια και θα καταλάβεις.
γ)Εδώ σου λένε προσωπικές εμπειρίες παιδιά και εσύ συνεχίζεις.

Δοκίμασε τη θεωρία σου στο καλλιτερότερο μοτέρ στα 650(του versys ντε,αυτού που έχει χιούμορ) να μας πεις

TOLISTOLAROS
04/05/2009, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Η γραμμική ταχύτητα του εμβόλου δεν λαμβάνεται υπ' όψιν καθόλου?:confused: :confused:
Σάκη εξηγώ καλύτερα παρακάτω

DrBig
04/05/2009, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
α)Μέτρα πόσα mm διανύουν τα ελατήρια εφατόμενα με τα χιτώνια επί 1 min στις 12000rpm.Αυτό παίζει ρόλο.
b)Λάθος.Στην πράξη ΔΕΝ προλαβαίνει.Δοκίμασε να πηγαίνεις το μηχανάκι σου κόφτη συνέχεια και θα καταλάβεις.
γ)Εδώ σου λένε προσωπικές εμπειρίες παιδιά και εσύ συνεχίζεις.

Δοκίμασε τη θεωρία σου στο καλλιτερότερο μοτέρ στα 650(του versys ντε,αυτού που έχει χιούμορ) να μας πεις

Με αφησες αναυδο για μια ακομα φορα Τολη. Τις απαντησεις τις αφηνω σε αλλους συμφορουμιτες με πιο πολυ διαθεση και χιουμορ απο μενα!

+Arxiereas+
04/05/2009, 23:36
Δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά εγώ 4 μηχανάκια SS έχω αλλάξει και τα έπινα το αίμα με το καλαμάκι του King Kong. Δεν τα λυπήθηκα ποτέ αλλά ούτε και λυπήθηκα να πληρώνω για συντήρηση και πρώτα απ' όλα για λάδια. Μέχρι τώρα δικαιώθηκα γιατί δεν είχα ποτέ βλάβες (με εξαίρεση τα γ@μοKEIHIN που μετά τις 40000 ήταν για πέταμα).
Τα διαστήματα αλλαγής εξαρτώνται από παράγοντες όπως η χρήση που κάνουμε, η εξωτερική θερμοκρασία-σκόνη-υγρασία αλλά και το χρονικό διάστημα από την τελευταία αλλαγή.
Ο καθένας μας "νοιώθει" το μηχανάκι του και αργά ή γρήγορα αντιλαμβάνεται πότε είναι η ώρα τους για αλλαγή. Τα παπιά αν δεν κάνω λάθος τα δίνουν πλέον 15W-50 ημισυνθετικά οπότε μάλλον τραβάνε κι αυτά το ζόρι τους.
Τα παλιά πάντως (Τ50, C50) τα βάζαμε 20W-50.... αυτό που βάζουν και στις harley ντε! :lol:

orcinious
05/05/2009, 02:03
dld τολισταρος το 1/10 μοντελακι μου που ανεβαζει 33000 στροφες ανα λεπτο τι κανει ταξιδευει στο χρονο το πιστονι.

οι στροφες ειναι ανα λεπτο οποτε θα υπερβαλω λιγο για να γινω κατανοητος εστω οτι το μοτερ που αναφερεις με 12000 rpm εχει διαδρομη 56mm που ειναι μια νορμαλ διαδρομη και το αλλο με τις 6000rpm εχει μια διαδρομη 1 μετρο.. πιο πιστονι εχει μεγαλυτερη γραμμικη ταχυτητα ???

η μεγαλη γραμμικη ταχυτητα εινα το μεγαλυτερο προβλημα :winka:

+Arxiereas+
05/05/2009, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
dld τολισταρος το 1/10 μοντελακι μου που ανεβαζει 33000 στροφες ανα λεπτο τι κανει ταξιδευει στο χρονο το πιστονι.

οι στροφες ειναι ανα λεπτο οποτε θα υπερβαλω λιγο για να γινω κατανοητος εστω οτι το μοτερ που αναφερεις με 12000 rpm εχει διαδρομη 56mm που ειναι μια νορμαλ διαδρομη και το αλλο με τις 6000rpm εχει μια διαδρομη 1 μετρο.. πιο πιστονι εχει μεγαλυτερη γραμμικη ταχυτητα ???

η μεγαλη γραμμικη ταχυτητα εινα το μεγαλυτερο προβλημα :winka:

Μην ξεχνάς όμως ότι ο μονοκύλινδρος ψύχεται και πιο εύκολα σε αντίθεση μ' έναν 4κύλινδρο σε σειρά όπου ειδικά ο 3ος κύλινδρος τραβάει το ζόρι της αρκούδας από θερμοκρασία. Καλύτερη απόδειξη για το ποιος κινητήρας ζορίζεται περισσότερο είναι ο δείκτης θερμοκρασίας που σε έναν 4κύλινδρο ανεβαίνει πολύ γρηγορότερα. Για να μην πούμε τι ζόρι τραβάει το λάδι σε 4κύλινδρους V με τα ψυγεία στο πλάι που μετά τα πρώτα 1000 μέτρα στην πόλη πας με ανοιχτό βεντιλατέρ..

dirtbird
05/05/2009, 03:34
Εγώ πάντως εάν είχα παπί, θα του έβαζα τα λάδια που θα έβγαζα από το ΧΧ....:rotflmao: :rotflmao:

Αν δεν είχα ΧΧ, θα του έβαζα τα λάδια που θα έβγαζε ο catmaster από το δικό του.
:lol: :lol: :lol: :lol:

Και αν αυτός δεν τα άλλαζε συχνά (λόγω χλμ.), θα την έπεφτα κάθε 15νθήμερο στον rein με άδειο δίλτρο από 5100... (ομολογουμένως πολύ καλή συσκευασία....)

:smokin:

hidefnick
05/05/2009, 04:37
Το άλλο θρεντάκι με τα διχρονόλαδα από εξωλέμβια σε μοτο τελείωσε γΛήγορα. Εδώ το συνεχίζετε....:wacko: :wacko: :wacko:

stefanos
05/05/2009, 09:20
Το c50 έχει ειδική ιπποδύναμη 160 HP/lt.
Δεν είναι παράδειγμα αδύναμου κινητήρα:p

TOLISTOLAROS
05/05/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
dld τολισταρος το 1/10 μοντελακι μου που ανεβαζει 33000 στροφες ανα λεπτο τι κανει ταξιδευει στο χρονο το πιστονι.

Ρε παιδιά στην πράξη η διαδρομή πιστονιού στα μηχανάκια που έχουμε ΔΕΝ είναι η μισή σε μοτέρ που στροφάρουν το διπλάσιο.
Θεωρητικά ναι,αν θες κάνουμε μοτέρ να στοφάρει 60000rpm με διαδρομή 1mm και η απόσταση που διανύουν τα ελατήρια τριβόμενα με τα χιτώνια να'ναι σε επίπεδο CBF600.
ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ όμως αυτό δε γίνεται.Δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε μοτέρ με απείρως κοντή διαδρομή λόγω περιορισμών τεχνολογίας.
Το λες και ο ίδιος

Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
θα υπερβαλω λιγο για να γινω κατανοητος εστω οτι το μοτερ που αναφερεις με 12000 rpm εχει διαδρομη 56mm που ειναι μια νορμαλ διαδρομη και το αλλο με τις 6000rpm εχει μια διαδρομη 1 μετρο..
ΔΕΝ γίνεται να καβαλάς μηχανή με διαδρομή 1μέτρο!Tί είναι,μοτέρ βαποριού;

edit:Θα χρειαζόμαστε ποδάρι πάνω από 2m!

Η θεωρία δεν εφαρμόζεται πάντα λόγω περιορισμών χώρου,κόστους,τεχνολογίας.
Αν δεις τις γραμμικές ταχύτητες στα SS 600 ανεβαίνουν χρόνο με το χρόνο παρ'ότι η διαδρομή μικραίνει
Αν κάτι στην πράξη δεν μπορεί να εφαρμοστεί δεν αξίζει να χαλάμε πολύ φαιά ουσία.

sakisvolos
05/05/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
[B]α)Μέτρα πόσα mm διανύουν τα ελατήρια εφατόμενα με τα χιτώνια επί 1 min στις 12000rpm.Αυτό παίζει ρόλο.

Λοιπόν πάμε πάλι!

α) Γραμμική ταχύτητα εμβόλων κάποιον τυχαίων μοντέλων που βρήκα τα χαρακτηριστικά τους στο
ίντερνετ!

FZ6 Fazer διάμετρος 66,5mm διαδρομή 44,5mm μέγιστη ιπποδύναμη 96,55HP στις 12000 σαλ
γραμμική ταχύτητα εμβόλου 17,8m/sec

Yamaha R1 διάμετρος 77mm διαδρομή 53,6mm μέγιστη ιπποδύναμη 180HP στις 12500 σαλ
γραμμική ταχύτητα εμβόλου 22,33m/sec


Subaru Impreza STI 2500 CC διάμετρος 99,5mm διάμετρος 79mm μέγιστη ιπποδύναμη 300HP
στις 6000 σαλ γραμμική ταχύτητα εμβόλου 15,8m/sec

Lada Niva 1600 CC διάμετρος 79mm διαδρομή 80mm μέγιστη ιπποδύναμη 84HP στις 5700 σαλ
γραμμική ταχύτητα εμβόλου 15,2m/sec

Όπως θα διάβασες παραπάνω Τόλη οι γραμμικές ταχύτητες των εμβόλων στα παραπάνω μοντέλα
μοτοσυκλετών που παραθέτω είναι σαφώς μεγαλύτερες από τους κινητήρες των αυτοκινήτων
που επίσης παραθέτω αλλά δεν είναι και πολύ μακρυά μεταξύ τους!

Αλλά ρε Τόλη θέλω να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι το λάδι που χρησιμοποιείτε στα τουτού
είναι υποδιέστερο από το λάδι των μοτό? Δηλαδή τι; μόνο η γραμμική ταχύτητα των εμβόλων
είναι αποκλειστικά που μετράει σε ένα κινητήρα; το βάρος των κινούμενων μερών δεν μετράει;
Το βάρος των εμβόλων και των μπιελών στα τουτού είναι μεγαλύτερα από ότι σε μια μοτό για να
μην πω πολλαπλάσια μερικές φορές στα ίδια κυβικά και ειδικότερα στην περίπτωση του impreza
''βάζει'' και η τουρμπίνα το ''χεράκι'' της στην καταστροφή του λαδιού γιατί δηλαδή το μοτέρ του
subaru να θέλει πιο ''μάπα'' λάδι?????????:confused: :confused:

Εννοείτε πάντα φιλικά καλησπέρα! :wave2:

sakisvolos
05/05/2009, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Για να μην πούμε τι ζόρι τραβάει το λάδι σε 4κύλινδρους V με τα ψυγεία στο πλάι που μετά τα πρώτα 1000 μέτρα στην πόλη πας με ανοιχτό βεντιλατέρ..

Που να δεις τι ζόρι τραβάει το λάδι σε αερόψυκτα μοτέρ που τη θερμοκρασία τους δεν τη μετράς
με θερμόμετρο αλλά με πυρόμετρο! Σε κατάσταση μποτιλιαρίσματος μέσα στην πόλη έχω
μετρήσει θερμοκρασία μια ζεστή καλοκαιρινή μέρα 180 βαθμούς κελσίου και τη θερμοκρασία
αυτή τη μέτρησα και αφού πριν σταματήσω διάνυσα και δυο χιλιόμετρα με ταχύτητα 80Km +
που σημαίνει ότι πρέπει να είχε πέσει και λίγο όταν έγινε η μέτρηση! :eyepop:

TOLISTOLAROS
05/05/2009, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Λοιπόν πάμε πάλι!

α) Γραμμική ταχύτητα εμβόλων κάποιον τυχαίων μοντέλων που βρήκα τα χαρακτηριστικά τους στο
ίντερνετ!

FZ6 Fazer διάμετρος 66,5mm διαδρομή 44,5mm μέγιστη ιπποδύναμη 96,55HP στις 12000 σαλ
γραμμική ταχύτητα εμβόλου 17,8m/sec

Yamaha R1 διάμετρος 77mm διαδρομή 53,6mm μέγιστη ιπποδύναμη 180HP στις 12500 σαλ
γραμμική ταχύτητα εμβόλου 22,33m/sec


Subaru Impreza STI 2500 CC διάμετρος 99,5mm διάμετρος 79mm μέγιστη ιπποδύναμη 300HP
στις 6000 σαλ γραμμική ταχύτητα εμβόλου 15,8m/sec

Lada Niva 1600 CC διάμετρος 79mm διαδρομή 80mm μέγιστη ιπποδύναμη 84HP στις 5700 σαλ
γραμμική ταχύτητα εμβόλου 15,2m/sec

Όπως θα διάβασες παραπάνω Τόλη οι γραμμικές ταχύτητες των εμβόλων στα παραπάνω μοντέλα
μοτοσυκλετών που παραθέτω είναι σαφώς μεγαλύτερες από τους κινητήρες των αυτοκινήτων
που επίσης παραθέτω αλλά δεν είναι και πολύ μακρυά μεταξύ τους!

Αλλά ρε Τόλη θέλω να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι το λάδι που χρησιμοποιείτε στα τουτού
είναι υποδιέστερο από το λάδι των μοτό? Δηλαδή τι; μόνο η γραμμική ταχύτητα των εμβόλων
είναι αποκλειστικά που μετράει σε ένα κινητήρα; το βάρος των κινούμενων μερών δεν μετράει;
Το βάρος των εμβόλων και των μπιελών στα τουτού είναι μεγαλύτερα από ότι σε μια μοτό για να
μην πω πολλαπλάσια μερικές φορές στα ίδια κυβικά και ειδικότερα στην περίπτωση του impreza
''βάζει'' και η τουρμπίνα το ''χεράκι'' της στην καταστροφή του λαδιού γιατί δηλαδή το μοτέρ του
subaru να θέλει πιο ''μάπα'' λάδι?????????:confused: :confused:

Εννοείτε πάντα φιλικά καλησπέρα! :wave2:
Σάκη βρες μου πού χρησιμοποίησα τη λέξη "υποδεέστερο".Πουθενά.
Απλά δεν κάνουν τα λάδια αμαξιού σε μοτέρ μηχανής.
Επίσης το 15,8(impreza) με 17,8(Φαζερ) απέχουν πολύ μεταξύ τους.Μην ξεχνάς επίσης ότι αν θες να πας στοιχειωδώς σβέλτα με τα Fz6 προσεγγίζεις συχνότερα τη μέγιστη γραμμική ταχύτητα των 17,8 διότι χαμηλά δεν πάει.Ξυπνά στις 7-8000(λίγο πάνω απ'το μισό του εύρους λειτοργείας του).Ενώ στο Subaru δεν χρειάζεται ζόρι διότι καθαρίζει η τουρμπίνα και τα 2500 cc.Σφαίρα πας ακόμα και με λιγότερες από τις μισές στροφές.Που σημαίνει λοιπόν ότι πχ σε 100000χλμ τα έμβολα του FZ6 θα'χουν διανύσει τριβόμενα με τα χιτώνια όχι μόνο μεγαλύτερη απόσταση απ'ό,τι τα αντίστοιχα του subaru αλλά και σε ρυθμούς που πλησιάζουν πολύ συχνότερα τον κόφτη=max γραμμική ταχύτητα.
Μην κοιτάτε μόνο τη μέγιστη γραμμική ταχύτητα(που διαφέρει πάρα πολύ ούτως ή άλλως).
Ούτε είπα ότι είναι μόνο η γραμμική ταχύτητα(ίσα ίσα που επίτηδες δε την ανέφερα απ'το πρώτο ποστ).
Ούτε είπα "μάπα τα λάδια τουτού".Απλά δεν κάνουν(όχι μόνο επειδή δεν είναι σχεδιασμένα για να λιπαίνουν ταυτόχρονα και το σύστημα μετάδοσης).
Τώρα σε ότι αφορά βάρος μπιελών -και κατ'επέκταση μηχανικών μερών-Subaru να υπενθυμίσω ότι περιστρέφονται σε πολύ μικρότερες στροφές.
Επίσης λόγω πολυτέλειας χώρου κάποια εξαρτήματα(πχ κουζινέτα) μπορούν να κατασκευαστούν χωρίς τσιγκουνιά στα υλικά(αναγκαστικά),οριακή διαστασιολόγηση και ζύγισμα κατά το σχεδιασμό-κατασκευή τους.
Όλ'αυτά αυξάνουν την αξιοπιστία.Δεν είναι τυχαίο που ένα αμάξι ζει συνήθως περισσότερο από μια moto και μάλιστα με λιγότερες απαιτήσεις συντήρησης.

TOLISTOLAROS
05/05/2009, 19:08
Υπάρχει προϊόν που κάνει για τη δουλειά που το θέλουμε και αυτό που δεν κάνει.
Μάπα είναι αυτό που δεν κάνει τη δουλειά την οποία υπόσχεται.

sakisvolos
05/05/2009, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Υπάρχει προϊόν που κάνει για τη δουλειά που το θέλουμε και αυτό που δεν κάνει.
Μάπα είναι αυτό που δεν κάνει τη δουλειά την οποία υπόσχεται.

Π.Χ. όλα τα λάδια για μοτό δεν αναγράφουν πουθενά τι προδιαγραφές πληρούν για το κιβώτιο!

TOLISTOLAROS
05/05/2009, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Π.Χ. όλα τα λάδια για μοτό δεν αναγράφουν πουθενά τι προδιαγραφές πληρούν για το κιβώτιο!
Ρε Σάκη τί παναπεί προδιαγραφές;Στην πράξη τί διαπιστώνουμε!
Παιδιά το ξαναλέω απ΄τη στιγμή που η πράξη αποδεικνύει ότι λάδι τουτου σε μοτο είναι κακό δεν έχει νόημα να συζητάμε.Ορίστε η απόδειξη

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Απο προσωπική εμπειρία πάντως σας λέω οτι στο παλιότερο DR είχε χρειαστεί να βάλω ενα λαδάκι 0-30 ημισυνθετικό απο Ι.Χ σε νησί καθώς δεν έβρισκα λάδι (βράδυ και πρωί έφευγα)... το σαζμάν χτύπαγε λες και είχε πριονίδια μέσα και το μηχανάκι φυσικά πατινάριζε στον συμπλέκτη. Παρόλα αυτά γλύτωσα τον κινητήρα μέχρι να έρθω Αθήνα και να κάνω ολική μετάγγιση έπειτα.

Κανείς τώρα δεν είναι υποχρεωμένος να μας ακούσει σε αυτό. Μπορεί να βάλει οτι λάδι θέλει ... απλα΄παρακαλώ να μας πεί και τις εντυπώσεις του μετά απο μακροχρόνια χρήση του , στο κινητήρα του διτρόχου του.

Gandalf

Μια εφαρμογή αρκεί να διαψεύσει οποιονδήποτε ισχυρισμό(δε το λέω γω,o Einstein το'πε).
Αν κάποιος δεν πιστεύει ας πειραματιστεί με το μηχανάκι του.Του κάνω δώρο τα Selenia του Punto μου!

DrBig
05/05/2009, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ρε Σάκη τί παναπεί προδιαγραφές;Στην πράξη τί διαπιστώνουμε!
Παιδιά το ξαναλέω απ΄τη στιγμή που η πράξη αποδεικνύει ότι λάδι τουτου σε μοτο είναι κακό δεν έχει νόημα να συζητάμε.Ορίστε η απόδειξη

εδω βλεπε λαδι αυτοκινητου αμφιβολου ποιοτητας και ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ ρευστοτητας


Μια εφαρμογή αρκεί να διαψεύσει οποιονδήποτε ισχυρισμό(δε το λέω γω,o Einstein το'πε).
Αν κάποιος δεν πιστεύει ας πειραματιστεί με το μηχανάκι του.Του κάνω δώρο τα Selenia του Punto μου!




Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
To r1 παίρνει κατά δήλωση της yamaha στο βιβλίο που βρήκα στο δύκτιο "motor oil API SE SF SG or higher" και αμέσως μετά προειδοποιεί να μην χρησιμοποιούμε λάδια "energy conserving II"

Hello....Earth Calling TOLIS do you read me over????

TOLISTOLAROS
05/05/2009, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
εδω βλεπε λαδι αυτοκινητου αμφιβολου ποιοτητας και ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ ρευστοτητας
Αυτό μόνο ο Gandalf το ξέρει.Εσύ ήσουνα μπροστά όταν τα έβαζε;Η μήπως ξέρεις τί εύρος ιξώδους παίρνει το μηχανάκι του;


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Hello....Earth Calling TOLIS do you read me over????
Αφού είστε τόσο σίγουροι άστε τα λόγια και πειραματιστείτε με τα μηχανάκια σας.
Άντε ντε!Τί περιμένετε;

DrBig
05/05/2009, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αυτό μόνο ο Gandalf το ξέρει.Εσύ ήσουνα μπροστά όταν τα έβαζε;Η μήπως ξέρεις τί εύρος ιξώδους παίρνει το μηχανάκι του;


Αφού είστε τόσο σίγουροι άστε τα λόγια και πειραματιστείτε με τα μηχανάκια σας.
Άντε ντε!Τί περιμένετε;


Ναι το ξερω, 10-40 παιρνει και εβαλε στην καρδια του καλοκαιριου 10-30 (πιθανον ποιοτητας της πλακας μιας και το πηρε σε νησι, αλλα δεν ξερουμε ακομα και δεν εχει και σημασια)

Αυτο που ξεπερνα την φαντασια μου ομως ειναι οτι εδω και χχχ ποστ αποφευγεις να σχολιασεις το λαδι που προτεινει το μανουαλ του ρ1 (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗΣ)

DrBig
05/05/2009, 21:16
οσο για 'το αντε ντε τι περιμενετε' να σου πω οτι εχω 100000κμ σε dr750 με καλα λαδια αυτοκινητου.