PDA

View Full Version : Τριπλέτα για Sv



pksv
03/05/2009, 12:11
Επειδή στην συνάντηση είδα ότι οι αφαιρούμενες βάσεις για τις βαλίτσες είχαν "επιτυχία", σας παραθέτω μερικές πληροφορίες και φωτός.

Η βάση για το topcase: εδώ (http://www.sounddistribution.co.uk/products.asp?recnumber=2149). Επάνω παίρνει ότι αντάπτορα θέλετε αναλόγα με την βαλίτσα (δεν περιλαμβάνετε στην τιμή).
Η βάση για τις πλαϊνές βαλίτσες εδώ (http://www.sounddistribution.co.uk/products.asp?recnumber=3649). Ισχύει το ίδιο με παραπάνω για τους αντάπτορες. Σε περίπτωση που έχετε τον μαμά λασπωτήρα (χλωμό) θα πρέπει να βγάλετε τα φλας. Η βάση έχει θέσεις να μπούν εκεί.
Τα πλαϊνά με το topcase είναι εντελώς ανεξάρτητα.
Και κάποιες γενικές πληροφορίες εδώ (http://www.sounddistribution.co.uk/images/swside.htm).
Όλα κουμπόνουν με μισόστροφες βίδες σε δευτερόλεπτα. Οι βίδες είναι 3 για την βάση του topcase και 4 για τα πλαϊνά από τις οποίες 4 οι 2 μπορούν να είναι με κλειδάκι ώστε να μην κάνουν φτερά οι βαλίτσες σας.
Γενικά οι τιμές είναι αρκετά ως πολύ τσιμπιμένες αλλά κατα την γνώμη μου το αποτέλεσμα αξίζει, τουλάχιστον για τους ταξιδιάριδες.
Εγώ το αποφάσισα γιατί είχα ήδη βαλίτσες διαφορετικών εταιριών από άλλα μηχανάκια (οπότε το κόστος ήταν μόνο οι βάσεις) αλλά και επειδή δεν ήθελα με ΤΙΠΟΤΑ να έχω συνεχώς τα σίδερα-αγγούρια πάνω σε ένα τόσο όμορφο "κωλαράκι".

Να και μερικές φωτός (και για την περίπτωση που κάποιοι αμφισβητήσουν την ανθεκτικότητα τους βλέπετα πως είναι φορτωμένα!). Επίσης να πω ότι ο συνεπιβάτης κάθεται το ίδιο άνετα όπως και χωρίς τις βαλίτσες.

Ελλάδα τα βρείτε στο MOTORODA στην λεωφόρο Αλεξάνδρας.
http://www.motoroda.gr

Όταν τα πήρα εγώ επειδή από έξω ερχόταν αρκετά πιο φτηνά, προσπάθησα αλλά όταν έβαζα διεύθυνση ελλάδας έτρωγα άκυρο!


162578

pksv
03/05/2009, 12:11
και άλλη...


162586

pksv
03/05/2009, 12:15
και άλλη μια...


162582

pksv
03/05/2009, 12:16
και τέλος...


162583

frappe rider
03/05/2009, 12:25
SW Motech βάσεις και Hepco Becker μπαγκαζιέρες και το SV μετατρέπεται σε τουρίστα.Πρακτική και καλή ιδέα για ένα τίμιο μηχανάκι.:beer:

alexioannides
03/05/2009, 21:52
ayto to mhxanaki apla htan to kallitero ths synanthshs!!!!!!!!
teleio!

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
03/05/2009, 21:52
Παντελη δεν περιμενα με τιποτα τι sv να μπορει να μεταφερει τοσα πραγματα!
Μπραβο σου!!!!!!!!!

alexioannides
03/05/2009, 22:09
o pantelis omws stribei kiloas... to paei kala etsi den einai???

pksv
03/05/2009, 23:57
Χρήστο, το αν μπορεί όντως να κουβαλήσει το SV τόσα πράγματα είναι υπο διερεύνηση μιας και στο τέλος του συγκεκριμένου μακρυνού ταξιδιού, πήρα ανορθωτή και πηνίο στο χέρι. Μπορεί όμως να ήταν και τυχαίο... :smokin:

Πρόεδρε, το ξέρω ότι τα λάστιχα μου ήταν ανεπίτρεπτα για SV αλλά ας όψετε το γαμω-νήσι που δουλεύω που ούτε πατίνι δεν επιτρέπουν... δεν είμαι κουλάδι... αλήθεια :rotflmao: ... θα σας στείλω και φωτός από το css του επόμενου Σαββάτου για να δείτε :wave2:

alexioannides
04/05/2009, 00:34
de to elega eironika re sy. proseksa kati sta lastixa kai sthn odhghsh sou (estw kai gia ta liga xiliometra pou kaname mazi) kai to symperana oti stribeis kala. parekshghses ta legomena mou!:beer:

dimval
05/05/2009, 16:50
Με ενδιαφέρει το φόρτωμα, κα8ώς το καλοκαίρι έχω ταξίδι.
Η SW-motech, έρχεται συνολικά πολυ πιο ακριβά από το να βάλεις GIVI. Ξέρετε κάτι άλλο? Που ¨πιάνουν" οι βάσεις της motech?

dimval
05/05/2009, 16:53
Επίσης να πω ότι ο συνεπιβάτης κάθεται το ίδιο άνετα όπως και χωρίς τις βαλίτσες.


Μου αρέσει το μαύρο χιούμορ...
:beer:

alexioannides
05/05/2009, 17:43
SWSTOS!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Multijohn
05/05/2009, 18:17
Με 100€ παίρνεις τις πλαινές βάσεις και τα κάγκελα για το top case. Τα ποσά αυτά είναι εξωφρενικά και κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν για 2(?!) φορές τον χρόνο που θα είναι χρήσιμα.
link μόλις πάω σπίτι οπου τα έχω στα favorites

Multijohn
06/05/2009, 00:18
http://img11.imageshack.us/img11/6830/529fz.jpg

Multijohn
06/05/2009, 00:27
http://img15.imageshack.us/img15/5345/svdvdpal.jpg




Να μια φώτο οπου ταξίδευα ελαφρύς σχετικά για διακοπές στο Γύθειο.
Εδώ να πώ οτι τα κάγκελα της μπαγαζιέρας στηρίζονται στα μαρσπιέ του επιβάτη και σε μια βιδούλα που έχει ''κρυφή'' κάτω απο το χερούλι του επιβάτη. Η μια απο τις κρυφές μου έσπασε απο τους κραδασμούς και το βάρος με αποτέλεσμα να ''κάτσει'' απο την δεξιά πλευρά και να μου καταχαρακώσει την χειρολαβή και λίγο το πλαστικό της ουράς.

alexioannides
06/05/2009, 00:55
asxhmes......:hypnotize

Multijohn
06/05/2009, 01:16
Δηλαδή οι άλλες είναι όμορφες?!
Το τελευταίο που με ενδιαφέρει σε ένα ταξίδι είναι η εμφάνιση. Και τα φλάς που βγαίνου πάνω είναι πραγματικά χρήσιμα γιατί τα σαμάρια κρύβουν τα μαμά και δε φαίνονται απο το πλάι ειδικά.

alexioannides
06/05/2009, 01:19
re sy? otan de foras tis balitses to sv prepei na moiazei me sv... oxi me xamhlomeno v-strom....

Multijohn
06/05/2009, 01:26
5 αλενοβιδες υπόθεση.:winka:

alexioannides
06/05/2009, 01:48
na htan mishs strofhs... 8a elega ok....

dimval
06/05/2009, 09:11
Alex, mi griniazeis! Na doume twra me to neo sou motosako, ti patentes 8a skarfisteis gia na metafereis tin odontovourtsa sou....:lol:

Eyxaristoume enstranged

SALTAPIDAS
06/05/2009, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
... ti patentes 8a skarfisteis gia na metafereis tin odontovourtsa sou....:lol:




Θα τη στέλνει με το ΚΤΕΛ μαζί με μια κουτα ανταλλακτικά

:a029:

Multijohn
06/05/2009, 15:40
Με τόσα ανταλλακτικά που στέλνει αποκλείεται να χωράει η οδοντόβουρτσα:o

pksv
06/05/2009, 21:13
Το αν τα λεφτά είναι εξωφρενικά ή όχι εξαρτάται πως το βλέπει κανείς βάσει αναγκών αλλά και την δεδομένη στιγμή. Δηλαδή:
Προσωπικά, ξύπνησε μια μέρα ο "Ιταλός" μέσα μου(βλέπε μούρη) και έσκασε 2 φορές τα ίδια λεφτά για τις Leovince και από την άλλη, κάποια άλλη μέρα, ξύπνησε και ο "Γερμανός" μέσα μου (βλέπε πρακτικότητα-ποιότητα) αλλά ο π..στης ο "Ιταλός" ήταν ακόμα ξύπνιος, και έτσι τα ακούμπησε στο εν λόγω προϊόν(για να μην χάσουμε και την μούρη:winka: ) .

Τώρα έχετε βέβαια ένα δίκιο από την άποψη ότι το 90% του κόσμου όντως χρησιμοποιεί βαλίτσες 2 φορές το χρόνο, οπότε και να βιδώσεις-ξεβιδώσεις 5, ακόμα και 10, βίδες δεν είναι και τίποτα. Εγώ πάντως λόγο ιδιαίτερων συνθηκών δουλειάς για ένα χρόνο έκανα "απόσβεση" σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο. Όσο για την ποιότητα και την αντοχή υπογράφω χωρίς δεύτερη σκέψη.

Τελος πάντων, όπως είπα και πάραπάνω όπως το βλέπει κανείς. Σίγουρα υπάρχουν πολύ φτηνότερες λύσεις. (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να υπάρχουν ακριβότερες!):bigcry:

alexioannides
06/05/2009, 21:35
EGW SINESIZW NA PISTEUW OTI EKANES THN KALLITERH EPENDISH!!!!!

pksv
06/05/2009, 21:47
Δήμο, για Givi δεν ξέρω τιμές αλλά οι κωδικοί για το 1000 03+ είναι:
Givi FZ529 Toprack and PL531 Tubular Sidecase Racks. Όταν έψαχνα (3++ χρόνια) είχα ρωτήσει τιμές για τους παραπάνω κωδικούς σε κάποιο μαγαζί-αντιπρόσωπο της Givi και δεν θυμάμαι να ήταν και πολύ φτηνά...
Όσο για το που πιάνουν οι βάσεις της motech, δες τη φωτό (το σημείο με τον πράσινο κύκλο είναι το σημείο που βάζεις τα φλας αν έχεις τον μαμά λασπωτήρα. Αν όχι απλά είναι μία λάμα που ενώνει την δεξιά με την αριστερά βάση). Στη φωτό επίσης φαίνεται και το top rack όπως είναι μόνιμα επάνω. Σε αυτό βιδώνει το κατάλληλο πιάτο-βάση για το top-case.


163027

dimval
07/05/2009, 11:33
Thanx pad! Ρώτησα σήμερα τιμές. Η givi/kappa δίνει τις βάσεις μαζί με τα πλαινά κάγκελα γύρω στα 200, αλλά δεν μπαίνουν με βίδες μισής στροφής, αλλά με δουλειά μισής ώρας. Τα motech είναι γύρω στα 350, αλλά είναι τουλάχιστον διακριτικά. Δυστυχώς δε βρήκα τίποτα μεταχειρισμένο στο ebay, οπότε μάντεψε... θα μου πουλήσεις τα δικά σου!

alexioannides
07/05/2009, 11:48
kai sth mish timh kiolas... ela na alazoun xeria ta antallaktikaaaaaaaaaa...........:beer:

dimval
07/07/2009, 12:16
Μετά από καιρό αγόρασα τη σχάρα/βάση της motech για top case case. Ποιότητα κατασκευής και πολυ "έξυπνα" σημεία στήριξης. Βέβαια η τιμή της κοιτάζει τα αστέρια...

alexioannides
07/07/2009, 13:17
FOTO 8ELOUME!!!!:beer:

dond4le
07/07/2009, 14:23
ποσο βαρος μπορει να αντεξει το υποπλαισιο......150 κιλα ας πουμε υπαρχει προβλημα?

Οσο για την βαση motech...........ειναι πολλα τα λεφτα. Μπορει καποιος να κανει ανετα μια πατεντα σε τορνο αναλογα με την βαλιτσα που εχει......αν εχει.

alexioannides
07/07/2009, 15:10
APO PATENTES EXOUME KAEI......:rotflmao:

dimval
07/07/2009, 15:16
Η αλήθεια είναι πως όσο καλή πατέντα, όσο ακριβές τορνάκι, όσο καλές ιδέες και να έχεις, τοσο καλό δε βγαίνει. Αν ταξιδεύεις συχνά φορτωμένος τα αξίζει τα λεφτά του. Φωτό θα ανεβάσω αργότερα σήμερα!

pksv
10/07/2009, 10:52
Μεγειά. Τελικά πόσο πήγε το "μαλί";
PS Να προσέχεις τις μισόστροφες βίδες (βάλε τις ασφάλειες επάνω) γιατί αν τις χάσεις...
Μια μέρα πριν φύγω για Ιταλία(ευτυχώς) διαπίστωσα ότι κάπου μου είχε παραπέσει μια και έτρεχα ξημερώματα στον μοτοροδα... Ευτυχώς τα παληκάρια εκεί έψαξαν πολύ και μου έδωσαν μια δωρεάν ενώ θα μπορούσαν, λόγω της επίγουσας κατάστασης, να μου πουλήσουν τις άλλες με τις κλεδαριές με το αντίστοιχο κόστος!

dimval
10/07/2009, 11:25
Ρε παιδιά έχει κανείς ιδέα, πόσο αντέχει το υποπλαίσιο? Δλδ, 10 κιλα βαλίτσα και 10 κιλά σαμάρια και 60 κιλά συνεπιβάτης είναι οκ? Πρέπει να σετάρω αναρτήσεις?