PDA

View Full Version : Akrapovic τελικά και λαιμοί ... θα μπούν... μετά;;;;



Gandalf dr685sm
09/05/2009, 09:56
To ερώτημα έχει να κάνει με το οτι παλιότερα στο DR τοποθετώντας την Remus , το μόνο που χρειάστηκε είναι μια πολύ μικρή ρύθμιση στο ζιγκλέρ. Κάτι το οποίο έγινε σχετικά εύκολα με καθοδήγηση.

Τώρα όμως μιλάμε για ηλεκτρονική διαχείριση και με εξάτμιση θεωρητικά "ανώτερη" απο τις εργοστασιακές , στο ΧΤΧ. Για να μην έχω λοιπόν πρόβλημα κρεμάσματος-μπουκώματος κτλ... η ερώτηση αφορά στις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν... γνωρίζει κανείς;

Φίλος μου είπε οτι ειδικά στο ΧΤΧ έχει τρόπο μετά απο κάποια πατήματα κουμπιών στο LCD του , να μπείς στο διαγνωστικό και να ρυθμίσεις καυσαέρια... το ακουμπάμε ή γινόμαστε "μαστροχαλαστές" και το πάμε σε μηχανικό να ακούσουμε και απο πάνω;

Για πείτε ρε παιδιά... γιατί φαντάζομαι πως δεν είμαι ο μόνος που θα βάζει after market εξάτμιση σε μια μηχανή με ηλεκτρονική διαχείριση καύσιμου και καυσαερίου.

Gandalf

S705
09/05/2009, 10:37
Ως κάτοχος μιας strada με το ίδιο μοτέρ και ιδία ηλεκτρονικά θα σου πω το εξής .
Από την οθόνη της μηχανής μπορείς να παίξεις λίγο με το μίγμα αλλά επηρεάζεις το μίγμα έως τις 3.000 ή 3.500 χλμ και όχι σε όλο το φάσμα.
Προσωπικά έχω βρει δυο τιμές όπου δουλεύω την μηχανή.
Μια που καίει το ελάχιστο δυνατό (μέσα στα πλαίσια της σωστής λειτουργιάς )
και μια όπου είναι και η σωστή ρύθμιση και βλέπεις και την μεγίστη απόδοση.
Τώρα όταν άλλαξα τελικά , ναι ήθελε μια ρύθμιση λίγο πιο πλούσια και το καταλαβαίνεις από τα μπόλικα σκασίματα που κάνει.

kyrt
09/05/2009, 11:46
Σύμφωνα με το επίσημο site εδώ (http://www.akrapovic.com/motorcycle-exhaust/products/yamaha/model/xt-660-xr-2004-2008/slip-on-f45dc6471b/)
δίνουν μια μέγιστη βελτίωση 2.1 άλογα και αυτό οταν είναι ξετάπωτες.
Το μόνο που θα κερδίσεις βάζοντάς τες είναι το πολύ μικρότερο βάρος και τον πιο πορωτικό ήχο. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να παίξεις με τη χαρτογράφηση και σίγουρα αν το κάνεις, για να γίνει σωστά, θέλει μηχανικό και δυναμόμετρο. Εκτός αν κυκλοφορεί έτοιμος χάρτης και υπάρχει η δυνατότητα να τον βάλεις μόνος σου.

Steve_athens
09/05/2009, 16:04
Μπορεις να ρυθμισεις το CO πιο πανω για χαμηλα και το ΤPS για να ριχνει γενικως λιγο παραπανω καυσιμο.Χωρις ρυθμισμα στα καυσιμα τα 2.1 αλογα που λεει δεν τα παιρνεις(μπορει κ να χεις απωλειες μαλιστα).Στο λεω γιατι οταν ειχα βαλει τις εξατμισεις φιλτρα κ power commander εβγαλε μονο 1.2 αλογα παραπανω στο δυναμομετρο πριν το ρυθμισω ενω οταν το ρυθμισα εβγαλε αρκετα παραπανω