PDA

View Full Version : τι λαδια???



sakrepsol
09/05/2009, 15:02
παιδες καλησπερα ειμαι κατοχος ενος cbr 1000 rr repsol 05 και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το τι λαδι να βαλω στον κινητηρα μια που καλοκαιριασε κιολας.Επισης θελω να μ πειτε εαν υπαρχει κανενα λιπαντικο αλυσιδας που να μην κανει τοσο πολυ πουτ@@@α την πισω ζαντα??
Ευχαριστω προκαταβοληκα!!!:bigcry:

Viking
09/05/2009, 15:28
Γεια σου φίλε μου, για την αλυσίδα θα σου πρότεινα ένα belray που ναι μεν κάνει την αλυσίδα λευκή αλλά δεν πετάει καθόλου και λαδάκι ένα καλό full συνθετικό ( 15W50, προσωπικά έχω το silkolene αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα και για τα motul 300V, spectro και torco δε θυμάμαι ακριβώς τις ονομασίες αλλά μιλάω για τα κορυφαία συνθετικά).

Αν θες ημισυνθετικό προτείνω άφοβα της castrol ή το το motul 5100. Τώρα περί λαδιών θα ακούς γενικά πολλά, αν είσαι ικανοποιημένος μ'αυτά που είχες πριν, ξαναβάλε τα ίδια!

Βάζω και μια φωτό του belray για την αλυσίδα :beer:


163260

sakrepsol
09/05/2009, 15:33
Για τo bellray μου εχουνε πει και αλλοι οτι ειναι απο τα κορυφαια ..
Οσο για το λαδι κινητητα δεν πιστευω να ξαναβαλω μοτουλ αν και βαζω παντα φουλ συνθετικα δεν ξερω εαν ειχα βαλει αυτα που μ ειπες, παντος οι ταχυτητες κανανε λες και το χτυπουσες με σφυρι και δεν μιλαω μονο για την πρωτη σχεση.
Να ακουσω και αλλες γνωμες και θα δω .


Σε ευχαριστω .

+Arxiereas+
09/05/2009, 16:16
Την αλυσίδα φρόντισε όσο μπορείς να τη λαδώνεις μετά από βόλτα -δηλαδή ζεστή- και να το αφήνεις μετά το μηχανάκι τουλάχιστον 15 λεπτά-ακόμη καλύτερα μέχρι να κρυώσει τελείως.

+1 για το BelRay