PDA

View Full Version : Μπένει το πισο αμορτισερ απο κ5 σε κ7?



esthita
11/05/2009, 20:29
Μπένει το πισο αμορτισερ απο κ5 σε κ7?
ρωταω γιατι βρικα μια προσφορα για ενα μορτισερ απο κ5.

T.R.E
11/05/2009, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από esthita
Μπένει το πισο αμορτισερ απο κ5 σε κ7?
ρωταω γιατι βρικα μια προσφορα για ενα μορτισερ απο κ5.


Ναι αλλά είναι 1 πόντο πιο μακρύ του Κ5... Από ελατήρια και μοχλικά μην με ρωτήσεις δεν έχω ιδέα...

Opisthogonia
11/05/2009, 23:42
ara ama valis ao k5 tha sikothi kai to mixanaki tre?giati ego gia na sikoso anagkastika vazo spacers

gat0s
12/05/2009, 08:39
μην κανεις πειραματα.
99% οτι δεν μπενει.

SeNNinhA
12/05/2009, 10:45
Από το site της Ohlins:

GSXR 1000 K5:

Length 325,5
Rate 90
Stroke 70



GSXR 1000 K7:

Length 313,5 +3,5/-2,5
Rate 105
Stroke 63

esthita
12/05/2009, 10:46
1 ponto sigoura einai poio makri?
to mortiser h olo to sistima?

esthita
12/05/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Από το site της Ohlins:

GSXR 1000 K5:

Length 325,5
Rate 90
Stroke 70



GSXR 1000 K7:

Length 313,5 +3,5/-2,5
Rate 105
Stroke 63

to rate kai stroke ti einai?

pipis
12/05/2009, 14:40
δεν μπαίνει σίγουρα.

Πήρε γνωστός μου απο την μοτο του Σκούρτα(Κ7) μια ohlins για να την βάλει στο Κ5 του και δεν ταίριαζε με τίποτα.
Υπόψιν ο γνωστός μου είναι μηχανικός μοτοσυκλετών.

esthita
12/05/2009, 17:57
εφχαριστω ρε παιδες

Opisthogonia
18/05/2009, 07:32
to pedi rotise gia mama oxi gia ohlins....pistevo oti beni ama paris olo to moxliko alla min se paro sto lemom

SeNNinhA
18/05/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
to pedi rotise gia mama oxi gia ohlins....pistevo oti beni ama paris olo to moxliko alla min se paro sto lemom

Ξέρεις εσύ κανενα aftermarket αμορτισέρ που να αλλάζει το μήκος του σε σχέση με το μαμά αμορτισέρ? Γιατί εγώ δεν ξέρω, μιας και αλλάζοντας το μήκος αλλάζεις την γεωμετρία της μηχανής.

Γι αυτό και τα μήκη που σου δινει η Ohlins είναι και τα μήκη των μαμά αμορτισέρ και μιας και δεν υπάρχουν στοιχεία on-line για τα μαμά, απλά κοιτάς τα στοιχεια που σου δίνει η Ohlins και είσαι Οκ.

:wave2: :wave2: :wave2:

Opisthogonia
22/05/2009, 06:03
maista...to oti omos den einai to idio megethos den pai na pi oti den tergiazi ;)

Opisthogonia
22/05/2009, 06:08
maista...to oti omos den einai to idio megethos den pai na pi oti den tergiazi ;)

SeNNinhA
22/05/2009, 11:36
Άλλο το "ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ" και άλλο το "ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ"

Εαν δεν σε ενοχλεί να χαλάσεις την γεωμετρία της μοτοσυκλέτας σου κατά 12mm (που δεν είναι και λίγο) τότε όντως μπορεί να τοποθετηθεί. Αλλά δες ότι η Ohlins για το Κ7 δίνει ενα εύρος ρύθμισης ύψους +3,5/-2,5 που ακόμη κι αν το προσθέσω κάνει 6mm. Το μισό δηλαδή από τα 12mm που είναι η διαφορά κ5/κ7 αν και κανονικά πρέπει να υπολογίσεις ότι προτείνει αλλαγή ύψους μόνο +3,5. Άρα 313,5+3,5=317mm δηλαδή βάζοντας το αμορτισέρ του K5 θα είσαι 325,5-317= 8,5mm περισσότερο από το μέγιστο προτεινόμενο. Εαν δεν σε ενοχλεί μια τόσο μεγάλη αλλαγή τότε το βάζεις. Εγώ δεν θα το έκανα.

:wave2: :wave2: :wave2:

T.R.E
22/05/2009, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Άλλο το "ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ" και άλλο το "ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ"

Εαν δεν σε ενοχλεί να χαλάσεις την γεωμετρία της μοτοσυκλέτας σου κατά 12mm (που δεν είναι και λίγο) τότε όντως μπορεί να τοποθετηθεί. Αλλά δες ότι η Ohlins για το Κ7 δίνει ενα εύρος ρύθμισης ύψους +3,5/-2,5 που ακόμη κι αν το προσθέσω κάνει 6mm. Το μισό δηλαδή από τα 12mm που είναι η διαφορά κ5/κ7 αν και κανονικά πρέπει να υπολογίσεις ότι προτείνει αλλαγή ύψους μόνο +3,5. Άρα 313,5+3,5=317mm δηλαδή βάζοντας το αμορτισέρ του K5 θα είσαι 325,5-317= 8,5mm περισσότερο από το μέγιστο προτεινόμενο. Εαν δεν σε ενοχλεί μια τόσο μεγάλη αλλαγή τότε το βάζεις. Εγώ δεν θα το έκανα.

:wave2: :wave2: :wave2:


Δηλάδη,αν σου σηκώσω την μηχανή πίσω 1 πόντο θα το καταλάβεις ? :confused:

SeNNinhA
22/05/2009, 16:10
Εγώ προσωπικά στο συγκεκριμένο μπορεί όχι (μπορεί και ναι όμως). Η μηχανή όμως θα το καταλάβει σίγουρα. Να φανταστείς ότι ότι παρέμβαση κάνεις στο πίσω μέρος έχει μεγαλύτερη επίδραση απ'ότι στο μπροστά. Δηλαδή εαν κατεβάσεις τις πλάκες κατά 1cm έχει μικρότερη επίδραση στην γεωμετρία της μοτο από το να ανεβάσεις το πίσω μέρος κατά 1cm. Και για τις πλάκες δεν προτείνεται κατέβασμα περισσότερο από 1,5cm σε καμία περίπτωση (εκτός κι αν είσαι αγωνιζόμενος και πάλι ...). Εσύ μιλάς για 1,2cm ανέβασμα του πίσω, οπότε αν και φαντάζει λίγο, είναι εντούτοις μεγάλη αλλαγή. Εαν το κάνεις εν γνώση σου, πάει καλά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό για τον οποιονδήποτε. Αν και μιλάμε για GSXR 1000 Κ7 τα οποία έχουν πια ήπια γεωμετρία και σε παίρνει λόγικά να το κάνεις χωρίς να γίνει ιδιαίτερα νευρικό το μηχανάκι, για προσπάθησε να κάνεις το ίδιο σε ενα CBR600RR '08 και θα δεις πόσο δύσκολο και ασταθές γίνεται. Δεν είναι απλά τα πράγματα όταν μιλάμε για στήσιμο αναρτήσεων και γεωμετρία.

:wave2: :wave2: :wave2:


Υ.Γ. Εμένα θα με σύμφερε να λέω ότι μπαίνει το αμορτισέρ από Κ5 σε Κ7 μιας και έχω ενα Maxton Κ5 για πούλημα αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.... :winka:

T.R.E
22/05/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εγώ προσωπικά στο συγκεκριμένο μπορεί όχι (μπορεί και ναι όμως). Η μηχανή όμως θα το καταλάβει σίγουρα. Να φανταστείς ότι ότι παρέμβαση κάνεις στο πίσω μέρος έχει μεγαλύτερη επίδραση απ'ότι στο μπροστά. Δηλαδή εαν κατεβάσεις τις πλάκες κατά 1cm έχει μικρότερη επίδραση στην γεωμετρία της μοτο από το να ανεβάσεις το πίσω μέρος κατά 1cm. Και για τις πλάκες δεν προτείνεται κατέβασμα περισσότερο από 1,5cm σε καμία περίπτωση (εκτός κι αν είσαι αγωνιζόμενος και πάλι ...). Εσύ μιλάς για 1,2cm ανέβασμα του πίσω, οπότε αν και φαντάζει λίγο, είναι εντούτοις μεγάλη αλλαγή. Εαν το κάνεις εν γνώση σου, πάει καλά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό για τον οποιονδήποτε. Αν και μιλάμε για GSXR 1000 Κ7 τα οποία έχουν πια ήπια γεωμετρία και σε παίρνει λόγικά να το κάνεις χωρίς να γίνει ιδιαίτερα νευρικό το μηχανάκι, για προσπάθησε να κάνεις το ίδιο σε ενα CBR600RR '08 και θα δεις πόσο δύσκολο και ασταθές γίνεται. Δεν είναι απλά τα πράγματα όταν μιλάμε για στήσιμο αναρτήσεων και γεωμετρία.

:wave2: :wave2: :wave2:


Υ.Γ. Εμένα θα με σύμφερε να λέω ότι μπαίνει το αμορτισέρ από Κ5 σε Κ7 μιας και έχω ενα Maxton Κ5 για πούλημα αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.... :winka:


Το θέμα είναι ότι μπαίνει,το ότι αλλάζει η γεωμετρία είναι ένα άλλο θέμα...Επίσης είμαι περίεργος να μάθω πόσο αλλάζει το ίχνος( το πιο σημαντικό),και πόσο η κατανομή βάρους εαν σηκώσεις ένα μηχανάκι 1 πόντο πίσω...Επίσης,χωρίς να είναι απόλυτα σωστό,αν πάρεις πχ ένα Ohlins μπορείς στο revalving να του φας ένα πόντο διαδρομής και να το φέρεις στα μέτρα σου... :beer:

Opisthogonia
23/05/2009, 06:09
tre i diafora einai megali...to 600 to eixa 1,5 ponto kato brosta k to piso peri pou kati parapano apo 1 ekatosto k i diafora eitane treli to mixanaki eitane pistoli

senniha den xalas kamia geometria...ALLAZIS geometria to an einai pros ton kaltero i oxi afto einai ston kathe odigo otan sikonis piso sinothos prepi na rixnis k brosta to mixanaki ginete pio epithetiko k stis strofes pio apotomo(stis alages kliseon enoo)

vargieme nagrafo katalavate fadazome

akis_1
23/05/2009, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Το θέμα είναι ότι μπαίνει,το ότι αλλάζει η γεωμετρία είναι ένα άλλο θέμα...Επίσης είμαι περίεργος να μάθω πόσο αλλάζει το ίχνος( το πιο σημαντικό),και πόσο η κατανομή βάρους εαν σηκώσεις ένα μηχανάκι 1 πόντο πίσω...Επίσης,χωρίς να είναι απόλυτα σωστό,αν πάρεις πχ ένα Ohlins μπορείς στο revalving να του φας ένα πόντο διαδρομής και να το φέρεις στα μέτρα σου... :beer:

Βαλε 55αρι πισω και σηκωθηκε το εργαλειο αν θελεις να πειραματιστεις...Γιατι να μπλεκεις με πατεντες αναρτησεων σε αυτα τις μηχανες αφου υπαρχουν ετοιμες λυσεις...:wave2:

SeNNinhA
23/05/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
...
senniha den xalas kamia geometria...ALLAZIS geometria to an einai pros ton kaltero i oxi afto einai ston kathe odigo otan sikonis piso sinothos prepi na rixnis k brosta to mixanaki ginete pio epithetiko k stis strofes pio apotomo(stis alages kliseon enoo)

vargieme nagrafo katalavate fadazome

Αυτό ακριβώς εννοώ. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. ;) ;)


Πάντως δεν νομίζω με revalving να αλλάζει το μήκος σε κανένα αμορτισέρ. Το REVALVING αφορά μόνο τις βαλβίδες και όχι το μήκος του εμβόλου. Απλά σε ενα revalving μπορείς να το κάνεις να μην εκμεταλεύεται όλο το μήκος του αλλά σε κατάσταση ισορροπίας το μήκος είναι δεδομένο.

T.R.E
24/05/2009, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Βαλε 55αρι πισω και σηκωθηκε το εργαλειο αν θελεις να πειραματιστεις...Γιατι να μπλεκεις με πατεντες αναρτησεων σε αυτα τις μηχανες αφου υπαρχουν ετοιμες λυσεις...:wave2:


55άρι φοράει έτσι κι'αλλιώς,δεν είναι εκεί το θέμα... Τώρα το γιατί να μπλέκεις με πατέντες είναι θέμα κόστους/απόδοσης! :beer:

akis_1
25/05/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
55άρι φοράει έτσι κι'αλλιώς,δεν είναι εκεί το θέμα... Τώρα το γιατί να μπλέκεις με πατέντες είναι θέμα κόστους/απόδοσης! :beer:

Ναι στην πατεντα εινα καπως ετσι......κοστος Α/αποδοση ???? Ενω στην ετοιμη λυση κοστος ΑΑ/αποδοση ΑΑΑ:wave2:

T.R.E
25/05/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Ναι στην πατεντα εινα καπως ετσι......κοστος Α/αποδοση ???? Ενω στην ετοιμη λυση κοστος ΑΑ/αποδοση ΑΑΑ:wave2:

Πάσο φίλε,με 50.000 ? όλοι μπορούν να φτιάξουν ένα γαμάτο μηχανάκι... :wave2: