PDA

View Full Version : Yγρα φρενων-Υγρα συμπλεκτη...



GIXXERAKIAS
12/05/2009, 13:13
Καθως διαβαζα την απαντηση του Oldman σε ποστακι περι υγρων φρενων,διαβασα αυτο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(και υγρά υδραυλικού συμπλέκτη να βάλεις θα δουλέψουν μια χαρά...),

Ειδου η απορια μου.Επειδη θελω να αλλαξω τα υγρα φρενων στο Κ8 με τα πολυ καλα motul rbf 600 σκοπευα να βγαλω και τα υγρα συμπλεκτη και να βαλω τα ιδια και εκει.Η απαντηση ομως με προβληματισε.:confused:

Πρεπει να παρω αλλα υγρα για τον υδραυλικο συμπλεκτη η κανουν τα motul την ιδια δουλεια??:confused:

ps:Το εβαλα εδω για να μην μπερδευτει η συζητηση περατειρω αν θελει ο mod ας το συγχωνεψει.:winka:

SeNNinhA
12/05/2009, 13:33
Τα υγρά φρένων έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις διότι θερμαίνονται από τα τακάκια και έτσι πρέπει να είναι σχεδιασμένα να αντέχουν υψηλές θερμοκρασίες χωρίς να βράζουν.

Ο συμπλέκτης από την άλλη δεν ζορίζει τα υγρά του αντίστοιχα εως καθόλου.


Οπότε δεν είναι ανάγκη για τον συμπλέκτη σου να πληρώσεις πανάκριβα υγρά εκτός κι αν σου περισσεύουν οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να τα χρησιμοποιήσεις και εκεί.

Ανάποδα (δηλαδή υγρά συμπλέκτη σε φρένα) δεν συνίσταται για τέτοιες μηχανές γιατί θα βράσουν σε παρατεταμένη χρήση των φρένων και μετά θα έχεις φρένα για πλάκα. Η προτροπή έγινε για ενα Serrow το οποίο δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις στο φρενάρισμα.

GIXXERAKIAS
12/05/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τα υγρά φρένων έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις διότι θερμαίνονται από τα τακάκια και έτσι πρέπει να είναι σχεδιασμένα να αντέχουν υψηλές θερμοκρασίες χωρίς να βράζουν.

Ο συμπλέκτης από την άλλη δεν ζορίζει τα υγρά του αντίστοιχα εως καθόλου.


Οπότε δεν είναι ανάγκη για τον συμπλέκτη σου να πληρώσεις πανάκριβα υγρά εκτός κι αν σου περισσεύουν οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να τα χρησιμοποιήσεις και εκεί.

Ανάποδα (δηλαδή υγρά συμπλέκτη σε φρένα) δεν συνίσταται για τέτοιες μηχανές γιατί θα βράσουν σε παρατεταμένη χρήση των φρένων και μετά θα έχεις φρένα για πλάκα. Η προτροπή έγινε για ενα Serrow το οποίο δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις στο φρενάρισμα.

Thanks!!:beer: :beer:

Eφοσον αγορασω τα motul και τα τοποθετησω στα φρενα,επειδη μου την σπαει το μαυρο πλεον νεροζουμι που εχει γινει του υδραυλικου συμπλεκτη,ειπα να τα αλλαξω κι αυτα με κατι καλυτερο.:winka:

ps:Αν σφραγιστει καλα το μπουκαλακι (χαρτοταινια-greek πατεντα βαφεων :blush: ) και φυλασεται σε δωματιο χωρις υγρασιες κτλ πιστευω να μην εχει προβλημα για την επομενη φορα ε?

SeNNinhA
12/05/2009, 20:46
Μια μικροαλοίωση θα την έχει. Μην ξεχνάς την υγρασία του αέρα μέσα στο μπουκαλάκι....

SAM46
12/05/2009, 21:19
Τα RBF ειναι αγωνιστικα υγρα να το πω ετσι και δεν σου χρειαζονται για καθημερινη χρηση.

Τα 5.1 ειναι μια χαρα και για τα φρενα και για τον συμπλεκτη σου!!

Οσο για την αλλοιωση να ξερεις οτι θα την εχουν μικρη μεν αλλα θα τραβηξουν λιγη υγρασια!

GIXXERAKIAS
13/05/2009, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μια μικροαλοίωση θα την έχει. Μην ξεχνάς την υγρασία του αέρα μέσα στο μπουκαλάκι....
Σωστη η παρατηρηση σου.Αν και δεν θα μενει για πολυ λογω του οτι πριν απο track day θα αλλαζονται προληπτικα.:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
Τα RBF ειναι αγωνιστικα υγρα να το πω ετσι και δεν σου χρειαζονται για καθημερινη χρηση.

Τα 5.1 ειναι μια χαρα και για τα φρενα και για τον συμπλεκτη σου!!

Οσο για την αλλοιωση να ξερεις οτι θα την εχουν μικρη μεν αλλα θα τραβηξουν λιγη υγρασια!

Γνωριζω οτι ειναι αγωνιστικα απλα δεν θελω να βαλω οτιδηποτε αλλο εκτος απο DOT4 που ειναι για το κυκλωμα.Ουτως η αλλως η μηχανη βγαινει για πιστα και βολτα και οχι για καθημερινη οδηγηση.

Ευχαριστω παιδια!:beer:

camen
13/05/2009, 00:48
Γιατι οχι υγρα 5.1:confused:
Αφου καταληξαμε οτι δεν δημιουργουν κανενα προβλημα:smokin:

stefanos
13/05/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Γιατι οχι υγρα 5.1:confused:
Αφου καταληξαμε οτι δεν δημιουργουν κανενα προβλημα:smokin:

Που λέει "οχι" ?

camen
13/05/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

δεν θελω να βαλω οτιδηποτε αλλο εκτος απο DOT4

nikos force
13/05/2009, 11:21
ειστε σιγουροι οτι τα ηγρα φρενων κανουν και για συμπλεκτη ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


ας πουμε οι magura το υγρο που προτεινει ειναι ουσιαστικα ενα πολυ λεπτορευστο λαδι ...

πραγμα δλδ που δεν εχει καμια σχεση με τα υγρα φρενων ...

και για αυτο ξαναρωταω ...


ειστε σιγουροι οτι τα υγρα φρενων κανουν και για συμπλεκτη ?

SeNNinhA
13/05/2009, 11:36
Το σύστημα είτε φρένου είτε συμπλέκτη είναι ενα ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ σύστημα.

Αυτό σημαίνει ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΥΓΡΟ και να βάλεις μέσα (ακόμη και νεράκι), το σύστημα θα λειτουργήσει μιας και ΟΛΑ τα υγρά είναι ασυμπίεστα. Το νερό βέβαια οξειδώνει και διαβρώνει τα μέταλλα οπότε αποκλείεται λόγω αυτών των ιδιοτήτων του.

Επειδή όμως το υγρό των φρένων λόγω επαφής με τα έμβολα και έμμεσα με τα τακάκια, ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες, επιβάλει την χρησιμοποίηση υγρών τα οποία έχουν υψηλά σημεία βρασμού. Όσο πιο υψηλά, τόσο πιο καλά.

Ο συμπλέκτης από την άλλη δεν ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες και δεν έχει αντίστοιχες απαιτήσεις.

Το υγρό των φρένων είναι αρκετά λεπτόρευστο ώστε να ανταποκρίνεται και στις ανάγκες του συμπλέκτη και δεν δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα. Άλλωστε προς τι το πολύ λεπτόρευστο υγρό σε ενα υδραυλικό συμπλέκτη? Από τι έχει να περάσει και χρειάζεται ιδιαίτερη ρευστότητα? Μην ξεχνάς ότι οι απαιτήσεις αίσθησης είναι πολύ περισσότερες σε ενα σύστημα φρένων και ενα λεπτόρευστο υγρό θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο εκεί ώστε να έχει τις ελάχιστες δυνατές απώλειες τριβής.

Όπως θα είδες βέβαια τα υγρά φρένων DOT 5 (Όχι 5.1) είναι πιο παχύρευστα οπότε απλά μην χρησιμοποιείς αυτά που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει λόγος να τα χρησιμοποιήσεις ούτε στα φρένα.

stefanos
13/05/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen


Είναι προσωπική άποψη του GIXXERAKIA με την οποία συμφωνώ και εγώ να σου πώ την αλήθεια.Αυτό δεν σημαίνει οτι υπάρχει πρόβλημα.

reinmeister
13/05/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ειστε σιγουροι οτι τα ηγρα φρενων κανουν και για συμπλεκτη ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


ας πουμε οι magura το υγρο που προτεινει ειναι ουσιαστικα ενα πολυ λεπτορευστο λαδι ...

πραγμα δλδ που δεν εχει καμια σχεση με τα υγρα φρενων ...

και για αυτο ξαναρωταω ...


ειστε σιγουροι οτι τα υγρα φρενων κανουν και για συμπλεκτη ?

επειδη την εχουν δει ξυπνιοι και ζητανε ενα σκασμο ευρω για το μπουκαλακι των 50 ml για τους magura συμπλεκτες εχε υπ οψιν οτι το baby oil δουλευει καταπληκτικα (οχι δεν κανω πλακα) και το χρησιμοποιει αρκετος κοσμος...

το χω δοκιμασει και προσωπικα...σε συμπλεκτη εννοω ,οχι στο σωμα...


:lol:

stefanos
13/05/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
επειδη την εχουν δει ξυπνιοι και ζητανε ενα σκασμο ευρω για το μπουκαλακι των 50 ml για τους magura συμπλεκτες εχε υπ οψιν οτι το baby oil δουλευει καταπληκτικα (οχι δεν κανω πλακα) και το χρησιμοποιει αρκετος κοσμος...

το χω δοκιμασει και προσωπικα...σε συμπλεκτη εννοω ,οχι στο σωμα...


:lol:

Ναί αλλά το baby oil δεν είναι οικολογικό.

reinmeister
13/05/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ναί αλλά το baby oil δεν είναι οικολογικό.

ουτε τα μωρα ειναι αλλα τα κρατανε...

nikos force
13/05/2009, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ουτε τα μωρα ειναι αλλα τα κρατανε... τετοιες πατεντες με λαδια εκανα και εγω ...και με λαδια ανρτησεων τους πεους ... αλλα δεν εχει το λαδι τις διαβρωτικες-τι στο κορακα ιδιοτητες που εχουν τα υγρα φρενων ...


για αυτο τα εκρινα ως ισως-μη ακαταλληλα

SeNNinhA
13/05/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
... αλλα δεν εχει το λαδι τις διαβρωτικες-τι στο κορακα ιδιοτητες που εχουν τα υγρα φρενων ...


Μην το λες, μην το λες ....

ΟΛΑ τα λάδια ΟΞΕΙΔΩΝΟΝΤΑΙ με το πέρασμα του χρόνου και φυσικά διαβρώνουν τα μέταλλα. Απλά η οξείδωσή τους γίνεται αργά και μόνο από την ελεύθερη επιφάνειά τους που έρχεται σε επαφή με τον αέρα. Στην περίπτωσή μας το φαινόμενο είναι αμελλητέο.

Αλλά γι αυτό και πρέπει κανονικά να αλλάζεις τα λάδια σε μια μηχανή που δεν χρησιμοποιείται κάθε 6 μήνες (το πολύ 1 χρόνο) και μάλιστα να την έχεις τιγκάρει μέχρι απάνω με λάδι.

GIXXERAKIAS
13/05/2009, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen


Εφοσον το καπακι του υγρου φρενων μου λεει DOT4 ποιος ειμαι εγω που θα το αμφισβητησω και ποιος εισαι εσυ να κανεις quote τα γραφομενα μου σαν να νομιζεις οτι εγραψα παπαρια?

Προσεξε κατι το κυκλωμα μου ειναι εντελως μαμα ουτε σωληνακια ουτε πιπεριτσες (οπου πιπε* βαλε παπα*) οποτε ποιος ο λογος να πειραματιστω αφου μου κανει πολυ καλη δουλεια και το υπαρχουν υγρο?Δεν μου εχουν αναψει τα φρενα το κανω για προσωπικο κολλημα να τα εχω καινουργια μιας και διανυει τον 8ο μηνα η μηχανη και πριν μπω πιστα θελω να εχω καινουργια υγρα.

Οπως ειπε και καποιος πιο πανω τα motul rbf ειναι με βαση DOT4 και θεωρουνται αγωνιστικα με υψηλο σημειο βρασμου το οποιο και αυτο θελω εγω απο το κυκλωμα μου.Τιποτα παραπανω.:winka:

Αντωνη ειδα ενος φιλου πριν λιγο το KTM 690 και οντως η magura στο καπακι της τρομπας του λεει επανω για υγρα υδραυλικου συμπλεκτη,ενω στο δικο μου το καπακι της τρομπας συμπλεκτη γραφει καθαρα DOT4 υγρα φρενων.Οποτε οντως δεν εχει κανενα προβλημα!

Ευχαριστω πολυ παιδες!:beer: :beer:

nikos force
13/05/2009, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
ενω στο δικο μου το καπακι της τρομπας συμπλεκτη γραφει καθαρα DOT4 υγρα φρενων.Οποτε οντως δεν εχει κανενα προβλημα!

Ευχαριστω πολυ παιδες!:beer: :beer: δεν το ηξερα αυτο ...και οντως εχεις δικιο ...και το τουρμπονο μολιες κοιταξα και λεει για υγρα φρενων

SeNNinhA
13/05/2009, 17:41
Κοίτα, για να μην τρελαθούμε κι όλας.

To ότι το καπάκι ή το manual γράφει για DOT 4 δεν σημαίνει ότι είναι το μοναδικό που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

Ενοείται ότι αυτό σημαίνει:
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ προδιαγραφών DOT 4 (DOT 4.1 για την ακρίβεια). Οτιδήποτε καλύτερο μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Οτιδήποτε κατώτερο δεν είναι αποδεκτό για την ασφάλειά σου. Όχι γιατί θα χαλάσει το κύκλωμα και δεν θα δουλεύει αλλά γιατί θα βράσει και δεν θα δουλεύει από ενα σημείο και μετά.

Εκτός κι αν είσαι εντελώς του manual, οπότε δεν θα αλλάξεις ούτε βίδα στην μηχανή σου. Δηλαδή δεν βάζεις ελεύθερη εξάτμηση, φίλτρο, δεν αλλάζεις τα λάστιχα με άλλη μάρκα ή τύπο, δεν βάζεις σωληνάκια υψηλής, βάζεις φίλτρα μόνο γμήσια, βάζεις λάδια μόνο από την λίστα που αναφέρει το manual κλπ κλπ....

Και για να επανέλθουμε:
Άνετα μπορείς να βάλεις και υγρά DOT 5.1 (ή ακόμη και τα DOT 5 αν σου κάνει κέφι αρκεί να μην τα ανακατέψεις) είτε τα RBF είτε και τα εντελώς αγωνιστικά και ακριβά. Σωστές θα είναι όλες σου οι κινήσεις αρκεί να τα αλλάζεις ανάλογα με τις προδιαγραφές του καθενός.

Έχε υπόψην σου ότι κανονικά τα RBF θέλουν άλλαγμα αν όχι μετά από 1 κάθε track day τουλάχιστον κάθε 2.

GIXXERAKIAS
13/05/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κοίτα, για να μην τρελαθούμε κι όλας.

To ότι το καπάκι ή το manual γράφει για DOT 4 δεν σημαίνει ότι είναι το μοναδικό που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

Ενοείται ότι αυτό σημαίνει:
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ προδιαγραφών DOT 4 (DOT 4.1 για την ακρίβεια). Οτιδήποτε καλύτερο μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Οτιδήποτε κατώτερο δεν είναι αποδεκτό για την ασφάλειά σου. Όχι γιατί θα χαλάσει το κύκλωμα και δεν θα δουλεύει αλλά γιατί θα βράσει και δεν θα δουλεύει από ενα σημείο και μετά.


Έχε υπόψην σου ότι κανονικά τα RBF θέλουν άλλαγμα αν όχι μετά από 1 κάθε track day τουλάχιστον κάθε 2.

Το γνωριζω αυτο και ολα οσα λες φιλε Γιαννη και δεν θελω να τρελανω κανεναν...και με γομες κυκλοφορω εξω και εξατμισεις εχω αλλες και φιλτρα ξυδια αλλα κτλ κτλ κτλ με λιγα λογια δεν ειμαι του manual και Αγιος ο Βαλεντινο Ροσσος...τα υγρα θα αλλαζονται και μετα το εκαστοτε track day μεχρι την επομενη φορα που θα μπω ξανα,ειναι 2 λεπτα δουλεια και δεν μου ειναι κοπος. :p

Αυτο που ηθελα να επισημανω ειναι οτι εφοσον κανει την δουλεια του το συγκεκριμενο DOT4 δεν εχω λογο να το αλλαξω με κατι κβαντικης φιλοσοφιας και ανωτερες θερμοκρασιες 5.1 dolby surround κτλ κτλ κτλ :D :D (ξαναεπαναλαμβανομαι :blush: )

Πολυ καλα κανεις και το επισημενεις καλλιστα για να το διαβαζουν οι επομενοι που θα χρειαστουν καποια βοηθεια ως εκ τουτου.:winka:

camen
13/05/2009, 19:04
Σε καμια περιπτωση δεν αφησα εννοειθει τιποτα εις βαρος σου...
Εκανα quote για να απαντησω σε καποιον αλλο χωρις το παραμικρο ιχνος εξυπναδας...
Ζητω συγνωμη αν η ενεργεια μου παρεξηγηθηκε...
:beer: :beer: :beer:

Το manual απλα ΣΥΣΤΗΝΕΙ τι να χρησιμοποιουμαι...
Αλλωστε και 30 κατασκευαστες πλυντηριων συνηστουν SKIP αλλα εγω με ARIEL πλενω:winka:

stefanos
13/05/2009, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Εκανα quote για να απαντησω σε καποιον αλλο χωρις το παραμικρο ιχνος εξυπναδας...



Υπονοείς οτι είμαι χαζός?:sad:

OldMan
14/05/2009, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
To ότι το καπάκι ή το manual γράφει για DOT 4 δεν σημαίνει ότι είναι το μοναδικό που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.
Βρε Γιάννη, ο άνθρωπος μιλάει για τον συμπλέκτη του ...

(και πολύ δικαίως δεν θέλει να πάει σε "υψηλότερων" προδιαγραφών υγρά, γιατί απλά δεν τα χρειάζεται ...) :wave2:

SeNNinhA
14/05/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εφοσον το καπακι του υγρου φρενων μου λεει DOT4 ποιος ειμαι εγω που θα το αμφισβητησω....[/i]

Για το συμπλέκτη τα είπαμε. Μπαίνει και baby oil....

:winka: :winka: :winka:

camen
14/05/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Υπονοείς οτι είμαι χαζός?:sad:
Το εκ λαμβανω ως χιουμορ φιλε μου:winka:
Ποιος ειμαι εγω που χωρις να σε εχω δει ποτε θα πω οτι εισαι χαζος?!:confused:

OldMan
14/05/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Για το συμπλέκτη τα είπαμε. Μπαίνει και baby oil....
Ορθόν, αλλά ο GIXXERAKIAS μας απορυθμίζει ... :lol:

Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
στο δικο μου το καπακι της τρομπας συμπλεκτη γραφει καθαρα DOT4 υγρα φρενων.

SeNNinhA
14/05/2009, 12:38
Εγώ λέω να βάλω τηγανόλαδο (και μάλιστα χρησιμοποιημένο) τελικά.... Το baby oil δεν μου το δίνει η γυναίκα μου. Το θέλει για τους μικρούς...

:D :D :D :D :wave2: :wave2:

sf1n4k1
14/05/2009, 12:41
Μιας και το ανέλυσα πρόσφατα το θεματάκι σκάβοντας και ψάχνοντας πολλά πάνω στα υγρά φρένων (συμπλέκτη δε νομίζω οτι έχει νόημα) ανακάλυψα οτι υπάρχει μεγάλη φημολογία στο θέμα. Πολλοί αρχικά μπερδεύουν τα DOT 5.0 με τα DOT 5.1 δεν είναι ίδια και δεν αναμυγνείονται. Τα 5.0 είναι με βάση τη σιλικόνη και επιτρέπουν στο νερό να "επιπλέει" με αποτέλεσμα αν μείνει μέσα στο κύκλωμα να διαβρώσει οτιδήποτε, είναι καθαρά για αγωνιστική χρήση και έχουν το μέγιστο σημείο βρασμού. Τα DOT 5.1 έχουν ουσιαστικά την ίδια βάση με τα DOT 4 + κάποια πρόσθετα που ανεβάζουν το σημείο βρασμού τους. Σαφώς είναι καλύτερα και κάποιες φημολογίες που κυκλοφορούν μόνο με πμ ότι κάνουν ζημιά καλό θα ήταν να μην υπάρχουν.

Τι θα κάνουμε με το ψηλότερο σημείο βρασμού?Θα κατέβουμε πατημένοι απο Καλάβρυτα και δε θα χάσουμε την αίσθηση των φρένων μας (αν δε καταφέρουμε να βράσουμε και τα 5.1). Υπάρχουν μηχανάκια και αυτοκίνητα που ανάβουν τα υγρά τους και χάνεις τα φρένα. Προσωπικά το έχω πάθει με αμάξι.

Το καπάκι λεει DOT 4 βάζω ότι προτείνει ο κατασκευαστής. Ο κατασκευαστής μπορεί να προτείνει και λάδι με API SH..έλα όμως που έχει φύγει απ την αγορά εδώ και καιρό και ο αντικαταστάτης του API SG είναι καλύτερος.."29 κατασκευαστές πλυντηρίων..μ άρεσε "

Τέλος και μια απλή συχνή εξαέρωση θα κάνει την αντίδραση στο φρένο μας καλύτερη. Πόσο μάλλον η "συχνή" αλλαγή τους.

SeNNinhA
14/05/2009, 13:08
Πάρτε και τα SPECS από τα

α) CASTROL SRF (προσοχή δεν ανακατεύονται με άλλα) και τα
β) MOTUL RBF 600 (δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα)

Και τα δύο είναι τύπου DOT 4

SeNNinhA
14/05/2009, 13:08
CASTROL SRF

SeNNinhA
14/05/2009, 13:09
MOTUL RBF 600

reinmeister
14/05/2009, 13:50
παροτι τα λαδια της motul ειναι επιεικως αθλια (κοστος-αποδοση) ,τα συγκεκριμενα υγρα φρενων ειναι κορυφαια...

κι αντεχουν αν δεν ειστε φειδωλοι με την συντηρηση...(συχνες εξαερωσεις)...

εδω και 5 χρονια μονο αυτα χρησιμοποιω...(ναι και στο fmx...)

stefanos
14/05/2009, 14:00
Κανα που να θέλει ποτέ εξαέρωση ξέρουμε?

SeNNinhA
14/05/2009, 14:08
Πολύ καλά, περίπου στο επίπεδο των Motul είναι και τα

AP Racing PRF 600 και

AP Racing PRF 660