PDA

View Full Version : crypton r 115 προβλημα



thomas25
13/05/2009, 07:48
Γεια σας παιδια! Εχω ενα crypton r 115 και συνεχεια μου εκαιγε τις λαμπες... και τελικα ειχε σπασει μια βλακεια και το εφτιαξα...
Μετα δεν αναβε καθολου η λαμπα και ηταν μόνιμα αναμενο το μπλε λαμπακι... το πηγα σε ενα συνεργείο (yamaha) και μου ειπε πως ηταν βραχυκύκλωμα στον διακοπτη που αλλαζει μικρη-μεγαλη σκαλα...
Μετα απο λιγο καιρο εγινε παλι το ιδιο... το ξανα πηγα και μου ειπε πως δεν ηταν αυτο και πως θελει καποιο ηλεκτρολογίο... τελικα το πηγα σε ενα κοντινο συνεργειο οπου το έλυσε..., ακομα και το μοτερ απο την αριστερή πλευρα... και μου ειπε πως ειχε πρόβλημα το πηνιο... και μονο σαν ανταλλακτικο απο την yamaha εχει 100 ευρο! + την εργασια 40 ευρο....

Να δείξω βρε παιδιά εμπιστοσύνη? Τοσα πολλα λεφτα ενα πραγματάκι? Είμαι τοσο ασχετος με αυτα οσο δεν παίρνει!

Ευχαριστω!:)

OldMan
13/05/2009, 13:34
Οι "βλακείες" (όπως και τα "πραγματάκια") πληρώνονται ... :winka:

thomas25
13/05/2009, 14:01
Η Yamaha τελικα ειναι ποιο ακριβή? Ενας φιλος που επαθε την ιδια ζημια με εμενα αγορασε 35 ευρο το πηνιο αυτος και το εδωσε στον μαστορα και του πηρε 40 την εργασια... τι ηθελα και εγινα αστροναυτης? Μηχανικός επρεπε να γινω!

powerman95
13/05/2009, 21:31
Ψαξε σε μαγαζια με ανταλλακτικα να βρεις καποιο πιο φθηνο πηνιο,σιγουρα υπαρχει;) ....Αμα ηξερες εστω και λιγο απο μηχανακια θαηταν πολυ ευκολο να αλλαξεις πηνιο μονος σου;)

Αλλα να πας σε μαστορα να του πεις περασε μου αυτο το πηνιο ειναι <καπως>...........

thomas25
13/05/2009, 21:37
Αμα ηξερες εστω και λιγο απο μηχανακια θαηταν πολυ ευκολο να αλλαξεις πηνιο μονος σου

Για να ξερω φιλε μου πρεπει καποιος να μου δειξει! Δεν εχω κανενα φιλο να μου δείξει δυο πραγματα... ουτε υπαρχει καποιο βιβλιο που να σου λεει τι να κανεις! Υπαρχει κατι που να σου τα μαθαίνει? Εχω ενα μοτέρ που κάθεται και μπορω να κανω δοκιμες!



Αλλα να πας σε μαστορα να του πεις περασε μου αυτο το πηνιο ειναι <καπως>...........

Δεν πηγα ετσι! Απλα πηγα και του ειπα οτι δεν αναβει η λαμπα και αυτος έλυσε απο πανω μεχρι κατω το μηχανακι... μου ειπε "για να φτασω μεχρι το πηνιο εψαξα ολα τα αλλα".

olinthos94
18/05/2009, 16:56
sygnwmi pou rwtaw edw alla jerete an akoma pouliuntai kainourgia crypton r 110cc????

OldMan
19/05/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από olinthos94
sygnwmi pou rwtaw edw
Min to sizitas ... Efxarisrisis mas ...!!!

(na mas pis kai pos pineis ton kafe sou na kseroume tin alli fora ...) :wave2:

powerman95
19/05/2009, 20:38
Ε αμα εχεις ενα μοτερ για δοκιμες δοκιμασε σε αυτο.Και εγω καποτε που ημουν ασχετος το εβγαλα σχετικα ευκολα το πηνιο.Μονο που οι περισσοτερες βιδες ειναι πολυ γερα βιδωμενες και πρεπει να βρεις κανα καλο εργαλειο να τις ξεβιδωσεις-οσο και τις βιδες που κουμπωνουν το καπακι του βολαν στα καρτερ,οσο και τις βιδες που κρρατανε το πηνιο στο καπακι.Εγω τις χτυπησα με μονοκατσαβιδο:beer:

OldMan
20/05/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
μονοκατσαβιδο
Παρντόν ...??? :confused:

golis
20/05/2009, 13:20
'Ισιο katsavidi kollite...to antitheto tou Πολυκατσάβιδου.... :rotflmao:

OldMan
20/05/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
'Ισιο katsavidi kollite...
Ηξερα για Slotted, Philips, Pozidriv, Square, Allen, Hex, Torx, Tri-wing, Torq-set, Spaner head, Triple square, Polydrive, Spline drive, Double hex, Bristol αλλά για Μονοκατσάβιδο ομολογώ πως όχι ...:(

powerman95
20/05/2009, 13:43
Ε τωρα το εμαθες.Ετσι το λενε ολοι η φιλοι μου και ο πατερας μου:dizzy:

OldMan
20/05/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Ετσι το λενε ολοι η φιλοι μου
Όλοι η φίλοι σου σου λέγανε να μην μπλέξεις με την π@υτάνα την Γιώτα, αλλά εσύ δεν τους άκουσες ... :winka:

powerman95
20/05/2009, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όλοι η φίλοι σου σου λέγανε να μην μπλέξεις με την π@υτάνα την Γιώτα, αλλά εσύ δεν τους άκουσες ... :winka:

Δεν μου λες,απο δημοσκοπηση του Μπαμπινιωτη εισαι και σε καθε τοπικ μας σπας τα νευρα με την γραμματικη σου????:a11: :a11: Δεν βλεπω και πολλους να γελανε:a26:

dimokritos
20/05/2009, 20:02
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a2:

:a014: :a014:

nassosxlvbros
20/05/2009, 21:54
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

cryptonakias
20/05/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ηξερα για Slotted, Philips, Pozidriv, Square, Allen, Hex, Torx, Tri-wing, Torq-set, Spaner head, Triple square, Polydrive, Spline drive, Double hex, Bristol αλλά για Μονοκατσάβιδο ομολογώ πως όχι ...:(
entaksei mas epeises.....(an kai amfivalo an ta exeis piasei pote sta xeria sou auta pou anafereis)aaa kai na ta peis aurio stin daskala sou min ksexaseis.....:cool:

OldMan
21/05/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
entaksei mas epeises.....(an kai amfivalo an ta exeis piasei pote sta xeria sou auta pou anafereis)aaa kai na ta peis aurio stin daskala sou min ksexaseis.....:cool:
Εσύ τώρα γιατί παρεξηγήθηκες ...??? :confused:

npat
21/05/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
(an kai amfivalo an ta exeis piasei pote sta xeria sou auta pou anafereis)

Εγώ πάντως δε θα αμφέβαλα καθόλου για το τι κατσαβίδια έχει πιάσει στα χέρια του ο παλιάνθρωπας (ειδικά με τον Κρούκη που κάνει παρέα)...

:bigcry: :bigcry:

gcrook
21/05/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Εγώ πάντως δε θα αμφέβαλα καθόλου για το τι κατσαβίδια έχει πιάσει στα χέρια του ο παλιάνθρωπας (ειδικά με τον Κρούκη που κάνει παρέα)...

:bigcry: :bigcry:

Λοιπον δεν θα μου βγαλετε εσεςι το ονομα οκ; :rolleyes:
Αμα θελετε να μου βαλετε ομως...:blush: :look:

cryptonakias
21/05/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ τώρα γιατί παρεξηγήθηκες ...??? :confused:
me epiase to parapono...opos se pianei kai esena se ola ta themata:cool:

OldMan
22/05/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
me epiase to parapono...opos se pianei kai esena se ola ta themata:cool:
Το παράπονο θα με έπιανε αν αντί για "πηνίο" έγραφες "τυλιγμένο ηλεκτρόσυρμα" και περίμενες να βγάλουμε άκρη ... :winka:

powerman95
23/05/2009, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το παράπονο θα με έπιανε αν αντί για "πηνίο" έγραφες "τυλιγμένο ηλεκτρόσυρμα" και περίμενες να βγάλουμε άκρη ... :winka: \

O αλλος πως εβγαλε ακρη και καταλαβε πως ηταν μονοκατσαβιδο:look: Απο τα συμφραζομενα τα βγαζειςς:wave2:

@ngelos
24/05/2009, 02:17
Επειδή όπως τα πάτε εσείς θα αρχισουν να πέφτουνε κορμιά εδώ να μας επαναφέρω στην τάξη και κυριώς στο θέμα.:D
Τα Crypton 115 κυρίως οι πρώτες παρτίδες είχαν πρόβλημα με την μπροστά λάμπα.Η εταιρία πολλά είχε δοκιμάσει ανά καιρούς και πάντα τα έξοδα κάλυπτε η εγγύηση.Μια από τις λύσεις που προτείναν στα συνεργεία ήταν αργότερα η τοποθέτηση μιας αντίστασης(ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων)και ίσως και ενός διακόπτη για τα φώτα σου,ώστε να μην μένουν συνέχεια ανοιχτά.Δοκίμασε κάτι από αυτά,αφού συνενοθείς με κάποιον από εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Yamaha και όχι όποιον να'ναι,χρησιμοποίησε πάντα την γνήσια λάμπα της εταιρίας και ας στοιχίζει παραπάνω(αυτή τουλάχιστον κρατάει καιρό)και έχε υπομονή.Συνήθως σε όσα περιστατικά ξέρω εγώ το πρόβλημα λύθηκε μετά από κάτι τέτοιες παρεμβάσεις.
Επίσης,τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία τα εμπιστευεσαι(ειδικά εταιριών όπως καλή ώρα της Yamaha που φροντίζουν να τους εκπαιδεύουν συνεχώς).Βέβαια δεν θα αφήσεις και κανέναν να σε πιάσει κότσο.Αν ακόμα έχεις εγγύηση,διεκδίκησε από το ιδιοκτήτη του συνεργείου να τα περάσει σε αυτήν(αν δεν υπάρχει κάτι άλλο στη μέση που να μην καλύπτεται).
Αν είναι το προβλημά σου αυτό που περιγράφω θα βρείς λύση,μην αγχώνεσαι.
Με το θέμα αλλαγής πηνίων δεν θυμάμαι κάτι,μην σου πω κάτι που δεν ισχύει.Μπορεί να έχεις όντως κάποιο άλλο πρόβλημα.
Συζητείστε αυτά που σου ανέφερα παραπάνω με το μαστορά σου και θα βρείς εύκολα άκρη(αρκεί και αυτός να μην είναι κανάς τραμπούκος,μ@@@ας,αποφασισμένος να σε μαδίσει)...
:beer: :beer: :beer:

@ngelos
24/05/2009, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από olinthos94
sygnwmi pou rwtaw edw alla jerete an akoma pouliuntai kainourgia crypton r 110cc????
Πλέον καινούργιο πωλείται μόνο το 135.Εκτός και αν σε κάποιον αντιπρόσωπο έχει μείνει απόθεμα...