PDA

View Full Version : διακενα βαλβιδων σε παπιά



jfx
13/05/2009, 23:38
ξερει κανενας που μπορω να βρω τις σωστες τιμες των διακενων βαλβιδων για καποιο παπι;

συγκεκριμενα για το kawasaki kaze-r.

δε βρισκω κανενα σερβις μανιουαλ και το owner manual δεν τα αναφέρει.

Αμα παω και ρωτήσω σε καποιο επίσημο συνεργείο kawasaki θα μου τα πούνε, η θα μου πουνε κατι σαν: "φερτο να το φτιαξουμε...";

οι μη επίσημοι απο που ξερουν τα διακενα για τα διαφορα μηχανακια ωστε να τα φτιαξουν σωστα οταν τους τα πας; (ειδικα γι αυτα που δε βρισκεις manual, οπως τα περισσοτερα παπια.)

p@nos
14/05/2009, 08:51
καλυτερα να πας μια βολτα απο 2-3 συνεργια,και ρωτα τους τα διακενα απλα, τπτ αλλο...

jfx
29/05/2009, 14:37
πήγα σε 2-3 συνεργεία λοιπόν και πήρα τις εξης πληροφορίες:


διακενα εισαγωγης - εξαγωγης (σε χιλιοστά)

0,7 - 0,7 απο το επισημο συνεργειo kawasaki
0,8 - 1,0 σε αλλο συνεργείο.
α,5 - 0,7 σε αλλο συνεργείο.


εντυπωση μου εκανε που κανενας απο τους τρεις δεν κοιταξε καποιο βιβλίο, αλλα τα ήξεραν απ'εξω
(ή τα είπαν στη τυχη πανω κατω)


Επόμενο βημα , θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπία της kawasaki και ύστερα με καποια ξενη αντιπρωσωπεία ή τη kawasaki japan :rotflmao:

cryptonakias
03/06/2009, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
πήγα σε 2-3 συνεργεία λοιπόν και πήρα τις εξης πληροφορίες:


διακενα εισαγωγης - εξαγωγης (σε χιλιοστά)

0,7 - 0,7 απο το επισημο συνεργειo kawasaki
0,8 - 1,0 σε αλλο συνεργείο.
α,5 - 0,7 σε αλλο συνεργείο.


εντυπωση μου εκανε που κανενας απο τους τρεις δεν κοιταξε καποιο βιβλίο, αλλα τα ήξεραν απ'εξω
(ή τα είπαν στη τυχη πανω κατω)


Επόμενο βημα , θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπία της kawasaki και ύστερα με καποια ξενη αντιπρωσωπεία ή τη kawasaki japan :rotflmao:

ala ntalon sou ipan file mou.....ta diakena sinithos gia papia kimenontai pano kato apo 0.10-0.15mm eisagogis kai 0.15-0.20mm eksagogis me to pistoni panta sto ano nekro simeio kai sigkekrimena stin fasi simpiesis-anafleksis kai oxi stin fasi ektonosis-anarofisis(overlap) kai to mixanaki krio.....akou ekei 1 xiliosto diakeno:lol:

OldMan
04/06/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
stin fasi ektonosis-anarofisis(overlap)
Kai pou se enoxlei to overlap, an eisai sigouros oti oi valvides einai kleistes ..???:winka:

notakos600
04/06/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
πήγα σε 2-3 συνεργεία λοιπόν και πήρα τις εξης πληροφορίες:


διακενα εισαγωγης - εξαγωγης (σε χιλιοστά)

0,7 - 0,7 απο το επισημο συνεργειo kawasaki
0,8 - 1,0 σε αλλο συνεργείο.
α,5 - 0,7 σε αλλο συνεργείο.


εντυπωση μου εκανε που κανενας απο τους τρεις δεν κοιταξε καποιο βιβλίο, αλλα τα ήξεραν απ'εξω
(ή τα είπαν στη τυχη πανω κατω)


Επόμενο βημα , θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπία της kawasaki και ύστερα με καποια ξενη αντιπρωσωπεία ή τη kawasaki japan :rotflmao:




0,4 χιλ. ρυθμίζονται οι πλατίνες (όπου υπάρχουν). Μάλλον το κατάλαβες λάθος.
Οι βαλβίδες στα παπιά είναι σε 0,07 χιλ., 0,08 χιλ. κλπ.
Βρίσκεις το σημείο Τ στο βολάν και πιάνεις τα κοκοράκια να δεις αν έχουν τζόγο, αν έχουν ρυθμίζεις βαλβίδες, αν όχι γυρίζεις κατά μια στροφή το βολάν να ξαναπάει στο Τ.
Να κοιτάξεις μόνο την εξαγωγής να την αφήσεις 0,01 -0,02 χιλ. πιο ανοικτή από την εισαγωγής και είσαι άρχοντας.
Τι οβερλάπ και τούρτες σοκολάτα του λέτε του παιδιού ?

OldMan
04/06/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τι οβερλάπ και τούρτες σοκολάτα του λέτε του παιδιού ?
Δεν του λέμΕ ...

Του λέΕΙ ο cryptonakias... :winka:

Tpap
04/06/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τι οβερλάπ και τούρτες σοκολάτα του λέτε του παιδιού ?

μάλλον για κάτι τέτοιο θα εννοείς φίλε νοτάκο...

Παλιάνθρωπε, πάρε κομματάκι ρε, μην ντρέπεσαι...:rotflmao:


165455

Tpap
04/06/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
stin fasi ektonosis-anarofisis(overlap)

κρυπτονάκια τι έιναι οβερλαπ ρε φίλε...?

μήπως έκανες λάθος στο τελευταίο γράμμα και λες αυτό...?


165456

reinmeister
04/06/2009, 15:08
το οβερλαπ σας πειραξε...τα 0.15-0.20 διακενα σας "εκατσαν καλα"...:lol:

OldMan
04/06/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Παλιάνθρωπε, πάρε κομματάκι ρε, μην ντρέπεσαι...:rotflmao:
Άσε με και προσπαθώ να βγάλω τον εκκεντροφόρο για να ρυθμίσω τις βαλβίδες ...!!! :smokin:

(και είναι και twin-cam το μαμήδι ...) :a018:

jfx
04/06/2009, 16:09
καλα μαλλον εκανα εγω λαθος απλά οι μαστορες δεν ηταν σαφείς...

δλδ γινόταν ο διάλογος:
-μπορειτε να μου πειτε τα διακενα ... κτλ..?
-μηδεν εφτα μηδεν εφτα.
-αυτα ειναι εισαγωγης - εξαγωγης αντίστοιχα , σε χιλιοστα ετσι;
-ναι
--------

ε το μηδεν εφτα εγω το μεταφράζω σε 0,7, αλλα μαλλον εννοουσαν 0.07. επειδή δεν ημουν και σιγουρος για την ταξη μεγεθους ομως, εριξα και μια ματια στο μανιουαλ στα διακενα του ρ6, που λεει 0,23 χιλιοστα, ε λεω τοτε θα ειναι σωστα αυτα που ανέφερα(0,7 πχ)...

cryptonakias
04/06/2009, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το οβερλαπ σας πειραξε...τα 0.15-0.20 διακενα σας "εκατσαν καλα"...:lol:
giati re filarako poso nomizeis oti ine to diakeno kai idika stin eksagogis.....??? min mou peis 0.14mm giati tha malosoume:lol: kai oso gia to overlap an ixes idea ti ine tha katalabenes giati to anefera...

cryptonakias
04/06/2009, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Kai pou se enoxlei to overlap, an eisai sigouros oti oi valvides einai kleistes ..???:winka:
to skeftikes kala auto pou ipes??..........mporei na ine klistes oi balbides agapite mou ala an exei to moter toso ligo overlap opou isa isa o ekentroforos na exei mazepsei kapia apostasi ton diakenon ton balbidon(xoris na exoun anoiksei kan oi balbides se autin tin fasi???...)opote i rithmisi tha ine lathos...
apo sena den perimena na kaneis autin tin erotisi pragmatika giati se ixa gia pio gnosti, ase tous alous,esi omos den dikaiologite.......ektos kai an petas adeia gia na piaseis gemata,tote;)

reinmeister
04/06/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
giati re filarako poso nomizeis oti ine to diakeno kai idika stin eksagogis.....??? min mou peis 0.14mm giati tha malosoume:lol: kai oso gia to overlap an ixes idea ti ine tha katalabenes giati to anefera...

αν σκεφτεις οτι ολα τα νορμαλ παπια δουλευουν με περιπου 5-7 εκατοστα εισαγωγη-εξαγωγη τοτε θα καταλαβεις οτι με το διπλασιο-τριπλασιο που προτεινεις εσυ, μαλλον θα τους πανε μεσα για διαταραξη κοινη ησυχιας...το οτι δεν θα πηγαινει βημα το παπι και θα καταστραφουν κοκκορακια ,ρεγουλατοροι δεν μας νοιαζει γιατι ειναι φθηνα...

οβερλαπ δεν εχει να κανει με το lapping(τριψιμο) της βαλβιδας? αρα λογικα το over-lap θα εχει να κανει με κατι σαν υπερ-τριψιμο βαλβιδας? κατι τετοιο φανταζομαι...

αν κανω λαθος θα σε παρακαλεσω να με διορθωσεις και να μου εξηγησεις το σωστο...με ελληνικους χαρακτηρες αν μπορεις μια και δυσκολευομαι με τα greeklish...

ευχαριστω...

notakos600
04/06/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν του λέμΕ ...

Του λέΕΙ ο cryptonakias... :winka:



Ο πληθυντικός ήταν ευγενείας (όχι της Μανωλίδου) προς τον ασκούμενο μηχανολόγο (κρυπτονάκια) και δεν είχε πρόθεση να σας εμπλέξει αγαπητέ.

:lol: :lol: :lol: :beer: :beer:

cryptonakias
04/06/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν σκεφτεις οτι ολα τα νορμαλ παπια δουλευουν με περιπου 5-7 εκατοστα εισαγωγη-εξαγωγη τοτε θα καταλαβεις οτι με το διπλασιο-τριπλασιο που προτεινεις εσυ, μαλλον θα τους πανε μεσα για διαταραξη κοινη ησυχιας...το οτι δεν θα πηγαινει βημα το παπι και θα καταστραφουν κοκκορακια ,ρεγουλατοροι δεν μας νοιαζει γιατι ειναι φθηνα...

οβερλαπ δεν εχει να κανει με το lapping(τριψιμο) της βαλβιδας? αρα λογικα το over-lap θα εχει να κανει με κατι σαν υπερ-τριψιμο βαλβιδας? κατι τετοιο φανταζομαι...

αν κανω λαθος θα σε παρακαλεσω να με διορθωσεις και να μου εξηγησεις το σωστο...με ελληνικους χαρακτηρες αν μπορεις μια και δυσκολευομαι με τα greeklish...

ευχαριστω...
file mou alo fantazesai.....epeidi ine olikliri istoria to ti ine to overlap kai se ti aposkopi anoikse ena biblio mixanologias(isos to breis kai os palantso) i psakse sto net kai tote tha me thimitheis giati to anefera.....oso gia ta diakena min mas baras entaksei pou tha akougetai stin geitonia me 0.15mm eksagogis eleos....ine analogos to mixanaki safos iparxei mixanaki me diakeno isagogis 0.05mm ala kai mixanaki me diakeno 0.25mm+.....ta papia sinithos kimenontai peripou kata meso oro sto 0.10mm eisagogis me 0.15mm eksagogis xoris na epimeno(an thimame kala).....ego sto crypton exo 0.15mm diakeno eisagogis,na fantasteis oti me mikrotero diakeno xano spimpiesi logo megalis diarkeias ekkentroforou...me diakeno 0.05 pou exo dokimasei katebenei i manibela arketa pio eleuthera kai akous to mixanaki na ksefisaei

sorry..ala me elinikous xaraktires den exo sinithisei kai argo poli

cryptonakias
04/06/2009, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ο πληθυντικός ήταν ευγενείας (όχι της Μανωλίδου) προς τον ασκούμενο μηχανολόγο (κρυπτονάκια) και δεν είχε πρόθεση να σας εμπλέξει αγαπητέ.

:lol: :lol: :lol: :beer: :beer:
se ironeia blepo merikoi iste protoi...den ipa oti ta ksero ola,oute ta misa den ksero....ala asxoloume apo mikros me to thema kai exo idi 3 xronia ebeiria os mixanikos se sinergio +to pio basiko gia mena oti asxoloume kai prosopika(kirios beltioseis) san xobi.....

jfx
04/06/2009, 18:26
κατι τις ακομα!


ανοιξαμε τα μικρα καπακια στο αριστερο καπακι του κινητηρα για να γυρναμε το στροφαλοφόρο και να τον φερουμε εκει που θελουμε ωστε να κανουμε μετρηση.
Απο το καπακι που κοιταμε για σημαδακι, εχει ενα Τ που υποθετω πως ειναι αυτο που ψάχνουμε και ενα Ε και κατι αλλες χαραγμενες γραμμουλες. Τι ειναι αραγε αυτα? :)

ακομα, ενα καλο παιδι απο εδω μεσα μου ειπε οτι ειτε γυριζω το στροφαλοφορο δεξιόστροφα είτε αριστερόστροφα δεν εχει καμια σημασια. ομως εχει πολύ διαφορετική αισθηση απο τη μια κι απο την αλλη μερια... ισχύει οτι δεν εχει σημασια?

cryptonakias
04/06/2009, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
κατι τις ακομα!


ανοιξαμε τα μικρα καπακια στο αριστερο καπακι του κινητηρα για να γυρναμε το στροφαλοφόρο και να τον φερουμε εκει που θελουμε ωστε να κανουμε μετρηση.
Απο το καπακι που κοιταμε για σημαδακι, εχει ενα Τ που υποθετω πως ειναι αυτο που ψάχνουμε και ενα Ε και κατι αλλες χαραγμενες γραμμουλες. Τι ειναι αραγε αυτα? :)


theoritika to T einai gia na xronizeis to moter diladi strofalo me ekkentroforo kai to F pou brisketai ligo dipla apo to T ine gia na rithmizeis balbides...(kai sto F kai sto T to pistoni ine stin korifi)

cryptonakias
04/06/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
κατι τις ακομα!


ακομα, ενα καλο παιδι απο εδω μεσα μου ειπε οτι ειτε γυριζω το στροφαλοφορο δεξιόστροφα είτε αριστερόστροφα δεν εχει καμια σημασια. ομως εχει πολύ διαφορετική αισθηση απο τη μια κι απο την αλλη μερια... ισχύει οτι δεν εχει σημασια?
kala sou ipan...ontos den exei simasia stin rithmisi...

sapila racing
04/06/2009, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
κατι τις ακομα!


ανοιξαμε τα μικρα καπακια στο αριστερο καπακι του κινητηρα για να γυρναμε το στροφαλοφόρο και να τον φερουμε εκει που θελουμε ωστε να κανουμε μετρηση.
Απο το καπακι που κοιταμε για σημαδακι, εχει ενα Τ που υποθετω πως ειναι αυτο που ψάχνουμε και ενα Ε και κατι αλλες χαραγμενες γραμμουλες. Τι ειναι αραγε αυτα? :)

ακομα, ενα καλο παιδι απο εδω μεσα μου ειπε οτι ειτε γυριζω το στροφαλοφορο δεξιόστροφα είτε αριστερόστροφα δεν εχει καμια σημασια. ομως εχει πολύ διαφορετική αισθηση απο τη μια κι απο την αλλη μερια... ισχύει οτι δεν εχει σημασια?

To T είναι το σωστό σημείο για να ρυθμίσεις βαλβίδες, το F είναι για την ανάφλεξη και ρύθμιση προπορείας.

Θα πρέπει να σιγουρευτείς οτι το βολάν είναι στο Τ και το πιστόνι στο ανω νεκρό σημείο της συμπίεσης!
Αν είσαι στο Τ και γυρίζοντας ελάχιστα τον στρόφαλο εμπρός πίσω, οι βαλβίδες δεν κινούνται, είσαι στο σωστό σημείο, αν κινούνται γύρνα μέχρι να ξαναέρθεις στο Τ.

Kι ενας φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα με τα διάκενα του KazeR και τις κάναμε όπως μας είπαν αλλά ήταν πολύ κλειστές, και ετα τις ανοίξαμε κι άλλο, δυστυχως δεν θυμάμαι πια τα ακριβή διάκενα, τον ρώτησα και δεν θυμάται κι αυτός! Υπάρχει παραπληροφόρηση γύρω απ τα διάκενα του KazeR φαίνεται.
Δεν εχεις πρόβλημα να το γυρίζεις δεξιόστροφα η αριστερόστροφα, απλά αριστερόστροφα εχει μεγαλύτερο ζόρι λόγω συμπίεσης. Καλύτερα βγάλε το μπουζί και γύρνα το αριστερόστροφα, όπως γυρνάει κανονικά δηλαδή.

OldMan
05/06/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
epeidi ine olikliri istoria to ti ine to overlap kai se ti aposkopi anoikse ena biblio mixanologias(isos to breis kai os palantso)
Ακους Ορκωτέ ...??? :lol:


@cryptonakia: Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις - και ποιες γνώσεις - αλλά θα σε παρακαλούσα να μην επιμένεις σε κάποια πράγματα, γιατί απλά τα κάνεις χειρότερα ...!!! :winka:

(και μην μπλέκεις το overlap με το "παλάντζο" και τα κοκκοράκια με τις πιανόλες γιατί θα σηκωθούνε όλα μαζί και θα μας βαράνε αλύπητα...) :wave2:

sapila racing
05/06/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

(και μην μπλέκεις το overlap με το "παλάντζο" και τα κοκκοράκια με τις πιανόλες γιατί θα σηκωθούνε όλα μαζί και θα μας βαράνε αλύπητα...) :wave2:

Εγω λέω για να μην μερδεύεται ο κόσμος να κάτσεις να φτιάξεις ενα ωραιότατο στίκυ ποστ όπου θα εξηγείς τι είnαι το overlap, το παλάντζο, πως ρυθμίζουμε βαλβίδες, πλατίνες, αβάνς, και σε παρακαλώ να βάλεις και μια παράγραφο για την χρήση της γωνίας Dwell στις μοτοσυκλέτες γιατί δεν εχω δεί κανένα μηχανικό μοτοσυκλετών να την χρησιμοποιεί και φοβάμαι μήπως δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους!

:lol: :wave2:

OldMan
05/06/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
να βάλεις και μια παράγραφο για την χρήση της γωνίας Dwell στις μοτοσυκλέτες γιατί δεν εχω δεί κανένα μηχανικό μοτοσυκλετών να την χρησιμοποιεί και φοβάμαι μήπως δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους!
Μήπως τους ζαλίζει το στροβοσκόπιο ...??? :confused:

reinmeister
05/06/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ακους Ορκωτέ ...??? :lol:




ακουω...και ανθισταμαι σθεναρα στο να γραψω...:rotflmao:

stefanos
05/06/2009, 14:13
Εγώ πάλι που γυρνάω το βολάν απο Τ σε Τ και δεν έχουν πουθενά τζόγο οι βαλβίδες σε ποιό Τ ρυθμίζω?:smokin:

sapila racing
05/06/2009, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ πάλι που γυρνάω το βολάν απο Τ σε Τ και δεν έχουν πουθενά τζόγο οι βαλβίδες σε ποιό Τ ρυθμίζω?:smokin:

Eδω μιλάμε για παπιά κι από σο ξέρω δεν υπάρχει κανένα με αυτόματο αποσυμπιεστή, πονηρέ!

jfx
05/06/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ πάλι που γυρνάω το βολάν απο Τ σε Τ και δεν έχουν πουθενά τζόγο οι βαλβίδες σε ποιό Τ ρυθμίζω?:smokin:


κανε το κολπο με το μπουζι. βγαλτο και κολλα το δαχτυλο σου στη τρύπα, μολις νοιωσεις πιεση να αυξανεται (γυρνωντας το στροφαλοφόρο στην κανονικη του φορά ) εισαι στο σωστό κύκλο

MOTO_B.MICHAEL
06/06/2009, 20:17
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΡΕ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΘΑ Η8ΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ!ΑΝ ΔΩΣΕΙΣ ΜΑΝ 0,15 ΣΕ ΠΑΠΙ ΘΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΥΝΕ 2 ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΠΡΙΝ ΕΡ8ΕΙΣ!ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ in0,05mm ΚΑΙ ex0,07mm.ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΑΝΩ ΝΕΚΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΟΛΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ Τ(ΠΑΛΑΤΖΟ).ΣΤΟ OVERLAP ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΓΙΑΤΙ OVERLAP ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΟΙΧΤΕΣ(ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΕΝΟ) ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΛΗΡΩΣΗ ΜΕ ΜΕΙΓΜΑ ΣΤΟΝ ΘΑΛΑΜΟ ΚΑΥΣΗΣ,ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ ΤΟ OVERLAP ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ OVERLAP ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΡΥΠΟΥΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΜΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΚΕΝΟ ΘΕΣ ΕΙΔΙΚΟ ΦΙΛΕΡ(ΑΝ ΘΕΣ ΕΛΑ ΠΜ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ).ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΦΑΓΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!:smokin:

MOTO_B.MICHAEL
06/06/2009, 20:25
ΣΤΟ Τ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΣΤΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΤΟΥ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ!ΔΗΛΑΔΗ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΒΟΛΑΝ ΣΤΟ Τ ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΤΟΥ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ!ΠΟΙΟ ΑΠΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΤΟ ΒΟΛΑΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ Τ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΦΙΛΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΒΑΛΒΙΔΕΣ.

cryptonakias
06/06/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ακους Ορκωτέ ...??? :lol:


@cryptonakia: Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις - και ποιες γνώσεις - αλλά θα σε παρακαλούσα να μην επιμένεις σε κάποια πράγματα, γιατί απλά τα κάνεις χειρότερα ...!!! :winka:

(και μην μπλέκεις το overlap με το "παλάντζο" και τα κοκκοράκια με τις πιανόλες γιατί θα σηκωθούνε όλα μαζί και θα μας βαράνε αλύπητα...) :wave2:
sovara tora,overlap den legetai alios kai balantso????an oxi pia i diafora tous???

cryptonakias
06/06/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω λέω για να μην μερδεύεται ο κόσμος να κάτσεις να φτιάξεις ενα ωραιότατο στίκυ ποστ όπου θα εξηγείς τι είnαι το overlap, το παλάντζο, πως ρυθμίζουμε βαλβίδες, πλατίνες, αβάνς, και σε παρακαλώ να βάλεις και μια παράγραφο για την χρήση της γωνίας Dwell στις μοτοσυκλέτες γιατί δεν εχω δεί κανένα μηχανικό μοτοσυκλετών να την χρησιμοποιεί και φοβάμαι μήπως δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους!

:lol: :wave2:
ego file mou leo na pas na deis an erxomai....:D
an theleis na matheis giauta kane mia anazitisi sto google kai mathe.....

sapila racing
07/06/2009, 00:06
:rotflmao: :rotflmao:

filipp0s
07/06/2009, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
ego file mou leo na pas na deis an erxomai....:D
an theleis na matheis giauta kane mia anazitisi sto google kai mathe.....

ασε φίλε δεν ξερει ούτε τι είναι το google :sad:

the who
07/06/2009, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
ασε φίλε δεν ξερει ούτε τι είναι το Google :sad:


Συγγνωμη που ενοχλω αλλα αυτο το Google τι ρυθμιζει ακριβως?

sakisvolos
08/06/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
kala sou ipan...ontos den exei simasia stin rithmisi...


:eyepop: :eyepop: :eyepop: Καμία σημασία αν θα γυρίσεις δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα??:eyepop: :eyepop: :eyepop:

sakisvolos
08/06/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:rotflmao: :rotflmao:

Τι πήγες ?? :eyepop: :eyepop:


:wave2: :wave2: :wave2:

the who
08/06/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Τι πήγες ?? :eyepop: :eyepop:


:wave2: :wave2: :wave2:

O sapilas πηγε,ο αλλος ερχεται ακομα.:lol: :lol: Ου Ου sapila 666

OldMan
09/06/2009, 13:12
Λοιπόν crypronakias .....

Έχεις δικαίωμα να εγκαθιδρύσεις μόνο μια λέξη ταμπού στα Τεχνικά ...!!!

(αποφάσισε αν θα είναι το overlap, το παλάντζο, ο τζόγος, οι πιανόλες, τα αμύγδαλα ή ότι άλλο θέλεις ...):winka:



Υ.Γ.
Το "μάτι του βολάν" είναι reserved από τον Μπιμπίκο ...!!! :smokin:

TOLISTOLAROS
09/06/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Συγγνωμη που ενοχλω αλλα αυτο το Google τι ρυθμιζει ακριβως?
Τό πόσο θα σηκώσεις τη βελόνα του καρμπυρατέρ

the who
09/06/2009, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Τό πόσο θα σηκώσεις τη βελόνα του καρμπυρατέρ

Ειπα κι εγω,κατι μου θυμιζει.(Με τις δαγκανες τι θα γινει?)

jfx
09/06/2009, 19:06
παραθέτω τα διάκενα για το kawasaki kazer που μου ειπαν στο τηλέφωνο απο την τεομότο, για πιθανή μελλοντική αναζήτηση.

εισαγωγης - εξαγωγης (σε χιλιοστά)
0,1 - 0,1.

Tpap
09/06/2009, 19:25
κάτι ξεχναααάς... :wave2: