PDA

View Full Version : Λαμάκι Χρωμιομολυβδενίου - Κόλληση



motaba
14/05/2009, 11:22
Γειά χαρά forum!!!! :wave2:

Πρέπει να κολλήσω ένα λάμάκι στο οποίο θα στερεωθεί η τρόμπα φρένου για το πίσω φρένο..
Από μαμά είχε ταμπούρο πισω οπότε δεν υπάρχει έτοιμη υποδοχή..
Λέω να αποφύγω να κολλήσω απευθείας παξιμάδια στο σκελετό...

Επειδή ο σκελετός είναι (?) από χρωμιομολυβδένιο θα πρέπει να ψάξω να βρώ λαμάκι από το ίδιο υλικό ώστε να είναι ΟΚ η κόλληση... ?

Ρωτάω γιατί άκουσα μια τέτοια γνώμη, και εκτός από το λαμάκι ίδιου υλικού (ή τουλάχιστον με βάση το μόλυβδο) θα πρέπει να βρώ και ειδικό ηλεκτρόδιο για την κόλλησή του.... μόλυβδος-μόλυβδος.. :rolleyes:

Καλά τα λένε???


Υ.Γ. Λαμάκι χρωμιομολυβδενίου ΠΟΥ το παίρνω ???????? :p

Φιλικά motaba :beer:

notakos600
14/05/2009, 11:26
Να κόλλαγες μήπως τον κορμό ενός γερμανικού κλειδιού (από χρωμιομολυβδένιο) χωρίς τα άκρα του φυσικά και να έπαιζε τον ρόλο της βάσης που ζητάς?

stefanos
14/05/2009, 11:30
Οχι μόλυβδος ,μολυβδαίνιο.

motaba
14/05/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οχι μόλυβδος ,μολυβδαίνιο.

Α καλά.... Μάλλον θα περιμένω να πέσει μετεωρίτης στον κήπο μου για να το βρώ στη Αθήνα :cry: :cry:


(πάσο)

SeNNinhA
14/05/2009, 11:37
Γιατί δεν παίρνεις ενα τηλέφωνο σε μια μάντρα με σίδερα-λαμαρίνες και να ρωτήσεις? Το πιο λογικό είναι να έχουν αυτοί ή τουλάχιστον να ξέρουν που θα βρεις.

motaba
14/05/2009, 11:41
Μου είπαν και πήρα τηλέφωνο σε έναν Παναγιωτόπουλου στην αρχή της Π.Ράλλη...

Του τα είπα και μου είπε πως έχει ανοξ. και μολυβδούχα.....αλλά πουλάει από 6μετρα και πάνω :p :p

Σε σιδερά θα πάω αλλά μάλλον δεν θα είμαι σίγουρος για το τι θα πάρω...

stefanos
14/05/2009, 11:47
Σε παλιατζή η σε κανα συνεργείο να βρείς κομένο, τρακαρισμένο, μηχανάκι και να κόψεις την επίμαχη βάση ολόκληρη μαζί με το σωλήνα του πλαισίου.
Κόβεις κατά μήκος και στο κολάνε επείσης κατά μήκος του άξονα και όχι εγκάρσια στον άξονα του σωλήνα για να μην κάψης την διατομή.

SeNNinhA
14/05/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Μου είπαν και πήρα τηλέφωνο σε έναν Παναγιωτόπουλου στην αρχή της Π.Ράλλη...

Του τα είπα και μου είπε πως έχει ανοξ. και μολυβδούχα.....αλλά πουλάει από 6μετρα και πάνω :p :p

Σε σιδερά θα πάω αλλά μάλλον δεν θα είμαι σίγουρος για το τι θα πάρω...

Κάνε μια βόλτα από εκεί και πάρε ενα ρετάλι. Υπάρχουν πολλά πεταμένα. Του δίνεις και ενα ευρώ και είστε ΟΚ. Θα βρεις σίγουρα.

binzis
14/05/2009, 12:50
Πες μου τις διαστάσεις για το λαμάκι που θες, ώστε να σου κόψω ένα και να στο δώσω.
:winka: :wave2:

motaba
14/05/2009, 13:17
Thank you Grand Master!!!

Είχα στο νού μου οτι μικροδιορθώσεις θα μπορούσα να κάνω και με το Dremel... (παίζει ? )

Θα πάω σπίτι το βράδυ και θα το μετρήσω Γιάννη!!

:beer: :beer: