PDA

View Full Version : xt660x___ktm duke 2



watain
18/05/2009, 02:26
Kalhspera se oloys.vriskomai se ena dilima opoios borei na moy pei thn gnomh toy na me boh8isei.
exw psaxtei ligo kai exo vrei to xt660x 2009 7000 eyro me pinakides
paralila exo vrei to ktm duke 2+ acrapovic 7000 telikh timh.

vevaia xero tis diafores toys ta yper kai ta kata alla exo trela8ei den boro na apofasiso me tipota borei kapoios na moy pei thn gnomh toy?eyxaristo ek ton proteron

nasos sm610
18/05/2009, 17:03
κοιτα καμια σχεση το ενα με το αλλο μονο κοινο τουσ ειναι η κατιγορια που ανοικουν. η δικια μου γνωμη μια και ο σκοποσ σου ειναι να πεζεισ στην πολη με κλειστα ματια ο δουκας! το χτ απο την αλλη μπορει να το εχουν θεοποιηση για αυτα που με το ζορι κανει κατα καποιο τροπο αλλα εχει 2 ασχημα τισ εξατμισεις χαλια, κολοφαναρο δραμα και 2 με χαλαει να παρω ενα μηχανακι made japan και ουτε μια βιδα να μην ειναι απο εκει δηλαδη να ειναι σκορπια διαδιλωση. αυτα ελπιζω να σε βοηθησα καπως.

TheFace
19/05/2009, 01:36
Αν εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για την καλη συντηρηση και κατασταση του duke, για 'μενα δεν υπαρχει διλλημα!

Αν εξαιρεσεις την αξιοπιστια και τα φθηνοτερα ανταλακτικα, δεν υπαρχει καμια συγκριση του φτωχου πλην τιμιου xt μπροστα σε ενα πιστολι οπως το duke... ειναι σαν να συγκρινεις αλογο με μουλαρι:winka:

:beer:

ΥΓ. Δεν ξερω αλλα 7 χιλιαρικα για duke II, μου φαινονται πολλα...

TOLISTOLAROS
19/05/2009, 01:50
Αν είναι να πάρεις τοντγιουκ πάρτο σε πορτοκαλί .Αν όχι πάρε ΧΤ.


.
.........
















..................








.............









......................













Ή είσαι κάγκουρας με τα όλα του ή όχι! :wave2:

gee
19/05/2009, 01:54
να βαλω αλλη μια επιλογη?

με 7000 βρισκεις XR650R motard λουκουμακι...


απο κει και μερα οπως σου ειπαν και πιο πανω ειναι αναλογα το τι μηχανακι θες...ηρεμο η πιστολι?

Gandalf dr685sm
19/05/2009, 09:16
watain...το σημαντικότερο... ΓΙΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΘΕΣ

Ο δούκας είναι μηχανάκι καυλωτικό , φοβερά περιφερειακά κτλ... αλλά δεν είναι ούτε για ταξιδάκι (έστω και κοντινό) , ούτε για καθημερινή χρήση στύλ, φορτώνω τσάντα-laptop και πάω σε δέκα δουλειές.

Είναι όμως φοβερό παιχνίδι που θα σε ξετρελάνει σε στριφτερές διαδρομές κοντινών αποστάσεων και σίγουρα με κορυφαία περιφερειακά.

Αν το θες για παιχνίδι , ξεκάβλωμα και γενικά βόλτα περισσότερο, πάρτο με κλειστά μάτια.

Αν όμως το θες για μηχανάκι all-arround ούτε να το σκεφτεσαι.. δύστροπο σε τέτοιες συμπεριφορές και θα σε κουράσει αφάνταστα.

Επίσης ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ για μένα , τουλάχιστον. Αν αποφασίσεις να πουλήσεις ενα εκ των δύο... το ΧΤ θα φύγει με συνοπτικές διαδικασίες και με ελάχιστες απώλειες... στον δε δούκα... έχει τις βέρες πρόχειρες, γιατί πολύ δύσκολα θα στον πάρει κάποιος...

Η απόφαση είναι δική σου και οτι και αν διαλέξεις... καλή αγορά και πολλά και όρθια χιλιόμετρα.

Gandalf

watain
19/05/2009, 14:44
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας παιδια.:D
Εγω βασικα την μηχανη την θελω για ευκολια μεσα στο χαος τις αθηνας την θελω και για παιχνιδι και για καποιο κοντινο ταξιδι ας πουμε κορινθο το πολυ.....
Απλα αυτο που με κολλαει λιγο στο χτχ ειναι οτι ζυγιζει 188 κιλα εγω ειμαι 85 η κοπελα μου 50 οποτε μαζευονται πολλα ετσι μου φενετε τουλαχιστον.
Αυτο που 8ελω να μαθω απο καποιον που ειναι ιδιοκτιτης χτχ αν τα "σηκωνει" τα 300+κιλα με τα 42 αλογα η 8α ζοριζετε.8ελω να εχει γκαζι η μηχανη.Μηπως να κοιταξω για κατι τελειως διαφορετικο,παντα για καινουργια μηχανη και γυρω στα 7000 ευρω.
Κατα ταλλα μαρεσει το χτχ πολυ,ειδικα το ασπρο με μια μοντα στο κωλοφαναρο ειναι κουκλα:p

thnx παιδια και παλι για τις συμβουλες αλλα 8ελω κιαλλες :smokin:

watain
19/05/2009, 14:46
gandalf ayto me tis veres gamato hahahahah eliosa:lol: :lol:

DUKASII
19/05/2009, 14:50
PARE TO XT . O DUKAS POY LES EINAI PROIGOYMENO MONTELO KAI NAI MEN TON PERNEIS SE KALH TIMH NEW..ALLA META..ME TO POY BALEIS TO KLEIDI EXASES 2 XILIARIKA SE TYXON METAPOLISI. GIATI KALA XRYSA ALLA EISAI NEOS KAI PISTEYO SINTOMA THA THES NA PAS PARAPERA STO THEMA MOTO.

OzZzZzY
19/05/2009, 14:50
ευκολια στην πολη, παιχνιδια, ταξιδακι (εστω και μικρο), γκαζια, χαμηλο βαρος... δυσκολα συνδιαζονται ολα αυτα πιστευω και ειδικα στα 7000 ευρω (για καινουργια μηχανη παντως).. εγω θα προτεινα το duke αλλα να ξερεις οτι αν το χεις για καθε μερα και θα το ταλαιπωρεις και θα μαζευεις και πολλα χιλιομετρα για τα σερβις.. και για ταξιδακι δεν ειναι και οτι καλυτερο..

yannis24
19/05/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας παιδια.:D
Εγω βασικα την μηχανη την θελω για ευκολια μεσα στο χαος τις αθηνας την θελω και για παιχνιδι και για καποιο κοντινο ταξιδι ας πουμε κορινθο το πολυ.....
Απλα αυτο που με κολλαει λιγο στο χτχ ειναι οτι ζυγιζει 188 κιλα εγω ειμαι 85 η κοπελα μου 50 οποτε μαζευονται πολλα ετσι μου φενετε τουλαχιστον.
Αυτο που 8ελω να μαθω απο καποιον που ειναι ιδιοκτιτης χτχ αν τα "σηκωνει" τα 300+κιλα με τα 42 αλογα η 8α ζοριζετε.8ελω να εχει γκαζι η μηχανη.Μηπως να κοιταξω για κατι τελειως διαφορετικο,παντα για καινουργια μηχανη και γυρω στα 7000 ευρω.
Κατα ταλλα μαρεσει το χτχ πολυ,ειδικα το ασπρο με μια μοντα στο κωλοφαναρο ειναι κουκλα:p

thnx παιδια και παλι για τις συμβουλες αλλα 8ελω κιαλλες :smokin:

βασει αυτων που ζητας......ΧΤ.......

μια χαρα θα εισα και με τα κιλα και με ολα !!
οτως ή αλλως δεν προκειται να πηγαινεις με 150 στην εθνικη με τετοιο μηχανακι και φορτωμενος.....

παρε ΧΤ........

τωρα για ολα τα αλλα που λες , γυρω στα €7000, καινουργιο, και με "γκαζι" μπορεις να στραφεις και στα κλασσικα πια μηχανακι για ολες τις δουλειες : V-strom, Transalp, κανενα μεταχειρισμενο TDM, τα οποια τα κανουν ολα ...καλα !

nasos sm610
19/05/2009, 17:08
κοιτα για να κανεις ταξιδι με supermoto πρεπει να εισαι να εισαι και πολυ σιδεροκολος δεν ειναι για τετοια αυτα τα μηχανακια. μονοκυλινδρα και εθνικη με τσιτεσ για προσπερασεις απαπα. μονοκυλινδρο= χαρα της πολης με πολλα παιχνιδια. και απο τις επιλογες που μασ λες καλητερο το duke τωρα απο την αλλη εχεις κοιταξει το husgvarna sm610? σχεδον στα ιδια λεφτα 7900 και ελαφρα καλητερο στησημο και απο τα 2( πλαισιο απο το παλιο αγωνιστικο 570).

Gandalf dr685sm
19/05/2009, 17:14
απο προσωπική εμπειρία με ΧΤΧ... δικάβαλος και με καμιά τσάντα και στο σύνολο 95 (τόσα είμαι ρε καθίκια... με τις ουζοπαρέες) και άλλα 55 (εκείνο το πιπίνι) = 160 συν τα κιλά του ΧΤΧ ...πήγαινε με μ.ο. 120-130 πολύ χαλαρά στην Εθνική.

Το καλό του ΧΤΧ είναι οτι σε αυτές τις ταχύτητες οι κραδασμοί είναι ελάχιστοι ώς και ανύπαρκτοι και πολύ δύσκολα θυμίζει μονοκύλινδρο. Αν το θες για κάθε μέρα λοιπόν και ταξιδάκι της τάξης των 230ΚΜ πήγαινε έλα... σίγουρα ΧΤ.

Gandalf

fonzareli
20/05/2009, 17:14
Το duke καινούριο το βρίσκεις τόσο;

Εγώ είμαι στο ίδιο δίλημμα διότι δοκίμασα ενα duke II 2007 (με high flow) με ακράπες και 11.000 χλμ που το βρίσκω στα 5000 ευρώπουλα...

watain
20/05/2009, 21:54
Ναι στο κουτι του με δωρο ακραποβιτσ:p 7000 ευρω +πινακιδες στο hellinstore στοκ οσα του εχουν μεινει.Με ψηνει τρελα αλλα τα παιδια εχουν δικιο ειναι παλιο μοντελο και μαλλον 8α το παντρευτω αν το παρω.

fonzareli
20/05/2009, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
απο προσωπική εμπειρία με ΧΤΧ... δικάβαλος και με καμιά τσάντα και στο σύνολο 95 (τόσα είμαι ρε καθίκια... με τις ουζοπαρέες) και άλλα 55 (εκείνο το πιπίνι) = 160 Gandalf

95+55=150! (να τι κάνουν οι ουζοπαρέες στα μαθηματικά!)

(γι αυτό πήγαινε καλά.... )

Gandalf δεν πιστεύω να με παρεξηγήσεις. Πλάκα κάνω! Εγώ κάνω φρικτότερα λάθη συνήθως :)

pilotos_xtreme
21/05/2009, 00:21
το μηχανακι το περνεις για σενα και οχι για τον επομενο. αμα το γουσταρεις το αρπαξες απο χθες ,κιριως μηχανημα σαν το duke ( αχ θελω και γωωωωωωωωω). τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι εγω και για αυτο αγορασα μηχανακι του 99 και το χω κανει σαν τα μουτρα μου,αλλα εγω ετσι γουσταρω.
καλη επιτυχια φιλος !

SiLveRciTy
21/05/2009, 01:29
αλλο ενα συν για το χτ ειναι η σελα του. ειδικα οταν σκεφτεσαι οτι θα εχεις συχνα συνεπιβατη. η σελα του δουκα ειναι αρκετα αβολη για τον συνεπιβατη... πιανεται ο κολος σου με λιγα λογια:D

Steve_athens
21/05/2009, 01:36
Παρε το χτ και αμα δεν σου φτανουν τα αλογα τουμπανιασε το και παλι πολυ λιγοτερο κοστος συντηρησης και καλυτερη αξιοπιστια θα εχεις απο τον δουκα

aisxos
22/05/2009, 02:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
Kalhspera se oloys.vriskomai se ena dilima opoios borei na moy pei thn gnomh toy na me boh8isei.
exw psaxtei ligo kai exo vrei to xt660x 2009 7000 eyro me pinakides
paralila exo vrei to ktm duke 2+ acrapovic 7000 telikh timh.

vevaia xero tis diafores toys ta yper kai ta kata alla exo trela8ei den boro na apofasiso me tipota borei kapoios na moy pei thn gnomh toy?eyxaristo ek ton proteron ean theleis koita ayto..
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79257
ean endiaferesai steile ena pm i email..eyxaristw ek twn proterwn


164234

aisxos
22/05/2009, 02:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας παιδια.:D
Εγω βασικα την μηχανη την θελω για ευκολια μεσα στο χαος τις αθηνας την θελω και για παιχνιδι και για καποιο κοντινο ταξιδι ας πουμε κορινθο το πολυ.....
Απλα αυτο που με κολλαει λιγο στο χτχ ειναι οτι ζυγιζει 188 κιλα εγω ειμαι 85 η κοπελα μου 50 οποτε μαζευονται πολλα ετσι μου φενετε τουλαχιστον.
Αυτο που 8ελω να μαθω απο καποιον που ειναι ιδιοκτιτης χτχ αν τα "σηκωνει" τα 300+κιλα με τα 42 αλογα η 8α ζοριζετε.8ελω να εχει γκαζι η μηχανη.Μηπως να κοιταξω για κατι τελειως διαφορετικο,παντα για καινουργια μηχανη και γυρω στα 7000 ευρω.
Κατα ταλλα μαρεσει το χτχ πολυ,ειδικα το ασπρο με μια μοντα στο κωλοφαναρο ειναι κουκλα:p

thnx παιδια και παλι για τις συμβουλες αλλα 8ελω κιαλλες :smokin: opos eipes exeis kai kopela...ean pareis douka pistepse me tha einai enas parapanw logos na se xwrisei..(plaka kanw)eimai katoxos kai xtx kai zygizw 75 kila..me dikabalia ean thes gkazi anoigeis deytera kai sikwnetai.teliki st 185,diplo kai orthios sta 176.nai men o doukas einai pio grigoros alla exei polla meionektimata apo to xtx.mono kai mono ean skefteis oti sta prokathorismena serbis tous uparxei i allagi pistoniou kai mpielas..kai ta serbis tous ean thes na to exw kala einai kathe 2000 xlm.polla para polla eksoda kai axgos gia ligo gkazi parapanw.i protasi mou isxuei ean theliseis tpt plirofories (fwto analutika)eyxaristws na sou tis dwsw oxi mono gia tin aggelia mou alla kai gia tuxon alles..eyxaristw ek twn proterwn

OzZzZzY
22/05/2009, 07:34
ε οχι και μονο λιγο γκαζι παραπανω :smokin: :smokin: :smokin:

XJR_Billy
22/05/2009, 09:02
Αγόρασα την XTR μου πέρυσι. Μέχρι πριν δύο μήνες (πριν χτυπήσω), έκανα 26000χλμ σ'ένα χρόνο. 70χλμ πήγαινε-έλα απ' τη δουλειά, ταξιδάκια και το καλοκαίρι ανέβηκα Βουλγαρία.
Έκανα Σόφια-Αθήνα σερί με μικρές στάσεις

Είναι μιά μοτοσυκλέτα που θα σε πάει παντού, χωρίς να ζοριστεί.

Να ξαναπώ άλλη μιά φορά, ότι αν πηγαίνεις με 130, σου κλείσουν τα μάτια, και σε ρωτήσουν τι οδηγείς, θα απαντήσεις δικύλινδρο. Οι κραδασμοί έχουν πάει βολτίτσα.

Στην πόλη μέσα είναι πολύ ευέλικτη, δεν θα σε προβληματίσει καθόλου.

Απ'την άλλη, ο Δούκας έχει κορυφαία περιφερειακά, πιο πολύ δύναμη, και λιγότερο βάρος.
Η ομορφιά είναι υποκειμενική στο γούστο του καθενός.

Αλλά υστερεί σε αξιοπιστία, άνεση και σε δυνατότητες πολύωρης οδήγησης. Για τις αντιπροσωπείες, σέρβις κλπ δεν θα αναφερθώ.

Αν ζητάς επιδόσεις στα όρια, και παιχνίδια οριακά πάρε τον Δούκα.
Αν ζητάς μιά μηχανή που κάνει τα πάντα με αξιοπρέπεια, πάρε την ΧΤ.
:wave2:

aisxos
22/05/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ε οχι και μονο λιγο γκαζι παραπανω :smokin: :smokin: :smokin: e nai entaksei exeis dikio einai pio grigori alla nomizw einai to monadiko pragma pou exei uper o doukas apo to xtx.analoga bebaia kai tis proteraiotites kathenos.

fonzareli
22/05/2009, 10:20
και ένα "περίεργο": Σε duke II φτάνω σχετικά καλά και σε ΧΤ-R όχι... (1.73 είμαι)

Φταίει το φάρδος της σέλας να υποθέσω;

@ngelos
22/05/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ο δούκας είναι μηχανάκι καυλωτικό Το νέο μοντέλο ναι,το ΙΙ όμως?ΟΧΙ(εμφανισιακά τουλάχιστον) , φοβερά περιφερειακά κτλ... αλλά δεν είναι ούτε για ταξιδάκι (έστω και κοντινό) , ούτε για καθημερινή χρήση στύλ, φορτώνω τσάντα-laptop και πάω σε δέκα δουλειές.
Είναι όμως φοβερό παιχνίδι που θα σε ξετρελάνει σε στριφτερές διαδρομές κοντινών αποστάσεων.
Αν όμως το θες για μηχανάκι all-arround ούτε να το σκεφτεσαι.. δύστροπο σε τέτοιες συμπεριφορές και θα σε κουράσει αφάνταστα.
Επίσης ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ για μένα , τουλάχιστον. Αν αποφασίσεις να πουλήσεις ενα εκ των δύο... το ΧΤ θα φύγει με συνοπτικές διαδικασίες και με ελάχιστες απώλειες... στον δε δούκα... έχει τις βέρες πρόχειρες, γιατί πολύ δύσκολα θα στον πάρει κάποιος...
Η απόφαση είναι δική σου και οτι και αν διαλέξεις... καλή αγορά και πολλά και όρθια χιλιόμετρα.
Gandalf

+1000 σε ότι είπε ο Gandalf
Επίσης επειδή έχω κάνει και εγώ ταξίδι δικάβαλος σε XT660R κιόλας και άνετα πήγαινε και ακόμη πιο άνετα έστριβε(και είμασταν και δυο γομάρια πάνω του).2 ώρες στροφιλίκι τσίτα πιαστίκαμε ελάχιστα(motard είναι μην τα θέλουμε και όλα δικά μας).Για μέσα στην πόλη και για την χρήση που το θες είναι μανούλα(και κάνεις και την γρηγορή σου βόλτα όποτε θές,σίγουρα όχι τόσο καλά όσο κάποιο πιο καθαρόαιμο motard,έστω και το duke II).
Tο σημαντικότερο για μένα ειναι πως με ένα XT έχεις το κεφάλι σου ήσυχο(KAI EINAI JAPAN,το μόνο μηχανάκι της Yamaha που φτιάχνετε Κίνα είναι το YBR125.κανενα άλλο)και έχει και φθηνότερα ανταλλακτικά και συνήθως ετοιμοπαράδοτα.
Ότι και να διαλέξεις,πάντως,τελικά να το χαρείς με υγεία και ασφάλεια...
:beer:

TheFace
22/05/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Steve_athens
Παρε το χτ και αμα δεν σου φτανουν τα αλογα τουμπανιασε το και παλι πολυ λιγοτερο κοστος συντηρησης και καλυτερη αξιοπιστια θα εχεις απο τον δουκα

Σοβαρα ε?

Μαλλον ξεχνας (οπως και οι περισσοτεροι πιτσιρικαδες), οτι ενα μηχανακι δεν ειναι μονο τα "αλογα":nono:
Ενα μηχανακι πρεπει επισης να ΣΤΡΙΒΕΙ και να ΦΡΕΝΑΡΕΙ... πραγμα που για να φτασει το χτ τα επιπεδα του duke θελει ενα σκασμο λεφτα και παλι δεν ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα (ειναι και θεμα πλαισιου βλεπεις!)

Εχω ενα φιλο που τουμπανιασε (οπως λες κι εσυ), ενα χτ600 και το 'χει κανει 750(!), με fcr πανω και δεν συμαζευεται... στην κυριολεξια ομως:winka:

Για μια ευθεια και για καταστασεις dragster γενικως δεν πιανεται, αλλα μεχρι εκει! Το μηχανακι μπορει να πηγαινει μπουνια αλλα ουτε "στριβει", ουτε "φρεναρει", οποτε... καταλαβαινεις!

Τελος ειναι παγκοσμιως γνωστο, αιωνες τωρα, οτι σε "πειραγμενο" (ειδικα μηχανικα!) μηχανακι, το χαμηλο κοστος συντηρησης και η αξιοπιστια μαλλον πανε περιπατο :wave2:

aisxos
22/05/2009, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Σοβαρα ε?

Μαλλον ξεχνας (οπως και οι περισσοτεροι πιτσιρικαδες), οτι ενα μηχανακι δεν ειναι μονο τα "αλογα":nono:
Ενα μηχανακι πρεπει επισης να ΣΤΡΙΒΕΙ και να ΦΡΕΝΑΡΕΙ... πραγμα που για να φτασει το χτ τα επιπεδα του duke θελει ενα σκασμο λεφτα και παλι δεν ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα (ειναι και θεμα πλαισιου βλεπεις!)

Εχω ενα φιλο που τουμπανιασε (οπως λες κι εσυ), ενα χτ600 και το 'χει κανει 750(!), με fcr πανω και δεν συμαζευεται... στην κυριολεξια ομως:winka:

Για μια ευθεια και για καταστασεις dragster γενικως δεν πιανεται, αλλα μεχρι εκει! Το μηχανακι μπορει να πηγαινει μπουνια αλλα ουτε "στριβει", ουτε "φρεναρει", οποτε... καταλαβαινεις!

Τελος ειναι παγκοσμιως γνωστο, αιωνες τωρα, οτι σε "πειραγμενο" (ειδικα μηχανικα!) μηχανακι, το χαμηλο κοστος συντηρησης και η αξιοπιστια μαλλον πανε περιπατο :wave2: nomizw oti kaneis kapoio lathos se ayto..frena to xt exei foraei brembo pros pisw ta megalytera-kalytera stin katigoria toy..4pistona prosta kai 2 piso..akoma kai ta ktm exoun 4mporsta kai 1pistoni pisw..to problima einai ta amortiser oti den exoun kali epidosi px san ta white power.to mixanaki stribei kai poly kala malista..proxthes eblepa kati fwto kai eyxaristws ean tis brw na stis deiksw.to thema einai o odigos..kai den nomizw na pareis xtx i ton douka se poli na to driftareis se strofes(odigame se logika plaisia kai gia perissotera uparxoun ou pistes den nomizw oti oi ellinikoi dromoi mporoun na antapekselthoun se ayta pou les)..to palikari parapanw leei oti thelei boltes...nomizw oti o doukas den sugkrinetai sto miso se sxesi me xtx kai apo aksiopistia kai apo ta panta..to mono pou isterei einai t gkazi,re paidia mia fora den exw akousei ena douka na pei tha paw 300 400 xlm taksidi..gt?den nomizw na einai tyxaia ayta..den milaw aorista gnwrizw ti lew kai mporw na soy anaptiksw tis apopseis mou me tekmiria.aplws pisteyw oti den xreiazetai edw..ean exeis tyxon diafwnies eyxaristos na tis akousw kai na tis apaptiksoume..

Steve_athens
22/05/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Σοβαρα ε?

Μαλλον ξεχνας (οπως και οι περισσοτεροι πιτσιρικαδες), οτι ενα μηχανακι δεν ειναι μονο τα "αλογα":nono:
Ενα μηχανακι πρεπει επισης να ΣΤΡΙΒΕΙ και να ΦΡΕΝΑΡΕΙ... πραγμα που για να φτασει το χτ τα επιπεδα του duke θελει ενα σκασμο λεφτα και παλι δεν ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα (ειναι και θεμα πλαισιου βλεπεις!)

Εχω ενα φιλο που τουμπανιασε (οπως λες κι εσυ), ενα χτ600 και το 'χει κανει 750(!), με fcr πανω και δεν συμαζευεται... στην κυριολεξια ομως:winka:

Για μια ευθεια και για καταστασεις dragster γενικως δεν πιανεται, αλλα μεχρι εκει! Το μηχανακι μπορει να πηγαινει μπουνια αλλα ουτε "στριβει", ουτε "φρεναρει", οποτε... καταλαβαινεις!

Τελος ειναι παγκοσμιως γνωστο, αιωνες τωρα, οτι σε "πειραγμενο" (ειδικα μηχανικα!) μηχανακι, το χαμηλο κοστος συντηρησης και η αξιοπιστια μαλλον πανε περιπατο :wave2: Γιατι δεν στριβει δηλαδη?την ιδια γωνια στρεψης ακριβως εχουν με τον δουκα.Επειδη ειναι αναποδο του δουκα δεν σημαινει οτι εχουν τοσο τραυματικες διαφορες με ενα συμβατικο οσες θελετε να πιστευετε,τα αναποδα εχουν πολυ μεγαλυτερες φθορες κ ειναι πιο ευαισθητα,ουτε ο δουκας ειναι gsxr για να θελει τα σουπερ ρυθμιζομενα για να τα χρησιμοποιουν(αντε να τα αξοιοποιουν 1 στους 30 που εχουν δουκα?) και ουτε πιστα ειναι οι δρομοι της αθηνας.Στο μπροστινο του χτ το κακο το κανει τα ελατηρια κ τα λαδια που εχουν και οσοι τα εχουν αλλαξει εχουν δει τραυματικη διαφορα.Οσο αφορα την αξιοπιστια εχω δει πολλα χτ660 φτιαγμενα στην κυριολεξια μεχρι και τουρμπατο να δουλευουν αψογα μεχρι τωρα και για αρκετα χλμ,ενα μαλιστα συμπληρωσε απο το 2004 100.000 χλμ με εξατμισεις φιλτρα κομμαντερ κλπ και το μονο που χρειαστηκε ηταν καινουργιο πιστονι επειδη του τσιμπαγε ελαχιστα λαδι βγαλτε εσεις με μαμα δουκα τοσα χλμ και ελα να ξαναπεις για αξιοπιστια

aisxos
22/05/2009, 17:12
na fantasteis mesa sta serbis tis etairias meta ta 30000 xlm xreiazetai to mixanaki allagi pistoniou kai mpielas.kai to thewroun logiko..ti na pei diladi kai i honda pou ta mixanakia tis kratane kuriolektika mia zwi xwris na peirakseis bida...alla opws leei kai o filos mas as min milame gia aksiopistia gt oxi mono den yparxei alla einai kai askpopo na milame gia mixanakia mias "xrisis".

nasos sm610
25/05/2009, 13:51
φιλαρακι εισαι σιγουρος γιαυτο η υποθετικα μιλας σου το λεω γιατι επεσε στα χερια μου ενα και δεν το αναφερει πουθενα. μαλον εχετε ενα κομπλεξ με τα κτμ το γιατι το ξερεται εσεις ο καθενας για τον δικο του λογο. τι να πω?

aisxos
25/05/2009, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos sm610
φιλαρακι εισαι σιγουρος γιαυτο η υποθετικα μιλας σου το λεω γιατι επεσε στα χερια μου ενα και δεν το αναφερει πουθενα. μαλον εχετε ενα κομπλεξ με τα κτμ το γιατι το ξερεται εσεις ο καθενας για τον δικο του λογο. τι να πω? den einai thema komleξ para diaforetikes gnvwmes gia ta mixanakia ayta..to gnwrizw apo katoxo pou to exei..kai gia ta serbis kai gia ola..etyxe na exw kai egw ena stin diathesi mou..(itan na to poulisw kai katalaba t mixanes einai....)milame panta kaloproaireta.oute thelw na tsakwthw oute na tpt allo..h gnwmi mou kai i empeiria mou,mou deixnoun ayta..

Steve_athens
25/05/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos sm610
φιλαρακι εισαι σιγουρος γιαυτο η υποθετικα μιλας σου το λεω γιατι επεσε στα χερια μου ενα και δεν το αναφερει πουθενα. μαλον εχετε ενα κομπλεξ με τα κτμ το γιατι το ξερεται εσεις ο καθενας για τον δικο του λογο. τι να πω? Και ενδεικτικα αυτος που πηρα το χτ πριν ειχε δουκα ο οποιος του κολλησε το μοτερ στα 15.000 χλμ οποτε μαλλον υπαρχει καποιος λογος που το λεω και οχι απο κομπλεξ

OzZzZzY
25/05/2009, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Steve_athens
Παρε το χτ και αμα δεν σου φτανουν τα αλογα τουμπανιασε το και παλι πολυ λιγοτερο κοστος συντηρησης και καλυτερη αξιοπιστια θα εχεις απο τον δουκα


ακυροοοοο!

Steve_athens
25/05/2009, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ακυροοοοο! Γιατι ακυρο??ποσα αλογα νομιζετε οτι εχει διαφορα με τον δουκα και ειναι τοσο απιστευτο να τα φτασει??53,6 εχει στον στροφαλο ο δουκας και βγαζει 48 το καλυτερο 49 ροδα και το χτ εχει 48 στροφαλο και 43 ροδα.Για 5-6 αλογα που τα παιρνει με εξατμισεις,2 φιλτρα και power commander και φτανει στα ιδια αλογα ροδα και ισως κ παραπανω λες να χανει απο αξιοπιστια η να κανω συντηρηση αλα δουκα καθε 3.000 χιλιομετρα και να αλλαζω πιστονια καθε 30.000???μπααααααα