PDA

View Full Version : Xt 600 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...



nikosof
19/05/2009, 21:14
Παιδιά καλησπέρα… Είμαι νέος στο club. Πριν από λίγο καιρό αγόρασα ένα XT 600, όπως βλέπετε στη φωτογραφία. Οι ερωτήσεις που θα κάνω σίγουρα θα σας φανούν ερασιτεχνικές, όμως είμαι λίγο άσχετος από μηχανές. Απλά ήμουν ερωτευμένος με τα 550, όμως πλέον μου φαινόταν υπερβολή μετά από τόσα χρόνια να πάρω ένα τέτοιο. Για αυτό και πήρα αυτό… Έχω όμως κάποιες απορίες…

1) Τα πλαστικά έχουν ξεθωριάσει και κάνουν μεγάλη (έτσι νομίζω εγώ, όλοι οι άλλοι μου λένε το αντίθετο) διαφορά με το ντεπόζιτο, το οποίο είναι βαλμένο πιο έντονο μπλε. Υπάρχει περίπτωση να βρω πλαστικά που είναι το ίδιο χρώμα?
2) Μετά τα 130 χιλιόμετρα αρχίζει και τρέμει το τιμόνι. Ξέρει κανείς το γιατί;
3) Τα λάστιχα πόσο αέρα θέλουν. Την πρώτη φορά που πήγα να βάλω, βρήκα το μπροστά να έχει 30 και το πίσω 40.
4) Σε πόσες στροφές πρέπει να δουλεύει, όταν π.χ βρίσκομαι στην Εθνική ή στην Αττική Οδό και ποια πρέπει να είναι η μέση ταχύτητα που πρέπει να κρατάω….
5) Για να πάω ένα ταξίδι, ανά πόσα χιλιόμετρα πρέπει να κάνω στάση; Και πόση πρέπει να είναι η συνολική απόσταση που θα διανύσω…


Προς το παρόν, αυτά… Ελπίζω να μην σας κούρασα….

Ευχαριστώ...
:beer: :beer:


164004

nasos sm610
19/05/2009, 21:50
καλησπερα και καλως μασ ηρθες λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα σαν παλιος κατοχος και αρκετα ψαγμενος με αυτο το μοντελο θα σου πω. 1ον τα πλαστικα ειναι αρκετα 2ης ποιοτητας γιαυτο κανουμε τα εξης τα βγαζουμε τα παμε για ενα βαψιματακι και μετα του λεμε να μασ τα περασει 2 χερια βερνικι και καπουτ το προβλημα. 2ον αυτο που λεσ με το τρεμουλο του τιμονιου στα 120 130 χλμ ειναι λογικο γιαυτα τα μηχανακια υπαρχουν 2 λυσεις δεν το πασ τοσο η βαζεις μια γεφυρα στα καλαμια( 70ε). οσο για τις ταχητητεσ ταξιδιου οπως σε ολα τα μονοκυληνδρα που δεν κανουν για ταξιδι μαξ120 130 και ποτε στα κοκκινα για ωρα. οσο αφορα τις στασεις απαρετητα ανα 150 160χλμ μαζι με τον ανεφοδιασμο. κατι αλλο που ξεχασα?

Pardalotzatziki
20/05/2009, 01:16
Για τα λαστιχα θα βαζεις την πιεση που δινει ο κατασκευαστης των ελαστικων που φορας.....
υποψην οτι το βαρος αναβατη/των και φορτιου αλλαζει τις ρυθμισεις...

Μη το φοβασαι στο ταξιδι.. στα 130 θα πηγαινεις με τελευταια σχεση....ισως εχει μια περιεργη αισθηση αλλα ετσι δουλευει μη σε παραξενευει
Το ΧΤ ειναι αθανατο...δεν κουραζεται και τοσο ευκολα...πιο γρηγορα θα κουραστει ο πισινος σου απο τη σελα παρα το ΧΤ

Καλα χιλιομετρα

parianmx5
20/05/2009, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos sm610
καλησπερα και καλως μασ ηρθες λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα σαν παλιος κατοχος και αρκετα ψαγμενος με αυτο το μοντελο θα σου πω. 1ον τα πλαστικα ειναι αρκετα 2ης ποιοτητας γιαυτο κανουμε τα εξης τα βγαζουμε τα παμε για ενα βαψιματακι και μετα του λεμε να μασ τα περασει 2 χερια βερνικι και καπουτ το προβλημα. 2ον αυτο που λεσ με το τρεμουλο του τιμονιου στα 120 130 χλμ ειναι λογικο γιαυτα τα μηχανακια υπαρχουν 2 λυσεις δεν το πασ τοσο η βαζεις μια γεφυρα στα καλαμια( 70ε). οσο για τις ταχητητεσ ταξιδιου οπως σε ολα τα μονοκυληνδρα που δεν κανουν για ταξιδι μαξ120 130 και ποτε στα κοκκινα για ωρα. οσο αφορα τις στασεις απαρετητα ανα 150 160χλμ μαζι με τον ανεφοδιασμο. κατι αλλο που ξεχασα?


Συμφωνω μια και πριν 3 μηνες ημουν κατοχος του ΧΤ 600Ε μοντ. 99' και αν και πολυ ευχαριστημενος ο προηγουμενος που το ειχε του ειχε πιει το αιμα κυριολεκτικα μου εφαγε περιπου 2000€ σε service και διαφορα αλλα!Γενικα αν το προσεξεις ειναι αθανατο.Οι στροφες του πρεπει να ειναι ρελαντι 1300-1400 και να βαλεις γεφυρα!Καλοταξιδο και παντα ορθιος:beer:

mivvo
20/05/2009, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos sm610
καλησπερα και καλως μασ ηρθες λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα σαν παλιος κατοχος και αρκετα ψαγμενος με αυτο το μοντελο θα σου πω. 1ον τα πλαστικα ειναι αρκετα 2ης ποιοτητας γιαυτο κανουμε τα εξης τα βγαζουμε τα παμε για ενα βαψιματακι και μετα του λεμε να μασ τα περασει 2 χερια βερνικι και καπουτ το προβλημα. 2ον αυτο που λεσ με το τρεμουλο του τιμονιου στα 120 130 χλμ ειναι λογικο γιαυτα τα μηχανακια υπαρχουν 2 λυσεις δεν το πασ τοσο η βαζεις μια γεφυρα στα καλαμια( 70ε). οσο για τις ταχητητεσ ταξιδιου οπως σε ολα τα μονοκυληνδρα που δεν κανουν για ταξιδι μαξ120 130 και ποτε στα κοκκινα για ωρα. οσο αφορα τις στασεις απαρετητα ανα 150 160χλμ μαζι με τον ανεφοδιασμο. κατι αλλο που ξεχασα?

Μπα, μας καλυψες! :beer:

o_gavros
31/05/2009, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos sm610
... τα πλαστικα ειναι αρκετα 2ης ποιοτητας γιαυτο κανουμε τα εξης τα βγαζουμε τα παμε για ενα βαψιματακι και μετα του λεμε να μασ τα περασει 2 χερια βερνικι και καπουτ το προβλημα.

μήπως ξέρεις να μας πεις και καμιά τιμούλα σχετικά με οτ παραπάνω φίλε?
επίσης,το μπλε χρώμα του ΧΤ600 έχει κάποιο ειδικό κωδικό για αυτή την απόχρωση που βγαίνει?

να ξέρουμε να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως με διχρωμίες όταν και εφόσον πάρουμε το δρόμο προς το βαφείο