PDA

View Full Version : Πινακίδα αριθμού κυκλοφορίας



harris_x
23/05/2009, 21:20
Το μηχανάκι μου (το αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο από ιδιώτη) έχει μια πινακίδα που δεν έχει την ανάγλυφη σφραγίδα (με πράσινο) αλλά έχει 2 που φαίνονται αχνά (με κόκκινο) και στο σημείο που είναι το μπλε παραλληλόγραμμο έχει μια παύλα.

Το ερώτημα είναι το εξής: έχει κανείς άλλος τέτοια πινακίδα; Ή η πινακίδα μου είναι μαϊμού :eek:


Κανονική πινακίδα που έχω δει στα περισσότερα μηχανάκια:


164413

harris_x
23/05/2009, 21:20
Η δικιά μου:


164414

manhunter
23/05/2009, 21:23
Έφαγες σκάλωμα εεε??

Έχει υδατογράφημα εσένα

Νομίζω ότι είναι νόμιμη

:wave2:

harris_x
23/05/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Έφαγες σκάλωμα εεε??

Έχει υδατογράφημα εσένα

Νομίζω ότι είναι νόμιμη

:wave2:

Το 'φαγα ρε γμτ, και ας είδα το σκούτερ που έχει την ίδια... δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑ άλλο!
Ό,τι μηχανάκι βλέπω μπροστά μου τσεκάρω την πινακίδα! ΚΑΝΕΝΑΑΑΑΑ! :confused:

harris_x
23/05/2009, 21:32
Σκεφτικά να ρωτήσω αστυνομικό, αλλά σταματάς να ρωτήσεις;

Αν πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος;;; :look:

Corvo
23/05/2009, 21:52
ε μην πας να τον ρωτησεις καβαλα στην μηχανη!
παρε ενα τηλεφωνο!και πες εχω αυτο και αυτο το προβλημα!

αν θελετε φωτο πειτε μου mail να σας στειλω!:rotflmao:

περα απο τις χαζομαρες εγω τηλεφωνο θα ειχα παρει αν ημουν στην θεση σου!

blueangel
24/05/2009, 00:16
:eyepop: :eyepop: :eyepop: Φίλε μου πρώτη φορά μου βλέπω τέτοια πινακίδα!!!Ψάξτο έχεις δίκιο να απορείς,γιατί αν σε σταματήσει κανά στρουμφάκι για εξηγήσεις ίσως τότε νάναι αργά:wave2:

kostakisK
24/05/2009, 10:31
Φιλαράκι , αυτό που γνωρίζω εγώ είναι οτι οι κακονικές πινακίδες έχουν ανάγλυφη την στρόγγυλη σφραγίδα του κράτους.

Υπάρχουν ομως διάφορα μαγαζιά που κατασκευάζουν πινακίδες που μοιάζουν με τις κανονικές ΑΛΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΛΥΦΗ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΦΡΑΓΙΔΑ.

Τέτοιες πινακίδες βάζαμε οταν οι κανονικές ηταν τεράστιες ( για λόγους εμφάνισης και μόνο ).
Πάντα όμως είχαμε μαζί και την κανονική οπότε το πρόστιμο ήταν σχετικά μικρό .

Αν δεν έχεις την κανονική , θεωρώ πιθανό να μπλέξεις με αδικήματα όπως '' παραποίηση '' , '' κλοπή '' και δεν ξέρω εγώ τι άλλο και ούτε θέλω να σκεφτώ τις συνέπειες.

Αν χαθεί η πινακίδα , σε καμμία περίπτωση δεν την αντικαθιστάς με μαιμού , αλλά πας αμέσως και το δηλώνεις και το υπουργείο σου βγάζει άλλη ( ΟΧΙ με τα ίδια στοιχεία )

Θέλω να πιστεύω οτι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ξέχασε να σου δώσει την κανονική πινακίδα και θα σου την δώσει τώρα που θα την ζητήσεις.

Χωρίς να θέλω να σε φοβήσω , ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ !!!!!!


Κώστας

liakaros
24/05/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
αλλά έχει 2 που φαίνονται αχνά (με κόκκινο)

Για δες μηπως ειναι αυτα τα υδατογραφηματα της ελληνικης δημοκρατιας που λεει ενα παλικαρι παραπανω...τοτε νομιζω οτι ειναι καθ ολα νομιμη

ΜΟΡΦΕΑΣ
24/05/2009, 19:17
Η αστυνομία και προπαντώς η τροχαία, αμφιβάλω αν θα μπορούν να σου απαντήσουν. Κάτι ξέρω που στο λέω. Οι μόνοι αρμόδιοι για αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι είναι το υπουργείο μεταφορών, απο εκεί που είναι υπεύθυνοι για τις πινακίδες κυκλοφορίας. Αν ρωτήσεις κάποιον υπέυθυνο θα σου πει για τα χαρακτηριστικά των πινακίδων κυκλοφορίας, αλλά μάλλων πρέπει να είναι κάποιο είδος υδατογραφήματος για να ξεχωρίζει η γνήσια πινακίδα. Θα προσέξω να δώ αν φέρει και η διακιά μου κάτι αντιστοιχο σημάδι. :wave2:

OldMan
25/05/2009, 11:41
Κάνε μια δήλωση απώλειας (αν δεν σε πειράζει να αλλάξεις νούμερο...) και θα είσαι σίγουρος ότι η καινούρια θα είναι Ο.Κ.

Αλλιώς κάνεις δήλωση καταστροφής (αλλά θα πρέπει να προσκομίσεις την "κατεστραμένη" - οπότε φροντίζεις να "καταστραφεί" αρκετά...) :winka:

harris_x
25/05/2009, 12:05
Θα δω τη θα κάνω! :(

Το θέμα είναι ότι πρέπει να περιμένω να εκδοθεί η νέα άδεια γιατί με το χαρτί από το ΚΕΠ δεν μπορώ να κάνω τπτ!
Μέχρι τότεεεεε... θα προσπαθήσω να μείνω μακριά από στρουμφ!

nikolas1709
25/05/2009, 18:55
η πινακιδα εινα μουφα θα του εσπασε η παλια και για να μην πληρωσει 30 για παραβολα εδωσε 10 και εφτιαξε μια αν σου σπασει δευτερη φορα δινεισ 60 και παει λεγοντασ ειχα φτιαξει και εγω μια για το χτχ που ειχα επειδη ειχε μεγαλη το μηχανακι που πηρεσ ποτε εχει βγαλει πρωτη αδεια
??????????

gixxerpap
25/05/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
η πινακιδα εινα μουφα θα του εσπασε η παλια και για να μην πληρωσει 30 για παραβολα εδωσε 10 και εφτιαξε μια αν σου σπασει δευτερη φορα δινεισ 60 και παει λεγοντασ ειχα φτιαξει και εγω μια για το χτχ που ειχα επειδη ειχε μεγαλη το μηχανακι που πηρεσ ποτε εχει βγαλει πρωτη αδεια
??????????

και τα υδατογραφήματα πως τα εξηγείς εσύ σε μουφα πινακίδα????

Lazio
25/05/2009, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Θα δω τη θα κάνω! :(

Το θέμα είναι ότι πρέπει να περιμένω να εκδοθεί η νέα άδεια γιατί με το χαρτί από το ΚΕΠ δεν μπορώ να κάνω τπτ!
Μέχρι τότεεεεε... θα προσπαθήσω να μείνω μακριά από στρουμφ!





Γιατι δε πηγες στο υπουργειο κατευθειαν... τα ΚΕΠ αργουν

Gi_4ce
25/05/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και τα υδατογραφήματα πως τα εξηγείς εσύ σε μουφα πινακίδα????

Η δέυτερη φωτο ειναι η δικιά του. Βγαινουν και με υδατογραφημα.

Φίλε μου, μουφα ειναι η πινακιδα σου. πηγαινε βγαλε μια κανονικη. τραβα στα ΚΕΠ και πες οτι την εχασες.

nikolas1709
25/05/2009, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και τα υδατογραφήματα πως τα εξηγείς εσύ σε μουφα πινακίδα????



βιαζεσε πολυ ξαναδιαβασε τι γραφει ο ανθρωπασ και μετα απαντα

harris_x
26/05/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Το μηχανάκι μου (το αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο από ιδιώτη) έχει μια πινακίδα που δεν έχει την ανάγλυφη σφραγίδα (με πράσινο) αλλά έχει 2 που φαίνονται αχνά (με κόκκινο) και στο σημείο που είναι το μπλε παραλληλόγραμμο έχει μια παύλα.

Το ερώτημα είναι το εξής: έχει κανείς άλλος τέτοια πινακίδα; Ή η πινακίδα μου είναι μαϊμού :eek:
...

Η πινακίδα μου έχει υδατογραφήματα, αλλα δεν εχει ανάγλυφη σφραγίδα!

nikolas1709
26/05/2009, 14:35
πινακιδα χωρισ σφραγιδα ειναι παρανομη
αυτη ειναι η απαντηση απο κατι φιλουσ μπατσουσ που εχω και μου ακουγετε και λογικο οταν ειχα φτιαξει μια πιο μικρη με σταματαγαν και μου την ελεγαν επιδη δεν ειχε την σφραγιδα, τα υδατογραφηματα με τον καιρο φευγουν οπωσ και η γυαλαδα και το μαυρο χρωμα απο τα νουμερα
η σφραγιδα δε φευγει και γι'αυτο ειναι αυτο που κοιτανε στισ πινακιδεσ για να τισ ξεχωριζουν απο τισ ψευτικεσ