PDA

View Full Version : sos: Μπροστινό τρέμουλο !!



panosko
25/05/2009, 13:35
FJR1300, την μηχανή την προσέχω περισσότερο κια απ'τη γυναίκα μου , και την έχω καλύτερη κι από καινούργια. Τώρα τελευταία μόλις αφήνω το τιμόνι, όλο το μπροστινό αρχίζει ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ και τρέμει, ξεκινάει λίγο , και όσο συνεχίζει (χωρίς χέρια, ή έστω και ελαφρό κράτημα) τρέμει όλο και περισσότερο μέχρι που πρέπει να το σταθεροποιήσω κρατώντας γερά το τιμόνι, γιατί αλλιώς μάλλον...φεύγεις κάτω! (δεν το δοκίμασα να το αφήσω μέχρι τέλους φυσικά). Τι μπορέι να είναι εκτός από λάστιχα? (γιατι το λάστιχο ΔΕΝ είναι). Καλάμια? Ζάντα στραβωμένη? Ελατήρια? Λάδι? Καμιά ιδέα? Δεν ρώτησα ακόμη τον μηχανικό μου, αλλά θα ήθελα να πάρω πρώτα μερικές ιδέες.

Τρέμει τόσο πολύ που έχει απίστευτη πλάκα ! Δηλαδή το βλεπω και λέω ...αδύνατον!! Λες και κρατάς κομπρεσέρ!! Ξεκινάει με το που θα αφήσεις χέρια, αριστερά-δεξιά , κι όσο πας μεγαλώνει σε βαθμό...τρελού κομπρεσέρ ....

power hornet
25/05/2009, 13:56
κοιτα πολλα μπορει να ειναι.
κατα πασα πιθανοτητα εγω θα κοιταγα τα ρουλεμαν τροχου και μετα του τιμονιου.

Maggellanos
25/05/2009, 14:03
για πες στα ποσα χλμ στο κανει αυτο?μπαγκαζιερα φορας?

cartman
25/05/2009, 14:12
Παρτο κατευθείαν συνεργείο φίλε τουλάχιστον να του ρίξουν μια ματιά, να πάρεις μια γνώμη από επαγγελματία (καλά λέμε τώρα) και μετά ακούς και εμάς τα μαστόρια από τα φόρουμ! Δεν παίζουμε με αυτά!

:wave2:

panosko
25/05/2009, 15:19
Από 40 χλμ και πάνω , με μπαγκαζιέρα το κάνει περισσότερο, αλλά το κάνει και χωρίς.
Ρουλεμάν τροχού δεν πρέπει να ειναι αλλιώς δεν θα είχε " μπόσικα" η ρόδα? Δεν εχει. Τιμονιού....ισως...θα το δώ...

DeadEye
25/05/2009, 15:36
Τσεκαρε κ την ζαντα σου την μπροστινη μην εχει κανενα χτυπηματακι. Εστω κ μικρο.

Τοχα παθει κ εγω αυτο επειτα απο μια χαζοπτωση. Ουτε που φαινοταν το χτυπηματακι, και μετα τα 40 χλμ ανα ωρα , οταν αφηνα το τιμονι ετρεμε το τιμονι δεξια αριστερα ολο κ περισσοτερο μεχρι που το ξαναεπιανα..

panosko
25/05/2009, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
Τσεκαρε κ την ζαντα σου την μπροστινη μην εχει κανενα χτυπηματακι. Εστω κ μικρο.

Τοχα παθει κ εγω αυτο επειτα απο μια χαζοπτωση. Ουτε που φαινοταν το χτυπηματακι, και μετα τα 40 χλμ ανα ωρα , οταν αφηνα το τιμονι ετρεμε το τιμονι δεξια αριστερα ολο κ περισσοτερο μεχρι που το ξαναεπιανα..


E, αυτό ακριβώς, αλλά από ζάντα ρε γ@μώτο τόσο πράμα?!! Να πάω στο λαστιχάδικο εκει στη Μιχαλακοπούλου να του πώ να τσεκάρει τη ζάντα κι επι τι ευκαιρία τα ρουλεμάν? Γιατι δεν ξέρω καναν άλλον.

DeadEye
25/05/2009, 15:50
κι'ομως, ενα χτυπηματακι τοσο δα μου την εκανε εμενα την ζημια

σκεψου οτι νομιζα οτι ηταν τα λαστιχα κ πηγα για αλλαγη (ηταν η ωρα τους ουτως η αλλως) κ οταν πηγε να μου τα περασει ο λαστιχας , το ειδε κ μου λεει παιζει προβλημα κ μου το εδειξε. Σαν γρατζουνια ηταν περισσοτερο.

Το εβαλλε σε ενα μηχανημα, κ το κοπανησε κ το εφερε στα ισα του.

40ε μου πηρε για αυτο .. αλλα τωρα ειναι κομπλε !!

:beer:

transalpblack
25/05/2009, 16:03
εγω πανω σε αυτο θα σας πω την δικη μου τρελη ιδεα που διαπιστωσα μολις προχθες.
δισκοπλακες παιδια
ναι δισκοπλακες
ειχα στραβωσει απο δικια μου χαζομαρα την μια (ξεκινησα με το πεταλο) και την αλλαξα με μια μεταχειρισμενη η οποια ομως δεν ηταν 100% ισια αλλα 95%.
δεν φαινοταν αυτο ουτε καν στο φρενο.
μου ετρεμε ομως το τιμονι λιγο μολις το αφηνα.
προχθες το σαββατο αλλαξα και τις δυο δισκοπλακες και απο τοτε σταματησε εντελως

panosko
25/05/2009, 16:03
Ευτυχώς έχω Yamaha, φαντάσου να είχα BMW K1300S (που έλεγα να πάρω) και να κοπανάγαμε τη ζάντα να έρθει στα ισια της. 20.000 ευρώ....πωπω...

panosko
25/05/2009, 16:05
Ωραία, δηλαδή μέχρι τώρα πάω για ζάντα και δισκόπλακες.
Καλά τα πάμε.

transalpblack
25/05/2009, 16:11
δεν επεται αυτο
μετρας και βλεπεις
μπορει με μια απλη ζυγοσταθμιση να εισαι οκ
μετρας και αναλογως πρατεις